More oko Alonisosa je prelepo i najčistije u Mediteranu. Alonisos je omiljeno letovalište kako individualcima tako i grupama turista, a oni koji vole da pešače imaju puno pešačkih staza u predivnom zelenom okruženju gde mogu da posmatraju divne pejzaže.

Geografija

Alonizos ili ređe Alonisos (grčki Αλόννησος) je manje posećeno grčko ostrvo u lancu Sporada koje se nalazi pored istočne obale grčkog kopna. Nasuprot svom bučnom komšiji Skijatosu, Alonisos poseduje mirnu i relaksirajuću atmosferu punu tradicionalnog grčkog šarma.

Ostrvo Alonisos je na početku izbeglo masovni turizam, ali kako sve više turista otkriva mnogobrojne atrakcije tako se primećuju i promene. Renovirani putevi vode direktno na plaže Alonisosa, mnogo lakše nego ranije.

Alonisos je deo Severnih Sporada, a ovoj ostrvskoj grupi pripadaju i ostrva Skiatos (48 km2) i Skopelos (95 km2) i nešto udaljeniji i znatno veći Skiros (209 km2). Alonisos je udaljen od Volosa morskim putem 62 nautičke milje (oko 115 km), ali je najbliža tačka na kopnu udaljena oko 40 km. Dugačak je 20 km, a širok od 1,8-5 km, dok površina iznosi 65 km2. Po površini, Alonisos je veći od Skijatosa, a manji od Skopelosa, od koga ga radvaja kanal Alonisos širok 3,7 km. Dužina obale Alonisosa iznosi 78 km, tako da je koeficijent razuđenosti 2,73. Opštini Alonisos pripada i nekoliko susednih ostrva, na kojima živi svega tridesetak stanovnika. Sa tim ostrvima opština Alonisos ima površinu od blizu 130 km2. Najbliže od tih ostrva je Peristera udaljena samo 600 m, Kyra Panagia je udaljena blizu 7 km, dok su ostrva Jura (Gioura) i Skantzoura udaljena skoro 20 km.

Brda na Alonisosu nisu mnogo visoka i njihova visina ne prelazi 500 m (najviši vrhovi imaju visinu 456 m i Kouvouli 475 m). Prelepa obala ostrva posebno je zadivljujuća na zapadnoj i severnoj strani ostrva. Te obale su sačinjene od strmih stenovitih formacija, najčešće od mermera, sa crvenim prugama koje su u kontrastu u odnosu sjaj stena. Priroda Alonisosa se održava netaknutom i nedirnutom. Alonisos je zeleno i plodno ostrvo sa četiri mala naselja među kojima je Patitiri glavni grad i luka.

Alonisos je centar Pomorskog parka Egeja u kome živi ugrožena vrsta morske medvednice, koja traži utočište u mnogobrojnim morskim pećinama na ostrvima koja okružuju Alonisos.

Pejzaž Alonisosa karakterišu zadivljujuće guste šume i zelena boja morske vode.

Istorija

Na plaži Kokkinokastro pronađene su kosti praistorijskih životinja i ljudi, kao i alat iz doba paleolita. Verovatno potiču iz vremena kada je Alonisos imao kopnenu vezu sa susednim zapadnim ostrvima Sporada i Tesalijom. Alati iz neolita pronađeni su i u unutrašnjosti ostrva. Drugi dokazi iz neolitskog perioda pronađeni su na danas nenaseljenim ostrvima kao što je Kyra Panagia. 

Prilično retki za Grčku artefakti iz mezolitika su pronađeni na ostrvu Jura po prvi put na nekom egejskom ostrvu. 

U XVI veku p.n.e. ostrvo se zvalo Ikos (Ίκος) i bilo je kritska kolonija. Krićani su razvili uzgoj maslina i proizvodnju vina na ostrvu. Između XIV i XIII veka p.n.e. ostrvo je bilo mikenska kolonija.

Nakon što je atinska flota pod komandom generala Kimona proterala Persijce iz Egeja, Ikos i druga ostrva Severnih Sporada ušla su u Delski savez 476. godine p.n.e. Grčki geograf Skylax pominje u V veku p.n.e. dva naselja na ostrvu Kokkinokastro i stari grad Alonnisos. Ikos je bio poznat po proizvodnji vina. Radionice za proizvodnju amfora su pronađene na više lokacija na ostrvu. Ručke na ovim amforama su bile obeležene natpisom Ikion (proizvod sa Ikosa). Dokazana je trgovina vinom sa severnom obalom Crnog mora i Aleksandrijom.

