Skopelos (grčki Σκόπελος) je grčko ostrvo u zapadnom delu Egejskog mora. Pripada grupi Sporada (ili Severnih Sporada, iz razloga što se Dodekanez ponekad nazivaju Južnim Sporadima), a nalazi se istočno od poluostrva Pelion na grčkom kopnu i severno od drugog po veličini grčkog ostrva Evija (ili Eubeja, odnosno Evbeja). Skopelos je ime glavne luke i centra jedne od opština na ostrvu. Ostale dve opštine su Glossa i Neo Klima (Elios).

Geografija

Sa površinom od 96 km2 Skopelos među grčkim ostrvima zauzima 32. mesto. Dužina ostrva je oko 18 km, a širina je do 10 km. Najbliža naseljena ostrva su Skijatos na zapadu, udaljen oko 7 km, i Alonisos na istoku, udaljen oko 3 km. Od Skopelosa je u ovoj ostrvskoj grupi veći samo Skiros, ali to ostrvo je poprilično udaljeno (oko 60 km prema jugoistoku) i nije turistički razvijeno, verovatno zbog svoje izolovanosti.

Skopelos ima oblik saksofona, čiji je “usnik” na severozapadu, a “levak” na istoku. Nema mnogo zaliva i prirodnih luka, dok se litice strmo obrušavaju prema moru na većem delu obale. Obala ostrva nije mnogo razuđena, osim u istočnom delu, gde postoji manji zaliv u kome je i smešten grad Skopelos. Dužina obale je samo 67 km (za poređenje, nešto malo veći Mljet ima dužinu obale 131 km), pa je koeficijent razuđenosti manji od 2, što potvrđuje da obala nije mnogo razuđena.

Ostrvo je brdovito, a planine dominiraju na zapadnom i istočnom delu ostrva. Dva vrha prelaze visinu od 500 m: Delphi (681 m) u centru ostrva i Palouki (546 m) na jugoistoku. Postoji nekoliko ravnica, kod Staphylosa, Ditropona i Panormosa. Glavna luka Skopelos je ponekad zatvorena zbog bure sa severa. Manji zalivi StaphylosAgnondas na južnoj obali, kao i Panormos na zapadnoj obali su bolje zaštićeni.

Skopelos je jedno od najzelenijih ostrva u Egejskom moru. Na ostrvu ima mnogo raznovrsnog cveća, drveća i žbunja. Vegetacija na ostrvu je uglavnom od šuma alepskog bora i hrasta, a prisutni su makija, voće i masline. Borove šume na Skopelosu zamenile su hrastove šume, koje su dominirale u prošlosti; ovo iz razloga što se borovina koristila za izgradnju brodova.

Istorija

Po legendi, Skopelos je pronašao Staphylos ili Staphylus (grčki naziv za grožđe), jedan od sinova boga Dionisa i princeze Arijadne sa Krita. Smatra se da su prvi stanovnici Skopelosa bili doseljenici sa Krita u vreme bronzanog doba i oni su pokrenuli vinogradarstvo na ostrvu. Ostrvo je tada bilo poznato pod imenom Peparethos ili Peparethus.

Verovatno zbog legende da je ostrvo pronašao sin boga vina, ostrvo je bilo poznato širom gradova antičke Grčke u Sredozemnom moru zbog svog vina. U Sofoklovoj drami Philoctetes (prvi put izvedena na Dionizijevim igrama 409. p.n.e) pojavljuje se trgovac vinom izgubljen na svom putu za “Peparethos, bogat u grožđu i vinu”.

Prilikom arheoloških iskopavanja 1936. godine u oblasti Staphylos / Velanio otkrivena kraljevska grobnica iz Mikenske kulture.

Skopelos je kratko bio pod kontrolom grada-države Chalcisa, tokom većeg dela istorije ostrvom je upravljano sa Evije, još od VIII veka p.n.e.

Tokom istorije ostrvo je bilo u posedu:

  • antičke Atine (IV vek p.n.e)
  • antičke Makedonije (338 – 146 p.n.e)
  • Rimske republike (146 – 27 p.n.e)
  • Rimskog carstva (27 p.n.e. – 330)
  • Vizantije (330 – 1204, 1277 – ? i 1403 – 1456)
  • Latinskog carstva (1204-1277)
  • Otomanskog carstva (? – 1403 i 1538 – 1830)
  • Mletačke republike, kada se zvao Scopelo (1456 – 1538)
  • savremene Grčke (1830 – danas)

Skopelos je bio u sastavu Prve grčke republike, kojoj je Londonskim protokolom priznat suverenitet (3. februara 1830). Tokom II svetskog rata, Skopelos je bio pod okupacijom Italije (jun 1941 – septembar 1943), a potom nacističke Nemačke (septembar 1943 – oktobar 1944). Skopelos je, kao i ostatak Grčke, postao slobodan 1944. godine.

Naselja

Po popisu iz 2011. godine na Skopelosu je živelo 4.960 stanovnika. Podeljeni su u tri opštine.

Glavna luka i centar ostrva Skopelos ili Chora nalazi se u zalivu na severnoj strani ostrva. Čuven je po svojoj arhitekturi. U njemu je živelo 3.090 stanovnika (62% stanovništva ostrva).

Drugo po veličini naselje je Glossa, koja se nalazi na severozapadnom kraju ostrva, iznad luke Loutraki, na nadmorskoj visini od 200 do 300 m. Od grada Skopelosa udaljen je 25,4 km. To je mirno naselje sa tradicionalnim kućama i 993 stanovnika.

Neo Klima ili Elios je naselje izgrađeno nakon katastrofalnog zemljotresa 1965. godine da bi se preselili stanovnici nekoliko razorenih sela (Stare) Klime. Nalazi se na zapadnoj obali ostrva i ima 463 stanovnika.

Ostala naselja su: Loutraki (163), Panormos (76), Staphylos (69), Klima (43), Mili (23), Agnondas (22), Atheato (12) i Kalogiros (6).

Privreda

Privreda Skopelosa danas je potpunosti zasnovana na turizmu, koji pomaže razvoju građevinarstva i drugih delatnosti vezanih za turizam. Mada je poseta turista najveća tokom letnih meseci, Skopelos takođe tokom cele godine posećuju penzioneri iz skandinavskih zemalja. Pojedini meštani su očekivali porast turista nakon što je film Mamma Mia! snimljen na ostrvu u septembru 2007. godine. 

