Krf, to predivno jonsko ostrvo, dobro je poznato srpskim turistima. Na ovo ostrvo ih privlači i istorija. Upravo sada se obeležava 100 godina od početka Prvog svetskog rata, ranije poznatog pod nazivom Veliki rat, a Krf za Srbe u vezi sa tim ima poseban značaj, jer je to mesto gde se povukla srpska vojska posle albanske golgote. Krf je ostrvo beskrajnih prirodnih lepota, ostrvo pesme i muzike, umetničke inspiracije, kombinacija kosmopolitskog i tradicionalnog. Krf ima fantastične plaže i predivne vidike.
Geografija
Krf (grčki Κέρκυρα) je najsevernije grčko ostrvo u Jonskom moru. Drugo je po veličini među sedam većih grčkih Jonskih ostrva (posle Kefalonije), a sedmo je po veličini među grčkim ostrvima. Od obale Albanije odvojen je tesnacem širokim 3 km u najužem delu i 23 km u najširem delu. Ostrvo je dugačko oko 64 km, a najveća širina iznosi 32 km. Površina Krfa iznosi 593 km2, a dužina obale je 217 km. Sa okolnim ostrvima Paxoi (30 km2), Othonioi (10 km2) i nekoliko manjih ostrva čini prefekturu površine 641 km2.
U stara vremena smatralo se da Krf ima oblik srpa, što nije sasvim tačno. Dva visoka planinska lanca dele ostrvo na tri dela. Severni deo je planinski, centralni je brežuljkast, dok je južni deo ravničarski. Najviši vrh Krfa je Pantokrator (917 m), do koga postoji asfaltni put. Pantokrator je zimi uglavnom prekriven snegom, a na njemu se nalazi i meteorološka stanica. Drugi vrh je Stravoskiadi (849 m).
Klima je sredozemna. Na severnom delu ostrva su izmerene temperature i do 45°C. Prosečne najviše dnevne temperature u januaru iznose 14°C, a u julu i avgustu oko 31°C.
Istorija
Prema grčkoj mitologiji, ostrvo je dobilo ime po kćerki rečnog boga Asopa, nimfi Kerkiri, koju je oteo Posejdon. U Homerovoj “Odiseji” čitamo da je Odisej ovde našao sklonište na kraju svojih lutanja, gde su ga ugostili kralj Alkinoj i njegova kćerka Nausikaja. U poređenju sa ostalim dijelovima Grčke, zbog svoje vrlo bujne vegetacije, Grci su ovo ostrvo nazvali i “Zeleno ostrvo”.
Povećavanjem nivoa mora, Krf je pre oko 9000 godina odvojen od kopna. Lovci i sakupljači naselili su ovo ostrvo u neolitiku. U bronzano doba, ostrvo je ponovo naseljeno. Grčki naseljenici iz Eritreje u VIII veku p.n.e. osnovali su prvi grad na ostrvu i nazvali su ga prema njihovoj boginji Kerkuri (Kérkura, Corcyra) odnosno Kerkiri (Kérkyra). Krajem VII veka p.n.e. kolonisti iz Korinta preuzeli su vlast nad ostrvom. U jednoj velikoj pomorskoj bici, Kerkiri je pošlo za rukom da se oslobodi prevlasti Korinćana. Kerkira je potom postala morska sila.
480. godine p.n.e. Krf je predstavljao drugu po jačini flotu Grčke. Međutim, 60 brodova koje su imali, nije aktivno učestvovalo u ratu protiv Persijanaca. U IV veku p.n.e. Krfljani su pokazali pretenzije i na području kopna. Pod svojom vlašću svojevremeno su držali Butrint (danas u Albaniji) i važan polis Haones (lat. Chaones). U helenističko doba (od 300. p.n.e.) nezavisnosti Krfa zapretila je opasnost – ostrvo su napadali pljačkaši iz Sirakuze. Podržali su ih makedonski kraljevi koje su sledili ilirski pirati. Ostrvo su koristili za pljačkanje rimskih trgovačkih brodova. U toku rata Rimljana protiv ilirske kraljice Teute, Krf je postao prva rimska provincija u Grčkoj. Kasnije Krf postaje deo rimske provincije Makedonije, a u doba cara Augusta dodeljen je provinciji Epir. U III veku stanovnici Krfa primaju hrišćanstvo.
Od 395. godine Krf je podelom Rimskog carstva pripao Istočnom rimskom carstvu. Ostrvo su osvajali Saraćani, a u XI veku osvojio ga je normanski hercog Robert Guiscard. Tokom IV krstaškog rata, posle 1204. godine, Krf dolazi pod vlast epirskih despota. 1267. godine osvaja ga Kraljevina Napulj, a 1386. godine preuzima ga Mletačka republika. Od XVI do XVIII veka istorija Krfa se vezuje za stalne ratove protiv Turaka. Oni su često pljačkali ostrvo, međutim stara tvrđava i Angelókastro su ga uspeli odbraniti. Mleci su naredili odstranjivanje mnogih vinograda, a potom su naredili uzgajanje maslina. Po padu Mletačke republike, Francuska je preuzela sva Jonska ostrva pod svoju vlast 1797. godine. Kratko vreme (1798-1807) Krf je bio ruski protektorat. Zatim ponovno dolazi francuski period vladavine do 1814. godine. Sledeće godine Krf je proglašen delom Republike jonskih ostrva pod engleskim protektoratom. Tokom britanske vladavine izgrađen je veliki deo moderne infrastrukture, kao što je 700 km duga ulična mreža, koja se ubraja među najgušće u celoj Grčkoj. 21. maja 1864. godine Krf je proglašen delom Grčke.
Ostrvo Krf zauzima posebno mesto u istoriji Srbije. U I svetskom ratu na Krfu je 1916. godine, posle povlačenja preko Albanije, reorganizovana srpska vojska, koja je zatim prebačena na Solunski front (1916-1918). Krf je bio i sedište srpske vlade 1916-1918. godine. 20. jula 1917. godine upravo na Krfu je potpisana “Krfska deklaracija” između Srpske vlade (predsednik Nikola Pašić) i Jugoslovenskog odbora (predsednik Ante Trumbić), prva zajednička izjava zvaničnog predstavnika Srbije i Jugoslovenskog odbora. U deklaraciji je istaknut zahtev o ujedinjenju u nacionalnu i nezavisnu državu. Njome su unapred prihvaćeni monarhizam i dinastija Karađorđevića, i predviđeno je da se buduća država organizuje na principima buržoasko-demokratske parlamentarne monarhije pod nazivom Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.
Tokom svog boravka na ostrvu veliki broj srpskih vojnika je umro od umora, nedostatka hrane i raznih bolesti. Veliki broj njih je sahranjen na moru oko malog ostrva Vido. To područje se zove Plava grobnica. Na ostrvu se nalazi spomenik zahvalnosti grčkom narodu. Veliki broj Srba i danas živi na ostrvu Krfu.
Mauzolej na ostrvu Vido i Spomen obeležje mesta iskrcavanja srpske vojske u mestu Gouvia
Srpska kuća je muzej posvećen stradanju srpske vojske tokom Albanske golgote 1915-1916. Nalazi se u gradu Krfu (vidi sliku), a u Srpskoj kući je i počasni konzulat Srbije.
U II svetskom ratu Krf su teško bombardovali Italija, a zatim i Nemačka, i pritom ga poprilično uništili. Gestapo je odveo Jevreje sa Krfa u Auschwitz, gde ih je mali broj preživeo. I danas se jedan deo starog grada Krfa naziva Evraiki (Εβραική) što znači jevrejsko predgrađe kao zahvalnost Jevrejima u doprinosu koji su dali gradu Krfu.
Homer je naveo sedam kultura koje su rasle u vrtovima kralja Alkinoja: divlje masline, masline, kruške, nar, jabuke, smokve i vinova loza. Od ovoga jabuke i kruške se danas praktično ne gaje, ostale uspevaju, zajedno sa ostalim voćkama poznatim u južnoj Evropi, a i sa nekih drugih kontinenata, kao naprimer banane. Glavni proizvodi su masline i maslinovo ulje, sredozemno voće, vinogradarstvo, a stanovništvo se bavi još stočarstvom, ribolovom, trgovinom i turizmom.
Da bi se ostrvo bolje upoznalo možda bi trebalo pročitati knjigu engleskog pisca Lorensa Darela (Lawrence Durrell) “Prosperova pećina” (“Prospero’s cell”).
To je vodič kroz krajolik i običaje Krfa, ostrva koje je ovaj pisac toliko voleo, a na koje niko ne odlazi jednom. Ovde se svi uvek vraćaju. Na Krfu je Durrell živeo pred Drugi svetski rat, sa prvom suprugom, a knjiga je putopisni dnevnik pisca – raskošnog stiliste, erudite i tako darovitog hedoniste. Na ovom ostrvu, gde je “arhitektura grada mletačka, gde su kuće izgrađene elegantno, u vitkim redovima, sa uskim lejama i kolonadama, a crvena, žuta i ružičasta boja okera je zbirka pastelnih nijansi koju mesečina preobražava u blistavo beli grad”, Durrell je živeo kao srećni nomad. Nag, noću je plivao po mesečini zajedno sa lepom suprugom slikarkom, družio se sa mudrim ostrvljanima i pitao se da li je Sokrat bio srećan, “pošto veća mudrost nameće čoveku veći teret”.
Saobraćaj
Na Krfu postoji međunarodni aerodrom “Ioannis Kapodistrias”, samo 3 km južno od grada Krfa, a 500 m severno od ostrvca Pontikonissi.
Već je gore rečeno da je tokom britanske vladavine izgrađena 700 km duga putna mreža. Postoje dva glavna puta, jedan je na severozapadnom delu ostrva (Krf – Paleokastritsa), a drugi na južnom delu ostrva (Krf – Lefkimi). Međugradski autobusi do većih naselja na ostrvu saobraćaju otprilike šest puta dnevno (Glyfada, Sidari, Paleokastritsa, Roda i Acharavi, Lefkimmi i Piri). Dva puta dnevno saobraćaju autobusi do Atine i Soluna. Grad Krf ima i linije do najbližih naselja i važnih mesta, kao što su aerodrom, Achilleon, Ipsos, Afra, Pelekas itd, a karta košta oko 2 €.