Ostrvo su 190. godine p.n.e. osvojili rimljani.

Padom Carigrada u martu 1204. godine Ikos ulazi u sastav novoosnovanog Latinskog carstva. Nakon osvajanja Carigrada od strane Turaka 1453. godine ostrvo je postalo posed Venecije. Otomanska flota pod vođstvom Hayreddina Barbarosse osvojila je ostrvo 1538. godine.

U XVI veku ostrvo se zvalo Liadromia (Λιαδρόμια) i kasnije Chiliodromia (hiljadu puteva). Današnje ime Alonisos ostrvo je dobilo tek 1831. godine (po drugim podacima 1838. godine). Kasnijim istraživanjima ustanovljeno je da je to ime dobilo greškom, identifikujući ostrvom sa drevnim Alonisosom, mada se zvao Ikos!

Alonisos je 9. marta 1965. godine pogodio jak zemljotres magnitude od 6,3 stepeni Rihterove skale: zemljotres je odneo dva života, a 85% kuća je uništeno. Kuće u tadašnjem glavnom gradu, koji se naziva i Cora, teško su oštećene. Samo kuće sa debelim zidovima ostale su u velikoj meri sačuvane, ali je većina krovova propala. Mnogi stanovnici nisu obnovili svoje kuće, već su se preselili u luku Patitiri, koja je u međuvremenu postala administrativni i trgovački centar ostrva. Impresionirani lokacijom uništenog sela na oko 250 m nadmorske visine, stranci su kupili po niskoj ceni srušene kuće i sagradili male vikendice.

Stanovništvo

Po poslednjem popisu stanovnika na Alonisosu je živelo 2.712 stanovnika u 10 naselja. Od tog broja stanovnika čak 60%, odnosno 1.628, popisano je u naselju Patitiri (ili Patitirion). Ostala naselja su Votsi (473), Alonnisos (tako se zvanično zove Chora, 208), Steni Vala (104), Gerakas (62), Marpounta (59), Kalamakia (59), Isiomata (49), Mourtero (48) i Agios Petros (22).

Pored toga, stanovnici su popisani i na tri okolna ostrva: Peristera (30), Piperi (6) i Kyra Panagia (2). Nenaseljena su ostrva Gioura, Adelfoi, Skantzoura i Psathoura. Ukupno stanovništvo opštine je 2.750, ali prema proceni iz 2015. godine taj broj je opao na 2.069. Rekordan broj stanovnika u novijoj istoriji bio je 1991. godine sa 2.985 stanovnika.

Patitiri

Glavna luka na ostrvu je Patitiri, mesto sa strmim uličicama koje vode od luke ka vrhu brda. Luka je na početku bila ispresecana vinogradima. Kada prevedemo „patitiri“ dobijamo grčki naziv za prese za vino. Meštani su živeli u selima na vrhu brda u tzv. Chori. Zemljotres je uništio ta sela, a bolest je uništila vinograde i meštani su bili primorani da se isele u betonske kuće u Patitiriju i u obližnji Votsi. 

Mnogi tekstovi opisuju ove betonske kuće kojima su meštani dodali tradicionalni šarm i rezultati svega toga nisu tako loši. Cveće, vino i vesele boje su osvetlile prodavnice, kafiće i taverne i sada je luka Patitiri veoma prijatno mesto za popodnevne i večernje šetnje.

Puno malih hotela se nalazi na brdu i svi oni pružaju predivan pogled na litice, zaliv i na more. Na plaži pored litica nalazi se nekoliko kafića i barova koji imaju tradicionalne krovove od konopca.

U zalivu, pored luke, Alonisos ima peščane plaže do kojih se stiže kroz poređane taverne. Plaža Patitiri je prijatna sa liticama sa strane i na njoj se može plivati u divnoj čistoj vodi.

Chora (ili gornji grad)

Chora, ili takođe nazvana Palia Alonnisos (zvanično Alonnisos), nalazise na brdu iznad Patitirija i do nje se dolazi strmim stazicama od luke. Stazicama je potrebno 30-40 minuta, a asfaltiranim putem oko sat vremena. Mali autobus prolazi kroz Patitiri na svom putu ka Stena Vali.

