Egina se može smatrati predgrađem Atine i odlična je prilika za jednodnevni izlet. Mnogi Atinjani imaju vikendice na ovom lepom ostrvu i to je savršeno odredište za one koji žele ugodan odmor pored mora, a takođe i za obilazak ostrva. Blaga mediteranska klima sa mnogo sunčanih dana privlači Atinjane – izletnike, ali i turiste iz celog sveta.

Hram Aphaia je jedan od najstarijih i najbolje očuvanih hramova helenskog sveta i sa Arheološkim muzejom čini ovo ostrvo obaveznim odredištem zaljubljenika u arheologiju i istoriju. Ostrvo nudi dobru kuhinju, plaže i raznovrstan noćni život.

Geografija

Egina je smeštena u blizini Atine, u središnjem delu Saronskog zaliva, koji se po njoj zove i Eginski zaliv. Ovaj zaliv je veoma važan za Grčku. Ostrvo je blago razuđene obale sa brojnim malim zalivima i skrivenim plažama. Dužina obale iznosi 57 km, a koeficijent razuđenosti je samo 1,77.

Egina je brdovita, ali  je zemljište je vulkanskog porekla i veoma plodno, pa je ostrvo stoga dobro obrađeno i gusto naseljeno. Najviši vrh ostrva zove se Oros (531 m).

Ostrvo ima oblik trapeza (neko bi rekao da je oblika trougla). U severnom delu široko je 13 km, a u južnom 6 km. Rastojanje sever – jug iznosi oko 11 km. Sa 82,64 km2 površine Egine zauzima drugo mesto (posle Salamine) među Saronskim ostrvima, a među grčkim ostrvima je na 35. mestu. Najbliža tačka na kopnu je poluostrvo Methana, udaljeno oko 7,5 km. Salamina je udaljena oko 11,5 km, a kontinentalna Grčka oko 18 km. Ostrvo Agistri nalazi se oko 6 km jugozapadno od Egine.

Klima na Egini je sredozemna. I zelenilo je osobeno za ovu klimu. Na ostrvu postoje značajne šume bora.

Najznačajnija mesta na ostvu su: glavni grad Egina na zapadu, selo Perdika (na slici) na jugozapadu, Souvala na severu i na istoku Agia Marina.

Istorija

Prema grčkoj mitologiji Egina je ćerka rečnog boga Asopa i rečne nimfe Metope. Kasnije će Zevs oteti Eginu, a rezultat će biti sin Aeacus, koji će postati kralj Egine.

Egina je veoma rano naseljena, već u doba rane praistorije. U doba Mikenske civilizacije Egina je bila trgovačko središte za ovaj deo Grčke. Ostrvo je uživalo prosperitet i postalo je jedna od najjačih pomorskih sila u Grčkoj tokom Grčko-persijskih ratova. Egina je bio prvi polis koji je kovao sopstveni novac, nazvan kornjačom, zbog reljefnog dizajna koji je podsećao na kornjaču. U V veku p.n.e. antička Atina je sebi priključila Eginu. Kasnija istorija Egine vezana je za istoriju Atine. U doba rane Viznatije Egina je ponovo ojačala, o čemu govore brojne crkve iz ovog vremena.

Međutim, česti napadi Saracena u IX veku doveli su novog nazadovanja i, verovatno, napuštanja ostrva. Posle osvajanja Carigrada od strane krstaša 1204. godine, Egina je bila pod vlašću Zapada sve do 1537. godine. Tada Eginu osvajaju Turci i pod njima ostaje vekovima uz kratku vlast Mlečana krajem XVII veka.

Novi procvat Egine dešava se obrazovanjem savremene Grčke 1830. godine, kada je čak kratko bila i prestonica (1828-1830. godine). Proglašavanjem Atine za novu prestonicu Egina gubi na značaju, ali ne propada, jer je nova prestonica ostala blizu. Posle rata širenjem Atine ostrvo postaje mesto vikend turizma Atinjana, a kasnije i stalnih kuća doseljenika.

