Površina: 0,97 km2

Dužina obale: 4,2 km

Koeficijent razuđenosti: 1,19

Najviši vrh:  (74,9 m)

Broj stanovnika:

Badija se nalazi u vodama Pelješkog kanala, istočno od rta Križ, koji se graniči sa trajektnom lukom Dominče, istočno od grada Korčule. Minimalna udaljenost Badije od ostrva Korčule je 170 m. Sa ostrvcima Planjak i Vrnik, koja se nalaze južnije, Badija obuhvata deo mora pod nazivom Kanal Ježevica, koji se nalazi između gradova Korčule i Lumbarde. Od grada Korčule potrebno je oko 20 minuta vožnje brosićem do Badije.

Površina od 0,97 km2 svrstava ga u ostrvca (ostrva manja od 1 km2), što ga ujedno čini i najvećim hrvatskim ostrvcem. Badija je dugačka 1600 m, a široka je 800 m, dok najviši vrh dostiže 74,9 m.

Badija je pokrivena gustom šumom borova i čempresa. Po ostrvu se slobodno šetaju jeleni koji bez straha prilaze posetiocima.

Prvi put se spominje 1368. godine kao Školj (ostrvo) Svetog Petra (Scolenum sancti Petri). 1392. godine  naseljavaju ga franjevci iz Bosne.

Ime Badija ostrvo je dobio po samostanu (lat. abbatia – opatija) koji je izgrađen na prelasku XV na XVI vek. Današnja crkva je renesansno delo, a monumentalni klaustar sagradili su korčulanski majstori u XV i XVI veku. Samostan je doživeo razne prepravke. 1909. godine je proširen i dograđen. Nakon Drugog svetskog rata franjevci su proterani sa ostrva, a 1950. godine samostan je preuređen u sportski centar i odmaralište. Ostrvo je 2003. godine vraćeno svom pravom vlasniku franjevačkoj Provinciji sv. Jeronima sa sedištem u Zadru. Dve godine kasnije zadarski franjevci ugovorom ustupaju samostan Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji na 99 godina. Samostan i crkva na Badiji, nakon više od 60 godina nebrige i uništavanja verskih i kulturnih dobara, postepeno se obnavljaju.

Na Badiji je snimljen poznati jugoslovenski film “Crni biseri” (1958). Režirao ga je Toma Janić, a scenario je napisao Jug Grizelj. Film je socijalna drama čija je tema maloletnička delikvencija. Dominikanski samostan bio je glavna lokacija u filmu. Glavne uloge igraju Severin Bijelić, Mihajlo Viktorović i Milan Ajvaz.

Do Badije se najlakše prebaciti taksi brodićem, koji saobraća na liniji Korčula – Badija – Vrnik – Lumbarda. Polasci iz Korčule su u 10, 12, 14, 18 i 19 h, a iz Lumbarde su pola sata kasnije. Na taksi brodić može se ukrcati najviše 12 osoba. Cena za prevoz od Korčule do Badije je 50 kn (6,7 €). Postoji i mogućnost kupovine dnevne hop on-hop off karte koja košta 200 kn (26,7 €) i tako u istom danu posetiti Badiju i Vrnik.

V E L A   S T U P A

Vela Stupa (Stupa ili Stupe) nalazi se u Pelješkom kanalu oko 1200 m južno od Orebića na Pelješcu, odnosno oko 4 km istočno od Korčule.

Dimenzije Vele Stupe su 200 m dužine i 120 m širine. Najbliže mu je ostrvce Mala Stupa udaljeno 120 m istočno, dok se veće ostrvce Majsan nalazi oko 230 m jugoistočno.

Na istočnom delu ovog ostrvca otvoren je “Moro Beach Stupe”.