Chora je bila glavni grad ostrva sve do zemljotresa 1965. godine kada je meštane iselila vojna hunta u Patitiri i obližnji Votsi. Ostaci kuća su pretvoreni u vikendice i sada je Chora zimi uglavnom napuštena. 

Uske ulice i kuće sa visokim bedemima su nekada tako građene radi bolje odbrane od gusara, a sada su asfaltirane i potpuno renovirane.

Skup malih kafića, barova i taverni na trgovima koji su otvoreni u letnjoj sezoni iz kojih se pruža divan pogled na celo ostrvo.

Najbolja karakteristika Chore se odnosi na njen izgled, koji kao da je prenet iz neke bajke. Njene kuće su obično okrečene, raspoređene duž uskih ulica i sa malim šarenim balkonima punim cveća.

Danas se Chora nalazi 4 km od glavnog grada, a iako su mnoge od njenih funkcija deo prošlosti, njene prirodne prednosti ostaju netaknute. Naprimer, izvanredan panoramski pogled ka Skopelosu, ostatku Alonisosa i Egejskom moru, zahvaljujući položaju na vrhu brda.

Iako su mnoge kuće teško oštećene u zemljotresu, neke od njih su obnovljene, ili se još uvek obnavljaju od strane lokalnog stanovništva, kako bi postali barovi, taverne ili male prodavnice. Naprimer, jedna od njih se nalazi na vrhu brda i može se pronaći prilično lako prateći stepenice. To je tradicionalni cafe, koji služi lokalne slatkiše, a računa na izvanredni pogled zbog svoje lokacije. Nekoliko bogatih nemačkih i engleskih posetilaca je takođe obnovilo mnoge od tih kuća sa odličnim rezultatom, nakon što su ih kupili po izuzetno niskim cenama. Takođe postoje ostaci vizantijskih crkava, kao što je crkvica Agioi Anargyroi, koju je šteta ne posetiti.

U vezi sa različitim opcijama u smislu transporta, kako bi se obišla Chora pre nego što se krene na plažu Lakes, moguće je koristiti lokalni autobus iz luke Patitiri, koji često saobraća, pogotovo u glavnoj sezoni. Takođe je moguće da se ide peške, slikovitom magarećom stazom okruženom drvećem i sa veoma lepim pogledom. Pešačenje traje oko 45 min. Može se uzeti i taksi, što obično nije skupo.

Privreda

Poljoprivreda je tradicionalno zanimanje ostrvskog stanovništva, pogotovo uzgajanje badema, vinove loze i maslina. Ostrvo je nekada bilo poznato po odličnom i jedinstvenom ukusu vina iz mnogobrojnih vinograda razbacanih širom plodnog ostrva, ali ih je uništila bolest loze. Sada Alonisos proizvodi pšenicu, badem i masline. Zbog plodnosti zemljišta i blage klime, na Alonisosu raste veliki broj biljaka. Danas je poljoprivreda u senci turizma.

Saobraćaj

Jednom je postojao optimistični plan da se na ostrvu Alonisos izgradi aerodrom i to je započeto sredinom osamdesetih godina. Plan je bio previše ambiciozan i od njega se odustalo. Sada se koristi aerodrom na obližnjem Skijatosu (JSI) takođe poznat pod nazivom “Papadiamantis”, odakle se putnici trajektom prevoze prvo do Skopelosa, a zatim do Alonisosa. Aerodrom Skijatos udaljen je tri kilometra od grada i na njega sleće puno aviona čarter kompanija iz cele Evrope. “Olympic Airways” ima svakodnevne direktne letove iz Atine za Skijatos (let traje oko 20 minuta) i takođe postoje letovi iz Volosa hidroavionom preko “Argo Airwaysa” i iz Soluna preko “Astra Airlinesa”.

S obzirom da na Alonisosu nema aerodroma jedino preostaju trajekti i katamarani iz Volosa i Agios Konstantinosa preko ostrva Skopelos i Skijatos. 

Glavni način dolaska na Alonisos je trajekt “Express Skiathos” prevoznika “Hellenic Seaways” koji saobraća na relaciji Volos – Skijatos – Skopelos – Alonisos. Svakoga jutra u sezoni polazi iz Volosa u 7:45 h, a na Alonisos stiže u 12:15 h ili u 12:40 h, u zavisnosti da li pristaje u jednoj ili u dve luke na Skopelosu. Povratak je u 12:30 h ili u 13 h, a u Volos stiže u 16:15 h ili 17:55 h. Polasci iz Skijatosa za Alonisos su u 10:25 h. Karta na relaciji Volos – Alonisos za putnike košta 30 €, a za vozilo 85 €. Za prevoz na relaciji Skijatos – Alonisos putnici plaćaju 11,50 €.

