Furni je uzbudljivo i lepo ostrvo između Samosa i Ikarije. To je savršena destinacija za zaljubljenike u prirodu.
Geografija
Furni Korsen (grčki Φούρνοι Κορσέων ili Furni Ikarias, grčki Φούρνοι Ικαρίας, češće samo Furni) je arhipelag sa više od 20 malih ostrva i hridi. Smešteni su u trouglu koji formiraju ostrva Samos (6,3 km prema severoistoku), Ikarija (14 km prema severozapadu) i Patmos (17 km prema jugu). Rastojanja su data od glavnog ostrva Furni.
Ostrva su izuzetno razuđena. Glavna ostrva su:
- na zapadu arhipelaga:
- Тhimena ili Thimaina (majčina dušica, timijan)
- Thimainaki ili Thimenonisi (ostrvo timijana)
- Alatonisi (ostrvo jelena)
- u centru arhipelaga:
- Fourni
- Kisiria
- na jugu arhipelaga:
- Strongylo ili Stroggilo (okrugli)
- Makri (dugački)
- na istoku arhipelaga:
- Antropofas (ljudožder)
- Mikri Antropofas (mali ljudožder)
- Prasonisi (ostrvo praziluka)
- Agios Minas (sveti Minas)
- Mikros Agios Minas (mali sveti Minas)
- Plaka (ploča)
- Plakaki (pločica)
Glavna i jedina naseljena ostrva su Furni (30,5 km2), Timena ili Cimena (10 km2) i Agios Minas (2,1 km2). Ukupna površina arhipelaga je oko 45 km2.
Ostrvo Furni ima dužinu obale od 126 km i koeficijent razuđenosti od čak 6,44. Ono kao da se sastoji od dva ostrva spojena prevlakom dužine oko 2,6 km, a špirina varira od 300 m na najužem mestu do 2 km. Od severa do juga ostrva ima 14 km. U severnom delu ostrva najveća širina iznosi 3,5 km, dok u južnom delu dostiže 2,8 km. Susedno ostrvo Kisiria na zapadu udaljeno je samo desetak metara (slika na prethodnoj strani). Turska obala udaljena je oko 40 km.
Litice ostrva, zarasle u makiju, razdvojene su uvalama koje liče na fjordove i pružaju izgled kao sa razglednica. Posetiocima je potrebno određeno vreme da se snađu u lavirintu stena i vode i vrlo brzo shvataju zašto je Furni bio piratska rezidencija.
Na celom arhipelagu postoje samo tri veća naselja. Fournoi je glavna luka za ostrvsku ribarsku flotu i pristanište za trajekte. Jugozapadno od naselja Fournoi, iza planinskog grebena, pružila se dvojna uvala Kampi, lako prepoznatljiva po vetrenjačama. Prvi zaliv ima peščanu plažu, dok je drugu plažu kupači dele sa ribarskim brodovima. Kada se produži južno od plaže Kampi, nailazi se na brojne male netaknute uvale, gde gradski ljudi protežu noge i puste da im duše dodiruju duhove vode.
Severno od naselja Fournoi nalazi se malo selo Chrisomilia, do koga se može doći brodom ili putem koji je tek nedavno asfaltiran. Većina stanovnika ostrva su ribari po rođenju i zanimanju, ali preveliki izlov ribe u Egejskom moru dovodi do pada životnog standarda.
Naselje Fourni je ustreptalo selo, gde se celokupna kupovina odvija u “par stotina metara” na Agori i mirnoj i usamljenom skveru. Prodavnice su uglavnom orijentisane za dnevne potrebe ostrvljana, a turistima će biti teško da pronađu prodavnicu sa suvenirima.
Ali život kuca u luci. Ne poseduje svaki ostrvljanin automobil, ali ne postoji nijedan bez ribarskog broda! Može se posetiti brodogradilište iza luke.
Najviši vrh ostrva Furni je Korakas (514 m, otprilike kao Avala).
