Samotraki, poslednje ostrvo severne Grčke koje turizam još uvek nije zahvatio, jedino ostrvo gde se može biti potpuno sam na plaži, daleko od ostalih posetilaca i bez bojazni da će proći armija navalentnih prodavaca muzičkih diskova i krofni, ostrvo koje nudi potpuni mir i mogućnost beskrajnog istraživanja divljih plaža i uvala.
Na Samotrakiju ne postoji noćni život, a turistička infrastruktura je vrlo oskudna, što ga sve čini idealnim za one koji žele da pobegnu od haosa urbanog života.
Geografija
Samotraka ili Samotraki (grčki Σαμoθράκη = “trakijski Samos”, turski Semadirek) je brdovito i vodom bogato ostrvo, koje se nalazi u severnom delu Egejskog mora, severoistočno od ostrva Limnos. Od grčkog kopna Samotraki je udaljen 38 km, a tursko kopno je nešto bliže – 36 km. Istočno od ostrva Samotraki je tursko poluostrvo Galipolje udaljeno 46 km. Tasos se nalazi oko 58 km zapadno, a Limnos 41 km jugozapadno. Najbliže Samotrakiju je tursko ostrvo Gökçeda (grčki Imbros ili Imvros) udaljeno 26 km u pravcu jugoistoka.
Geografski, ovo ostrvo pripada regionu Trakija. Samotraki je ostrvo dugo 21 km (u smeru zapad-istok), široko 13 km (u smeru sever-jug), pa tim mjerama obezbeđuje sebi površinu od 178 km2. Samotraki je po površini zauzima 22. mesto među grčkim ostrvima.
Obala je dobrim delom nepristupačna i bez prirodnih luka, dugačka samo 59 km. Koeficijent razuđenosti je neverovatno mali, svega 1,25. Zato je najviši vrh Fengari (grčki φεγαρι = Mesec) na 1.611 m, što je nesrazmerna visina za tako malo ostrvo. Prema Homeru, upravo sa ovog vrha je bog mora Posejdon posmatrao Trojanski rat. Fengari (raniji naziv Saos) je, neverovatno, ali istinito, najviša planina u Egejskom moru. Oros Fengari nije lako savladati, a gotovo nemoguće u sandalama, bez udobne odeće za planinarenje. Turisti i planinari su u mogućnosti da osvoje ovaj vrh u organizovanim dnevnim usponima. Uspon počinje u mjestu Therma, na nivou mora (0 m), a završava se na visini od 1.611 m. Uspon do vrha i povratak nazad traje oko 6 sati, u zavisnosti od fizičke spreme.
Samotraki je ostrvo koje gotovo i da nema ravnice, čitavo je prekriveno planinama osim zapadnog rta. Ali priroda na Samotrakiju je fascinantna, a vegetacija iznenađujuće bujna za jedno egejsko ostrvo. Na Samotrakiju postoji nekoliko vodopada i bazena koje pravi reka Fonias, koja je leti vrlo prijatna za kupanje.
Vodopadi Fonias i Kremasto
Ostrvska površina u njegovom centralnom delu pretežno je sačinjena od vulkanskih stena, granita, bazalta, dok je obalno i priobalno područije sačinjeno od šljunka, morskih nanosa i mlađih vulkanskih stena, kao i pepela.
Južna strana ostrva sadrži uglavnom stenovite lance visine do 800 m, pa stoga nije povezana putevima, niti postoji mogućnost saobraćanja prema ovoj oblasti.
U severnom delu nalaze se od 800 m visine uglavnom šume hrasta medunca. Na jugu šume su uglavnom obrasle cerovinom.
Na severu ostrva, koje je bogato tekućim potocima, postoje i šume orijentalnih platana. Mnogi primerci iz ovih šuma su stari po nekoliko vekova, a dosta ih se razvilo u specifične i sebi svojstvene forme.
Ono po čemu bi ostrvo trebalo da bude poznato je skulptura boginje Nike (boginja pobede) koja je otkrivena polovinom XIX veka od strane francuskog arheologa i koja se danas čuva u Luvru. Ova skulptura je verovatno jedna od najpoznatijih antičkih figura, ali je nažalost uradila malo što se tiče razvoja turizma na Samotrakiju. Tasos i Lesbos su obližnja ostrva koja svakako imaju primat u turizmu, koje poseti hiljade turista tokom godine.Mnogi Grci smatraju Samotraki ružnim ostrvom.