Prevoznik “Anes Ferries” sa trajektom “Proteus” saobraća između Volosa, Evije i Sporada.

Putovanje od Volosa do Alonisosa zna da traje i po 5,5 sati, pošto na pojedinim putovanjima trajekt pristaje u luku Mantoudi (možda bi pravilnije bilo reći Kimasi) na Eviji. Cena prevoza iz Volosa za putnike je 25,70 €, a za vozila je 67 €, dok je iz luke Mantoudi 19,80 € za putnike, a 55 € za vozilo.

Trajekti za Alonisos takođe saobraćaju iz luke Kymi na Eviji tri puta nedeljno. Polasci iz te luke su utorkom i četvrtkom u 10 h, a subotom u 15 h. Sa Alonisosa je povratak utorkom i četvrtkom u 14:10 h, a subotom u 19:10 h. Vožnja traje 2:20 h, cena prevoza je 20 € za putnike, odnosno 55 € za vozilo srednje veličine. Ovaj trajekt takođe saobraća i do Skopelosa.

Brzi katamaran “Super Speed” kompanije “Golden Star Ferries” povezuje u sezoni Solun sa Sporadima, ali ne prevozi automobile. Polazak iz Soluna je u 10 h, na Alonisos stiže u 14:20 h, odakle se kreće nazad u 14:55 h i stiže u Solun u 19:20 h. Cena karte je 60 € u jednom pravcu, dok povratna karta košta 108 €.

U jednom delu leta, ali samo ponedeljkom, na istoj relaciji prevozi i “Seajets” sa trajektom “Aqua Blue”. Polazak iz Soluna je u 8 h, dolazi na Alonisos u 15:30 h, odakle se kreće nazad u 15:45 h i stiže u Solun u 23 h.

Iz Atine kompanija “Hellenic Seaways” ima u sezoni organizovan autobuski prevoz do luke Agios Konstantinos koji košta 17,50 €. Iz te luke petkom, subotom i nedeljom katamaran “Flying Cat 5” prevozi do Sporada. Vožnja traje oko tri sata, a karta košta 54 €. Ista kompanija ima i katamaran koji polazi iz Volosa, a karta košta 39 €.

Kada se dođe na ostrvo, vozače sačeka oko 70 km asfaltnih puteva.

Lokalni autobus prevozi posetioce iz Patitirija, glavne luke na ostrvu, do Chore i turističkih lokacija, kao što su Steni Vala, Tzortzi Gialos i Roussoum Gialos. Duž obale u Patitiriju postoji nekoliko rent-a-kar agencija. Zbog malih dimenzija ostrva, rentiranje motora je češća opcija. Lokalni prevoz radi samo tokom turističke sezone.

Na samom Alonisosu taksi brodići voze od Patitirija do plaža na ostrvu duž istočne obale i to je bolji način da stignete od tih plaža nego ako iznajmite kola. Od Patitirija postoje brodovi do Pomorskog parka. Ovi brodovi prave ture do nenaseljenih ostrva oko Alonisosa sa vodom kao iz bajke i atmosferom izolovanosti od ostatka sveta. U pećinama tih izolovanih ostrva razmnožava se ugrožena vrsta morske medvedice.

Taksi brodići uglavnom ne voze sve do juna, a od juna polaze iz luke svakim danom od 10:30 do 11:00 prepodne i vraćaju se u 17 h. Karte se kupuju na kiosku u luci Patitiri. Postoje i dnevni brodići sa plaža Agios Dimitrios, Chrisi Milia, Kalamakia, Milia i ka selu Steni Vala. 

Četiri velika broda koji organizuju ekskurzije su “Gorgona”, “Odiseja”, “Planitis” i “Stela”. Brodovi kreću u 10:30 do 11:00 prepodne ka ostrvu Peristeri i ka plažama na istočnoj obali Alonisosa. Drugi brodovi prevoze do malih ostrva Skantzoura, Kyra Panagia i Psatoura.

Znamenitosti

Alonisos je ostrvo praktično bez znamenitosti.

