Iako Kea pripada Kikladima, njena arhitektura i pejzaž imaju malo sličnosti sa ostalim ostrvima arhipelaga. Poznata i kao Cia (Tzia), Kea se nalazi južno od Atike i prekoputa grada Lavrion. Ostrvo sa bogatom istorijom i opuštajućim plažama, uglavnom posećuju atinjani vikendom. Nije mnogo otvorena za strane turiste, ali i dalje ima lepa primorska sela, slikoviti glavni grad i plaže sa kristalnom vodom. Arhitektura ima više zemljanih boja koje odgovaraju divljem planinskom predelu. Na ostrvo se može doći samo trajektom iz luke Lavrion, na južnom delu Atike.
Geografija
Staro ime ostrva je Ydroysa, ali je tokom turske okupacije promenjeno u Cia (Tzia). Sadašnje ime Kea potiče od imena heroja Keo, koji je bio vođa naroda koji je u drevna vremena osvojio ostrvo.
Kea ili Cia (grčki Κέα), nalik kapljici vode, izdigla se ispred jake morske struje Cavo Doro i smatra se prirodnim mostom komunikacije kopnenog dela Grčke sa Kikladima. Istovremeno odvaja arhipelag od Južnoevbejskog zaliva. Sa dužinom obale od oko 85 km i površinom od 131,7 km2, Kea je jedno od većih kikladskih ostrva. Osim toga, Kea je najzapadnije kikladsko ostrvo i najbliže Atici, a rastojanje je samo 21 km. Ostala rastojanja su sledeća: Evija 32 km, Andros 35 km, a najbliži je Kitnos udaljen 11 km prema jugu. Opštini Kea pripada i veće ostrvo Makronisos površine 18,4 km2, koje je udaljeno 15 km, a mnogo bliže je kopnu. To ostrvo je suvo i planinsko, a poslednji popis je zabeležio samo devet stanovnika. Luka ostrva Kea udaljena samo 40 morskih milja od Pireja i 16 morskih milja (oko 30 km) od Lavriona.
Dužina ostrva od severa prema jugu iznosi 19 km, dok je širina ostrva 9 km. Ostrvo je planinsko sa srednjom nadmorskom visinom od 285 m, a najviši vrh je Profitis Ilias, odnosno Prorok Ilija (560 m). Između planinskih masiva oblikuju se uske doline. Obala ima brojne male zalive i rtove, kao i morske pećine koje su do pola ili potpuno ispod površine mora. Veliki zaliv Agios Nikolaos na severozapadu ostrva jedna je od najvećih prirodnih luka na Mediteranu. Istočnije se nalazi nešto manji zaliv Otzia, otvoren prema severu. Na jugozapadu, gde se planine blago spuštaju prema moru, nalazi se zaliv Koundouros. Zalivi Poles i Spathi na istoku i Pisses na zapadu su manji.
Kea spada u ostrva Kiklada koja su položena bliže kopnu, što daje više podzemne vode i time nadomešćuje nedostatak vode usled sušne sredozemne klime. I pored toga Kea je dobrim delom sušna i kamenita, a biljni i životinjski svet su takođe osobeni za ovu klimu. Od gajenih kultura dominiraju maslina i vinova loza.
Istorija
Arheolozi su pronašli na Kei naselje Agia Irini iz bronzanog doba. Naselje je doživelo procvat krajem minojske i početnom mikenske epohe. Grad se nalazio na obali i bio je zaštićem fortifikacionim zidom sa kulama i vratima. Fasade kuća su bile okrenute prema moru, a između kuća su bile uske ulice. Kuće su bile dvospratne, a ploča između spratova bila je od drveta. U najvećoj zgradi (moguće da je to bio dvorac vladara) na zidovima su bile freske.
U starogrčkom periodu osrtvo su naselili jonjani. Tokom grčko-persijskog rata Kea je učestvovala u bici kod Salamine na strani Grka (Herodot je u svojoj “Istoriji” napisao da je Kea poslala dve trireme (galija sa tri reda vesala sa svake strane) i dve pentekontere (galija sa 50 vesala), a zatim je ušla u Atinski savez. 363. godine p.n.e. Kea je pokušala da napusti Atinski savez, ali je otpor ostrvljana slomljen. Ipak, 355. godine p.n.e. ostrvo je dobilo nezavisnost od Atine.
Za Keu, kao i za celokupne Kiklade, je neobično važno razdoblje kasne praistorije, tzv. Kikladska Civilizacija, zavisna i bliska Kritskoj. Iza Kikladske civilizacije su danas ostale brojne figurine-idoli, vezane za zagrobni život. Tokom stare Grčke Kea je bila jedan od malih polisa u veoma važnom delu Grčke.
Ioulis (Ioulida, Chora)
U I veku p.n.e. ostrvo je ušlo u sastav starog Rima, a zatim i Vizantije, kada je na ostrvu podignuto mnogo crkava, što govori o procvatu tadašnje ostrvske privrede. 1204. godine posle osvajanja Carigrada od strane Krstaša, Kikladi potpadaju pod vlast Mlečana, pod kojima ostaju dugo, sa izuzetkom kraćeg perioda od 1278-1296. godine kada je bio pod Vizantijom. 1303. godine ostrvo su opustošili Katalonci. Tokom XIV i XV veka bili su česti upadi gusara, tako da je 1470. godine na Kei ostalo samo 200 stanovnika. 1527. godine novi gospodar postaje osmansko carstvo. Turci se nikada nisu doselili na ostrvo, ali su ga naselili prvoslavnim Arnautima krajem XVI veka. Postepeno su se Arnauti helenizovali i na ostrvu je ponovo preovladao grčki jezik.
Stanovništvo Kee je bilo uključeno u Grčki ustanak dvadesetih godina XIX veka, pa je ostrvo 1831. godine odmah pripalo novoosnovanoj Grčkoj. Međutim, razvoj nove države nije sprečio iseljavanje mesnog stanovništva u XX veku. Poslednjih decenija ovo je donekle umanjeno razvojem turizma.
Stanovništvo
Kea spada u ređe naseljena ostrva među značajinijim ostrvima Kiklada i tek je deseta po broju stanovnika. Glavno stanovništvo na Kei su Grci. Poslednji popis zabeležio je 2.446 stanovnika, tako da na 1 km2 živi 19 stanovnika. Stanovnici su popisani u 35 naselja, ali samo četiri naselja imaju preko 100 stanovnika: Korissia (711), Ioulida (633), Pissai (157) i Vourkariou (121, na slici). Nešto veća su još naselja Kato Meria (92) i Otzias (87), dok sva ostala (ukupno 29 naselja) imaju pojedinačno manje od 50 stanovnika, a ukupno 645 stanovnika.
Blizina prestonice Atine i razvoj vikend-turizma doprineo je naglom prosperitetu ostrva tokom poslednje dve decenije. Ovo je uzrokovalo skok stanovništva za oko 50%, pošto je popis 1991. godine registrovao samo 1.800 stanovnika.
Glavno mesto ostrva, grad Ioulis ili Ioulida ili jednostavnije Chora (središte) nalazi se u sredini ostrva, na vrhu brda, i udaljen je od mora, a razlog ovome su nekadašnji napadi gusara, koji su napadali naselja na obali. Zbog toga je ovo mesto posebno slikovito i turistički privlačno.
Privreda
Privreda Kee se zasniva na turizmu (najviše vikend-turizam Atinjana) i pomorstvu, a manje na tradicinalnoj poljoprivredi (južno voće, masline).
Saobraćaj
Putovanje trajektom od luke Lavrio do luke Korissia traje samo 60-70 minuta. Cena karte za putnike je 12 €. Iz luka Pirej i Rafina putovanje traje znatno duže.
Sa Kee se mogu posetiti susedna ostrva Kiklada Ios, Santorini, Kimolos, Naksos, Anafi, Amorgos itd. Takođe se preko trećeg ostrva može stići do Krita, Rodosa i svih ostrva Dodekaneza i Istočnoegejskih ostrva.
Pregled pojedinih trajektnih linija koje svraćaju na Keu:
1. Lavrio – Kea (Cia)
2. Lavrio – Kea (Cia) – Kitnos – Siros – Paros – Naksos – Folegandros – Sikinos – Ios – Tirazija – Santorini – Anafi
3. Lavrio – Kea (Cia) – Kitnos – Siros – Serifos – Sifnos – Milos – Kimolos – Tinos – Andros
4. Lavrio – Kea (Cia) – Kitnos – Siros – Paros – Naksos – Ios – Sikinos – Folegandros – Kimolos – Milos
5. Kea (Cia) – Kitnos – Siros
Na samom ostrvu postoji oko 60 km asfaltnih puteva. Praktično to su tri puta iz Ioulide: Ioulida – Korissia – Otzia – manastir Panagia Kastriani (16,5 km), Ioulida – Pisses – Koundouros (16 km) i Ioulida – Kato Meria – Koundouros, od koga se odvajaju putevi za Orkos, Agios Simeon i Havounu (26 km). Odmor će sigurno biti udobniji zbog mogućnosti korišćenja čestih autobuskih linija koje povezuju sva naselja i plaže na ostrvu. Može se koristiti i taksi. Naravno, mogu se iznajmiti kola ili motor, a u tom slučaju je predlog da se rezervacija izvrši pre dolaska na ostrvo.
Znamenitosti
Kea je je poznata lokacija za ronjenje sa odličnom vidljivošću, bogatim morskim svetom, pećinama i olupinama brodova. Temperatura mora kreće se od 20-26°C. Vrhunac za rekreativne ronioce je ronjenje do olupine jedinstvenog parobroda Patris koji je potonuo 1868. godine. To je bio putnički parobrod dužine 65 m, koji je prevozio putnike po Egejskom moru. Parobrod je udario u greben blizu zaliva Koundouros 24. februara 1868. godine, pri čemu je u tom trenutku bilo oko 120 putnika. Ljudskih žrtava nije bilo zbog blizine kopna. Brod se nalazi na dubini od 28 m. Svetski poznata olupina broda Britannic, sestre Titanika, koja se nalazi 2,8 km od obale, samo je za profesionalne ronioce, budući da se nalazi na dubini od oko 120 m. SS Burdigala je nedavno otkrivena olupina, 800 m od ostrvske luke, na 53 m dubine i samo je za iskusne ronioce. Brod dužine 180 m potonuo je 1916. godine.
Od znamenitosti na ostrvu vredi pomenuti:
– statua lava je najveća turistička atrakcija na ostrvu. Nalazi se oko 500 m istočno od glavnog grada. Isklesana je u granitnoj steni otprilike 600 godina p.n.e. Lav leži usamljen sa osmehom Mona Lize – ali čemu se on smeje;
– praistorijsko naselje Agia Irini u naselju Vourkari;
– tvrđava Poiessa u naselju Pisses;
– svetionik Agios Nikolaos u naselju Vourkari;
– hrastova šuma, jedna od retkih koja je opstala na Kikladima;
– manastir Panagia Kastriani šest kilometara od naselja Otzias sagrađen je na litici, na mestu gde je pronađena ikona Bogorodice, odatle se pruža fantastičan pogled;
– Karthea je najvažniji od četiri grada države Kee u drevnim vremenima (Ioulis, Karthaia, Poieessa i Koressos) sa dorskim hramom Atine, hramovima Apolona i Asklipiosa i antičkim teatrom. Kada se dođe na lokalitet stiče se utisak da se zaista može oživeti prošlost; čak i put kojim se dolazi ostao je netaknut svih ovih vekova i ostao je isti kao drevni put koji je povezivao staro naselje Karthea sa ostalim naseljima i gradovima na ostrvu. Sama maršruta je atrakcija zbog bogate flore i faune na ostrvu koja se ukazuje pred očima posetioca. Dok stupa u drevno naselje, a u pozadini vidi beskrajno more. Hram Atine je na severnoj strani starog naselja, dok je hram Apolona na južnoj. U istoj dolini, koja se zove Vathipotamos, otkriven je antički teatar i deo drevnog sistema za navodnjavanje.
PLAŽE
Kea je ostrvo koje postaje popularno tokom letnjih vikenda kada Atinjani beže iz grada, ali ostaje mirno tokom nedelje. Neke plaže su uređene i imaju turističke sadržaje, kao što su Gialiskari, Koundouros i Korissia. Ostale plaže su male i izolovane, idealne za uživanje privatnosti i izolaciji. Od opisanih 18 plaža, do samo šest plaža postoji asfaltni put, dok je do ostalih plaža potrebno voziti nekoliko kilometara po zemljanom putu nepoznatog kvaliteta. Plaža Koundouros ima plavu zastavu.
Korissia (Livadi):
Lokacija: 6 km severozapadno od Ioulide.
Opis: Duga peščana plaža Korissia nalazi se odmah pored glavne luke ostrva. Uređena je sa ležaljkama, suncobranima, barovima i brojnim hotelima u blizini.
Planine prekrivene mirisnim poljskim cvećem, gledaju na dugu polukružnu peščanu plažu Korissia, koja pruža turistima mogućnost da se opuste i uživaju u mirnom, tihom danu, dok lenčare na suncu.
U blizini je prirodna luka Korissia, još jedna atrakcija. Plaža raspolaže sa nekoliko suncobrana, koji pružaju dovoljno hlada onima koji traže opuštajući dan.
Zlatni pesak na plaži je protkan sitnim šljunkom. Desno od plaže postoje stene koje se spuštaju u more, formirajući prirodna mesta za sedenje i uživanje u nežnom morskom povetarcu. Pored predivnog pogleda na more, plaža Korissia je okružena lepim belim grčkim zgradama. Njihova arhitektura upotpunjava šarm plaže, dajući posetiocima zanimljiv pogled na grčki način života i pravi osećaj boravka u Grčkoj.
Za ovu plažu sreće se i naziv Livadi.
Gialiskari:
Lokacija: 7 km severozapadno od Ioulide.
Opis: Gialiskari je najpopularnija plaže na Kei. Smeštena je u peščanu uvalu sa čistom vodom i pojedinim turističkim sadržajima.
Gialiskari je mala plaža na severozapadnoj obali ostrva i najpopularnija je stanovnicima Ioulide, glavnog grada ostrva.
Uprkos svojoj maloj veličini (dugačka je svega 100 m), tokom sezone ova plaža ima dodatnu atrakciju. To je kafić iz koga se pruža predivan pogled na plažu, do te mere da je isto zadovoljstvo kao uživanje u piću ili obroku u sred plaže.
Lokacija ove plaže je takođe veoma pogodna. Smeštena u zalivu Korissia, nalazi se na samo 15 minuta hoda kako od taverni u luci Vourkari, takođe i od glavne luke Korissia. Ova poluzatvorena lokacija garantuje mirno more u standardnim vremenskim uslovima.
Onima koji vole surfovanje ovo se neće dopasti, ali oni koji uživaju u kupanju u mirnom moru ili imaju decu, to će sigurno pogodovati. Gialiskari i teži da među posetiocima ima mnogo dece i tinejdžera. Leti se može uživati u živoj atmosferi ove plaže i ponekad preglasnoj muzici, a van sezone se plaža posećuje zbog opuštanja.
Otzias:
Lokacija: 11 km severno od Ioulide.
Opis: Otzias ima prelepu peščanu plažu sa čistom vodom. Nalazi se na najsevernijoj tački ostrva i ima nekoliko turističkih sadržaja.
Plaža Otzias je slikovita sredina ograničena sa drvećem na severnoj obali ostrva. Nalazi se u malom naselju sa uskim stazama, idealnim za šetnju u proleće.
Plaža se prostire u dužini od 700 m, a jedna od njenih glavnih prednosti je to što daje šansu za bavljanje jedrenjem na dasci. Kea, za razliku od drugih grčkih ostrva, nije na udaru letnjeg vetra meltemi. Većina plaža na Kei ima mirnu vodu, koja nije najbolja za ovaj sport, izuzetak je Otzias.
Ruševine pojedinih lučkih objekata otkrivaju da je plaža Otzias bila luka u klasičnim vremenima, što i nije čudno imajući u vidu da je dužina zaliva čak 1300 m. Ostale znamenitosti u blizini plaže su rudnici, udaljeni oko kilometar, na putu za crkvu Panagia Kastriani. Ova crkva je značajna ne samo zbog činjenice da je posvećena Bogorodici, već zbog toga da je priča o njenom nastanku vrlo interesantna. Odnosi se na čudo, koje je ukazalo na mesto za izgradnju crkve. Danas je crkva Panagia Kastriani deo manastira koji uključuje još jednu veću i noviju crkvu čiji stil odgovara stilu prve, a takođe i nekoliko katedrala. Pored toga, lokacija ovih objekata na vrhu stene omogućava fantastičan pogled.
Što se tiče trenutnih sadržaja na plaži Otzias, postoji nekoliko taverni i kafića. Kada je u pitanju smeštaj, postoje dobre opcije. Većina hotela i kuća za najam gleda na zaliv i sazidana je od kamena, zadržavajući slikoviti izgled koji odgovara opštoj atmosferi ovog područja.
Selo Otzias, smešteno na istočnoj obali zaliva, raspolaže sa dobrim mestima za zabavu. Nakon što se provede dan na plaži i posmatra zalazak sunca u popodnevnim satima iz nekog od brojnih barova, može se krenuti u selo kako bi se uživalo u dobrom obroku i živoj muzici.
Spathi:
Lokacija: 11 km istočno od Ioulide.
Opis: Spathi je područje sa neverovatnom peščanom plažom, koja nije mnogo posećena, tako da je odlično mesto za uživanje u privatnosti.
Plaža Spathi je jedna od najlepših na ostrvu Kea. Dugačka je preko 300 m i ima lepi svetli pesak. Putovanje do ove plaži je takođe veoma prijatno, jer posetioci prolaze kroz suvo područje spokojne lepote, nakon čega se pojavljuje na scenografiji zelena dolina.
Nije baš jasno da je put do plaže prijatan, budući da je potrebno voziti preko 7 km po prašnjavom putu. To je isti put koji vodi do plaže Kalidonychi.
Ova plaža zauzima značajno mesto u istoriji, jer je bila jedna od glavnih lokacija na Kei od davnina. Ovaj značaj je povezan sa ekonomskim pitanjima, jer je područje bilo bogato gvožđem, tako da je bilo mesto za vađenje rude.
Plaža Spathi je u turističkom smislu počela nedavno da se razvija. Postoje smeštajni kapaciteti, lepe vikendice i kafić u blizini plaže. Pored toga, do plaže Spathi saobraća redovna autobuska linija. Samo selo broji svega devet stanovnika.
Plaža se preporučuje onima koji dolaze iz Koundourosa, u potrazi za malo mira i opuštanja, ali u isto vreme, lepote i bez udobnosti.
Iako plaža Spathi nije visoko kotirana i nema zabavu na vodi, kao plaže Gialiskari ili Otzias, ona se preporučuje za kupanje, jer je kristalno plava voda idealne za ovu aktivnost. Ukoliko se plaža poseti radnim danima, moguće je provesti veći deo dana usamljen na ovoj velikoj plaži.
Kalidonychi:
Lokacija: 10 km istočno od Ioulide.
Opis: Ovo je izolovana plaža do koje se dolazi zemljanim putem i idealna je za uživanje u potpunoj privatnosti.
Plaža Kalidonychi spada u plaže na istočnoj obali ostrva Kea, koje se preporučuju, zajedno sa plažama Orkos, Psili Ammos, Sykamia i Spathi. Kalidonychi je plaža sa kristalnom vodom koja je odlična za kupanje, a ne kotira se toliko visoko kao plaža Gialiskari, niti tako nisko kao plaža Liparo. Blizina gore pomenutih plaža na istočnoj obali omogućava posetu i plaži Kalidonychi, što predstavlja njenu prednost.
Od glavnog grada ostrva do plaže Kalidonychi postoji put, koji je prvih 3,5 km asfaltiran, a zatim sledi oko 6 km zemljanog puta. Isti put se koristi za susedne plaže Spathi i Sykamia. U zavisnosti od toga kakav je plan putovanja, moguće je za dolazak na plažu koristiti autobusku liniju za susednu plažu Spathi. Ova pozitivna stvar u vezi sa dolaskom na plažu Kalidonychi ne utiče da plaža bude bolje posećena.
Prilikom posete plažama na malim ostrvima, u šta spada i Kea, važno je da se ponese nešto hrane i vode za svaki slučaj, jer ponekad je simpatično da se otkrije da li ne postoji ili postoji nekoliko sadržaja na raspolaganju. Iako ovo valja imati imati na umu u slučaju plaže Kalidonychi, ova plaža ima prednost da je dobro povezana sa ostalim delovima ostrva, zahvaljujući raspoloživom putu, kao i ostale plaže sa više sadržaja.
Južno od ove plaže (vidi se na slici u prvom planu) nalazi se mala plaža Psili Ammos. Za razliku od plaže Kalidonychi koja je šljunkovita, Psili Ammos je, kao što joj kaže ime (sitan pesak), plaža sa pravim peskom. Između dve plaže može se preplivati (oko 200 m), a navodno postoji put koji ih povezuje (ne vidi se na Google Earthu). Psili Ammos je veoma mala plaža, dugačka svega 40 m.
Sykamia:
Lokacija: 11 km istočno od Ioulide.
Opis: Sykamia je zapanjujući plaža sa zelenom vodom i peskom. Voda je prilično “duboka”, što je idealna destinacija za sve one koji vole da rone i istražuju morsko dno.
Do plaže se dolazi putem koji vodi za plažu Kalidonychi. Nakon 4 km vožnje po prašnjavom putu, a neposredno pre nego što počnu serpentine kojima se spušta do te plaže, odvaja se put za plažu Sykamia. Potrebno je voziti još 3 km. O plaži je teško naći neke podatke, a sudeći po fotografiji ima nekoliko suncobrana, dok se iza plaže nalazi nekakav objekat, možda je to kantina ili, manje verovatno, taverna. Dužina plaže je oko 130 m, a ima i nešto zelenila.
Psathi:
Lokacija: 8 km jugoistočno od Ioulide.
Opis: Udaljena napuštena peščana plaža u blizini poznatije plaže Orkos. Posetioci bi trebalo da ponesu sve neophodne stvari.
Sa asfaltnog puta se skrene za Orkos i posle 2,4 km skrene se levo za ovu plažu. Preostala 2 km puta do ove plaže nisu asfaltirana, a kakav put čeka vozače najbolje se vidi iz priložene fotografije.
Orkos:
Lokacija: 9 km jugoistočno od Ioulide.
Opis: Orkos je velika plaža na istočnoj obali ostrva. Prilično je izolovana i neuređena.
Na plaži nema taverni. Dobra stvar u vezi toga je da veći deo vremena na plaži nema posetilaca. Stoga, uopšteno govoreći, moguće je provesti veći deo dana usamljen na ovoj mirnoj plaži. Tokom vikenda, kao i u avgustu, ostrvo je bolje posećeno, pa se tada možda može pronaći nekoliko ljudi na plaži. Orkos (13 stanovnika) takođe ima nekoliko kuća koje se koriste kao letnje vikendice, lociranih na samoj plaži, ali i na putu ka njoj.
Očigledno je da ovaj nivo izolovanosti zahteva nošenje dovoljno zaliha hrane i sveže vode, jer nema taverni ili restorana, a sa plaže nije moguće lako doći do drugih lokacija gde se može ponovo snabdeti neophodnim namirnicama. Orkos je veoma živopisna plaža, sa drvećem koje pruža zaštitu od sunca, kao i nekoliko slamnatih suncobrana. Kristalna plava voda je idealna za kupanje i ronjenje, koje omogućava da se istraži lepota ispod mora.
Dakle, obavezno poneti masku, disaljku i peraja zajedno sa osnovnim potrebama.
Plaža Orkos je jedna od retkih na ostrvu do koje postoji asfaltni put, tako da se može doći kolima, džipom ili na motoru. U ovom poslednjem slučaju, ukoliko se voze dve osobe na istom motoru, potrebno je obratiti pažnju prilikom povratka sa plaže na strme delove. Stoga bi bilo idealno da na motoru bude samo jedna osoba.
Uprkos tendenciji da postane popularno ostrvo, posećeno od strane većeg broja turista tokom vikenda i u glavnoj sezoni, Kea i dalje raspolaže sa tihim mestima, gde se može na miru uživati u prelepoj prirodi. Kada se peduzmu odgovarajuće mere u smislu transportnih sredstava i zaliha, Orkos je savršeno mesto.
Mikres i Megales Poles (Polles, Polies, Karthea):
Lokacija: Na jugoistočnoj obali ostrva.
Opis: Ove dve plaže nalaze se na pored ruševina starog grada Karthea.
Plaže Mikres i Megales Poles su na jugoistoku ostrva Kea. Do njih se ne može doći automobilom, poslednji deo puta od Agios Nikolaosa mora da se prepešači. Ovo pešačenje nije lako, staza vodi kroz klisuru i pored crkve. Na putu se prolazi pored ruševina drevnog grada Karthea, sa hramom Atine i Apolona, ostacima zidina i pozorišta. Na plaži ponekad može biti dosta jak vetar. Druga plaža se zove Megales Poles i od nje postoji put koji vodi do starog grada Ioulis. U moru ispred plaže Megales Poles i dalje postoje ostaci iz antičkog doba.
Kaliskia:
Lokacija: 21 km južno od Ioulide.
Opis: Kaliskia je udaljena plaža na južnoj obali ostrva do koje se može doći zemljanim putem ili čamcem.
Kaliskia je jedna od plaža na jugoistočnoj obali ostrva Kea, zajedno sa susednim plažama Schinos, Philippos i Platis Gialos. Do većine plaža u ovoj oblasti može se doći samo čamcem. U slučaju plaže Kaliskia, do nje je moguće doći putem za plažu Stefa, koji polazi iz sela Havouna.
Iako pristup plažama kao Kaliskia obično nije tako jednostavan, kao do onih do kojih voze autobusi, ili su blizu Ioulide, upravo zbog te činjenice te plaže zadržavaju svoje originalne karakteristike iz godine u godinu, bez obzira na to koliko turista dođe na ostrvo tokom sezone. Sa druge strane, skrovite i udaljene plaže mogu da privuku one koji uživaju u poseti većem broju ostrva (island hopping) i istraživanju.
Schinos:
Lokacija: 20 km južno od Ioulide.
Opis: Plaža Schinos nalazi se na južnoj obali ostrva, a do nje je moguće doći automobilom zemljanim putem (nije u dobrom stanju). Peščana plaža i kristalno plava voda nagradiće posetioce koji su uložili trud da je posete.
Do ove plaže potrebno je voziti oko 5 km po zemljanom putu od Havoune, a poslednja tri kilometra su u vrlo lošem stanju. Po nekim informacijama ova plaža je uništena zbog kamenoloma i vađenja šljunka (isto važi i za plažu Petroussa).
Liparo:
Lokacija: 22 km jugozapadno od Ioulide.
Opis: Liparo je izolovana i slabo posećena plaža na južnoj obali ostrva Kea.
Liparo je jedna od plaža sa zlatnim peskom na jugozapadnoj obali ostrva, dugačka oko 250 m. U blizini su plaže Koundouros, Pisses, Kastelakia, Kambi i Lygia.
Među ovim različitim plažama na jugozapadnoj obali, nailazimo na one koje više imaju za cilj turizam, i one više izolovane, koji obično stvaraju utisak skrivenog raja podeljenog između nekoliko ljudi. Kombinacijom ovih tipova plaža kompletirana je ponuda turistima koji dolaze na Keu svake godine.
Blizina plaža, kao što su Pisses i Koundouros, je veoma pozitivna za Liparo, jer može da ponudi u zamenu za nedostatak sadržaja usamljeno mesto za uživanje. Liparo se obično i promoviše kao udaljena plaža koja se nalazi dalje duž obale nakon plaže Kambi, u živopisnom okruženju sa stablima hrasta i nekim sadržajima, a ako se produži dalje sledi klisura Vathirrema.
Do plaže Liparo nema asfaltnog puta. Od plaže Koundouros, gde se završava asfaltni put, udaljena je blizu 7 km, a od plaže Kambi više od 3 km.
Kambi:
Lokacija: 19 km jugozapadno od Ioulide.
Opis: Plaža Kambi je u zaštićenoj uvali. Povremeno je dobro posećena, zbog male udaljenosti od plaže Koundouros.
Osvežavajuće zaranjanje u hladnu plavu vodu, a zatim opuštajuća dremka pod suncem, je ono što žele posetioci plaže Kambi. U ovom malom komadu blaženstva sigurno će utopiti sve svoje brige.
Okružena lepim planinama i liticama koje vise iznad mora, plaža Kambi je savršeno mesto za bekstvo od buke i zagađenog vazduha. Na planinama oko plaže su usečene terase, uobičajena poljoprivredna tehnika u brdskim područjima. Te terase se zaustavljaju tik iznad plaže, razbijene zelenim drvećem koje okružuje plažu.
Polukružna plaža, dugačka 160 m, nudi peščanu obalu prošaranu šljunkom koji je nasumično razbacan preko peska. Ko želi više avanture šetnja kroz prirodu po okolnim brdima je uvek primamljiv predlog. Potrebno je samo poneti suncobran i najpogodniji peškir, provesti jedan dan odmora na plaži Kambi i neće se zažaliti.
Selo Kambi (ili Kampi) ima 9 stanovnika, a od plaže Koundouros, gde se završava asfaltni put, udaljeno je oko 3,3 km (put nije asfaltiran).
Lygia:
Lokacija: 18 km jugozapadno od Ioulide.
Opis: Lygia je mala plaža relativno blizu mnogo poznatije plaže Koundouros. Plaža nije uređena i odlična je prilika za opuštanje.
Plaža Lygia (dužine 70 m) nalazi se na jugozapadnoj obali ostrva, zajedno sa plažama Kastelakia, Pisses, Liparo, Kambi i Koundouros. Dobre veze između ovih plaža daju priliku posetiocima da se opredele za ono što žele, a jedna od opcija je poseta izolovanim i udaljenima mestima sa malo ili nimalo sadržaja, poput plaže Lygia.
U svakom slučaju, izolovanije plaže na jugozapadnoj obali nude odličnu plavu vodu i daju veoma lep osećaj privatnog ostrva u kome se može savršeno uživati, a zatim otići do plaže Koundouros kako bi se iskoristili njegovi sadržaji. Za ovu vrstu izleta važno je poneti dovoljno hrane i vode, jer će to garantovati udoban boravak na plaži Lygia i susednim plažama.
U selu Lygia poslednji popis je zabeležio samo dva stanovnika.
Koundouros:
Lokacija: 16 km jugozapadno od Ioulide.
Opis: Koundouros spada među najpopularnije plaže na Kei. Plaža je dobro uređena, sa brojnim turističkim sadržajima.
Plaža Koundouros nalazi se na jugozapadnoj obali ostrva. Plaža je locirana u vrlo popularnoj oblasti, koju tokom vikenda obično posećuje mnogo jahti iz kopnenog dela Grčke.
Koundouros je jedina plaža na Kei koja ima plavu zastavu (uopšte na Kikladima veoma mali broj plaža ima plavu zastavu). Sama plaža ima lepe karakteristike i vrlo je živopisna, sa obnovljenim kamenim vetrenjačama. Među prednostima plaže može se istaći njena zaštićenost od severnih vetrova i sadržaji koji uključuju taverne, kao i dobre opcije smeštaja. Tu se nalazi veliki hotel “Kea Beach”.
Iako su neki delovi ove plaže bili pod izgradnjom – sa svim neprijatnostima koje ti radovi impliciraju – preostali delovi imaju kristalnu vodu i lep miran ambijent u kome može da se čuje samo šum talasa.
Ko planira da provede neko vreme na Kei i voli da boravi blizu plaže, umesto u gradu, sigurno će izabrati smeštaj u Koundourosu (17 stanovnika). Mnogi ljudi takođe vole atmosferu na plaži Koundouros.
Pisses:
Lokacija: 11 km jugozapadno od Ioulide.
Opis: Deo ove plaže je uređen sa ležaljkama i suncobranima. Plaža je generalno veoma popularna.
Pisses je jedan od omiljenih plaža na na jugozapadnoj obali ostrva. Dugačka je preko 300 m.
Put do ove plaže prolazi kroz prelepi krajolik. Druge lepe plaže koje se nalaze u blizini su Koundouros, Kastelakia, Lygia i Liparo. Međutim, u slučaju plaže Pisses, pored spomenutog krajolika na putu do plaže, odlikuje je što se nalazi u dolini sa voćem i čempresima, sa puno cveća, kao i poljoprivrednih imanja.
Što se tiče smeštajnih kapaciteta, u naselju je dobra ponuda soba za najam, kao i jedini uređeni kamp na ostrvu. Pisses takođe ima konobu u kojoj se služe veoma dobre jela.
Za razliku od većine plaža na Kei, plaža Pisses nije zaštićena od letnjeg vetra meltemi, koji utiče da more bude nemirno. Iako će u tome sigurno uživati surferi, kada je more mirno, mogu se okrenuti ronjenju i plivanju. Zato ovu plažu obično biraju porodice.
Još jedan zanimljiv detalj o naselju, da se na tom mestu nalazio drevni grad Poiessa ili Piiessa, u čijem akropolju su hram Apolona, crkva Panagia Sotira i tvrđava Poiessa. Na samoj plaži su ruševine drugog drevnog grada, koji je nekada bio na vrhu južne planine, koja predstavlja jednu granicu doline.
Plaža Pisses ima karakteristike koje svaki gost ili meštanin očekuje od plaže: neverovatan pejzaž, dobri sadržaji, mogućnost zabave na vodi i interesantne lokacije za obilazak. Zato je Pisses jedna od najomiljenih plaža na Kei, posebno za porodice.
Vroskopos:
Lokacija: 12 km jugozapadno od Ioulide.
Opis: Prelepa izolovana peščana plaža. Naravno, kao i većina izolovanih plaža, nije uređena.
Na plaži Vroskopos se može uživati u trenucima tišine i izolacije.
Put do plaže je težak, tako da je najbolje doći čamcem.
Ukoliko se, ipak, dolazi kolima, kod mesta Zoodochos Pigi se sa asfaltnog puta skrene na zemljani put prema Agios Nikolaosu. Od tog sela (19 stanovnika) se skrene prema jugozapadu, prođu se odvajanja za plaže Kalamitsi i Kalogeros (ili Kalogiros) i posle osam kilometara vožnje po prašini dođe se do ovog zaliva.
Xyla (Xila):
Lokacija: 10 km zapadno od Ioulide.
Opis: Xyla je lepa, ali prilično udaljena plaža. Do plaže se dolazi zemljanim putem ili čamcem.
Plaža Xyla je idealna za one koji traže mir i opuštanje. Obično je veoma čista i ima živopisno okruženje. Posetioci zure u njenu prekrasnu duboku plavu vodu sa trajektima koji povremeno dolaze i odlaze i ne čuju ništa sem zvuka talasa duž 200 m ove plaža.
Do plaže postoji nekoliko varijanti puteva iz luke Korissos, u svakom slučaju svi putevi su zemljani (vidi se na slici), a rastojanje iznosi 4-6 km u zavisnosti da li se vozi duž obale ili kroz unutrašnjost ostrva. Najbolji način da se kolima dođe do plaže Xyla je vožnja duž obale kroz naselje Marades i pored plaže Melissaki. Vrlo brzo put postaje zemljani i nije u najboljem stanju. Umesto da se krene nizbrdo u Melissaki, trebalo bi nastaviti prema jugozapadu. Na tom mestu je mali putokaz za plažu Xyla. Druga mogućnost je put kroz selo Stavroti, koji je malo kraći, vozi se 4 km umesto 5 km.
U blizini plaže Xyla su plaže Melissaki i Mavrambeli, koje nisu opisane.
U slučaju plaže Xyla, a to važi i za plažu Mavrambeli, važno je da se ponese nešto od namirnica, zbog nedostatka objekata. Niski status plaže Xyla dovodi do toga da je posećena od strane samo nekolicine meštana, ali može biti snažna atrakcija za one koji ne vole tipična turistička mesta i njihovu doslednu gužvu. Na plaži su stalni suncobrani za zaštitu od sunca, i iako ovo nije nudistička plaža, golotinja je dozvoljena, delom zbog privatnosti koju očigledno nudi.