Poljoprivreda, jedna od glavnih grana lokalne privrede, je u opadanju. Šljive i bademi se i dalje gaje, ali znatno manje nego u prošlosti. Proizvodnja vina od lokalnog grožđa je minimalna, nakon što je bolest loze filoksera četrdesetih godina XX veka uništila vinograde. Ipak se vino proizvodi u malim količinama od lokalnog grožđa i to samo za kućnu upotrebu, dok se grožđe uglavnom uvozi iz Tesalije. Uzgoj koza i ovaca se i dalje praktikuje, a lokalni feta sir se proizvodi od mleka upravo tih životinja. Pčelarstvo i proizvodnja meda su u porastu poslednjih godina. Skopelos podržava malu ribarsku flotu koja lovi u okolnim vodama.

Nekada su se na ostrvu gradili drveni brodovi i Skopelos je dao mnogo bodova u ratu za nezavisnost Grčke (1821-1831). Nakon pojave parobroda, brodogradnja je počela da opada.

Skopelos ne može da podmiri potrebe lokalnog stanovništva sopstvenom proizvodnjom hrane. Većina onoga što se koristi ili konzumira dovozi se brodovima sa kopna. Cene hrane i proizvoda su povećane zbog transportnih troškova. Po odluci grčke vlade PDV na hranu ni piće ima manju vrednost na ostrvima (8% – 16%) nego u kontinentalnom delu Grčkee (11% – 23%). Pa ipak, cene hrane i pića na Skopelosu su oko 10% veće nego na kopnu. Većina građevinskog materijala, uključujući pesak, mora da se uveze. Benzin je bar 15% skuplji nego na kopnu.

Skopelos je društvo zasnovano na matrijarhatu, odnosno nasleđuje se po ženskoj liniji. Po običaju, roditelji mlade sa Skopelosa obezbeđuju novom paru najmanje kuću sa osnovnim potrepštinama. Kuća i sve u njoj su na mladino ime. Ovaj običaj je karakterističan samo za Skopelos, jer se u većem delu Grčke i na Kritu, nasleđuje po muškoj liniji.

Lokalni proizvodi
  • Masline i maslinovo ulje: Maslinovo ulje igra glavnu ulogu u kuhinji Skopelosa, jer je osnova svih recepata tracionalne kuhinje. Najpoznatija vrsta masloine je Pelion, veća i više okrugla od Kalamate. Za jelo se masline konzerviraju i kao zrele i kao nedozrele.
  • Feta: Pravi se od kozjeg mleka. Na Skopelosu se koristi za pravljenje pite sa sirom i drugih pita od povrća, kao dodatak salatama (grčka salata) ili se servira uz jelo.
  • Pita sa sirom: Slična našoj, spiralno oblikovane tanke kore nadevene sirom, zove se tiropita. Obično ima 15 cm u prečniku i debljinu 3 cm.
  • Med: Med na Skopelosu je uglavnom borov med od četinara i cvetni med od voćnog nektara i divljeg cveća.
  • Suve šljive: Pečene ili osušene na suncu plave ili crvene šljive.

Arhitektura

Pravila prilikom izgradnje novih kuća na Skopelosu zabranjuju izgradnju objekata sa više od dva sprata, krovovi treba da su od cigle ili kamena u tradicinalnom stilu, a vrata prozori i balkoni moraju biti od drveta.

Na Skopelosu ima više od 360 crkava i kapela. Većina je zatvorena tokom cele godine, sem onih dana kada se slavi svetac kome je crkva posvećena. Većina objekta je u privatnom vlasništvu. Na slici je najpoznatija crkva na ostrvu Agios Ioannis, kako zbog svog atraktivnog izgleda i neverovatnog položaja, tako i zbog toga što su tu snimane scene iz filma Mamma Mia!

Najstariji duhovni objekat na ostrvu je bazilika Agios Athanasios sagrađena u XI veku, koja se nalazi u oblasti Kastro. Sem jedne crkve Jehovinih svedoka, ostale pripadaju Grčkoj pravoslavnoj crkvi.

Saobraćaj

Tokom letnje sezone broj stanovnika na ostrvu sa približno 5.000 naraste do 15-20 hiljada. Ostrvo je povezano katamarinima i trajektima iz luka Volos Magnesia i Agios Konstantinos, Phthiotis na grčkom kopnu, koji takođe povezuju Alonisos i Skijatos. Leti vozi i trajekt do mesta Kymi na Eviji. Skopelos ima glavni put kojim su povezana tri najvažnija naselja autobusom nekoliko puta dnevno Sredinom osamdesetih godina prošlog veka tražena je izgradnja aerodroma, koja nije porihvaćena. Postoji heliodrom za hitne medicinske potrebe.

Do Skopelosa možete doći na nekoliko načina, a najbolji je avionom do obližnjeg i mnogo poznatijeg Skijatosa, pa onda trajektom. Za one koji žele da dođu sopstvenim prevozom postoji nekoliko opcija, a trajekti svakodnevno u toku sezone krstare između Skopelosa i luka Volos, Agios Konstantinos i Soluna. Ostrvo ima tri luke: u Skopelosu, Lutraki (Loutraki) i Agnontasu, a poslednja se koristi kada jaki vetrovi sa severa onemogućavaju pristajanje u Skopelos.

Trajektom se od Skijatosa do severne luke Lutraki na Skopelosu stiže se za 15 minuta do pola sata, a do glavne luke Skopelos potrebno je između 35 minuta i jednog sata.

Živopisna mesta na Skopelosu

Iz Skopelosa put nas navodi ka planini Palouki, među čijim brdima je ušuškan manastir Evaggelismos, posvećen Devici Mariji. Podignut je na mestu sa kojeg se pruža veličanstven pogled ka gradu Skopelosu i jedan je od najlepših na ostrvu.

U njegovu osnovu usađen je krst, a na ulazu se nalazi prelepa ikona Bogorodice za koju se govori da je čudotvorna. Ikona se zove Pamakaristos i prema predanjima na Skopelos su je donela dva monaha koja su došla iz Konstantinopolja. Veoma zanimljiv je i prikaz na oltaru, rezbarski rad u drvetu. Danas manastir čuvaju i održavaju dve kaluđerice koje su uvek voljne i ljubazne da otvore širom teška manastirska vrata i posetiocima ponude hladnu vodu i vode ih kroz svetinju za vreme bogosluženja.

Od XVI veka p.n.e, kada su se Krićani doselili na ostrvo i doneli sobom poseban način gajenja maslina i vinograda, ostrvo su naselile mnoge različite etničke grupe. Ova tradicija je nastavljena i danas, jer mnogi stranci biraju Skopelos za svoj dom, naročito penzionisani Englezi. Većina njih su tu u toku letnje sezone, a za mesto prebivališta uglavnom biraju Klimu.

