Površina: 13,45 km2
Dužina obale: 19,2 km
Koeficijent razuđenosti: 1,48
Najviši vrh: Šipovac (357 m)
Broj stanovnika: –
Prvić sa Golog otoka
Prvić je kvarnersko ostrvo u severoistočnom delu Jadrana To je najveće ostrvo Senjskog arhipelaga, kome pripadaju ostrva Sv. Grgur, Goli i još desetak okolnih manjih ostrva između Krka i Raba.
Nalazi se jugoistočno od Krka, od kojeg ga dele Senjska vrata širine 800 m. Prvić je prirodni nastavak brda Obzova (568 m) na Krku koje zatvara jugozapadnu stranu Bašćanske uvale u kojoj je luka Baška. 3 km prema jugozapadu je ostrvo Sveti Grgur, od koga ga deli Grgurov kanal. Nešto više od 3 km prema jugu od najjužnijeg rta Šilo nalazi se Goli otok.
Od kopna je odvojen Velebitskim kanalom. Najbliži kopnu je kod rta Šilo (4 km). Ploveći prema zapadu, ulazi se u Kvarnerić. Najbliža lučka naselja su Sv. Juraj ispod Velebita i Baška na Krku.
Prvić se pruža se kao strmi brdski greben dinarskim pravcem severozapad – jugoistok u dužini od 7,4 km. Najjužnija i najistočnija tačka je rt Šilo. Najzapadnija tačka ostrva je Debeli rt, a najsevernija tačka prema Krku je rt Brezonjin na kome je veći svetionik Stražica (sada automatizovan na solarni pogon), čija donedavna posada je predstavljala jedine stanovnike ostrva. Danas je ostrvo nenaseljeno osim povremenih pastira i pčelara koji ga često posećuju, pa je to najveće nenaseljeno ostrvo na Jadranu (na Kornatu i Žutu koji su veći po površini postoje kuće).
Prvić spada među devet najviših jadranskih ostrva i viši je naprimer od znatno većih ostrva Paga, Dugog otoka, Ugljana, Pašmana, Šolte itd. Najveći deo kvarnerskog Prvića je gola kamena visoravan oko 250-300 m oivičena sa desetak vrhova visine 320-360 m, a obale su većinom klisuraste sa divovskim nizovima vertikalnih stena visokih 160-300 m.
Jedino je zapadna padina južno od svetionika pristupačnija sa nekoliko gudurastih vododerina kroz koje se uspinju pastirske staze na ostrvsku visoravan. U zapadnim uvalama je i desetak peščanih plaža pogodnih za kupače, a pored najveće jugozapadne plaže Njivice su tragovi srednjevekovnog naselja u vlasništvu Frankopana. Najbliži i jedini pristup sa istočne strane na glavni vrh je kroz stenoviti klanac Pećna, gde su jedini izvori na Prviću. Podmorje uz ostale obale je strmo i klisurasto sa velikim priobalnim dubinama 70-90 m, a najveće dubine su oko jugoistočnog rta Šilo do 107 m.
Uvala Trstenova
Za ostrvo je klimatski najvažnija česta i olujna bura, koja po statistici bivšeg svetionika, tu duva prosečno 203 dana godišnje, a orkansku snagu od 11-12 bofora dostiže oko 73 dana godišnje (osim tokom leta), pa je Prvić najvetrovitije (najburnije) hrvatsko ostrvo.
Na Prviću pasu stada ovaca, a na visokim klisurastim obalama gnezdi se beloglavi sup, čija su jata tu najveća posle Cresa. Na Prviću raste i 17 retkih biljnih endema, pa je zato strogo zaštićen kao specijalni botanički i ornitološki rezervat.
Ostrvo pod istim imenom postoji i blizu Šibenika.
Svetionik na rtu Stražica – Najseverniji rt na Prviću, na istočnoj strani ulaza u prolaz Senjska vrata