Lociran u istočnom delu Krita, Lassithi je najmanje turistički razvijena oblast ostrva. Iako ima popularne destinacije, kao što su Elounda, Sissi, Sitia i Ierapetra, ostatak okruga je autentičan i daleko od masovnog turizma. Najbolja plaža je čuvena Vai, neverovatno mesto sa impresivnom šumom palmi i kristalnom vodom. Sve plaže imaju kristalnu vodu i opuštajuću atmosferu. Vrlo zanimljiva su i tradicionalna sela na platou Lassithi, koja su sačuvala sve lokalne običaje i mirni tempo života. Vožnjom po okrugu dolazi se do antičkih lokaliteta i srednjovekovnih tvrđava, kao što je minojska palata Zakros i čuveno ostrvo Spinalonga.

Plaža Bonda

Geografija

Okrug Lassithi je najistočniji okrug Krita, pa se često u svakodnevnom govoru naziva “Istočnim Kritom”. Upravno središte okruga (nekadašnje prefekture) je grad Agios Nikolaos, a najveći grad je Ierapetra.

Okrug Lassithi uspostavljen je 2011. godine na mestu nekadašnje prefekture, koja je imala isti naziv, obuhvat i granice. Sa 1.823 km2 površine, Lassithi je veći po površini jedino od okruga Rethymno. Upravo je ovom okrugu Krit najuži, pošto između severne i južne obale rastojanje na jednom mestu iznosi samo 12 km.

Sa juga, istoka i severa okrug je okružen morem, dok se sa zapada graniči sa okrugom Heraklion. Severna obala je egejska, istočna je levantska, a južna sredozemna.

Lassithi ima veoma razuđenu obalu sa mnogo malih poluostrva i zaliva. Međutim, obala je obično strma i teško pristupačna. Na mestima gde je priobalje u vidu malih ravnica, razvila su se veća naselja (Agios Nikolaos i Ierapetra). Centralni deo je mahom planinski, na istoku su planine Ornon, a na zapadu su planine Dikti. Na krajnjem zapadu okruga, unutar Dikti planina, nalazi se najvažnija visoravan Krita, Lassithi (na slici), po kojoj je okrug i dobio naziv. Ona je danas dobro obrađena.

U području okruga Lassithi preovlađuje izrazita sredozemna klima, jedino u najvišim delovima ona ima oštriji oblik.

Stanovništvo

Popis iz 2011. godine zabeležio je 75.381 stanovnika, tako da okrug Lassithi ima najmanje stanovnika od sva četiri okruga Krita. Gustina naseljenosti je samo 41 stanovnik/km2. Najveća naselja u okrugu su Ierapetra (12.355), Agios Nikolaos (11.421), Sitia (9.348), Neapolis (2.683), Schisma (1.730), Gra Lygia (1.528), Kritsa (1.296), Kentri (1.021), Sissi (1.003), Nea Anatoli (1.002), Palekastro (953), Kato Horio (946) itd.

Znamenitosti

Spinalonga je malo ostrvo na ulazu u lagunu Elounda i severno od zaliva Mirabello. Dužina ostrvca u pravcu sever-jug iznosi nešto više od 400 m, dok je širina nešto veća od 200 m. Od najbliže obale Krita udaljen je samo 160 m. Površina ostrvca je 8,5 ha, a najviša tačka je 53 m.

Istorija ostrva i dalje izaziva strahopoštovanje. U prošlosti je bio venecijanska tvrđava, utočište buntovnika, mesto izgnanstva gubavaca, komunikaciona veza sa Kairom tokom Drugog svetskog rata. Ostrvo je dobro utvrđen od strane Mlečana tokom njihovog prisustva na Kritu. Sa strukturnog i arhitektonskog aspekta i sa estetske izgledom celog pejzaža, ostrvo je i dalje zadržalo nenadmašnu lepotu.

Originalni naziv ostrva je Kalydon, ali su mu Mleci dali ime Spinalonga, što znači dugački trn.

Tokom helenističkog perioda ili minojske ere, ostrvo je bilo uporište Olounites, izgrađeno radi zaštite luke drevnog grada Olous.

Izgradnja tvrđave Spinalonga počela je 1574. godine, kada su Turci napali Kipar. Venecijanci su predvideli da će Turci krenuti sa širenjem prema zapadnom Mediteranu i odlučili su da na ostrvu sagrade tvrđavu, koja bi štitila ceo zaliv Elounda.

Tako su Mleci izgradili novu moćnu tvrđavu na ruševinama antičke tvrđave Olounites. Prva faza izgradnje trajala je od 1579. do 1586. godine. Popravke i prepravke tvrđave su napravljene pre i za vreme Kandijskog rata (1645-1669). U tom periodu izgrađeni su hramovi Svetog Pantelejmona i Svetog Đorđa. Utvrđenje je imalo dvostruku liniju bedema i kula i ukupno 35 topova.

Tokom Kandijskog rata izbeglice i pobunjenici koristili su ostrvo kao utočište i bazu za borbu protiv Turaka. Nakon pada Kandije 1669. godine, Spinalonga je ostala pod kontrolom Venecije. Mlečani su pokušali da zadrže strateško utvrđenje, zajedno sa tvrđavama Imeri Gramvousa i Souda, nadajući se da će se vratiti na ostrvo Krit u budućnosti.

Međutim, 1715. godine Turci su se nagodili sa Mlecima i okupirali su ostrvo. Tokom prvih godina otomanske okupacije tvrđava je marginalizovana i koristila se kao mesto izgnanstva i izolacije. Kasnije se čisto otomansko naselje postepeno formiralo na Spinalongi, jer je ostrvo obezbeđivalo apsolutnu sigurnost za porodice. Krajem XIX veka uloga luke Spinalonga je uvećana, pošto je dobila dozvolu za izvoz. Sredinom XIX veka ostrvo je imalo veliki broj stanovnika, uglavnom trgovaca i mornara, koji su koristili prednost izvozne dozvole. Procenjuje se da je 1834. godine 80 porodica živelo u tvrđavi Spinalonga, dok se 1881. godine taj broj se popeo na 227. I danas postoje zgrade iz tog perioda, kao i dvospratne kuće sa visokim dvorišnim zidovima i prodavnice sa širokim vratima i velikim prozorima.

Ovo naselje je naglo prestalo da postoji zbog političkih promena koje su se dogodile na Kritu tokom poslednjih godina XIX veka. 1897. godine francuske vojne snage su bile stacionirane na ostrvu oko godinu dana. Neizvesnost koja je vladala među Osmanlijama na Kritu, zbog revolucionarnih akcija hrišćana, primorala su većinu stanovnika Spinalonge da emigriraju. Do 1903. godine svi Turci su napustili ostrvo.

1903. godine kritska država okupila je sve gubavce koji su živeli blizu najvećih gradova na Kritu i preselila ih je na Spinalongu. Kasnije su gubavci dovođeni iz cele Grčke. Priča puna bola, vriska i smrti potrajala je na ostrvu pola veka. U početku životi gubavaca su bili mizerni. Spinalonga je bila ogroman ćumez, groblje za gubavce, bez ikakve organizacije, bez lekova, bez nade.

Kasnije je osnovana bolnica koja je imala direktora, doktora, medicinske sestre, čuvara, sredstva za čišćenje, finansijske usluge i sveštenika. Gubavci su boravili u starim turskim kućama i u modernim zgradama izgrađenim tridesetih godina. Veliki delovi mletačkih zidina uništeni su 1939. godine  dinamitom, u cilju izgradnje kružne staze koja trenutno postoji na ostvcetu. Nakon osnivanja kolonije gubavaca, stanovnici sa suprotne obale izgradili su sadašnje selo Plaku, da služe koloniju gubavaca.

Tokom italijansko-nemačke okupacije, okupatori nisu smeli da oslobode gubavce, a bili su primorani da se brinu o njima, jer je selo Plaka evakuisano. Takođe, cela obala oko Elounde je bila utvrđena sa mitraljezima, minskim poljima itd, jer su se Nemci plašili moguće invazije Britanaca u toj oblasti. Nijedan Italijan ili Nemac nije se usudio da uđe u koloniju. Ova činjenica pomogla je gubavcima da vode ilegalni radio, a lekar Grammatikakis je štampao vesti iz Londona i Kaira i delio ih stanovnicima.

Konačno, 1957. godine, posle otkrića antibiotika i nakon što su izlečeni svi gubavci, kolonija je zatvorena i ostrvo je napušteno. Poslednji stanovnik, sveštenik, napustio je ostrvo 1962. godine. Ovo je bilo neophodno da bi se održala verska tradicija grčke pravoslavne crkve, po kojoj se sahranjenim osobama daju pomeni 40 dana, 6 meseci, jedna, tri i pet godina nakon smrti.

Nakon 1957. godine ostrvo je bilo napušteno nekoliko decenija. Sa porastom interesovanja turista, lokalne vlasti su počele sedamdesetih godina sistematski da popravljaju i renoviraju stare zgrade, utvrđenja na mletačkim zidinama, stare kuće i staze. Od tada radovi na rekonstrukciji Spinalonge nikada nisu prestajali. Danas je tvrđava Spinalonga očuvana u većem delu, u dobrom je stanju i ostrvo se smatra jednim od najvažnijih preostalih uporišta na Mediteranu.

Preko 300.000 posetilaca svake godine poseti ovo šarmantno ostrvce brodićima koji polaze iz Agios Nikolaosa, Elounde i Plake, koja je udaljena samo 800 metara. Ovaj broj posetilaca smešta ostrvo među prvih pet vizantijskih / post-vizantijskih arheoloških nalazišta u Grčkoj. Poslednjih nekoliko godina lokalne vlasti pokušavaju da Spinalongu upišu u spomenik svetske kulturne baštine UNESKO-a. Nakon iskrcavanja sa broda, kojim se dolazi na ostrvo, nailazi se na otvor u zidu stare mletačke tvrđave. Odatle se ide niskim tunelom, koji je poznat pod nazivom Danteova kapija. Naziv je dobila zbog toga što oboleli od gube nisu znali šta će biti sa njima, a povratka nazad nije bilo.

