Srbima najbliže grčko ostrvo, na kome mogu provesti odmor, nije, kako bi mnogi pomislili Tasos, već – Amuliani (ili Amuljani). To je jedino naseljeno ostrvo u oblasti Halkidiki.Amuliani je mali skriveni raj Halkidikija, prelepo ostrvo netaknute prirode i prelepih plaža. Amuliani će se posetiocu učiniti kao raj na zemlji gde može biti bezbrižan i opušten.
Geografija
Amuliani (grčki Αμμουλιανή) je ostrvo smešteno je u zalivu Sigitikos, između drugog i trećeg “prsta” poluostrva Halkidiki, odnosno između poluostrva Sitonija i Atos.
Površina ostrva Amuliani je 4,5 km2. Dužina ostrva u pravcu severozapad-jugoistok iznosi oko šest kilometara. Najveća širina ostrva je 2,7 km, a najmanja širina je 440 m. Od Atosa je ostrvo udaljeno 2,5 km. U produžetku ovog ostrva, udaljeno oko 500 m, nalazi se ostrvo Drenia.
Rastojanje od Soluna do luke Trypiti, odakle polazi trajekt za Amuliani, iznosi 119 km.
Ostrvo je ispunjeno mnogim brdima i malim dolinama. Prekriveno je maslinjacima i niskim rastinjem. Poznato je po prelepim peščanim plažama i dobrim vremenskim uslovima bez vetra, što inače nije karakteristično za ostrva. Iako naseljeno, na njemu vlada nedirnuta priroda. Biser te prirode su divne plaže.
Pripada opštini Stagira-Akantus, oblasti u kojoj je rođen Aristotel.
Istorija
Do 1925. godine ostrvo je propadalo manastiru Vatopedi koji je imao tri monaha i dvadesetak radnika koji su održavali ostrvo. Bavili su se ribarstvom, gajili žitarice i masline i čuvali ovce. Onda su 1925. godine na ostrvo došle izbeglice sa ostrva u Mramornom moru (Gallimi, Pasalimani, Skoupia). Ova ostrva se nalaze blizu Istanbula, te je narod sa sobom doneo sopstvene običaje i kulturu.
Stanovništvo
Ostrvo je gusto naseljeno. Po poslednjem popisu iz 2011. godine na ostrvu je živelo 547 stanovnika, što znači preko 120 stanovnika/km2. Približno isti broj stanovnika (542) zabeležio je popis 2001. godine, ali je popis obavljen 1991. godine zabeležio 606 stanovnika.
Privreda
Život i privreda stanovnika zasnivaju se na ribarstvu i turizmu.
Na ostrvu ima puno lepih hotela, a postoje i dva kampa za ljubitelje prirode. Kamp Alikes nalazi se na najboljoj plaži na ostrvu, na udaljenosti od 1,5 km od luke. U slučaju da se ne dolazi sa sopstvenim vozilom, za prevoz od luke Amuliani do kampa, postoji usluga šatl-buseva o čijem dolasku se može dogovoriti sa recepcijom kampa.
Lepote ostrva, besprekorno čisto more i rajske plaže, fantastični riblji specijaliteti i ljubazni stanovnici dovode svake godine sve više i više turista na Amuliani. Kada su u pitanju cene smeštaja na Amuljaniju, činjenica je da su one u pojedinim slučajevima i nekoliko puta više u odnosu na cene smeštaja u rejonu Halkidikija. Osnovni razloga za to je, kako se pretpostavlja, nedovoljno smeštajnih kapaciteta na ostrvu, a sa druge strane velika potražnja od strane turista, pa lokalni meštani ponekad znaju da se zanesu prilikom formiranja cena. Međutim, dobro je poznata činjenica da se sa Grcima potrebno cenjkati, pa tako i u ovom slučaju cenjkanje može biti od velike koristi.
Pored restorana i barova, na ostrvu postoje apoteka, fotografska radnja, javne telefonske govornice, prodavnice opreme za ribolov, motocikli i kvadovi za iznajmljivanje, benzinska pumpa, bankomat kod hotela “Sunrise”. Na ostrvu nema policijske stanice, kao ni banke (prva banka je u Ierissosu).
