Kimolos je malo ostrvo poznato po svojim prekrasnim i mirnim plažama. Kako Kimolos nije popularna turistička destinacija, većinu plaža odlikuje opuštajući ambijent. Najpopularnije plaže nisu mnogo udaljene od glavnog naselja Chorio i luke Psathi. Međutim, do mnogih plaža moguće je doći samo pešice.

Geografija

Kimolos (grčki Κίμωλος) se nalazi u jugozapadnom delu Kiklada, blizu većeg ostrva Milos. Kimolos je administrativni centar istoimene opštine, kojoj pripadaju i nenaseljena ostrva Poliajgos, Agios Efstatios i Agios Georgios. Površina Kimolosa je 37 km2, dok je površina opštine 53 km2. Kimolos je deo regionalne jedinice Milos.

Ostro je planinsko i slabo razuđeno, dužina obale je 38 km, a koeficijent razuđenosti je samo 1,76. Kimolos je sedamnaesto po veličini ostrvo Kiklada, a manji koeficijent razuđenosti od ostrva koja su veća od njega ima samo Anafi, šesnaesto po veličini ostrvo Kiklada.

Kimolos se nalazi severoistočno od Milosa, od koga ga razdvaja kanal širine 1 km. Sledeće bliže veće ostrvo Kiklada je Sifnos, udaljen 12 km prema severoistoku. Kimolos je okruglog oblika, približnog prečnika 7 km. Najviša tačka ostrva je Paleokastro (364 m). Jedino pravo naselje na ostrvu je Chorio, locirano na brdu u jugoistočnom delu ostrva, oko 1,5 km od luke Psathi. Postoji još nekoliko manjih naselja Psathi (luka), Goupa, Kara, Prasa, Aliki, Bonatsa i Dekas.

Jugoistočno od Kimolosa, na udaljenosti od 1,7 km nalazi se ostrvo Poliajgos, duplo manje po površini. Poliajgos se smatra najvećim nenaseljenim ostrvom u Egejskom moru, mada je, istine radi, poslednji popis zabeležio dva stanovnika. Pitanje je da li oni i dalje žive na ostrvu. Ostrvce Agios Efstratios je udaljeno 500 m od južne obale Kimolosa, dok je ostrvce Agios Georgios nešto južnije (1,8 km od Kimolosa) i nalazi se između Kimolosa, Milosa i Poliajgosa.

Kimolos, Milos i manja ostrva koja ih okružuju pripadaju Egejskom vulkanskom luku i sastoje se uglavnom od kiselih vulkanskih stena. Velike površine Kimolosa pokrivene su tufom (tuf je vrsta vulkanoklastičnih stena koji nastaje taloženjem sitnijeg vulkanoklastičnog materijala) i vulkanska aktivnost je vidljiva po toplim izvorima, postojanju geotermalnih polja, karakterističnom pejzažu i čudnom reljefu. Ostrvo je takođe bogato značajnim industrijskim mineralima.

Erozija vulkanskih minerala od vode iz toplih izvora, kiša i mora obogaćena ostrvo sa industrijskih minerala, uglavnom bentonit, ali i pucolan (beli cement, peskoviti vulkanbski pepeo), perlit, kaolin (porcelan), feromangan (stariji iskop), barit, zeolit i sumpor. Na putu za plažu Aliki, pre nego što se skrene za plažu, može se diviti malim sjajnim “artefaktima” barita pod nazivom “pustinjska ruža”, jer liči na potpuno procvetalu ružu.