Vredi spomenuti da na ostrvu ima sedam manastira.

Nacionalni pomorski park Alonisos je možda jedina znamenitost ovog ostrva. Prvi je takve vrste u Grčkoj i najveći je u Evropi, sa 2.200 km2 površine. U parku postoji na stotine vrsta biljaka i životinja. Najpoznatiji su sredozemna morska medvedica (Monachus monachus), koja živi i razmnožava se u podnožju litica Alonisosa i susednih ostrva, obični delfin (Delphinus delphis), prugasti delfin (Stenella coeruleoalba), kljunasti delfin (Tursiops truncatus), mrki ili Eleonorin soko (Falco eleonorae), morske ptice (sredozemni galeb – Larus audouinii, gregula – Puffinus yelkouan, veliki zovoj – Calonectris diomedea) i biljke ljiljan (Pancratium maritimum), kockavica (Fritillaria sporadum) itd.

Sredozemna morska medvedica

Morski park, osim mora, sadrži i ostrvo Alonisos, zatim šest manjih ostrva (Kyra Panagia, Peristera, Piperi, Psatura, Skantzoura i Jura) i 22 hridi.

PLAŽE    

Trouglom je na karti obeleženo sedam plaža “koje se obavezno moraju posetiti”, ukoliko se na ostrvu boravi više dana

Alonisos je jedinstven raj na zemlji sa mirnom i skromnom atmosferom koji poziva da se upozna.

“Sirene” koje plivaju u kristalnoj vodi i sunčaju se na plažama oduševiće goste.

Plaže su veoma lepe, sa zapanjujuće kristalno čistom vodom. Postoji velika raznolikost plaža od naprimer šljunkovite plaže Agios Dimitrios, krupnijih kamenčića na plaži Leftos Gialos do peščanih plaža poput Chrissi Milia, žutog i crvenog peska na plaži Kokkinokastro i još toga.

Nije preterano reći da svaka plaža ima šljunak različite veličine, od veoma sitnog do krupnog, u zavisnosti od dela plaže. Ali stene na severnoj obali (koja je na Alonisosu okrenuta prema zapadu) su divlje i impresivne zbog uticaja severnog vetra, dok se na južnoj obali ostrva (koja je na Alonisosu okrenuta prema istoku) obala završava u zaštićenim uvalama i plažama gde se na stenama oko plaža mogu videti promene tokom geološke evolucije Egejskog mora.

Zelenilo takođe varira i završava se u moru.

Do plaža se može doći čamcem ili brodićima iz luke Patitiri, korišćenjem putne mreže ostrva i pešačenjem.

Obale ostrva su dobile nagradu za kvalitet i čistoću plaža (Quality Coast), ali suštinski je da Alonisos dobija posetiloce i stvara verne prijatelje.

Jedna od plaža na nepristupačnoj severozapadnoj obali

Plaže u okolini Chore

Chora se nalazi na brdu na južnom delu ostrva i od nje polaze mnogobrojne stazice koje u svim pravcima vode do različitih plaža. Stazice se malo teže pronalaze, a plaže nisu uvek vidljive sve dok se ne dođe bukvalno iznad njih. Neke stazice su veoma strme, teško savladive pri spuštanju, a još teže pri penjanju.

Megali Ammos:

Lokacija: 6,6 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Ovo je mala, šljunkovita plaža do koje se stiže neasfaltiranim putem. Odlično mesto da se uživa u totalnoj privatnosti.

Ovo je mala plaža sa kristalno bistrom vodom. Okruženje je prilično divlje i netaknuto sa jedinstvenim prirodnim lepotama. Plaža Megali Ammosse nalazi na zapadnoj obali Alonisosa. Kako je put do plaže neasfaltiran i prilično džombast, savetuje se da se do plaže dođe ili džipom, što bi bilo idealno, ili motorom. Idući duž obale Alonisosa od severozapada prema jugu, Megali Ammos je prva plaža, a zatim slede Tsoukalia, Gialia (Lakes), Vrisitsa i Mikros Mourtias.

Sa druge strane, mnogi misle da je “Megali Ammos” naziv za celu oblast, a ne samo za jednu plažu. To je zapravo istina, u širem regionu postoje male uvale, idealne za usamljeno kupanje i sunčanje. Iako je ove plaže teško pronaći, trud se zaista isplati, pošto ćete se naći u idiličnom ambijentu. Kristalno bistra voda i široki pojas borove šume stvaraju jedinstven osećaj opuštenosti.