Putevi su slični putevima na ostalim grčkim ostrvima, što znači uski i vijugavi. Sporedni putevi su često u boljem stanju i širi su od glavnih puteva. Na više mesta na ostrvu, gde prolaze autobusi, semaforima je regulisan prolazak kroz uske puteve. Ostrvo je prilično dobro obeleženo putokazima, jedini problem se javlja na severozapadu ostrva, gde postoji gusta mreža puteva i gde na svakoj raskrsnici stoji neko vozilo čiji se vozač u nedoumici pita da li je potrebno da skrene desno ili levo. Do praktično svih plaža na ostrvu putevi su asfaltirani, izuzetak su Halikounas i Issos. A kakva sve iznenađenja vrebaju vozače na Krfu, najbolje se vidi po tabli na slici. Prolazak kolima kroz selo Argyrades predstavljao je za mene “noćnu moru”, budući da je širina prolaza svega 1,70 m!
Iz grada Krfa postoje trajektne veze do mesta Gaios na ostrvu Paksi i Patrasa na kopnu, kao i brzi trajekti do Igoumenitse i albanskog grada Sarandë. Mala luka Lefkimmi na jugu takođe ima trajektne veze sa kopnom, ali samo tokom letnje sezone.
Stanovništvo
Po poslednjem popisu iz 2011. godine na Krfu je živelo 100.854 stanovnika, što je za 7.000 manje nego što je popisano 2001. godine. Glavno mesto i luka je Krf (24.838 stanovnika). Ostala mesta na Krfu su znatno manja po broju stanovnika: Kanáli (4.086), Potamós (3.840), Alepoú (3.149), Lefkimmi (2.935), Kontokáli (1.660), Perivoli (1.378), Viros (1.201), Agios Mattheos (1.088), Kynopiastes (1.054), Perama (1.021), Acharavi (1.103) itd.
Znamenitosti
Stara tvrđava je jedan od najimpresivnijih fortifikacijskih objekata u Evropi. To je prva građevina koja sa trajekta koji se približava Krfu. Nalazi se na istočnoj strani grada, na stenovitom poluostrvu. Ova tvrđava se zove Starom, nasuprot Novoj tvrđavi (Svetog Marka), koja je takođe izgrađena u cilju zaštite grada od neprijatelja i gusara. Tvrđavu su podigli Mlečani u XV veku na mestu nekadašnjeg vizantijskog zamka. Da bi bili sigurniji, napravili su veštački jarak i na taj način su odvojili tvrđavu od kopna.
Stara tvrđava je povezan sa kopnom pokretnim drvenim mostom. 1819. godine Britanci su zamenili ovaj most sa sadašnjim stabilnim putem, dugim 60 m, koji se nalazi 15 m iznad jarka, a lokalno je poznat kao contafossa. Ulaz u tvrđavu je preko čuvenog trga Spianade, koji je drugi po veličini trg u Evropi. Ulaz je lučni i ima venecijanski simbol uklesan u mermeru. Nakon ulaska, postoje dve prostorije na obe strane, od kojih se u jednoj nalazi vizantijska zbirka Krfa, a u drugoj je prodavnica sa suvenirima. Nekoliko koraka dalje, postoji još jedan jarak od 22 m, koji je sada presušio, a korišćen je kao dodatna mera zaštite. Nakon ulaska, sa desne strane, nalazi se mala kapela Madonna del Carmine, gde su osuđeni na smrt prebacivani u lancima. Ogromnu zgradu ispred izgradili su Britanci u XVIII veku za kasarnu, a sada se tu smestila Narodna biblioteka Krfa, koja poseduje retke rukopise i izdanja. Kamenim stepenicama se penje do mesta gde postoji lep bunar sagrađen 1732. godine. Do najviše tačke tvrđave, gde se nalazi kula sa satom, potrebno je oko 20 minuta hoda. U srednjem veku ovaj deo se zvao Citadella, bio je naseljen i imao je kuće, crkve, cisterne za vodu i skladišta za barut. 1499. godine 1800 ljudi je živelo u Citadelli. Nažalost, eksplozija 1718. godine uništila je veći deo toga i crkvu Agioi Apostoli.
Pogled odatle je neverovatan, može se videti ceo grad i ogromno Jonsko more. Na istočnoj strani tvrđave nalazi se plato koji se danas koristi za letnje kulturne događaje. Na ovom ravnom trgu nalazi se crkva Svetog Đorđa, koju su izgradili Mlečani kao drevni hram. To je zapravo jedina crkva u Grčkoj koja je izgrađena u dorskom stilu. Tokom više od četiri veka ova tvrđava bila je simbol venecijanske okupacije nad Jonskim ostrvima i danas je jedan od najimpresivnijih prizora na Krfu.
Kanoni, crkva Panagia Vlacherna i Mišje ostrvo. Lokacija Kanoni sa crkvom Panagia Vlacherna i Mišje ostrvo (Pontikonissi) su najpoznatije i najčešće fotografisano mesto na Krfu.
Kanoni je zapravo četvrt grada Krfa, udaljen samo par kilometara od centra. Ime je dobio po starom topu, koji stoji na vrhu brda. Ovo brdo je ima mnogo luksuznih hotela i rezidencija.
Stepenicama se silazi iz Kanonija do male crkve Panagia (Bogorodica) Vlacherna. 300 m uska staza povezuje ostrvo sa crkvom. Izgrađena u XVII veku, ova divna kapela ima impresivan ikonostas izrađen u drvetu i prelepe freske. Iznad ulazne kapije je visok zvonik. Ribarski brodovi prevoze do legendarnog Mišjeg ostrva, a vožnja traje samo 5 minuta (cena prevoza je 2,50 €). Ovo zeleno ostrvo nazvano je mišjim zbog male veličine. Prema mitologiji, ovo kamenito ostrvo je Odisejev brod koga je kamenovao bog Posejdon. U centru Mišjeg ostrva nalazi se crkva Pantokrator iz XIII veka, koja slavi 6. avgust. Na vrhu brda u Kanoniju postoje dva kafića sa neverovatnim pogledom na crkvu Vlacherna, more i Mišje ostrvo. Takođe se veoma često može videti avion koji sleće ili poleće sa obližnjeg aerodroma. Dugački nasip povezuje crkvu Vlacherna i naselje Perama (vidi se na slici).
Akva park (Corfu Aqualand) se nalazi u sredini ostrva, u blizini sela Agios Ioannis i do njega se može doći iz grada Krfa putem za Glyfadu. Rastojanje od grada Krfa je samo 7 km.
Corfu Aqualand spada u najbolje akva parkove u Evropi. Prostire se na 75.000 m2 i ima parking za 600 automobila. Postoji više zabavnih igara, kao što su Multislide, Crna rupa, Luda reka, Lenja reka, Free Fall, Kamikaze, The Deep Blue Kayak, Porodični rafting i mnoge druge. Tu je i više bazena sa 7 različitih vrsta talasa. U akvaparku postoje ležaljke, suncobrani, svlačionice, sigurnosni ormari, barovi, kiosci sa brzom hranom, restoran, butik, mini-market, foto radnja i oblast za piknik. Takođe postoji dvorac sa trampolinom za decu, dečije igralište, soba sa elektronskim igrama, sto za stoni tenis, bilijar i mini fudbalski teren. Iskusni spasioci su zaduženi za bezbednost. Takođe se mislilo i na osobe sa posebnim potrebama. Corfu Aqualand je otvoren od maja do oktobra i predstavlja idealno mesto da se provede zabavan dan na suncu. Iz grada Krfa do parka postoji autobuski prevoz, a vožnja traje samo 20 minuta.
Palata Achillion (Achillion Palace) je idealno smeštena u živopisnom selu Gastouri, samo 9 km južno od grada Krfa. Ova veličanstvena palata sagrađena je 1890. godine isključivo za Elizabethu (poznatiju kao Sissy), bivšu caricu Austrije. Palata je sagrađena da bi služila kao letnja rezidencija carice. Nažalost, carica Sissy je preminula na prilično tragičan način, kada je brutalno ubijena 1898. godine u Ženevi. Palata je posle toga bila napuštena do 1907. godine, kada ju je kupio kajzer Wilhelm II. Palata se nalazi na mestu hipnotišuće lepote, a niže na obali se još uvek nalazi lučica odakle je kajzer polazio na krstarenja. Besprekorno uređena bašta je odlično mesto za fotografisanje. Legenda kaže da se carica toliko zaljubila u Krf, da je na kraju odlučila da izgradi rezidenciju koju je mogla nazvati svojom. Caricu Sissy je takođe privukla grčka mitologija. Njena omiljena ličnost bio je Ahil, kome je palata i posvećena.
Vrt je prepun umetnički oblikovanim statuama grčkih bogova i boginja. U vreme kada je palatu koristio kajzer, naredio je da se ukloni veličanstvena statua Ahila, a dodatno je izgrađen Dom vitezova da bi se tu smestio njegov bataljon na Krfu. Čak je i vrt bio preuređen prema hirovima i maštarijima kajzera. Palata je dobila status javne zgrade posle Drugog svetskog rata. Posetioci se u palati mogu diviti izuzetnim muralima. Popularnost palate Achillion takođe dolazi iz činjenice da je čuveni film “Samo za tvoje oči” iz ciklusa filmova o James Bondu sniman i u ovoj velelepnoj palati.
Crkva Bogorodice u Paleokastritsi.
PLAŽE
Krf je prepun predivnih plaža koje bi trebalo posetiti. Po poslednjim podacima (odnose se na 2014. godinu), Krf ima čak 30 plaža sa plavom zastavom, što je, doduše, pet manje nego 2013. godine.
Plaže sa plavom zastavom: [30]
Alykes Potamou
Kontokali
Kommeno
Dafnila
Dasia (Dassia)
Ypsos (Ipsos)
Barbati
Nisaki/Krouzeri
Gimari
Kerassia (Kerasia)
Kalamionas
Apraos Kalamaki
Peritheia/Ag. Spyridonas
Almyros
Roda
Sidari
Canal d’Amour
Arillas
Agios Georgios
Palaiokastritsa (Paleokastritsa)
Ermones
Glyfada
Kontogialos
Agios Gordios (Agios Gordis)
Agios Mattheos (Paramonas)
Chalikounas (Halikounas)
Issos
Marathias
Mesoggi (Messonghi)
Benitses
Prve četiri plaže sa ovog spiska su hotelske plaže i nalaze se nekoliko kilometara severno od grada Krfa. Preostalih 26 plaža su javne, premda je i ulaz na hotelske plaže slobodan i niko ne sprečava ulazak u hotel i na plažu. Plavu zastavu su izgubile plaže Avlaki, Astrakeri, Agios Stefanos, Moraitika i Agios Ioannis Peristeron.
Istočna obala ima šljunkovite plaže, toplije more i manje je vetrovita u odnosu na zapadnu obalu. Severoistočna obala, mada ima šljunkovite plaže, raspolaže sa nekim od najživopisnijih pogleda.
Za preporuku su plaže Agni, Barbati, Kouloura, Kalami i Kerassia na severoistočnoj obali, sve su to mala naselja sa odličnim ribljim tavernama/restoranima. Na plažama Agni i Barbati mogu se iznajmiti brodovi da bi se istražila predivna istočna obala Krfa.
