Površina: 3,07 km2

Dužina obale: 14,6 km

Koeficijent razuđenosti: 2,36

Najviši vrh: Katine (222 m)

Broj stanovnika:

Jakljan od jugoistoka prema severozapadu. U prvom planu sa desne strane vidi se kraj ostrva Šipan.

Sa gornje desne strane Jakljana su tri ostrvca Kosmeč, Crkvina i Tajan.

Jakljan je četvrto po veličini ostrvo u grupi Elafita, 20 km severozapadno od Dubrovnika, a samo 180 m zapadno od ostrva Šipan od koga ga deli prolaz Harpoti. Prolaz Harpoti se nalazi između južnog kraja Jakljana koji se završava rtom Sokolić i uskog poluostrva na Šipanu koji zatvara uvalu Luka na jugozapadu gde se smestilo naselje Šipanska Luka.

Od kopnenog dela Hrvatske deli ga Koločepski kanal. Najbliža tačka kopnenog dela Hrvatske se nalazi na poluostrvu Pelješcu i udaljena je 2,3 km. Ostrvce Olipa se nalazi 800 m severozapadno.

Na severu, Jakljan od ostrvca Olipa deli moreuz Mali Vratnik.

Dužina ostrva, od rt Seka do rt Sokolić, iznosi oko 5,1 km. Najveća uvala je Veli Jakljan, na severoistoku ostrva.

Italijanski naziv za ostrvo Liciniana verovatno potiče od imena njegovog vlasnika u rimsko doba Liciniusa.

Prolaz Harpoti

Na ostrvu se nalazi zapušteno dečje letovalište iz Beograda. U neposrednoj blizini ostrva 2003. godine pronađeno je nekoliko kamenih sarkofaga za koje se smatra da su prevoženi iz Bračkog kamenoloma u antičku Salonu (današnji Solin kod Splita, mada je to potpuno nelogično, logično bi bilo u Dubrovnik!).

Na Jakljanu je nakon završetka Drugog svetskog rata krajem maja 1945. godine bilo streljano bez suđenja 214 (po drugim podacima radi se o 204 ili 102) nemačkih i ustaških zarobljenika. Dostupni podaci govore da se većina tih zarobljenika predala partizanima u Istri i kod Trsta. Brodom su prevezeni sve do južnog Jadrana, a ubijeni su na samoj obali Jakljana i zakopani u samo 10 m udaljenoj jami nastaloj prethodnim iskopavanjem peska od lokalnog stanovništva.

Pretpostavlja se da masovna grobnica krije tela svih žrtava sa izuzetkom dvojice koji su se tokom egzekucije spasili begom u unutrašnjost ostrva.

Leševi su prekriveni slojem zemlje od samo pola metra i začuđuje kako grobnica nije slučajno otkrivena u periodu dok je zgrade na ostrvu uglavnom koristilo jedno dečje letovalište iz Beograda.

Na Jakljan se nije moglo slobodno dolaziti sve do sedamdesetih godina, kada su 1974. izgrađene zgrade i bungalovi dečjeg letovališta. Tokom gradnje temelja jednog objekta radnici su našli ostatke kostiju i tri ljudske lobanje te iako je bilo planirano, nisu dovršili severni bungalov.

Ovim povodom je 24. maja 2014. godine na Jakljanu otkriveno spomen-obeležje.

Uvala Veliki Jakljan