Keš je i dalje elementarni način plaćanja na Samotrakiju, jer kartice i travellers čekovi se primaju samo na nekoliko mesta. Osim toga, u bankama je često teško podići pare sa stranog računa, pa bi trebalo imati dovoljno gotovine.
Istorija
Samotraki je u drevno doba bio na značajnim pomorskim i trgovačkim putevima, ali loše prirodne karakteristike (prirodna luka ne postoji, teren je gotovo u potpunosti neobradiv) učinili su da bude marginima grčke istorije. No, iako na marginama, Samotraki nije bio skroz neprimetan u grčkoj istoriji. Prema Herodotu, Samotraki su naselili još Pelazgi, dok neki izvori tvrde da je ostrvo naselilo tračansko pleme Kabiroi prošavši kroz Dardanele. Po tračanskim plemenima ostrvo je i dobilo ime. Doseljenici iz Trakije su sa sobom su doneli kult Velikih bogova. Izolovanost ostrva i teško pristupačan teren su doprineli da ovaj kult ostane poštovan na ostrvu sve do IV veka, čak i pod rimskom upravom. Ostrvo su kolonizovali i Arkađani i Trojanci. Pouzdan istorijski podatak je da je pleme Elijeraca sa Lezbosa oko 700. godine p.n.e. kolonizovalo Samotraki i na njemu osnovalo svoj polis (grad-državu). Postoji raširena teorija po kojoj ime Samotraki potiče od ostrva Samos, čiji su stanovnici u VIII veku p.n.e. kolonizovali Samotraki (Samos od Trakije ili trakijski Samos).
Ni mitologija Grčke nije zaobišla Samotraki, Argonauti su plovili pored Samotrakija na svom putovanju prema Kavkazu u potrazi za zlatnim runom.
U bici kod Salamisa (480. godine p.n.e, u trećoj fazi Grčko-persijskog rata) stanovnici Samotrakija ratovali su na strani Persijanaca. Potom su bili saveznici pobedonosne Atine u Delskom savezu, ali pod obavezom plaćanja poreza. Bili su u savezu sve do Peloponeskog rata u kome je Sparta porazila Atinu.
Nakon što je Aleksandar Makedonski osvojio Persijsko carstvo, Samotraki je postao značajno svetilište Dioskura (zaštitnika pomoraca). Svetilište je bilo bogato uređeno zahvaljujući doprinosu Lagida. Sa krajem dinastije Antigonida, Samotraki je pao pod vlast rimljana. Nakon propasti Rimskog carstva ostrvo je pripalo Vizantiji, potom Veneziji i Đenovi. 1457. godine ostrvo su osvojili Turci i sve do početka XX veka Turci su vladali ovim ostrvom. Za vreme turske vladavine ostrvo se zvalo Semaderik. Pobuna protiv njih od strane lokalnog stanovništva tokom grčkog rata za nezavisnost (1821-1831) dovela je do masakra 1.000 stanovnika. U tom periodu Samotraki je imao svoju zastavu.
Povratak pod grčku upravu se desio tokom Balkanskih ratova 1912. godine. U II svetskom ratu ostrvo je okupirala Bugarska.
Krajem pedesetih godina prošlog veka mnogi Samotračani su otišli u Nemačku kao gastarbajteri u firmu Mercedes, tako da je danas još uvek u primetan nemački uticaj na ostrvu.
Samotraki je dao veliki doprinos svetskoj kulturi – veličanstvena skulptura boginje Nike (pobede), koju možemo videti na čepu hladnjaka Rolls Royca i imenu najvećeg proizvođača patika na svetu. Visoka je 2,5 m, krilata, bez glave i ruku, statua je remek delo helenističke skulpture, datira iz 190. godine p.n.e.
Skulptura se našla u Luvru ubrzo nakon njenog otkrića 1863. godine od strane francuskog arheologa amatera Charlesa Champoiseaua. I mada je originalna Nike možda odsutna, njen duh lebdi iznad Svetilišta velikih bogova gde je otkrivena.
Statua je bila iskopana u komadima. Jedno stopalo se nalazi u Beču, a orginalni otisak statue u glavnoj zgradi tehničkog univerziteta u Berlinu.
Nika od Samotrake, boginja pobjede, kasnije se često koristila kao uzor za stvaranje statua Nike i rimske Viktorije (na primjer – Stubovi pobede i Brandenburška kapija u Berlinu).