Stanovništvo

Popis iz 2011. godine u 19 naselja ostrva zabeležio je 13.056 stanovnika, što znači da je gustina naseljenosti Egine 158 stanovnika/km2 (radi poređenja gustina naseljenosti Srbije je 93 stanovnika /km2). Najveće naselje je grad Egina sa 6.867 stanovnika, što je 52,6% od ukupnog broja stanovnika ostrva. Ostala veća naselja su Kypseli (2.124), Vathi (1.495), Perdika (680), Mesagros (575), Vaia (291), Agia Marina (277, na slici), Alones (189), Kontos (138) i Portes (104), dok je u devet naselja popisano manje od 100 stanovnika.

Privreda

Poljoprivreda je tradicionalno zanimanje ostrvskog stanovništva, pogotovo uzgajanje pamuka, badema, vinove loze, masline. U novije vreme najvažnija kultura je pistać. Danas je ona u senci vikend turizma. U prilog turizmu ide i dobra saobraćajna povezanost ostrva sa kopnom i obližnjom Atinom. Ostrvo je najčešće odredište Atinjana u slobodno vreme, pa je prepuno taverni, pansiona, diskoteka i drugih sadržaja namenjenih slobodnom vremenu. Važna delatnost je i pomorstvo.

Ko želi da na ovom lepom ostrvu provedete odmor, u Egini može pronaći povoljne i kvalitetne +apartmane i hotele po pristupačnim cenama.

Saobraćaj

Iz luke Pirej trajekti polaze za Eginu svakih sat vremena u periodu od 07:00 do 20:00-21:00 sati, u zavisnosti od doba godine. Vožnja traje oko sat vremena, a cena karte je oko 10 €.

Brže se stiže katamaranima i “letećim delfinima” koji takođe iz luke Pirej polaze za Eginu svakih sat vremena u periodu od 07:00 do 20:00-21:00 sati, u zavisnosti od doba godine. Vožnja traje oko 40 minuta, a cena karte je oko 14 €.

Egina je takođe povezana sa drugim Saronskim ostrvima, kao i sa Kikladima, jer mnogi trajekti, katamarani i hidrogliseri nastavljaju odatle.

Na samom ostrvu postoji lokalni autobus kojim se može obići ostrvo, kao i taksi i vozila za iznajmljivanje (rent-a-kar). Takođe, mali brodovi idu do nekih od plaža. U gradu može prošetati ulicama i istražiti skrivene atrakcije kao što su pijaca ili male prodavnice duž pešačke zone. U blizini ribarnice postoje mnoge taverne, restorani i kafeterije. Pojedine lokacije mogu se obići na konju ili magarcu.


Znamenitosti

Grad Egina:

Grad Egina ima mnogo znamenitosti, vožnja kroz grad kočijama je lep doživljaj i dobar način za uživanje u prizorima prestonice. U gradu ima mnogo zanimljivih građevina i neoklasičnih kuća, među kojima je zgrada prve grčke vlade, sirotište koje je osnovao prvi guverner Grčke Ioannis Kapodistrias, kuće vođa grčke revolucije i kuće grčkih političara Spyridona Trikoupisa i Harilaosa Trikoupisa. U Egini je i kuća u kojoj je nekoliko godina živeo Nikos Kazantzakis, reditelj filma “Grk Zorba”. Na pristaništu se može posetiti mala bela crkva Agios Nikolaos (Sveti Nikola, zaštitnik ribara i mornara) i obližnja crkva Agios Dionysios koja je katedrala Egine. Paleohora je napušteni vizantijski grad koji se takođe može posetiti.

U gradu je vrlo zanimljiv Arheološki muzej osnovan još 1828. godine. U njemu je izložena kolekcija artefakata počev od neolitskih lonaca pronađenih u hramu Apolona.

Muzej Christosa Kapralosa bio je radionica poznatog vajara, a sada je tu prikazana zbirka njegovih radova.