Istorija

Kimolos je ostrvo sa bogatom istorijskim zapisima. Prema predanju, ime je dobio po Kimolosu, prvom stanovniku ostrva. Tokom rane istorije zabeleženo je i ime Ehinusa (Echinousa), verovatno zbog poskoka (grčki echidna), zmije koje ima i danas na ostrvu. Od drevnog doba, Kimolos je bio poprište sukoba između antičke Atine, koja je vladala ostrvom, i Sparte, vladara Milosa. U srednjem veku, tokom vladavine mlačana i franaka, ostrvo je bilo poznato poznato pod imenom Argentiera (grčki Αρτζεντιέρα), zbog srebrne boje (argentum=srebro) stena na južnoj obali. Neki misle da je to ime ostrvo dobilo po drevnim rudnicima srebra, ali to nije dokazano. Od tog vremena ovo stenovito ostrvo je bilo glavni trgovinski centar. Zajedno sa ostatkom Grčke, ostvom je vladala  Otomanska imperija, sve do 1829. godine, kada ulazi u sastav grčke države zajedno sa ostatkom Kiklada.

Stanovništvo

Više od 150 godina, slično kao i ostala grčka ruralna područja, Kimolos bio siromašno, poljoprivredna ostrvo. Od ranih osamdesetih godina prošlog veka počeo je prvi turistički razvoj i u velikoj meri je povećao životni standard njegovih stanovnika. Ipak, prema poslednjim popisima, stanovništvo Kimolosa se smanjuje, i ne više od 600 stanovnika (uglavnom starijih) ostaje tokom zime da živi na ostrvu. Maloletnog stanovništvo nema više od 100, prema školskim evidencijama.

Goupa

Po poslednjem popisu čak 92% stanovništva živi u gradu Kimolosu (ili Chorio). Ukupno je popisano 908 stanovnika, a od toga 837 u gradu Kimolosu. Preostali 71 stanovnik je popisan u selima Psathi (19), Aliki (17), Goupa-Kara (14), Prassa (13), Kalamitsi (6) i Agios Nikolaos (2). Prosečna gustina naseljenosti je 24 stanovnika/km2, što je približno većini ostrva Kiklada.

Privreda

Većina radno aktivnog stanovništva zaposlena je u turizmu (hoteli, restorani) u kombinaciji sa poljoprivrednim aktivnostima, uglavnom tokom zime.

Saobraćaj

Spoljni saobraćaj

Kimolos pripada zapadnim Kikladima i povezan je sa obližnjim ostrvima i lukom Pirej cele godine trajektom, dok katamarni rade isključivo tokom turističke sezone. Broj polazaka zavisi od sezone. Tokom turističke sezone obično ima svakodnevnu vezu sa Pirejom i drugim ostrvima. Kimolos je stanica za lokalne veze između ostrva Kiklada.

Kimolos je udaljen 87 nautičkih milja od luke Pirej. To rastojanje trajekt prevali za 4,5-7,5 sati, u zavisnosti od broda, jer se zaustavlja na ostrvima Kitnos, Serifos, Sifnos i verovatno Milos.

Moguće je doći preko Milosa, zbog lokalnog trajekta na liniji Psathi (Kimolos) – Pollonia (Milos) koji često saobraća. U zavisnosti od vrste prevoznog sredstva, putovanje traje 10 – 25 minuta.

Trajektna luka

Kome ne prija duže putovanje morem, može da iskoristi činjenicu da postoji aerodrom na Milosu.

Unutrašnji saobraćaj

Na ostrvu je dozvoljena upotreba svih vrsta vozila, ali tokom letnjih meseci nedostatak parking prostora je najveći problem u naseljenim oblastima, kao što su Chorio i Psathi. Uobičajene vrste goriva su dostupne na lokalnoj benzinskoj pumpi. Tu su i sredstva javnog prevoza, kao što su autobusi i taksi vozila, koji voze do najpoznatijih plaža.

Neverovatno će zvučati podatak da na ostrvu ima samo 10 km asfaltnih puteva!? Od naselja Chorio duž istočne obale asfaltni put se završava posle 2,5 km, kod Agios Minasa (slika desno). Drugi krak je duž južne obale, pored plaža Aliki, Bonatsa i Kalamitsi i završava se posle 5 km na plaži Fykiada, gde se nekada utovarivala ruda. Naravno, asfaltnim putem su povezani Chorio i luka Psathi (1,5 km). Zapadni deo ostrva nema nikakvog puta. Zemljani putevi postoje od Agios Minasa do plaže Prasa (3 km) duž istočne obale ostrva i do plaže Monastiria (6,6 km) kroz unutrašnjost ostrva. Ovaj drugi put je povezan i sa naseljem Chorio (4 km).