2005. godine književnica Victoria Hislop napisala je emotivni roman o Spinalongi, pod nazivom “Ostrvo”, koji je osvojio britansku književnu nagradu. Knjiga je prevedena na više od 15 jezika, čineći Spinalongu i njenu istoriju poznatu širom sveta. Po knjizi je snimljena i istoimena serija, koja je bila emitovana i kod nas.

PLAŽE

Veličanstvene plaže se nalaze duž obala okruga Lassithi, poput jedinstvene plaže Vai sa neverovatnom šumom palmi, plaže Istro sa živopisnim okruženjem, plaže Elounda sa pogledom na Spinalongu i egzotičnih plaža na ostrvu Chrissi. Plaže su fantastične, sa kristalnom vodom i opuštenom atmosferom. Većina organizovanih plaža nalazi se na severnoj obali, dok je južna obala više izolovana.

Čak 42 plaže u okrugu Lassithi ima plavu zastavu. U opštini Agios Nikolaos to su Spiliada, Poros 1 i 2, Elounda i Elounda 1, Pigaidakia Eloundas, Schisma, Driros, Chiona, Plaka, Chavania 1 i 2, Agios Nikolaos 1, 2 i 3, Ammoudi, Kitroplateia, Ammos/Marina i Ammos/Dimotiki, Almyros, Pilos, Ammoudara, Voulisma, Agios Panteleimonas i Karavostasi (ukupno 25 plaža). U opštini Sitia to je devet plaža: Sitia 1/Galliko i Sitia 1/Petra, Vai/Finikodasos, Kouremenos, Chiona, Kato Zakros, Vourlia, Limanaki i Analipsi. Konačno, u opštini Ierapetra plava zastava se vije na osam plaža: Makrygialos/Langoufa, Ierapetra 1 i Ierapetra 2/Dimotiki, Agia Fotia, Myrtos, Koutsounari/ Agios Ioannis, Koutsounari 2 i Katharades 1.

Sissi (Sisi):

Lokacija: 26 km severozapadno od Agios Nikolaosa.

Opis: Živopisna plaža Sissi okružena je malim stenama i brojnim tavernama sa svežom ribom. Ovo je pogodno mesto za porodice da se opuste.

Sissi (ili Sisi) se nalazi se 43 km istočno od Herakliona, u neposrednoj blizini naselja Malia, u okrugu Heraklion. To je mirno tradicionalno naselje (1.003 stanovnika) sa uskim uličicama i prelepim tavernama. Njegov zaštitni znak je luka sa čistom i mirnom vodom.

Obala oko naselja Sissi je uglavnom stenovita, osim nekoliko manjih plaža. Pored toga i more je obično talasasto. Jedina plaža u naselju Sissi, gde se može plivati, nalazi se u luci (Limani). To je veoma mala plaža sa mirnom vodom, opremljena sa nekoliko suncobrana i tuševa. Ako se želi posetiti neka druga obližnja plaža, najbolje je krenuti na istok dok se ne dođe do zaliva Harkoma sa dobro uređenom plažom Boufos (na slici, u pozadini se vidi plaža Kalimera). Plaža je peščana i izložena je udarima vetra. Pored ove plaže nalazi se mala i mirna stenovita plaža Avlaki, formirana u jednom uskom zalivu. Samo nekoliko metara istočnije, ispred hotela “Kalimera Kriti” nalazi se peščana plaža Kalimera. Kalimera je dobro uređena plaža, pored hotela, a ima plitku vodu, idealnu za decu. Sa druge strane hotela nalazi se poslednja plaža u oblasti Sissi, Spiliada. To je peščana plaža sa mnogo drveća i mirnija je od ostalih plaža, a nagrađena je plavom zastavom.

Milatos:

Lokacija: 26 km severozapadno od Agios Nikolaosa.

Opis: Uvale Milatosa su idealne za osamu, iako su talasi obično veoma visoki.

Milatos (178 stanovnika) se nalazi 16 km istočno od Hersonissosa (okrug Heraklion). To je turističko naselje, koje je zadržalo mnoge svoje tradicionalne karakteristike. Jedan kilometar severnije nalazi se primorsko naselje Paralia Milatou (157 stanovnika). Milatos je danas turistički razvijeno mesto i ima važnu ribarsku luku. U okolini su veliki maslinjaci, dok je obala puna malih stenovitih uvala. Među njima postoji nekoliko plaža gde se može kupati.

Oko jedan kilometar istočno od Milatosa nalaze se male izolovane uvale sa uskim pojasom peska, koji je okružen visokim vertikalnim liticama. Odatle, ako se krene prema naselju, neposredno pre luke, nalazi se plaža Milatos. To je prilično velika plaža sa šljunkom i stenama na pojedinim mestima. Plaža nije uređena, ali je veoma blizu svih pogodnosti u naselju. Nažalost, i na ovoj plaži su veliki talasi. Sledeća plaža nalazi se unutar luke (Limani), blizu taverni u naselju. Radi se o maloj peščanoj plaži, sasvim dobro uređenoj. Na ovoj plaži je najveća poseta, jer je voda uvek mirna i pogodna je čak i za decu (na slici).

Listu plaža Milatosa bilo bi normalno završiti na ovom mestu, da nezakonita ljudska intervencija nije promenila ovu situaciju. Dakle, ako se nastavi priobalnim putem zapadno od sela, ubrzo se stiže  do privatne luke hotela “Minos Imperial”. Eto, zarad turizma i profita, hotel je stvorio dve veštačke peščane plaže na području Volaki na obe strane betonskog pristaništa. Nekada prirodna stenovita obala sa morskim dnom kao iz bajke, sada je profitabilna peščana plaža, u organizaciji samog hotela.

Plaka:

Lokacija: 16 km severno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaka je izgrađena kao naselje za izdržavanje kolonije gubavaca na susednom ostrvcetu Spinalonga.

Plaka (94 stanovnika) se nalazi na ulazu u lagunu Korfos (ili Elounda), na jednom od najlepših mesta na Kritu.

Odlika Plake je predivan pogled na Spinalongu. Povezanost Plake i Spinalonge već je opisana u poglavlju Znamenitosti.

Danas se u Plaki mogu pronaći tradicionalne taverne i divne stare kuće, koje posetiocu daju utisak da se vreme zaustavilo pre 2-3 veka. Zaista, ovo živopisno mesto bilo je idealno za snimanje jedne od najneverovatnijih TV serija grčke televizije, “Ostrvo” (2010). Jedina stvar koja je znatno izmenila krajolik je ogroman luksuzni hotel nedaleko od Plake.

Plaka se ne može izostaviti sa liste plaža na Kritu, jer postoje dve slikovite šljunkovite plaže sa kristalno čistim morem.

Prva plaža je ispred velikog hotela “Blue Palace”, južno od naselja (plaža u gornjem delu slike). Plaža Agia Marina, kako je još zovu po obližnjoj vizantijskoj crkvi i groblju, ima krupan šljunak i duboku vodu. Ko ne boravi u hotelu do plaže može doći puteljkom pored groblja. Morsko dno je na pojedinim mestima, posebno van područja ispred hotela, prilično neravno, čineći ga jednom od najpoznatijih lokacija za ribolovce. Plažu je uredio hotel sa svim osnovnim sadržajima, koji su namenjeni prvenstveno njegovim gostima.

Zapadno od sela nalazi se druga plaža sa stablima tamariske (plaža u donjem delu slike). Plaža Plaka je šljunkovita i ima mirnu vodu, podseća na plažu Agia Marina. Morsko dno je veoma interesantno i vredi ga istražiti. Plaža je dobro uređena, a taverne u Plaki su jako blizu. 

Elounda:

Lokacija: 11 km severno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaža u luci Elounda je šljunkovita, ali čista. Postoji još mnogo drugih prelepih plaža u regionu.

Hotel “Elounda Bay Palace”

Elounda (1.730 stanovnika) se nalazi na severozapadnoj obali zaliva Mirabello. Poznata je po skupim i luksuznim hotelima u kojima borave poznate ličnosti iz celog sveta. Pored svog glamuroznog karaktera, Elounda može da ponudi posetiocima jedan od najlepših pejzaža na Kritu.

Prve plaže Elounda na koje se nailazi nakon prolaska kroz naselje Lenika (ili Ellinika), dolazeći iz Agios Nikolaosa, su plaže ispred poznatih hotela na poziciji Pigaidakia. Svaki hotel ima svoju luku, gde se mogu usidriti jahte. Pored pristaništa postoje male peščane plaže koje nude sve vrste izobilja i luksuznih usluga. Pristup većini od njih nije dozvoljen, iako u principu u Grčkoj nema privatnih plaža. Nažalost, u grčkom zakonu ima jedna odredba u kojoj piše da “ako postoji dozvola za privatnu luku, plaža pored nje se smatra privatnom” i hoteli su iskoristili tu “rupu u zakonu”.

Najpopularnija plaža područja nalazi se istočno od Elounde, u području Shisma. Plaža je pored luke i veoma dobro je uređena od lokalne opštine. Ovde se može plivati pored malih hotela i kafana Elounde. Plaža je peščana i voda je uvek mirna zbog lagune Korfos. Pored klasičnih sadržaja (suncobrani, tuševi itd), postoje tereni za odbojku na pesku, dečje igralište i zabava na vodi.

Ako se produži putem prema Plaki, koji prolazi tik uz obalu, videće se nekoliko malih plaža sa šljunkom i stenama. Na pojedinim mestima masline su posađene na plaži, jer slana voda lagune je uvek mirna i ne može da ih uništiti. Glavna atrakcija su živopisni ribarski brodovi, koji će sigurno naterati prolaznika da zaustavi automobil i fotografiše ih.

Vraćamo se nazad u Shismu, i ako se produži putem duž obale posle istočnog kraja grada, dolazi se do plaže Hiona (takođe poznata kao Poros). U okrugu Lassithi postoji još jedna plaža koja se zove Hiona, ali je u blizini naselja Palekastro. Hiona je peščana i dobro uređena plaža sa suncobranima, tuševima, spasilačkom službom i zabavom na vodi. Pored plaže prolazi put za poluostrvo Spinalonga. Put ide pored stare solane, mlinova, preko mosta iznad kanala i završava se pored crkve Svetog Luke. Od kraja puta počinje staza do prelepe plaže Kolokitha.

Havania (Chavania):

Lokacija: 3 km severno od Agios Nikolaosa.