Zapadna obala ima peskovite plaže, voda je hladnija i vetar je jači nego na istočnoj obali, tako da je potrebno biti obazriv, hladan vetar može učiniti boravak na plaži neprijatnim, jer se lako može izgoreti na suncu ukoliko se ne koriste sredstva za zaštitu.
Za preporuku su plaže Agios Gordios, Glyfada, Paleokastritsa i Paramonas da se na njima provede predivan dan. Radnje sa suvenirima, barovi, taverne i restorani su na raspolaganju u blizini. U Paleokastritsi se može iznajmiti čamac za istraživanje mnogih pećina i izolovanih plaža.
Južna obala ima lepe skrovite peščane plaže, koje privlače ljubitelje kitesurfinga, ali ne i veliki broj turista, za mirniji boravak na plaži.
Kontokali:
Lokacija: 6 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Ljupka peščana plaža je u centru pažnje posetilaca. U potpunosti je uređena sa azurnim morem, peskom i šljunkom. Voda je plitka i bezbedna je za decu.
Prvo letovalište na koje se nailazi kada se iz grada Krfa krene za Kassiopi je Kontokali. Nalazi se na samo 6 km od grada Krfa, neposredno pre naselja Gouvia. Kontokali ima razvijenu turističku infrastrukturu sa svim vrstama hotela i soba za iznajmljivanje. Postoje taverne i restorani u blizini plaže i barovi na plaži koji nude grickalice i hladno piće. Plaža je lako dostupna zbog male udaljenosti od centra grada. Plaža sa plavom zastavom je u okviru hotela “Kontokali Bay Resort & Spa” sa pet zvezdica, ali postoji i javna plaža na kraju poluostrva.
Moja ocena: Lepo je boraviti u hotelu sa pet zvezdica, pa makar samo kao posetilac! Sve je sređeno, kao pod konac, plaža i restoran su uređeni. Cene su, naravno, nešto više nego na ostalim mestima. Boja mora na priloženoj fotografiji ne odgovara stvarnoj boji mora.
Dassia (Dasia):
Lokacija: 13 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Dassia je duga šljunkovita plaža severno od grada Krfa. Leti je puna turista i raspolaže velikim hotelskim kompleksima duž obale
Dassia je popularno odmaralište nalazi između naselja Guvija i Ipsos. Sa prijateljskom i kosmopolitskom atmosferom, Dassia je postala jedno od najpoželjnijih mesta za opuštajući odmor na Krfu.
U naselju je veličanstvena uska plaža koja se prostire u dužini od preko 1 km. Sastoji se od peska i šljunka sa dva reda ležaljki i suncobrana za one koji žele da uživaju udobnom sunčanju.Plaža je prilično ravna i nudi savršen pogled na albansku obalu. U centru plaže nalazi se platforma, gde se može uživati u ronjenju u kristalnoj vodi. Plaža je prilično živahna i razvijena, pa se preporučuje za letnje aktivnosti. Drveće u pozadini plaže pruža lepu hladovinu. Turistički brodići pristaju na platformi i omogućavaju kratko putovanje do obližnjih plaža. Šetnja duž plaže otkriva manje zalive koji su idealni za potpunu privatnost. Plaža nudi fascinantan pogled na Manastir Pantokrator.
Moja ocena: Upravo je Dasia bilo mesto u kome sam boravio na Krfu. Prednosti Dasije su u tome da je plaža odvojena od glavnog puta, ali i da se do glavnog puta stiže veoma lako. Stekao sam utisak da je plaža veštačka. Šljunak srednje veličine je na plaži i otprilike 2 m u moru, a zatim počinje pesak. Međutim, kada se taj “pesak” uzme u ruke, više liči na mulj. Kao što je gore rečeno, plaža je uska, pa kada je bilo nevreme, ona je prosto nestala i sledećeg jutra radnici na održavanju morali su uz pomoć lopata i grabulja da je poravnaju. Vrlo slične su i plaže u susednim mestima Gouvia i Ipsos, što me još više učvršćuje u utisku da je plaža veštačka. U samom mestu postoji srpski kafić “Limun žut” u kome se mogu pratiti sportska dešavanja u kojima učestvuju naši sportisti, a i cene su tu niže nego u drugim kafićima (gazirana pića su samo 2€ ).
Ipsos (Ypsos):
Lokacija: 15 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Duga i uska plaža nalazi se između glavnog puta i mora. Iza puta su prodavnice sa suvenirima, minimarketi, barovi i kafići.
Ipsos je verovatno jedna od najrazvijenijih oblasti na Krfu. Smešten je oko zelenog kristalnog zaliva u kome se može uživati u kupanju. Voda je plitko i stoga je sasvim bezbedna za decu. Na plaži ima turističkih sadržaja, a posetioci imaju priliku da uživaju u svojim omiljenim sportovima na vodi. U živopisnoj ribarskoj luci na levoj strani plaže, nekoliko čamaca usidreno je tokom dana. Put Krf – Kassiopi prolazi neposredno iza plaže i stvara priličnu buku. Plaža nudi savršen pogled na planinu Pantokrator.
Moja ocena: Da li je mana ili je prednost ove plaže što se nalazi pored samog puta? Znači idu redom more, plaža, put pa prodavnice (odnosno restorani, barovi, rent-a-kar agencije i drugo). Plaža je šira nego ona u Dasiji, koja je udaljena samo 2 km prema jugu. Takođe je šljunak na plaži istovetan sa onim u Dasiji. Ipak, ležanje na plaži, dok u blizini prolaze brojni autobusi i automobili ne izgleda mi naročito privlačno.
Barbati:
Lokacija: 17 km severno od grada Krfa.
Opis: Barbati su skrivena plaža severno od Ipsosa. Plaža je sa krupnim šljunkom, kristalnom vodom i okružena je zelenilom.
Lepo primorsko naselje Barbati nalazi se 17 km severno od grada Krfa. Smešteno je u prirodnom zalivu i ima jednu od najupečatljivijih plaža Krf. Okružuju ga bujna zelena šuma i plodna brda. Sama plaža je primamljiva zbog kristalne vode i belih sjajnih oblutaka. Na njoj ima dovoljno ležaljki, suncobrana i mogućnosti za bavljenje sportovima na vodi. Turističkim brodićima se može napraviti kratak i uzbudljiv izlet do susednih zaliva. Taverni i barova ima u izobilju u širem području, a u njima se serviraju ukusna krfska jela i hladni napici.
Moja ocena: I ova plaža spada u grupu plaža od koje sam više očekivao. Čuo sam priče da su Barbati najlepša plaža Krfa, pa me je iznenadilo pljosnato kamenje srednje veličine (obluci) na plaži. Takođe nije lako doći na plažu sa glavnog puta, prilazni put je prilično strm.
Krouzeri:
Lokacija: 25 km severno od grada Krfa.
Opis: Ovo je lepa plaža blizu naselja Nissaki, jednog od najživopisnijih letovališta Krfa. Okružena bujnim zelenilom, Krouzeri je uređena i obično dobro posećena plaža.
Krouzeri se smatra jednom od najšarmantnijih plaža Krfa. Plaža se sastoji od belih oblutaka i savršeno se uklapa sa zlatnim peskom, dok su kristalne vode nude obilje plavih nijansi koje zadivljuju svakog posetioca. Zalazak sunca koji oduzima dah i veličanstveno zelenilo čine idealnu destinaciju koja privlači mnoge posetioce. Prirodna lepota plaže Krouzeri je savršen ambijent za opuštanje i uživanje u ovom divnom prizoru. Područje se ističe sa mnogim šarenim cvećem i maslinjacima, koji pružaju lep kontrast. Krouzeri je idealno mesto za odmor iz snova.
Moja ocena: Plaža do koje je najteže doći kolima. Put je izuzetno strm, na jednom mestu stoji saobraćajni znak sa upozorenjem da je nagib puta neverovatnih 30%!? Kada se dođe do plaže, kola se mogu parkirati samo na parkingu koji se plaća 5 €. Drugi problem je u tome što se plaža nalazi “nigde”, odnosno van naselja je, jedino što se nalazi na plaži je hotel “Nissaki Beach”. Plaža izgleda vrlo slično plaži Kerasia, odnosno sačinjena je od ravnih oblutaka. Nije mi jasno kakav zlatni pesak se pominje u opisu plaže. I zalazak sunca je diskutabilan, pošto je plaža na istočnoj obali Krfa, tako da sunce zalazi iza brda. Sve gore napisano je, po meni, preterano, pogotovo da je to idealno mesto za odmor iz snova.
Agni:
Lokacija: 30 km severno od grada Krfa.
Opis: Agni je jedna od najskrivenih plaža na Krfu. Smeštena u području izuzetne prirodne lepote, Agni je mala šljunkovita plaža do koje se stiže strmim putem ili brodićem.
Agni se nalazi 30 km od glavnog grada Krfa i 11 km od Kassiopija. To je mali zaliv koji se sastoji od sjajnih oblutaka i nešto malo peska. Postoje tri pristojne taverne koje su otvorene samo tokom letnje sezone, a služe čuvena krfska jela i ukusne specijalitete od morskih plodova. Divlja vegetacija i šljunak okružuju plažu. Zaliv ima pristaništa koja su izgrađena uz osnovni cilj pružanja usluge sidrenja za čamce. Plaža ponire duboko u more, a postoje brojne oštre podvodne stene, kojima bi trebalo zabraniti pristup deci. Parking i ležaljke obezbeđuju taverne. Panoramska lepota zaliva Agni posetiocima nudi mirne trenutke. Postoji ronilački centar, koji nudi brojne kurseve za entuzijaste ili amatere. Do plaže se može doći autobusom (ali samo do glavnog puta, zatim sledi prilično naporno pešačenje od 1,5 km).
Moja ocena: Spomenute su tri taverne, a to su “Agni”, “Toula’s” i “Nikolas”. Vodič je preporučio “Nikolas”, ali ja sam svratio samo na piće i kupanje. Morsko dno mi je bilo normalno, a nikakve oštre podvodne stene nisam zapazio (jedino ukoliko nisu na kraju plaže). Na plaži je za razliku od ostalih plaža tog područja šljunak, a ne kameni obluci. U taverni “Toula’s” popio sam piće iz prostog razloga jer sam iskoristio njihov besplatni parking. Sem besplatnog parkinga koje nude taverne, a nalazi se malo dalje od plaže, nemoguće je parkirati kola na nekom drugom mestu. Gledajući jelovnik u taverni “Toula’s” primetio sam da su cene nešto više nego na drugim mestima.
Kalami:
Lokacija: 30 km severno od grada Krfa.