Klima je jedno od najživopisnijih sela na ostrvu, i nalazi se u blizini Glosse, to jest na jugozapadnoj strani ostrva koja je okrenuta ka Skijatosu i Eviji.

Do početka pedesetih godina prošlog veka Klima je bila podeljena na dva dela: Gornju i Donju. Po rečima meštana starija je Donja Klima. U donjem delu sela nalazi se trg koji se zove Tsitsiraflos, a na njemu ponosno stoji impozantno staro drvo. Sa ovog trga mogu se videti Glossa, Loutraki, Pelion i Skijatos.

Glavna osobina meštana Klime bili su njihov entuzijazam i gostoljubivost. Bilo da je festival, bilo da su venčanja ili samo obična nedelja, uvek je bilo igre i proslave na seoskom trgu ispod hrasta, a često su im se pridruživali žitelji obližnje Glosse.

Nažalost, mesto je napušteno posle jakog zemljotresa 1965. godine kada je uništeno. Nešto kasnije, 1981, ljudi su se preselili u region Elios, gde je izgrađena nova naseobina za žitelje uništene Klime, koja je jednostavno nazvana Nova Klima. Selo je izgrađeno na samoj obali i danas je jedno od omiljenih mesta koje posećuju turisti. Nalazi se tačno ispod šume Vathia u podnožju planine Delphi, na 18 km od grada Skopelosa.

Ovo je jedan od najlepših delova ostrva, a posebno se ističe prelepa plaža Hovolo. Ona se prostire celom širinom sela, delom je od sitnog, a delom od krupnog šljunka, s kamenjem ili peskom.

Severno od Nove Klime je Glossa, drugo po veličini mesto na Skopelosu, koji zajedno sa lukom Loutraki čini celinu. Ono zaista odiše ostrvskom tradicijom. Prelepe plaže i čisto more dobar su poziv za sve turiste, a kada se već ovde nađete nemojte da ne posetite restoran “Agnanti”. On je nezaobilazna tačka za sve strane turiste koji žele da uživaju u tradicionalnim grčkim specijalitetima.

Znamenitosti Skopelosa

Skopelos je prepun istorijskih spomenika. Doduše, oni nisu baš tako lako dostupni kao što bi svi želeli. Zato se mogu kombinovati interesantne šetnje u potrazi za ovim mestima. Tako su grobovi pirata usečeni duboko u stene na lokaciji Sedoukia, na planini Karija u unutrašnjosti ostrva. Do njih se dolazi ako se prati zemljani put ka Kariji. Na njoj se nalaze bunari sa najčistijom i najboljom vodom na ostrvu.

Na putu se teško izgubiti, jer postoje brojni saobraćajni znaci koji pomažu putnicima da ne zalutaju. Na kraju, put se gubi i iznajmljeni automobil ili vespu treba ostaviti i uputiti se pešice. Da se ne posetioci ne bi izgubili, potrebno je da prate mrlje crvene boje koje se nalaze na stenama duž staze. Do lokaliteta Sandoukije, vodi izuzetno strma stazica sa ne baš bezazlenim usponom i oko 40 minuta dobrog hoda. Odatle se pruža prelep pogled na ostrva Alonisos i Eviju, a ako je vreme vedro mogu se čak videti Halkidiki i Olimp.

Onaj ko želi miran odmor okružen netaknutom prirodom, čistim morem i prelepim plažama, onda je Skopelos baš pravo mesto za to.

Još informacija o Skopelosu

Zbog bujnih zelenih šuma i plavog mora ostrvo Skopelos je jedno od najlepših u Grčkoj. Više od 50% njegove teritorije pokriveno je gustom borovom šumom starom više od 4.000 godina. Svoju bujnu vegetaciju Skopelos duguje dobroj klimi. Kiša često pada, pa čak i u toku leta dva ili tri pljuska će rashladiti zemlju i oprati borovu šumu koja se spušta ka prelepoj plavozelenoj obali na zapadnoj i južnoj strani.

Generalno, Skopelos ima toplu klimu, ali je zahvaljujući velikim šumama, vrućina podnošljiva. U avgustu, tokom večeri duva letnji vetar, tako da vam preporučujemo da ponesete neki lagani duks ili džemper. Zimi retko pada sneg, ali kada se to desi, ostrvo postaje skoro nestvarno lepo.

Na severoistočnoj strani Skopelosa se nalazi zaista lep mali istoimeni gradić, koji se odlikuje gusto zbijenim kućicama koje okružuje tvrđava. Tvrđavu su izgradili Mleci, a nalazi se na mestu najstarije naseobine na ostrvu, Peparethosa.

Vidljiva je iz bilo kog dela grada i do nje se može doći penjući se uz stepenice od crkve Panagitsa tou Purgou na samoj ivici luke. Danas je ona izuzetno interesantna kako za arheologe, tako i za turiste.

Između kućica se nalazi veliki broj malih crkava o kojima se građani Skopelosa odnose s posebnom pažnjom, nastavljajući da poštuju religiozne tradicije stare vekovima. Donedavno striktno obojena tamnosmeđa vrata i prozorska okna ofarbana su u mnogo veselije i živopisnije boje.

Trebalo bi procunjati sokacima u okolini Malog bunara (Little well), odakle se može popeti do tvrđave sa koje se pruža prelep pogled na grad i zaliv. Ukoliko se izgubite u nekoj od mnogobrojnih uličica, samo idite nizbrdo i izaći ćete na luku, odakle ćete se lakše orijentisati. Šetnja od crkve Panagitsa tou Purgou, koja je jedan od najslikanijih detalja sa ostrva, do tvrđave je zaista inspirativna. Čini se kao da putujete kroz prošlost. Prelepe crkve, slikoviti sokaci i kristalno čisto more koje vas mami da se bućnete. Zbog svega ovoga će ovaj grad osvojiti vaše srce i divljenje na prvi pogled.

Da bi se uživalo u lepotama Skopelosa najbolje je koristite automobil ili motocikl. Mogu se iznajmiti na ostrvu ili da se koristi odlično uređen autobuski saobraćaj koji vozi do najpopularnijih plaža i sela. Svi važniji putevi su u dobrom stanju i asfaltirani su, dok su sporedni putevi nešto lošijeg kvaliteta pa često možete naići na šljunak. Ukoliko se obilaze neka nepristupačnija plaža, obavezno treba poneti mapu ostrva, mada je signalizacija na putevima dobra.