Znamenitosti

Skiadi

Najpoznatija geološka formacija na Kimolosu je Skiadi. Skiadi, kako je zovu meštani, je ogromna stena u obliku pečurke koji dominira sredinom male doline u unutrašnjosti ostrva. Nastala je procesom koji se zove ablacija, u kojoj prašina koju nosi vetar kontinuirano struže kamen, što dovodi do erozije mekših slojeva na dnu mnogo više nego nego tvrđih slojeva na vrhu. Tokom vekova stena je dobila karakterističan, jedinstveni oblik.

Da bi se došlo do ovog mesta, koristi se kružni put koji počinje i završava se u naselju Chorio. Možete se ići kolima zemljanim putem Chorio – Lebounia – Ksevri – Profitis Ilias (spoljašnji) – Profitis Ilias (unutrašnji). Između dve crkve Profitis Ilias (približno 2,7 km od naselja Horio), potrebno je parkirati kola i nastaviti put pešice 30-35 minuta po tradicionalnoj stazi koja je obeležena strelicama. Ukoliko se pešači cela relacija, tada je potrebno 70-90 minuta.

Druga varijanta je da se kolima krene putem Chorio – Agios Minas (jedini deo kružnog puta koji je asfaltiran), posle crkve (ne piše koje) se skrene levo prema deponiji, produži se putem, prođe se Profitis Ilias (unutrašnji) i dolazi se do puta koji je pomenut u prvoj trasi. U ovoj varijanti se po zemljanom putu vozi znatno duže nego u prvoj varijanti (oko 5 km), a kada se doda i deo po asfaltnom putu onda je ukupno rastojanje 7,5 km.

Trebalo bi sa sobom poneti vodu, kapu i kremu za sunčanje, zatim obući pantalone sa dugim nogavicama i nazuti obuću pogodnu za dugo pešačenje.

Pećina Gerakia

Egzotična morska pećina je formirana iznad površine mora blizu rta Gerakia na najsevernijoj tački ostrva. Može se doći samo čamcem ili taksi brodićem. To je zanimljiv oblik koji nudi jedinstvenu avanturu. Uđe se u plitki tirkizni bazen sa vodom i istraži se veličanstveno more. Ovaj očaravajući prostor je pogodan za kupanje i ronilačke izlete brodom u zavisnosti od vremenskih uslova.

PLAŽE

Psathi:

Lokacija: 1,5 km južno od naselja Chorio.

Opis: Psathi je najpopularnija plaža Kimolosa, pošto se nalazi odmah pored luke. Tu je locirana većina smeštajnih kapaciteta i taverni.

Psathi je šljunkovita plaža, a more je plitko i kristalno.

Većina hotela i apartmana za najam je locirano u blizini ove plaže, stoga je većina aktivnosti na Kimolosu skoncentrisana na ovoj plaži i oko nje. Riblje taverne u luci Psathi nude ukusna jela.

Aliki:

Lokacija: 3 km jugozapadno od naselja Chorio.

Opis: Aliki je duga i čista plaža blizu glavnog grada Kimolosa. Jedna je od najpopularnijih plaža na ostrvu.

Aliki je jedan od najmirnijih i najlepših plaža Kimolosa. Blizu je naselja Chorio i luke Psathi. Stenoviti pejzaž, kristalna voda, šljunak i predivan pesak čine ovu plažu pravim izborom za kupanje i opuštanje.

Plaža je duga 500 m, a široka 10 m. Drveće duž obale nudi prirodan hlad. Plaža Aliki je na udaru severnih letnjih vetrova, pa je savršena za bavljenje jedrenjem na dasci.

Kristalno čista voda idealna je za ronjenje, pa se može videti jedinstvena podvodna flora i fauna na dnu mora. Ruševine drevnog potopljenog grada pronađene su blizu ove plaže.

