Hidra je kosmopolitsko ostrvo koje ima spektakularnu obalu. Na ostrvu nema lepih i značajnijih plaža, ali je kupanje sa stena podnošljiv kompromis da bi se posetio ovaj prelepo arhitektonski očuvani grad koji je izgrađen u kratkom periodu prosperiteta u XIX veku. Neki tvrde da ima najočaravajuću luku od svih grčkih ostrva. Na Hidri je zabranjena upotreba automobila i za transport se generalno koriste magarci. Hidra nudi buran noćni provod i predstavlja mesto koje vole da posećuju umetnici, poznate ličnosti i rok legende. Hidra je nešto skuplja, ali ne toliko kao Mikonos.
Geografija
Ostrvo Hidra ili Idra (grčki Ύδρα) je smešteno južno od Atine (oko 70 km vazdušnom linijom). Iako je jedno od Saronskih ostrva, Hidra nije u Saronskom zalivu, već je nešto južnije. Peloponez je najbliže kopno, na oko 6 km udaljenosti.
Ostrvo je površine blizu 50 km2, tako da je po površini neznatno veće od poznatog ostrva Skijatos. Izduženo je u smeru severoistok – jugozapad u dužini od oko 20 km, dok najveća širina ne prelazi 5 km. Ostrvo je slabo razuđene obale (dužina obale je 56 km) sa nekoliko malih zaliva sa skrivenim plažama. Plaže na ostrvu su zapravo male uvale sa kristalnom vodom i zelenim okruženjem. Agios Nikolaos, Bisti, Vlichos i Kaminia su najlepše plaže na ostrvu.
Hidra je brdovito ostrvo, a najviši vrh je Eros (598 m).
Klima na Hidri je sredozemna. I zelenilo je osobeno za ovu klimu.
Zbog neposredne blizine Atine, Hidra je veoma popularna destinacija leti tokom vikenda. Grad Hidra je dobro očuvan, sa lepim starim jezgrom, uskim i krivudavim kamenim ulicama, izgrađen na obroncima brda oko luke i impresionira posetioce na prvi pogled svojim elegantnim kamenim zdanjima. Grad se može obići na magarcu ili šetajući kamenim stazama, kao i celo ostrvo. Luka je najromantičnije mesto za večernje piće, dugu šetnju i večeru u nekom od mnogobrojnih restorana. Grad je poznat po bogatom noćnom životu. Kaminia i Mandraki su takođe živopisna sela. Za ljubitelje pešačenja postoje mnoge staze koje polaze iz grada prema manastirima u centru ostrva.
Sa nekoliko susednih ostrvaca i hridi, od kojih je najveći Dokos, čini zasebnu opštinu u okviru okruga Ostrva periferije Atika.
U grčkoj mitologiji Hidra je bila devetoglava aždaja, kojoj je glave (tačnija glava!) došao Herakle.
Beskonačne stepenice do zaliva Ledeza
Istorija
Hidra je veoma rano naseljena, već u doba rane praistorije. Ipak, tokom većeg dela istorije Hidra je ostala nenaseljena, sve do XVI veka kada su je stalno naselile grčke i albanske izbeglice zbog rata između Osmanlija i Mlečana. U XVI veku Hidru osvajaju Turci i pod njima ostaje vekovima uz kratku vlast Mlečana krajem XVII veka. Hidra je tokom turske vladavine imala autonomiju, što je očuvalo ekonomsku moć mesnog stanovništva. Oko 1770. godine Hidra je pokrenula zamašnu brodogradnju, koja bi označila početak uspešne privrede, ali zbog velikih tarifa i ograničenja nije bila u stanju da postigne puni potencijal u izgradnji brodova. Kuga je pobila većinu stanovnika i ostrvo je ponovo bilo napušteno neko vreme. Do kraja XVIII veka Hidra je snabdevala brodovima Francusku i Španiju, pa čak i Ameriku. Napoleon je poklonio ostrvu ogromni srebrni luster za katedralu, u znak zahvalnosti ostrvu što je slao hranu u Evropu tokom britanske blokade.
Zastava Hidre tokom grčkog rata za nezavisnost
Tokom grčkog rata za nezavisnost, Hidra je dala preko 150 plovila za borbu protiv Turaka. Novi procvat Hidre dešava se formiranjem savremene Grčke 1830. godine. Proglašavanjem obližnje Atine za novu prestonicu Hidra se počinje razvijati, ali to ipak nije sprečilo masovno iseljavanje stanovništva sa ostrva. Posle Drugog svetskog rata razvojem i prenaseljavanjem Atine ostrvo postaje mesto vikend turizma Atinjana, što je dalo novi podstrek za razvoj.
