Meganisi je malo ostrvo sa bujnim zelenilom i plavo-zelenom vodom. Nalazi se prekoputa luke Nydri na Lefkadi. To je razlog zašto se odmor na ovom ostrvu lako može kombinovati sa odmorom na Lefkadi. Minibus na ovom malom ostrvu u Jonskom moru povezuje samo tri naselja, tako da se do plaža dolazi pešice ili u sopstvenoj režiji, čamcem ili motociklom. Nekoliko hotela takođe imaju organizovani transfer autobusima do nekih plaža na ostrvu. Vathy i Spartohori su glavna naselja na ostrvu i lokacije najvećeg broja studija.
Geografija
Meganisi (grčki Μεγανήσι) se nalazi u Jonskom moru 1 km istočno od Lefkade. Iako je u uvodu rečeno da se nalazi prekoputa luke Nydri, to baš i nije sasvim tačno, tačnije bi bilo 5 km jugoistočno. Od kopna Grčke ostrvo je udaljeno manje od 9 km, a od ostrva Kalamos oko 5 km. Najbliže ostrvce je Tilija, udaljeno samo 200 m, dok se Skorpios nalazi 2 km severnije.
Paradoksalno zvuči da naziv ostrva u prevodu sa grčkog znači veliko ostrvo. Navodno se zove veliko, zato što je najveće u grupi ostrva koja leže između Lefkade i grčkog kopna. Međutim, to nije tačno! Meganisi ima površinu 22,3 km2, pa je za oko 2,5 km2 manji od ostrva Kalamos!
Oblik ostrva je veoma čudan, a meni liči na izvrnuto slovo y ili izvrnuti broj 7, a neki kažu da je oblika slova C. To najviše zbog veoma dugačkog (skoro 7 km) i uskog (na pojedinim mestima samo 100 m) poluostrva na jugu.
Zapadni deo ostrva je brdovit sa najvišim vrhom Raches (297 m, po drugim podacima 301 m, čak i 309 m), dok istočni deo ostrva ima blaži reljef i najviše tačke retko premašuju 100 m. Ostrvo je pretežno izgrađeno od krečnjaka. Dužina obale ostrva je 52,9 km, što daje koeficijent razuđenosti od 3,16. To je velika vrednost za ostrvo male površine. Brojni su dugi i duboki zalivi, naročito na severoistoku ostrva, koji pruža zaštitu za čamce.
Ostrvo je poznato i po brojnim pećinama, naročito duž nenaseljenog južnog kraka ostrva, gde ima nekoliko velikih i značajnih morskih pećina.
Letnja turistička sezona na Meganisiju počinje u maju i završava se u oktobru sa prosečnim letnjim temperaturama od 23°C do 24°C. Prosečne noćne temperature leti se kreću od 14°C do 16°C. Zime su hladne, ali prijatne, i kao na ostalim Jonskim ostrvima sa dosta padavina. Prosečne dnevne temperature od novembra do marta su od 16°C do 19°C, dok noću padaju do 9°C.
Pećina Papanikolos
Većina smeštajnih kapaciteta na ostrvu je skoncentrisana u glavniim letovalištima Vathy i Spartochori, mada se soba može pronaći i u selu u untrašnjosti ostrva Katomeriju. Neke od boljih plaža, kao što su Elia ili Limonari, naprimer, imaju apartmane ili sobe za najam.
Na ostrvu ne postoji nekakvo turističko društvo preko koga bi se mogao rezervisati smeštaj, ali ima nekoliko agencija za online rezervaciju koje su uključile Meganisi na listu ostrva, tako da se rezervacija može obaviti ili preko tih agencija ili u neposrednom kontaktu sa hotelom. Iako se na ostrvu ne primećuje nedostatak smeštajnih kapaciteta, bilo bi pametno rezervisati smeštaj posebno u špicu sezone.
Istorija
Neki istraživači, uključujući i Wilhelma Dörpfelda, smatraju da je Meganisi Homerovo ostrvo Krokileja, koji je bio deo Odisejeve Kraljevine.
Stanovništvo
Po poslednjem popisu iz 2011. godine na ostrvu je bilo 1.040 stanovnika. To znači da je gustina stanovništa solidnih 47 stanovnika/km2. Ipak, u poslednjih 30 godina popis uvek beleži smanjenje broja stanovnika: 1.149 (1981), 1.246 (1991) i 1.092 (2001).