Etnografski muzej se nalazi u centru grada i u njemu su izloženi retki drevni rukopisi, nameštaj, knjige, mape. U dvorištu muzeja se priređuju kulturni događaji.

Apolonov hram je na severnom kraju grada, nekoliko minuta hoda od luke. Samo jedna gigantska kolona sačuvana je do danas i naziva se Kolona.

Manastir Agios Nektarios (slika na prethodnoj strani) je vrlo zanimljivo mesto za posetu. Manastir je osnovao 1904. godine sam Agios Nektarios, koji je bio pravoslavni episkop. Ovaj prekrasan manastir se smatra važnim verskim centrom u Grčkoj. Agios Nektarios je sahranjen u manastiru i veruje se da je imao čudesne isceliteljske moći.

Agia Marina:

Agia Marina se nalazi 14 km istočno od glavne luke i nadaleko je poznata po noćnom životu. Svake godine se 17. jula održava tradicionalni festival Agia; tu je muzika, hrana i piće. Agia Marina je jedino mesto na ostrvu koje privlači agencijski turizam zbog blizine starog hrama i razvijene turističke infrastrukture.

Dorski hram Aphaia iz VI veka p.n.e. nalazi se na vrhu stene, a posvećen je boginji Atini. Ove ruševine obavezno posećuju svi turisti. Arheološki muzej Aphaia se nalazi odmah pored ruševina hrama i u njemu su izloženi eksponati pronađeni u crkvi na lokalitetu.

Souvala:
Lepo primorsko mesto i luka Souvala nalazi se 10 km od glavnog grada Egine. Druga po važnosti ostrvska luka čeka da bude otkrivena, sa brojnim tavernama, kafićima i plažom sa termalnom vodom. To je divno mesto za odmor, puno života i aktivnosti tokom cele godine.

Čuveni terapeutski topli i hladni izvori na plaži Souvala privlače posetioce u kombinaciji sa peščanom  i stenovitom plažom u neposrednoj blizini naselja.

Osim opuštanja na plaži, može se otići na jednodnevne izlete do Atine i okolnih ostrva. Takođe mogu se iznajmiti kočije kako bi se se provozali kroz grad Eginu. Ostrvo Agistri je najbliže Egini. Prelepo letovalište na Peloponezu – Methana je udaljeno samo 20 minuta vožnje brodom, a malo dalje se nalazi zeleno ostrvo Poros, takođe idealno za jednodnevni izlet.


Noćni život

Na Egini noćni život počinje večerom u dobrom restoranu ili taverni, a završava se u baru ili klubu u ranim jutarnjim časovima.

Na desetine restorana i taverni sa dobrom hranom može se pronaći na Egini, ne bi trebalo propustiti čašu ouza uz predjelo od hobotnice u nekom od veoma poznatih ouzerija u luci Egina. Kasno veče je vreme za posetu nekom od desetine barova i klubova na ostrvu za ples i piće do ranih jutarnjih sati u zvuke grčke ili strane muzike. Može se birati između mirnijih ili posećenijih mesta.

PLAŽE

Plaže na Egini su veoma lepe. Agia Marina je verovatno najpopularnija, jer je dugačka i peščana, a takođe je pogodna za decu. Ostale plaže se mogu pronaći u mestima Marathonas, Souvala, Vagia i Perdika. U mestu Kipseli se može okupati na plažama Kavouropetra i Leonti. Isto tako u gradu Egina postoje veoma lepe plaže. Jedna je prema hramu Apolona, a ostale prema drugoj strani grada.

Avra:

Plaža Avra je najbliža luci Egina. Nalazi se pored arheološkog lokaliteta Kolona i na pešačkoj udaljenosti od trajektne luke. To je uređena plaža sa ležaljkama, suncobranima i kafeterijom / barom na samom pesku. Voda je plitka i bezbedna za malu decu. Brojne mogućnosti za smeštaj i taverne su na samo par minuta hoda.