Bonatsa:

Lokacija: 3,5 km jugozapadno od naselja Chorio.

Opis: Bonatsa je jedna od najpopularnijih plaža na Kimolosu. Blizu naselja Chorio i drugih lepih plaža, takođe lako dostupna, plaža Bonatsa ima u ponudi apartmane za najam.

Bonatsa je velika plaža sa zlatnim peskom i kristalnom vodom. Jedna je od najpoznatijih plaža na ostrvu i veoma je popularna.

Na plaži Bonatsa se može uživati u plivanju i toplom suncu. Nije baš jasno zašto kod ove plaže piše da ju je  moguće posetiti samo peške ili čamcem iz luke Psathi, kada asfaltirani put prolazi oko 400 m od plaže, a moguće je doći sa susednih plaža Aliki i Kalamitsi, između kojih je Bonatsa locirana. Izgleda da ove tri plaže u nizu jedino plaža Bonatsa ima turističke sadržaje, sudeći po fotografijama.

Na plaži ima dobrih restorana i taverni sa ponudom ukusne domaće hrane i pića.

Kalamitsi:

Lokacija: 5 km jugozapadno od naselja Chorio.

Opis: Kalamitsi je lepa i duga plaža blizu naselja Chorio. Prilično je popularna sa mirnim ambijentom koji je osvežavajući. U blizini plaže moguće je pronaći apartmane za najam.

Kalamitsi je lepa i velika plaža na kojoj se može uživati u plivanju, jer ima pretežno ravno morsko dno. Na obali je lep zlatan pesak. Plavo-zelena kristalna boja mora privlači veliki broj posetilaca.

U okolnom području postoje smeštajni kapaciteti, koji su dobri i kompletno opremljeni. Takođe ima barova na plaži i taverni koje služe tradicionalna grčka jela i pića.

Dekas:

Lokacija: 5,5 km zapadno od naselja Chorio.

Opis: Dostupna zemljanim putem, Dekas je lepa plaža sa čistom vodom. Idealan je za parove i ljude koji uživaju u privatnosti.

Dekas je plaža na jugozapadnoj obali Kimolosa. Čista i opuštajuća, ovo je sjajna plaža za parove i usamljenike. Do plaže je prvi deo puta asfaltiran (oko 3,8 km), dok preostali deo nije (oko 1,7 km).

Na istom mestu se sa asfaltnog puta odvaja za plaže Dekas, Ellinika i Mavrospilia.

Ellinika:

Lokacija: 5,5 km zapadno od naselja Chorio.

Opis: Ellinika je lepa i opuštajuća plaža na jugozapadnoj obali Kimolosa. Čista voda i miran ambijent privući će usamljenike i parove.

Do plaže Ellinika dolazi se na isti način kao do susednih i većih plaža Dekas i Mavrospilia.

Ellinika je uska plaža sa peščanom obalom i mestimično stenovitim delovima. Mirna i izolovana, ovo je lepa plaža za parove i ljude koji uživaju u privatnosti. Drevne ruševine se nalaze u blizini plaže.

Stenovite formacije na ovoj plaži podsećaju na Đavolju varoš!

Mavrospilia:

Lokacija: 5,5 km zapadno od naselja Chorio.

Opis: Mavrospilia je lepa, duga plaža na zapadnoj obali Kimolosa. Do plaže se dolazi zemljanim putem, tako da nije mnogo popularna.

Sa čistom vodom, niskom vegetacijom na obali i peščanim morskim dnom, Mavrospilia je opuštajuće i izolovano mesto. Do plaže je prvi deo puta asfaltiran (oko 3,8 km), dok preostali deo nije (oko 1,8 km).

Agioklima:

Lokacija: Na severozapadnoj obali ostrva.

Opis: Mesto na kome vrući izvori šikljaju do azurne obale je savršen izbor za trenutke potpunog opuštanja.