Meganisi ima osnovnu školu, dok đaci srednju školu moraju da pohađaju u naselju Nydri.
Na ostrvu postoje tri naselja: Katomeri (455 stanovnika), Spartochori (382) i Vathy (203).
Katomeri je glavni grad ostrva i sedište opštine Meganisi. To je tipično grčko selo sa tradicionalnom arhitekturom i prijateljski nastrojenim meštanima. Kuće izgrađene od kamena sa ogromnim dvorištima u kojima dominiraju saksije sa cvećem momentalno privlače pažnju posetilaca. U Katomeriju nema gužve, i to daje osećaj sela netaknutog modernim sadržajima. Osim nekoliko tradicionalnih taverni, pekare i benzinske pumpe, možda nema drugih turističkih sadržaja koji su tipični za grčka turistička mesta.
Spartochori se smestio na brdašcu obraslom borovima na severnom delu ostrva iznad luke i zaliva Spilia. Ovo mesto je turistički centar. Nalazi se u zoni seizmičkih aktivnosti, gde se mogu očekivati zemljotresi jačine od 3,9 do 7,8 stepeni. Ovom naselju administrativno pripadaju i susedna ostrvca Skorpios (u vlasništvu porodice Onazis, a 2013. godine zakupio ga je na 99 godina ruski milijarder Ribolovljev) i Sparti. Jedna od znamenitosti ovog naselja je crkva. Nalazi se u centralnom delu sela, a otvorena je danima kada ima bogosluženja. Svake godine 23. i 24. juna u selu je svečanost u čast Sv. Jovana Krstitelja. Početkom avgusta u ovom selu (ili na glavnom trgu u naselju Katomeri) održava se šahovsko veče sa učešćem šahista sa titulama i simultankom. U selu postoji pogon za proizvodnju ulja, koji turisti, uz prethodnu najavu, mogu posetiti. Nekoliko stotina metara od luke Spilia nalazi se istoimena plaža, jedna od najboljih na ostrvu. Broj stanovnika naselja Spartochori opao je u poslednjih 20 godina za 15%, sa 445 na 382.
Pravoslavna crkva
Vathy (sreće se i Vathi) se nalazi se na severoistočnoj obali ostrva, na kraju zaliva dugog 1 km. Ovo naselje ima šarmantnu luku sa dubokom plavom vodom, gde se ribolov i jedrenje mogu odvijati bezbedno. Kej popunjen velikim brojem jedrilica tokom letnje sezone daje očaravajući panoramski pogled na selo. Selo je slikovito sa lavirintom sokaka i kuća okrečenih u belo i ima nekoliko crkava okrenutih prema moru. Tu su i brojne taverne i restorani sa ukusnom domaćom hranom. Meštani su zauzeti poljoprivrednim aktivnostima na širokom prostoru maslinjaka. Takođe se bave i stočarstvom, pošto je upotreba ovčijeg i kozjeg mleka široko rasprostranjena na ostrvu. Ovde se mogu videti ostaci vetrenjača, sada samo okrugle kamene građevine koje stoje ponosno na vrhovima brda i rtova.
Privreda
Osim turizma glavno zanimanje stanovništva su ribolov i poljoprivreda, u kojoj dominiraju zasadi masline i limuna, a slabije je razvijeno stočarstvo, uglavnom se čuvaju ovce i koze.
Saobraćaj
Na Meganisi je moguće doći isključivo sa Lefkade.
Prva varijanta je brzi brod “Anchialos”, koji je malih dimenzija i ne prevozi vozila. Saobraća od grada Lefkade do luke Vathy. Putovanje traje 25 minuta. Iz luke Vathy polazak je u 7:20 h, a iz Lefkade je u 12 h (od ponedeljka do petka), odnosno u 11:30 h (subotom). Petkom postoji dodatni polazak iz luke Vathy u 16:30 h, a iz Lefkade u 19:30 h. Međutim, nedeljom ne saobraća, pa nije jasno kako onaj ko želi da provede vikend na Meganisiju može u nedelju da se vrati!