Položaj plaže

Sa plaže se mogu posmatrati trajekti, “leteći delfini”, jedrilice, luksuzne motorne jahte i živopisni ribarski brodići kako dolaze i odlaze sa ostrva. Na horizontu se vidi susedno ostrvo Agistri, Methanas i, u daljini, Peloponez. Zalasci sunca su spektakularni. Na plaži se nalazi malo brodogradilište, gde se grade i održavaju tradicionalni drveni ribarski brodići, korišćenjem tradicionalne tehnike. Dečije igralište se nalazi prekoputa plaže.

Istorijsko mesto

Plaža Avra je mesto bogato istorijom. U moru ispred Avre su još uvek vidljivi ostaci drevne luke. Postoje pronalasci (arhitektura i keramika) sa arheološkog brda Kolona koje datira iz neolita. Stojeća kolona (Kolona) je sve što je ostalo od hrama Apolona iz klasičnog perioda. Kada uđe u arheološki lokalitet (čiji je ulaz odmah pored plaže) posetilac se nađe u prošlosti. Godinama su stanovnici Egine živeli na tom mestu. Pogled sa lokaliteta prema gradu je divan. Lokalitet ima muzej u kome su izloženi arheološki pronalasci sa ostrva. Otvoren je svakog dana (sem ponedeljka) od 8:30-15:00 sati, tokom cele godine.

Muzički festival Egina

U avgustu je plaža Avra Beach pozornica muzičkog festivala. U leto 2015. godine ovaj festival će imati deseto izdanje. Glavni cilj međunarodnog muzičkog festivala je uspostavljanje foruma na kome se druže grčki i međunarodni muzičari i istražuju neka od najlepše ikada napisanih muzičkih dela za male muzičke ansamble.

Pored toga, dugoročni cilj Festivala je stvaranje neophodne infrastrukture na Egini; ostrvo, koje deluje kao mesto okupljanja velikog broja intelektualaca i umetnika, zahteva stalno otvoreno mesto za održavanje kulturnih događaja. Takav mesto bi u budućnosti moglo da ugosti Festival i druge manifestacije, promovišući ostrvo u smislu kulture, razvoja, pa čak i turizma.

Panagitsa:

Na samo pet minuta hoda od luke Egine nalazi se plaža Panagitsa. Plaža je dobila ime po crkvi Panagitsa koja se nalazi na bulevaru. Ovu plažu koriste mnogi meštani i ujutro se može videti dosta starijih grčkih dama koje uživaju u svoj dnevnoj dozi plivanja.

Pored plaže se nalazi restoran “Babis” koji daje u zakup ležaljke i suncobrane. U restoranu se može popiti piće, ručati ili večerati. U večernjim satima ležaljke zamenjuju stolovi i moguće je večerati na samoj plaži.

Gradska plaža:

Marathon (Marathonas):

Lokacija: 5 km jugoistočno od grada Egine.

Opis: Marathon (ili Marathonas) je lepa usamljena plaža na maloj udaljenosti od grada Egine. Ovo je živopisno mesto na kome obično nema gužve.

Marathon, živopisno ribarsko selo, gde tradicija i dalje vlada, veoma je privlačno za turiste na odmoru na Egini. Sjajni prizor ovog mesta hipnotiše nove posetioce koji ne mogu da odvoje pogled od ovog čudnog ribarskog sela kada ga prvi put ugledaju. Mnogi su za izgradnju kuća izabrali vidikovce na okolnim brdima, kako bi mogli da uživaju u spektakularnom pogledu na more. Iako se do Marathona lako stiže iz glavne luke Egina, on je i dalje zadržao ekskluzivnost. Mesto je relativno mirnije u odnosu na druge lučke gradove. Marathon ima pojas peska sa plažom koja je uređena i razvijena za promociju turizma. Posetioci traže zabavu i da dobiju prelepi ten sa kojim će se vratiti kući, kao simbolom odmora na kome su pronašli savršeno mesto za uživanje. Takođe se mogu iznajmiti ležaljke i suncobrani. Za željne avanture, postoje i druge aktivnosti kao što su ronjenje i ronjenje sa bocama. Ronilačka oprema se takođe može iznajmiti. Pošto je Marathon ribarsko selo, brojne taverne služe izuzetno spremljene sveže morske plodove, zajedno sa drugim tradicionalnim jelima grčke kuhinje. Marathon se takođe može pohvaliti sa dve divne plaže.