Opis: Havania je uređena peščana plaža na pešačkoj udaljenosti od centra Agios Nikolaosa.

Agios Nikolaos je poznat po smaragdnim plažama. Zaista, postoji veliki izbor plaža za one dolaze u grad na odmor. Pogotvo severno od Agios Nikolaosa postoji mnogo malih plaža, a većina se nalazi ispred hotela. Neke od tih plaža su ispred hotela “Minos Palace”, “Mirabello” (dve prelepe peščane plaže) i “Candia Park” (plaža Katsikia). Pristup do ovih plaža je slobodan.

Za razliku od hotelskih plaža, postoji mirna plaža Havania, koju uređuje opština. Sastoji se od peska i kristalne vode. Havania je odličan izbor za sve uzraste imajući u vidu činjenicu da nudi širok spektar sadržaja, spasilačku službu i zabavu na vodi. Kristalno čista voda mami turiste da izaberu ovo mesto za letnji odmor, jer je destinacija puna drveća. U Havaniji postoji ponuda smeštajnih kapaciteta i ishrane.

Tokom godina otomanske vladavine na tom mestu je postojala mala luka i njeni ostaci su još uvek vidljivi u moru. Prema drugom predanju, u Havaniju su došli Saraceni (gusari) i zakopali su zlato na plaži. Svako ko se usudio da spava u blizini i pogledao ga, bio je osuđen da umre!

Područje je bilo puno mina po završetku nemačke okupacije, i bio je zabranjen pristup nekoliko godina pre nego što je razminirano.

Agios Nikolaos:

Lokacija: Na pešačkoj udaljenosti od centra Agios Nikolaosa.

Opis: Ovo je mala šljunkovita plaža blizu centra Agios Nikolaosa. Plaža je uređena, a okružena je sa nekoliko hotela.

Agios Nikolaos je veoma popularan grad, odlično je turistički razvijen i nudi sve vrste smeštajnih kapaciteta, restorana i prodavnica. U samom gradu nalaze se dve plaže.

Kitroplatia (na slici) se nalazi 200 m jugoistočno od živopisnog jezera Voulismeni, u srcu Agios Nikolaosa. Pored plaže je mali trg popločan kamenom, na kome su neke od najboljih taverni u gradu. Ispred velikih stabala tamariske na trgu, nalazi se mala plaža sa peskom i šljunkom na pojedinim mestima. Plaža je opremljena sa suncobranima i tuševima i ona je savršen izbor za decu i sve koji traže lepu i čistu plažu, u blizini svih sadržaja jednog grada.

Kitroplatia znači limunov trg i dobio je ime po trgovini limunom, koja je cvetala u Agios Nikolaosu tokom prošlog veka. Na plaži je bilo tržište limuna, a zbog dubine mora brodovi sa limunom su mogli da pristanu, pošto grad tada nije imao luku. Nažalost, uzgoj limuna je prestao i samo naziv trga podseća na stara vremena.

Od Kitroplatije počinje priobalna staza popločana kamenom, koja vodi na jug do marine Agios Nikolaosa, pored koje je plaža Ammos. Šteta je ne prošetati ovom ulicom i diviti se beskrajnom pogledu na zaliv Mirabello. Ukoliko se krene od plaže Kitroplatia na suprotnu stranu, ulicom Akti Pangalou duž obale, dolazi se do komercijalne luke Agios Nikolaos i jezera Voulismeni.

Almiros (Almyros):

Lokacija: 3 km južno od Agios Nikolaosa.

Opis: Almiros je turističko mesto u neposrednoj blizini Agios Nikolaosa zbog položaja, popularno zbog peščane plaže i zabave na vodi.

Plaža Almiros je najpopularnija plaža Agios Nikolaosa. Smeštena je pored ušća reke Almiros, koja se uliva u more u južnom delu plaže. Do plaže se nalazi zaštićeno stanište Almiros, u kome ima retkih ptica, a rastu eukaliptus, trska i palma theophrastus (kao ona na plaži Vai).

Almiros je prilično duga plaža (preko 300 m) i veoma dobro je uređena. Plaža je peščana, voda je plitka i obično mirna, što je čini idealnom prvenstveno za malu decu. Ima nekoliko kantina, a postoji veliki izbor zabave na vodi. More je veoma hladno na nekim mestima zbog reke koja ima vodu tokom cele godine. Na južnoj strani plaže nalaze se mali hoteli i apartmani.

Da bi se stiglo do ove plaže iz centra Agios Nikolaosa, pogotovo se to odnosi na one koji ne poseduju automobil, postoji ulica predviđena samo za pešake (potrebno je pet minuta pešačenja) koja prolazi pored stenovite obale severno od plaže. Ulica počinje kod plaže Gargadoros, koja se nalazi pet minuta hoda južno od gradske marine.

U reci Almiros su pre nekoliko decenija žene Agios Nikolaosa prale veš.

Amoudara (Ammoudara, Faedra):

Lokacija: 5 km južno od Agios Nikolaosa.

Opis: Amoudara je duga i lepa plaža blizu Agios Nikolaosa. Dobro je uređena sa ležaljkama, suncobranima i ribljim tavernama na obali.

Ammoudara se nalazi na putu koji povezuje Agios Nikolaos sa gradovima Sitia i Ierapetra. Područje je dobro razvijeno i  mogu se pronaći hoteli, sobe za izdavanje, taverne i restorani.

U turističkom naselju postoji lepa peščana plaža sa tirkiznom vodom. Površina mora je uglavnom mirna, jer je plaža okrenuta prema istoku, dok vetrovi na Kritu pretežno duvaju sa zapada. Plaža je uređena sa suncobranima, ležaljkama i zabavom na vodi.

Ammoudara je lepo mesto za odmor, ali plaža je prilično mala (dužina oko 170 m) i uska i uvek izgleda da je gužva. Pronašao sam da ovu plažu zovu i Faedra.

Vathi:

Lokacija: 10 km južno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaža je formirana u uskom zalivu, koji je veoma dobro zaštićen od vetrova. Samo istočni vetrovi mogu da utiču na plažu, ali su oni veoma retki na Kritu.

Vathi se nalazi neposredno pre plaže Istron. To je potpuno nepoznata plaža, iz razloga što … nije postojala pre 2010. godine, jer je veštačka! Takođe se ne vidi sa glavnog puta koji povezuje Agios Nikolaos sa istočnim Kritom.

Plaža ima sitan beli pesak, što daje moru zapanjujuću boju. Plaža je veoma dobro uređena, jer je održava luksuzni hotel “Daios Cove Resort”. U slučaju da se ne boravi u hotelu, da bi se došlo do plaže potrebno je koristiti napornu stazu sa stepenicama. Da bi se pronašla staza, potrebno je neposredno pre ulaza u hotel skrenuti levo i pratiti put do kuća van odmarališta, dok se ne pronađe uska ulica koja vodi do stepenica.

Plaža Vathi je idealna za malu decu, jer nema talasa. Takođe se sa ronilačkom maskom mogu istražiti stenovite obale zaliva.

Istro (Istron):

Lokacija: 13 km južno od Agios Nikolaosa.

Opis: Istro je neverovatna plaža sa mekim zlatnim peskom. Uređena je sa suncobranima i zaštićena je od jakih vetrova.

Istro(n) je mirno naselje (665 stanovnika) izgrađeno na mestu drevnog grada Istrona. Smešten je u bujnoj dolini ispunjenoj maslinjacima i izvorima, koja se turistički razvila tokom poslednjih decenija. Na sreću, razvoj je blag, uglavnom zbog regionalnih građevinskih ograničenja zbog arheološkog nalazišta. Glavni pokretač razvoja Istrona su nesumnjivo smaragdne plaže koje su razbacane u tri susedne uvale.

Prva plaža se nalazi jedan kilometar zapadno od naselja. To je odlična peščana plaža, dobro uređena, najmirnija je plaža u oblasti i zove se Karavostasi. Svuda oko plaže ima mnogo stabala tamariske, rogača i masline. U istom zalivu, istočno od plaže Karavostasi, odvojena velikom stenom, nalazi se plaža Agios Panteleimon. Ime je dobila po istoimenoj živopisnoj crkvi sagrađenoj na plaži. Plaža je peščana i dobro uređena sa suncobranima, tuševima, zabavom na vodi itd, jer se smatra dobrim mestom za jedrenje na dasci.

Drugi zaliv Istrona se nalazi 500 m istočno od naselja. U njemu se smestila jedna od najlepših plaža Grčke, koja je predstavljena na mnogim razglednicama Krita. Voulisma ili Golden Beach (na slici) je lepa plaža sa belim peskom i tirkiznom vodom. Plaža je veoma dobro uređena. Jedina mana je da kada naiđu talasi, morske struje donesu prljavštinu na plažu. Tada se može preći na manju plažu u zapadnom delu zaliva, koji je veoma dobro zaštićena od vetrova, ali je i manje uređena.

Još jedna plaža nalazi se jedan kilometar istočno od Istrona i dobro je skrivena u strmoj uvali. Plaža se zove Pilos, ali je poznata kao Istron Bay, po istoimenom hotelu koji je izgrađen na strmim padinama zaliva. Iako se čini da je plaža privatna, postoji put koji vodi do nje, a polazi zapadno od hotela. Plaža je peščana i ima mirnu plavu vodu. Dobro je uređena sa suncobranima i hotelskim  barom, a postoji mali mol za čamce.

Pahia Ammos (Pachia Ammos):

Lokacija: 22 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Ovo je lepa plaža na kraju zaliva Mirabello.

Pachia Ammos (574 stanovnika) se nalazi na raskrsnici puteva koji povezuju Agios Nikolaos sa naseljima Sitia i Ierapetra. To je veliko naselje, izgrađeno na severnoj obali najužeg dela Krita, na izlazu iz plodne ravnice sa maslinjacima. Lokalna plaža i znamenitosti u okolini su doprinele blagom turističkom razvoj naselja. U naselju se mogu pronaći mali hoteli, sobe i taverne.

U naselju Pachia Ammos i još 500 m prema istoku, prostire se duga plaža sa peskom i šljunkom, otvorena za severne vetrove. More je obično talasasto, ali se može boraviti u zapadnom delu plaže, koji dobro štiti pristanište. Ovaj deo je peščan i čist, dobro uređen sa suncobranima i ležaljkama.