Nalazi se u blizini Paleokastra, najviše tačke ostrva. Postoji staza koja dolazi blizu ove netaknute plaže, a onda opet nestane, ali je još uvek nije teško pronaći. Savetuje se dolazak čamcem ili taksi brodićem. Agioklima je jedno od ostrvskih skrivenih blaga koje čeka da bude otkriveno.

Soufi:

Lokacija: Na severnoj obali ostrva.

Opis: Plaža na prikrivenoj lokaciji je u zagrljaju penušave vode boje žada i padina brda koja se spuštaju prema zlatnom pesku. Plaža je dugačka oko 70 m.

Zavodljiva obala okružena je divljim drvećem koje pruža adekvatan hlad kupačima. Nalazi se pored  zaliva Monastiria i dobro je zaštićena od letnjih vetrova. Do ove plaže, pored toga što se može čamcem, moguće je doći stazom od plaže Monastiria (rastojanje je oko 500 m), a do plaže Monastiria moguće je doći kolima. Oaza tišine za parove koji traže mesto za romantični sastanak.

Monastiria:

Lokacija: 7 km severno od naselja Chorio.

Opis: Šljunkovita plaža Monastiria poziva na sunčanje i šetnju duž obale kada nema severnog vetra.

Okružena terenom sa niskim rastinjem i visokim planinama koje se završavaju blagim brdima, divlja lepota plaže Monastiria prosto hipnotiše posetioce. Ova lepa i neuređena plaža nalazi se na severnoj obali ostrva odmah pored plaže Soufi. Dužina plaže je oko 180 m.

Do plaže se može doći kolima, čamcem ili taksi brodićem.

Prasa (Prassa, Agios Georgios):

Lokacija: 5,5 km severno od naselja Chorio.

Opis: Agios Georgios je duga peščana plaža koja privlači veliki broj posetilaca iz razloga što je prirodna i smeštena je u mirnom okruženju. U blizini plaže može se pronaći nekoliko soba za najam.

Agios Georgios je jedna od najlepših i najmirnijih plaža Kimolosa. Nalazi se na severoistočnoj obali ostrva. Do plaže se dolazi zemljanim putem dužine 3 km, koji počinje na kraju asfaltnog puta u Agios Minasu.

Agios Georgios ima čistu vodu i odličnu peščanu obalu. Još nekoliko drugih mirnih plaža se nalazi u blizini, kao i apartmani za najam.

Pigados:

Lokacija: 4 km severno od naselja Chorio.

Opis: Pigados je uska plaža sa kamenjem na obali. Stenovito morsko dno čini ovu plažu nepodobnom za decu, ali je popularna kod parova i usamljenika.

Pigados je uska kamenita plaža na severoistočnoj obali Kimolosa. Kristalna voda i mirno okruženju privlače dosta posetilaca. Na obali je krupnije kamenito, tako da posetioci moraju obratiti pažnju da ne povrede noge.

Klima:

Lokacija: 2 km severoistočno od naselja Chorio.

Opis: Klima je popularna plaža među turistima iz razloga što je jedna od najbližih naselju Chorio. Duga peščana obala i čista voda privlači mnogo turista.

Locirana samo par kilometara severoistočno od glavnog grada i lako dostupna asfaltnim putem, Klima je prilično popularna plaža, dužine 130 m, sa kristalnom vodom. Niska vegetacija obezbeđuje nešto hlada na ovoj neuređenoj plaži. Sobe za najam se mogu pronaći u blizini plaže.

Karas:

Lokacija: 1 km istočno od naselja Chorio.

Opis: Raj za skakače u vodu!

Plaža Karas nije mnogo posećena, ali je idealna za mlade i ronioce. Povezana je redovnom autobuskom linijom sa glavnim naseljima na ostrvu. Pošto na plaži nema nikakvih sadržaja, pre polaska na ovu plažu, potrebno je snabdeti se svim potrebnim namirnicama.