Ljubitelji dobrog noćnog provoda mogu slobodno da zaobiđu ovo ostrvo. Iako stari deo gradića Skopelosa “vrvi” od restorančića i popularnih taverni, sve je nekako mirnije, mesto odiše atmosferom porodičnog odmora. U gradiću postoji nekoliko dobrih džez klubova, koji su smešteni uz samo more, izdvaja se džez klub “Platanos”. Restoran u Skopelosu koji je za preporuku sa dobrom hranom je “Anna’s”, a nalazi se na brdu, izuzetno je posećen (uglavnom je neophodna rezervacija), a krasi ga, osim odlične hrane i uslužnog osoblja, i fenomenalni ambijent kao i prijatna živa svirka. Meni im je neobičan – baziran je na izvornim grčkim jelima, hranu pripremaju po starim receptima, restoran je za svaku preporuku!

Za jeftinu kupovinu preporučuje se hipermarket DIA koji se nalazi na oko 3 km od grada Skopelosa prema jugu. 

PLAŽE    

Dužina obalske linije Skopelosa iznosi, kao što je već rečeno, 67 km. Zbog brdovitog terena veći deo obale je nepristupačan. Do sledećih plaža može se stići ili putem (kolima) ili pešačkim stazama: Staphylos, Velanio (nezvanična nudistička plaža), Agnondas, Limnonari, Panormos, Adrines, Milia, Kastani, Elios, Hovolo, Armenopetra, Kalives, Glyfoneri, Glysteri, Perivoliou, Keramoto i Chondrogiorgos.

Skopelos i njegov sused Skijatos su bile lokacije na kojima je 2008. godine snimljen film Mamma Mia! Ceremonija venčanja snimljena je u crkvi Agios Ioannis blizu Glosse.

Glysteri:

Lokacija: 4,5 km severno od grada Skopelosa.

Opis: Kristalno čisto more i šljunkovita obala karakterišu ovu ljupku plažu, nedaleko od grada Skopelosa.

Jedna od nekoliko plaža na severnoj obali Skopelosa, šljunkovita plaža Glysteri nalazi se u maloj uvali sa tavernom blizu mora, zaštićena je od vetrova dugim uskim zalivom. Krupniji šljunak i smaragdna voda je ono što odlikuje ovu ljupku plažu. Suncobrani i ležaljke se mogu iznajmiti, a na plaži postoji i tuš. Do plaže se stiže kolima ili prilično frekventnim brodićima koji polaze sa rive u Skopelosu. Ima dovoljno mesta za besplatno parkiranje, čak i u špicu sezone.

Moja ocena: Prvi put sam na plažu došao iz pravca Neo Klime, odakle je put širok. Međutim, put do plaže iz grada Skopelosa je dosta uzak i mestimično veoma strm. Ja nisam imao problema sa uskim putem, pošto mi nisu dolazila vozila u susret. Kada se dođe do raskrsnice gde put produžava za Neo Klimu i odvaja se za plažu Glisteri put je normalne širine i vozi se bez ikakvih problema. Vozače na plaži čeka veliki parking. Na izlazu iz grada nigde nema putokaza koji ukazuje da taj put ide do Neo Klime, što me je prilično zbunilo. Kada sam bio prvi put imao sam utisak da je na plaži žurka ceo dan, ali je vervatno razlog bio taj što je bila subota popodne. Plaža je smeštena u jednom zaista predivnom zalivu. Ležaljke koštaju 12 € (2023). Na plaži je i ogroman bar gde se pušta muzika, narod uživa, i stari i mladi kao u jednom pravom disko klubu. U pozadini momak iz Izraela peče roštilj. Cene u baru su prilično više nego na drugim plažama, 40-50 %, tako da coca cola košta 5 €, pivo je 7 €, grčka salata 12 €, a porcija ribe je preko 20 €. Brodiće koji dolaze do plaže iz luke Skopelos nisam video.

GPS koordinate: 39°08′35″ N, 23°43′03″ E.

Glyfoneri (Agios Konstantinos, Aghios Constantinos):

Lokacija: 1 km severno od grada Skopelosa.

Opis:  Lepa plaža okružena zelenim brdima, Glyfoneri je vrlo blizu grada Skopelosa.

Glyfoneri je mala plaža koja se nalazi u zalivu Agios Konstantinos, pa se i to ime koristi za plažu. To je plaža koja je najbliža gradu Skopelosu, bilo da se na nju dolazi kolima ili peške. Relativno je blizu mnogih vila i apartmana, što će reći da se do nje stiže posle 20 do 40 minuta pešačenja, u zavisnosti od izabranog tempa. Sa druge strane, nije dovoljno blizu grada da bi se leti prepunila. Suncobrani i ležaljke se mogu iznajmiti. Među onim što ova plaža nudi, treba istaći nekoliko dobrih taverni na putu do plaže, koje nude prelep pogled na more i imaju izvanredne riblje specijalitete. Posebno je očaravajući pogled na susedno ostrvo Alonisos. Naročito je poznata taverna koju vodi gospođa Stella, koja pravi najbolju pitu sa sirom na ostrvu.

Ovo je porodični tip plaže i parkiranje na plaži u špicu sezone može predstavljati problem. Nešto severnije od plaže (oko 750 m) nalazi se prelepa morska pećina Tripiti.

Moja ocena: Plaža Glyfoneri je najbliža gradu Skopelosu. Međutim, nikako ne bih savetovao da se ide do ove plaže. Put je izuzetno nezgodan za kola, zato što je uzak i veoma strm, tako da je i spuštanje i povratak nazad sa plaže samo u prvoj brzini. Kad se dođe do plaže gotovo je nemoguće gde parkirati kola i okrenuti ih za povratak.

GPS koordinate: 39°07′50″ N, 23°43′20″ E.

Skopelos gradska plaža:

Lokacija: Nalazi se u gradu Skopelosu.

Opis: Deo ove plaže je kamenit, dok je drugi deo plaže peskovit, ali obično je na plaži gužva zbog toga što se nalazi u gradu.

Glavna plaža u Skopelosu nalazi se nedaleko od trajektne luke. To je moderni deo grada gde su skoncentrisani brojni smeštajni kapaciteti, kao i taverne i centar noćnog života ostrva. Međutim, plaža sama po sebi ne izgleda naročito privlačno, jer su prisutni tragovi zagađenja, uglavnom zbog blizine luke. Kao dodatak, ima kamenje svih mogućih veličina i nema dobru reputaciju za kupanje. Ipak, jedan dobar razlog da se poseti plaža su ostaci drevnog hrama Askepiosa, samo 200 m istočno od luke.