Ko želi osamu, pronaći će je u istočnom delu plaže, ali taj deo nije zaštićen od talasa. Pored toga,  morske struje na taj deo plaže donose prljavštinu, uglavnom zbog toga što se Pachia Ammos nalazi u južnom delu zaliva Mirabello. Postoji nekoliko stabala tamariske, a taj deo plaže je šljunkovit. Istočnim krajem plaže protiče potok koji nosi vodu iz impresivne klisure Ha (samo zimi).

Tholos (Kavousi, Kavoussi):

Lokacija: 31 km istočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Tholos je veliki zaliv koji se nalazi na putu Agios Nikolaos – Sitia. Leti je izložen jakim vetrovima.

Tholos se nalazi 3,3 km severno od naselja Kavousi (559 stanovnika), koje se nalazi na putu Agios Nikolaos – Sitia. Put od naselja Kavousi do plaže Tholos je asfaltiran. Meštani plažu još zovu po svom naselju Kavoussi. Plaža je formirana na kraju plodne doline, pune maslinjaka i vinograda. Regija je turistički razvijena, ali vrlo blago, pa je idealna za opuštajući odmor.

Lepa plaža Tholos je šljunkovita i peščana na zapadnoj strani. Ispod nekoliko stabala tamariske u blizini plaže može se pronaći hladovina. Postoji nekoliko soba, hotela i taverni oko plaže. More je obično talasasto, mada intenzitet talasa donekle ublažuje ostrvce Psira (vaške) udaljeno oko 3 km od obale zaliva. Kada je more talasasto, što je veoma često, more dobija karakterističnu svetlo plavu boju.

Sitia:

Lokacija: 70 km istočno od Agios Nuikolaosa.

Opis: Plaža Sitia se nalazi istočno od grada i proteže se od luke do područja Petras na istoku u dužini od skoro dva kilometra.

Sitia je najistočniji grad Krita. Na širem području ima nekoliko malih plaža gde se može uživati u suncu i moru. Međutim, za one koji više vole da ostanu u blizini grada, tu je dugačka gradska plaža.

Plaža je peščana i uglavnom ima mestimično sitan šljunak, dok je voda plitka. Veoma dobro je uređena sa suncobranima, tuševima, spasilačkom službom, sportovima na pesku, zabavom na vodi, barovima, ali duž duge obale može se pronaći dosta tihih mesta, posebno na istočnom delu plaže (dalje od grada). Na tom delu plaže ima prostora za kampere i nekoliko stabala.

Agios Isidoros:

Lokacija: 107 km severoistočno od Agios Nikolaos.

Opis: Okolinu karakteriše jedinstven ogoljen predeo divlje ljepote, koji su oblikovali efekat soli i vetra.

Agios Isidoros se nalazi na krajnjem severoistočnom delu Krita, 37 km severoistočno od grada Sitia. Tačnija lokacija je najsevernija tačka rta Sidero, u blizini Vojno-pomorske baze Kyriamadi.

Tajna plaža Agios Isidoros se nalazi u blizini istoimene crkve, po kojoj je ime dobio i rt Sidero. Crkva je izgrađena na ruševinama starijeg hrama (XIV vek). Pod vodom su pronađene ruševine hrama iz IV veka. Stari svetionik, sagrađen 1880. godine, i dalje radi.

Plaža (na slici je u prednjem planu, prvi zaliv sa leve strane) je mala, sa peskom i stenama. Predstavlja prirodnu luku, jer je okrenuta prema jugu i zaštićena je velikim stenama koje stvaraju uski zaliv. Idealna je za izolaciju i ribolov, kao područje bogato ribom. Meštani kažu da more tog područja podseća na akvarijum, tako da vredi zaroniti.

Međutim, do plaže se ne može doći suvozemnim putem, jer se nalazi u pomorskoj bazi. Agios Isidoros se može posetiti samo na praznik crkve (4. februar). Stotine vernika tada dolazi, ne samo zbog verskih osećanja, već i da bi prikupili ukusnu domaću divlju artičoku.

Agios Isidoros nije jedina plaža na rtu Sidero, pošto duž poluostrva (počev od Analoukasa), postoji nekoliko malih skrivenih plaža. Jedna od njih je Mavros Kavos (ili Hohlakia) do koje postoji zemljani put. Još jedna peščana plaža sa stenovitim morskim dnom, koja privlači mnoge ribare sa celog Krita je Tenta. Ta plaža je generalno veoma vetrovita i gotovo uvek se mogu videti surferi.

Itanos (Erimoupolis):

Lokacija: 97 km severoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Lociran na istočnoj obali okruga Lassithi, Itanos je mala i usamljena plaža u blizini naselja Hiona i Palekastro.

Itanos se nalazi 27 km severoistočno od Sitije, a 1,2 km severno od čuvene plaže Vai. Ime je dobio po antičkom gradu Itanosu, lociranom u tom području. Pored arheološkog nalazišta Itanos postoje tri susedne uvale Erimoupolis (drugo ime regiona). Tako se može kombinovati poseta arheološkom nalazištu sa kupanjem u hladnoj vodi. Važno je napomenuti da je deo drevnog Itanosa pod vodom. Jedinstveno iskustvo je roniti iznad ruševina, koje su sada domaćini samo ribi!

Da bi se stiglo do ovih plaža, mora se voziti do arheološkog nalazišta i tu parkirati automobil. Odatle se posle kraćeg pešačenja stiže do plaža. Prva plaža se nalazi južno od male tvrđave, koja se nekada nalazila na vrhu malog poluostrva. Do plaže se stiže stazom koja vodi pored tvrđave. Plaža, kao i sve ostale, nije uređena i veoma je mirna. Ima beličasti pesak i lepu mirnu vodu. Prizor je lep, posebno zbog toga što postoji nekoliko razbacanih palmi oko kojih se može pronaći hladovina.

Ispred parkinga Itanos nalazi se druga plaža Erimoupolis, koja je peščana, ima mestimično stene i nekoliko stabala. Idealna je za ronjenje. Najlepša plaža, međutim, dobro je sakrivena iza brda severno od parkinga (na slici). To je najduža od tri plaže i ima neverovatnu tirkiznu vodu i sitan pesak. Nije uređena, ali je dobro poznata.

Vai:

Lokacija: 96 km severoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Vai je peščana plaža okružena jedinom šumom palmi u Evropi. Ova šuma ima oko 5.000 palminih stabala i to je zaštićeno područje.

Plaža Vai (palma) se nalazi 26 km severoistočno od Sitije, na istočnoj obali Krita. To je najpoznatija plaža na Kritu, a njena glavna karakteristika je velika šuma kritske palme phoenix theophrasti. Šuma palmi je najveća u Evropi, sa oko 5000 stabala, dok su manje kolonije u drugim delovima Krita i na Kanarskim ostrvima (mada ova ostrva geografski pripadaju Africi). Starost palmi je procenjena na 2000 godina, tako da je logična hipoteza da su palme posadili Feničani, koji su vladali Sredozemnim morem pre 20 vekova.

Rajska šuma palmi zasađena je u širokoj dolini koju je vekovima ispirala lokalna reka. Egzotična plaža sa beličastim peskom formirana je na obali. Iza nje je šuma palmi, tako da ambijent liči na afrički ili karipski morski pejzaž. Celo područje je u vlasništvu moćnog manastira Toplou, koji je najveći veleposednik na istočnom Kritu. Manastir iz XV veka izgrađen je kao tvrđava, a raspolaže sa ogromnom kolekcijom vizantijskih ikona.

Vai je bila potpuno nepoznata plaža sve do ranih sedamdesetih godina prošlog veka, kada je na njoj snimljena reklama za popularnu čokoladicu sa kokosom “Bounty”, koristeći magičnu pozadinu palmi. U reklami kokos je padao sa drveća, mada palme sa plaže Vai daju urme. Shodno tome, kokos je morao da bude lažno obešen, da bi se stvorio pravi utisak. Reklama je napravila ovaj do tada nepoznati zemaljski raj slavnim širom sveta. Tako je na stotine hipika počelo da boravi na plaži tokom odmora. Osamdesetih godina, kada se hipi pokret ugasio, Vai je napadnut od strane backpackera (ljudi koji sa sobom obično nose samo rančeve i zbog toga su i dobili taj naziv=spakovan na leđima) i plaža se brzo pretvorila u đubrište. Šuma plami je stoga ograđena i proglašena je za zaštićenu zonu, a plaža je bila otvorena samo danju.

Plaža ima beličasti pesak i mirnu tirkiznu vodu. Na par mesta ima klizavih glatkih stena, dok suprotno tome postoje ostrvca koja ulepšavaju pejzaž. Plaža je blago uređena (koliko god zaštićeno područje to dozvoljava) sa suncobranima, tuševima, zabavom na vodi, kantinama i tavernom. Najbliže sobe za iznajmljivanje nalaze se van zaštićenog područja (15 – 25 minuta hoda).

Ukoliko se dolazi kolima, postoji parking blizu plaže. Tu su i autobusi koji voze od Sitije i sve turističke agencije organizuju ture svakoga dana.

Jedina mana je što posetilac plaže Vai od prvog trenutka stiče utisak da neko želi da mu zavuče ruku u džep. Cene za parkiranje, suncobrane i u kantini su previsoke. Taverna je protivzakonito izgrađena, ali, nažalost, grčka država nije u stanju da reaguje protiv vlasnika – babaroge koja se zove manastir Toplou, što potvrđuje da sveštenici upravljaju Grčkom. Međutim, Vai je jedna od plaža koju bi svakako trebalo posetiti prilikom prvog boravka na Kritu.

Psili Ammos:

Lokacija: 96 km severoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaža je formirana na kraju uske doline koja je prekrivena ogromnim peščanim dinama.

