Chania je najzapadniji okrug Krita, čiji istoimeni centar predstavlja ujedno i jedan od najlepših gradova ostrva. Chania je bila i glavni grad Krita za vreme Mletačke republike, a njen uticaj vidljivo oslikava arhitektura ovog grada.
Grad Chania je ujedno i jedinstven grad za provod, a okrug Chania sadrži i dve možda najlepše na ostrvu, Balos i Elafonisi. Na severozapadu od grada Kissamos-Kasteli nalazi se netaknuto, i još uvek divlje poluostrvo Gramvoussa (na slici). Na istoj strani, ali na jugozapadu, nalazi se plaža Elafonisi.
Chania je izvanredno mesto za odmor. Grad je romantično mesto za šećkanje, sa srednjevekovnom arhitekturom, elegantnim zdanjima i veličanstvenom venecijanskom lukom, najupečatljivijom lokacijom u gradu. Blizu grada ima mnogo plaža i hotela. Mada su pojedina mesta postala turistički razvijena, većina plaža i naselja zadržala je autentični stil. Severna obala je razvijenija i prepuna luksuznih letovališta i uređenih plaža. Kao suprotnost, južna obala je izolovana i više tradicionalna, sa malim primorskim selima i neuređenim plažama. Ne bi trebalo propustiti izlete do mesta kao iz bajke: Balos, Elafonissi, Paleochora, Sfakia, Falassarna i klisura Samaria. Sve plaže imaju kristalnu vodu i svaka nudi jedinstveni doživljaj, od onih prepunih turista do najskrivenijih plaža. Prirodna lepota područja ostavlja posetioce bez daha.
Odmor u okrugu Chanija je veoma interesantan doživljaj. Vožnja kroz okrug otkriva mnogo interesantnih mesta. To su srednjevekovna utvrđenja, staze kroz šume i klisure, mali lokalni muzeji koji opisuju lokalnu istoriju, pa čak se može pokušati razgovarati sa lokalnim stanovništvom u tradicionalnim restoranima. Često se mogu videti kako sede na seoskom trgu i uživaju u kafi u senci ogromnog drveta. Tokom letovanja, osim opuštanja na plažama, trebalo bi ugrabiti priliku da se doživi čuvena kritska tradicija i toplo gostoprimstvo.
Geografija
Okrug Chania je sa zapada, juga i severa okružen morem, dok se sa istoka graniči sa okrugom Rethzmno. Severni deo okruga je pitomiji i pogodniji za poljoprivredu, dok su središnji i južni deo okruga izrazito brdoviti i nepovoljniji za život. Okrugu Chania pripada i ostrvo Gavdos, koje je najjužnija tačka Evrope.
Površina okruga iznosi 2.376 km2 (28,5% površine Krita), a u njemu je 2011. godine popisano 156.585 stanovnika, odnosno gustina naseljenosti je 66 stanovnika na 1 km2.
Ovaj okrug često nezvanično zovu “zapadni Krit”. Okrug je lep, a mnogi njegovi delovi su netaknuti. Posebno se izdvajaju bujni Apokoronas, planinska Sfakia i Selino na krajnjem jugozapadu. Značajniji gradovi u okrugu Chania su Chora Sfakion, Kastelli-Kissamos, Paleochora, Maleme, Vryses, Vamos, Georgioupolis i Kalives.
Park prirode kanjon Samaria je glavna turistička atrakcija i utočište retke kritske koze kri kri. Bele planine ili Lefka Ori, kroz koje su probijene Samaria, Aradena, Imbros i druge klisure, su krečnjački vrhovi pokriveni snegom do maja i zauzimaju veći deo okruga Chania. Ove planine imaju više od 40 vrhova sa preko 2.000 metara nadmorske visine. Najviši vrh je Pachnes, sa 2.453 metara nadmorske visine.
Okrug takođe ima tri velika poluostrva, poznata kao tri glave Krita. Od istoka prema zapadu to su Akrotiri, Rodopos (takođe se zove Spatha) i Gramvousa.
Zapadni Krit je popularan kod turista i zbog prolećnog cveća koje cveta početkom maja u planinama. Posmatranje ptica je takođe popularno, a posebno se izdvajaju žutoglavi bradaš (vrsta orla) i suri orao. Pošto je ostrvo, Krit ima mnogo endemskih biljnih i životinjskih vrsta.
Jedino slatkovodno jezero na Kritu, Kournas (na slici), nalazi se u ovom okrugu blizu granice sa Rethymnom, 47 km od Chanije. Relativno je veliko, sa dužinom obale od 3,5 km. Jezero je nekada bilo puno jegulja, ali danas je poznatije po barskim kornjačama. Pored obale poređane su taverne i kiosci za iznajmljivanje pedalina. Generalno je jezero zadržalo svoju lepotu, sa Belim planinama koje se ogledaju u njemu.
Chania je okrug Krita koji prima najviše padavina, a dominira izrazita sredozemna klima.
Stanovništvo
Naselja sa više od hiljadu stanovnika u okrugu Chania su Chania (53.910), Mournies (7.553), Souda (6.358), Kounoupidiana (6.334), Nerokouros (5.531), Daratsos (4.732), Kissamos (4.236), Perivolia (3.986), Galatas (3.166), Vamvakopoulos (2.300), Agia Marina (2.005), Pitharion (1.724), Paleochora (1.675), Tsikalaria (1.545), Kalivai (1.429) i Kolimvari (1.088).
Na ostrvu Gavdos popisano je 152 stanovnika.
Znamenitosti
Venecijanski svetionik: Luka u Chaniji jetokom danajedno od najživljih, a noću jedno od najromantičnijih mesta. Prelepi svetionik nalazi se na kraju lukobrana, na ulazu u luku i smatra se simbolom Chanije. Prvi svetionik izgradili su Mleci 1570. godine, a poslednji put rekonstruisan je 1830. godine. Upadljiv je zbog pravougaonog oblika i napravljen je od kamenih blokova. Svetionik više nije u funkciji, ali je i dalje jedna od glavnih atrakcija Chanije zbog veličanstvene arhitekture i istorijskog značaja. Noću svetionik sija u mraku i liči na pravu kaleidoskopsku vinjetu. Posetiocima nije dozvoljen ulaz u svetionik. Pogled iz luke Chania je apsolutno neverovatan.
Grob Venizelosa: Na putu od Chanije prema poluostrvu Akrotiri i aerodromu, na vrhu brda sa panoramskim pogledom na grad, nalaze se grobovi dva velika grčka političara: Eleftheriosa Venizelosa i njegovog sina Sophoclesa Venizelosa. Eleftherios Venizelos spada u najistaknutije političke ličnosti moderne Grčke. Rođen je 1864. godine. Učestvovao je u pokretu za oslobođenje Krita od turske okupacije i u pregovorima sa Turcima. Sedam puta bio je premijer Grčke, a umro je 1936. godine u Parizu. Krićani i uopšte svi Grci duboko cene Venizelosa (u Beogradu ima ulicu), čijim zaslugama je Grčka početkom XX veka udvostručila teritoriju i postavio je temelje moderne socijalne države. Njegov sin Sophocles takođe je bio premijer Grčke od 1943-1952. godine. Pored njihovih grobova nalazi se manastir Prophet Elias, podignut u XVI veku. Na zvoniku ovog manastira podignuta je 1897. godine zastava tokom poslednje Kritske revolucije. Posle te revolucije Krit je postao slobodna država i kasnije se ujedinio sa ostatkom Grčke.