Plaža na zapadnoj obali (trebalo bi da je Mersinia)

Poliajgos

Na udaljenosti od 1,7 km jugoistočno od Kimolosa leži ostrvo Poliajgos (ostrvo sa dosta koza), ili Ipolivos, ili Polivos, površine oko 18 km2. Dužina obale iznosi 27 km. Dužina ostrva u pravcu severozapad-jugoistok iznosi 6 km, dok je najveća širina 4,3 km. Milos je udaljen oko 5,6 km prema zapadu.

Topografska karta ostrva sa ucrtanim izohipsama 200 m i 300 m

To je najveća nenaseljeno ostrvo u Egejskom moru i jedno od najvećih u Mediteranu. Postoje indicije da je ostrvo bilo naseljeno još od mezolita. 1951. godine na ostrvu je živelo 14 stanovnika, dok je još ranije na ostrvu bilo 170 stanovnika. Poslednji popis 2011. godine zabeležio je dva stanovnika. Poslednjih decenija stanovnici ostrva uglavnom su bili stočari koji su živeli u malom naselju, koje je sada napušteno i u ruševinama.

Postoji crkva Uspenja presvete Bogorodice podignuta 1622. godine, koja je nekada pripadala sada napuštenom manastiru i svetionik koji je postao automatizovan pre nekoliko godina. Svetionik je podugnut 1898. godine i nalazi se na 138 m nadmorske visine.

Poliajgos je bogat industrijskim mineralima, uglavnom barit.

Od davnina do danas ostrvo administrativno pripada Kimolosu, ali izgleda da je uvek bilo predmet spora zbog mineralnih resursa. Dakle, 416. godine p.n.e. Kimolos i Milos su se sudili u pogledu posedovanja ostrva, čemu je došao kraj tek 78 godina kasnije, odnosno 338. godine p.n.e. odlukom suda da ostrvo pripada Kimolosu.

Ostrvo je brdovito i ima malu zaravan u svom središtu. Dva najveća uzvišenja su Stroggylo (330 m) i Psilo Vouno (370 m). Poliajgos ima veliki geološki i ekološki značaj, jer se smatra najbolje očuvanim mediteranskim ostrvom, sa ekološke tačke gledišta, i na njemu borave retke ili čak ugrožene endemske vrste flore i faune, kao što su mediteranska foka Monachus Monachus, endemska guja Microvipera schweizeri (koja živi samo na Kimolosu, Poliajgosu, Milosu i Sifnosu), endemski plavi gušter Podarcis milensis, Eleonorin soko (75% svetske populacije živi na Egejskim ostrvima), planinski orao (Hieraaetus fasciatus), 32 endemske, retke ili čak ugrožene vrste biljaka i mnogo divljih koza. Zbog značajne ekološke vrednosti Poliajgos je uključen u mrežu Natura.

U novembru 2009. godine u blizini ostrva na dubini 25-49 m vršena su podvodna istraživanja, a kao rezultat 2010. godine arheolozi su pronašli potonuli antički brod i izneli su na površinu četiri velike amfore i dva kilika (posuda za vodu i vino), starih oko 2500 godina. Brod je potonuo krajem V ili početkom IV veka p.n.e. Prevozio je keramičke vaze, koje su izradili majstori sa okolnih ostrva Kiklada.

Divlji egzotični predeli, prekrasne plaže i prekrasan pogled na more čine ostrvo atraktivnom i popularnom destinacija za vlasnike privatnih jahti, među kojima su članovi vlade u poslednjih 15-20 godina, ali i brojni strani zvaničnici (na primer članovi Evropskog parlamenta, Džordž Buš stariji i sl). Najlepše plaže ostrva su Tis Panagias i Tou Farou.

Pano & Kato Mersinia:

Pojas belog peska čeka posetioce za mirno utočište. Prelepi čisti pesak vodi pravo u transparentnu kristalno čistu vodu stvarajući najsavršeniji ambijent za sunčanje i ronjenje na Kikladima.

Panagisa to Avlaki

Južna obala Poliajgosa

Crkva “Koimisis tis Theotokou”