Izvesnih nelogičnosti ima i u redu vožnje trajekta “Meganisi II” koji polazi iz luke Nydri na istočnoj obali Lefkade. Do luke Nydri se iz grada Lefkade može prebaciti autobusom ili taksijem. Putovanje traje 25 minuta, a trajekt pristaje u obe luke na ostrvu, Spilia i Vathy. Za one koji planiraju boravak u naselju Spartachori, veza je preko luke Spilia. Ukoliko se planira boravak u naselju Katomeri ili na plažama Limonari i Elia, tada je bolje koristiti trajekt do luke Vathy. Lokalni autobus obično čeka dolazak trajekta, dok lokalni hoteli često organizuju prihvat gostiju u trajektnoj luci.
Red vožnje trajekta je sledeći. Iz luke Nydri (ili Nidri) polasci su svakoga dana u nedelji u 7, 12:30, 14 i 19 h, iz luke Vathy polasci su u 7:35 i 13:15 h, a iz luke Spilia su u 7:50, 14:30 i 19:30 h. Putnici za prevoz plaćaju 1,90 €, a za prevoz kola se plaća 12,90 €. Nelogičnost reda vožnje je u tome, da ako se dođe u neku od dve luke na Meganisiju, možda se iz nje ne može vratiti istoga dana nazad na Lefkadu!
Trajekt “Meganisi II”
Tri naselja na ostrvu su povezana asfaltnim putevima,a rastojanja između njih su mala: Katomeri – Vathy 1 km, Katomeri – Spartochori 4 km i Spartochori – Vathy 5 km. Mreža zemljanih puteva preseca ostatak ostrva i idealna je za šetnju kroz hladovinu borovih šuma. Do većine pšlaža moguće je doći kopnenim putem. Asfaltni put postoji i do zapadne obale ostrva, a ukupna dužina svih asfaltnih puteva na ostrvu je oko 35 km.
Minibus svakodnevno povezuje tri naselja na ostrvu. Iz naselja Spartochori u 7 h polazi za Katomeri i Vathy, vraća se u 7:30 h i ponovo odlazi u 7:40 h. U 10 h iz naselja Katomeri polazi za Vathy, Spartochori i luku Spilia, a vraća se u 10:30 h. Ovi polasci se ponavljaju u 11, 12:15, 14 i 18 h, dok poslednji autobus polazi iz naselja Vathy za Katomeri u 18:40 h. Red vožnje je obično usklađen sa dolascima i odlascima trajekta. U naselju Vathy moguće je iznajmiti bicikl i čamac.
PLAŽE
Na ostrvu Meganisi nema kilometrima dugih peščanih plaža prepunih hordama turista. Umesto toga, ostrvo je blagosloveno sa nekoliko veličanstvenih zaštićenih malih plaža i skrivenih uvala, gde se može opustiti, sunčati i uživati u kupanju u osvežavajućoj kristalno čistoj vodi. Čistoća vode je vrhunska za kupanje i ronjenje.
Na plažama je retko kad gužva. Plaže su okružene zelenilom. Ko je u potrazi za nešto više aktivnosti, obično možete naći dobar povetarac negde na ostrvu za jedrenje na dasci ili jedrenje, naročito posle podne.
Neke plaže imaju bar ili kiosk gde se može kupiti piće i / ili grickalice, ali pre nego što se napusti smeštaj vredi dvostruko proveriti i ako je potrebno, poneti sve što može zatrebati, uključujući i dosta vode.
Do pojedinih plaža stiže se pešice, dok su neke dostupne samo čemcem.
Megalo Limonari:
Lokacija: 1,7 km južno od naselja Katomeri.
Opis: Megalo Limonari je čista šljunkovita plaža, savršena za opuštanje.
Dosta pogrešnih (ili zastarelih) podataka ima o ovoj plaži.
Plaža nije peščana, već se lepo vidi na slici da je šljunkovita.
Takođe se vidi i nekakva kantina, što znači da nije potpuno neuređena.
Treća stvar je da do plaže postoji asfaltni put i na slici se vidi gomila parkiranih vozila.
Kako je na plaži retko gužva, Megalo Limonari pruža jedinstvene trenutke opuštanja pod toplim suncem. Zelena boja mora karakteriše ovu plažu i privlači ljubitelje prirode.
Mikro Limonari:
Lokacija: Na jugoistočnoj obali ostrva.
Opis: Mikro Limonari je zapravo mala uvala sa plavom zelenom vodom i živopisnim okruženjem.
Plaža Mikro Limonari je udaljena od plaže Megalo Limonari morskim putem 800 m. Do ove plaže ne postoji nikakva staza, tako da joj se izgleda može prići samo sa strane mora.