Opis: Široka plaža Kalami se poput prethodnih plaža sastoji od ravnog kamenja. Voda je čista, a plažu okružuje bujno zelenilo. Riblje taverne su raspoređene duž obale.
Kalami se smatra jednim od najživopisnijih mesta na Krfu. Glavni plaža smeštena u naselju sastoji se od belih sjajnih oblutaka i ima tirkiznu vodu. Plaža Kalami je širom sveta poznat zbog netaknutog pejzaža, koji je inspirisao engleskog pisca Lorens Darela (Lawrence Durrell) da napiše roman “Prosperova pećina” (“Prospero’s cell”). Plaža je ranije bila nagrađena plavom zastavom za čistoću i organizaciju, a nudi širok spektar sportskih aktivnosti na vodi za zabavu i odmor. Brojni turistički sadržaji su dostupni, pre svega ležaljke i suncobrani za udoban dan na plaži. Plažu okružuje bujna vegetacija i zelena šuma, što privlači veliki broj posetilaca. Odmah iza plaže može se pronaći smeštaj među drvećem, što predstavlja idealno okruženje za miran i opuštajući odmor i najbolju destinaciju za ljubitelje prirode.
Moja ocena: Zaliv u kome je smešten Kalami ima neverovatan izgled. Sem toga, sa glavnog puta se lako dolazi do plaže, za razliku od ostalih plaža na ovom delu ostrva. Od brojnih taverni za preporuku su “White House” i “Kalami Beach”, jedna se nalazi na početku, a druga na kraju plaže. Na kraju plaže postoji i putokaz koji upućuje prema lokacijama na kojima su snimane pojedine scene iz filmova “Samo za tvoje oči” (1981) iz ciklusa filmova o James Bondu i “Grčki tajkun” (1978) o Aristotelu Onazisu sa Anthony Quinnom u glavnoj ulozi.
Kerasia (Kerassia):
Lokacija: 37 km severno od grada Krfa.
Opis: Ovo je lepa šljunkovita plaža sa prelepom i čistom vodom. Skrivena u zalivu nudi lep pogled na obližnju obalu Albanije. Ima dosta hladovine i ležaljki.
Kerasia je jedna od najživopisnijih i najlepših plaža Krfa. Predstavlja kombinaciju kristalno čiste vode, idilično bujnog zelenila i fantastične uvale, što je čini idealnom destinacijom za letovanje. Uprkos neposrednoj blizini kosmopolitskog naselja Kassiopi, plaža nije mnogo posećena. Mala šljunkovita plaža koja se nalazi oko kristalnog zaliva nudi ležaljke i suncobrane i savršen pogled na albansku obalu. Kerasia je idealna za ljubitelje prirode i one koji žele da provedu opuštajuće trenutke daleko od bučnih plaža.
Da bi se stiglo do plaže Kerasia (ili Kerassia), iz Krfa se vozi prema Kassiopiju. Nekoliko kilometara pre Kassiopija putokaz upućuje da se desno skrene ka naselju Agios Stefanos. Ovaj put je dug i lep, prolazi se pored plaže Agios Stefanos Sinion i zatim vodi do zaliva Kerassia.
U zalivu Kerasia ima mali broj zgrada i nekoliko restorana, gde se dobro jede posle lepog kupanje.
Moja ocena: O ovoj plaži čuo sam sve najlepše, ali kada sam stigao na nju najblaže rečeno sam se razočarao. Možda je glavni razlog bilo loše vreme, spremala se kiša, duvao je vetar, podigli su se talasi. Verovatno bi sve bilo drugačije da je bilo lepše vreme. Mali kuriozitet predstavlja podatak da se kola voze po plaži (!) i parkiraju u njenom zadnjem delu. Veličina kamenja na ovoj plaži veoma je slična onom na ostalim plažama u ovom delu Krfa, počev od plaže Barbati pa do plaže Kalami. Na plaži sam uočio samo jedan restoran i jedan kafić, ni govora o nekom većem broju. Možda je bolje vratiti se u Agios Stefanos i tamo potražiti tavernu.
Avlaki:
Lokacija: 37 km severno od grada Krfa.
Opis: Avlaki je mala šljunkovita plaža na severnoj obali ostrva. Ima kristalnu vodu i prelepu zelenu okolinu.
Plaža Avlaki nalazi se između Agios Stefanosa i Kassiopija. Nije naročito poznata među turistima, iako je to veoma lepa, šljunkovita plaža sa kristalno čistom vodom. U prošlosti, plaži je dodeljena Plava zastava. Avlaki je tiha plaža, idealna turistička destinacija za porodice. Plaža raspolaže sa ležaljkama i na njoj se nalazi nekoliko taverni sa ukusnom lokalnom hranom. U popodnevnim satima, morski povetarac sa severa dolazi plažu, odnoseći toplotu dalje od nje. Plaža pruža dosta mogućnosti za bavljenje sportovima na vodi, kao što su jedrenje i vožnja kanua. Takođe se mogu iznajmiti čamci. Turistički brodići mogu prebaciti zainteresovane do obližnjih uvala. Plaža Avlaki je opremljena svim osnovnim sadržajima za turiste, kao što su tuševi, toaleti i svlačionice. Avlaki je mirna destinacija. Ipak, samo nekoliko kilometara dalje, mnoštvo barova nalazi se u Kassiopiju.
Moja ocena: Oduševila me je boja mora na ovoj plaži, ali kada sam ušao u vodu usledilo je veliko iznenađenje: voda je bila izuzetno hladna, najhladnija na celom ostrvu. Plaža je dugačka oko 600 m, ima oblik polumeseca. Na obali je mešavina peska i šljunka srednje veličine. Gužve nema, a kola se mogu parkirati bilo gde. Kassiopi je udaljen od ove plaže samo oko 2,5 km.
Bataria:
Lokacija: 37 km severno od grada Krfa.
Opis: Ovo je mala i uređena plaža blizu naselja Kassiopi. Leti je veoma popularna među plivačima i roniocima.
Bataria je prelepa plaža u naselju Kassiopi. To je mala plaža, koju odlikuje divlja lepota i savršeni pogled na albanske planine, što je čini idealnim mestom za letnji odmor. Ova veličanstvena uvala nalazi se nedaleko od male luke Kassiopi, i to je gostoljubiva oblast sa kristalno čistom vodom i sjajnim šljunkom. Kristalnu plažu okružuju impozantne stene i bujna vegetacija, koje stvaraju opuštajuće i prekrasno mesto. Šljunkovita obala je pokrivena sa dva reda ležaljki, dok sa strane postoji prostor za one koji žele malo privatnosti. Uprkos neposrednoj blizini naselja, na plaži Bataria nema gužve uobičajene za ostale plaže Kassiopija. Plaža je veoma čista, a tiho i prijateljskom okruženje čini je idealnim mestom za decu. Razne vrste smeštaja, taverne i barovi se nalaze u neposrednoj blizini, u glavnoj ulici u mestu Kassiopi.
Moja ocena: Do plaže se stiže jednosmernom uskom ulicom iz luke Kassiopi. Postoji mali parking, koji razdvaja ovu plažu od susedne plaže Pipitos. Na parkingu treba biti oprezan da se ne oštete kola zbog oštrog kamenja, koji štrči iz zemlje. Nisam se kupao na ovoj plaži, ali oni koji jesu kažu da se vidi sopstvena senka na dnu mora kada se pliva u ovoj kristalnoj vodi.
Pipitos:
Lokacija: 37 km severno od grada Krfa.
Opis: Ovo je mala i uska plaža blizu ribarskog sela Kassiopi. Dobro je uređena sa suncobranima i ležaljkama, a molrsko dno oko plaže popularno je među roniocima.
Kassiopi je jedno od najvećih naselja na Krfu. Ima četiri glavne plaže, Kalamionas, Pipitos, Kanoni i Bataria, zajedno sa nekoliko manje poznatih. Plaža Pipitos ima šljunkovitu obalu i bogatu zelenu i plavu kristalnu vodu. Zbog odsustva prirodnog hlada, na raspolaganju su suncobrani i ležaljke. Plaža ima oblutke i šljunak koji čine hodanje udobnim, ali se za decu savetuju plastične sandale ili druga odgovarajuća obuća. Za posetioce avanturističkog duha postoje stene, koje kao da jedva čekaju da se neko popne na njih. Ove veličanstvene stene vode u prelepu, slasno hladnu morsku vodu. Ronjenje, plivanje i vožnja kanua je lepa za one koji su zainteresovani za rekreativne aktivnosti.
Moja ocena: Plaža Pipitos je udaljena samo nekoliko desetina metara od plaže Bataria. Parking za obe plaže je zajednički, a od parkinga do plaže Pipitos vodi kratka zemljana staza. Iz gornjeg opisa sam izbacio deo koji se odnosi na to da je pristup plaži težak i da, maltene, zahteva penjanje uz stene. Oko 700 m od plaže Pipitos nalazi se plaža Kalamionas, ali se ne nalazi u ovom pregledu plaža, jer je smatram najružnijom od 18 plaža na kojima sam se okupao na Krfu.
Kalamaki (Apraos):
Lokacija: 37 km north of Corfu Town.
Opis: Kalamaki, poznat i pod nazivom Apraos, je mirna plaža na severnoj obali Krfa između ribarskog sela Kassiopi i plaže Agios Spiridon.
Mirna kristalna voda i beli pesak čine ovu plažu idealnom za miran porodični odmor. Smatra se da je područje veoma dobro turistički razvijeno. Nudi sadržaje za udobno sunčanje i taverne koje se mogu posetiti posle osvežavajućeg plivanje u vodama zaliva Kalamaki. Turističkim brodićima može se otići do obližnjih izolovanih uvala.
Moja ocena: Svratio sam na ovu plažu. Dugačka je oko 750 m i prilično je široka, ali nije ostavila naročiti utisak na mene; možda i grešim. Da sam se duže zadržao možda bih promenio mišljenje.
Agios Spiridon:
Lokacija: 40 km severno od grada Krfa.
Opis: Jedna od najmirnijih i najlepših plaža na severnoj obali Krfa, Agios Spiridon je peščana plaža na kojoj zastaje dah od pejzaža, kristalno čistog mora i bujnog zelenila.
Plaža je u potpunosti opremljena ležaljkama, suncobranima i nudi mogućnost bavljenja sportovima na vodi. U neposrednoj blizini nalaze se brojni restorani, kafići i hoteli. Plaža se nalazi u neposrednoj blizini zaštićene močvare Antinioti, između turističkih odmarališta Kassiopi i Arachavi. Nedaleko od plaže nalazi se prekrasan manastir Agia Ekaterini.