Klima je suva i topla tokom leta. Vetar je uglavnom umerene jačine, preovlađuje stalni severni vetar arhipelaga. Padavine su umerene.
Administrativno arhipelag pripada Samosu.
Istorija
Furni se pominje od drevnih vremena, ali bez posebnih detalja. Ipak je poznato da je Furni snabdevao mermerom grad Milet u Maloj Aziji. Pretpostavlja se da su stanovnici ostrva Furni, kao i Mileta, pripadali grčkom rodu jonaca i da su se zvali korasijcima, na grčkom Κορασιαί ili Κορσειαί. To ime se održalo u jednom od današnjih naziva za arhipelag Furni Korseon. Ime Furni se, ustvari, pojavilo mnogo kasnije. Venecijanski geograf B. Bordone je 1537. godine ostrvo nazvao Fornelli, od latinskog Fourneli – mala peć. Tokom mletačke epohe Furni je bio napušteno ostrvo, na kome su se skrivali gusari.
Tokom grčke revolucije, 30. jula 1824. godine, brodovi sa ostrva Hidra presreli su severno od ostrva Furni 50 malih turskih brodova koji su krenuli da izvrše desant na Samos. Brodovi i 2.000 turskih vojnika bilo je potopljeno, a Samos je bio spasen.
Ostrvo je ušlo u sastav Grčke 1912. godine posle pobede grčke flote nad turskom u I balkanskom ratu. Tokom II svetskog rata Furni je bio pod italijanskom okupacijom. U to vreme mnogi stanovnici su sa svojim brodovima izbegli na Kipar i u Egipat.
Poznati, ali još neistraženi arheološki lokaliteti na kopnu nalaze se:
- na brdu Svetog Đorđa, severno od naselja Fournoi. Sačuvala se kiklopska stena. Na vrhu brda nalazili su se akropolj i svetilište. Sačuvani su natpisi posvećeni bogovima ostrva Samotraki, meceni i Hermesu.
- u naselju Kamari. Ruševine drevnog hrama i objekata, uglavnom su u moru, nekoliko metara od obale.
- u naselju Agia Triada (Sveta Trojica), kod naselja Chrisomilia. Temelji hrama Posejdona.
Jula 2016. godine objavljeni su rezulati ekspedicije podvodnih arheologa, koji su u blizini ostrva pronašli veći broj potonulih brodova. Za 22 dana pronađeni su ostaci 23 potonula broda! Brodovi su izgrađeni u različitim epohama, otprilike od 525. godine p.n.e. pa do sredine XIX veka. Svi potonuli brodovi pronađeni su na području od 44 km2. Ovi nalazi pokazuju koliko je bio važan trgovinski put u istočnom Sredozemlju, koji je prolazio kroz arhipelag Furni i povezivao je Crno i Egejsko more sa Kiprom, zemljama istočnog Sredozemlja i Egiptom. Pojedini potonuli brodovi imali su teret uz Italije, Španije i Severne Afrike.
Prethodne godine već su pronađena 22 potopljena broda, tako da ih sada ukupno ima 45. Od tog broja brodova, samo 15 je bilo pronađeno posle sistematskog izučavanja obale, dok su na lokacije preostalih brodova ukazali lokalni ribari i lovci na sunđere. Do sada je istraženo 50% obale, a predviđeno je da se radovi nastave do 2018. godine.
Stanovništvo
Od celog arhipelaga, samo su tri ostrva naseljena. Poslednji popis obavljen 2011. godine zabeležio je 1.459 stanovnika, od čega na ostrvu Furni 1.313, na ostrvu Timena 143 i još tri stanovnika na ostrvu Agios Minas. Na ostrvu Furni stanovnici su popisani u devet naselja: Fournoi (1.120, 85% stanovništva ostrva, odnosno 77% stanovništva arhipelaga), Chrysomilea (104), Kampi Chrysomileas (50), Kampi Fournon (15), Kamari (14), Bali (6), Dafnolies (2), Plagia (1) i Agios Ioannis Thermastis (1). Na ostrvu Timena postoje dva naselja, Thymaina sa 136 stanovnika i Kerameidou sa sedam stanovnika.
Pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka većina stanovništva ostrva emigrirala je u veće gradove Grčke i u inostranstvo.
Naselje Fournoi (slika na prethodnoj strani) izgrađeno je amfiteatarski oko male prirodne luke sa dobro očuvanim kućama izgrađenim u tradicionalnom stilu i raznobojnim terasama. Kada se pređe centralni trg, ugledaće se nekoliko starih tradicionalnih kafića gde se okupljaju meštani. Mogu se pitati za bilo koju informaciju o ostrvu. Riblje taverne i čamci usidreni u luci upotpunjuju šarmantnu sliku naselja.
Automobila na ostrvu je malo, jer većina stanovnika poseduje čamac. Noću nekoliko barova i kafića pored obale oživi ispunjeno turistima, dok drugi posećuju staru kafanu zbog dužeg razgovora sa meštanima. Glavno naselje raspolaže sa šarmantnim tradicionalnim hotelima i apartmanima.
Pošto je tu jedna od najvećih ribarskih flota u Egeju, taverni imaju svežu ribu i jastoga. Naselje je poznato po kvalitetnom medu od majčine dušice i siru. Trajekti sa drugih ostrva pristaju u luku Fournoi. Odatle polaze i izletnički brodovi za obilazak ostrva, koji se zaustavljaju na nekoliko usputnih plaža.
Thimena (na slici) je praktično jedino naselje na ostrvu Timena. Ovo selo kao da je iz drugog sveta, veoma malo i netaknuto, koje živi u svom ritmu. Sagrađeno je amfiteatralno. U malu luku pristaju izletnički brodovi sa ostrva Furni i brojni ribarski brodovi.
Meltemi je tradicionalni kafić u Thimeni i prva stvar koja pozdravlja putnike u luci, a služi hladna osvežavajuća pića i pice. Postoji još nekoliko kafana u gornjem delu sela sa impresivnim pogledom na more. Izolovani karakter Thimene je evidentan na svakom koraku, sa niskim kućama okrečenim u belo, koje nose tradicionalni karakter.
Šetnja slikovitim uličicama se prekida da bi se probali lokalni slatkiši i sladoled. Pored sela, nalaze se manastir i otočić. Thimena ima predivne plaže, na kojima su posetioci najverovatnije potpuno sami, a nalaze se na maloj udaljenosti od luke. Keramidou je najlepša plaža na Timeni, sa nekoliko soba za iznajmljivanje. Za razliku od glavnog ostrva Furni, Timena gotovo da nema turističkih sadržaja, a putna mreža nije razvijena.
Privreda
Stanovnici su većinom mornari (trećina stanovništva) i ribari (godišnji ulov 2.500 tona ribe). Privreda ostrva uglavnom zavisi od njihovih prihoda. Kao dopunska aktivnost, leti se stanovništvo bavi turizmom, uglavnom rentiranjem soba i vođenjem restorana. Stanovništvo se leti povećava zbog posete turista i povratka furnijaca koji žive van ostrva. Uglavnom je to za praznik Velike Gospojine, 15. avgusta.
Saobraćaj
Mnogo puteva vodi na Furni, ali su svi preko mora. Helikopter se koristi jedino u slučaju hitnog prevoza do bolnice. Red vožnje trajekata nije usklađen sa redom letenja aviona sa Ikarije i Samosa, što zahteva da se na tim ostrvima provede jedna ili dve noći.
Tokom zime, od novembra do aprila, saobraćaj se često prekida zbog lošeg vremena i jakih vetrova. Dešava da se da Furni bude odsečen od ostatka sveta i na nekoliko nedelja.