Stanovništvo
U poslednja četiri popisa broj stanovnika na ostrva se nije mnogo menjao i varirao je od 2.723 (2001) do 3.083 (1991). Po poslednjem popisu iz 2011. godine na ostrvu je živelo 2.859 stanovnika, što je samo 12 manje nego 30 godina pre toga. Stanovnici su popisani u 15 naselja: Kamariotissa (1.069), Samothraki (653), Lakkoma (317), Alonia (291), Profitis Ilias (189), Therma (106), Ano Meria (57), Kato Karyotes (41), Palaiopoli (36), Xiropotamos (29), Ano Karyotes (22), Dafnes (16), Katsampas (15), Makrylies (12) i Potamia (6).
Kamariotissa je glavna luka i najveće mesto na ostrvu, gde ima najviše taverni i mogućnosti za smeštaj. Prvo upoznavanje sa ostrvom je preko ovog lučkog grada – malog, ali užurbanog sela koje se sastoji uglavnom od duge uske glavne ulice koja prolazi duž luke. Tu je niz kafića, restorana i noćnih klubova, povremeno prekinut prodavnicama sa suvenirima ili stvarima za plažu, nekoliko banaka sa bankomatima, jedini na ostrvu internet kafe i najveći deo rent-a-kar agencija. U Kamariotissi je leti, manje ili više, non-stop gužva u saobraćaju, a ovo je još izraženije kada pristane trajekt, koji izruči desetine automobila i motocikala, zajedno sa stotinama uglavnom grčkih turista koji žele da iznajme isti. Postoje hoteli i apartmani u gradu – uglavnom iza glavne ulice – ali ko je zaista privržen noćnom životu, trebalo bi da potraži smeštaj drugde, duž severne obale, gde su lepote Samotrakija. Ono malo obradivog zemljišta što ima na Samotrakiju nalazi se južno i jugoistočno od Kamariotisse.
Samothraki ili Chora je glavni grad ostrva – nalazi se u unutrašnjosti, 5 km od Kamariotisse. To je najlepše selo na Samotrakiju, sa uskim kaldrmisanim uličicama i tradicionalnim kućama, skoro u potpunosti je okružen borovom šumom. Iznad sela se nalaze ruševine vizantijske tvrđave, koja je adaptirana u dvorac za vreme vladavine Đenove. U centru je i bazar zajedno sa tradicionalnim tavernama, a tu je i trg sa koga se pruža spektakularni pogled na more i luku Kamariotissu. Naselje Samothraki poseduje malu bolnicu, mali etnografski muzej, škole, kulturno udruženje, gimnaziju, banke, poštanski ured i nekoliko skverova (gr. plateia).
Therma ili Loutra je glavna turistička atrakcija na ostrvu, a udaljena je 14 km od luke Kamariotisse i smeštena je na severnoj obali ostrva. Ova banja ima dugu tradiciju, a ta tradicija seže još od doba Rimljana. Ovde se mogu naći otvoreni rustični bazeni sa temperaturom od oko 34°C, izuzetno tople jacuzzi kade sa 48°C, kao i moderna kupatila sa temperaturom vode od 39°C. U blizini (na nekih 1,5 do 2 km od Thermi) nalaze se i vodopadi Kria Vatra. U blizini termalnih izvora nalaze se i jedina dva kampa na ostrvu.
Privreda
Glavne grane industrije na ostrvu su turizam i ribarstvo.
U drevna vremena ostrvo je bilo destinacija vernika koji su ndolazili da posete Svetilište velikih bogova, dok je danas destinacija malog broja turista, većinom iz Skandinavije i Nemačke. Iz tog razloga ne govore svi stanovnici engleski, kao na drugim ostrvima.
Domatia (sobe za izdavanje) i apartmani privatnih vlasnika su glavni oblik smeštaja na Samotrakiju, s obzirom da do nedavno ovde nije bilo pravih hotela.
Kampovanje je omiljeno među turistima na Samotrakiju, a dva organizovana kampa su smeštena u okolini naselja Therma.
Koliko se teško baviti poljoprivredom na Samotrakiju najbolje pokazuje donja slika.