Marathonas A:

Kada se vozi od grada Egine prema naselju Perdika, na pola puta nalazi se plaža Marathonas. To je uređena plaža i jedna je od najposećenijih na ostrvu. Plaža je peščana, voda je plitka, zbog čega je popularna za porodice sa malom decom.

U kantini kod Dimitrisa mogu se iznajmiti ležaljke, suncobrani i sandoline. U hladu terase kafića “Akrogialia” može se popiti frape. “La Palma” i “Ammos” služe grčku i internacionalnu kuhinju i pića od ranog jutra do kasno u noć i nude besplatne ležaljke svojim gostima. Pored “Ammosa”, može se jesti u senci drveća u taverni “Tasos” i uživati u tradicionalnoj grčkoj kuhinji. Ako se produži malo južnije, dolazi se do grčke taverne “Ostria” čiji su stolovi ispod drveća na plaži i taverne “Stratigos” sa velikom natkrivenom terasom i malim prostorom na plaži pored terase.

Ko traži smeštaj na plaži ili u blizini plaže Marathonas, ima više mogućnosti: hotel, studija, apartmani i sobe za iznajmljivanje.

Marathonas je stvarno dobro posećen tokom letnjih meseci, zato je bolje doći ranije (oko 9:00 sati) i imati celu plažu na raspolaganju do 11:00 sati, kada dolazi većina posetilaca. Oni koji dolaze rano mogu uživati u lepoj plavoj boji mora. Kada je vedro vreme, sa leve strane pruža se pogled prema ostrvu Moni i poluostrvu Methana iza njega, a još dalje se vidi ostrvo Agistri sa Peloponezom u pozadini. U letnjim mesecima sunce zalazi između 20:00 i 21:00 sat, a zalasci sunca su zapanjujući! Korisno je znati da se bude na plaži u to vreme. Začudo, većina Grka ode kući ranije sa plaže da bi se spremila za veče… Ujesen su najspektakularniji zalasci, kada sunce zalazi iza ostrva Moni.

Sezona na plaži Marathonas počinje od pravoslavnog Uskrsa, kada se restorani otvaraju prvi put posle zimske pauze. Početkom juna cela plaža u potpunosti radi sa svim ležaljkama i suncobranima na svom mestu. Sezona se završava krajem oktobra, mada taverne “Ostria” i “Stratigos” mogu biti otvorene zimi vikendom.

Aeginitissa:

Aeginitissa jedna od plaža “u trendu” na Egini. Na ovoj plaži se mladi žitelji Aeginitisse i mladi Atinjani druže tokom letnjih vikenda! Plaža se nalazi u prekrasnoj uvali Aiginitissa sa ogromnim stablima eukaliptusa i neverovatnim zalascima sunca. Morska voda je kristalno jasna i tirkizno plave boje.

Lepo stilizovani Aeginitissa Lounge Beach & Coctail Bar čiji su vlasnici Stelios i Ria Pallis služi ukusnu hranu i izvrsne koktele. Preporučuje se jedinstveni Fistiki Moquito! Na meniju su razne ukusne salate, predjela, testenina i sendviči. Hrana se služi kako na plaži, tako i na terasi bara na plaži.

Joga na plaži

Na plaži Aeginitissa mogu se iznajmiti ležaljke i suncobrani, može se igrati odbojka na pesku ili tenis na plaži na specijalno napravljenim terenima. Ili voziti sandolinu. Unutra se nalazi sto za stoni tenis i stoni fudbal. U letnjim mesecima Fotini Bitrou vodi jogu na plaži Aeginitissa. Potrebno je samo poneti peškir i bikini i uživati u vežbama joge na zalasku sunca.