Klisura (kanjon) Samarija: Izlet sa pešačkom turom dužine 16 km. Tura kreće od platoa Omalos (1200 m nadmorske visine), odakle počinje put kroz nacionalni park. Klisura Samarija je u sklopu Lefka Ori (Belih planina) na zapadu Krita i spada među tri najduže u Evropi. Pešačenje kroz netaknutu prirodu traje 5-8 sati i završava se u mestu Agia Roumeli, odakle se putnici prebacuju trajektom do luke Sougia ili Chora Sfakion. Ulaz u klisuru plaća se 5 €, a prevoz trajektom 9 €, a na tu sumu potrebno je dodati troškove prevoza od hotela do klisure i nazad.
PLAŽE
Okrug Chania ima 29 plaža na kojima se vije plava zastava: Voulismeni, Grammeno, Pachia Ammos, Chalikia, Sougia, Falasarna/Pachia Ammos 1 i 2, Kasteli/Mavros Molos-Plaka, Kolymvari, Platanias, Platanias/Limanaki, Rapaniana, Stalos, Agioi Apostoli 1 i 2, Chrissi Akti, Agia Marina, Kalamaki, Nea Chora, Marathi, Stavros, Agios Onoufrios, Kalathas, Maistrali, Kalyves Xida, Almyrida, Kyani, Kavros i Perastikos. Tu privilegiju, međutim, nemaju dve najlepše plaže, Balos i Elafonisi.
Georgioupolis:
Lokacija: 37 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Ovo popularno letovalište nalazi se na sat vožnje od Chanije. Ima mnogo turističkih sadržaja i ljupku peščanu plažu.
Iako pripada okrugu Chania, Georgioupolis je bliži Rethymnu, od koga je udaljen 22 km. To je malo priobalno naselje, koje se nalazi u bujnoj dolini prepunoj reka i izvora. Georgioupolis je lociran na zapadnom kraju ogromne plaže, dugačke desetak kilometara.
Od toga na plažu Georgioupolis (GPS koordinate: 35°21′50″ N, 24°15′42″ E) otpada oko dva kilometra. Počinje kod reke Almiros, prostire se prema istoku i završava se na plaži Kavros, koja je njen prirodni nastavak. Kao i sve ostale plaže u tom području i plaža Georgioupolis je peščana sa velikim dinama i plitkom vodom. Vrlo dobro je uređena sa spasiocima i idealna je za decu. Problem nastaje kada je vreme vetrovito i savetuje se velika opreznost zbog morskih struja. Suncobrani, tuševi, hrana i piće se mogu dobiti na plaži. Takođe se može uživati u zabavi na vodi i jahanju.
700 m istočno od luke plaža se kod ušća reke Perastikos deli na dva dela. Od te tačke plaža je prema istoku šira. Područje oko ušća reke bogatije je vegetacijom, ali je more vrlo hladno.
Celo područje je dobro pokriveno lokalnim autobuskim linijama. U blizini se nalazi najveće kritsko jezero Kournas, do koga se iz Georgioupolisa može doći biciklom, pešice, a postoji i električni vozić. Na jezeru postoji plaža, pa kome je malo mora, može se okupati i u slatkoj vodi.
Kalyves (Kalives):
Lokacija: 19 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Kalyves je živopisno turističko mesto blizu Chanije. Dobro je razvijeno sa brojnim turističkim sadržajima i ima dugu plažu sa zlatnim peskom.
Kalives (GPS koordinate: 35°27′07″ N, 24°10′33″ E) se nalazi na južnoj obali zaliva Souda, u jednoj od najzelenijih oblasti Grčke. Ovo malo naselje sagrađeno je u plodnoj dolini kojom teku tri reke. Naziv sela u prevodu znači kolibe, barake, iz razloga što su ih seljaci sagradili na svojim imanjima da bi u njima provodili letnje noći. Selo je okruženo divnim peščanim plažama sa kristalnom vodom. Među tim plažama istočna je najpopularnija, jer se nalazi u samom selu, gde će se posetioci susresti sa prijateljskom i autentičnom atmosferom i dobrim izborom malih taverni, barova i smeštajnih kapaciteta.
Samo jedan kilometar severno od Kalivesa, na ušću reke Kiliaris, smestila se tiha plaža Kiani Akti. Sa istočne strane naselja teku reke Xidas i Mesopotamos. Postoje i mnogi izvori u moru (takozvane vrulje), koji u kombinaciji sa vodom iz reka snižavaju temperaturu mora.
Istočno i zapadno od reke Xidas su dve peščane plaže sa plitkom vodom, koje su pod uticajem severnih vetrova. Te dve plaže, Xidas i Maistrali, odlično su uređene i raspolažu svim neophodnim turističkim sadržajima. Na ušću reke Xidas nalazi se interesantan mostić (na slici) koji povezuje dve pomenute plaže. Živopisna luka Kalives se nalazi odmah do plaže Maistrali.
Do Kalivesa postoji redovna autobuska linija iz Chanije. U tom mestu nalaze se banke, pošta, ambulanta, prodavnice itd.
Kiani Akti:
Lokacija: 18 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Kiani Akti je prelepa plaža, smeštena između popularnih letovališta Kalami i Kalyves.
Kiani Akti (Plava plaža, GPS koordinate: 35°27′47″ N, 24°09′32″ E) nalazi se samo 1 km zapadno od Kalyvesa, na oko 30 minuta vožnje od Chanije. To je velika plaža sa finim peskom i plitkom vodom. Nije naročito uređena, ali ima delova plaže na kojima postoje ležaljke i zabava na vodi. Plaža ima kristalno čistu vodu i nije mnogo posećena, dakle idealan izbor da se na njoj provede ceo dan u kupanju i sunčanju. Porodice često posećuju plažu, jer njihova deca mogu bezbedno da se igraju i kupaju. U blizini je dovoljno kafića, kantina i taverni gde se može naručiti hrana i piće.
Na sredini plaže nalazi se ušće reke Kiliaris, koja donosi vodu sa vrhova planine Lefka Ori. To je jedna od samo nekoliko reka na Kritu koja ima vodu tokom cele godine. Naravno da je zbog reke more nešto hladnije oko njenog ušća.
Loutraki:
Lokacija: 12 km istočno od Chanije.
Opis: Plaža Loutraki raspolaže sa kristalnom i plitkom vodom, zbog čega je idealna za porodice sa decom.
Loutraki je mala peščana plaža (GPS koordinate: 35°29′57″ N, 24°09′50″ E), vrlo blizu živopisnog ribarskog zaseoka Marathi. Smeštena je blizu vojne baze Souda, u malu uvalu na južnoj obali poluostrva Akrotiri, zaštićenu od jakih vetrova. Plaža je uglavnom popularna među meštanima i porodicama, pošto je voda bezbedna za decu. Vrlo dobro je uređena i obezbeđuje sve uobičajene turističke usluge, u dubokom hladu vrlo visokog drveća na plaži. Mogu se iznajmiti suncobrani, ručati u nekoj od taverni, uživati u raznovrsnoj zabavi na vodi, a može se pronaći i smeštaj.
Do ove plaže može se doći isključivo kolima, a parking prostor je prostran i na njemu ima hladovine.
Marathi:
Lokacija: 14 km istočno od Chanije.
Opis: Marathi je živopisna uređena peščana plaža sa kristalnom vodom. Posebno pogoduje porodicama sa decom.
Marathi se nalazi na jugoistočnoj obali poluostrva Akrotiri, 5 km istočno od vojne baze Souda Bay. Plaža je uređena i veoma je popularna među lokalnim stanovništvom, koji su je “otkrili” pre nekoliko godina. Vikendom je na plaži prilična gužva.