Pomenute karakteristike ove plaže i celog kraja sačuvani su dobrim delom zbog nedostaka prodavnica, restorana i drugih sadržaja. Ovo obezbeđuje određeni nivo privatnosti i mira plaži i pored toga što je zaista predivna i stvorena za uživanje.

Još jedan zanimljiv podatak u vezi ove plaže odnosi se na arheologiju, od trenutka kada su kosti neke praistorijske životinje pronađene u blizini. U stvari, ceo Alonisos je veoma interesantan za paleontologe, zbog neolitskih alatki koje su otkrivene na području Kastraki u unutrašnjosti ostrva.

Kao zaključak, za razliku od drugih mesta, više orijentisanih na turizam, Alonisos ima devičanski netaknut teren za one koji vole da istraže neobična mesta. Sa druge strane, kada nedostaju gužve, vreme je za povratak u Patitiri, gde se može uživati u ukusnom obroku posle dana provedenog na plaži Megali Ammos.

Tsoukalia:

Lokacija: 3,3 km severno od Patitirija.

Opis: Tsoukalia je plaža koja posetioce vraća u prošlost… Kao da je iz mora iznikla vremenska kapija, ovaj mali zaliv je posut manjim delovima ili kosturima antičkih brodova i drugim ostacima starih vremena.

Tsoukalia je prelepa plaža u severnom delu Alonisosa, okrenuta prema zapadu.

Šljunkovita plaža lako je dostupna. Na tom mestu vidi se na desetine razbacanih ostataka brodova, pošto je u antici postojala keramička radionica za proizvodnju amfora za vino i druge keramike.

Ljupki pejzaž i kada ne duva severni vetar uživa se u plivanju.

Iz Patitirija se do ove plaže kolima stiže za 7-10 minuta, ceo put je asfaltiran.

Lakes (Gialia, Mikros Gialia, Ormos Gialia):

Lokacija: 3,5 km severno od Patitirija.

Opis: Gialia je mala plaža severno od glavnog grada. Vetrenjača iznad plaže je njen zaštitni znak.

Plaža Lakes (češći naziv je Gialia) je mala kamenita uvala severno od Chore.

Do ove plaže se dolazi zemljanim putem dužine 1300 m koji se pruža severno od glavnog puta koji povezuje Patitiri i Choru. Put se strmo spušta ka maloj plaži Ormos Gialia. Tu se nalazi predivna vetrenjača na steni sa pogledom na plažu i zaliv. Kako je plaža okrenuta prema severu, ponekad se oseća vetar koji veoma prija. Tu ima dovoljno mesta sa svim turističkim sadržajima.

Simbol ove plaže je vetrenjača, koja je van upotrebe. Smeštena je na maloj steni na levoj strani plaže i može se koristiti i kao osmatračnica. Lakes će sigurno biti cenjen kod onih koji vole da uživaju u divljoj prirodi, jer plažu karakteriše kamenit teren i ponekad uzburkano more.

Mada ovo nije tipična porodična plaža, to je divno mesto da se doživi priroda u svom divljem obliku. Činjenica da se nalazi blizu Chore, važnog naselja sa brojnim pozitivnim stvarima, pruža mogućnost kombinovanja obe destinacije na istom izletu.

U svakom slučaju, pre nego što se isplanira izlet, treba uzeti u obzir da je ova vrsta izleta uglavnom preporučljiva za one koji nemaju smetnje prilikom pešačenja, jer planinski reljef Chore u kombinaciji sa kamenitim terenom plaže Lakes može izazvati prilične teškoće takvim osobama. Oni sa dobrim zdravljem i osećajem za avanturu sigurno će uživati kombinujući svoju posetu plaži Lakes sa posetom Chori i diviti se njihovoj netaknutoj prirodi i tradiciji.

Vrisitsa:

Lokacija: 5,2 km severozapadno od Patitirija.

Opis: Mala plaža do koje se stiže zemljanim putem. Bez turističkih sadržaja i udaljena, idealno je mesto za one koji vole potpunu privatnost.

Levo je plaža Lakes (Gialia), desno je Vrisitsa

Do ove plaže stiže se ako se krene sa glavnog puta prema Chori i ona se nalazi u sledećem zalivu južno od plaže Gialia. Od asfaltnog puta (praktično od Chore) do plaže ima oko 1800 m.