Moja ocena: Izuzetno ljupka plaža, veoma mi se svidela. Dugačka je samo 150 m i sačinjena je od belog peska. Šteta što nisam imao vremena da se malo duže zadržim.
Acharavi:
Lokacija: 37 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Acharavi se nalazi na severnoj obali Krfa. To je duga peščana plaža, posebno pogodna za parove i porodice.
Acharavi je poznato turističko odmaralište. Naselje se nalazi oko duge peščane plaže koja se proteže u dužini od 3 km. Sa zlatnim peskom, plitkom kristalnom vodom i bujnim zelenilom, plaža jedinstveno kombinuje ostrvski zeleni pejzaž i prirodne lepote Jonskog mora. Svako ko poseti ovu plažu uživaće u udobnom sunčanju i osvežavajućem plivanju. U neposrednoj blizini nalazi se i netaknuta mirna plaža koju posećuju nudisti. Na plaži je izuzetno retko gužva i zbog toga pruža sjajnu izolaciju od buke i vreve savremenog života. Poslednjih godina plaža Acharavi je postala popularno mesto za porodice, jer ima bezbedno okruženje za decu. O ovoj plaži se može reći da dolazi kao dah svežeg vazduha iz nereda i haosa. Budući da se nalazi u neposrednoj blizini grada, svi turistički sadržaji i lokalne službe lako su dostupne. Do obilja dobrih i kvalitetnih restorana dolazi se za nekoliko minuta pešice sa plaže.
Moja ocena: Plaža je mešavina zlatnog peska i sitnog šljunka. Voda ostaje plitka još dugo po ulasku u more. Po meni, dužina plaže je oko 5,5 km, s tim što se istočni deo plaže vodi kao Almiros, a zapadni kao Roda, ali to je, u suštini, jedan neprekidni pojas peska. Na plaži Almiros za preporuku je riblji restoran “George”. U taj restoran došao sam tako što sam se raspitao kod lokalnih Grka. Bilo je izuzetno ukusno i ne mnogo skupo!
Roda:
Lokacija: 40 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Ribarska luka Roda je poslednjih godina postala moderno turističko odmaralište, u kome su skoncentrisani mnogi hoteli, restorani i barovi.
Ispod planine Pantokrator leži živopisno ribarsko naselje Roda. Posetioci će sigurno uživati u ovom kosmopolitskom selu u kome su tradicija i savremeni život u savršenoj harmoniji. Roda je popularna zbog intenzivnog noćnog života i romantične atmosfere. Lepa peščana plaža, koja je zapravo prirodni nastavak plaže Arachavi, proteže se u dužini od nekoliko kilometara uz mnoštvo suncobrana i ležaljki. Postoji mogućnost bavljenja sportovima na vodi. Oni koji su zainteresovani za kraće ekskurzije, trebalo bi da posete turističke mesta Arachavi, Kassiopi i Sidari, koji su udaljeni samo nekoliko kilometara od Rode.
Moja ocena: Kao prvo, ne bih rekao da je Roda ispod planine Pantokrator, to bi se pre moglo reći za Arachavi. Plaža koja je prikazana na slici nalazi se kod luke i dugačka je oko 400 m. Da li je to bolja plaža od nastavka plaže Arachavi? Ne znam kako je autor došao da podatka da je plaža dugačka nekoliko kilometara, sigurno je nešto “štrpnuo” od plaže Arachavi. Slikana je posle kiše, vidi se da se pesak ovlažio i ne izgleda naročito privlačno. Sledeća plaža prema zapadu je Astrakeri, ali ne zaslužuje da se opiše.
Sidari:
Lokacija: 36 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Sidari je jedan od najpopularnijih turističkih centara na Krfu, a u blizini se nalazi Canal d’ Amour, rt sa čudnim geološkim formacijama.
Okružen pejzažem divlje lepote, Sidari je razvio mnogo turističkih sadržaja tokom poslednjih godina. Naselje se nalazi odmah pored čuvenog Canal d’ Amour (Kanal ljubavi). Canal d’ Amour je jedna od najprepoznatljivih lokacija na Krfu i svi bi trebalo da ga posete. Glavna plaža u naselju Sidari je peščana i uređena, ali je ponekad izložena jakom vetru. Duž plaže postoje hoteli, tradicionalne taverne, kafići i centri za sportove na vodi. Iz male luke Sidari, turistički brodići polaze za izolovane ostrva Othoni, Mathraki i Erikoussa, poznate po svojim zadivljujućim uvalama i tirkiznoj vodi. U samom mestu se mogu videti ostaci Venecijanskog zamka. Sidari je blizu drugih turističkih odmarališta na Krfu, kao što su Acharavi i Roda.
Moja ocena: Peščana plaža u samom mestu dugačka je oko 500 m. Nisam se dugo zadržavao, već sam krenuo prema zapadu, do Kanala ljubavi.
Canal d’Amour:
Lokacija: 36 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Čuveni zaliv Canal d’Amour nalazi se zapadno od naselja Sidari, na severnoj obali ostrva. To je jedna od najupečatljivijih i najčešće fotografisanih lokacija na Krfu.
Sidari je poznat kao jedno od najboljih turističkih mesta na Krfu. Naselje je smešteno u šarmantnom pejzažu punom bujne zelene šume. U blizini, zapadno od naselja je čuveni Kanal ljubavi (originalni naziv Canal d’ Amour), idilično područje sa jedinstvenim kamenim formacijama koje čine niz divnih uvala i kanala. Stene su u različitim nijansama žute boje i pune su zelenila na vrhu. Do ovih zapanjujućih uvala lako se stiže pomoću nekoliko staza i ne mnogo pešačenja. Sa lepom kristalnom vodom, Kanal ljubavi je jedinstveno mesto na Krfu. Prema legendi, parovi koji plivaju kroz uski kanal trebalo bi uskoro da se venčaju. Plaža se ne preporučuje kada je vreme vetrovito.
Moja ocena: Pre svega, trebalo bi razjasniti da postoji plaža Canal d’ Amour i onaj pravi Kanal ljubavi, koji su međusobno udaljeni oko 200 m. Kada se kreće iz centra naselja Sidari, prvo se naiđe na plažu sa plavom zastavom, a sam Kanal ljubavi je krajnja zapadna tačka, udaljena oko 500 m od centra naselja. Voda nije kristalna, već je mutna, verovatno zbog ispiranja stena. Na desnoj (istočnoj) strani kanala nalazi se pećina. Iako iznad pećine stoji natpis na grčkom i engleskom da se ne ulazi u pećinu, skoro svi upravo suprotno rade. Posle nekih 30 m plivanja kroz pećinu izlazi se u susednu uvalu. Ulazak u pećinu je nešto niži, što ne smeta plivačima, već samo osobama koja prolaze sandolinama. Zatim se visina pećine povećava. Na plaži neko stalno upisuje u stene imena zaljubljenih parova. Za mene je ovo najlepša plaža na Krfu.
Peroulades (Logas, Sunset):
Lokacija: 39 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Ovo je uska skrovita plaža na severozapadu ostrva. Okružena je ogromnim liticama i ima peščanu obalu.
Peroulades se smatra jednim od najlepših mesta na ostrvu. Ova plaža je smeštena ispod vertikalne stenovite litice, a do nje se stiže strmom betonskom stazom. Plaža se besprekorno održava i prilično je dobro organizovana. Sa male peščane plaže može se uživati u predivnom zalasku sunca. Taverne, barovi i dobar izbor smeštaja se mogu pronaći oko zaliva.
Moja ocena: Još jedno fantastično mesto na Krfu! Iznad plaže nalazi se restoran “Panorama”. Tu je i vidikovac sa providnim podom iznad plaže (nije za kukavice)! Da li se more podiglo, tek plaža više ne izgleda kao na slici, uža je. Silazak do plaže je jednostavan, mada prilično strm po betonskoj stazi i stepenicama, ali je za povratak potrebna kondicija. Kada se dođe na plažu, osećaj je fenomenalan. Nemam pojma kolika je visina litica, ali staza do plaže kreće sa mesta gde je njihova visina najmanja. Voda ni na ovoj plaži nije providna, opet je sigurno razlog ispiranje stena.
Agios Stefanos (Avliotes):
Lokacija: 43 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Agios Stefanos je bilo malo ribarsko selo, ali je poslednjih godina postao popularno turističko mesto sa brojnim sadržajima. Ima dugu peščanu plažu koja privlači brojne posetioce.
Agios Stefanos je duga peščana plaža u regionu Avliotes. Okružena bujnim zelenilom, ova divna plaža ima kristalnu vodu i mekani pesak. Prijatne taverne i kafići su poređane duž plaže, kao i mnogi hoteli i apartmani. To je tiho i mirno mesto, idealno za porodice i ljude koji žele da se opuste. Na kraju plaže, nalazi se mala marina za ribarske brodove i privatne jahte.
Moja ocena: Prošao sam kroz Agios Stefanos, ali se nisam zaustavljao. Dolazeći iz Avliotesa pruža se prekrasan pogled na ovu plažu, dugačku oko 2 km. Ne bi ga trebalo mešati sa malim naseljem istog imena na severoistočnoj obali, ali koje nema praktično nikakvu plažu.
Arillas (Arilas):
Lokacija: 42 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Arillas je duga peščana plaža na severozapadu ostrva. Smeštena je između dva mala poluostrva, koja je štite od vetrova.
Prelepo naselje Arillas ima dugu peščanu plažu. Područje je okruženo bujnom šumom i ogromnim maslinjacima. Plaža koja se prostire u dužini od oko 2 km omiljena je destinacija za porodice i za ljude koji žele miran odmor. To je atraktivno odmaralište, idealno za bezbedno kupanje, jer je voda plitka i čista, i samim tim savršena je za decu. Čamcem se mogu posetiti dva obližnja nenaseljena ostrvca Diaplos i Mathraki. Ne bi trebalo propustiti posetu živopisnom selu Afionas za uživanje u spektakularnom zalasku sunca.
Moja ocena: Prošao sam kroz Arillas, ali se nisam zaustavljao.
Agios Georgios Pagon:
Lokacija: 40 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Ovo je zaliv sa peščanom obalom i čistom vodom. Nalazi se na severozapadnoj obali ostrva.
Vozeći prelepim krivudavim putem iz grada Krfa, posle približno 40 km stiže se u prelepo odmaralište Agios Georgios Pagon (ili Agios Georgios severni). Smešteno na kraju prelepe doline, ovo odmaralište ima plažu koja je idealna za porodice, jer pruža beskrajnu zabavu za decu i miran dan za odrasle. Beskrajna plaža nagrađena je Plavom zastavom za kristalno čistu vodu i fantastično okruženje. Sastoji se od mekog peska i velikog sjajnog šljunka. Pokrivena je sa puno suncobrana i ležaljki, a prelepi čempresi koje rastu duž zaliva daju prirodan osećaj. Agios Georgios je prirodna oaza. Okolne litice i istorijska sela idealna su destinacija za planinarenje i šetnju. Restorani i taverne nude savršen zalazak sunca.
