Površina: 1,78 km2
Dužina obale: 9,3 km
Koeficijent razuđenosti: 1,97
Najviši vrh: Veli vrh (111 m)
Broj stanovnika: –
Ostrvo Lavsa ušlo je u Guardianov izbor “najlepših mesta koja morate obići na godišnjem odmoru”.
Lavsa je ostrvo nepravilnog oblika, udaljeno oko 1160 m jugozapadno od južnog dela ostrva Kornat. Nalazi se u produžetku Piškere, od koje je razdvaja prolaz Vrata od Lavse širok 140 m. Jugoistočno od Lavse je ostrvce Gustac, udaljeno 250 m.
Oblik Lavse teško je opisati. Moglo bi se reći da se sastoji od dva dela, koje razdvaja uvala Lavsa. Veći je jugoistočni deo, dužine 1700 m i širine 1 km. Na njemu se nalaze najviše uzvisine na ostrvu Veli vrh (111,2 m) i Stari Osik (95 m). Severozapadni deo je dugačak 1400 m, a širok 115-600 m. Na ovom delu ostrva su najviše uzvisine Veli vrh od punte (70 m) i Mali vrh od punte (51 m). Uvala Lavsa uvučena je u kopno oko 1 km i po tome je najveća uvala u Kornatima. Od kraja uvale Lavsa do suprotne obale ostrva ima 260 m. U tom delu ostrva je obrađeno polje. Jugozapadni deo ostrva, okrenut prema otvorenom moru, ima litice.
Na Lavsi se nalaze lokaliteti sa objektima narodnog graditeljstva (stanovi i lučice), odnosno očuvanim izvornim oblicima tradicionalne gradnje ruralne grupacije građevina, u danas napuštenom (sa povremenim stanovnicima) naselju Lavsa. Popis iz 1900. godine zabeležio je jednog stanovnika, a 10 godina kasnije bilo ih je četiri.
Na ostrvu je u doba starog Rima bila solana, koja se održala do XIV veka (danas je pod morem). Takođe su bila i skladišta soli. Od poljoprivrednih kultura, na ostrvu se gaje masline.
Privatni smeštaj na ostrvu može se organizovati u Murteru, zajedno sa transferom. Računa se da u ponudi ima 20 ležaja. Atraktivan zaliv posećuju uglavnom nautičari, a na ostrvu postoje tri restorana (mislim, ipak, da je samo jedan).
Sidrište Lavsa se nalazi oko 2 nautičke milje jugoistočno od marine Piškera. Dubina zaliva se prema jugu smanjuje, dok je u srednjem delu svuda bar 3 m. Na dnu ima betonskih blokova. Sa malo ronilačkog iskustva plovilo se može bezbedno vezati bez sidrenja. Zaliv je zaštićen od svih vetrova, sem od severnih. Kada duva jak jugo, nivo vode u zalivu se smanjuje do pola metra.
Konoba “Idro” u zalivu Lavsa ima dugogodišnju tradiciju u poslovanju od 1997. godine i specijalizovana je za ugostiteljstvo mediteranske kuhinje. Nalazi se na odličnoj lokaciji uz more i uz nezaboravne gastronomske užitke pruža savršen ugođaj opuštanja. Brojni strani i domaći gosti hvale uvek sveže pripremljena jela, bogate riblje i mesne plate, odličnu dalmatinsku kuhinju i nezaobilazni specijalitet škampe. Osigurana je i vinska karta uz vrhunska crna i bela vina. Srdačno i gostoljubivo osoblje na raspolaganju je za sve nedoumice oko izbora sa jelovnika. Plaćanje je gotovinom. Konoba “Idro” je zaista senzacionalno mesto za kulinarstvo, odmor i uživanje. Prijatno!
Konoba je otvorena od 20. juna do 15. septembra. Navodno u zalivu postoji i konoba “Vrgos”.
Pored “glavnog” zaliva Lavsa, Lavsa ima još dve pogodne uvale za sidrenje, ali su one bez sadržaja. Studenjak se nalazi na jugozapadnoj obali Lavse. Zaliv je dobro zaštićen od severnih i istočnih vetrova. Sidrenje je moguće na dubinama između 2 i 4 m. Prilikom doilaska u zaliv mora se obratiti pažnja na hridi u istočnom delu plićaka na severu zaliva.
Uvala Prikolonča je na severoistočnoj obali Lavse. Do uvale je moguće doći iz pravca juga prolazom između Lavse i ostrvca Gustac, gde nema posebnih upozorenja. Ukoliko se dolazi iz pravca severa ili istoka tada je potreban oprez zbog plićaka jugoistočno od rta Lonca. Dubina mora u tom delu je samo 2,9 m. U samom zalivu su dubine pogodne za sidrenje od 2 do 8m. Dno je peskovito, ponegde ima trave, ali sidro dobro drži. Zaliv je zaštićen samo od zapadnih vetrova, ostali u zalivu prave talase. U zalivu ima jedna kuća.