Plaža Psili Ammos (sitan pesak) se nalazi na samo 200 m jugoistočno od čuvene plaže Vai, a 26 km severoistočno od Sitije. Do plaže se dolazi stazom koja počinje na plaži Vai i obilazi brdašce na južnom kraju te plaže. Pešačenje ne traje duže od 10 minuta, a plažu bi obavezno trebalo posetiti. Ova mala plaža je veoma lepa, sa sitnim peskom i kristalno čistom vodom. Obično je prazna, tako da je idealna za osamu i nudizam. Pesak pokriva celu oblast. Voda ima karakterističnu tirkiznu boju, što ovu plažu čini jednom od najboljih usamljenih plaža Krita. Na plaži nema drveća, tako da je potrebno poneti svoj suncobran. U slučaju da se ogladni, kantina na plaži Vai nije daleko. Kao što je već rečeno kod opisa plaže Vai, šire područje je zaštićeno, tako ne postoje turistički sadržaji oko plaže (taverne, hoteli i sobe).

Maridatis (Maridati):

Lokacija: 93 km istočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Maridatis je usamljena plaža na istočnoj obali okruga Lassithi, retko posećena od strane turista. Nalazi se između plaže Vai i naselja Palekastro.

Maridati je lepa nepoznata šljunkovita plaža u zabačenoj zelenoj dolini u oblasti Palekastro (pet kilometara od naselja Palekastro). Nalazi se 23 km istočno od Sitije i 1,5 km severno od čuvene plaže Kouremenos.

Plaža je formirana između dve velike stene i prilično je kratka (150 m). Tu se može uživati u plivanju bez ikoga u blizini, daleko od prometnih plaža. Postoji mali bujični potok u oblasti (suv leti) i takođe postoji nekoliko stabala tamariske 50 m od plaže. U blizini plaže je mali kafić i bar sa muzikom, kao i nekoliko apartmana za iznajmljivanje. Na Maridatis su pristajali venecijanski brodovi u prošlosti zbog bujičnog potoka i izvora u području.

Do plaže Maridati se automobilom dolazi iz naselja Palekastro. Vozi se u pravcu plaže Vai. Posle 3,5 km nalazi se putokaz za Maridati i skrene se desno. Zatim se vozi još 1,5 km po zemljanom putu u dobrom stanju, ali će se to isplatiti zbog lepote ovog mesta!

Ukoliko bi se od plaže Maridati krenulo duž obale prema severu do plaže Vai, naići će se nekoliko malih uvala, potpuno usamljenih i dostupnih samo čamcem ili pešice (potrebno je 2,5 sata pešačenja od plaže Maridati do plaže Vai). Prva plaža na koju se nailazi zove se Kokkinos Kavos (crveni rt), a dobila je ime po crvenkastoj zemlji područja. Morsko dno je peščano i mestimično šljunkovito. Najlepša plaža se nalazi na polovini puta Vai – Maridati i zove se Kedromouri.

Palekastro (Kouremenos):

Lokacija: 91 km istočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Palekastro je mirna plaža na istočnoj obali okruga Lassithi. Delimično uređena i usamljena, ova plaža je odlična za opuštanje.

Kouremenos (15 stanovnika) se nalazi 21 km istočno od Sitije i 3 km severoistočno od naselja Palekastro. U Palekastru (953 stanovnika) ima više izbora za smeštaj, ishranu i zabavu, ali danas ima nekoliko novih hotela u blizini plaže.

Plaža je najduža u oblasti (preko 1,5 km), omeđena sa severa rtom Tenta i na jugu rtom Plaka. Ima sitan smeđi pesak, plitku tirkiznu vodu i nekoliko stabala tamariske. Plaža je uređena na pojedinim mestima sa suncobranima, tuševima i barovima.

Plaža je lepa za kupanje, ali glavna odlika plaže Kouremenos je nešto drugo: vetar. Zaista, vetar je na ovoj plaži toliko jak, da je izuzetno popularna lokacija za surfere širom Evrope (windsurfing i kitesurfing). Nije slučajno da je u ovom području izgrađen najveći park vetrogeneratora u Grčkoj, radi korišćenja ogromnog potencijala vetra.

Škola jedrenja na dasci radi na plaži Kouremenos i u njoj se može iznajmiti oprema po povoljnoj ceni. Meltemi (severozapadni letnji vetar) povećava svoju snagu zbog konfiguracije terena u ovom regionu i dobija dodatna dva bofora. Tako je jačina vetra konstantno između četiri i sedam bofora. Tokom letnje sezone, prosečna jačina vetra je oko šest bofora, pri čemu je Kouremenos u smislu dovoljne jačine vetra za bavljenje surfingom najsigurnije mesto u Evropi.

Kouremenos je idealan za sve kategorije surfera. U blizini obale more je mirno i veoma pogodno za početnike. Plitka voda i peščana obala pomažu početnicima da startuju sa plaže. Lokalna škola ima postavljene bove koje ukazuju na ulaz.

Dalje od obale su mali talasi i iskusni takmičari mogu da izvedu skokove. Neki od njih preferiraju najtiši severni deo plaže, koji se zove Tenta (blizu lokalne luke). Obala u Tenti je stenovita i ulaz u more je moguć samo sa betonskog pristaništa.

Hiona (Chiona, Xiona):

Lokacija: 90 km istočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Hiona je divna plaža sa mekim peskom i kristalnom vodom. Nalazi se na istočnoj obali okruga Lassithi, u blizini naselja Palekastro.

Chiona se nalazi 20 km istočno od Sitije i 2 km istočno od naselja Palekastro. To je lepa plaža sa beličastim peskom i plitkom plavom vodom. Plaža nije mnogo dugačka (oko 300 m), ali je poznata po svojoj lepoti i spokoju.

Ovde se može provesti savršen dan, pogotovo ako se poseta plaži kombinuje sa ručkom u čuvenim lokalnim ribljim tavernama “O Batis” i “Amanakis”. Plaža je uređena samo pored taverni, ali postoje stabla tamariske duž obale, koja pružaju hladovinu.

Jugoistočno od glavne plaže postoji nekoliko malih zaliva gde se može pronaći mirno mesto za osamu i gde se može okupati go. Prva peščana plaža zove se Bondalaki i to je neverovatna plaža. Nastavljajući vožnju po lošem zemljanom putu, naleteće se na nekoliko uvala i uživati u surovom pejzažu sa klisurama i divljim planinama u pozadini. Poslednja uvala je Skaria, ali je na udaru morskih struja (ima dosta prljavštine). Prethodna plaža, Pilos, formirana je u glinovitom zemljištu i idealna je za odmor.

Prekoputa plaže Chiona su ostrvca Grandes. Na lokalitetu Roussolakkos, tik uz plažu, mogu se posetiti ostaci drevne minojske luke i naselja. Može se popeti do vrha brda Kastri na severnom kraju plaže, gde se nalaze ruševine starog utvrđenja i odakle je zadivljujući pogled na more.

Karoumes:

Lokacija: 100 km istočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Do plaže je jedino moguće doći pešačenjem kroz klisuru, jer na nepristupačnom terenu nema puteva.

Plaža Karoumes se nalazi 30 km jugoistočno od Sitije. Formirana je na kraju prelepe klisure Chochlakia, koju vredi posetiti.

Automobilom se može do živopisnog sela Chochlakia (19 stanovnika), 8 km južno od Palekastra.

U selu je potrebno parkirati automobil i krenuti stazom koja počinje jedan kilometar istočno od sela. Klisura je duga 3,5 km i ima vodu do leta. Pešačenje obično traje 1,5 sat (vrlo sporim tempom), ali je klisura nedostupna zimi. Put kroz korito reke oduzima dah, zbog litica i golih brda koji se izdižu u klisuri. Na putu će se sresti nekoliko jezeraca (u proleće) i veliki broj biljaka. Blizu izlaza iz klisure visoke strane klisure će zameniti mala dolina.

Na kraju doline nalazi se predivna plaža Karoumes. Plaža ima sitan šljunak, a more je uvek mirno zbog položaja plaže. Takođe ima dosta drveća koje pruža hladovinu i nešto stena na severnom kraju plaže. Plaža je idealna za osamu zbog udaljenosti od urbanih centara i teškog pristupa.

Kato Zakros:

Lokacija: 110 km istočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Zakros je velika usamljena plaža na istočnoj obali okruga Lassithi. Blizu je minojskog grada Zakros.

Kato Zakros (20 stanovnika) je tradicionalno ribarsko selo koje se nalazi 40 km jugoistočno od Sitije. To je, ustvari, živopisna luka sela Zakros (nalazi se osam kilometara zapadno, 640 stanovnika). Kato Zakros je smešten u plodnoj dolini sa maslinjacima, okruženoj surovim planinama. Područje je jedno od najizolovanijih na Kritu i idealno je za one koji traže mir, daleko od vreve svakodnevnog života u gradu.

U takvom ambijentu se smestilo malo selo sa svim osnovnim sadržajima, ali ne bi trebalo tražiti luksuz. Stanovnici se uglavnom bave proizvodnjom jedne od najboljih vrsta maslinovog ulja na svetu. Područje je puno arheoloških nalazišta (tu je čuvena minojska palata Zakros) i stoga ostaje nerazvijeno (pošto je u zoni arheološkog nalazišta izgradnja novih kuća zabranjena). Međutim, može se pronaći smeštaj u sobama, a tu su taverne, mini marketi, apoteka i benzinska pumpa. Postoji i autobuska linija iz Sitije. Ljudi u Zakrosu su veoma druželjubivi i učiniće sve da se gosti osećaju kao kod kuće.

Lepa plaža na kraju sela je formirana u okviru velike zaštićene uvale. To je pretežno šljunkovita plaža sa stenama na pojedinim mestima i ima predivnu mirnu vodu. Stenovito morsko dno je idealno za ribolov. Na plaži nema  suncobrana, ali postoji drveće koje daje hladovinu.

Zakros ostaje slabo posećen, čak i u špicu sezone u avgustu. Sobe za iznajmljivanje na plaži su starije gradnje, pa ko dolazi automobilom, može voziti dalje dok ne pronađe novoizgrađene sobe.

Xerokampos (Xerokambos):

Lokacija: 110 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Xerokampos je ljupko mestašce na jugoistočnoj obali Krita, koje ima tihu i porodičnu atmosferu, i koju turizam nije dotakao.