Marathi (GPS koordinate: 35°30′17″ N, 24°10′24″ E) se sastoji od dve prelepe plaže sa sitnim peskom i plitkom mirnom vodom, idealnom za decu. Plaže su veoma dobro zaštićene od vetrova, pošto su okrenute prema jugu i sa njih se pruža lep pogled na rt Drapanos i planine Lefka Ori. Malo pristanište, koje služi kao luka, razdvaja dve dobro uređene plaže, sa svim potrebnim sadržajima u neposrednoj blizini. 500 m od plaže je ostrvce koje se takođe zove Marathi, a ima i naziv Palia Souda (Paleosouda) i do koga se može doplivati. Na ostrvcu postoji mala borova šuma, a njegova zapadna obala je strma i popularna je kod ronilaca.
Ukoliko se od luke produži prema jugozapadu, dolazi se do plaže sa krupnim šljunkom. Plaža se zove Sosorides (GPS koordinate: 35°30′16″ N, 24°10′16″ E) i veoma je popularna među meštanima koji traže mirnije mesto. Do plaže Sosorides se može doći asfaltnim putem, koji se odvaja samo nekoliko metara pre nego što se iz Chanije stigne na plažu Marathi.
Seitan Limani:
Lokacija: 20 km severoistočno od Chanije.
Opis: Mala plaža sa nestvarnom tirkiznom bojom mora poznata je po svojoj egzotičnosti, ali i teškom pristupu.
Plaža Seitan Limani nalazi se blizu aerodroma.
Usred divljeg pejzaža ne može se ni očekivati ništa manje od lepote koja ostavlja bez daha.
Zato je bije glas i da je opasna, što ne čudi kada na prvi pogled ugledaju stene koje, doduše, bacaju senku i jedine prave prirodni hlad.
Mnogi se, pak, uprkos njenoj lepoti ne usuđuju da joj priđu jer je za to potrebno barem osnovno znanje planinarenja.
Do plaže se može stići autobusom koji ide jednom dnevno, kao i automobilom ili motociklom.
GPS koordinate: 35°33′07″ N, 24°11′36″ E.
Stavros:
Lokacija: 17 km severoistočno od Chanije.
Opis: Smešten na severu poluostrva Akrotiri, Stavros je prelepa plaža sa čistom vodom.
Stavros (krst) je primorsko selo smešteno na najsevernijem delu poluostrva Akrotiri. Jedna od odlika ovog područja je veoma strma planina u obliku kamile koja se izdiže prekoputa luke Stavros. Planina je poznata po sceni iz filma “Grk Zorba” iz 1964. godine, kada je na plaži Anthony Quinn otplesao čuveni sirtaki. Tada je Stavros bio malo ribarsko selo, dok je danas područje postalo turističko središte sa brojnim hotelima i važnom turističkom infrastrukturom. Dve plaže na ovom području su doprinele njegovom razvoju.
Glavna plaža se nalazi istočno od sela, u podnožju planine, pored živopisne luke. Tu je formiran kružni zaliv, u potpunosti zaštićen od vetrova koji duvaju u toj oblasti. Zaliv koji liči na lagunu ima divan beli pesak i plitku tirkiznu vodu. Kontrast divlje planine i mirne plaže čine Stavros jedinstvenim mestom za kupanje. Plaža je veoma dobro uređena i pruža sve moguće usluge. Za mene je ovo najlepša plaža u okrugu Chania!
Druga plaža Stavrosa nalazi se severno od sela, odnosno 200 m severozapadno od glavne gradske plaže. Predstavlja mešavinu peščane i kamenite plaže, manje je uređena od prve plaže, ali je čistija. Njena glavna mana sastoji se u tome da nije zaštićena od vetrova i more je obično valovito. Na poluostrvu koje deli dve plaže Stavrosa, nalaze se ostaci drevnog kamenoloma, koji se koristio za vađenje krečnjaka pri izgradnji zidova Chanije tokom mletačke vlasti (XIII-XVII vek).
U Stavrosu pored ponude smeštaja i restorana, ima mini marketa, prodavnica, kafića itd. Stavros je sa Chanijom povezan autobuskom linijom.
GPS koordinate: 35°35′29″ N, 24°05′43″ E.
Kalathas:
Lokacija: 12 km severoistočno od Chanije.
Opis: Ovo je ljupko letovalište na poluostrvu Akrotiri, nedaleko od Chanije.
Primorsko mesto Kalathas nalazi se na poluostrvu Akrotiri u srcu velikog prirodnog zaliva, koji je otvoren za severne vetrove. Kalathas je relativno moderno mesto, naseljeno stanovnicima Chanije koji žele da žive dalje od centra grada.
Plaža u mestu je lepa, sa sitnim peskom u koji upadaju noge i plitkom kristalno čistom vodom, pogodnom za decu. Prekoputa plaže je malo ostrvo do koga se vrlo lako može doplivati. Nekoliko stabala palmi pored plaže daju egzotičnu notu pejzažu. Plaža je dobro uređena, sa suncobranima, ponudom zabave na vodi, restoranima, hotelima, mini marketima itd.
Zapadno od glavnog zaliva, iza stenovitog kraja, postoji usamljena peščana uvala. Ona nije uređena i idealna je za one koji ne vole posećena mesta.
Da bi se stiglo kolima do plaže Kalathas, iz Chanije je potrebno pratiti putokaze za Stavros, pošto se Kalathas nalazi upravo na tom putu. I aerodrom se nalazi u blizini. Tokom godine plaža je mirna, ali tokom leta je puna aktivnosti. Razlog je neposredna blizina grada, odakle dolaze mladi. Taverna otvorena tokom leta namenjena je osobama koje vole da uživaju u noćnom provodu.
GPS koordinate: 35°33′16″ N, 24°05′13″ E.
Nea Chora:
Lokacija: 1,5 km zapadno od Chanije.
Opis: Nea Chora se nalazi u gradu Chanija, udaljena je samo nekoliko minuta hoda od centra grada. Zbog svog položaja veoma je popularna.
Nea Chora je jako duga peščana plaža, smeštena pored ulice Akti Papanikoli. Iz luke Chania do ove plaže stiže se za oko 15 minuta hoda.
Glavna plaža Nea Chora je veoma dobro uređena, sa neophodnim sadržajima u neposrednoj blizini. To je lepa peščana plaža, sa stenama na pojedinim mestima. Nea Chora je idealna za one koji ne žele da napuste centar grada. Iza istočne strane plaže nalaze se stara fabrika sapuna (još uvek se vidi visok dimnjak) i sanatorijum. Nea Chora je popularna kod lokalnog stanovništva zbog ribljih taverni. Naravno, ima mnogo taverni, restorana, snek barova i kafića u blizini plaže.
Druga plaža se nalazi iza ušća reke Kladisos i prostire se do plaže Aptera. Plaža se zove Kladisos i to je lepa duga peščana (i mestimično šljunkovita) plaža. Uprkos činjenici da je vrlo blizu Chanije i da je veoma lepa, ova plaža je izolovana i neuređena. Najlakši način da se dođe do ove plaže je korišćenje pešačkog mosta preko reke Kladisos.
“Festival sardina” je poznata manifestacija koja se organizuje svakog leta na plaži Nea Chora, uz tradicionalnu muziku, ples i besplatnu ribu za goste.
GPS koordinate: 35°30′49″ N, 24°00′21″ E.
Golden Beach (Chrissi Akti):
Lokacija: 4 km zapadno od Chanije.
Opis: Ovo je jedna od najbližih plaža gradu Chanija. Do nje se može doći pešice iz grada, tako da je prilično popularna.