Moja ocena: Pored plaže sam samo prošao i slikao je. Nalazi se oko 600 m od luke.

GPS koordinate: 39°07′10″ N, 23°43′54″ E.

Sares:

Lokacija: Nalazi se na severnoj obali.

Opis: Do plaže se može stići isključivo brodićem.

Ove dve divlje lepe plaže nalaze se na severnoj obali ostrva, nedaleko od luke Skopelosa (oko 2,5 km istočno). Ove uvale nikada nije iskvarilo prisustvo čoveka, tako da su zadržale prvobitan izgled. Ovde se mogu videti jata galebova kako se srećno gnezde, a takođe je moguće videti morsku medvedicu ili delfina. Svaka zima donosi moćnu harmoniju vremena koja može da izmeni pejzaž.

Jaki severni vetrovi, pomahnitali razorni talasi i obilne kiše koje ispiraju litice oko plaže, kombinacija svih ovih uticaja preoblikuje i stvara novi izgled šljunkovite plaže i uvale. Kada počne leto, izgled uvala je možda promenjen, ali i dalje ostaje impresivan i divlje lep. Ogromne glatke stene, koje se izdižu iz mora, su dom bezbrojnih primeraka morske faune, školjki i rakova. I, kako se vreme poboljšava, uvale postaju prirodni raj za nudiste, raj!

Na plažama je kristalno čista voda i lep pogled na susedna ostrva. Do plaže se stiže samo privatnim brodićima. Raj za kupanje nudista!

GPS koordinate: 39°07′46″ N, 23°44′57″ E.

Velanio:

Lokacija: 5 km jugoistočno od grada Skopelosa.

Opis: Velanio je mala plaža do plaže Stafylos. Deo plaže je organizovan.

Ljupka plaža Velanio je blizu sela Stafilos, odakle se pešačkom stazom stiže direktno na plažu. To je svakako jedna od najlepših plaža na ostrvu sa mirnom kristalnom vodom i finim zlatnim peskom. Zaštićena je od jakih severnih vetrova. Ova prelepa plaža je okružena brdima i borovom šumom. Velanio je jedina zvanična nudistička plaža na ostrvu i zaista je divna.

Iznad plaže je minojsko arheološko nalazište, za koje se veruje da su ruševine palate minojskog kralja Stafilosa. Na ovom lokalitetu je takođe pronađena kraljevska grobnica koja je sadržala razne predmete od velike vrednosti, kao oružje, zlatni nakit, vaze i zlatni mač koji se pripisuje Stafilosu. Tragovi drevnog naselja su pronađeni i na rtu koji razdvaja ovu plažu od plaže Stafilos.

Moja ocena: Nisam proveravao da li je plaža zaista nudistička.

GPS koordinate: 39°05′08″ N, 23°45′13″ E.

Stafilos (Staphylos, Stafylos):

Lokacija: 5 km jugoistočno od grada Skopelosa.

Opis: Stafilos, na južnoj obali Skopelosa, je među najpopularnijim i najživopisnijim plažama na ostrvu. Okružen je visokim liticama, a plaža ima turističke sadržaje.

Na zapadnom kraju plaže Velanio nalazi se predivan rt, koji ga odvaja od plaže Stafilos. Po dimenzijama je manja od plaže Velanio, dosta je uža i kraća.

Stafilos je jedna od plaža koja je najbliža gradu Skopelosu. Do divnog zaliva stiže se lokalnim autobusom ili kolima. Lepa riblja taverna dočekuje posetioce, odakle drvene stepenice vode nizbrdo do ljupkog šljunkovitog zaliva sa finim sivim peskom i kristalno čistim morem.

Na Stafilosu je moguće iznajmiti ležaljke i suncobrane, a ima i lep bar na plaži sa hladnim pićem i grickalicama. Samo deo plaže ima turističke sadržaje, što znači da je ostatak plaže potpuno netaknut. Plaža je trenutno jedno od najpopularnijih mesta za kupanje zbog kristalnog zaliva i neposredne blizine grada Skopelosa. Zaliv je dobio ime po minojskom kralju Stafilosu za koga se pretpostavlja da se iskrcao u ovom lepom zalivu.

Moja ocena: Veliki problem u vezi ove plaže je parkiranje. Put koji vodi do plaže je relativno uzak, a vozila se parkiraju sa njegove leve i desne strane. Jedino mesto gde se mogu parkirati vozila je parking jednog restorana gde sam se ja parkirao. Ali to je bilo jednog dana kada je bilo loše vreme i kada gotovo da nije bilo posetilaca. Ne znam koja su uopšte parkiranja na tom mestu. U opisu plaže je rečeno da se od te taverne do plaže silazi drvenim stepenicama, međutim sada postoji betonska staza. Kada sam posetio plažu suncobrani nisu bili otvoreni, verovatno zbog oblačnog vremena.

GPS koordinate: 39°05′09″ N, 23°44′57″ E.

Agnondas (Agnontas):

Lokacija: 8 km južno od grada Skopelosa.

Opis: Ovo je šljunkovita plaža okružena živopisnim zelenim ambijentom. Ribarski brodići i jahte su usidreni u luci Agnontas tokom leta.

Asfaltni put od plaže Stafilos vodi do prelepog zaliva u kome se nalazi ljupka plaža Agnondas. Zaliv je dobio ime još u antičko doba, u čast njegovog stanovnika Agnodasa koji je pobedio u trci na Olimpijskim igrama 569. godine p.n.e.

Agnondas je treća luka Skopelosa, gde brodovi i trajekti pristaju kada ih jak vetar sprečava da koriste ostale luke na ostrvu (Skopelos i Loutraki). To je živopisno primorsko naselje izgrađeno u prelepom predelu sa borovom šumom.

Drevna plaža sa smaragdnom vodom i impresivnim okruženjem šarmira svakog posetioca. U luci je tokom leta usidreno mnoštvo brodića i privatnih jahti.

Moja ocena: Agnondas je mala plaža u malom zalivu čiji veći deo zauzima jedna taverna. Ostatak zaliva je predviđen za kupanje sa oko 30 suncobrana. Iza plaže je manji parking, gde ne može da se smesti ni 10 automobila. Tu je i trajektna luka odakle dva puta dnevno saobraća trajekt koji povezuje Skopelos sa Evijom, a jednom dnevno (popodne) produži do Skijatosa i vrati se na Skopelos. Na Eviji trajekt pristaje u Kymasi, luku naselja Mantoudi, koji se nalazi u unutrašnjosti Evije nekih 3,5 km od mora.

GPS koordinate: 39°05′01″ N, 23°42′41″ E.