Xerokambos (54 stanovnika) se nalazi 110 km jugoistočno od Agios Nikolaosa, 40 km južno od Sitije i 72 km istočno od Ierapetre. Velike razdaljine do najvećih gradova okruga Lassithi dovoljno govore da se naselje Xerokambos nalazi u jednom od najzabačenijih delova ostrva. Do ovog naselja uglavnom se dolazi putem koji povezuje grad Sitiju (i Ierapetru) sa naseljem Ziros, dok odnedavno postoji i asfaltni puta iz naselja Zakros. Od Zirosa, udaljenog 22 km, asfaltni put prolazi kroz zelene visoravni i napuštena srednjovekovna sela (Etia, Chametoulio). Zatim se put sa brojnim serpentinama spušta prema moru (na slici) i može se uživati u spektakularnom pogledu na Libijsko more dok se prolazi blizu surove klisure Lamnoni. Put od Zakrosa je znatno lakši za vožnju, a to naselje je udaljeno devet kilometara od Xerokambosa.

Pejzaž u Xerokamposu je neplodan i za nekoga nimalo prijatan, karakterišu ga gole stene i strme planine. Vegetacija je ograničena na žbunje i postoji tek nekoliko mesta sa maslinjacima. Mala turistička destinacija se počela razvijati tokom poslednjih nekoliko godina, naročito nakon asfaltiranja puteva. Xerokambos je idealan za opuštajući odmor. U selu ima soba za izdavanje, a tu su mini market i taverne. Apoteka, mesara i benzinska pumpa se nalaze u Zakrosu (15 minuta kolima), dok se za podizanje gotovine mora otići do Zirosa (30 minuta).

Divlje planine koje okružuju Xerokambos su u direktnoj suprotnosti sa mirnim morem i prekrasnim plažama. Na relativno malom prostoru mogu se pronaći sve vrste plaža, kao što su stenovite, sa krupnim šljunkom, sitnim kamenčićima, zlatnim peskom, belim peskom i tirkiznom vodom, dok postoji i plaža sa glinom za ljubitelje prirodne banje! Sve ove plaže su niže predstavljene.

Prva plaža Xerokambosa (počevši od zapada) je prirodna luka Amatos, sa mirnom vodom i nekoliko čamaca. Plaža je šljunkovita i idealna je za ribolov. Postoje 2-3 stabla tamariske i rampa za spuštanje čamaca u more. Put do luke od naselja Xerokambos nije asfaltiran.

Samo 100 m prema Xerokambosu, pored jedine kuće u području, nalazi se usamljeni zaliv sa sitnim sivim šljunkom, koji se zove Ligias Lakkos.

Nakon 500 m dolazi se do prvih hotela u području i Mazide Ammos, najveće plaže Xerokambosa. Mazida Ammos, pogrešno poznata kao Amatos, je lepa neuređena plaža sa belim peskom i tirkiznom plitkom vodom (slika levo na sledećoj strani). Dobro je zaštićena sa istoka rtom Trachilos. Legendarni okeanografski brod “Calypso” Jacques Yves Cousteaua bio je usidren na ovom mestu celo leto.

Nakon što se prođe rt Trachilos, dolazi se do glavnog područja Xerokamposa, a to je Ambelos, gde se gradi naselje sa nekoliko soba i taverni. Na obližnjem brdu je živopisna crkva Svetog Nikole sa plavom kupolom. Plaže Ambelosa počinju u blizini crkve, a formirane su u nekoliko susednih malih uvala. Prva plaža se zove Gerontolakkos ili Agios Nikolaos (po crkvi). Nakon plaže Gerontolakkos nalazi se uska plaža okružena beličastim stenama. Tu se mnogo ljudi kupa i masira glinom! Plaža se zove Argilos (glina). Nakon plaže Argilos (slika desno na sledećoj strani) nalazi se mali zaliv sa zlatnim peskom, pored koga ima nekoliko soba i taverni. Zaliv je lokalno poznat kao Vourlia. Odatle, obala postaje stenovitija i prema severoistoku prelazi u zaštićeno područje zbog ljiljana.

Nakon 500 m je jedan od najčudnijih pejzaža na Kritu – veliko suvo jezero pored mora. Zimi je Alatsolimni (slano jezero) puno vode i formira malu lagunu. Tu se razvija na hiljade mikroorganizama, pa je to idealno utočište stotinama ptica selica da se zaustave i sačekaju da vetrovi oslabe. Mogu se videti čaplje, jastrebovi i uz malo sreće … flamingo!

Severno od jezera Alatsolimni postoji još jedna plaža, Potamos, na ušću reke (na grčkom potamos) sa okruglim kamenjem. Do plaže se stiže automobilom, vozeći duž reke prema moru. Plaža nije nešto posebno, ali je svakako veoma mirna i usamljena.

Ako se vozi dalje prema severu, duž istočne obale reke, stiže se do izlaza iz klisure Katsounaki, okružene divljim liticama i zapanjujućim peščanim dinama. Automobil je potrebno parkirati na platou i preći preko dina. Nakon 2-3 minuta stiže se do fantastične peščane plaže Alona (na slici), sa plavom vodom i predivnim stenama na istoku. Na plaži nema hladovine i vrlo je verovatno da nema nikoga, pogotovo u junu ili septembru.

Sve plaže Xerokambosa su jedinstvene, sa egzotičnim bojama i mnogim izolovanim mestima. Sve su sa kristalno čistom i veoma plitkom vodom, ali treba biti oprezan i ne plivati daleko od obale jer postoje jake morske struje. Meštani kažu da kada čamac potone u Xerokamposu kasnije bude pronađen u Libiji.

Livari:

Lokacija: 86 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Livari ima dve šljunkovite plaže i nekoliko malih uvala, koje su potpuno nepoznate skoro svima i idealne su za privatnost i nudizam.

Livari se nalazi 50 km istočno od Ierapetre i 7 km istočno od naselja Goudouras, u jednoj od najudaljenijih oblasti Krita gde se može boraviti u potpunoj samoći. Dva kilometra zapadno od plaže je velika elektrana Atherinolakkos, i to je jedino što narušava pejzaž.

Ne bi trebalo brinuti o nedostatku hladovine, pošto se na zapadnoj plaži Livari može kampovati ispod nekoliko stabala tamariske. Plivanje je na ovoj plaži magično iskustvo, dok se uživa u pogledu na okolni pusti predeo sa golim planinama, dubokim klisurama i egzotičnim ostrvcetom Koufonissi. Region je suv i temperature su visoke, čak i zimi. Pored glavne plaže Livari, na koju se prvo naiđe dolazeći iz naselja Goudouras, ukoliko se produži dalje prema istoku i prođe se kroz  primitivni zaselak sa 3-4 vikendice, dolazi se duge istočne plaže Vlyhada (na slici). Vlyhada označava mesto sa vodom i ime je dobilo po izvorima koji imaju svežu vodu tokom cele godine. Postoji zemljani put iznad plaže, koja je okružena visokim crvenkastim liticama.

Do plaže se dolazi iz naselja Goudouras putem za elektranu Atherinolakkos. Nakon četiri kilometra dolazi se do raskrsnice gde se pravo ide za elektranu i lokalnu ribarsku luku. Ne krene se tim putem, već se skrene levo prema naselju Agia Triada. Posle jednog kilometra skrene se desno na put koji vodi do plaže Livari. Put je prvih 600 m asfaltiran, dok je preostalih 1,1 km do plaže zemljani put.

Votsalaki (Botzalaki):

Lokacija: 72 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Votsalaki je plaža sa sitnim šljunkom i kristalno čistom vodom.

Votsalaki (ili Botzalaki) se nalazi 36 km istočno od Ierapetre, na zapadnom kraju naselja Goudouras. Plaža je smeštena usred sušnog i surovog predela istočnog Krita, blizu izlaza iz divlje klisure Asprolithos. Izgledom veoma liči plažu Vlyhada, opisanu u prethodnom odeljku.

Votsalaki je jedna od najlepših nepoznatih plaža Krita. Boja mora je magična, dobija zelenu, plavu i crvenkastu nijansu zbog lokalnog zemljišta. Votsalaki je prilično usamljena plaža, iako je odmah pored glavnog puta. Njen zapadni deo je idealan za nudizam, pošto litice koje okružuju plažu izgledaju kao zidovi i štite od radoznalih očiju.

Do plaže Votsalaki može se stići iz Ierapetre vozeći glavnim put ka istoku prema Sitiji, duž južne obale Krita. Nakon Makrigialosa, skrene se na put prema naselju Goudouras, a plaža se nalazi oko 3,2 km nakon što se prođe manastir Moni Kapsa. Kao što je već rečeno, put prolazi iznad same plaže. Drugi način dolaska u Goudouras je lokalnim autobusom, koji ne saobraća često.

Kalo Nero:

Lokacija: 68 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Glavna plaža područja zove se Staousa. Plaža je veoma lepa, sa sitnim šljunkom i tirkiznom vodom.

Kalo Nero se nalazi u blizini manastira Kapsa, 32 km istočno od Ierapetre, u jednom od najkrševitijih predela istočnog Krita. To je seoce na izlazu male, ali nepristupačne stenovite klisure.

Postoji nekoliko izvora sa svežom vodom, otuda naziv Kalo Nero (dobra voda), što je veoma čudno za tako suvo područje. Ovde postoje tri usamljene plaže koje su idealne za kupanje daleko od gužve. Prva plaža na zapadu zove se Koutsounari (ne bi je trebalo brkati sa istoimenom plažom kod naselja Agios Ioannis, niže je opisana) i do nje postoji kratka staza. To je usamljena šljunkovita plaža sa kristalno čistom vodom, dok na morskom dnu ima mestimično velikih stena.

Sledeća plaža je glavna u području, zove se Staousa (slika na sledećoj strani) i od plaže Koutsounari odvaja je nekoliko stena. Njena glavna karakteristika je velika pećina na istočnoj strani, gde se može pronaći hladovina. Sa zidova pećine kaplje sveža voda. Prilaz plaži je jednostavan, pošto su meštani izgradili stazu sa stepenicama.

Treća plaža je Anaskelou, a nalazi se istočno od plaže Staousa i uglavnom se koristi kao luka za čamce lokalnog stanovništva. Zaštićena je od jugozapadnih vetrova, ima sitan šljunak i stenovito morsko dno. Krševit izgled okolnih planina savršeno se uklapa sa živopisnim čamcima i bojama plavog mora.

Do ovih plaža se dolazi asfaltnim putem Makrigialos – Goudouras. Alternativno, možete se koristiti autobuska linija za Goudouras iz Ierapetre, ali bi prethodno trebalo proveriti red vožnje.