Moja ocena: Plaža je dugačka oko 2,5 km. Za plažu sve pohvale, predstavlja kombinaciju peska i sitnog šljunka. Naravno, ne treba brkati ovo naselje sa istoimenim na južnom delu Krfa.
Paleokastritsa:
Lokacija: 23 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Paleokastritsa je najpoznatije i verovatno najživopisnije letovalište na ostrvu. Ogromne zelene litice okružuju obalu. Mnogo morskih pećina može se posetiti čamcem iz Paleokastritse.
Paleokastritsa je verovatno najlepše naselje ostrva Krfa. Reč Paleokastritsa doslovno znači stara tvrđava, o čemu svedoče ostaci tvrđave na stenovitoj pećini, gde se sada nalazi Manastir Bogorodice. Paleokastritsa nudi obilje lokalnih taverni, iz kojih se pruža pogled na plavi zaliv i šest peščanih i šljunkovitih plaža rasutih širom područja. Te plaže su okružene maslinjacima, što stvara uzbudljiv, ali zato prelepi pejzaž. Ovo kosmopolitsko letovalište proteže se duž priobalnog puta oko živopisne uvale i slikovite luke, odakle kreću turistički brodići do obližnjih i izolovanih plaža. Samo naselje zadržalo je tradicionalni šarm i karakter, mada se danas smatra jednom od glavnih turističkih atrakcija Krfa, sa velikim brojem hotela, barova i restorana. Na kraju puta, odmah posle glavne luke, nalazi se Manastir Bogorodice, koji dominira naseljem. Manastir poseduje interesantnu kolekciju postvizantijskih ikona, knjiga i drugih predmeta. Glavna plaža Paleokastritse je prilično mala, ali je veoma poznata po hladnoj vodi i ugodnoj sredini. Smatra se jednom od najboljih plaža na grčkim ostrvima. Okružena je brojnim barovima i tavernama, pa je retko mirna tokom dana. Sa okolnih brda pruža se odličan pogled na more.
Moja ocena: O samom mestu i plaži može se reći sve najlepše. Sam položaj plaže između dva manja poluostrva stvara fantastičan osećaj. Paleokastritsa je pravo kosmopolitsko mesto, sa ogromnim brojem turista. Većina od njih ide da poseti Manastir Bogorodice, a deo turista brodićima obilazi obližnje morske pećine i izolovane plaže. Gužva je velika, ponajviše zbog velikog broja autobusa sa turistima. Pored same plaže postoji veliki besplatni parking. Šteta je ne otići do mestašca Lakones, odakle se pruža fantastičan pogled na ceo zaliv i time upotpuniti uživanje u Paleokastritsi. Tu su kafići “Golden Fox”, “Bella Vista” i “Castellino”. Što se tiče temperature mora, i ja sam imao informaciju da je more u Paleokastritsi hladno, međutim kada sam ja bio temperatura mora se nije razlikovala u odnosu na druge plaže i moglo se uživati u lepom kupanju na predivnoj plaži.
Liapades:
Lokacija: 22 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Ovo je mala prelepa plaža okružena bujnim zelenilom, predstavlja lepu alternativu susednoj dobro posećenoj plaži Paleokastritsa.
Slikovita plaža Liapades ušuškana je na zapadnoj obali Krfa. Okolina Liapadesa je ispunjena vinogradima i plodnim poljima. Područje je slabo naseljeno, ali jedinstveno po svojoj jonskoj arhitekturi. Aktivnost kojoj se posetilac mora prepustiti na ovoj plaži je ronjenje. Razlog leži u kristalno čistoj vodi, tako da će ronilac verovatno naići na fascinantni morski života. Nekoliko turističkih objekata nalazi se na šljunkovitoj obali, dok je more idealno za brojne sportove na vodi. Oni koji su zainteresovani za istraživanje okolnog područja imaju mogućnost angažovanja brzog čamca za obilazak pustih plaža koje se protežu zaista netaknute. Na takvim ekspedicijama uvek potrebno je angažovati dobro informisanog vodiča.
Moja ocena: Plaža mnogo lepše izgleda na ovoj slici, nego kada se na nju dođe, pa sam bio ubeđen da sam ili promašio ovu plažu ili sam postavio pogrešnu sliku! Naime, radi se o prilično krupnom kamenju na plaži, koje me je neprijatno iznenadilo, a na priloženoj slici zbog krupnog plana to nije moguće utvrditi.
Rovinia:
Lokacija: 22 km severozapadno od grada Krfa.
Opis: Rovinia je prelepa plaža u blizini Paleokastritse, do koje se stiže ili brodom ili pešačkom stazom iz Liapadesa.
Rovinia se izdvaja po svojoj jedinstvenoj prirodnoj lepoti, koja privlači mnoge posetioce koji žele da se opuste u tom divnom prizoru. Turistički objekti bi sigurno poremetili ovu netaknutu i mirnu sredinu, ali zato pećina u obliku stene na kraju plaže nudi prirodnu hladovinu. Najbliži smeštaj se može pronaći u Liapadesu, nekoliko stotina metara od plaže. Rovinia je neverovatno mesto sa plavom zelenom egzotičnom vodom i oduzima dah stenovitim pejzažem sa bujnom vegetacijom na vrhu. Ljubitelji prirode će sigurno ceniti ovaj zeleni raj.
Moja ocena: Plažu, nažalost, nisam posetio, pa samim tim ne mogu da dam ocenu.
Paradise Beach (Chomoi):
Lokacija: 25 km zapadno od grada Krfa.
Opis: Paradise Beach, odnosno Rajska plaža, jedna je od najlepših plaža na Krfu. To je duga šljunkovita plaža, sa kristalnom vodom i pećinom koja je njeno obeležje.
Do ove plaže moguće je stići jedino brodićima koji polaze iz Paleokastritse i Liapadesa.
Moja ocena: Plažu, nažalost, nisam posetio. Rajska plaža neodoljivo podseća na slične plaže na drugim Jonskim ostrvima.
Ermones:
Lokacija: 18 km zapadno od grada Krfa.
Opis: Ermones je turističko mesto na zapadnoj obali ostrva. Duga plaža okružena je strmim zelenim brdima.
Ermones je lepa plaža, koja se sastoji se od peska i šljunka, idealna je za sve ukuse i uglavnom je odlikuje kristalno čista voda. Ovu plažu preferiraju ljubitelji ronjenja i iskusni plivači, pošto plaža nudi fascinantno podvodno iskustvo. Plaža je okružena brdima i bujnom vegetacijom, a to je jedinstvena kombinacija koja privlači mnoge posetioce. Nekoliko ležaljki i suncobrana se nalazi na plaži. Šetnja duž obale otkriva manje zalive koji su idealni za potpunu privatnost. Taverne i kafići nalaze se u širem području. Ermones je dobra alternativa za miran i prijatan odmor. Nekoliko hotela nalazi se odmah iza samog zaliva.
Moja ocena: Očigledno je da se uložilo u poboljšanje kvaliteta ove plaže. Na ranijim fotografijama plaže nije bilo mostića, a sada postoje dva, koja služe da se pređe potok koji se na ovoj plaži uliva u more. Pesak na plaži je sive boje. Može se reći da od ove plaže prema jugu kreću peščane plaže, s tim da su one uglavnom sa peskom zlatne boje.
Myrtiotissa (Mirtiotissa):
Lokacija: 17 km zapadno od grada Krfa.
Opis: Plaža je dobila ime po prelepom Manastiru Bogorodice Myrtiotisse, koji se nalazi tik iznad nje. To je neuređena plaža, potpuno netaknuta i nezvanično jedina nudistička plaža na ostrvu.
Myrtiotissa je peščani raj okružen magičnim pejzažem, koji se sastoji od bujnih zelenih litica i kristalne vode. Engleski pisac Lawrence Durrell proglasio je ovu plažu najlepšom na svetu zbog uzbudljivog i zapanjujućeg okruženja koje privlače hiljade posetilaca. Myrtiotissa je jedna od najpopularnijih plaža na Krfu. Ime je dobila po prelepom manastiru Myrtiotissa koji se nalazi na obroncima bujne zelene planine, nekoliko metara iznad mora. Ova idilična plaža zadržava svoj netaknut karakter i na njoj ne postoje turistički sadržaji. Do plaže se može doći i autobusom iz glavnog grada. Kada se dođe do autobuskog stajališta Myrtiotissa, da bi se stiglo na plažu potrebno je produžiti dugom stazom koja vodi direktno do plaže. Ko želi da poseti manastir trebalo bi da krene putem koji vodi uzbrdo i nakon 300 m stići će do manastira.
Moja ocena: Ovu plažu nisam posetio. Razlog nije bio u tome što je to nudistička plaža, o tome nisam imao pojma, već što sam mislio da do plaže nema asfaltnog puta.
Glyfada:
Lokacija: 16 km zapadno od grada Krfa.
Opis: Glyfada je jedna od najpopularnijih i najlepših plaža na ostrvu, a nalazi se zapadno od grada Krfa. Veliki površina finog peska okružena je liticama pokrivenim drvećem.
Plaža nudi širok spektar sadržaja, kao što su ležaljke i suncobrani, sadržaji za bavljenje sportovima na vodi, prodavnice i taverne. Privlači većinom mlađe posetioce, pa je na plaži obično bučno. Glyfada je karakterističan primer peščane plaže Krfa.
Moja ocena: Prava peščana plaža. Već sama boja peska očaraće svakog posetioca. Ni na plaži ni u moru nema nijednog kamenčića. Praktično od ove plaže prema jugu ostrva su samo peščane plaže. Plaža je dovoljno dugačka (oko 1 km) da se na nju smeste svi koji žele. Možda u sezoni predstavlja problem mesto za parkiranje, pošto mi se čini da je prostor suviše mali za ovoliku plažu.
Kontogialos (Pelekas):
Lokacija: 13 km zapadno od grada Krfa.
Opis: Ovo je čista i uređena peščana plaža na zapadnoj obali ostrva.
Kontogialos je idealno lociran 13 km zapadno od grada Krf. Područje bilo omiljena destinacija hipicima tokom šezdesetih godina prošlog veka. Danas je i dalje jedna od najpopularnijih plaža Krfa zbog jedinstvenog položaja i prirodne lepote. Kontogialos nudi mirne i opuštajuće trenutke svakom posetiocu. Plaža se sastoji od mekog peska, dok se talasasta površina maslinjaka smestila u sredinu područja. Na plaži postoje svi turistički sadržaji koji su potrebni posetiocima. Nekoliko kvalitetnih taverni koje se nalaze u neposrednoj blizini plaže služe ukusna krfska jela i lokalno vino. Na plaži Kontogialos tokom dana odvija se dosta aktivnosti na vodi, kao što su skijanje na vodi i windsurfing za najsmelije. Autobusi redovno saobraćaju do naselja Pelekas, a odatle do plaže se stiže posle kraće šetnje.