Kada je u pitanju kupovina na ostrvu, čini se da sledi razočaranje. Uzevši u obzir činjenicu da je reč o izuzetno malom, a atraktivnom ostrvu, koga mahom odlikuje netaknuta priroda, i cene namirnica znaju da budu visoke. To se naročito odnosi na period špica letnje sezone (juli i avgust), mada se mora priznati da ni cene tokom juna i septembra nisu mnogo niže.
Mnogi srpski turisti koji su imali prilike da posete ostrvo Amuljani ili provedu odmor na njemu, su saglasni u tome da je najbolje da se namirnice donesu sa kopna, kako se ne bi potrošilo mnogo više novca nego što je bilo predviđeno pre putovanja.
Saobraćaj
Do ostrva se trajektom iz luke Trypiti (koje se nalazi na osmom kilometru magistralnog puta Ouranoupolis – Ierissos). Uz pratnju galebova, put traje samo 15 minuta.
Trajekt na relaciji Amuliani – Trypiti saobraća oko 20 puta dnevno. Prvi polazak sa ostrva je u 7:15 h (nedeljom u 8:15 h), sledeći je u 9:15 h, a zatim na svakih pola sata do 19:45 h. Iz mesta Trypiti prvi polazak je u 7:45 h (nedeljom u 8:45 h), a poslednji je u 20:05 h.
Cena prevoza trajektom je oko 2 € po osobi, a oko 10 € za automobil. Postoji i redovna linija opštinske službe Taksi gliserom (ali bez mogućnosti prevoza vozila), koji saobraća na istoj relaciji Trypiti – Amuliani i koja se na zahtev može tražiti i u nekim drugim, van redovnih sati.
Trajektna luka u mestu Tripiti
Znamenitosti
Na glavnom trgu na ostrvu nalazi se crkva Sv. Nikole koji je zaštitnik ostrva. Izgrađena je 1896. godine (po drugim podacima 1865. godine). Oko nje se nalaze zgrade iz XIX veka. U najvećoj od njih nalazi se škola. To je najstarija škola na Halkidikiju, sagrađena 1871. godine. Hram Sv. Đorđa je jedan od glavnih spomenika na ostrvu.
Onima koji su u mogućnosti preporučuje se da iznajme malu letilicu i obiđu ostrvo i njegove neviđene lepote iz druge perspektive.
Staro brodogradilište ili “Arsanas” je važno obeležje ostrva i tipičan primer arhitekture Svete gore. Koristili su ga monasi kao sklonište za brodove, kada vremenski uslovi nisu omogućavali bezbednu plovidbu.
Na ostrvu postoji Etnografski muzej. U njemu su izloženi retki predmeti koje su doseljenici na ostrvo doneli sa sobom, pored dragocenih običaja, vredne gastronomije i umetnosti ribolova.
Ostrvo Amuliani trebalo bi posetiti i u aprilu, jer se tada održava Festival Sv. Đorđa(Agios Georgios). Noćni život je vrlo prijatan i spontan. Postoje barovi i taverne koji su više okrenuti ka dobrom društvu i usluzi, nego li prema modernim pogodnostima i ludovanju. Postoji i internet kafe. Hrana u restoranima je fantastična, posebno se to odnosi na riblja jela. Barovi na plaži su najbolja opcija za noćni provod, jer pored lepog društva i zvuka talasa nude i pogled na more obasjano mesečinom. Na ostrvu postoji mali zabavni park za decu.
Nezaobilazan izlet trebalo bi da bude krstarenje do Svete gore. Nalazi se na najistočnijem od tri poluostrva Halkidikija – Atosu. To je autonomna država pod grčkim suverenitetom. Ovo poluostrvo se inače smatra jednim od centara pravoslavnog sveta. Sveta gora je prelepo mesto koje odiše duhovnim mirom i bajkovitim crkvama i građevinama. Atos je sedište 20 pravoslavnih manastira i samo je monasima dozvoljeno da žive na Svetoj gori, a trenutno ih ima oko dve hiljade. Poseta manastiru se ranije najavljuje (dobro je poznato da ženama nije dozvoljen ulaz). Na Svetu goru se dolazi i sa nje odlazi isključivo brodskim prevozom (iz Ierissosa i Ouranoupolisa), a nije moguće kopnenim putem.
U blizini Amulianija su ostrva Gaiduronisi, Tigani i Pontiki. Ona su nenaseljena, ali ih vredi posetiti, jer imaju prelepe rajske plaže na kojima se ponegde nalaze taverne sa fantastičnom hranom i dobrim društvom.