Žurke na plaži

Vikendom di džejevi puštaju muziku i redovno se organizuju žurke i koncerti žive muzike. Nastupaju razni izvođači na plaži Aeginitissa: Julian Marley (da, sin rege legende Boba Marleya), Maraveyas Ilegál (popularni grčki bend) i mnogi drugi.

Ko je u potrazi za mestom gde bi mogao da priredi žurku, Aeginitissa je veoma dobar izbor. Ria i Stelios će žurku učiniti nezaboravnom!

Perdika:

Samo 9 km jugozapadno od luke Egina nalazi se tradicionalno selo Perdika (u prevodu Jarebica). Naselje se sastoji od malih starih kuća, tradicionalnih ribljih taverni, barova i kafića. Plaža je šljunkovita sa kamenjem, dok je voda kristalno čista. Drveće pruža kupačima prirodan hlad.

U blizini, smešteno na brdu, nalazi se veoma interesantno selo Sfentouri, sa dve male izolovane peščane plaže Klima i Sarpa za one koji vole da uživaju u opuštanju i tišini.

Sarpa:

Na južnom delu Egine, dobro ušuškana, smestila se plaža Sarpa. Široka peščana plaža sa ležaljkama i suncobranima, terenima za odbojku i malom kantinom koja služi piće i hranu. Pogled sa plaže na ostrvo Moni i poluostrva Methana i Peloponez je fantastičan i menja se svakih sat vremena.

Vikendima tokom leta plaža je veoma popularna i može biti veoma gužva od 11 sati. Tokom nedelje atmosfera na plaži je opuštena i mirna sa muzika koja nije preglasna, već prijatna.

Ko ponese ronilačku opremu i otpliva 300 m od plaže u neposrednoj blizini stena videće mnogo riba.

Klima:

Peščano šljunkovita plaža Klima se nalazi na južnoj obali ostrva, pored zaliva Klidi. Tokom nedelje to je tiha plaža, ali tokom vikenda može biti gužve, pošto je zaliv popularno sidrište. Ako se pogleda od plaže prema brdu videće se kuće u selu Sfendouri. U proteklih osam godina mnogo novih kuća je izgrađena u ovoj oblasti.

Ko voli ronjenje na dah i ili sa bocama, naći će mnogo dobrih mesta na južnoj obali ostrva. Kada se roni u neposrednoj blizini plaže i stena, već može da se vidi mnogo riba.  

Postoji izvesno neslaganje oko toga koja uvala se zove Klima, a koja Klidi. Mogu se pronaći mape gde Klima se zove Klidi i obrnuto.

Tokom letnjih meseci na plaži je postavljena manja količina ležaljki i suncobrana, koji se besplatno koriste.

Portes:

Portes je strma šljunkovita plaža u istoimenom naselju okruženom borovom šumom, sa malom lukom, nekoliko kuća i taverni koji kompletiraju ovaj živopisni izolovani krajolik. Mesto je prilično tiho i lako je do njega doći iz Agia Marine. Kada se kolima spušta u Portes, potreban je dodatni oprez, jer je put koji vodi do mora prilično uzak, i samo jedan automobil može da prođe. Mir, spokoj i izolacija su glavne odlike plaže Portes, tako da je potrebno poneti sa sobom sve neophodne namirnice.

Lafoklistis (Kardoula):

Nalazi se oko 2 km južno od Agia marine.

Agia Marina:

Lokacija: 12 km istočno od grada Egine.

Opis: Peščana plaža Agia Marina je dobro uređena sa ležaljkama, suncobranima i ponudom zabave na vodi. Vrlo je popularna i ima mnogo hotela duž plaže.  