Moja ocena: Plaža Kontogialos nalazi se neposredno ispod tradicionalnog krfskog sela Pelekas, smeštenog na brdu. Silazak do plaže iz tog sela nije nimalo lak, put se prilično strmo spušta do plaže, a rastojanje iznosi oko 1,5 km. Postoje i nedoumice oko naziva plaže, pa poneki izvori kažu, naprimer, da je ova plaža blizu plaže Pelekas. Po meni je očigledno da se radi o istoj plaži sa dva imena (ništa čudno kada je Grčka u pitanju), recimo na plaži je smešten hotel “Aquis Pelekas Beach” itd. Dužina plaže je oko 500 m.
Gialiskari (Yialiskari):
Lokacija: 14 km zapadno od grada Krfa.
Opis: Ovo je lepa peščana plaža sa svim sadržajima i ponudom bavljenja sportovima na vodi, nedaleko od tradicionalnog sela Sinarades.
Ova plaža jedinstveno kombinuje bujno zelenilo sa plavim kristalnim zalivom, čineći tako Gialiskari jednim od najživopisnijih oblasti Krfa. Plaža koja liči na tropsku privlači turiste koji su oduševljeni ovim prelepim krfskim pejzažem. Plaža je mala, ali veoma dobro uređena sa ležaljkama i suncobranima. Sadržaji za bavljenje sportovima na vodi su takođe dostupni za osobe sa avanturističkim duhom. Veličanstvena stenovita pozadina nudi prirodnu hladovinu, a šire područje garantuje mir i tišinu.
Moja ocena: Uvrstio sam ovu plažu u opis, iako se radi o maloj plaži, dugačkoj samo stotinak metara. Do plaže se stiže uskim i krivudavim putem, dužine 800 m, koji polazi od plaže Kontogialos, a vodi kroz šumu. Na plaži se nalazi riblji restoran. Po meni, plaža nema mnogo veze sa selom Sinarades, pre bi se to moglo reći za plažu Agios Gordios, do koje put vodi upravo kroz Sinarades.
Agios Gordios (Agios Gordis):
Lokacija: 19 km jugozapadno od grada Krfa.
Opis: Agios Gordios jedna je od najpopularnijih krfskih plaža. Peščana plaža okružena je impresivnim stenama, sa dosta zelenila i turističkim sadržajima.
I ovo je jedna od najpopularnijih krfskih plaža, koja je dobila ime po crkvi Agios Gordios koja se nalazi bukvalno na moru, u centru plaže. Lepa uvala je smešten između bujnih zelenih planina i okružena je maslinjacima, vinogradima i impresivnim stenama. Put do plaže Agios Gordios vodi kroz oblast prepunu vinograda i visokih stabala masline. Kada se dođe na plažu, primeti se dosta turističkih sadržaja za uživanje u udobnom sunčanju. Kristalna voda je idealna za osvežavajuće plivanje, a oprema za sportove na vodi na raspolaganju je odraslima i deci. Tokom dana na plaži je prilična gužva sa decom koja se igraju na talasima. Sa plaže se pruža pogled na impresivni Ortholithi, ogromnu stenu koja se izdiže iz mora. Zbog razvijene infrastrukture i prekrasnog krajolika, Agios Gordios važi za idealnu letnju destinaciju.
Moja ocena: Rekao bih da je uz Paleokastritsu ovo mesto jedno od najskupljih na Krfu. Što bi se reklo u modernom žargonu “fensi” mesto. To je jedina plaža na kojoj sam platio parkiranje, ali samo iz razloga da bih to uradio blizu plaže. Dve ležaljke i suncobran su na ovoj plaži čak 8 €. Plaža mi se nije mnogo svidela, postoji šljunak i kamenčići koji otežavaju ulazak i izlazak iz mora. I profil morskog dna takođe otežava izlazak iz vode. Nisam zapazio tu crkvu koja se “nalazi bukvalno u moru, u centru plaže”.
Paramonas (Agios Mattheos):
Lokacija: 25 km jugozapadno od grada Krfa.
Opis: Duga plažaprekrivena je mekim peskom i šljunkom na jednoj, a velikim stenama na drugoj strani, što stvara impozantno okruženje. Plaža je u potpunosti opremljena ležaljkama i suncobranima.
Plaža Paramonas nalazi se na jugozapadnoj obali Krfa, u blizini sela Agios Mattheos. Paramonas je dobra destinacija za ljubitelje prirode, gde će ih mirno okruženje i zeleni pejzaž očarati na prvi pogled. Područje puno zelenila nudi razne mogućnosti, od šetnje prirodom do porodičnog piknika.
Moja ocena: Jedna sasvim prosečna plaža sa nekoliko taverni.
33-Prasoudi:
Lokacija: 27 km jugozapadno od grada Krfa.
Opis: Prasoudi je plaža u blizini Agios Mattheoas, sela na jugozapadu Krfa. To je prilično mala peščana plaža okružena bujnim zelenim brdima i zasadima maslina.
Prasoudi je čudesna plaža u blizini sela Agios Mattheos. Prasoudi je prilično skrivena i mirna plaža, odlična za uživanje u miru. Plaža je peščana, a more je plitko i čisto, što je čini idealnom destinacijom za porodice. Tik iznad plaže, nalazi se taverna u kojoj se služe jela iz domaće kuhinje. Do plaže se može doći sa glavnog puta. Idealna je destinacija za opuštanje i mirne trenutke.
Moja ocena: Jedna od plaža na kojoj sam se okupao. Do plaže sam stigao sporednim putem koji od Agios Gordisa vodi duž obale i plaže Paramonas. Plaža Prasoudi je potpuno peščana. Brojne manje i veće stene razbacane u moru nedaleko od plaže daju joj lep izgled. Taverna iznad plaže je jako lepo uređena, ali u njoj nisam ručao, pa ne bih mogao da je ocenim sa te strane.
Halikounas (Chalikounas):
Lokacija: 30 km južno od grada Krfa.
Opis: Ova duga i usamljena peščana plaža nalazi se u blizini sela Agios Mattheos, na južnoj obali ostrva.
Halikounas je duga i izolovana peščana plaža koja se prostire na više od 3 km i smatra se jednim od najlepših primorskih oblasti u Jonskom kompleksu. Smatra se dobrom alternativom za miran odmor u pejzažu koji čine peščane dine i divna kristalna voda, koja garantuje nezaboravno kupanje, posebno za decu. Do nedavno na plaži nije bilo nikakvih turističkih sadržaja, pa se činilo da je plaža gotovo napuštena. Sada postoji nekoliko barova koji služe piće i grickalice. Na plaži se sa obe strane uvek može naći slobodno mesto dovoljno daleko od ostalih kupača, kako bi se uživalo u privatnosti. Halikounas je idealna plaža i za one koji vole sportove na vodi. Zemljani put razdvaja plažu od čuvenog jezera Korission, jedne od glavnih atrakcija na području koje je dom za brojne ugrožene vrste ptica. Jezero je smešteno usred zelenih brda gde su zeleni zasadi maslina, južnog voća i lepi vinogradi. Mnoge savremene pogodnosti nalaze se u neposrednoj blizini poput hotela, restorana i barova. Sa plaže Halikounas pruža se savršen pogled na drevni manastir koje se nalazi na vrhu planine Agios Mattheos. Plaža se nalazi 5 km od popularnog letovališta Agios Georgios (južni).
Moja ocena: Nadam se da sam izabrao pogodnu fotografiju kako bih bar malo dočarao lepotu ove plaže. Plaža uopšte ne izgleda napušteno, na njoj postoje ležaljke, suncobrani, tuševi, kantine… Naravno, ne duž cele plaže, jer bi to bilo nemoguće uzimajući u obzir njenu dužinu, već na pojedinim delovima. Pesak je fantastičan, kao i more. Ovo je jedna od retkih plaža na Krfu do koje ne postoji asfaltni put, već se završava na mestu kada se dođe do jezera. Odatle je zemljani put, sa prilično velikim udubljenjima, a pošto je padala kiša tih dana kada sam boravio, pretvorila su se u mala jezera. Preporučio bih restoran “The Farm” koji je udaljen nekoliko kilometara od plaže i gde se priprema jagnjetina i prasetina ispod sača.
Issos:
Lokacija: 32 km južno od grada Krfa.
Opis: Issos je veličanstvena plaža na južnoj obali Krfa. Beskrajna obala sa zlatnim peskom i kristalna voda kreiraju veličanstvenu plažu.
Beskrajna obala sa jedinstvenim peščanim dinama i kristalna voda pružaju idealnu destinaciju za porodice. Bogata flora odvaja obalu od najvažnijeg vlažnog staništa Krfa, jezera Korission. Ova idilična oblast je sigurno jedno od najboljih mesta za posetu na Krfu. Duž peščane plaže ima dosta turističkih sadržaja. Tu je spasilački toranj i centar za sportove na vodi. Issos je izložen jakim vetrovima i to je verovatno najbolje mesto za jedrenje na dasci i kitesurfing. Bujna šuma i jezero su odlična kombinacija za šetnju, dok je sa visokih peščanih dina odličan pogled na zalazak sunca. U neposrednoj blizini postoje barovi i taverne.
Moja ocena: Na ovoj plaži je bila najveća gužva od svih plaža koje sam posetio. Možda je razlog bilo nedeljno popodne, a možda je razlog u kvalitetu plaže. Pesak je veoma sličan onom na plaži Halikounas, praktično sve je to jedan isti pojas peska.
Agios Georgios Argyradon:
Lokacija: 35 km južno od grada Krfa.
Opis: Agios Georgios Argyradon se razvio tokom poslednjih godina, sa mnogim hotelima i tavernama. Poseduje dugu plažu sa zlatnim peskom i čistu vodu.
Ova mala peščana plaža nalazi se 8 km južno od naselja Messonghi. Lepo naselje koje je izgrađeno oko plaže nije mnogo razvijeno, ali je poznato po prirodnom pejzažu. Peščana plaža je dobro uređena sa ležaljkama i suncobranima, ali je njena glavna karakteristika spokojan i predivan ambijent.
