Površina: 35,61 ha
Dužina obale: 3.620 m
Koeficijent razuđenosti: 1,71
Najviši vrh: (7 m)
Broj stanovnika: 166
Krapanj je posle Ošljaka najmanje među naseljenim jadranskim ostrvima.
Od kopna je udaljen svega 300 m.
Nije mu poznato poreklo imena, a narod ga i danas zove Krapan.
1436. godine ostrvo je kupio šibenski vlastelin Toma Jurić, a ubrzo zatim dobijaju ga franjevci, koji tu grade crkvu i manastir. U to vreme na ostrvo se počinju sklanjati begunci sa kopna, a postepeno se i naseljevaju, protivno volji franjevaca. Posebno veliki broj porodica doselio se u XVI i XVII veku iz okolnih sela, Zagore i Bosne. Za vreme kandijskog rata 1646. godine turske čete su se uspele prebaciti na ostrvo, ali su isterane hrabrom odbranom meštana uz pomoć dve đenovske ratne lađe. Njihovu hrabrost i junaštvo opevao je Andrija Kačić Miošić u svom “Razgovoru ugodnom naroda slovinskoga”. Crkva je dovršena 1523. godine, a kasnije je proširena. Uz nju je izgrađen manastir, u čijoj biblioteci se nalaze 23 inkunabule (najstarije štampane knjige), od kojih je najvrednija Biblija iz 1474. godine. U trpezariji manastira, koji je nadograđen 1626. godine, nalazi se slika “Poslednja večera” Francesca de Santacrose iz XVI veka.
Naselje Krapanj nalazi se na istočnoj strani ostrva. Stanovništvo se pretežno bavilo zemljoradnjom, a polja im se nalaze oko Morinskog zaliva na kopnu. Ribarstvo je bilo sporedno zanimanje. Krapljane je krajem XVII veka naučio brati i čistiti spužve fra Antun koji je došao sa Krita. Od početka XVIII veka počinju se baviti vađenjem spužvi. U XIX i XX veku bili su glavni vadioci spužvi u Jadranu, a spužarstvo glavna aktvnost Krapljana. Spužve su se na početku vadile ostima do 16 m dubine, a od 1893. godine uvode se ronilački aparati. U to vreme osnovana je spužvarska zadruga, zatim 1911. godine Ribarsko-spužvarska zadruga, sa radionicom za rafinaciju spužvi u Šibeniku. 1930. godine počela je sa radom rafinerija spužvi u Krapnju. Između dva rata spužvarstvo je ostalo najvažnije zanimanje muškaraca, dok su se žene bavile poljoprivredom. 1946. godine osnovana je spužvarska zadruga koja je 1968. godine prerasla u preduzeće “Spužvar”. Lovilo se od 48.000 komada (1932) do 630.000 komada spužvi godišnje (1955). 1953. godine u Krapnju je izgrađena velika savremena rafinerija spužvi. Jadranska spužva veoma je cenjena zbog svoje lepote i kvaliteta, pa se izvozi u mnoge zemlje pod nazivom “fina dalmata”. Šezdesetih godina prošlog veka sa više od 1500 stanovnika bio je najgušće naseljeno ostrvo na Jadranu.
Stanovništvo se sve više preseljava na susedno kopno u Brodaricu, gde je početkom XX veka bila samo jedna kuća. Stanovnici Krapnja su danas uglavnom zaposleni u šibenskom industrijskom bazenu, a bave se i poljoprivredom, turizmom, spužvarstvom i ribarstvom.
Na ostrvu se nalazi lepa borova šuma i plaže, kao i Muzej spužvarstva, koji posećuju mnogobrojni turisti. Uljara Sv. Lovre stara je gotovo 440 godina, a tu se i danas posetioci mogu upoznati sa starim alatima koji su se koristili za pravljenje maslinovog ulja. U muzeju posvećenom uljarima sa Krapnja organizuju se još izložbe i predavanja.
Saobraćaj
Odlukom Gradskog vijeća Grada Šibenika od 1. avgusta 2012. godine, “Gradski parking” je preuzeo održavanje javne brodske linije Krapanj – Brodarica. Na upravljanje i korišćenje poverena su mu dva broda: “Spužvar”(mini trajekt ili trajektić) i “570 ŠB” (ex “Borac”). Reč je o brodskoj liniji koja je od životne važnosti za stanovnike Krapnja.
Brod polazi sa ostrva Krapnja i nakon što se u Brodarici putnici iskrcaju i ukrcaju novi putnici i teret vraća se za Krapanj. U špicu sezone ima 15 polazaka dnevno, prvi je u 6:25 h, a poslednji je u ponoć. Između dva polaska najveći razmak je 1:45 sati. Nedeljom i praznikom ima samo sedam polazaka, od 8 h do ponoći, otprilike svaka tri sata. Cena karte je 1,33 €.
Zanimljivo je da je Turistička zajednica Krapanj-Brodarica, sa ostalim faktorima Grada Šibenika i Županije, među projektima za razvoj Brodarice i ostrva Krapnja uz pomoć EU fondova osvežio i stari, sada modernizovani plan izgradnje pešačke veze – tunela između Brodarice i Krapnja, nazvanog mostun, sa velikim prirodnim akvarijumom, kao posebne atrakcije te nevelike, ali po svemu zanimljive turističke rivijere.
“570 ŠB”
“Spužvar”
PLAŽE
Na samoj obali slikovitog ostrvca Krapnja, okružen prekrasnom borovom šumom, smestio se novoizgrađeni hotel “Spongiola” (spužvica). Izgrađen na mestu nekadašnje spužvarske zadruge, svojom se autohtonom arhitekturom potpuno uklopio u naselje. Ronjenje je sastavni deo ponude hotela, a vlasnici, zaljubljenici u ronjenje, više ga vole zvati ronilačkim centrom zbog strukture i vrhunske opremljenosti namenjene ronjenju koju hotel poseduje.
Hotel ima četiri zvezdice i nudi smeštaj u 5 apartmana, 8 dvokrevetnih i 10 trokrevetnih soba sa ukupno 66 kreveta. Sve sobe i apartmani su klimatizovani, luksuzno namešteni i opremljeni mini barom, satelitskom TV, centralnim grejanjem, direktnom telefonskom linijom i pristupom internetu, sefom i fenom. Na raspolaganju gostima je i čuvano parkiralište sa 50 mesta (to bi trebalo da je u Brodarici).