Stanovništvo
Po poslednjem popisu stanovnika iz 2011. godine u opštini je popisano 1.966 stanovnika, od čega 18 na ostrvu Dokos. Gotovo svi stanovnici, njih tačno 1.900, živi u gradu Hidri, a preostalih 48 stanovnika na ostrvu zabeleženo je u selima Vlichos (19), Mandraki (11) i Zogeri (2), dok je 16 osoba popisano u manastirima.
Broj stanovnika je znatno opao u odnosu na prethodne popise i to za čitavih 30%.
Privreda
Poljoprivreda i pomorstvo su tradicionalna zanimanja ostrvskog stanovništva, pogotovo uzgajanje vinove loze i masline. Danas je ona u senci vikend turizma. U prilog turizmu ide i dobra saobraćajna povezanost sa obližnjom Atinom. Ostrvo je najčešće odredište Atinjana u slobodno vreme, pa je prepuno taverni, pansiona, diskoteka i drugih sadržaja namenjenih slobodnom vremenu.
Saobraćaj
Na Hidri je potpuna zabrana korišćenja motornih vozila, što je u skladu sa uskim ulicama naselja i razdaljinama koje se mogu prepešačiti. Osim toga, na raspolaganju su taksi brodići i magarci, kao najčešće “prevozno sredstvo”.
Iz luke Pirej katamarini i “leteći delfini” polaze za Hidru na svaka tri sata u periodu od 08:00-08:30 do 19:00-20:00 sati, u zavisnosti od doba godine. Vožnja traje oko 1 sat i 40 minuta, a cena karte je oko 26 €.
Znamenitosti
Kuća Anastasiosa Tsamadosa je sada Pomorska škola Hidre, a bila je dom hrabrog admirala koji je pao tokom grčkog rata za nezavisnost. Sada je jedna od najstarijih škola te vrste u Grčkoj. Ulaz je ograničen zbog činjenice da se radi o aktivnoj škola sa dnevnim časovima ali spolja je isto tako očaravajuća.
Kuća Georgiosa Voulgarisa je bilo sedište guvernera Hidre između 1802-1812. godine.
Kuća Goroiannisa je jedna od najstarijih kuća na ostrvu. Sagrađena je 1720. godine, ali je završavana u fazama. Još uvek je u rukama originalne porodice i ulaz je ograničen, ali sama vila je slikovita.
Kuća Iacovosa Tombazisa sada pripada Školi lepih umetnosti iz Atine. Iacovos Tombazis bio prvi admiral flote Hidra. Ulaz je strogo ograničen na članove škole.
Bunar (Kala Pigadia) je sagrađen 1803. godine da služi kao izvor sveže vode. I dalje je aktivan i danas mnogi meštani razmene tračeve dok uzimaju vodu.
Luka Kamini se nalazi na 15 minuta hoda zapadno od grada Hidra. To je mala luka sa mnogo keramike.
Apoteka Rafalias je konzerviran istorijski spomenik sa neoklasičnim elementima spolja i iznutra.
Kuća Lazarosa Koundouriotisa je bila “šablon” po kome su se gradile ostale velike kuće na Hidri tokom XIX veka. Lazaros Koundouriotis je poznat kao “otac nacije” i borio se tokom grčkog rata za nezavisnost protiv Turaka. Kustos i osoblje iz kuće su veoma dobro upoznati sa istorijom i uvek su spremni da odgovore na sva pitanja.
Manastir Uspenja Bogorodice je središte grčke pravoslavne crkve na ostrvu. Svi verski događaji se slave u ovoj crkvi, osim svadbi, jer je manastir.
Istorijski muzej Hidra nudi šansu da se napravi korak unazad u vremenu i vidi kakav je život bio na Hidri početkom XIX veka. U muzeju su izloženi artefakti, narodne nošnje, važni dokumenti i slike poznatih umetnika.
Noćni život
Na pravom ste mestu!
Hidra je pravo mesto za zabavu, može se početi ujutru i završiti u ranim jutarnjim satima.
Dovoljno je proći obalom mora sa desetinama usidrenih jahti, čiji jarboli kriju pogled ka nebu, i saznati šta se dešava u Hidri.