To je zapravo mala uvala sa čistom vodom i uskom obalom, bez ikakvih sadržaja.
Zelena okolina savršeno se uklapa sa plavo zelenom vodom i zajedno komponuju šarmantni i devičanski pejzaž ove plaže.
Elia:
Lokacija: 600 m istočno od naselja Katomeri.
Opis: Plaža Elia smeštena je u zalivu zaklonjenom od vetrova. To je duga uska plaža sa sitnim šljunkom.
Elia je najbliža plaža naselju Katomeri. Plaža je izložena suncu i ima samo malo hlada od drveća koja okružuju plažu. Savet je da se na ovu plažu ponese suncobran. Stene na desnoj strani zaliva pružaju pružaju priliku da se istraži podvodni svet dok se roni.
Da bi se došlo do plaže pešice ili kolima potrebno je krenuti putem nizbrdo pored Gradske kuće u naselju Katomeri. Skretanje na dnu brda je oštro, stoga je potrebno biti oprezan ukoliko se vozi. Plaža je bez ikakvih sadržaja, pa se preporučuje da se ponese hrana i piće ili se uputiti nazad na brdo u naselje Katomeri za lepo tradicionalno jelo u predivnom grčkom selu.
Barbarezou (Cape Akoni):
Lokacija: 2,5 km severoistočno od naselja Katomeri.
Opis: Ova mala plaža nalazi se na istočnoj obali ostrva. Takođe poznata i pod imenom Cape Akoni.
Barbarezou je mala uvala i to jedna od manje posećenih plaža na ostrvu, dakle savršeno mesto za uživanje u malo privatnosti. Iako postoji put do plaže (skoro ceo put je asfaltiran), većina posetilaca stiže brodovima, u potrazi za mirnom i privatnom uvalom u kojoj mogu da provedu opuštajuće sate. Plaža Barbarezou okružena je zelenim šumovitim brdima i ima kristalnu vodu. Na morskom dnu je sitan šljunak, koji nije neprijatan za hodanje.
Fanari:
Lokacija: 2,5 km severoistočno od naselja Katomeri.
Opis: Plaža Fanari je poznata po živopisnoj okolini i kristalnoj vodi. Do plaže je moguće doći i brodićem iz luke Vathy.
Plaža Fanari je poznata po živopisnom ambijentu, okružena čistim i bujnim zelenilom. Ona ima kristalno čistu vodu i šljunkovitu obalu. Pošto je plaža skoro izolovana, na njoj može da se uživa u apsolutnom miru. Fanari je idealna za kupanje i sunčanje ispod drveća koje pruža hladovinu. Takođe je omiljena destinacija za brodove i privatne jahte u špicu sezone.
Na plaži se nalazi mali bar “Jammin in Paradise”, u kome se, kao što ime sugeriše, može opustiti slušajući rege, latino ili bluz, ispijati piće ili jesti grickalice nakon upijanja sunca na ovoj idiličnoj plaži. Moguće je iznajmiti ležaljke i suncobrane, koje su vlasništvo bara. Postoji staza koja nastavlja pravo pored bara na plaži i vodi do male plaže i svetionika na rtu (fanari na grčkom znači svetionik). Ako se želi kompletan ručak ili večera može se vratiti oko zaliva Atherinos do taverne “Niagas” koja služi tradicionalna grčka jela. Asfaltni put do plaže Fanari iz naselja Vathy ili Katomeri prolazi kroz zaliv Atherinos. Tokom vrućeg leta šetnja može biti preveliki izazov, tako da je bolje pozvati taksi, iznajmiti skuter ili doći iznajmljenim automobilom. Alternativno, može se iznajmiti mali motorni čamac u luci Vathy i istražiti obala duž puta.
Ambelaki:
Lokacija: 1,5 km severno od naselja Katomeri.
Opis: Plaža se nalazi u dubokom zalivu, a od luke Vathy udaljena je samo 700 m.
Spilia:
Lokacija: 4 km zapadno od naselja Katomeri.
Opis: Spilia je luka naselja Spartohori. Ima lepu šljunkovitu plažu okruženu sa dosta zelenila.