Moja ocena: Da ne bi bilo zabune, ovo je Agios Georgios južni, pošto postoji mesto sa istim nazivom na severu ostrva. Ono što me buni, to je opis plaže. Ne znam da li se odnosi na deo plaže za koji bi se moglo reći da je produžetak plaže Issos ili je u pitanju mala plaža Lakkiess. Kada se prođe kroz ovo mesto, u njemu nema privatnih kuća, već su tu samo hoteli, apartmani i drugi sadržaji za turiste. To mi nije izgledalo baš lepo i mesto u kome bih voleo da provedem odmor.
Marathias:
Lokacija: 37 km južno od grada Krfa.
Opis: Plažu preporučuju meštani zbog kristalne vode i zlatnog peska. Duga peščana plaža okružena impresivnim pošumljenim brdima idealna je za sve ukuse.
Marathias je lepo letovalište na jugozapadnoj obali Krfa. Brojni turistički sadržaji, kao što su suncobrani i ležaljke postavljeni su na jednoj strani plaže. Međutim, samo nekoliko metara od masovnog turizma, može se pronaći malo privatnosti, budući da se plaža Marathias proteže u dužini od 2 km. Na plaži postoje restorani sa predivnim panoramskim pogledom na more.
Moja ocena: Plažu sam posetio i fotografisao i po fotografijama vrlo ju je teško razlikovati od plaže Gardeno.
Santa Barbara (Marta):
Lokacija: 38 km jugoistočno od grada Krfa.
Opis: Santa Barbara ili Marta je jedna od najpopularnijih plaža Krfa u južnom delu ostrva. Plaža ima fenomenalnu lokaciju i okružena je divljim stenama i kristalno čistom vodom.
Santa Barbara ili Marta jedna je od najpopularnijih plaža Krfa. Plaža je smeštena na fenomenalnoj lokaciji i okružena je divljim stenama i kristalno čistom vodom. Na raspolaganju su turistički sadržaji, kao što su ležaljke i suncobrani za veliki broj ljudi. Voda je duboka, uvek čista i bezbedna. Uprkos prekrasnom okruženju, oko plaže nema prirodne hladovine. Na kratkom rastojanju od plaže nalaze se mini market i smeštajni kapaciteti, kao i taverne i barovi na plaži sa hranom i pićem. Do plaže se lako dolazi kolima, ali je parking prostor ograničen. Bolje je parkirati kola na kraju puta i prošetati se do plaže.
Moja ocena: Nisam stigao da posetim ovu plažu, ali se izgleda ne razlikuje mnogo od susednih plaža Marathias i Gardeno. I opis plaže je gotovo istovetan sa opisom plaže Marathias.
Gardeno:
Lokacija: 40 km jugoistočno od grada Krfa.
Opis: Mali dragulj koji turisti još nisu otkrili, jedna je od najupečatljivijih plaža Krfa. Duga peščana plaža Gardeno je poznata po prirodnom pejzažu sa zelenim brdima i kristalno čistom vodom.
Gardeno je mali dragulj, jedno neotkrivenih područja Krfa, smešten 5 km od sela Lefkimmi. Dugu peščanu plažu odlikuju ne samo bujno zelenilo, već i spokojna atmosferi. Plitka i kristalna voda bezbedna je za decu i čine ovu plažu idealnim mestom za sve posetioce koji žele malo privatnosti. Visoka stabla čempresa nude prirodnu hladovinu, dok su ležaljke i suncobrani takođe dostupni, ali samo u centru plaže. Šteta je ne posetiti neku od taverni sa pogledom na plavi zaliv posle osvežavajućeg kupanja na plaži Gardeno.
Moja ocena: Opis ove plaže bio je glavni razlog da je posetim i nisam se pokajao. Premda, vrlo je slična svim ostalim plažama na tom delu obale. Razlikuje se po liticama koje je okružuju. Stabla čempresa nisam uočio na plaži, a sem toga položaj plaže je takav da bi ta stabla teško mogla da obezbede hladovinu. Iznad plaže su dve taverne, ručao sam u jednoj, ali su mi ribu naplatili prilično papreno.
Kavos:
Lokacija: 50 km jugoistočno od grada Krfa.
Opis: Kavos je najpopularnije letovalište u južnom delu Krfa i prepuno je turista koji se druže na plaži od ranog jutra do kasnih sati.
Kavos se smatra jednim od najposećenijih i najaktivnijih mesta na ostrvu. Velika plaža je prekrivena peskom i potpuno je opremljena turističkim sadržajima, kao što su suncobrani i ležaljke. Bezbedna je za decu zbog čiste i plitke vode. U Kavosu ima mnogo snek-barova, barova na plaži, hotela i prodavnica. Nekoliko puta dnevno postoji autobuska veza Kavosa sa Krfom. Noću se ovo letovalište pretvara u popularno mesto za provod i objekti ostaju otvoreni do ranih jutarnjih časova.
Moja ocena: Kavos je mesto prvenstvo predviđeno za mlađu populaciju. Verovatno je strateški odabrano iz razloga što se nalazi na krajnjem jugu ostrva, pomalo izolovano od drugih mesta. U samom mestu sve je okrenuto mladima, prvenstveno Englezima, od kafića, lokala sa brzom hranom, mestima za zabavu itd. I naše turističke agencije organizuju aranžmane za Kavos, sa autobuskim prevozom.
Messonghi:
Lokacija: 22 km južno od grada Krfa.
Opis: Kao mesto za porodični odmor, Messonghi ima opuštajuću plažu sa svim sadržajima i sportovima na vodi. Nalazi se na jugu Krfa.
Messonghi je malo selo koje se nalazi na jugoistočnoj obali Krfa. Smešteno oko netaknute plaže, jedno je od najmirnijih mesta na ostrvu. Živopisni Messonghi jedno je od najstarijih ribarskih sela na Krfu, dok danas sve više dobija na popularnosti kao mirna destinacija za odmor. Pored plaže postoji širok spektar turističkih sadržaja i toplo gostoprimstvo meštana. Plaža Messonghi je uvek prepuna aktivnosti. Pogled na raskošne maslinjake i talasasta brda u daljini pruža savršenu pozadinu za odmor na plaži iz snova, udaljenu od gužve popularnih letovališta. Ova lepa plaža je savršeno bezbedna za kupanje. Čak se i deca mogu upustiti u plivanje duž obale. Za avanturististe u ponudi je bogat izbor sportova na vodi kao što su vožnja skutera, glisera itd.
Moja ocena: Kao što se vidi sa slike, jedan deo plaže je veštački napravljen, sa zaštitnim kamenjem. Na tom mestu se reka uliva u more, pa je to verovatno urađeno radi njene regulacije. Drugi deo plaže je dosta uzak i odmah do plaže su restorani.
Moraitika:
Lokacija: 20 km južno od grada Krfa.
Opis: Moraitika se poslednjih godina razvila u turističko mesto, ali je i dalje ostala lepo tradicionalno selo.
Moraitika je moderno turističko mesto smešteno oko prirodnog zaliva. Mesto je dobro uređeno i idealno je za boravak. Sa samo 600 stanovnika, u mestu nikada nije gužva nezavisno od termina boravka. Većina meštana Moraitike bavi se turizmom, pa je veoma lako naći sobu ili apartman. Što se tiče hrane, zagarantovan je odličan kvalitet. Postoje brojne tradicionalne taverne koje nude najbolje specijalitete lokalne krfske kuhinje, uz spektar internacionalnih jela kako bi se zadovoljili svi posetioci. Pored toga, jela od plodova mora su jednostavno previše dobra da bi ih trebalo propustiti. Slikovita peščana plaža je u samom naselju, što je idealno za kupanje. Ko želi da se bavi ronjenjem, postoji ekskluzivni Diving Center sa kursevima za početnike i one koji bi želeli da se usavrše. Za kraći izlet preporučuje se poseta obližnjoj plaži Agios Ioannis.
Moja ocena: Plaža je solidna i mada se nisam kupao na njoj, sudeći po drugim ljudima koji su bili u vodi, voda ostaje plitka poprilično od obale. Mnogo je lepša i veća od plaže u susednom mestu Messonghi.
Agios Ioannis Peristeron:
Lokacija: 18 km južno od grada Krfa.
Opis: Agios Ioannis Peristeron je fina plaža na jugoistočnoj obali ostrva. Prilično daleko od popularnih letovališta Krfa, ovo je odlično mesto za porodice.
Agios Ioannis Peristeron je duga plaža. Okolinu karakterišu bujne šume i gusta vegetacija. Ova plaža se nalazi daleko od najposećenijih letovališta na ostrvu i smatra se omiljenim mestom za opuštanje. Ima kristalno čistu vodu i lepi pesak idealan za igre na plaži (postoji teren za odbojku na plaži). Duž plaže postoji lep izbor taverni, kafića i smeštajnih kapaciteta. U okolnom području ima živopisnih sela koja mogu da se obiđu i lepih uvala za potpunu privatnost. Do plaže je moguće doći svim vrstama prevoznih sredstava.
Moja ocena: Ovo je jedinstvena plaža na Krfu, ali ne po lepoti, već po tome što je obala betonirana! Čak je i ulazak u more napravljen sa betonskim stepenicama. Očigledno da je tako moralo na tom mestu, ali ne predstavlja lep prizor, pogotovo kada se uporedi sa prirodnim plažama Krfa. Inače, mesta sa nazivom Agios Ioannis ima više na Krfu, pa je neohodan dodatak Peristeron da bi se tačno znalo o kom Agios Ioannisu se radi.
Benitses:
Lokacija: 13 km južno od grada Krfa.
Opis: Zimi je Benitses je mirno ribarsko selo, dok je leti jedno od najpopularnijih letovališta blizu grada Krfa.
Živopisno ribarsko selo Benitses sa 800 stanovnika nalazi se južno od grada Krfa. Tokom poslednjih nekoliko godina selo je postalo kosmopolitska tačka, ali ipak nije izgubilo živopisni karakter i tradicionalnu atmosferu. Danas Benitses, ovo divno letovalište, nudi različite vrste smeštaja za sve ukuse i dubine džepa, kao i taverne, kafiće i barove. Selo je zadržalo svoju autentičnu lepotu. Šetnja uskim asfaltiranim ulicama otkriva lepe tradicionalne detalje koji će impresionirati svakog posetioca. Turisti dolaze svojim jahtama u živopisnu luku Benitses za osvežavajuće plivanje u kristalnoj vodi Jonskog mora.
Pored lepih sadržaja ovog sela, glavna atrakcija Benitsesa je Muzej školjki koji ima najbolju kolekciju školjki u Evropi i druge zanimljive eksponate.
Moja ocena: Nažalost, Muzej školjki nisam posetio. Zadesio sam se u Benitsesu u vreme jakog pljuska i nisam mogao oko 1,5 sata da se pomerim iz kafića. Plaža me nije impresionirala, bila je dosta prljava, sa gomilom izbačene morske trave.