Žurke na jahtama, žurke u barovima, žurke svuda!
PLAŽE
Mandraki je jedna od retkih pravih plaža na Hidri. Nalazi se dva kilometra severoistočno od grada. Plaža je šljunkovita i uređena (ležaljke i suncobrani), sa čistim morem, opremom za zabavu na vodi i odličnim pogledom na Peloponez. Mandraki je takođe poznat pod nazivom Miramare, što duguje istoimenom hotelu na plaži. Do plaže se može doći za 25 minuta pešačenja od glavne luke ili taksi brodićem (7 minuta).
Spilia (špilja, pećina) je stenovito područje u blizini glavne luke, koje nije plaža, već su to stene sa kojih ljudi skaču u more. Sive stene su razbijene eksplozivom i zatim betonirane, čime su formirane platforme za sunčanje. Voda je čista i lepe tamno plave boje.
Od luke je potrebno samo pet minuta pešačenja do ovog mesta i kada se prođe klub “Omilos” dolazi se do stepenica koje vode do mora.
Između stena su platforme na kojima se može staviti peškir i uživati u sunčanju.
Za ulazak u more (ukoliko se ne želi skakati sa obale) postoje metalne merdevine.
U širem regionu postoje kafići i restorani za kafu, piće i/ili hranu.
Nekoliko metara od plaže Spilia nalazi se bar-restoran Hydroneta (bar-restoran), koja ima suncobrane i pušta laganu muziku 20 sati dnevno. Potrebno je spustiti se niz 20 stepenica i stiže se do platforme gde se može staviti peškir i uživati u suncu. Silazak do duboke vode je pomoću metalnih merdevina. Hydroneta je jedno od najboljih mesta za uživanje u zalasku sunca, sa predivnim pogledom na more i okolna ostrva.
Put iznad plaža Spilia i Hydroneta se produžava i nakon približno pet minuta pešačenja dolazi se na plažu Avlaki. Kada se spusti niz lestve, dolazi se do male uvale. Tu se smestila šljunkovita plaža sa platformama gde se može staviti peškir.
Povratkom na već spomenuti put i nakon novih pet minuta pešačenja dolazi se do male ribarske luke Kamini. Tu su brojne živopisne i tradicionalne riblje taverne. Ulaz u more za kupače je udaljen oko 300 m, kod šljunkovite plaže Mikro Kamini sa kamenom kulom koja se zove Castello. Plaža se proteže ispred kule (tornja) i nudi udobne ležaljke. Voda je idealna za malu decu, jer je plitka blizu obale.
Kula je bila odbrambena tvrđava u XIX veku, a sada je poznati bar-restoran “Castello” otvoren na tom mestu.
Posle Castella put se nastavlja i nakon 15 minuta pešačenja (ukupno je potrebno oko 40 minuta od grada Hidre) stiže se u Vlycho ili Vlichos. Od Hidre je udaljena oko dva kilometra, a može se doći i taksi brodićem.
Vlihos poseduje plažu sa crvenim šljunkom i kristalno čistom vodom. Plaža je uređena sa ležaljkama i suncobranima, a tu restorani i taverne. Za one koji traže ne mnogo uređenu i mirnu plažu, ovo je idealna lokacija. Sa visoke stene može se diviti živopisnoj crkvi Agios Charalambos.
U nastavku pešačenja i 15 minuta nakon male luke Vlicho stiže se do priobalnog naselja Plakes Vlicho. U tom mestu se nalazi plaža malog hotela sa ležaljkama, suncobranima i restoranom. More je mirno i smaragdne boje, a pruža se fantastičan pogled na planine. Na ovom mestu može se i prenoćiti.
Pešačenje se nastavlja dalje po zemljanom putu i nakon što se pređe kameni most iz XVII veka, nakon otprilike 20 minuta stiže se do naselja Palamida.
Ovde možete diviti vili Bulgarisa, za koju se kaže da je u njoj živeo Kapoudan paša prilikom boravka na ostrvu.
Brojne crkve su u blizini plaže, kao i tradicionalno brodogradilište, jedino preostalo na ostrvu.
Oko sat vremena hoda razdvaja grad Hidru i mirnu šljunkovitu plažu Molos. Od plaže Palamida do plaže Molos potrebno je oko 25 minuta pešačenja prateći potok. Takođe se do nje može doći taksi brodićem.
Može se videti istorijsko brodogradilište porodice Tsamados, sada pretvoreno u rezidenciju.