Saobraćaj
Malo ostrvo i nepristupačan teren doprineli su da Samotraki nema aerodrom. Stoga jedini mogući način da se dođe na Samotraki morskim putem. Do Samotrakija postoje redovne trajektne linije i u špicu sezone “leteći delfini” sa obližnjim gradovima Alexandroupoli i Kavala na obali kopnene Grčke. Kavala je bliža turistima iz Srbije od Alexandroupolija, ali su trajekti iz Alexandroupolija češći i pouzdaniji, pa se preporučuje ta varijanta. Trebalo bi da postoji i trajektna veza sa ostrvima Limnos i Lezbos.
Putovanje trajektom iz Kavale traje oko 3,5 sata, a iz Alexandroupolija oko 2,5 sata. U špicu sezone trajekt “Saos” saobraća četiri puta dnevno na relaciji Alexandroupolis – Kamariotissa. Orijentaciona cena karte je 16 € za putnike i 60 € za automobil.
Na samom ostrvu postoji solidna mreža asfaltnih puteva u ukupnoj dužini od oko 75 km. Duž većeg dela obale postoji asfaltni put, jedino nedostaje na nepristupačnom delu ostrva između plaža Pahia Ammos i Kipos. Postoje redovne autobuske linije sa glavne autobuske stanice u Kamariotissi do ostalih mesta na ostrvu (Chora, Paleopoli, Thermi i Profitis Ilias). Autobusi kreću na svaka 2 do 3 sata. Cene karte se, u zavisnosti od destinacije, kreće od 1 € do 4 €.
Noćni autobusi ne postoje – jutarnji kreću oko 7 h, a poslednje vožnje su oko 23 h. Red vožnje se menja, tako da je preporučljivo informisati se na licu mesta.
U slučaju da se rentira automobil trebalo bi imati na umu da na ostrvu nema puno benzinskih stanica, pa se preporučuje da se napuni rezervoar pre polaska u obilazak ostrva (mada rastojanja nisu velika).
Put prema plaži Kipos
Znamenitosti
Svetilište Velikih bogova
Svetilište Velikih bogovaje skoro čitav milenijum bilo glavni verski centar drevne Trakije, Makedonije… Bilo je svetinja i na Limnosu, ali obredi na Samotrakiju su svakako bili specifični. Njegova pozicija u kanjonu Fengari sigurno nije izabrana slučajno, već da izazove strahopoštovanje. Danas je ovaj predeo obrastao šumom, ali je jedva manje impresivan. Ovo svetilište je bilo prošireno, a neki delovi su bili rekonstruisani od strane naslednika Aleksandra Makedonskog i većina ostataka koji se vide danas potiče iz tog perioda.
Stari grad Samotrake ležao je na severnoj obali ostrva. Odatle, pa prema unutrašnjosti ostrva na jug, u tipičnom mestu koje je služilo za skrivanje od morskih pljačkaša, ležalo je kasnije glavno mesto ostrva, Kastro. Iskopine na kojima je radio Aleksander Konce pred kraj XIX veka prikazuju u području starog grada ostatke dorskog mramornog hrama i jedne kružne građevine iz III veka p.n.e. Pored ovih, otkriven je još značajan broj drugih impresivnih građevina iz ovog starog vremena.
U predelu Svetilišta Kabiraca između ostalih objekata od značaja za arheologiju, pronađeni su Anaktoron (Anaktoron), Arsinoion (Arsinoeion), Temenos (Temenos), Novi Hram, Hala posvetnih darova, Ptolomejev propilon (slavoluk), Stoa (Stoa), kao i pozorište i značajna nekropola.
Sve objekti i nalazi iz iskopina izloženi su u muzeju Paleopolis koji je sagrađen blizu svetilišta. Pored vazi, zapisa, skulptura, u muzeju se nalazi i kopija statue Nike od Samotrake.
Crkva Panagia Krimnoitissa
Iznad plaže Pahia Ammos nalazi se crkva Panagia Krimniotissas, koja je dobila ime po visokoj steni na kojoj je izgrađena (krimnos na grčkom znači litica). Crkva je impresivna, kako zbog lokacije na kojoj je sagrađena, pošto izgleda kao da lebdi i nudi prekrasan pogled na Egejsko more, tako i zbog legende koja se plete oko nje. Mnogi su uporedili lokaciju crkve sa gnezdom orla. Postoji više legendi o nastanku crkve. Po jednoj legendi, ikonu koja se čuva u crkvi, bacili su u more hrišćanski stanovnici Male Azije, da bi je spasili od pljačke. Oko 1700. godine, jednom brodu, koji je plovio vodama oko ostrva Samotraki, pretio je brodolom. Tada je kapetan video ikonu na vodi i nakon što je podignuta na brod oluja je odmah prestala. Iste večeri, Bogorodica se javila kapetanu u snu i tražila je od njega da ode na Samotraki. Sveštenik ostrva stavio je ikonu u crkvu, ali svake noći je ikona nestajala iz crkve i bila je zatim pronađena na visokoj steni. Bilo je potrebno vreme da se shvati želja za izgradnjom crkve koja danas krasi liticu.