PLAŽE
Amuliani je idealna kombinacija sitnog zlatnog peska, mora boje akvamarina i bujne vegetacije. Idilične uvale su najbolji izbor za ljubitelje mira i tišine, dok su veće plaže za porodice, kao i za ljubitelje vodenh sportova. Najbolja varijanta je ipak da se posete sve plaže ostrva, čak i da se dođe do onih koje su najskrivenije i ne toliko pristupačne.
Plaže ostrva Amuliani su peščane. Neke od njih nude mnoštvo sportskih aktivnosti na vodi, na pesku ili u vazduhu. Na plažama Alykesi Agios Georgiospostoje divni barovi sa dobrom kafom. Plaže se mogu obići kolima, ali i peške, što je dobar izbor za onoga ko nije u žurbi i voli rekreaciju. Najistaknutije plaže su: Alykes, Megali Ammos, Agios Georgios, Karagatsi, Faka, Tsaska i Nisakia.
Glastri
Lokacija: 2 km južno od naselja.
Opis: Plaža Glastri je uski pojas peska koji se pruža pored glavnog puta koji povezuje naselje sa plažama na istočnoj obali ostrva.
Plaža Glastri dugačka je oko 500 m i ima plitku vodu. Obično na plaži nema mnogo kupača. Postoje dva razloga za to. Glavni razlog je što put prolazi suviše blizu plaže, a drugi razlog je na kraju plaže bliže naselju postoje velike ravne kamene ploče.
U neposrednoj blizini plaže Glastri nalazi se najveći hotel na ostrvu, a to je “Agionissi Resort” (vidi se na gornjoj slici na brdašcu).
Hotel ima sopstvenu uređenu plažu (slika ispod).
Limani
Lokacija: 3 km jugoistočno od naselja.
Opis: Prelepa plaža Limani se nalazi iza hotela “Agionnisi Resort”.
Mala uvala Limani nalazi odmah posle posle plaže Glastri, na putu prema plažama Agios Georgios i Megali Ammos. Dužina plaže je oko 120 m.
Lako ju je pronaći, pošto se vidi sa leve strane odmah nakon što se završi asfaltni i počne zemljani put.
Agios Georgios
Lokacija: 3,5 km jugoistočno od naselja.
Opis: Agios Georgio je sjajna peščana plaža sa čistom vodom.
Deo plaže Agios Georgios je uređen od strane taverne i jednog bara, tako da postoji određen broj ležaljki i suncobrana. Trebalo bi da je ime taverne i bara “Gripos”. Plaža je dobila ime po crkvi koja se nalazi na plaži.
Deo puta do plaže Agios Georgios u dužini od 800m nije asfaltiran, ali je u dobrom stanju.
Megali Ammos (Chrissi Ammos)
Lokacija: 4,5 km jugoistočno od naselja.
Opis: Megali Ammos je veoma popularna peščana plaža.
Megali Ammos je najjužnija plaža na ostrvu. Nalazi se na jugoistočnoj obali ostrva sa pogledom na arhipelag Drenia, kulu u Uranopolisu i poluostrvo Atos.
Plaža je peščana, ali oni koji su opisivali plažu ne slažu se da li je pesak sitan ili nešto krupniji. U svakom slučaju, plaža je smeštena u prelepom ambijentu. Na plaži ima ležaljki i suncobrana, dok se taverna nalazi u blizini plaže. Dužina plaže je oko 300 m.
Do plaže Megali Ammos se dolazi istim putem kao do plaže Agios Georgios, samo se produži još oko 700 m, tako da se po zemljanom putu ukupno vozi oko 1,5 km.
Pored ustaljenog naziva za plažu Megali Ammos (veliki pesak), pronašao sam da plažu zovu i Chrissi Ammos (zlatni pesak).
Tourkolimano
Lokacija: Na jugozapadnoj obali ostrva.
Opis: Tourkolimano je vrlo mala plaža, dugačka samo 30 m.
Iako za ovu plažu kažu da je dostupna samo sa mora, gledajući na Google Earthu reklo bi se da se do plaže može doći i kopnenim putem i da postoji staza. Tom stazom bi se moglo doći od plaže Agios Georgios i u tom slučaju je plaža Tourkolimano udaljena oko 1300 m.
Alykes
Lokacija: 2 km južno od naselja.
Opis: Alykes je prelepa peščana plaža sa nekoliko stabala.
Alykes je sa 600 m najduža plaža na ostrvu. Iza plaže se nalazi sada presušeno jezero Amuliani, po kome je je celo ostrvo dobilo ime.
Plaža Alykes nalazi se na zapadnoj obali ostrva i gleda na poluostrvo Sitonija. To je najpopularnija plaža na ostrvu. Ulazak u more je veoma lagan, a dubina mora se lagano povećava, tako da je plaža veoma pogodna za porodice sa malom decom. Plaža je uređena sa ležaljkama i suncobranima.
Plaža Alykes pod snegom
Na zapadnom kraju plaže nalazi se najpoznatiji beach bar na ostrvu – “Savana” (vidi se delimično na donjoj slici), gde se mogu uz konzumaciju pića koristiti ležaljke i suncobran. Pored toga, leti je otvoren kamp, a u blizini plaže mogu se iznajmiti kuće i apartmani.
Karagatsia (Ftelies)
Lokacija: 3 km zapadno od naselja.
Opis: Karagatsia je vrlo tiha plaža dužine 250 m. Na zapadnom delu ove peščane plaže ima kamenja.
Karagitsia se nalazi na severozapadnoj obali ostrva, a okružena je sa dva zelena brdašca. Do plaže je dobar asfaltni put. Karagatsia je potpuno peščana plaža sa transparentnom vodom. U sezoni (jul-avgust) na plaži je otvorena kantina, koja obezbeđuje piće i ležaljke. U blizini plaže nema ponude smeštaja, pošto nema izgrađenih objekata, sem nekoliko privatnih vila.
Faka
Lokacija: 3 km zapadno od naselja.
Opis: Faka je mirna plaža, bez ikakvih sadržaja (taverna, suncobrani, ležaljke).
Do plaže se ne dolazi lako, ali kada se dođe zaključi se da trud nije bilo uzaludan. Dobrim delom put je asfaltni (to je put za plažu Karagatsia). Posle 2 km skrene se desno na dosta loš zemljani put. Kolima se ne može prići samoj plaži i ne postoji parking prostor, već je potrebno kola parkirati negde pored puta. Zatim sledi još oko 300-400 m pešačenja do plaže. Inače u ovom delu ostrva ima više od desetak uvalica i do mnogih se dolazi kroz trnje ili plivajući, ali su prelepe i sa puno školjki. Takođe je veoma lep podvodni svet i dobro je mesto za pecanje.
Tsaska
Lokacija: 1,5 km zapadno od naselja.
Opis: Tsaska je tiha mala plaža na severu ostrva, bez ikakvih dodatnih sadržaja.
Plaža Tsaska nema ležaljki, niti suncobrana za iznajmljivanje, niti taverne. Plaža je okružena drvećem, pa se tu može leći u hladovinu.
Za ovu plažu piše da se do nje dolazi uskom stazicom. Ukoliko je gornja slika tačna, onda se tu nešto ne slaže, pošto se na slici vide vozila parkirana iza plaže. U svakom slučaju, do plaže oko jedan kilometar asfaltnog puta, dok je preostalih 500 m zemljani put.
Na donjoj slici je plaža koja se nalazi stotinak metara severnije, a stazama je to rastojanje 200 m.
Moussiou
Lokacija: 500 m severno od naselja.
Opis: Moussiou je mala plaža. Prednost plaže je što je zaštićena od vetrova. Hladovinu je moguće pronaći ispod borovih stabala. Kao i na drugim plažama u ovom delu ostrva nema nikakvih sadržaja.
Drenia
Lokacija: 1 km istočno od plaže Megali Ammos.
Opis: Feti, Artemis, Penna i Frini čine kompleks nenaseljenih ostrvaca koji predstavljaju raj skrivenih uvala, zlatnih plaža i smaragdno kristalne čiste vode.
Ono što bi obavezno trebalo posetiti kada se dođe na Amuliani je kompleks od četiri stenovita ostrvca, koja se nalaze oko 4 km jugoistočno od naselja, a poznati su pod imenom Drenia ili Gaidouronissia (magareća ostrva, u prevodu sa grčkog, pošto meštani koriste ostrva da na njima ostave ostarele magarce). Na najvećem od njih nalazi se taverna. Do ovih ostrvaca može se doći izletničkim brodićima iz Ouranoupolisa ili naselja Ammouliani, ili se može iznajmiti čamac u luci Tripiti.