Plaža Spilia nalazi se na samom kraju istoimenog zaliva. Slikovita luka smeštena u zalivu, jedna od glavnih na ostrvu, prepuna je privatnih jahti i manjih brodova. Takođe tu pristaje i trajekt koji povezuje luke Spilia i Vathy. Spilia je besprekorno bela šljunkovita plaža sa kristalno čistom vodom. Hladovina pružaju okolni borovi i čempresi i obično na plaži nema mnogo posetilaca čak i u špicu sezone. Na plaži ima ležaljki. Od turističkih sadržaja ima nekoliko taverni, u kojima se mogu probati lokalni riblji specijaliteti. Spilia je verovatno zanimljiva i šarmantna lokacija za turiste, pošto odražava očaravajući krajolik ostrva Meganisi. Posetioci plaže će uživati u dugoj šetnji do sela Spartochori, odakle se pruža spektakularan pogled na prekrasnu uvalu.
Priobalni put vodi do plaže gde se nalazi parking za veliki broj vozila. Od naselja Spartochori do plaže se može doći putem i / ili kamenim stepenicama – očaravajuća staza u hladu četinara dovodi do tantalovih muka dok se spušta prema zalivu, dok je povratak sa usponom jednako mukotrpan!
Herniades (Cherniades, Nylec):
Lokacija: 5 km zapadno od naselja Katomeri.
Opis: Herniades je čista i netaknuta plaža okružena zelenilom. To je izolovana plaža koja nudi obilje mira.
Herniades je čista i netaknuta plaža. Zapravo je jako mirna, stoga se može uživati u ovom netaknutom kutku životne sredine. Okružen zelenilom, Herniades ima usku obalu i kristalnu vodu. Plaža nije uređena, ali bujna vegetacija i drveće koje doseže do ivice vode pružaju područja hladovine za opuštajuće sunčanje pod toplim suncem.
Plaža Herniades se nalazi na severnoj obali ostrva Meganisi. Do nje se lako dolazi vozeći se priobalnim putem iz sela Spartochori i zaliva Spilia prema zapadu, a rastojanje je oko 1 km. Od sela Spartochori se prođe hotel “Esperides” i na prvoj rakrsnici se skrene desno. Produži se dalje i posle 400 m se dođe do blage krivine gde je parking prostor i staza do plaže između drveća.
Ova mirna, mala i skrivena šljunkovita plaža je idealna za one koji žele da se opuste daleko od gužve. Plaža je zaklonjena sa blagim nagibom, a stene na obe strane pogodne su za ronjenje i posmatranje morskog života.
Stravnam:
Lokacija: 8 km zapadno od naselja Katomeri.
Opis: Plaža se nalazi na zapadnoj obali ostrva, prekoputa ostrvca Thilia.
Agios Ioannis:
Lokacija: 6,5 km zapadno od naselja Katomeri.
Opis: Agios Ioannis je lepa plaža na zapadnoj strani ostrva, koja je dobila ime po istoimenoj crkvici, koja se nalazi u neposrednoj blizini plaže.
Spektakularna paleta boja mora na ovoj plaži zadiviće svakog posetioca. Pored toga, sa plaže se pruža pogled na Lefkadu i ostrvce Thilia. Ovo su razlozi zbog kojih plaža Agios Ioannis može da postane jedno od omiljenih mirnih utočišta na ostrvu Meganisi. Obala je nešto uža, ali dovoljno dugačka, pa je plaža retko popunjena. Nije uređena sa ležaljkama i suncobranima. Do plaže Agios Ioannis može se doći nekada zemljanim, a danas asfaltiranim putem od naselja Spartochori ili brodom iz luke Vathi. Put do plaže je obeležen na centralnom i priobalnom putu, a kada se dođe do malog parkinga kod crkve ugledaće se ova duga i uska plaža.
Agrilia:
Lokacija: 7 km zapadno od naselja Katomeri.
Opis: Kada se produži putem od plaže Agios Ioannis duž zapadne obale ostrva, posle približno 500 m stiže se do duge i blago zakrivljene plaže Agrilia.
Blizu plaže je mala močvara (dužina 100 m, širina 30 m), koja je raj za ptice močvarice i druge životinje, kao i prirodni izvori vode koji obezbeđuju zeleni pejzaž.
Da bi se došlo do ove plaže potrebno je produžiti putem pored crkve Agios Ioannis pema jugu. Kada počne spuštanje prema moru niz brdašce boja mora će oduševiti.