Po drugoj legendi, pastiri su pronašli ikonu Bogorodice kod plaže Pachia Ammos, koja se nalazi u blizini, i odneli su je u pećinu kako bi je zaštitili. Sutradan, međutim, nekim čudom, ikona je nestala iz pećine i pronađena je na steni na ivici litice. Tada je pastir odlučio da sagradi crkvu Panagia Krimniotissa na tom mestu i da u stenu useče pedeset stepenika, koji do današnjeg dana dovode posetioce do crkve. Pogled sa vrha stene i crkve Panagia Krimniotissa pleni: beskrajno more, zaliv Pachia Ammos, Imbros i i jedinstven zalazak sunca! Da bi se stiglo do crkve Panagia Krimniotissa potrebno krenuti putem koji vodi do plaže Pachia Ammos i pre nego što se dođe isključi se na betonski put dužine od oko 3 km. Na kraju puta, na nadmorskoj visini od 311 m, stiže se do crkve.
Ostalo
Pored noćnog života koji se nudi u Kamariotissi, postoji još nekoliko mesta koja ne bi trebalo propustiti. Profitis Ilias, selo na padini, ima četiri taverne koje su specijalizovane za jaretinu – sve su dobre, ali je “Vrachos” u centru grada (gornja slika), s pravom priznata kao najbolja. U još manjem selu Ano Meria, nekoliko kilometara od severne obale kod Kiposa, je “Karydies” (donja slika), koji služi širok spektar ukusnih grčkih jela u okruženju bašte. Udoban “To Stenaki” u Chori pravi divne palačinke za one koji bi želeli da na zub radije stave slatkiš nego voće koje nudi većina taverni. Konačno, obavezna je poseta nekoj od ribljih taverni koje se nalaze duž severne obale, kao što je “To Acholiadi”.
Razgledanje ostrva bi trebalo početi putovanjem brodom oko ostrva. Brod “Samothraki” pravi celodnodnevne izlete koji uključuju kratku istoriju ostrva i neke izvanredne lokacije do kojih je na drugi način nemoguće doći. Za kupanje se zaustavlja na nekoliko plaža i radi ručka (brod je povezan sa restoranom “Petrinos Kipos” iz Kamariotisse).
Još jedna destinacija trebalo bi da bude reka Fonias, poznata pod nazivom “ubica” zbog ogromnih poplava koje pravi u donjem toku svakog proleća. Polučasovno pešačenje stazom posutom kamenjem i u hladu drveća, vodi do divnog vodopada i bazena za kupanje. Do drugog vodopada potrebno je pešačiti još 30 minuta uzbrdo, ali je ovaj uspon malo riskantan zbog nepouzdane staze.
Za opuštanje od napora tu su sumporni izvore Therme – postoji komercijalna banja u naselju ili se može krenuti putem sa desne strane banje bi se pronašle dve slobodne lokacije. Prva je ograđena i ima privlači mlađe osobe, dok otvoreno kupatilo sa pogledom na luku posećuju stariji ljudi. Po završetku dnevnih aktivnostima, ostrvo ima stalan raspored slobodne kulturne zabave u tri glavna naselja, u rasponu od tradicionalnih plesnih grupa do savremenih muzičara iz Grčke i Turske. Rasporedi su okačeni u gotovo svakom kafiću i hotelu, ali su na žalost samo na grčkom, što znači da se mora pitati za prevod.
PLAŽE
Verovali ili ne, Samotraki ima samo dve prave plaže! To su Pachia Ammos, duga oko 800 m i Vatos, koja je omiljena među nudistima. U okolini ove dve plaže postoji sijaset uvala sa mešavinom peska i šljunka, dok severna obala ima minijaturne uvale koje su šljunkovite.
Makrilies:
Lokacija: 8 km jugoistočno od Chore.
Opis: Plaža Makrilies se nalazi u južnom delu ostrva, zaklonjenom od vetra.