Staza koja vodi do plaže je pomalo strma i vodi kroz grmlje. Pesak na ovoj plaži je izuzetno ravan i sa obe strane plaža je zaštićena liticama od vetra. Ova plaža se nalazi na zapadu pa se tu može uživati u zalascima sunca. Ovde nema nikakvih turističkih sadržaja (po drugim podacima postoji mala taverna).

Plaža Vrisitsa ima crni pesak i šljunak i nalazi se blizu plaža Tsoukalia, Gialia, Megali Ammos i Tourkoneri, a severno od Vythisme. Okružena je bujnom vegetacijom, ali nije u potpunosti sakrivena iza nje i može se videti sa puta kojim se dolazi iz Chore. U stvari, panoramski pogled na ovu plažu je odličan.

Ime ove plaže znači mala fontana, što je u skladu sa njenim malim dimenzijama i strmim prilazom. Ovaj prilaz je okruženom terenom sa puno zelenila, što daje Vrisitsi šarmantni ambijent koji odudara od uobičajenog. Sa druge strane, ova činjenica je veoma pogodna, jer garantuje dobru zaštitu od vetrova.  

Ukoliko bi se dolazilo na Vrisitsu iz pravca severozapada, najpre bi se ugledala plaža Lakes (Gialos). Međutim, na plažu se dolazi iz drugog pravca.

U blizini plaže, što se odnosi i na mnoge druge plaže na Alonisosu, moguće je pronaći smeštaj. Naprimer, neke vile nude terase sa pogledom na plažu, što omogućava uživanje u zalasku sunca na udoban način, dok se ispija piće.

Plaže na Alonisosu imaju reputaciju da su među najboljima na svetu, a Vrisitsa se obično nalazi na listama najpopularnijih. Međutim, ova činjenica ne znači da je ovo jedna od onih plaža koje su pretrpane za vreme glavne sezone. Uprkos tome što je malo življa nego Mikros Mourtias, Vrisistsa obično ne gubi mirnu atmosferu čak i tokom leta.

Mikros Mourtias:

Lokacija: 5,6 km zapadno od Patitirija.

Opis: Mikros Mourtias je mala plaža sa peskom i šljunkom na jugozapadnoj obali ostrva.

Do plaže Mikros Mourtias se može doći zemljanim putem dužine 2 km koji polazi od groblja u Chori, mada taj put nije u najboljem stanju. Takođe je moguće doći brodom, što je i najlakši način.

Interesantan podatak o Mikros Mourtiasu je da se koristio kao mala luka za svakodnevne izlete na Skopelos, sve do sredine sedamdesetih godina, kada su izleti obustavljeni. Na plaži Mikros Mourtias nema nikakvih sadržaja, tako da bi bilo mudro da se na plažu ponesu voda i hrana. Mikros Mourtias je veoma tiha i mirna plaža, pa do toga da na plaži mogu biti naturisti. U svakom slučaju, oni koji traže tišinu i samoću mogu da biraju između plaže Mikros Mourtiasa i bliske Vrisitse, koja raspolaže sa nekoliko sadržaja.

Megalos Mourtias:

Lokacija: 4,9 km jugozapadno od Patitirija.

Opis: Mala šljunkovita plaža sa nekoliko taverni. More je kristalno čisto, a atmosfera je opuštajuća.

Megalos Mourtias je pretežno šljunkovita plaža, kao i većina plaža na Alonisosu. Ovo je plaža najbliža Chori, od koje je udaljena 1700 m. Nekada zemljani put sada je asfaltiran. Ko želi da napravi divnu šetnju stići će do plaže za oko 20 minuta.

Megalos Mouritas ima mali kej koji se nalazi na severnom delu plaže u malom kamenom zalivu. Drveće na kraju tog zaliva nudi prirodnu hladovinu i ova plaža je idealna za plivanje između stena na svakoj strani zaliva.

Hodanje po kamenčićima može biti prilično neprijatno, tako da je potrebno imati odgovarajuću obuću, pre nego što pronađete mesto gde ćete da spustite peškir. Kristalno čista voda ove plaže je veoma mirni, jer plaža je zaštićena od jakih vetrova. Tri taverne nude osveženje i služe ukusne plodove mora i raznovrsne sveže salate.

Vythisma (Vithisma):

Lokacija: 2,5 km jugozapadno od Patitirija.

