Površina: 8,6 km2

Dužina obale: 18,5 km

Koeficijent razuđenosti: 1,77

Najviši vrh: Krušija (194 m)

Broj stanovnika: –

Plavnik je nenaseljeno ostrvo koje se nalazi u prolazu Srednja vrata između ostrva Krka i Cresa. Bliži je Cresu (1 km), od koga ga razdvaja prolaz Krušija, nego Krku (5 km). U prolazu Krušija su  su najveće dubine severnog Jadrana do 128 m (po drugim podacima 113 m).

Dužina ostrva u smeru severozapad-jugoistok iznosi 6,3 km, a najveća širina je 2,3 km. Uz severoistočnu obalu je manje ostrvo Krnjacol, uz istočnu obalu je ostrvce Mali Plavnik, a na jugoistoku u Kvarneriću su dva mala izdužena ostrvca Kormati sa većom kolonijom galebova.

Najsevernija točka Plavnika je rt Mali Pin, najistočnija tačka je Tenka punta ili narodno Tankó, a najjužnija tačka je rt Madona. Na severoistoku se još ističe izbočeni rt Krnjacol. Na najzapadnijoj tački, rt Veli Pin, nalazi se svetionikom.

Obale ostrva slabo su razuđene (koeficijent razuđenosti samo 1,77). Severna i severoistočna obala je stenovita, vrlo strma, slabo pristupačna i  crveno-smeđe boje, dok je južna, istočna i zapadna obala ravna, blaga, pristupačna i sa više uvala.

Među njima je najznačajnija uvala Krušija – istog imena kao i kanal između Plavnika i Cresa. U toj  uvali je mali mul povezan i sa malim gatom. Na mulu je dubina vrlo mala, oko 1 m, ali je uz gat veća, oko 3 m. Tu su još plaža i jedan mali objekat. Uvala Krušija najposjećenija je uvala Plavnika, jer je osim turista kupača posećuju i mnogi nautičari s obzirom na to da pruža siguran zaklon od bure i juga. Osim toga uvala ima i saobraćajni značaj jer od nje kreće put uzbrdo prema središtu ostrva, mestu gde je nekada bilo nekoliko kuća koje su uglavnom koristili pastiri sa ostrva Krka tokom sezonske ispaše ovaca. Nekoliko objekata je i obnovljeno i osim pastira ih koriste lovci. Iz napuštenog zaseoka se pruža pogled prema Krku, Cresu, Rabu i čitavom Kvarneriću.

Plavnik ima veliku važnost u ishrani zaštićenih beloglavih supova koji zbog blizine često sa Cresa doleću i na Plavnik. Naročito im je privlačna strma severna obala, koje im omogućava lako ponovno uzletanje. Upravo na tom delu ostrva su evidentirana i tri para beloglavih supova koji tu stalno borave i grade gnezdo. Veliki je značaj gnežđenja ove ptice na Plavniku, jer se radi o zaštićenoj vrsti kojoj u Hrvatskoj preti izumiranje.

Na Plavniku postoji 31 vrsta ptica. Među tim vrstama posebno su zanimljive supar zmijar koji lovi zmije i guštere, suri orao, a gnezde se vetruša, ušara, ćuk, modrokos, a posebno često se gnezdi  jarebica kamenjarka.

Upravo su jarebice kamenjarke i zečevi privlačni lovcima koji su na ostrvu napravili i uzgajalište divljači i doneli su petnaestak jelena lopatara iako prema Zakonu o ostrvima i Zakonu o zaštiti prirode nije dozvoljeno unositi alohtone vrste na jadranska ostrva.

Veliku važnost za faunu imaju i bare na Plavniku jer je uz njih žive retki vodozemci,  gmizavci i beskičmenjaci, kao što su posebno ugrožena barska kornjača i kornjača čančara.

Na ostrvu preovlađuju kamenjarski pašnjaci i makija – tipična mediteranska vegetacija krša. Osim njih ima i nešto hrasta crnike.

U toku je postupak kojim bi se ostrvo proglasilo zoološkim i botaničkim rezervatom.

Interesantno je da Plavnik ima aerodrom, tačnije priručnu pistu za manje avione i helikoptere. Nema stalnu brodsku vezu, osim sezonskih brodića za kupače i lovce.

Plavnik administrativno pripada Gradu Krku, iako je znatno bliži ostrvu Cresu. Razlog je u tome što na čitavoj istočnoj obali Cresa nema većeg naselja, pa su kroz celu istoriju njegovi korisnici i vlasnici bili meštani Krka i obližnjeg Punta.