Furni je povezan sa atinskom lukom Pirej trajektom koji je leti 2016. godine saobraćao utorkom, četvrtkom i subotom na relaciji Pirej – Siros – Mikonos – Ikarija (Agios Kirikos) – Furni i nazad. Polazak iz Pireja je u 7:55 h, u Fournoi stiže u 15:55 h i posle 15 minuta kreće nazad za Pirej, gde stiže u ponoć. Znači da trajekt od Pireja do ostrva Furni putuje oko osam sati.
Tokom leta 2016. godine katamaran “Dodekanisos Pride” petkom i nedeljom saobraćao je na kružnoj relaciji Samos – Kos, sa zaustavljanjem na ostrvima Furni, Ikarija (Agios Kirikos), Patmos, Lipsi, Leros i Kalimnos. Polazak iz Samosa je u 8:30 h, u Fourni stiže u 9:30 h, a u povratku sa Kosa u 17:15 h i vraća se u Samos (luka Pythagoreion) u 18:30 h. Ovaj katamaran može da preveze 280 putnika i samo devet vozila.
Cena karte za prevoz od Samosa (luka Pythagorio) brodom “Dodekanisos Express” košta 16-20 € za putnike, a 50 € za automobil. Trebalo bi imati u vidu da je kapacitet ovog broda, kao i broda “Dodekanisos Pride” veoma mali za automobile (samo 6-9). Vožnja traje 60-70 minuta.
Leti svakodnevno saobraća putnički brod “Panagia Theotokos” na relaciji Furni – Timena – Iraklija (Agios Kirikos) – Samos (Karlovassi), s tim da utorkom, sredom i četvrtkom pristaje i u Chrysomiliji. Uobičajen polazak iz Fournija je u 7:00 h, sa izuzetkom petka, kada polazi u 17:00 h. Subotom i nedeljom brod napravi više tura, tako da subotom ima dva polaska sa Samosa, a nedeljom dva puta sa Ikarije. Vožnja traje 1:40 h do Samosa, a 50 minuta do Ikarije ukoliko nema usputnih stajanja.
Što se tiče puteva na samom ostrvu, sve je jasno iz putokzaa (na slici) koji se nalazi na raskrsnici udaljenoj oko 1.600 m od luke Fournoi. Praktično, to je jedini asfaltni put na ostrvu.
Leti saobraća lokalni minibus do nekih plaža.
Ukupna dužina svih asfaltnih puteva na ostrvu Furni je manja od 25 km. Na ostrvu Timena postoji asfaltni put koji povezuje dva jedina naselja na tom ostrvu, Thimaina i Kerameidou, u dužini od dva kilometra.
Znamenitosti
Na ostrvu nema mnogo znamenitosti. 1927. godine južno od crkve Agios Nikolaos pronađen je rimski sarkofag. Njegove dimenzije su 1,10×2,38×1,10 m (širina x dužina x visina) i ukrašen je sa krugovima i prstenovima. Mesto na kome je sarkofag pronađen arheolozi smatraju da je originalna lokacija i da je na tom mestu bilo groblje. Danas je sarkofag izložen na trgu u naselju Fournoi (na slici).
Ranije je pomenuto da je Furni snabdevao mermerom Milet. Drevni rudnik nalazi se iznad plaže Petrokopio i može se razgledati. Nažalost, na ostrvu nema muzeja.
Na ostrvu Timena se navodno nalazi predivni manastir Agio Ioannis, ali ga ja nisam pronašao. Postoji manastir Agios Dimitrios.
PLAŽE
Plaže na ostrvu Furni imaju egzotičnu kristalnu vodu i uglavnom nisu uređene. Samo su plaže Psili Ammos, Chrissomilia, Kamari i Kambi delimično uređene, dok su ostale plaže idealne za uživanje u miru i privatnosti. Do pojedinih plaža moguće je doći samo pešice, a nekima je moguće pristupiti samo sa strane mora.
Imao sam velikih problema za pojedine plaže pronađem odgovarajuće fotografije. Na Google Earthu za nekoliko od niže opisanih plaža nije postavljena nijedna fotografija.
1-Gradska plaža:
Lokacija: Odmah pored luke u naselju Fournoi.