Prekrasna plaža Chrissi Akti (Zlatna plaža, 35°30′46″ N, 23°59′22″ E) dobila je ime zbog neverovatne boje peska. To je jedna od najbližih plaža u gradu Chania sa obiljem sadržaja. Chrissi Akti se sastoji od dve meke peščane plaže sa čistom i plitkom vodom posebno bezbednom za decu. Plaže su odvojene malim bežuljkom. Zapadna plaža (dalje od grada) je glavna plaža i to je Chrissi Akti, a istočna plaža se zove Aptera. Chrissi Akti je veoma dobro uređena plaža sa dečjim igralištem, suncobranima, ležaljkama, ponudom zabave na vodi, spasiocima, tuševima, kafićima itd.
Moglo bi se reći da su plaže Nea Chora, Kladisos, Aptera i Chrissi Akti (tim redosledom od Chanije) delovi jedne velike plaže smeštene u zalivu dugačkom oko 2 km.
Agioi Apostoloi:
Lokacija: 5 km zapadno od Chanije.
Opis: I ova peščana plaža je vrlo popularna zbog blizine glavnog grada. Pruža divan ambijent za opuštanje.
Oko 400 m zapadno od plaže Chrissi Akti nalaze se dve plaže Agioi Apostoloi (Sveti apostoli). Plaža je popularna među lokalnim stanovništvom i turistima, tako da gužva na plaži nije neubičajena pojava, pogotovo vikendom. Ipak je plaža nešto mirnija u odnosu na druge plaže. Do obe uvale može se doći autobusom iz Chanije, taksijem, a može se i prošetati. Možda je najbolje prevozno sredstvo za dolazak na plažu bicikl, jer postoji široka asfaltna staza za bicikle i pešake. Područje ima bogatu ponudu smeštaja, sa hotelima visoke kategorije u blizini.
Istočna plaža Agioi Apostoloi (GPS koordinate: 35°30′50″ N, 23°58′59″ E)
Ova plaža je bliža glavnom gradu i ima predivnu zelenkastu vodu, sitan pesak i plitku vodu idealnu za decu. Stenovite formacije na kraju plaže su neverovatne. Pored istočnog kraja plaže nalazi se mala borova šuma, koja se prostire na istok do plaže Chrissi Akti.
Zapadna plaža Agioi Apostoloi (GPS koordinate: 35°30′50″ N, 23°58′44″ E)
Druga “blizanac” plaža (na slici) formirala se 250 m zapadno od prve, a samo pedesetak metara istočno od plaže Glaros. To je divna peščana plaža sa svim sadržajima (ležaljke, suncobrani, zabava na vodi), velikim parkingom u blizini (zajednički i za plažu Glaros) i lako je dostupna. Malo poluostrvo na zapadnoj strani plaže štiti je od vetrova. Na poluostrvu postoji lep park, koji je idealan za šetnju, kao i crkvica Svetih apostola, po kojoj je područje dobilo ime.
Kalamaki (Galatas):
Lokacija: 6 km zapadno od Chanije.
Opis: Kalamaki je popularno i uređeno letovalište blizu grada Chania. Ima plažu sa zlatnim peskom.
Letovalište Kalamaki je priobalni deo sela Galatas, koje se nalazi u plodnoj ravnici sa plantažama južnog voća i maslinjacima.
Kalamaki je zapadni deo duge plaže koja počinje jedan kilometar istočno i zove se Glaros (GPS koordinate: 35°30′43″ N, 23°58′31″ E). Čist pesak i tamno plava plitka voda su neke od glavnih karakteristika koje čine plažu toliko popularnom. Plaža je veoma dobro uređena, sa suncobranima, tuševima, spasiocima, uslugama smeštaja i ishrane, zabavom na vodi itd. Pored zapadnog kraja plaže formirala se posebna mala uvala, odvojena od glavne plaže uskim pojasom peska (na slici). Pošto se plaža nalazi na severnoj obali Krita, na nju utiču letnji vetrovi, koji uglavnom duvaju u avgustu. Od centra Chanije do Kalamakija postoji redovna i česta autobuska linija.
Stalos:
Lokacija: 8 km zapadno od Chanije.
Opis: Stalos je jedno od najpopularnijih letovališta blizu Chanije, dobro turistički razvijeno sa ljupkom plažom.
Stalos se nalazi između naselja Kalamaki i Agia Marina. Kato Stalos, koji je priobalni deo naselja Stalos, ima fantastičnu peščanu plažu sa kristalnom vodom. Plaža (GPS koordinate: 35°30′50″ N, 23°56′45″ E) je veoma dobro uređena i svake godine joj se dodeljuje plava zastava.
Kao i šire područje, i Stalos je dobro turistički razvijen, nudi sve potrebne usluge svojim posetiocima koji u velikom broju dolaze svakog leta. Posetioci plaže Stalos mogu da uživaju u slikovitoj i opuštenoj atmosferi tokom dana, kao i u noćnom životu u susednim naseljima Platanias i Agia Marina. Što se tiče dnevnih aktivnosti, sportske aktivnosti su veoma popularne na ovoj plaži i moguće je igrati odbojku na pesku, tenis na plaži i voziti bicikl po moru (water-cycling). Uživanje u pogledu na ostrvce Agioi Theodoroi se takođe preporučuje.
Pano Stalos se nalazi 1,5 km južnije, i to je predivno selo, okruženo zelenim brdima i neverovatnim formacijama stena.
Stalos je idealno mesto da se provede odmor, pošto odgovara svim ukusima. Grad Chania nije daleko i do njega postoji redovan autobuski saobraćaj.
Agia Marina:
Lokacija: 10 km zapadno od Chanije.
Opis: Agia Marina je popularno letovalište blizu Chanije. Raspolaže brojnim turističkim sadržajima, a plaža je dobro uređena.
Agia Marina je jedno od najvažnijih i najpopularnijih turističkih mesta u okrugu Chania, sa hiljadama hotela i svim vrstama turističke infrastrukture. U ovom mestu i ja sam bio stacioniran prilikom boravka na Kritu. Naselje je dobilo ime po lokalnoj crkvi Agia Marina.
Agia Marina ima dugu peščanu plažu (GPS koordinate: 35°31′11″ N, 23°55′25″ E) sa dosta lepih sadržaja koji se nude na dobro uređenoj plaži, uključujući barove, male taverne i zabavu na vodi. Zapadni deo plaže, blizu luke Platanias, prepun je malih veštačkih zaliva, u kojima se može plivati. Istočni deo je divna peščana plaža koja se proteže do Stalosa. Duž obale prema zapadu, sve do naselja Kissamos, postoje uređeni kampovi. Agia Marina raspolaže mnogim barovima koji su otvoreni celu noć. Postoje i drugi slični barovi u oblasti, a najbliži se nalaze u Chaniji i Plataniasu.
Do grada Chanije postoji redovan autobuski saobraćaj.
1,5 km južno od naselja nalazi se pećina Nerospilia, koja ima neverovatne stalagmite i stalaktite.
Platanias:
Lokacija: 12 km zapadno od Chanije.
Opis: Platanias je živopisno letovalište blizu Chanije sa dugom peščanom plažom.
Kosmopolitski Platanias (GPS koordinate: 35°31′10″ N, 23°54′21″ E) jedan je od najrazvijenijih turističkih mesta na Kritu. Izgrađen je na brdu sa fantastičnim pogledom. Smešten na severnoj obali Krita, Platanias je lek potreban da se odagna dosada. Za celo šire područje može se reći da se poslednjih decenija izuzetno turistički razvilo i sada je zapravo predgrađe Chanije.
Može se uživati u plivanju u nekoliko manjih veštačkih uvala, posebno u danima bez vetra.
Platanias ima divnu veliku peščanu plažu nagrađenu plavom zastavom. Duž plaže ima mnogo hotela svih kategorija i svih uobičajenih turističkih sadržaja. Plaža je dobro posećena u julu i avgustu, ali se uvek može pronaći neki mirniji kutak. Ima predivan pogled na ostrvce Theodorou koje je udaljeno oko 2 km. Šetajući se duž plaže mogu se pronaći stenovite enklave sa prirodnim hladom ispod krošnji drveća, kao i šljunkoviti delovi. Na plaži se nalazi sve što podrazumeva dobro uređena plaža, kao što su barovi, suncobrani, tuševi, snek barovi, zabava na vodi (vožnja skutera, vožnja na banani i ronjenje) itd. Na istočnom delu plaže, u blizini susedne Agia Marine, može se Tokom letnjih noći, veći klubovi u oblasti primaju hiljade gostiju, i Grka i stranaca, koji plešu sve do zore. Noćni život je buran i u nekoliko barova, kao i na privatno organizovanim žurkama.
Do Plataniasa se može doći autobusom ili kolima vozeći nacionalnim putem od Chanije prema Kissamosu.
Blizina Chanije, lepa plaža i redovna autobuska linija iz glavnog grada učinili su da Platanias postane najpopularnije letovalište u blizini Chanije.
Balos:
Lokacija: 60 km zapadno od Chanije.
Opis: Balos je fenomenalna plaža na krajnjem severozapadu Krita. Do plaže se dolazi zemljanim putem ili izletničkim brodom iz luke Kissamos.
Čuvena laguna Balos (GPS koordinate: 35°34′46″ N, 23°35′19″ E) nalazi se oko 17 km severozapadno od Kissamosa, između rta Gramvousa i malog rta Tigani. Balos je sigurno najviše fotografisana plaža na Kritu i veoma omiljena tema svih turističkih vodiča za Grčku. Nije slučajno da su princ Čarls i princeza Dajana posetili Balos sa svojom privatnom jahtom pre mnogo godina.
Balos je poznat po svojoj tirkiznoj vodi, divljoj prirodnoj lepoti i prelepom egzotičnom pejzažu. Tokom leta Balos poseti na hiljade ljudi, koji uglavnom dolaze brodovima koji polaze iz luke Kissamos. Ko ne voli gužvu, trebalo bi da izbegne posetu plaži u julu i avgustu. Takođe je savršena ideja da se stigne na Balos ujutro, pre dolaska brodova iz Kissamosa. Tih nekoliko sati usamljenosti na takvom nebeskom mestu ostaće urezano u sećanje zauvek.
Laguna Balos ima beli pesak i egzotično belu, upečatljivo plavu i tirkiznu vodu. More je veoma plitko i toplo, idealno za malu decu. Na mnogim mestima pesak ima lepu ružičastu boju, zbog miliona polomljenih školjki. Iza stena, na granici lagune, voda je dublja i hladnija, idealna za ronjenje. Laguna i šire područje, sa retkim vrstama flore i faune, zaštićeni su u okviru programa Natura 2000. Eleonorin soko, morski vranac i kormorani gnezde se u okolnim pećinama. Područje je sklonište za zaštićene vrste morsku medvedicu i morsku kornjaču caretta-caretta. Uprkos zaštiti, u poslednjih nekoliko godina na plaži su se pojavili primitivni kafić i suncobrani.
Neki nedostaci lagune su da je dno mutno, dok plitka voda olakšava razvoj mikroorganizama, koji ponekad izazivaju neprijatan miris. Meštani kažu da morske struje donose đubre i katran na Balos.
Do Balosa se može doći na tri načina. Prvi i najlakši način je da se dođe izletničkim brodom iz Kissamosa (2011. godine cena izleta bila je 22 €, sada je oko 25 do 30 €). Brodovi kreću između 10:00 i 10:30 h, a povratak je između 17:30 i 18 h. Vožnja brodom pruža priliku da se vide divlje obale Gramvouse i granica njenog podizanja za šest do devet metara posle snažnog zemljotresa 365. godine. Uz malo sreće brod će pratiti delfini. Brodovi posle Balosa (ili pre, zavisi od programa) pristaju na ostrvce Gramvoussa površine 0,72 km2. Turisti se mogu popeti do venecijanske tvrđave koja se nalazi na vrhu ostrva, na 137 m nadmorske visine. Tvrđavu su izgradili Mleci između 1579. i 1584. godine i ima približno trouglasti izgled, pri čemu je svaka stranica tog trougla dužine oko 200 m. Ostrvo su kasnije koristili kritski revolucionari u borbi protiv Otomanske okupacije tokom tri godine. Da bi rešili problem sa snabdevanjem, morali su da se bave piraterijom. Gramvoussa je danas važno stanište ptica u istočnom Mediteranu i stanica na njihovom putu migracija. Na Gramvoussi ima preko 100 vrsta ptica i 400 vrsta biljaka. Turisti se mogu okupati na nekoj od peščanih plaža ostrva.
Ko ne želi da dođe brodom, a poseduje terensko vozilo (mada ljudi dolaze i sa običnim automobilima) ili motocikl, može voziti po veoma lošem zemljanom putu od naselja Kaliviani duž poluostrva Gramvousa. Nakon desetak kilometara put se završava baš iznad lagune. Panoramski pogled na Balos i ostrvo Imeri Gramvousa oduzima dah. Od tog mesta sledi mukotrpno spuštanje stazom dužine jedan kilometar (na slici) koja vodi do plaže ili, bolje rečeno, raja!
Međutim, najuzbudljiviji način dolaska na plažu Balos je pešačka tura u trajanju od tri sata koja takođe počinje od naselja Kaliviani i vodi kroz surov i suv pejzaž Gramvouse. Obavezno je poneti kapu i puno vode. Kada se dođe do Balosa, može se posetiti crkvica Svetog Georgija koja se nalazi na mestu zvanom Tigani. Tu se može posetiti velika pećina u kojoj su pobijene mnoge žene i deca tokom turskih masakara 1825. godine. Hrišćani su se krili u pećini, ali su Turci ubrzo otkrili njihovo utočište, pa su ih sve pobili. Postoji spomen obeležje na mestu gde su pronađene kosti žrtava.
Falassarna:
Lokacija: 55 km zapadno od Chanije.
Opis: Falassarna je ljupko letovalište sa dugom peščanom plažom. Područje je bogato maslinama i drugom vegetacijom.
Kada se iz Chanije vozi prema zapadu i prođu se Kissamos i poluostrvo Gramvousa, izbije se na zapadnu obalu Krita. Tu se smestila Falassarna (GPS koordinate: 35°29′31″ N, 23°34′51″ E), jedna od najboljih plaža Krita. Nalazi se u prelepoj plodnoj ravnici kod naselja Platanos (975 stanovnika). 1999. godine komisija Evropske unije proglasila je plažu Falassarnu za drugu po čistoći vode u Grčkoj. Tako je bilo nekada, a sada postoje izveštaji da okolni staklenici zagađuju more đubrivom i smećem. Ukoliko je to istina, onda je to prava bruka i sramota.
Falasarna obuhvata ogroman prostor i zapravo se sastoji od pet povezanih plaža, s tim da su dve centralne najomiljenije i najposećenije.
Pesak na Falassarni je beo, dajući vodi tropsku boju. Zaista, ukoliko se posreći dan kada ne duva zapadni vetar, što je retkost, posetioci ostaju očarani plažom i njenom tirkiznom vodom.
Glavna plaža Falassarne zove se Pacheia Ammos (krupni pesak). To je egzotična plaža dugačka jedan kilometar i široka 150 m. Ova plaža je najposećenija, ali zbog velike dužine na njoj nikada nije gužva. Plaža nudi suncobrane i ležaljke i nekoliko snek barova i kafića, gde se može nabaviti hrana i voda. Tu je i ponuda zabave na vodi i teren za odbojku na pesku.
Severno od glavne plaže postoji slična plaža dužine 800 m. Peščana dina i nekoliko stena podelili su je na dva dela. Plaža je mirnija od plaže Pacheia Ammos, ali nema nikakvih sadržaja. U blizini su crkvica Agia Paraskevi i izvor sveže vode.
Severnije, u blizini arheološkog lokaliteta, postoji mala uvala okrenuta prema jugu. Plaža je šljunkovita, ali je morsko dno stenovito. Ova plaža je dobar izbor kada duvaju zapadni vetrovi. Južno od plaže Pacheia Ammos postoji još jedna duga peščana plaža sa kamenitim morskim dnom pogodnim za ljubitelje ronjenja.
Falassarna je zaista idilično i mirno mesto. Kada duvaju jaki zapadni vetrovi slabijim plivačima se ne preporučuje ulazak u more. Ali je zato po želji surfera. Sa plaže se pruža zapanjujući pogled i zalasci sunca su zaista magični i smatraju se najlepšima na Kritu. Kako da ne budu najbolji, kada se dešavaju u takvom neverovatnom pejzažu i kada nema prepreka između plaže i horizonta? Kada padne mrak, uz malo sreće može se učestvovati na nekoj žurki koja se organizuja na plaži tokom leta.
Smeštajni kapaciteti i taverne mogu se naći u okolini.
Elafonisi (Elafonissos):
Lokacija: 78 km jugozapadno od Chanije.
Opis: Elafonisi je ostrvce sa egzotičnom vodom. Poznato je kao jedna od najlepših plaža Krita, zovu je i “kritski Karibi”.
Elafonisi (ili Elafonissos, GPS koordinate: 35°16′17″ N, 23°32′29″ E) nalazi se na krajnjem jugozapadu ostrva. Na tom mestu se sastaju Sredozemno i Libijsko more. Elafonisi (ostrvo jelena) je peščano ostrvce dugačko dva kilometra do koga se može doći pešice. Spojeno je sa Kritom peščanom prevlakom dužine stotinak metara. Put do ostrvca je jedinstven zato što se prelazi prirodni bazen Libijskog mora, dubok manje od 30 cm. Elafonisi je plaža karakteristična po belom i ružičastom pesku i karipsko plavom moru. Ružičasta boja peska potiče od hiljade polomljenih školjki. Ostrvce je puno dina. Ugrožene kornjače careta-careta i neke retke životinje gnezde se na ostrvu, pa je strogo zabranjeno odnošenje svih biljaka, životinja i peska iz tog područja. Takođe je zabranjeno kampovanje, korišćenje suncobrana i boravak noću. Istočna strana plaže, ispred lagune, dobro je uređena i na tom mestu boravi najviše posetilaca. Postoje suncobrani, tuševi, spasioci, snek barovi i kabine za presvlačenje.
U okolini Elafonisija nalazi se samo nekoliko kuća koje izdaju sobe tako da su posetioci ove plaže uglavnom turisti koji dolaze u okviru organizovanih turističkih tura.
Put od Chanije do ove plaže je pun krivina, a kroz sela i veoma uzak. Na jednom mestu put se toliko sužava da je prolazak kroz uzani tunel regulisan semaforom. Druga varijanta dolaska na Elafonisi je od Kissamosa putem pored zapadne obale Krita, koji je daleko manje opterećen od puta preko naselja Topolia. Postoji i treća varijanta, a to je brodom iz mesta Paleochora. U blizini plaže postoji ogroman prostor za parkiranje.
Na putu do plaže može se posetiti pećina Agia Sofia sa kapelicom, a zanimljiva je i zbog svog položaja i pogleda na klisuru Topolia. Druga interesantna tačka je manastir Device Marije Christoskalitissa, koji se nalazi na brdu iznad plaže Elafonisi, na udaljenosti od pet kilometara. Unutar manastira je mali muzej sa vizantijskim ikonama, retkim rukopisima i predmetima narodnog stvaralaštva.
Krios:
Lokacija: 87 km jugozapadno od Chanije.
Opis: Krios je izolovana plaža zapadno od Paleochore. Delimično je uređena sa barom na plaži.
Plaža Krios (GPS koordinate: 35°14′11″ N, 23°35′40″ E) nalazi se oko 10 km zapadno od Paleochore, a istočno od rta Krios. To je divna izolovana plaža dugačka oko jedan kilometar, koja se prostire u tri uzastopna zaliva sa finim šljunkom i grubim peskom.
Prvi zaliv je najistočniji deo plaže. Ne preporučuje se za kupanje jer je više kamenit u odnosu na druga dva zaliva, izložen je južnim vetrovima i nije uređen. Centralni zaliv je najprometniji deo plaže, gde postoji parking prostor, mala kantina i suncobrani. Treća plaža se nalazi na zapadnom kraju Kriosa (dva minuta hoda) gde postoji divna mala uvala, dobro sakrivena iza velike stene. Ovu uvalu uglavnom koriste nudisti, jer je veoma dobro zaštićena od radoznalih očiju. Takođe i na ovoj plaži ima suncobrana. Ko ne želi da plati korišćenje suncobrana, može pronaći hladovinu ispod malih pećina i stena.
Krios ne nudi mnogo smeštajnih kapaciteta, ali je pogodan za kampovanje. Do plaže se može doći automobilom vozeći uskim putem iz Paleochore. Krios se nalazi na evropskoj pešačkoj stazi E4, na delu koji povezuje Paleochoru i Elafonisi.
Grammeno (Grammenos, Alonaki, Votsalo, Gialos):
Lokacija: 82 km jugozapadno od Chanije.
Opis: Grammeno je plaža sa mekim peskom i čistom vodom nedaleko od Paleochore. Deo plaže je uređen, dok je ostatak plaže mirniji.
Poluostrvo Grammeno(s) nalazi se pet kilometara zapadno od Paleochore, na putu Paleochora – Koudoura. Koudoura (Kountoura) je toplo područje sa hiljadama staklenika, u kojima je zaposlena većina stanovnika tog područja.
Alonaki, Votsalo ili Gialos je ljupka plaža (GPS koordinate: 35°14′07″ N, 23°38′25″ E) sa sitnijim i krupnijim šljunkom i kristalno čistim morem, koja počinje od istočnog dela poluostrva Grammeno i proteže se u dužini od 500 m prema istoku. Plaža nije zaštićena od talasa. Suncobrani su postavljeni na zapadnom delu plaže, dok je istočni deo plaže najmirniji. Na drugoj strani poluostrva, prema zapadu, postoji jedan fantastičan zaliv Houma. Peščana uvala je dobro zaštićena i okrenuta je prema zapadu. U Grammenu postoji organizovani kamp. Tu je i nekoliko soba i restorana sa odličnom hranom. Ko ne poseduje automobil, možete doći iz Chanije do Paleochore autobusom, a zatim do Grammena uzeti taksi.
Na poluostrvu Grammeno raste važna kolonija kedrovog drveta. Može se pronaći hladovina ispod ovog drveća, ali je potrebna posebna pažnja, jer je kedrovo drvo vrlo krhko i zahteva veliki oprez. Ni pod kojim okolnostima ne bi trebalo lomiti grane, obzirom da one rastu samo jedan santimetar godišnje. Zbog toga se predlaže korišćenje suncobrana na plaži i izbegavanje bilo kakvog kontakta sa drvećem.
Pahia Ammos (Pacheia Ammos, Paleochora):
Lokacija: 77 km jugozapadno od Chanije.
Opis: Pahia Ammos je najpopularnija plaža Paleochore, naselja na jugozapadnoj obali Krita. To je uređena peščana plaža, jedna od najlepših na Kritu.
Plaža Pacheia Ammos (krupni pesak, 35°13′56″ N, 23°40′42″ E) nalazi se u zapadnom delu Paleochore. Nagrađena je plavom zastavom, što potvrđuje da je to bezbedna i čista plaža.
To je glavna plaža Paleochore (kasnije su opisane i druge plaže ovog grada), dobro je uređena i u neposrednoj je blizini svih turističkih sadržaja. Dugačka je jedan kilometar, tako da uvek izgleda prazna. Sastoji se od sitnog belog peska i plitke vode, idealne za decu. Međutim, kada duvaju zapadni ili južni vetrovi, podižu se prilično visoki talasi i potrebno je obratiti pažnju.
Suncobrani, barovi, snek barovi, kafići, oprema za zabavu na vodi, tuševi i spasilački toranj su na usluzi kupačima. Zapadni deo plaže je izdvojen i pretežno namenjen nudistima.
Votsalo (Votsala, Halikia, Chalikia):
Lokacija: 77 km jugozapadno od Chanije.
Opis: Ova plaža se nalazi u Paleochori, najrazvijenijem turističkom mestu južnog dela okruga Chania.
Votsala (GPS koordinate: 35°13′59″ N, 23°41′09″ E) je šljunkovita plaža dugačka jedan kilometar, a nalazi se istočno od luke u naselju Paleochore.
Manje je uređena i posećena od peščane plaže Pahia Ammos. Plaža je za one koji vole da borave blizu grada i imaju sve pogodnosti u blizini.
Keratides (GPS koordinate: 35°14′21″ N, 23°41′58″ E) je sledeća plaža posle Votsale (prema istoku). Sastoji se od krupnijeg šljunka i kamenja, a posećena je od strane onih koji traže mir i izbegavaju gužvu. Ime je dobila od reči keraties, što znači rogač.
U poređenjenju sa ostalim fenomenalnim plažama oko Paleochore, Votsala i Keratides nisu nešto posebno. Međutim, za one koji ne poseduju automobil ili motocikl, predstavljaju dobar izbor.
Gialiskari (Gyaliskari, Gyaniskari, Dyaliskari):
Lokacija: 81 km jugozapadno od Chanije.
Opis: Gialiskari je mala plaža blizu Paleochore, sa mekim šljunkom i čistom vodom.
Skrivene plaže Gialiskari, poznate i kao Gyaniskari ili Dyaliskari (35°14′12″ N, 23°43′12″ E), sigurno spadaju među najlepše plaže Krita. Gialiskari se nalazi četiri kilometra istočno od Paleochore. Ove plaže su najistočnije plaže obale Paleochore, koja ima ukupnu dužinu od 18 km.
Gialiskari je zapravo klaster od tri susedne mirne plaže. Prve dve plaže na zapadu su formirane na stranama malog poluostrva i gledaju prema zapadu i istoku respektivno. Sastoje se od sitnog šljunka, imaju duboku hladnu vodu i uređene su sa suncobranima. 150 m dalje (prema istoku) postoji treća plaža, koja se zove Ammoudia (peščana plaža, 35°14′19″ N, 23°43′19″ E). Neki meštani zovu je Anydroi ili Anidri, jer se nalazi na izlazu iz klisure koja počinje u istoimenom obližnjem selu. Ova fenomenalna plaža nije mnogo poznata, iako ima kristalno plavu vodu i sitan pesak (na slici). Područje je bez vegetacije, tako da ne postoji prirodna hladovina. Nudizam je dozvoljen na plaži Gialiskari, kao i na većini plaža Paleochore. Da bi se došlo do ove plaže iz Paleochore je potrebno voziti po zemljanom putu u pravcu istoka. Nakon kampa, prati se put duž plaže, dok se ne dođe do poluostrva. Tu se nalazi tabla sa natpisom “Gialiskari”. Ko ne poseduje automobil, može pešačiti četiri kilometra do plaže, ali to je prilično naporno, budući da je obično veoma vruće.
Plaža Gialiskari bila je veoma popularna kod hipika sedamdesetih godina. Iz Paleochore su donosili zalihe vode i hrane za boravak na plaži od nekoliko dana, provodeći vreme u kupanju, sviranju i generalno dobrom provodu.
Sougia:
Lokacija: 70 km jugozapadno od Chanije.
Opis: Sougia je ljupko letovalište na južnoj obali Krita, između naselja Paleochora i Agia Roumeli.
Sougia (izgovara se Suja) je malo naselje (136 stanovnika) koje se nalazi na izlazu iz prelepe klisure Agia Irini. Omiljena destinacija za hipike sedamdesetih godina, danas je savršen izbor za miran odmor u prelepom pejzažu sa svim osnovnim sadržajima koje pruža. U Sougiji postoje restorani, taverne, sobe, kafići, barovi, mini market, kiosk i bankomat. Međutim, nema benzinsku pumpu, bolnicu, apoteku ili banku.
Ispred sela leži divna tiha duga plaža (GPS koordinate: 35°14′53″ N, 23°48′43″ E) od glatkog šarenog šljunka, sa kristalno čistom dubokom vodom. Sougia je nominovana za jednu od najčistijih plaža Grčke. Veoma dobro je zaštićena od vetrova i ostala je netaknuta od izgradnje bilo kakvih turističkih objekata ili zgrada. Plaža počinje kod male luke Sougia (na zapadu) i proteže se prema istoku u dužini od 1200 m. Završava se u maloj uvali, sakrivenoj među stenama i zaštićenoj od radoznalih očiju. Istočni deo duge plaže nije uređen i zaposednut je gotovo isključivo naturistima. Deo plaže ispred sela ima suncobrane, tuševe, ponudu zabave na vodi i spasilački toranj. Duž plaže ima dosta stabala tamariske ispod kojih se može pronaći hladovina.
Sougia je povezana sa Chanijom asfaltnim putem, koji se tu i završava. Da bi se stiglo do susednih mesta na južnoj obali Krita, mora se koristiti trajekt. Leti saobraćaju trajekti koji povezuju Sougiju sa naseljima Chora Sfakion, Paleochora, Agia Roumeli i Loutro. Takođe postoji i linija do ostrva Gavdos.
Glyka Nera:
Lokacija: 76 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Glyka Nera je uski skriveni zaliv blizu Chore Sfakion, na južnoj obali Krita. Idealno je mesto za potpunu izolaciju u divljem pejzažu koji očarava posetioce.
Glyka Nera (što znači slatka voda, GPS koordinate: 35°12′07″ N, 24°06′27″ E) jedna je od najlepših plaža Krita, sa lepim šljunkom i vodom koja je tamno plave boje. Svakako je po svom izgledu jedinstvena plaža u okrugu Chania. Londonski “Times” ju je 2003. godine svrstao među 20 najlepših evropskih plaža. Nalazi se 2,7 km zapadno od Chore Sfakion. Plaža je dobila ime zbog slatke vode koja se pojavi kada se iskopa rupa u šljunku!
Generalno, čamac je jedini način da se dođe na ovu plažu. Međutim, za ljubitelje ekstremnih sportova i željne avanture, do plaže postoji staza od Chore Sfakion (potrebno je oko 30 minuta pešačenja), a sa zapadne strane staza vodi od naselja Loutro (potrebno je oko sat vremena prilično stresnog pešačenja blizu litice). Uprkos stresnog izgleda, staza je bezbedna, jer je često uređuju lokalne vlasti, kao deo evropske pešačke staze E4.
Na plaži postoji mala taverna koja prodaje hranu i hladno piće i iznajmljuje krevete. Nije potrebno poneti vodu, jer je voda sa izvora pitka. Morska voda je uglavnom hladna zbog izvora, čak i sredinom leta. Nekoliko stabala tamariske na plaži nudi dragocenu hladovinu. Nudizam i kampovanje su dozvoljeni na plaži. Ukoliko se ukaže prilika, trebalo bi posetiti Glyka Neru.
Sfakia (Chora Sfakion):
Lokacija: 73 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Ova mala plaža nalazi se neposredno pored naselja Chora Sfakion. Plaža je šljunkovita i uređena je sa suncobranima i ležaljkama.
Chora Sfakion ili Sfakia je gradić na južnoj obali Krita. To je glavni grad udaljenog i planinskog regiona Sfakia, a ima samo 212 stanovnika. Blizu je završetka klisure Imbros.
Vrissi (GPS koordinate: 35°12′07″ N, 24°08′04″ E) je glavna plaža Chore Sfakion i nalazi se na zapadno od naselja. To je dobro uređena lepa šljunkovita plaža. U Chori Sfakion postoji još jedna manje lepa plaža, neposredno pored male luke (Limani) i ispred taverni. Iz ove luke polaze trajekti za mesta Agia Roumeli, Loutro, Sougia, Paleochora, kao i za ostrvo Gavdos.
Na obali pored luke podignut je spomenik u znak sećanja na spasavanje vojnika savezničke armije, nakon što su Nemci 1941. godine osvojili Krit.
Do Chore Sfakion dva puta dnevno saobraća autobus iz Chanije. Put vodi kroz planinski lanac Lefka Ori i pun je opasnih serpentina. To se pogotovo odnosi na neposredno spuštanje do Chore Sfakion, gde postoji dvadesetak serpentina. Srećom, pre nekoliko godina put je rekonstruisan i proširen.
Filaki (Fylaki):
Lokacija: 75 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Sa susednom plažom Ammoudi je praktično jedina “zvanična” plaža na Kritu na kojoj je dozvoljen nudizam.
Plaža Filaki (u prevodu Zatvor, GPS koordinate: 35°11′39″ N, 24°09′26″ E) nalazi se 3 km istočno od Chore Sfakion. U njenoj neposrednoj blizini je “Vritomartis”, jedini hotel na Kritu namenjen isključivo nudistima. Pored plaže Filaki i susednu plažu Ammoudi su uglavnom zaposeli nudisti.
U taverni iznad plaže skoro svi posetioci su potpuno goli, a mnogi od njih odlaze goli do plaže i nazad do svojih automobila na parkingu pre oblačenja. Teško da se više od ovoga može očekivati od nudizma.
Plaža Filaki je šljunkovita i delimično stenovita, ali je zaklonjena od vetrova. Potpuno je izolovana, uprkos činjenici da se do nje lako dolazi automobilom ili peške iz obližnje Chore Sfakion. Na plaži nema usluga smeštaja, zabave na vodi ili spasioca, ali postoje ležaljke i mali bar – kantina.
Ukoliko se od plaže Filaki krene prema istoku, uskoro (posle samo 100 m) dolazi se do izlaza iz klisure Sfakiano, gde se formirala lepa šljunkovita plaža. Područje se zove Plakakia i ugošćuje neke od najspektakularnijih plaža na Kritu, formiranih u malim uskim fjordovima. Doista, neke od njih su formirane unutar manjih pećina! Postoji komplikovan zemljani put koji vodi do tih plaža, tako da je potrebno konsultovati mapu.
Kao što je već rečeno, do plaže Filaki se može doći automobilom ili pešice iz Chore Sfakion. Vozi se prema istoku i potrebno je skrenuti na put koji se odvaja levo od ulaza u hotel “Vritomartis”.
Frangokastello:
Lokacija: 82 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Ova duga peščana plaža nalazi se neposredno pored venecijanskog zamka.
Frangokastello (Franački zamak) se nalazi 13 km istočno od Chore Sfakion, u maloj dolini južno od planina Lefka Ori. To je malo turističko mesto sa 148 stanovnika, daleko od centra, locirano na južnoj obali Krita. Ima jednu od najpoznatijih plaža Krita, zbog mletačkog (venecijanskog) zamka na prekrasnoj plaži i legendarnih duhova Drosoulites (objašnjenje je u opisu plaže Orthi Ammos). Legenda kaže da se duhovi vojnika Drosoulites pojavljuju na ovoj plaži tokom majskih zora.
Glavna plaža Frangokastella (GPS koordinate: 35°10′51″ N, 24°14′02″ E) je zaista fantastična, sa peskom i plitkom tirkiznom vodom, idealnom za decu. Skromno je uređena, ali je dobro posećena. Jedini problem na koji se može naići su česti iritirajući južni vetrovi koji svom snagom raznose pesak po plaži. U području ima malih hotela, ribljih restorana, kafića i prodavnica, ali se najbliži bankomat i ambulanta nalaze u Chori Sfakion. Zapadno od glavne plaže nalazi se dugačka plaža Vatalos (GPS koordinate: 35°11′32″ N, 24°12′59″ E), koja je peščana i u pojedinim delovima šljunkovita i stenovita, što je čini idealnom za ronjenje.
Dolazak kolima iz Chanije do Frangokastella nije jednostavan. Od Chanije se vozi prema Heraklionu do skretanja kod mesta Vrises. Odatle se vozi putem ka Chori Sfakion (Sfakia). Put prepun krivina vodi kroz impresivnu klisuru Imbros do južne obale Krita i Chore Sfakion. Odatle se prate putokazi za Frangokastello. Putovanje traje oko 1 sat i 20 minuta. Ako se dolazi iz Rethymna, vozi se putem za Plakias, ali se pre tog naselja odvaja put za Rodakino, Frangokastello i Choru Sfakion. Ovo putovanje traje oko sat vremena i lakše je za vožnju, ali je manje impresivno od vožnje kroz klisuru Imbros. Postoji i autobuska linija koja povezuje Chaniju i Frangokastello.
Orthi Ammos:
Lokacija: 82 km jugoistočno od Chanije.
Opis: Orthi Ammos je mala i uska plaža blizu Frangokastella.
Orthi Ammos je spektakularna peskovita plaža udaljena samo 300 m ili 10 minuta hoda od Frangokastella, poznata po velikim brdima peska i peščanim dinama. Obala je peščana, voda plitka i kristalno čista, ali na morskom dnu ima stena. Plaža je veoma mirna u odnosu na susedni Frangokastello.
Istočni dio plaže obično zauzimaju nudisti. Plaža je izložena južnim vetrovima, ali ne previše. Orthi Ammos se nalazi na ivici velike doline sa veoma toplom klimom, pa kada se preko peska silazi do plaže trebalo bi imati na umu da može biti jako vruć!
Na plaži nema ležaljki, a ponuda smeštaja i ishrane u okolini je skromna. Do plaže se može doći i kolima, a mesto za parkiranje je iznad peščanih brda.
Prema legendi, ispod peska plaže Orthi Ammos nalazi se 335 leševa grčkih junaka koji su poginuli tokom bitke protiv Turaka kod Frangokastella 17. maja 1828. godine. Ovi junaci su “duhovi” Frangokastella, legendarni Drosoulites.
GPS koordinate: 35°11′00″ N, 24°14′48″ E.