Letnja bezbrižnost, netaknuta priroda, azurno plavo more i vrhunska gastronomija, da li se tako zamišlja raj? U pravu ste, to zaista i jeste raj i nalazi se na ostrvcetu Vela Stupa. Naime, tamo se nalazi “Moro Beach Stupe”, jedinstveni koncept koji sve to objedinjuje pod kutlačom poznatog šefa Igora Gudca i sous šefa Matije Kruhonje. U saradnji sa grupom lokalnih preduzetnika koji su smatrali da Korčula i njen predivni arhipelag zaslužuju posebno mesto za uživanje, ova dva gastronoma pokrenula su izvrstan ugostiteljski projekat i u predivnom malom beach baru početkom juna 2017. godine dočekali su svoje prve goste.

Vela i Mala Stupa

Između Vele i Male Stupe u moru je veći broj hridi

Prostor “Moro Beach Stupe” obuhvata sigurni vez za plovila svih veličina, restoran, lounge prostor, spoljni šank i, naravno, plažu, a koncept njegovog uređenja nastao je kao kombinacija ideja vlasnika, sugestija dizajnerskog tima koji je radio na vizuelnom identitetu, ali i posetilaca Stupa koje su oduvek omiljeno izletište Korčulana.

Nepretenciozno, ali skladno uređenje obeležava jednostavan nameštaj od prirodnih materijala i to uglavnom drva, s paletom boja koja se nametnula sama od sebe pa su tako gotovo svi komadi izvedeni u kombinaciji bele i plave boje. Uređenje samog prostora trajalo je mesecima, sa radovima koji su počeli sa prvim danima proleća i koji su se svodili na obnovu krova na postojećem objektu i fugiranje u tradicionalnoj svetloj fugi.

Stolovi, pultovi, podesti, most i ljuljaška napravljeni su od stogodišnjeg slavonskog hrasta u stolariji “Casa gialla” iz Obrova, ležaljke i stolice uvezeni su iz Grčke, dok su detalji, kao što je okvir za slike i čamac za lounge, ručni rad korčulanskog restauratora Mihovila Depola. Takođe je važno naglasiti da su Stupe potpuno ekološki samoodržive, sa 52 solarna panela koji daju 14 kW struje što je dovoljno i za redovan rad desalinizatora. Iako je glavnina posla bila gotova početkom juna, tim koji stoji iza ovog projekta ima još puno ideja koje planira da ostvari, što ne čudi s obzirom na inspirativnu snagu prirode koja ih okružuje.

Gastronomska strana priče je zaista vrhunska, sa jelovnikom koji se menja iz dana u dan u zavisnosti od dostupnosti svežih i lokalnih namirnica, pažljivo odabranim vinima i šarenim koktelima. Na ovom malom ostrvu svakodnevno se proizvode hleb, testenina, croissanti, domaći sladoled i so, a gosti na vezu u svemu tome mogu uživati od 7 sati ujutro pa do 2 sata posle ponoći.

Reakcije gostiju najbolji su dokaz da je ovaj projekat pun pogodak, jer su posetioci dobili mesto gde se mogu potpuno opustiti i maksimalno uživati. Jednostavno uređenje sa simpatičnim detaljima kao morske ljuljaške ili okvira za slike koji uokviruje najlepši pogled na plažu osmišljeno je tako da ističe prirodnu lepotu korčulanskog arhipelaga i plavetnilo mora. Celom timu koji stoji iza projekta “Moro Beach Stupe” bilo je važno da ovo čarobno mesto i dalje bude pristupačno svima, onima koji su ga voleli i onima koji će ga tek zavoleti!

V E L A   S E S T R I C A

Vela Sestrica se nalazi u Pelješkom kanalu, oko 1900 m južno od južne obale Pelješca.

Najbliža susedna ostrvca su Mala Sestrica (130 m istočno), Gojak (700 m jugozapadno) i Majsan (1,1 km zapadno).

Ostrvo je približno okruglog oblika.

Poznato je po svetioniku.

Da ne bi bilo zabune: ostrvo istog imena, takođe i sa svetionikom, nalazi se u Kornatskom arhipelagu!

Vela i Mala Sestrica