Opis: Iako se nalazi nekoliko metara od glavne luke, gradska plaža ima čistu vodu. Lako je pristupačna iz bilo kog dela grada za samo nekoliko minuta hoda.
U blizini plaže su taverne, hoteli, prodavnice i svi sadržaji na ostrvu. Obala je peščana sa sitnim šljunkom. Ne postoje suncobrani duž plaže, a umjesto toga je drveće koje pružaju dobru hladovinu tokom vrelih letnjih dana.
Iz razloga što se nalazi u glavnom gradu ostrva, ova plaža je najposećenija.
2-Kambi (Kampi):
Lokacija: 1,5 km južno od naselja Fournoi.
Opis: Kambi je jedan od najlepših i najpopularnijih plaža na ostrvu Furni, zbog male udaljenosti od glavnog grada ostrva. Okružena zelenilom, Kambi ima peščanu obalu prošaranu sa šljunkom.
Do plaže Kambi moguće se prebaciti iz glavnog grada brodićem, a ukoliko se krene pešice biće potrebno oko 20 min hoda.
Kampi je najpopularnija plaža na ostrvu posle Gradske plaže. Ona se sastoji od dve plaže razdvojene stenama. Stene ne predstavljaju prepreku da se pređe sa jedne na drugu plažu, zato što preko njih postoji betonirana staza.
Ukoliko se ne dođe u glavnoj sezoni (pre sredine juna), tada je sve zatvoreno, pa je potrebno na plažu poneti i vodu. U širem području postoji nekoliko hotela i soba za najam.
Bar “Karidomilos” Stepenište za plažu
Kristalna voda i izolovana atmosfera stvaraju idealno mesto za odmor. Nekoliko stabala duž plaže pruža preko potrebnu hladovinu u vrelim letnjim danima, a takođe postoje suncobrani i ležaljke.
Ukoliko se dolazi kolima na plažu, postoji parking na brdu iznad plaže, odakle se pešice spušta do plaže. Kambi ima malu marinu za jahte, ribarske i izletničke brodove i jahte.
Staza za plažu odvaja se od glavnog puta kod dve vetrenjače, od kojih je jedna pretvorena u bar “Karidomilos”. Iza vetrenjača počinje stepenište koje vodi do plaže. Međutim, može se krenuti stazom, koja se posle nekog vremena takođe završava stepeništem. Ova druga varijanta je lakša za povratak sa plaže, jer se izbegava dugo stepenište.
3-Ellidaki:
Lokacija: 3,5 km južno od naselja Fournoi.
Opis: Ellidaki je prva plaža na koju se nailazi posle plaže Kambi. Ima kristalnu vodu i peščanu obali sa sitnim belim šljunkom.
Elidaki je neverovatna plaža nalazi relativno blizu glavnog grada. Okružena je divljim pejzažem i sa mnogo zelenila, kao i većina plaža na ostrvu Furni. Na plaži nema turističkih sadržaja, kao što su ležaljke, suncobrani ili taverna, tako da bi posetioci trebalo da budu na to spremni. Devičanska atmosfera, netaknuta lepota i tišina daju posetiocima željeni mir na ostrvu Furni.
Plaža Ellidaki bi trebalo da je prva na slici sa desne strane.
Posle raskrsnice na glavnom putu za naselje Chrysomilia, vozi se 600 m prema naselju Agios Ionnis, gde se nalazi putokaz prikazan prikaz u odeljku Saobraćaj. Tim putem se vozi do plaže oko 1,3 km.
Između plaža Kampi i Ellidaki nalaze se dve (neimenovane) uvale sa plažama, od kojih se jedna vidi levo na gornjoj slici. Druga uvala, koja se ne vidi na gornjoj slici, ima plažu prikazanu na sledećoj strani. Nije baš jasno kako se stiže do ove dve uvale i da li do njih postoji staza sa glavnog puta.
4-Petrokopio:
Lokacija: 4 km južno od naselja Fournoi.