Agia Marina je JEDINA plaža na Saronskim ostrvima koja ima plavu zastavu! Ona je jedna od retkih peščanih plaža Egine, a nalazi se u istoimenom primorskom turističkom mestu, istočno od glavnog grada ostrva. Voda je čista i providna, kao što je uvek na grčkim ostrvima. Zabava na vodi koja se nudi je u rasponu od vožnje sandolina do parasailinga (čamac koji vuče specijalni padobran), a mogu se iznajmiti i plovni objekti.

Vagia:

Putem kroz unutrašnjost ostrva od grada Egina

Iz grada se krene putem koji kroz unutrašnjost ostrva vodi do Agia Marine, prođe se manastir Agios Nektarios i vozi se kroz selo Mesagros. Produži se dalje do tačke gde se put račva. Krene se levim putem (desni put je za hram Aphaia i Agia Marinu), nastavi se sa vožnjom i neposredno pre prelaska malog mosta skrene se desno za “centar sela”. Kod crkvice se skrene levo ako se želi na plažu ili desno za Nisidu. Ukoliko se ne skrene desno pre mosta, već se nastavi sa vožnjom pravo, videće se veći deo sela.

Priobalnim putem od grada Egina

Krene se priobalnim putem od grada Egina u pravcu naselja Souvala, prođe se selo Souvala i nastavi se vožnja. Posle otprilike 5 km pređe se mali most, skrene se levo prema “centru” naselja Vagia i plaži.

Autobusom

Do plaže Vagia može se doći i autobusom iz grada Egina.

Vagia B

Ova peščana plaža je savršena tajna i nije je mnogo ljudi otkrilo. Nalazi se desno od male luke Vagia. Na plaži više nema ležaljki i suncobrana, pa je potrebno poneti sopstveni. To je mirno mesto, čak i u avgustu, koji je mesec sa najvećim brojem turista.

Loutra (Souvala):

Plaža Loutra je udaljena samo nekoliko minuta hoda od luke Souvala. Peščana plaža se smestila u prirodnom formiranom potoku i posećena je od ljudi koji žive u Souvali i neposrednoj okolini.

Voda je plitka, savršena za malu decu. To je prava porodična plaža, mogu se videti mladi i stari kako uživaju u plivanju i igranju u tirkizno plavoj vodi.

Na desnoj strani, na gornjem nivou plaže, smestio se bar na plaži i restoran “Banio Banio” koji iznajmljuje ležaljke i suncobrane za 5 € dnevno. Sa terase bara može se uživati u fantastičnom pogledu i može se lepo sedeti u hladu, dok se uživa u piću i hrani. Dostupan je besplatan bežični internet.

Na suprotnoj strani od ležaljki bara “Banio Banio” nalaze se nove stilske ležaljke hotela “Xanthippi”. Gosti potpuno renoviranog hotela “Xanthippi” imaju ležaljke i suncobrane besplatno. Između ležaljki u hladovini ispod velikog drveta kod ulaza na plažu, smestili su se brojni meštani, koji imaju dobar provod kao i svi ostali i gledaju na plažu ispred njih.

Plaža je dobila ime po prirodnom izvoru koji je tu pronađen. Mala betonska “kada” na plaži je suvenir iz vremena kada su ljudi dolazili da se kupaju u izvorskoj vodi u malom kupatilu. Nažalost, banja je presušila i kupatilo je godinama zatvoreno godinama. Svake godine stara zgrada se kreči da bi se sakrili grafiti koji se pojave u zimskom periodu.

Plaža Loutra je doživela velike promena u poslednjih pet godina. Christos i Tasos su dali novi život Loutri svojim barom na plaži “Banio Banio”. Svake godine, oni poboljšavaju bar i restoran dajući mu malo drugačiji izgled, a poslednja promena je transformacija studija Xanthippi u potpuno nov moderan hotel Xanthippi, koji je unapredio oblast Loutre u potpunosti. 