Plažu Makrilies sa finim šljunkom i tradicionalnim ribarskim brodovima koji dopunjavaju kao naslikanu okolinu, posetioci nikada neće zaboraviti. Plaža je idealna za kupanje i ronjenje. Smeštena je na južnoj obali ostrva, koja je sunčanija i mirnija od severne.
Na plaži se nalazi hotel “Samothraki Beach Apartments & Suites” (bivši hotel “Eroessa”). Skladna kombinacija planine Fengari i plavog mora pruža jedinstven krajolik. U tom neverovatnom okruženju posađeno je cveće i voće, čiji su plodovi gostima na raspolaganju tokom boravka u hotelu.
Hotel raspolaže bazenom površine 100 m2, dečijim bazenom, spoljnim džakuzijem, mini teretanom, igralištem za decu, roštiljem i zajedničkom kuhinjom u kojoj se možete pripremiti obrok. Na imanju je snack bar, iz koga se može uživati u jedinstvenom zalasku sunca, a na horizontu se vide ostrva Imbros, Limnos i Tasos, kao i Sveta Gora.
Plaža se nalazi 8 km od luke, na putu za plažu Pachia Ammos.
Selo Profitis Ilias se nalazi u podnožju planine Fengari, udaljeno je 2 km. Tu se može probati čuvena samotračka jagnjetina.
Pachia Ammos:
Lokacija: 17 km jugoistočno od Chore.
Opis: Pachia Ammos je najpoznatija i glavna ostrvska plaža. Nalazi se odmah pored najjužnije tačke ostrva.
Plaža Pachia Ammos dugačka je oko 800 m, prekrivena je grubljim peskom. Razlikuje se od svih ostalih plaža na ostrvu (sa izuzetkom plaže Vatos) koje su šljunkovite ili kamenite.
Plaža Pachia Ammos je savršena kao razglednica – kao da su je zagrlile dve ruke stena koje se protežu u more, sa uzbudljivim liticama koje se dižu iza plaže. Plaža je zaštićena od vetrova.
Na plaži postoji riblja taverna koja je otvorena za vreme letnje sezone. Takođe postoje bar, tuševi sa svežom vodom, ležaljke i suncobrani. Sve ovo se nalazi na jednom kraju plaže (ja bih rekao zapadni, drugi kažu južni), dok je drugi kraj plaž potpuno miran.
Po lepom vremenu, sa ove plaže se može videti tursko ostrvo Gökçeada (Imvros).
Do plaže se može doći autobusom iz Kamariotisse.
Između plaža Pachia Ammos i Vatos, koja se nalazi istočno, postoji više uvala sa lepim plažama, dostupnim samo sa mora. Na slici je jedna od tih uvala.
Vatos:
Lokacija: Na južnoj obali ostrva, 2 km istočno od plaže Pachia Ammos.
Opis: Vatos je plaža koja je popularna među nudistima.
Zapanjujuća plaža Vatos bori se za primat sa plažom Pachia Ammos za pesak i pejzaž.
Do plaže je moguće doći samo izletničkim brodićem ili nakon nekoliko sati pešačenja od plaže Pachia Ammos.
Na plaži nema nikakvih turističkih sadržaja.
Kipos:
Lokacija: 25 km jugoistočno od Chore.
Opis: Plaža Kipos je veoma tiha, a voda je lepa i svetla.
Još jedna “popularna” plaža je Kipos, na krajnjoj jugoistočnoj tački ostrva Samotraki, udaljena oko 14 km od naselja Therma.
Ova šljunkovita plaža duga je oko jedan kilometar i odredište je naturista. Kod plaže Kipos završava se asfaltni put koji se prostire duž severne i istočne obale ostrva. Do plaže postoji autobuska linija.
Iako plaži nedostaje pesak, kao onaj na plaži Pachia Ammos, ona nudi veoma udobno sunčanje, kristalno čistu vodu za ronjenje i još veću dozu mira i samoće (iako postoji mala kantina).
Plaže na severnoj obali:
Skoro cela severna obala ostrva Samotraki funkcioniše kao plaža. Put je trasiran odmah pored mora i postoji bezbroj mirnih mesta na kojima se turisti mogu presvući, spustiti se do mora i imati pravo na svoju privatnu šljunkovitu plažu.
Na pojedinim mestima ova beskrajna obala je uređena sa ležaljkama i suncobranima i tu su formirane “plaže”, o kojima nema podrobnijih podataka.
Kamariotissa:
Paleopolis:
Kato Karyotes:
Therma:
Fonias: