Jadransko more ili Jadran je deo Sredozemnog mora (Mediterana) i nalazi se između Apeninskog (Italija) i Balkanskog poluostrva. Od Jonskog mora deli ga Otrantski moreuz (Otrantska vrata).
Ime Jadranskog mora postoji još od antičkih vremena: na latinskom se zvalo Mare Hidriaticum. Na modernim jezicima, zove se i Mare Adriatico na italijanskom, Adriatisches Meer na nemačkom, Jadransko morje na slovenačkom i Deri Adriatik na albanskom.
Ime je dobilo po gradu Adriji (ili Hadria) i tako se zvao samo severni deo današnjeg Jadranskog mora, ali je vremenom ceo zaliv Sredozemlja dobio ime “Jadransko more”. U Srednjem veku balkanski Sloveni su Jadransko more nazivali Sinje more.
Pruža se u pravcu severozapad-jugoistok, od 40º do 45º45′ severne geografske širine. Dužina Jadranskog mora je 783 km, a širina se kreće od 87 km do 210 km. Širina Otrantskog moreuza je oko 85-100 km.
Mnoštvo ostrva pored severne i istočne obale Jadranskog mora smanjuje širinu otvorenog mora u tom delu na oko 145 km. Ukupna površina mora je oko 160.000 km2.
Severni deo Jadranskog mora je vrlo plitak, između Istre i Riminija dubina je oko 46 m. Između Šibenika i Ortone pojavljuje se udubljenje, pa najveća dubina iznosi 180 m.
Najdublji delovi Jadranskog mora nalaze se istočno od Monte Gargana, južno od Dubrovnika i zapadno od Drača, gde je dubina 900 m, a severno od toga se nalazi jedan mali basen gde je dubina 1.460 m. Prosečna dubina Jadranskog mora je oko 240 m.
Jadransko more se ubraja u topla i plava sredozemna mora. Leti temperatura mora iznosi od 23ºC do 27ºC pa i više. Voda je najtoplija u avgustu. Providnost je najveća iznad najdubljijih delova i iznosi do 56 m.
Izlaz na Jadransko more ima šest država. Na zapadnoj obali to je Italija, a na istočnoj su Slovenija (dužina obale 46,5 km), Hrvatska (dužina obale bez ostrva 1.777 km), Bosna i Hercegovina (20 km), Crna Gora (293,5 km) i Albanija (362 km).
Srcoliko ostrvce Galešnjak
Od ovih država samo Slovenija nema ostrva pored obale. Ranije su postojala dva ostrva, ali su kasnije povezana sa kopnom. To su Izola (reč je italijanskog porekla isola i upravo znači ostrvo), kao i Koper, najveće slovenačko primorsko mesto. Interesantno je da se krajem 2005. godine u medijima mogao pronaći predlog za izgradnju veštačkog ostrva u blizini Izole.
Najkraću obalu ima Bosna i Hercegovina, ali i dva manja ostrva u svom sastavu.
Italijanska obala je znatno duža, ali i slabo razuđena. Jedina ostrvska grupa koja pripada Italiji u Jadranskom moru su Tremiti koji zahvataju samo 3,13 km2 površine.
I obala Albanije je niska i slabo razuđena, uz jedino ostrvo Sazan površine 5 km2.
Nešto više ostrva postoji pored obale Crne Gore, ali to praktično nisu ostrva, jer nijedno nije veće od 1 km2.
Sušta suprotnost svemu gore navedenom je obala Hrvatske, gde postoji preko 1.200 ostrva, ostrvaca, hridi i grebena. Tu su i najveća ostrva Jadranskog mora Cres, Krk, Brač, Hvar, Pag itd.
Istraživanja Okeanografskog instituta iz Splita izvršena 2004. godine pokazuju da u hrvatskom delu Jadranskog mora postoji tačno 1.246 ostrva, ostrvaca, hridi i grebena. Prethodni podaci Državnog zavoda za statistiku navodili su podatak o 1.185 ostrva, ostrvaca, hridi i grebena. Na osnovu preporuka Međunarodne hidrografske organizacije (IHO) ostrvo je deo kopna okruženo sa svih strana morem površine preko 1 km2. Ostrvca moraju imati površinu veću od 0,01 km2 (odnosno jedan hektar). Hrid je stenoviti ostatak abrazijom razorenog ostrvceta ili stenovitog bloka koji je uvek iznad nivoa mora, dok je greben u nivou, ispod ili iznad (za vreme oseke) nivoa mora.
U radu Tee Duplančić-Leder, Tina Ujevića i Mendi Čale iz 2004. godine linija obale Hrvatske je digitalizovana sa topografskih karata u razmeri 1:25.000. Topografska karta korišćena za digitalizaciju je preciznija nego karte koje su korišćene u ranijim radovima. Stoga je podatak o broju ostrva, ostrvaca, hridi i grebena, dužini njihove obale i površini precizniji. Iz dobijene baze podataka i klasifikaciji ostrva, ostrvaca, hridi i grebena, u obalnom moru Republike Hrvatske zabeleženo je 79 ostrva, 525 ostrvaca i 642 hridi i grebena ili ukpno 1.246. Takođe je ustanovljeno da ostrvo Cres ima najveću površinu (405,70 km2), iako je do tada u literaturi ostrvo Krk najčešće navođeno (uključujući i atlase) kao najveće ostrvo u Jadranskom moru. Najdužu obalu ima ostrvo Pag (302,47 km).
Ukupan broj i površina ostrva, ostrvaca, hridi i grebena dat je u tabeli niže.
Broj | Površina (km2) | Dužina obale (km) | |
Ostrva | 79 | 3.195,715 | 3.573,816 |
Ostrvca | 525 | 62,414 | 717,801 |
Hridi i grebeni | 642 | 1,442 | 106,822 |
UKUPNO | 1.246 | 3.259,571 | 4.398,440 |
Podaci iz ovog rada su uzeti kao referentni, jer su podaci iz različitih izvora davali različite podatke. U gore navedenom radu Lošinj nije smatran celovitim ostrvom, već podeljenim na dva ostrva (slika prikazuje kanal kojim je Lošinj podeljen na dva dela), koja su dobila imena Veliki i Mali Lošinj. Kod mene se zadržao jedinstveni Lošinj.
Postoje dva ostrva istog imena – Prvić. Veće od ta dva ostrva je nenaseljeno i nalazi se blizu Krka, a manje i naseljeno ostrvo je blizu Šibenika.
Često se pominje Konstantin VII Porfirogenet. Živeo je u X veku (905-959) i bio je vizantijski car i pisac. Njegovo najznačajnije delo je De administrando imperio, poznato u skraćenom navođenju u literaturi kao DAI. Delo je nastalo između 949-955. U njemu je dat detaljan opis svih krajeva Vizantijskog carstva. Najinteresantniji su podaci u poglavljima 29-36, koji govore o istoriji jugoistočne Evrope do vremena Konstantina VII Porfirogeneta.
Podela na ostrvske grupe
Hrvatska ostrva u Jadranskom moru mogu se podeliti u nekoliko manjih grupa. Idući od severa prema jugu najpre se dolazi do Kvarnerske grupe ostrva, u kojoj su najveća ostrva u Jadranskom moru Cres i Krk, kao i velika ostrva Pag, Rab i Lošinj. Pag se u nekim izvorima svrstava u severnodalmatinsku grupi. U okviru Kvarnerske grupe ostrva postoji Cresko-lošinjska grupa ostrva u kojoj se pored pomenutih ostrva nalaze još Unije, Susak, Vele i Male Srakane, Ilovik, Plavnik itd.
Severnodalmatinska ostrva obuhvataju oko 300 ostrva. U okviru ove ostrvske grupe postoje zadarski i šibenski arhipelag. Zadarskom arhiupelagu pripadaju na severu ostrva Olib, Silba i Premuda, pa do Dugog otoka (najveće ostrvo u arhipelagu), Ugljana i Pašmana. U šibenskom arhipelagu su najveća ostrva Kornati, Žirje, Murter, Zlarin, Kaprije it..
U srednjedalmatinskom arhipelagu najveća ostrva su Brač, Hvar, Korčula, Šolta, Čiovo i Vis.
Južnodalmatinski arhipelag obuhvata ostrva Mljet, Lastovo i Elafitska ostrva. Elafiti ili Elafitska ostrva su niz ostrva koji se od severozapada prema jugoistoku protežu između jugoistočnog kraja Pelješca i poluostrva Lapada kod Dubrovnika. Elafiti zatvaraju sa pučinske strane Koločepski kanal. Naziv Elafiti se u živom govoru retko upotrebljava i potiče od Plinija Starijeg (Naturalic historia III, 152), a dolazi od grčke reči elafus, jelen, dakle “kraj jelena”, odnosno ostrva jelena. U nizu Elafita ima pet većih ostrva (Olipa, Jakljan, Šipan, Lopud i Koločep) i sedam manjih ostrvaca (Tajan, Crkvina, Kosmač, Mišnjak, Ruda, Daksa i Sv. Andrija), dok je Lokrum odvojen od ove grupe.
Površina
Dugo godina Krk je smatran najvećim ostrvom u Jadranskom moru. Poslednjih godina pojavile su se sumnje u tačnost prethodnih merenja, pa su pojedini autori pretpostavljali da Krk i Cres, dva susedna ostrva, imaju identičnu površinu, po čemu bi predstavljali jedinstven par ostrva u svetu. Poslednja merenja pokazuju da je najveće ostrvo Cres (405,71 km2), a zatim slede Krk (405,22 km2), Brač (395,44 km2), Hvar (297,38 km2) i Pag (184,18 km2). Sedam ostrva ima površinu preko 100 km2, a 30 preko 10 km2.Najmanje ostrvo po površini je Smokvica Vela (Kornati) sa površinom od 1,05 km2. Od ostrvaca najveće je Badija sa 0,97 km2, a najmanje je Galicija sa 10.198 m2.
Naseljenost
Hrvatska ostrva su bila naseljena još od vremena stare Grčke. Podaci o broju stanovnika na ostrvima dati su na osnovu popisa stanovništva 2021. godine. U ranijim podacima pod pojmom “naseljeno ostrvo” se podrazumevalo ostrvo na kome postoji bar jedno naselje, makar i bez stalnih stanovnika. Iz tog razloga baratalo se sa cifrom od 67 naseljenih ostrva. Promenom metodologije, kada se uzme rezultat po naseljima, dolazi se do 49 naseljenih ostrva, odnosno na tolikom broju ostrva je popisan bar jedan stalni stanovnik. Od ostrva sa naseljem 18 ih je izgubilo stalne stanovnike kao rezultat slabe ekonomske aktivnosti i zbog preseljavanja najstarijih stanovnika sa opustelih ostrva u staračke domove na obližnjim ostrvima. Mali problem predstavlja podatak o broju stanovnika za ostrvo “Kornati” jer je nejasno na kom konkretno ostrvu (ili na više ostrva) Kornata živi tih 14 popisanih stanovnika. U knjizi su prikazani kao stanovnici ostrva Kornat.
Ukupno je na 49 ostrva popisano 119.240 stanovnika. U odnosu na prethodni popis iz 2011. godine broj stanovnika ostrva se smanjio za oko 5% ili za 5.715. Rab i Čiovo su imali pad broja stanovnika za više od 10%, a jedino je Krk zabeležio porast broja stanovnika među 10 ostrva sa najvećim brojem stanovnika. Pet ostrva sa najvećim brojem stanovnika su Krk (19.916), Korčula (14.594), Brač (13.825), Hvar (10.678) i Pag (8.339). Pag je pretekao Rab po broju stanovnika i zauzeo je peto mesto. Na ovih pet ostrva živi 56% svih ostrvljana. Na 10 ostrva sa najvećim brojem stanovnika živi 97.066 stanovnika, što predstavlja 81% od ukupnog broja stanovnika. Pet ostrva sa najmanjim brojem stanovnika su Sušac (1), Svetac ili Sveti Andrija (1), Male Srakane (2), Vele Srakane (4) i Kornati (14). Interesantno je da ni u jednom popisu nema registrovanih stalnih stanovnika na Brionima. Najveće nenaseljeno ostrvo je Žut (14,83 km2) u Kornatima.
Ukupno ima 32 naselja sa preko hiljadu stanovnika (u popisu 2001. godine bilo ih je 35), a od toga sedam naselja ima više od tri hiljade stanovnika. Najveće naselje na ostrvima je bez konkurencije Mali Lošinj sa 5.561, ali je potrebno reći da je 2001. godine imao 6.296 stanovnika. U tom periodu Krk (naselje) se sa petog mesta probio na drugo mesto, a Supetar sa sedmog na peto mesto. Korčula je sa šestog mesta skliznula na deveto, a Novalja je postala najveće naselje na Pagu.
Tabela naseljenih mesta sa preko 1.000 stanovnika (po popisu iz 2021. godine)
NASELJE | OSTRVO | BROJ STANOVNIKA | |
1. | Mali Lošinj | Lošinj | 5.561 |
2. | Krk | Krk | 3.935 |
3. | Vela Luka | Korčula | 3.772 |
4. | Hvar | Hvar | 3.519 |
5. | Supetar | Brač | 3.415 |
6. | Blato | Korčula | 3.282 |
7. | Vir | Vir | 3.045 |
8. | Okrug Gornji | Čiovo | 2.760 |
9. | Korčula | Korčula | 2.659 |
10. | Novalja | Pag | 2.415 |
11. | Pag | Pag | 2.322 |
12. | Cres | Cres | 2.185 |
13. | Stari Grad | Hvar | 1.921 |
14. | Murter | Murter | 1.920 |
15. | Omišalj | Krk | 1.877 |
16. | Punat | Krk | 1.784 |
17. | Jelsa | Hvar | 1.753 |
18. | Banjol | Rab | 1.708 |
19. | Bol | Brač | 1.656 |
20. | Kali | Ugljan | 1.585 |
21. | Vis | Vis | 1.582 |
22. | Palit | Rab | 1.580 |
23. | Postira | Brač | 1.431 |
24. | Žrnovo | Korčula | 1.401 |
25. | Pučišća | Brač | 1.341 |
26. | Komiža | Vis | 1.261 |
27. | Preko | Ugljan | 1.250 |
28. | Lumbarda | Korčula | 1.209 |
29. | Barbat | Rab | 1.140 |
30. | Njivice | Krk | 1.115 |
31. | Kampor | Rab | 1.030 |
32. | Ugljan | Ugljan | 1.024 |
Po ostrvima slika je sledeća: Korčula (5 naselja), Krk (4), Rab (4), Brač (4), Hvar (3), Ugljan (3), Pag (2), Vis (2), Lošinj (1), Vir (1), Čiovo (1), Cres (1), Murter (1).
Napomene:
– naselje Tisno (1.192 stanovnika) je delom na kopnu, a delom na ostrvu Murter, pa nije prikazano u tabeli, niti je broj stanovnika računat u broj stanovnika ostrva Murter;
– naselje Čiovo ne postoji u popisu kao posebno naselje, već predstavlja deo (predgrađe) Trogira.
Gustina naseljenosti
Najgušće naseljena ostrva površine preko 10 km2 su Murter (195 stanovnika/km2), Čiovo (187), Vir (138), Ugljan (111), Rab (96) i Lošinj (95). Ranije su Rab i Lošinj imali gustinu naseljenosti preko 100 stanovnika/km2. Ovde je potrebno istaći da su tri prva ostrva na listi Murter, Čiovo i Vir pored samog kopna i da su spojeni mostovima. Međutim, podaci za Murter i Čiovo nisu kompletni iz gore navedenih razloga, tako je stvarna gustina naseljenosti ova dva ostrva znatno veća. Mostovima su sa kopnom spojena i ostrva Krk i Pag (vidi sliku), ali nisu u vrhu liste najgušće naseljenih ostrva. Kada smo kod mostova recimo da su ostrva spojena mostovima Ugljan i Pašman, odnosno Cres i Lošinj, koji su, u stvari, veštački podeljeni. Pravo iznenađenje je Lošinj, koji je dosta udaljen od kopna i jedino je pučinsko ostrvo među pet najgušće naseljenih ostrva. Kako bi lista najgušće naseljenih ostrva bila realna, nisu uzimana u obzir ostrva površine ispod 10 km2. Ako se ne ograniči površina, onda je najgušće naseljeno ostrvo Krapanj (461 stanovnik/km2) i Prvić kod Šibenika (166).
Najslabije naseljena ostrva površine preko 10 km2 su Kornat (0,4 stanovnika/km2), Sestrunj (3,0), Unije (3,9), Olib (4,5) i Cres (7,0) i ovaj redosled se nije promenio u poslednjih 20 godina.
Dužina obale
Pag je jedino hrvatsko ostrvo čija dužina obale premašuje 300 km i ona iznosi 302,5 km. Slede Hvar (270,0 km), Cres (268,2 km), Krk (219,1 km) i Korčula (190,7 km). Ostrvo sa najmanjom dužinom obale je Arta Vela (5,5 km).
Koeficijent razuđenosti
Jedan od bazičnih podataka vezanih za ostrva je koeficijent razuđenosti. To je odnos stvarne dužine obale i dužine obale koju bi ostrvo iste površine imalo da ima oblik kruga.
Poznajući tačne podatke o površini i dužini obale, lako je na osnovu formule izračunati koeficijent razuđenosti ostrva.
Ostrva kružnog oblika imaju najmanji koeficijent razuđenosti (ne može biti manji od 1), dok izdužena ostrva i ostrva sa brojnim zalivima imaju veći koeficijent razuđenosti.
Najveći koeficijent razuđenosti imaju ostrva Pag (5,06), Dugi otok (4,83), Hvar (4,42), Lošinj (3,97) i Mljet (3,85). Manja ostrva u principu imaju manji koeficijent razuđenosti, izuzetak predstavlja ostrvo Sveti Klement sa koeficijentom razuđenosti 3,67.
Najmanji koeficijent razuđenosti kod ostrva površine preko 10 km2 imaju Prvić kod Krka (1,83), Olib (1,84), Vir (1,92), Silba (1,96) i Drvenik Veli (1,97). Veoma mali koeficijent razuđenosti ima ostrvce Košljun (1,14), jer je gotovo pravilnog kružnog oblika.
Litološki sastav
Gotovo sva hrvatska ostrva u Jadranskom moru građena su od krečnjaka i dolomita. Izuzetak predstavljaju ostrva Rava i Prvić (kod Šibenika) koja su građena isključivo od dolomitnih naslaga, za razliku od većine ostalih ostrva u čijem litološkom sastavu preovlađuje krečnjak(naprimer Ugljan, Pašman, Dugi otok), a retko peščane naslage nataložene na krečnjaku (npr. Susak, Unije) i magmatske stene (Jabuka, Brusnik i delimično Palagruža).
Zbog krečnjačke građe ostrva, na ostrvima gotovo da nema reka i jezera. Ipakm postoje izuzeci. Vransko jetero na Cresu (vidi sliku) ima površinu od 5,5 km2. U severnom delu Krka postoji Jezero (1 km2), a takođe postoji i manje jezero Ponikve i u vezi su sa podzemnom cirkulacijom vode u krečnjaku. Na Krku postoje i tri reke: Veli ili Dobrinjski potok, Vretenica i Vela rika.
Najveća uzvišenja
Najviši vrh jadranskih ostrva je Vidova gora (vidi sliku na sledećoj strani) na Braču (780 m). Najbrdovitija ostrva, odnosno ostrva na kojima su najveća uzvišenja su još Cres (Gorice, 639 m), Hvar (Sveti Nikola, 628 m), Lošinj (Televrina, 589 m) i Vis (Hum, 587). Često se najviše uzvišenje na ostrvu zove Straža, Vela straža ili Straženica, jer su to bile tačke osmatranja mora. Takođe su česti nazivi najviših uzvišenja Hum, Vrh, Veli vrh, kako se zovu gotovo svi najviši vrhovi malih ostrva.
Od ostrva površine preko 10 km2 najniža, odnosno najravnija su ostrva Olib (Klepac, 74 m), Silba (Vrh, 83 m), Vir (Berbinjak, 112 m), Murter (Raduč, 125 m) i Unije (Kalk, 132 m).
Tabela sa osnovnim podacima o ostrvima Hrvatske (površine preko 1 km2)
OSTRVO | POVRŠINA (km2) | OBALA (km) | KOEF. RAZUĐ. | NAJVIŠI VRH | BROJ STAN. | ||
(NAZIV) | (m) | ||||||
1. | CRES | 405,71 | 268,2 | 3,76 | Gorice | 639 | 2.849 |
2. | KRK | 405,22 | 219,1 | 3,07 | Obzova | 568 | 19.916 |
3. | BRAČ | 395,44 | 180,6 | 2,56 | Vidova gora | 780 | 13.825 |
4. | HVAR | 297,38 | 270,0 | 4,42 | Sveti Nikola | 628 | 10.678 |
5. | PAG | 284,18 | 302,5 | 5,06 | Sveti Vid | 349 | 8.339 |
6. | KORČULA | 271,47 | 190,7 | 3,27 | Klupca | 569 | 14.594 |
7. | DUGI OTOK | 113,31 | 182,1 | 4,83 | Vela straža | 337 | 1.691 |
8. | MLJET | 98,02 | 135,2 | 3,85 | Velji grad | 513 | 1.062 |
9. | VIS | 89,72 | 84,9 | 2,53 | Hum | 587 | 3.287 |
10. | RAB | 86,12 | 121,0 | 3,68 | Kamenjak | 410 | 8.268 |
11. | LOŠINJ | 74,37 | 121,2 | 3,97 | Televrina | 589 | 7.087 |
12. | PAŠMAN | 60,11 | 70,2 | 2,56 | Bokolj | 272 | 2.884 |
13. | ŠOLTA | 58,18 | 79,4 | 2,94 | Vela straža | 236 | 1.975 |
14. | UGLJAN | 51,05 | 78,7 | 3,11 | Šćah | 286 | 5.666 |
15. | LASTOVO | 40,82 | 49,0 | 2,16 | Hum | 415 | 747 |
16. | KORNAT | 32,44 | 68,8 | 3,41 | Veli vrh | 237 | 14 |
17. | ČIOVO | 28,13 | 46,7 | 2,48 | Rudine | 217 | 5.257 |
18. | OLIB | 26,14 | 33,3 | 1,84 | Kalac | 74 | 117 |
19. | MOLAT | 22,18 | 51,6 | 3,09 | Knežak | 148 | 190 |
20. | VIR | 22,08 | 31,9 | 1,92 | Berbinjak | 112 | 3.045 |
21. | MURTER | 17,58 | 42,6 | 2,87 | Raduč | 125 | 3.436 |
22. | UNIJE | 16,88 | 38,1 | 2,61 | Kalk | 132 | 66 |
23. | IŽ | 16,51 | 35,2 | 2,45 | Korinjak | 168 | 516 |
24. | ŠIPAN | 16,22 | 29,4 | 2,06 | Veli vrh | 224 | 476 |
25. | SESTRUNJ | 15,12 | 29,3 | 2,13 | Sridnji | 185 | 45 |
26. | ŽIRJE | 15,08 | 41,8 | 3,03 | Kapić | 134 | 147 |
27. | ŽUT | 14,83 | 44,1 | 3,23 | Gubavac | 174 | – |
28. | SILBA | 14,27 | 26,2 | 1,96 | Vrh | 83 | 265 |
29. | PRVIĆ (KRK) | 12,76 | 23,1 | 1,83 | Šipovac | 357 | – |
30. | DRVENIK VELI | 11,70 | 23,9 | 1,97 | Bohaj | 178 | 170 |
31. | IST | 9,73 | 23,0 | 2,08 | Straža | 174 | 146 |
32. | PREMUDA | 8,67 | 25,7 | 2,47 | Vrh | 88 | 65 |
33. | PLAVNIK | 8,64 | 18,5 | 1,77 | Krnjacol | 194 | – |
34. | MAUN | 8,50 | 23,9 | 2,31 | Maun | 65 | – |
35. | ŠĆEDRO | 8,37 | 26,1 | 2,55 | Zelenikova glava | 113 | – |
36. | ZLARIN | 8,05 | 20,2 | 2,01 | Klepac | 169 | 293 |
37. | KAPRIJE | 7,12 | 25,2 | 2,67 | Vela glavica | 132 | 186 |
38. | SVETI GRGUR | 6,38 | 14,5 | 1,62 | Štandarac | 225 | – |
39. | BIŠEVO | 5,92 | 18,1 | 2,11 | Straženica | 240 | 23 |
40. | VELI BRIJUN | 5,72 | 23,4 | 2,76 | Straža | 55 | – |
41. | ILOVIK | 5,51 | 14,1 | 1,69 | Did | 92 | 106 |
42. | SVETI KLEMENT | 5,28 | 29,9 | 3,67 | Vela glava | 94 | – |