Pešačka staza povezuje plažu Loutra i luku Souvala. Kada se dođe u luku Souvala (na kej gde pristaje trajekt Alexandros) potrebno je krenuti prema najbližoj taverni. Levo od te taverne nalaze se stepenice koje vode do staze za Loutru. Potrebno je samo tri minuta hoda. Kada se dolazi automobilom, pored plaže postoji mali parking prostor.

Prosinemo:

Plaža Prosinemo se nalazi na severnoj obali ostrva, pored plaže Kamares. To je uređena plaža sa ležaljkama, suncobranima i kantinom. Na plaži i u vodi ima igračaka za decu.

Kamares Paradise Beach:

Moni

Poseta ostrvu Moni (površine 1,35 km2), prekoputa Egine, preporučuje se ljubiteljima sunca i mora zbog netaknute prirode. Uživanje je u fantastično čistoj vodi i lepoj prirodi sa životinjama, jedinim stanovnicima ostrva. Moni je blizu Egine (manje od 500 m na najužem mestu) i povezan je sa naseljem Perdika tokom letnjih meseci. Čamci prevoze do uređene peščane plaže u uvali na severnoj obali ostrva. Za samo 10 minuta vožnje čamcem može se stići do ove rajske lokacije, idealne za decu!

Iza plaže sa tirkiznom vodom počinje predivna šuma, koja se kao puzavica penje uz nagib strme planine i pokriva skoro ceo severni deo ostrva Moni. Ostatak ostrva je ogoljen sa stenama koje na najvišoj tački formiraju kupu. Ko voli planinarenje uživaće u usponu do vrha. Nije potrebno imati neko posebno iskustvo u planinarenju, ali je potrebna dobra obuća i velika flaša vode. Na vrhu brda se nalaze dva hangara sagrađena od kamena, koje su koristili Nemci tokom Drugog svetskog rata (da bi motrili na prolaz do Atine), a danas služe životinjama koje žive na ostrvu kao zaklon. Sa vrha se pruža neverovatan pogled na ostrvo Egina i naselje Perdika.

Šezdesetih godina prošlog veka na ostrvu je bio kamp i to je bila veoma popularna vikend destinacija. Danas, samo betonski temelji ispod drveća i ostaci nekog starog gvožđa podsećaju na te dane. Već godinama kamp ne postoji (najbliži se nalaze na Hidri i na Peloponezu). Tokom vikenda i letnjih meseci, Moni je omiljena sidrište za jedrilice i motorne jahte. Od kraja maja do kraja avgusta na plaži Moni su otvoreni bar i restorani. Oni takođe iznajmljuju ležaljke i suncobrane.

Boje mora na ostrvu Moni su magične, a voda je kristalno jasna. Postoji mala peščana plaža, ali veći deo strana plaže je malo stenovit. Postoje delovi gde se može lako ući u vodu, ali bi bilo lakše da se koristi prikladna obuća za vodu.

Različite vrste životinja su uzgajane na ostrvu, kao što su kritska koza-antilopa, jelen i paun. Ne bi se trebalo iznenaditi ako se suočite oči u oči sa Bambijem! Životinje se uopšte ne plaše ljudi i vole da provere ima li hrane za njih. Oni jedu iz ruke, pa ukoliko se ponese šargarepa ili hleb takvo iskustvo se može doživeti! Na drugoj strani ostrva, između stena i pećina, porodica morske medvedice uživa u miru. Iz luke Perdika ima se bliski pogled na obalsku liniju ostrva Moni, i može se prepoznati medvedica.

Kako doći

Do ostrva Moni dolazi se iz sela Perdika na jugu ostrva. U luci Perdika na prvom drvenom plutajućem pristaništu ima nekoliko manjih čamaca, koji po ceo dan vrše prevoz do ostrva Moni. Ne postoji red vožnje, čamac polazi kada se okupi dovoljan broj ljudi.  

Plaća se 5 € po osobi na početku putovanja, koje uključuje i povratak. Karte se ne izdaju. Van sezone potrebno je unapred dogovoriti prevoz.