Opis: Petrokopio je jedna od najinteresantnijih i najlepših plaža na ostrvu, poznata po transparentnoj plavoj vodi i belom šljunku.
Plaža Petrokopio se nalazi odmah nakon plaža Kambi i Ellidaki.
Petrokopio ima važnu istorijsku ulogu zbog drevnog kamenoloma, odakle je mermer vekovima isporučivan gradovima širom Mediterana, a naročito starom Miletu. Kamenolom se nalazi odmah iznad plaže. To je razlog što je plaža je prilično kamenita i ima beli šljunak koji stvara fascinantnu antitezu sa plavom bojom Egejskog mora.
Plaža Petrokopio nije uređena sa suncobranima i ležaljkama, tako da ima jedinstvenu netaknutu lepotu.
Do plaže se može doći motociklom ili automobilom ili brodskom turom iz luke Fournoi. Ukoliko se dolazi kolima, put do plaže je isti kao gore opisani put do plaže Ellidaki, s tim da se oko 400 m pre dolaska na plažu Ellidaki levo odvaja put prema plaži Petrokopio i njime se vozi do kraja, odnosno oko 500 m.
Na slici plaže Petrokopio vide se još dve plaže u daljini. Do njih je moguće doći skretanjem sa glavnog puta 1,4 km posle skretanja za plaže Ellidaki i Petrokopio i zatim se vozi još oko 1,1 km zemljanim putem.
5-Kassidi:
Lokacija: 7 km južno od naselja Fournoi.
Opis: Kassidi je jedna od najboljih plaža za kupanje na ostrvu Furni. Okružena je stenovitim pejzažem sa sasušenom plantažom i ima plavu egzotičnu vodu koja pleni posetioce.
Obala je sa mekim peskom, ali je morsko dno prilično stenovito, što znatno otežava ulazak i izlazak iz vode.
Okolina plaže je potpuno usamljena, ali postoji nekoliko soba za izdavanje u širem području. Plaža je zaštićena od jakih vetrova i mogući su samo mali bezopasni talasi.
Do plaže Kassidi može se doći kolima, a samo poslednja deonica je zemljani put. Nešto severnije od ove plaže nalazi se plaža Agios Ioannis Thermastis, smeštena u veoma maloj uvali.
6-Vlihada:
Lokacija: 7 km južno od naselja Fournoi.
Opis: Pošto je okružena visokim stenama, plaža Vlihada je zaštićena od jakih vetrova. Male uvale koje se nalaze u okolnom području često koriste nudisti.
Vlihada je najjužnija ostrvska plaža. To je divna plaža sa čistom smaragdnom vodom i spektakularnim stenovitim brdima koje je okružuju.
Zbog tople i plitke vode, smatra se bezbednom za decu, mada stene na morskom dnu mogu biti neprijatne.
Na plaži i u blizini nema nikakvih turističkih sadržaja.
Do plaže Vlihada može se doći ili kolima ili brodićem iz luke. Ukoliko se dolazi kolima, to je isti put kao za plažu Kassidi, s tim što postoji odvajanje na zemljanom putu, koje se nalazi oko 700 m posle raskrsnice puteva za Agios Ioannis Thermastis, plažu Vitsilia i plaže Kassidi i Vlihada.
7-Vitsilia:
Lokacija: 7 km jugoistočno od naselja Fournoi.
Opis: Zbog stenovitom pejzaža i udaljenosti od glavnog grada, plaža Vitsilia nije mnogo posećena i zato je veoma opuštajuća i izolovana.
Plaža Vitsilia nalazi se na jugoistočnoj obali ostrva Furni, oko 700 m levo od raskrsnice pomenute u opisu plaže Vlihada.
Voda je plitka i čista. Vitsilia je izolovani zaliv i nema nikakvih turističkih sadržaja. Budući da je okružena visokim stenama, plaža je zaštićena od jakih vetrova.
Do plaže se može doći ili kolima ili brodićem iz luke.
8-Kamari:
Lokacija: 10 km istočno od naselja Fournoi.
Opis: Plaža Kamari je smeštena u stenovitom predelu i zelenom okruženju. U selu Kamari postoje nešto od turističkih sadržaja, ali će mirno okruženje i izuzetna lepota nagraditi posetioce.
Kamari je šarmantno primorsko mesto u istočnom delu ostrva Furni, nakon što se pređe prevčlaka koja spaja dva dela ostrva. Prekoputa se nalazi Agios Minas, treće po veličini ostrvo u arhipelagu. Udaljeno je tek nešto više od 400 m.
Na plaža Kamari se preporučuje ronjenje zbog kristalne i plitke vode.
Plaža je zaštićena od jakih vetrova i nema talasa zbog malih dimenzija uvale. Plivači će naći na ovoj plaži svoj mali raj.
Crkva Agios Minas se nalazi na brdu iznad sela Kamari i vredi je posetiti.
Posetioci do plaže Kamari dolaze brodićem iz glavne luke ili na motoru. Sa glavnog puta Fournoi – Chrisomilia postoji odvajanje za Kamari i oko 1,4 km se vozi do sela i plaže.
9-Chrissomilia (Chrisomilia, Chrysomilia, Chrysomilea):
Lokacija: 16 km severoistočno od naselja Fournoi.
Opis: Duga i peščana, plaža Chrissomilia je odlično mesto za opuštanje, potpuno odvojeno od glavnog naselja i luke. Nekoliko stabala duž plaže pruža hladovinu posetiocima.
Chrissomilia (u prevodu zlatna jabuka) je drugo po veličini naselje na ostrvu Furni. Sagrađeno je amfiteatralno na obroncima padine i nudi izvanredan pogled na Egejsko more.
Plaža se nalazi u luci ovog naselja, koja se zove Kampi Chrisomilias, a udaljena je od naselja oko 1,8 km po vijugavom putu. Većina objekata oko luke su zapravo sobe za najam i taverne koje su poređane duž plaže. Drugih turističkih sadržaja nema.
Do Chrissomilije je moguće doći kolima ili na motoru ili izletničkim brodom iz naselja Fournoi.
10-Agia Triada:
Lokacija: 15 km severoistočno od naselja Fournoi.
Opis: Agia Triada se nalazi u blizini naselja Chrysomilia. To je peščana plaža sa kristalnom vodom i sa osenčenim područjima ispod drveća.
Divna plaža Agia Triada nalazi se ispod puta koji spaja naselje Chrissomilia i luku Kampi Chrisomilias.
Plaža je dobila ime po prelepoj crkvi Agia Triada (Sveta Trojica) koji se nalazi u neposrednoj blizini.
Plaža nema turističke sadržaje kao što su suncobrani i ležaljke, ali postoje kantina i jedna taverna u blizini, u kojima se služi brza hrana i meze.
Mirna i plava voda savršeno se uklapa sa stenovitom pozadinom i velikom plantažom. Duž plaže je sitan šljunak.
Do plaže je lako doći zemljanom stazom ili izletničkim brodićem iz nasela Fournoi. Kola je verovatno potrebno parkirati malo dalje od plaže.
11-Bali:
Lokacija: 8 km istočno od naselja Fournoi.
Opis: Bali je neverovatna lokacija sa direktnim pristupom stenovitom pejzažu i zelenim brdima. Voda je plitka i idealna za sve uzraste.
Među velikim brojem plaža koje se nalaze na ostrvu Furni, tu je lepa plaža Bali, jedno od najboljih mesta za uživanje u plivanju. Nalazi se blizu najužeg dela prevlake koja spaja dva dela ostrva Furni. Iako nosi ime po poznatom indonežanskom ostrvu, sa njim ne postoji nikakva veza i sličnost.
Postoje brodići koji povezuju Bali sa glavnim gradom, ali do plaže se može doći pešice ili automobilom (motorom). Mirna atmosfera je idealna za uživanje u danu na suncu. Na plaži nema turističkih sadržaja, jedino pojedina stabla duž obale pružaju hladovinu posetiocima.
12-Koumara:
Lokacija: 5 km severoistočno od naselja Fournoi.
Opis: Plaža Koumara je relativno blizu naselja Fournoi. Lepa i mirna, plaža Koumara ima kristalnu vodu i smeštena je u bujnom zelenom krajoliku.
Koumara (u prevodu jagoda) je sa 180 m najduža plaža na ostrvu Furni. Ova duga izolovana peščana plaža nije uređena. Obično je na plaži samo mali broj kupača.
Od glavnog puta Fournoi – Chrisomilia postoji asfaltni put do plaže, ali se automobil mora parkirati na brdu i peške se spustiti na plažu (otprilike 1 km pešačenja). Druga varijanta dolaska na plažu je izletnički brod iz naselja Fournoi.
13-Ambelos (Ampelos):
Lokacija: Na severnoj obali ostrva.
Opis: Ampelos je mala plaža okružena zelenilom, maslinama i klisurama. Skrivena između litica pokrivenim velikim plantažama koje dosežu do same obale mora, Ambelos je idealno mesto za ljubitelje prirode i naturiste.
Plaža Ambelos se nalazi oko 1,2 km severno od plaže Koumara. Navodno pšostoji staza do plaže, ali se ne vidi na Google Earthu. Plaža je mala, peščana, sa kristalnom vodom i neuređena. Potpuno je izolovana, kao i mnoge druge plaže na ostrvu. Ovaj usamljeni zaliv turisti retko posećuju.
14-Psili Ammos:
Lokacija: 1 km severno od naselja Fournoi.
Opis: Psili Ammos je plaža najbliža naselju Fourni, udaljena samo desetak minuta hoda severno od luke. To je divna plaža sa kristalnom vodom i mekim peskom.
Psili Ammos je jedna od retkih uređenih plaža na ostrvu Furni sa suncobranima i barom koji ostaje otvoren do ranih jutarnjih sati. Ime plaže znači tanak pesak. Duž plaže, postoje stabla koja pružaju dobru hladovinu.
Tokom dana, iz bara se čuje lepa muzika i može se popiti hladno piće, kafa i kokteli. Plaža je odlično mesto za opuštanje plus ima kosmopolitski osećaj. Iako je obala peščana, morsko dno je malo stenovito i to može biti opasno, posebno decu. Na putu iz nasela Fournoi do plaže Psili Ammos postoji nekoliko soba za najam.
Ukoliko se od plaže Psili Ammos produži zemljanim putem prema severu, posle nešto manje od jednog kilometra stiže se na bezimenu plažu sa malom crkvom. Ovu plažu uglavnom koriste stanovnici naselja Fournoi. Nalazi se van vidokruga sela i stoga je više privatna.
Na plaži je zasađeno drveće, koje još ne obezbeđuje hladovinu (2008. godine). Na plaži je uvek mirno. Ko želi, može u blizini crkve da sedi u hladovini. Sa ove plaže staza vodi u brda, s tim da se najpre mora proći kroz farmu (kroz kapiju), pored koza.
15-Keramidou:
Lokacija: Na ostrvu Timena.
Opis: Plaža Keramidou nalazi se 2 km od naselja Thimena. Tanak pesak i borovi su neke od glavnih karakteristika ove plaže.
Plavo-zelena voda komponuje jedinstvenu prirodnu lepotu u kombinaciji sa stenovitim pejzažom i borovima koji pružaju odličnu hladovinu. Plaža je smeštena između dve litice, koje štite uvalu od jakih vetrova.
Voda je plitka i čista. Oko plaže Keramidou ima nekoliko soba za najam. Plaža je potpuno izolovana, čak i u sezoni, i postoji mogućnost kada se dođe na plažu da bude potpuno prazna. Od luke Thimena do plaže postoji (jedini na ostrvu Timena) asfaltni put. Okolne uvale nezvanično koriste naturisti.