43. | DOLIN | 4,61 | 18,5 | 2,44 | Samotorac | 117 | – |
44. | GOLI OTOK | 4,54 | 14,3 | 1,89 | Glavina | 227 | – |
45. | LOPUD | 4,38 | 14,6 | 1,97 | Polačica | 216 | 278 |
46. | SVETAC | 4,19 | 12,0 | 1,65 | Kosa | 316 | 1 |
47. | ZVERINAC | 4,18 | 14,3 | 1,97 | Klis | 111 | 55 |
48. | SUŠAC | 4,03 | 16,4 | 2,30 | Veli gark | 243 | 1 |
49. | ŠKARDA | 3,78 | 12,3 | 1,79 | Vela Čimba | 102 | – |
50. | SUSAK | 3,77 | 12,9 | 1,88 | Garba | 98 | 139 |
51. | RAVA | 3,63 | 16,0 | 2,37 | Babićovac | 98 | 67 |
52. | RIVANJ | 3,62 | 10,3 | 1,54 | Lukočina | 112 | 23 |
53. | DRVENIK MALI | 3,43 | 12,0 | 1,83 | Vela Rina | 80 | 119 |
54. | KAKAN | 3,39 | 14,3 | 2,19 | Kakan | 112 | – |
55. | ZMAJAN | 3,30 | 12,3 | 1,91 | Zmajan | 142 | – |
56. | JAKLJAN | 3,07 | 14,6 | 2,36 | Katine | 222 | – |
57. | PREŽBA | 2,81 | 14,2 | 2,40 | Jurjev vrh | 158 | – |
58. | TIJAT | 2,78 | 10,5 | 1,78 | Vela glava | 119 | – |
59. | PIŠKERA | 2,67 | 10,6 | 1,84 | Otočevac | 126 | – |
60. | ZEČA | 2,55 | 9,6 | 1,70 | … | 65 | – |
61. | KOLOČEP | 2,44 | 12,9 | 2,33 | Križ | 125 | 231 |
62. | PRVIĆ (ŠIBENIK) | 2,41 | 10,6 | 1,93 | Vitković | 79 | 400 |
63. | VRGADA | 2,32 | 9,2 | 1,70 | Srabljinovac | 115 | 209 |
64. | LAVDARA VELA | 2,27 | 9,5 | 1,81 | Veli vrh | 88 | – |
65. | TUN VELI | 2,21 | 8,4 | 1,60 | Veli vrh | 126 | – |
66. | ŠKRDA | 2,05 | 7,2 | 1,41 | … | 54 | – |
67. | LEVRNAKA | 1,84 | 10,2 | 2,12 | Veli vrh | 117 | – |
68. | LAVSA | 1,78 | 9,3 | 1,97 | Veli vrh | 111 | – |
69. | SIT | 1,77 | 9,1 | 1,92 | Veli vrh | 84 | – |
70. | KURBA VELA | 1,74 | 11,7 | 2,50 | Južna glava | 117 | – |
71. | MRČARA | 1,45 | 7,8 | 1,83 | … | 123 | – |
72. | ARTA VELA | 1,28 | 5,5 | 1,38 | Vela glava | 95 | – |
73. | VELE SRAKANE | 1,18 | 7,4 | 1,93 | Vela straža | 59 | 4 |
74. | KATINA | 1,13 | 7,1 | 1,89 | Veli vrh | 116 | – |
75. | PLANIK | 1,09 | 6,1 | 1,64 | … | 37 | – |
76. | MALI BRIJUN | 1,07 | 8,1 | 2,21 | … | 30 | – |
77. | VELE ORJULE | 1,06 | 5,9 | 1,62 | Pristavnica | 30 | – |
78. | SMOKVICA VELA | 1,05 | 6,1 | 1,69 | Veli vrh | 94 | – |
Podaci o naseljenim ostrvima površine ispod 1 km2:
OSTRVCE | POVRŠINA (km2) | OBALA (km) | KOEF. RAZUĐ. | NAJVIŠI VRH | BROJ STAN. | ||
(NAZIV) | (m) | ||||||
98. | MALE SRAKANE | 0,6055 | 3,9 | 1,42 | … | 40 | 2 |
119. | KRAPANJ | 0,3561 | 3,6 | 1,71 | … | 7 | 166 |
127. | OŠLJAK | 0,3316 | 2,4 | 1,18 | Lazaret | 90 | 35 |
Napomene:
– u tabeli ostrva površine 1 km2 prikazano je 78 ostrva, jer je Lošinj posmatran kao jedno ostrvo
– simbol “tri tačke” (…) znači da ili nije pronađen podatak ili najviši vrh nema ime
Ukupno je opisano 171 ostrvo i ostrvce.
Ostrvce Galijola, 13 km severozapadno od Lošinja