Limnonari:

Lokacija: 9 km južno od grada Skopelosa.

Opis: Limnorari je mala usamljena plaža okružena zelenilom. Nalazi se nedaleko od Agnontasa.

Ova mala ljupka šljunkovita plaža sakrivena je u veličanstvenom zalivu na oko 1,5 km severozapadno od Agnondasa. Do plaže se može doći putem koji vodi pored mora ili čamcem. Iz razloga što je zaliv okružen borovom šumom, more na plaži Limnonari ima zelenu boju. Na plaži postoje turistički sadržaji (ležaljke, suncobrani i taverna).

Moja ocena: Za mene je Limnonari jedina prava peščana plaža na Skopelosu. Sve ostale plaže su šljunkovite i na svim tim plažama vrlo brzo dolazi dubina. Jedina mana plaže Limnonari su prilično klizave ploče koje se nalaze praktično odmah po ulasku u vodu, a protežu se celom dužine plaže. Za sve ostalo samo su pohvale. U pozadini plaže se nalazi bazen i dva restorana, u kojima se služi odlična domaća jaretina. Ležaljke koštaju 10 €, ima dovoljno parking prostora. Za one koji nemaju vozilo, na plažu mogu doći lokalnim autobusom, a stajalište je udaljeno 1 km. Dužina plaže je oko 200 m. Kamenite obale oko zaliva su idealne za istraživanje podvodnog sveta.

GPS koordinate: 39°05′22″ N, 23°41′54″ E.

Panormos:

Lokacija: 12 km zapadno od grada Skopelosa.

Opis: Panormos spada među najlepše plaže Skopelosa. Ima peščanu obalu, svetlucavu vodu i prelep pogled na zalazak sunca.

Bez obzira na nešto veću udaljenost od grada Skopelosa, put između ova dva naselja je sasvim prijatan. Peščana plaža je u zadivljujućem zalivu, u kome se nalaze i dva ostrvca. To je veoma popularan predeo u prelepom okruženju, sa mnogim sadržajima i impresivnim bujnim zelenilom. U blizini plaže nalazi se selo Panormos gde ima dosta taverni, restorana, kao i veći broj lokalnih prodavnica. Pored mora su ostaci zida iz antičkih vremena.

Moja ocena: Panormos je zaliv i najveća plaža Skopelosa, dugačka 500 m. Na plaži ima bar pet mesta na kojima su postavljene ležaljke i suncobrani. Ležaljke kod restorana “Nikos” (na sredini plaže) su besplatne (a poseduje i besplatan parking), a u najsevernijem delu plaže se plaćaju 15 €. Plaža je kao i većina drugih plaža na Skopelosu šljunkovita (od peska nema ni traga ni glasa). Na plaži je i nekoliko restorana. U restoranu “Linarakia” sam više puta ručao i za njega sve preporuke. Ima akvarijum sa jastozima (to sam video i u Agnondi) i svežu ribu, a takođe i vrlo ukusnu pitu sa sirom, po čemu je Skopelos i poznat. Posebno zanimljiv je bio sir obložen susamom, zapečen i preliven medom! Upravo sam ja boravio u hotelu “Panormos Beach” koji se nalazi manje od 100 m iznad plaže. Za ovaj hotel sa 32 sobe sve pohvale, osećao sam se ne kao gost hotela nego kao član porodice. Inače postoji dosta apartmana u samom mestu. Panormos je i plaža na koju pristaju turistički brodići sa Skijatosa, nakon što se prethodno zaustave na plaži Kastani.

GPS koordinate: 39°06′39″ N, 23°39′49″ E.

Adrina (Adrines, Andrina):

Lokacija: 13 km zapadno od grada Skopelosa.

Opis: Mala, šljunkovita plaža u neposrednoj blizini Panormosa. Zeleni ambijent i kristalno more nude lep ambijent za opuštanje.

Ovo je JEDINA plaža na Skopelosu koja ima plavu zastavu! Šetnja kroz šumu severno od Panormosa i prema Miliji vodi do prelepog predela koji je poznat pod nazivom Adrina sa mnoštvom malih i izolovanih uvala, često pustim i okruženim borovima. Zemljište uz hotel je prodato i sada ograđeno, čime je sprečen prilaz sa asfaltnog puta. Jedini prilaz plaži moguć je pešačkom stazom od plaže Panormos ili morskim putem (brodićem).

Moja ocena: Ne mogu ništa da kažem, pošto ko nije gost hotela nema dozvoljen pristup.

GPS koordinate: 39°06′46″ N, 23°39′20″ E.

Milia:

Lokacija: 14 km zapadno od grada Skopelosa.

Opis: Ovo je lepa plaža sa belim šljunkom i kristalnom vodom. Deo plaže je organizovan sa ležaljkama i suncobranima.

Na zapadnoj obali Skopelosa, usred borove šume nalazi se poznata i prelepa plaža Milia, sa dugom belom peščanom obalom, koja se proteže skoro kilometar pored očaravajućeg pejzaža.

Milia je izuzetno lepa plaža sa svetlucavim belim peskom i tirkiznom bojom vode, idealna je za kupanje i ronjenje. Na plaži se mogu iznajmiti ležaljke i suncobrani, i ima lep bar koji služi hladna pića i grickalice. Ovi sadržaji se nalaze na sredini plaže.

Prekoputa ove čudesne plaže je zeleno ostrvce Dassia, kao dodatak ovom idiličnom ambijentu.

Loša strana ove plaže se ogleda u tome da je obično izložena jakim vetrovima.

Moja ocena: Plaža Milia nalazi se oko 1,5 km od plaže Panormos. Od glavnog puta do plaže je asfaltni put. Milia (izgovara se Milja) je plaža sa dosta krupnim šljunkom, ali najveća mana ove plaže su ploče koje se nalaze u moru (lako se uočavaju na gornjoj slici). Nisam išao duž cele plaže, ali mislim da su ploče ako ne duž cele plaže ono duž većeg dela plaže. U malo dubljem moru je još jedan problem što oko tih ploča ima dosta ježeva, tako da je potreban dodatni oprez. Ploče, bar one po kojima sam ja hodao, nisu klizave. Posle ploča se ulazi i u pojas morske trave, tako da kupanje za mnoge ili većinu može da predstavlja problem. Ležaljke koštaju 8 €. Na plaži su restoran i kafić, gde sam pio dobar kapućino. Cene su prihvatljive (bezalkoholna pića 2,80 €, kafe 2,50-4 €). Takođe plaža ima prilično veliki parking.

GPS koordinate: 39°07′04″ N, 23°39′15″ E.