Ammoudi (Dragon’s Cave):

Lokacija: 66 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Zapanjujuća plaža sa finim zlatnim peskom.

Ammoudi se nalazi 30 km istočno od Ierapetre, odmah pored puta Makrigialos – Goudouras. Njegova glavna plaža je poznatija po nazivu Dragon’s Cave (zmajeva pećina), zbog velike pećine koja se nalazi 500 m severno od plaže i istoimene taverne pored nje. Postoje još dve usamljenije uvale zapadno od plaže Dragon’s Cave, do kojih se može doći pešice ili zemljanim putem. Okružene su visokim liticama i glatkim belim krečnjačkim stenama, dok je morsko dno peščano.

Plažu Dragon’s Cave nije lako uočiti sa puta. U cilju lociranja plaže potrebno je parkirati automobil kada se ugleda taverna “Dragon’s Cave”. Do plaže vodi kraća staza (tri minuta pešačenja). Područje je zbog izolovanosti idealno za porodice. Nije pogodno za nudizam, jer meštani znaju za ovu plažu i svakodnevno dolaze sa svojim porodicama.

Ko nema automobil, do ove plaže može doći autobusom koji vozi na liniji Ierapetra – Goudouras, ali polasci nisu česti, pa bi trebalo proveriti red vožnje.

Diaskari:

Lokacija: 64 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Diaskari je duga plaža sa grubim sivim peskom i kristalno čistim morem,

Diaskari se nalazi 28 km istočno od Ierapetre, a sasvim blizu Makrigialosa (2 km).

Diaskari je prilično nepoznata plaža i nije mnogo uređena. Potrebno je biti oprezan prilikom ulaska u more jer postoje glatke klizave stene na pojedinim mestima. Njena prednost je što je veoma mirna i na njoj se može ostati usamljen i boraviti bez odeće (u istočnom delu). Na zapadnom delu plaže postoji uređeni deo sa stablima tamariske, tavernom i sa nekoliko suncobrana. Na tom mestu prestaje put koji počinje na istočnom izlazu iz Makrigialosa i tu je najveća “gužva”. Ko voli da bude usamljen na plaži, potrebno je da krene prema istočnom delu i sigurno će pronaći adekvatno mesto.

U produžetku plaže Diaskari u pravcu jugoistoka, odvojena stenom širine 70 m, nalazi se plaža Lagada (ili Lagkada), dugačka 850 m, koja je više izolovana.

Na brdu severno od plaže Diaskari arheolozi su 1972. godine pronašli naselje iz kasnominojskog perioda sa važnim objektima.

Lagoufa:

Lokacija: 63 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Lagoufa se nalazi odmah pored istočnog kraja glavne plaže Makrigialosa.

Plaža ispred hotela Mikri Poli

Lagoufa se nalazi 27 km istočno od Ierapetre. Sastoji se od dve susedne zaštićene uvale koje su formirane u blizini velikih hotela u Makrigialosu. Obe plaže zovu se Lagoufa i nešto su šire od plaže koja se nalazi zapadno.

Prva uvala se nalazi ispred hotela “Mikri Poli” i ima lepu peščanu plažu. Plaža ima fini zlatni pesak, plitku plavu vodu i veoma je dobro uređena sa suncobranima, barovima, tuševima i zabavom na vodi (skijanje na vodi, vožnja na banani itd), zbog lokalnog hotela. Liči na privatnu plažu, ali pristup plaži je dozvoljen svima, jer u Grčkoj ne postoje privatne plaže. Do plaže se može doći kroz hotel.

Druga uvala je 200 m zapadno i bliža je Makrigialosu. Nalazi se ispred hotela “Sunwing”.

Plaža ispred hotela “Sunwing

Makrigialos:

Lokacija: 62 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Makrigialos je divno ribarsko selo koje se razvilo u turističko odmaralište tokom poslednjih godina. Regija oko Makrigialosa ima lepe plaže.

Makrigialos se nalazi 26 km istočno od Ierapetre. To je veliko naselje (760 stanovnika) koje se nalazi u blizini izlaza iz bujnog kanjona Pefki. Nekada je to bila skromna luka, bez puteva pedesetih godina, a danas je Makrigialos suočen sa snažnim razvojem i postao je najveća turistička destinacija u regionu. Zapravo se sastoji od dva naselja, Makrigialos i Analipsi, koji su sada sjedinjeni. U naselju se nalaze veliki i mali hoteli, taverne, restorani, barovi i kafići, super marketi, pekare, bankomati, lekar i apoteka.

Glavni pokretač razvoja Makrigialosa su lepe plaže u naselju i okolini, mirno plitko more i veličanstveni planinski pejzaž koji se uzdiže severno od naselja.

Glavna plaža se nalazi u naselju Analipsi i dugačka je jedan kilometar. Poznata je pod nazivom Makrigialos, ali je meštani zovu Hani ili jednostavno Long Beach. To je dobro uređena uska plaža sa finim zlatnim peskom, okružena mnogobrojnim kafićima i restoranima. Tu se mogu pronaći besplatni suncobrani, zabava na vodi i tuševi, kao i velika stabla tamariske. Voda je veoma plitka i mirna, a njena temperatura je visoka i zimi. Zbog svega rečenog, plaža Makrigialos je veoma pogodna za decu i ne baš dobre plivače.

Severno od luke postoji mala peščana plaža, koja je zapravo produžetak plaže Makrigialos. Plaža Katovigli ili Limanaki (slika na prethodnoj strani) je dobro uređena sa besplatnim suncobranima i neophodnim sadržajima u neposrednoj blizini. Zaštitni znak ovog područja su ruševine rimske vile iz II veka n.e, sa kupatilima i mozaicima, koji su jedinstveni u istočnom Kritu.

Najbolje je odsesti u Makrigialosu i iskoristiti ga kao polaznu tačku za istraživanje lepota šireg područja. Osim prekrasnih plaža koje se protežu od Ferme do Goudourasa, vredi posetiti okolna sela i prošetati se bujnim klisurama Pefki i Orino.

Kalamokanias:

Lokacija: 61 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaža je veoma mirna i ima crni grubi pesak koji se ne lepi za telo. Plaža nije uređena, ali ima stabla tamariske koja pružaju hladovinu i nekoliko taverni u okolini.

Kalamokanias se nalazi 25 km istočno od Ierapetre, a zapadno od naselja Makrigialos. Smešten je na zapadnoj strani brda koje se uzdiže iza luke. Ime je dobio po ptici selici stilt (himantopus himantopus) koja ima crvene noge, telo koje liči na minijaturnu rodu i boravi u lokalnim potocima.

Iako se plaža nalazi u neposrednoj blizini Makrigialosa, uglavnom je poznata meštanima jer nije vidljiva sa magistralnog puta. Takođe ima nekoliko hotela i apartmana, a i kafići u Makrigialosu nisu daleko. Na ovoj plaži uglavnom će se sresti meštani koji uživaju u moru, udaljeni od turističke plaže Makrigialos.

Da bi se stiglo na ovu plažu iz Ierapetre, potrebno je pre ulaska u Makrigialos (100 m) skrenuti desno prema moru. Postoji i priobalni put koji povezuje plažu sa lokalnom lukom.

Mavros Kolimbos (Agios Panteleimon):

Lokacija: 55 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaža Mavros Kolimbos je lepa sa crnim šljunkom i obično mirnom dubokom vodom.

Mavros Kolimbos ili Agios Panteleimonas se nalazi 19 km istočno od Ierapetre. To je malo naselje (99 stanovnika) u blizini obale, koje se blago razvija poslednjih decenija. Ima soba za iznajmljivanje i nekoliko malih taverni.

Plaža Mavros Kolimbos ima stenovito morsko dno, što je čini idealnom za ronjenje. Plaža je totalno neuređena, ali postoje stabla tamariske oko kojih ima prirodne hladovine.

Do plaže se kolima lako dolazi vozeći glavnim putem od Ierapetre prema istoku, odnosno Makrigialosu, duž južne obale Krita. Na toj relaciji saobraća i autobus, koji se može zaustaviti na tom području. Ako se dolazi automobilom, vredelo bi usput posetiti obližnje zeleno selo Orino i klisuru Crvenih leptira. U samom naselju se može posetiti crkva Agios Panteleimonas, kome selo duguje svoje drugo ime.

500 m istočno od naselja Agios Panteleimonas postoje tri tajne susedne uvale sa neverovatnom plavom vodom i krupnim peskom. Mesto je poznato kao Maheridia (na slici) i jedna je od omiljenih plaža meštana, dok je sasvim nepoznata svima ostalima. Plaže se ne vide sa glavnog puta koji prolazi pored njih, tako da je potrebno prošetati dok se ne ugledaju. Okružene su vertikalnim liticama, ali postoje primitivne staze do plaže.

Ahlia (Achlia, Galini):

Lokacija: 54 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Ahlia je lepa plaža sa krupnim peskom i upečatljivo plavom bojom  mora, koje je gotovo uvek mirno.

Ahlia (ili Achlia) se nalazi 18 km istočno od Ierapetre, u zelenoj zoni Shinokapsala. To je zaselak u maloj uvali, okružen borovom šumom i visokim planinama. Meštani plažu takođe zovu Galini, po istoimenom susednom selu. Zaliv se takođe zove Galini, ali je ime dobio po staroj taverni!?

Plaža je delimično uređena sa suncobranima i zabavom na vodi, dok su apartmani, mini marketi i taverne u blizini. Veći broj stabala tamariske pruža hladovinu posetiocima. Područje je idealno da se provede miran godišnji odmor i za porodice.

Do plaže Ahlia se kao i do ostalih plaža u ovoj oblasti stiže iz Ierapetre putem duž južne obale Krita za Makriagilos, dok se ne dođe do table “Ahlia”. Istočno od plaže Ahlia, a pre naselja Agios Panteleimonas, postoji mala plaža Bonda (Mponta) mestimično sa stenama, potpuno usamljena. Od glavnog puta, koji prolazi odmah pored plaže, potrebno je planinarsko umeće da bi se stiglo na plažu.

Agia Fotia:

Lokacija: 50 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Ovo je mirno turističko mesto sa lepom plažom. Područje je okruženo borovom šumom, a mala kapela Agia Fotia se nalazi u neposrednoj blizini plaže.