Molos je izolovano područje koja nudi mir, tišinu i opuštanje. Ne postoji turistička infrastruktura i zbog toga je Molos zadržao svoju originalnu lepotu.
Nakon plaže Molos i pešačenja od 1 sat i 20 minuta preko sela Zogeria, dolazi se plaže Bisti.
Ovu malu šljunkovitu plažu vodi ronilački centar Hidre, ali se može koristiti i bez učešća u sportskim aktivnostima koje se na njoj organizuju (sandoline, ronjenje, ronjenje sa bocama).
Plaža je uređena sa barom, suncobranima i ležaljkama. Okružena je borovom šumom, a pojedina stabla vise iznad mora. Lakši način dolaska na plažu Bisti je petnaestominutna vožnja gliserom koji redovno polazi iz luke, kod zvonika katedrale.
Agios Nikolaos je sledeća plaža na koju se nailazi posle plaže Bisti. Ovo je izolovana plaža sa pljosnatim kamenčićima. Plaža je uređena sa suncobranima i ležaljkama, a posetioci mogu da iznajme sandoline.
Padine brda koji okružuju plažu pune su borova, koji na pojedinim mestima rastu pored mora i daju divnu sliku. Do Agios Nikolaosa stiže se za 20 minuta gliserom koji redovno polazi iz luke, kod zvonika katedrale.
Limnioniza je izolovana šljunkovita plaža smeštena u srcu male uvale. Nalazi se četiri kilometra istočno od grada Hidre, na suprotnoj (južnoj) obali ostrva.
Plaža je daleko od masovnog turizma, sa ostrvcetom koje štiti područje od jakih vetrova, poznatih kao meltemia. Smaragdno more je kristalno čisto, tako da plivanje postaje jedinstveni doživljaj. Mirno i lepo okruženje stvara jedinstveni osećaj opuštenosti i pozitivne energije. Do plaže se može doći čamcem, taksi brodićem ili na magarcu.
Po mnogima, Limioniza je najlepša plaža na ostrvu!
Dokos
Dokos je malo ostrvo između Hidre, Specesa i Peloponeza, a pripada opštini Hidra. Od Hidre je udaljen tri kilometra prema zapadu. Od obale Peloponeza ga odvaja uski tesnac, širine jedan kilometar, nazvan na nekim mapama Zaliv Hidra.
Površina ostrva je 12,5 km2, tačno četiri puta je manji po površini od Hidre. Pejzaž ostrva je kamenit i planinski, a najviši vrh je 308 m. Ostrvo ima nekoliko rezervoara vode, a zemljište je neplodno. Po zvaničnim podacima iz poslednjeg popisa 2011. godine, na ostrvu je zabeleženo 18 stanovnika, a to su pravoslavni monasi. Ipak, na ostrvu ima oko 50 stanovnika, koji se uglavnom bave poljoprivredom i ribarstvom. Organizovani turizam ne postoji, ali je ostrvo je poznato među ljubitelje prirode, planinarima i slobodnim kamperima. Prosto je neverovatno da ostrvo ove veličine nema nijednu plažu!
Mnoga arheološka iskopavanja na Dokosu su pokazala kao očigledno da je ostrvo bilo važna luka u davna vremena. Prema nalazima, Dokos je prvi put naseljen u petom milenijumu p.n.e, dok je imao procvat u trećem milenijumu p.n.e. U antičko doba zvao se Aperopia. Ostaci velike vizantijske tvrđave na istočnoj strani ostrva pokazuju da je Dokos imao stratešku poziciju u doba Vizantije i korišćen je za praćenje brodova u Saronskom zalivu. Tokom rata za nezavisnost Grčke, Dokos je korišćen od strane snaga Hidre kao luka.
U leto 1975. godine poznati podvodni istraživač Petar Throckmorton i arheolog Giorgos Papathanasopoulos otkrilu su drevni potonuli brod na dnu mora u neposrednoj blizini Dokosa. Ovaj brod bio je pun keramičkih vaza i eksperti su procenili da pripada periodu od oko 2700-2100. godine p.n.e, što ga čini najstarijom olupinom na svetu. Nalazi sa broda su prebačeni u Muzeju u Specesu. Na istočnom špicu ostrva nalazi se svetionik sagrađen 1923. godine. Ovaj svetionik visine devet metara ima oblik okruglog tornja.
Do Dokosa voze taksi brodići iz mesta Hidra, Ermioni i Speces.