Kastani:

Lokacija: 15 km zapadno od grada Skopelosa.

Opis: Ovo je mala skrovita plaža i ne mnogo popularna plaža. Obala je od belog šljunka.

Praktično u produžetku plaže Milia, prema severu, nalazi se plaža Kastani. To je jedna od najsimpatičnijih plaža Skopelosa, sa ljupkom kristalnom vodom i belim šljunkom. Ima izuzetan ambijent, okružena je borovom šumom koja se prostire do same obale.

Njen veličanstven pejzaž je postao poznat širom sveta, budući da je većina scena američkog filma Mamma Mia! snimljena upravo na ovoj plaži. Tokom leta na plaži Kastani je gužva, ali manja nego u Eliosu ili Klimi. Strm zemljani put, dužine 350 m, povezuje ovu plažu sa glavnim asfaltnim putem.

Moja ocena: Sam opis plaže je kontradiktoran, pošto piše da plaža nije mnogo popularna, a da je na plaži gužva. Tačno je ovo drugo, pogotovo kada oko 11 h pristanu izletnički brodići sa Skijatosa,

istovare nekoliko stotina turista i naprave gužvu. Doduše neki ne ostanu na plaži, nego se ukrcaju u u mini buseve i produže do crkvice Agios Ioannis. Od glavnog puta do plaže put nije asfaltiran, čini da je bio pokušaj betoniranja puta, ali kada se po njemu vozi diže se prašina. Parking je dovoljno veliki da primi sve posetioce, od kojih neki dolaze i gradskim autobusom. Od Panormosa do plaže Kastani ima 2,5 km. Plaža je dugačka tek 150 m, a karakteriše je sitan šljunak. Praktično se nadovezuje na plažu Milia, deli ih jedan manji rt dužine 150 m. Zaliv je sa ravnim terenom, tako da su ležaljke poređane kako bliže moru, tako i malo dalje na travi. Ležaljke koštaju 10 €. Postoji i kafić sa prihvatljivim cenama.

GPS koordinate: 39°07′17″ N, 23°39′18″ E.

Hovolo:

Lokacija: 18 km zapadno od grada Skopelosa.

Opis: Ovo je čudesna plaža blizu Eliosa. Okružen ogromnim stenama, Hovolo ima egzotično more i miran ambijent.

Hovolo se svrstava među najlepše plaže Skopelosa, zbog kristalne vode i mirnog okruženja. Nalazi se na zapadnoj obali ostrva. Ustvari, postoje tri zadivljujuće uvale u regionu Hovolo, od kojih svaka ima svoju jedinstvenu lepotu. Sve su okružene ogromnim stenama sa oskudnom vegetacijom koja stiže do obale.

Kristalna voda stvara savršenu kombinaciju sa izuzetnim kamenim pejzažem. Na plaži nema nikakvih turističkih sadržaja, ali su tu mir i tišina, kao i na većini plaža Skopelosa. Posetioci imaju priliku da lutaju po uvali i otkriju prirodne lepote plaže Hovolo. Dalje od plaže postoje taverne koje služe ukusna jela. Hovolo je blizu popularne plaže Elios.

Moja ocena: Do plaže se dolazi pešice sa plaže Elios, pri tome u jednom delu gazeći kroz more.

GPS koordinate: 39°07′58″ N, 23°38′42″ E.

Elios:

Lokacija: 19 km zapadno od grada Skopelosa.

Opis: Elios, ili Neo Klima, je lepo letovalište okruženo gustom borovom šumom. Brodići su usidreni u luci Elios.

Elios se nalazi na mestu gde je zaštitnik ostrva sveti Reginus po legendi sačuvao svoje stado od strašnog zmaja. Plaža je sasvim zadovoljavajuća, ali ovaj deo ostrva je povremeno pod uticajem dešavanja duboko u utrobi zemlje. Nakon zemljotresa 1965. godine nastalo je ne baš lepo selo na obali mora,  u koje su preseljeni stanovnici stare Klime koja je bila na brdu. Kolima se stiže do same plaže i to jedina plaža u okolini sa tušem. U mestu ima dosta taverni i mini marketa. U blizini Eliosa ima mnogo peskovitih i šljunkovitih uvala kao što je Hovolo.

Moja ocena: Plaža se prostire sa obe strane pristaništa (levo i desno ili severno i južno) gde postoji manji broj suncobrana. Od ostalih sadržaja tu je i jedan tuš. Ovo pristanište nam je bio “ulazna” i “izlazna” tačka na koju nas je dovezao i odakle nas je odvezao brodić sa Skijatosa u turističkom aranžmanu. Plaža ne zaslužuje baš neke pohvale. Na plaži preovlađuje krupnije kamenje, a u vodi na dubini od oko 1,5 m ima i peska. Oko plaže su stabla tamariske koje pruža hlad.

GPS koordinate: 39°08′13″ N, 23°38′41″ E.

Armenopetra:

Lokacija: 20 km severozapadno od grada Skopelosa.

Opis: Armenopetra je lepa plaža između Palia i Neo Klime, u neposrednoj blizini Glosse. Nije toliko popularna kao druge okolne plaže.

Armenopetra je lepa i netaknuta plaža koja je verovatno nepoznata većini posetilaca. Nalazi se između sela Palio Klima i Elios. Prostire u većoj dužini i, kada nema vetra, to je mirno mesto sa prekrasnom plavom vodom.

Armenopetra je omiljeno mesto za porodice sa decom, zbog plitke i kristalno čiste vode. Štaviše, to je idealno da bi se uživalo u živopisnom pejzažu Skopelosa i malo privatnosti. Na plaži nema suncobrana i ležaljki (mada slika govori drugačije), ali na samo 3 km nalazi se Glossa, selo u kome se mogu obezbediti svi potrebni sadržaji. Put do plaže je veoma uzak i krivudav.

Moja ocena: Otprilike 1 km posle izlaska iz Neo Klime prema Glossi postoji odvajanje za ovu plažu. Zatim do plaže ima još 1 km. Ne znam da li postoji putokaz koji bi ukazivao na skretanje za plažu. Sama plaža ima dužinu 170 m.

GPS koordinate: 39°08′47″ N, 23°37′36″ E.

Loutraki:

Lokacija: 25 km severozapadno od grada Skopelosa.

Opis: Loutraki, najpopularnije turističko mesto na Skopelosu, je, ustvari, plaža Glosse. Plaža je šljunkovita, ali čista.