Agia Fotia, jedna od omiljenih plaža svih Krićana, nalazi se 14 km istočno od Ierapetre. To je mali zaliv formiran na ušću potoka koji silazi sa okolnih planina. Naselje (25 stanovnika) je dobilo ime po lokalnoj crkvi Agia Fotini (ili Agia Fotia). Područje je skriveno u stablima platana i tamariske, dok je zaliv okružen visokim planinama i liticama koje stvaraju čarobni prizor.

Zaliv ima prelepu plažu, koja je veoma poznata i popularna kod lokalnog stanovništva. Plaža ima krupniji sivi pesak i kristalno čistu mirnu vodu. Delimično je uređena i ima nekoliko taverni i hotela u blizini. Pored plaže postoji bar u kome se mogu naručiti veoma dobri kokteli i piće. Hladovina se može pronaći ispod stabala tamariske pored plaže. Poslednjih nekoliko godina organizuju se turniri u odbojci na pesku na lokalnom terenu. Na stenama na istočnom kraju plaže postoji izvor sa svežom pijaćom vodom, tik uz obalu.

Koutsounari:

Lokacija: 45 km jugoistočno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaža je uređena samo na pojedinim mestima (kod hotela). Oko plaže ima hotela, restorana, mini marketa i dobro uređeni kamp.

Koutsounari je malo primorsko naselje (566 stanovnika) koje se nalazi 9 km istočno od Ierapetre, u blizini živopisnog sela Agios Ioannis. Smešteno je na bujnom zelenom brdu, u okruženju maslinjaka i borove šume, samo jedan kilometar severno od obale Libijskog mora.

Jedan kilometar južno od naselja je plaža Agios Ioannis, dugačka 2,5 km. Zbog velike dužine plaža izgleda prazna. Ovu široku mirnu plažu karakterišu divni grubi sivkasti pesak (ili sitan šljunak) južnog Krita, koji se u moru pretvara u sitan pesak. Ovo je zanimljiv detalj, jer iako se hoda po sitnom pesku u moru, kada se izađe na obalu noge su čiste, jer se gazi po sitnom šljunku. Na mnogim mestima postoje velika stabla tamariske.

Dalje prema istoku se broj kupača znatno smanjuje. Zaliv, nazvan Psaropoula (po staroj lokalnoj kafani), formiran je u istočnom delu Velike plaže. Psaropoula ima sitan pesak i mirnu vodu. Nalazi se ispred hotela, tako da je dobro uređen sa suncobranima, ležaljkama, tuševima i zabavom na vodi. More je obično mirno i pogodno za ronjenje sa maskom, zbog mnogih okolnih stena.

Odmah posle Psaropoule nalazi se druga mala uvala sa veoma dobro uređenom plažom sa suncobranima, tuševima i zabavom na vodi. Smeštena je ispred hotela “Kakkos Bay” i zove se Vila Despoti (slika na prethodnoj strani). Ime znači sveštenikova vila i dobilo je naziv po zgradi u vlasništvu “skromnog” sveštenika, koja se nalazi između dve plaže. Na bočnim stranama plaže postoje velike stene, odakle se može skakati u more.

Ukoliko se na Veliku plažu dođe u jesen, videće se retki beli ljiljani, koji obeležavaju kraj leta. Ljiljani su ugrožena vrsta, pa je molba da im se divi iz daljine, bez dodirivanja.

Ierapetra:

Lokacija: 36 km južno od Agios Nikolaosa.

Opis: Ierapetra je najjužniji grad Grčke i Evrope. Izgrađen je u jednoj od najtoplijih oblasti Krita, što ga čini veoma popularnim mestom za odmor, čak i do kraja jeseni.

Šire područje Ierapetre poznato je po plažama. Većina od njih ima karakterističan sitan crni šljunak, koji se ne lepi za noge, dok je  more obično mirno.

U gradu postoje tri glavne plaže na kojima se može okupati. Polazeći od zapada, prva plaža je Limanakia (na slici). Nalazi se u srcu grada, pored stare džamije, i jedna je od najuređenijih plaža u regionu. Plaža ima krupni pesak, mestimično stenovito morsko dno, plitko more i obično je na ovoj plaži gužva. Naravno, ovde se može pronaći sve što se poželi, jer je grad u neposrednoj blizini. Pored toga, postoji kanal u sredini plaže, koji se završava u malom veštačkom slanom jezeru.

Nakon što se prođe nekoliko metara prema istoku, dolazi se do tvrđave Kales, koja štiti luku Ierapetra. Odmah pored nje smestila se peščana plaža Apovathra sa plitkom vodom. Veoma dobro je uređena i ima bogatu ponudu zabave na vodi i ronjenja sa bocama. To je čini najuređenijom plažom u gradu, sa najvećim brojem turista.

Ukoliko se produži dalje, prolazi se priobalnim putem sa brojnim kafićima i restoranima. Odmah nakon priobalnog puta, blizu crkve Agia Fotini, počinje najduža plaža u gradu. Istočna plaža Svetog Andreja proteže se tri kilometra prema istoku. Na početku to je dobro uređena gradska plaža sa brojnim velikim hotelima. Što se više odmiče na istok, plaža postaje sve manje posećena. Međutim, nije prikladna za nudiste, jer glavni put koji povezuje Ierapetru sa naseljima Makrigialos i Sitia ide duž obale. Deo plaže bliže centru grada je peščan, ali ukoliko se zaputi na istok pesak se pretvara u sitan sivkasti šljunak, a na pojedinim mestima ima i stena i tako sve do područja Livadia.

Istočni kraj duge plaže Svetog Andreja zove se Livadia, a zatim se zove Peristeras. To je mirno područje okruženo visokim liticama. Plaža je peščana i ima mestimično glatke stene. Do istočnog dela plaže Svetog Andreja može se doći pešice sa glavnog puta.

Peščana plaža Peristeras, odmah iza stenovitog kraja plaže Livadia, veoma je dobro zaštićena od radoznalih očiju, ali ima puno stena.

Myrtos:

Lokacija: 52 km jugozapadno od Agios Nikolaosa.

Opis: Myrtos je divno letovalište blizu granice okruga Lassithi i Heraklion. Na plaži je organizovana zabava na vodi i može se iznajmiti oprema za jedrenje na dasci.

Myrtos se nalazi 16 km zapadno od Ierapetre, na kraju široke doline ispunjene staklenicima i zasadima agruma, koju preseca reka Kryos. To je malo primorsko naselje (441 stanovnik), koje je doživelo blagi oblik razvoja turizma u poslednjih nekoliko godina, ali, na sreću, nije izmenilo tradicionalni stil. Naselje je izgrađeno na izlazu iz impozantne klisure Sarakina, koju vredi posetiti.

Lepe plaže Myrtosa, sa grubom sivim peskom koji se ne lepi za telo, stekle su obožavaoce iz celog sveta. Myrtos ima nekoliko malih hotela, barova, kafića, restorana, super marketa, benzinsku pumpu, kliniku itd. Nema banaka, ali Ierapetra nije daleko, a postoji i autobuska veza.

Plaža ispred sela prostire se u velikoj dužini, pa je jedna od najlepših na južnom Kritu, koji je posebno pogodan za porodični odmor. Ovo područje je zaštićeno od jakih vetrova i meštani kažu da je Myrtos mesto gde oni nikada ne duvaju. Plaža je dobro uređena sa spasilačkom službom, suncobranima, tuševima, kabinama za presvlačenje, kafićima, restoranima, zabavom na vodi i odbojkom na pesku. Pomerajući se prema zapadu, širina plaže se povećava i sve postaje mirnije. Slično tome, ako se pomeri jedan kilometar istočno dolazi se do plaže Sarikambos, koja je usamljenija, ali je morsko dno prilično nezgodno. Još dva kilometra prema istoku, nalazi se mali zaliv pored staklenika naselja Nea Mirtos. Na tom mestu kupanje je zabranjeno zbog plastenika, koji bi mogli da zagade vodu.

U Myrtosu se može prošetati pored lokalne luke ili tradicionalnim uskim ulicama sa bujnim vrtovima i kućama koje podsećaju na egejski pejzaž. Vredi istražiti prirodu i klisuru, koja okružuje naselje. Takođe se mogu posetiti dva minojska naselja, Fourni Korifi (kod Neos Myrtosa) i Pirgos (na istočnoj obali reke), a veoma zanimljiv je Arheološki i etnografski muzej naselja, pored stare crkve Svetog Antona. U naselju postoji spomenik sa imenima 18 žrtava, koje su streljali nacisti 1943. godine u znak odmazde za smrt dva nemačka vojnika u obližnjem selu Kato Simi.

Vatos:

Lokacija: 55 km jugozapadno od Agios Nikolaosa.

Opis: Plaža je od sitnog sivog šljunka, karakterističnog za južni Krit, a more je duboko.

Vatos se nalazi 19 km zapadno od Ierapetre i 3 km zapadno od Myrtosa. To je seoce (11 stanovnika) do koga postoji asfaltni putem iz Myrtosa. Meštani se bave uzgojom banana i proizvodnjom ranog povrća u plastenicima. Selo se nalazi na kraju plodne doline, koja počinje severnije, kod sela Gdohia.

Ispred seoca se proteže duga plaža Vatos, koja se prostire na istok do Myrtosa, sa nekoliko odvojenih plaža. Vatos nije turistički razvijen i stoga na plaži nema mnogo ljudi, osim nekoliko meštana. Na pojedinim delovima obale ima stabala tamariske. Zapadno od Vatosa je naselje Kalikovrehtis, gde takođe postoji šljunkovita plaža.

Ako se u Vatos dođe 27. jula i vidi se gomila ljudi, ne bi trebalo pomisliti da je ovo mesto dobro posećeno! To je samo lokalna proslava crkve Svetog Panteleimona, koja se nalazi u selu. Osim toga, trebalo bi posetiti obližnje selo Gdohia, sa uskim ulicama i osvežavajućim izvorima. Tragičan  događaj zabeležen je u ovom selu u jesen 1943. godine, kada su nacisti streljali 43 osobe u znak odmazde za pogibiju dvojice nemačkih vojnika u selu Kato Simi.