
Površina: 8,36 km2
Dužina obale: 26,1 km
Koeficijent razuđenosti: 2,55
Najviši vrh: Zelenikova Glava (113 m)
Broj stanovnika: –
Šćedro je ostrvo u centralnom delu Korčulanskog kanala, pored južne obale Hvara, udaljeno oko 2 km od mesta Zavala na Hvaru.
Šćedro od Hvara deli Šćedrovski (ili Šćedranski) kanal, a od Korčule Korčulanski kanal. Pored Hvara, Šćedru najbliže kopno su hridi Lukavci – tri hridi oko 3 km zapadno od Šćedra (vide se na donjoj slici). Dužina ostrva iznosi 6,5 km, a širina 1,8 km.
Obala ostrva je razuđena sa brojnim zalivima u kojima su peščane plaže. Zalivi Mostir i Lovišće na severnoj strani su dobra sidrišta za jedrilice i manje brodove. Na južnoj obali ostrva su zalivi Čarnjan i Borova koji su dobro zaštićeni od udara bure.
Šćedro je pretežno pokriveno borovom šumom i makijom. Ima nešto vinograda koje obrađuju poljoprivrednici sa susednog Hvara.
Na ostrvu leti živi oko 30 stanovnika, a zimi oko 15. Nekada su na ostrvu bila naseljena mesta Mostir i Nastane. Danas selo Nastane ima samo dve održavane kuće, a ostalo su ruševine. Po popisu iz 1981. na ostrvu je bilo 7 stanovnika, a popis 2001. nije registrovao stalne stanovnike.

Na ostrvu su u letnjim mesecima u zalivima Lovišće i Moster otvorena četiri restorana.
Od kulturnih objekata, na ostrvu se nalaze ostaci dominikanskog manastira u uvali Mostir. Manastir je sagrađen u XVI veku i napušten je u XVIII veku. U uvali Rake na morskom dnu vide se ostaci mozaika, koji su pripadali rimskoj vili. Crkva Sv. Marije iz XII ili XIII veka kasnije je bila uklopljena u veću, noviju crkvu građenu u periodu prelaska gotike u renesansu.
Na Šćedru nema ni struje ni vode, pa se za vodu koriste cisterne (gustirne) u kojima se svake godine proverava kvalitet vode, a za struju se koriste agregati i solarna energija.

Na južnoj strani ostrva se nalazi krilo aviona iz Drugog svetskog rata, a trup aviona je malo dublje u moru.

U istorijskim zapisima ostrvo se ranije zvalo Torta ili Torcola.

Pretpostavlja da je Šćedro ustvari antičko ostrvo Tauris u čijoj blizini se 47. p.n.e. odigrala pomorska bitka između Cezarevih i Pompejevih brodova.