Plaža Glosse (budući da se ovo mesto nalazi na brdu) zove se Loutraki. Putovanje kolima ili autobusom od grada Skopelosa kroz brdovite predele traje oko 45 minuta. Plaža je šljunkovita i malo strma. Loutraki nije veomo razvijeno turističko mesto, ali je poznato po svojoj lepoti i spokoju. Sve što je turistima potrebno može se pronaći u obližnjoj Glossi ili oko luke Lutraki. Za one koji vole istoriju, blizu plaže su ruševine antičkog grada Selinus.

Moja ocena: Loutraki je i trajektna luka, tako da je tu uvek gužva, jer veći broj ljudi čeka dolazak broda. Put od Glosse do njene luke Loutraki je malo uži, a ima i dosta krivina. Rastojanje je 3 km. Ne bih se složio da je Loutraki najpopularnije turističko mesto na Skopelosu – daleko je od toga.

GPS koordinate: 39°09′58″ N, 23°36′46″ E.

Perivolou (Perivoliou, Periboliou):

Lokacija: 30 km severozapadno od grada Skopelosa.

Opis: Ovo je udaljena plaža na krajnjem severoistočnom delu ostrva. Zbog svog udaljenog položaja, na plaži uopšte nema gužve.

Na krajnjem severoistoku Skopelosa, 4 km severoistočno od Glosse, nalazi se usamljena peščana plaža Perivolou. Ona je najsevernija u nizu plaža na tom delu ostrva. Okružena je impresivnim stenama, koje nude hlad, i borovom šumom, koja se spušta do samog mora. Do plaže se može doći pešice ili brodićem.

Moja ocena: Želeo sam da posetim ovu plažu, ali sam promašio putokaz. Od mesta gde se odvaja put za crkvu Agios Ioannis posle 180 m dolazi se do raskrsnice na kojoj se levo (pravo) ide prema Glossi, a desno se odvaja put za plažu Perivolou. Do plaže je potrebno vozizi 6,6 km, a ceo put je asfaltiran. Ono što ne piše u opisu plaže, a vidi se na Google Earthu (i delimično na priloženoj slici), da postoje stepenice kojima se od parkinga silazi do plaže. I na ovoj plaži sada postoje suncobrani i ležaljke.

GPS koordinate: 39°11′52″ N, 23°36′51″ E.

Kanalaki (Pethameni, The Dead Woman):

Lokacija: 28,5 km severozapadno od grada Skopelosa.

Opis: Predivna sakrivena plaža sa providnom tirkiznom vodom, do koje se stiže pešice ili privatnim čamcem. 

Kanalaki plaža se nalazi na severoistoku ostrva, između poznatijih plaža Perivoliou i Hondroyiorgos, a od Glosse je udaljena 4,5 km. Malo ju je teže pronaći. Na putu za plažu Hondroyiorgos postoji malo skretanje u levo, gde treba ostaviti kola i dalje produžiti pešice prateći stazu. To je najizolovanija i najudaljenija plaža Skopelosa, ali možda i najlepša. Fini šljunak, čista voda i hlad od stena su odlike ove plaže. Nisam pronašao objašnjenje zašto se zove Mrtva žena, a reč pethameni znači pokojnik.

Nije mi jasno kako se spušta do plaže.

GPS koordinate: 39°11′43″ N, 23°37′17″ E.

Hodrogiorgis (Hondroyiorgos, Hondros Yiorgos):

Lokacija: 27 km severozapadno od grada Skopelosa.

Opis: Ovo je lepa plaža na severoistočnoj obali ostrva. Zbog udaljenosti od turističkih centara Skopelosa, nije mnogo popularna.

Naziv plaže u prevodu sa grčkog znači Debeli Jorgos. Nalazi se 4,5 km od Glosse, izolovana je i udaljena, nedaleko je od plaže Perivoliou. Do ove plaže može se stići kolima, što se vidi i na slici.

Zbog svoje udaljenopstii nije mnogo popularna kod turista. Tirkizna voda pravi sjajno okruženje, iako kamenje na morskom dnu može da bude pomalo neprijatno. Na ovoj, kao i na okolnim plažama, nema turističkih sadržaja, kao što su suncobrani i ležaljke, jer plaža nije mnogo posećena. Ovo je dobro mesto za potpunu privatnost. Okolina plaže prepuna je zelenila, divljih planinskih padina i pruža mnogo skrivenih uvala.

GPS koordinate: 39°11′40″ N, 23°37′27″ E.

U daljem delu obale, prema jugoistoku nižu se plaže Mari, Simili, Keramoto, Mavraki i Spilia, dostupne uglavnom samo sa mora.

Plaža Mari (GPS koordinate: 39°11′23″ N, 23°38′01″ E)

Plaža Simili (GPS koordinate: 39°11′23″ N, 23°38′01″ E)

Plaža Keramoto (GPS koordinate: 39°11′11″ N, 23°38′05″ E)

Plaža Mavraki (GPS koordinate: 39°10′45″ N, 23°38′21″ E)

Plaža Spilia (pećina) (GPS koordinate: 39°10′33″ N, 23°38′43″ E)

Agios Ioannis (Aghios Ioannis sto Kastri, St. John Kastri):

Lokacija: 30 km severozapadno od grada Skopelosa.

Opis: Ovo je lepa plaža u blizini Glosse na severnoj strani ostrva. Scene iz holivudskog filma Mamma Mia” (2007) snimljene su u crkvi iznad plaže.

Agios Ioannis je jedna od najživopisnijih lokacija na Skopelosu. Njegova kristalna voda i prirodna lepota su neke od odlika koje karakterišu ceo predeo, a koji se nalazi 8 km istočno od Glosse.

Kao i većina plaža na ostrvu, Agios Ioannis nudi tirkiznu vodu i veličanstven pejzaž. Obično plaža nije mnogo posećena i u blizini nema turističkih sadržaja (sudeći po slici postoje ležaljke i suncobrani). Međutim, tu je crkva Agios Ioannis smeštena visoko na steni koja gleda na malu uvalu i pruža zadivljujući pogled ka obalama Skopelosa i Alonisosa.

Crkva i plaža Agios Ioannis stekle su svetsku slavu nakon snimanja filma Mamma Mia! Onaj ko želi da poseti manastir treba da savlada 105 stepenika.

Moja ocena: Veliki broj stena u vodi i na obali karakteriše ovu plažu. Dalje se na ovoj obali prema plaži Glysteri nalaze plaže Hlia Stefani i Vathias dostupne samo sa mora.

GPS koordinate: 39°10′22″ N, 23°38′59″ E.

Plaža Vathias (GPS koordinate: 39°09′05″ N, 23°42′09″ E)