Opis: Vythisma je izolovana plaža na južnoj obali ostrva bez turističkih sadržaja.

Ova lepa plaža se nalazi neposredno pre plaže Megalos Mourtias (kada se krene iz Patitirija) i bolje je do nje doći brodom, jer je put do plaže veoma strm, razrovan i okružen liticama.

Vithisma ima tamni pesak i ova plaža se teško možete videti dok se ne dođe direktno iznad nje. Do plaže se takođe može stići peške iz Patitirija. Početak staze za plažu je kod malog parkinga. Staza se na jednom mestu deli na dva kraka. Levi krak je strm, dok je desni krak još strmiji, ali tu se ipak nalaze stepenice koje olakšavaju silazak. Ove poteškoće pri dolasku i odlasku sa plaže objašnjavaju zašto većina ljudi do plaže dolazi brodićem iz luke Patitiri. U jeku sezone može se surfovati.

Smatra se, uz plažu Chrisi Milia, najboljom plažom Alonisosa, jer je to jedna od retkih peščanih plaža na ostrvu.

Marpounta (Marpoenda):

Lokacija: 2,2 km južno od Patitirija.

Opis: Marpounta je uska plaža okružena visokim liticama opremljena ležaljkama i suncobranima.

Locirana blizu Patitirija, Marpounta je prelepa plaža i jedno od najpopularnijih turističkih odmarališta na ostrvu. Marpounta je najpopularnija plaža u okolini Chore zahvaljujući tome da je do nje lako doći. Na plaži se skuplja zaista puno turista sa šarenim peškirima i svim mogućim rekvizitima za plažu. Na plaži se nalazi hotel “Marpounta Village Club”.

Čuje se muzika i gomila ljudi se dobro zabavlja na plaži. Da bi se pronašlo mesto na plaži mora se poraniti i ova plaža zaista nije za one koji ne vole gužvu.

Sastoji se od dve lepo organizovane plaže sa čistom vodom i stenovitom obalom. Nekoliko taverni  nalazi se u zaleđu sa pogledom na kristalno čisto more i bujno zelenilo.

Na gornjoj slici je plaža zapadno od hotela, a na donjoj slici je plaža istočno od hotela

Patitiri:

Lokacija: Neposredno pored glavne luke.

Opis: Alonisos, kao i svi Sporadi, ima kristalno čistu vodu. To važi i za živopisnu uvalu pored glavne luke u Patitiriju, gde se nalazi prelepa peščano-šljunkovita plaža na kojoj se može uživati u prelepom moru.

Roussoum Gialos:

Lokacija: 1 km severno od Patitirija.

Opis: Popularno turističko odmaralište u blizini Patitirija, sa dosta turističkih sadržaja i živopisnom plažom.

Roussoum Gialos je primorsko mesto koje se nalazi samo nekoliko kilometara od Patitirija i do kog se stiže posle pešačenja od desetak minuta. To je mesto koje se ubrzano turistički razvija i smatra se važnom atrakcijom za mnoge turiste zbog svoje jedinstvene lepote. Plaža je od sitnog belog šljunka i ima čistu vodu. Na južnom kraju plaže se nalaze interesantne stene, a na severnom kraju atraktivna mala luka. Plaža je popodne uglavnom puna turista. Tri taverne koje postoje u hladovini pružaju predah za vreme toplih dana.

Nakon plivanja, može se ručati u primorskim tavernama i uživati u ukusu mnogobrojnih lokalnih jela. Iako je ovo popularno mesto na ostrvu, još uvek čuva svoju autentičnost i tradicionalni karakter, kao uostalom i sve plaže na Alonisosu.

Apartmani i vile se nalaze iznad plaže. 

Votsi:

Lokacija: 2 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Votsi je mala plaža koja privlači mnogo posetilaca zbog turističkih sadržaja u neposrednoj blizini.

Lep mali zaliv Votsi se nalazi u naselju istog imena, samo 2 km severno od Patitirija (oko 20 minuta pešačenja). Zaliv je okružen mermernim formacijama, koje su prošarane crvenim prugama i spuštaju se u kristalno smaragdnu vodu. Ova plaža je pravi raj za oči, jedna je od najlepših na ostrvu, a fotografije koje su na njoj snimljene često dobijaju nagrade. Plažu čine dva mala zaliva. Plaže su uske, šljunkovite i okružene liticama i na njima ima mesta samo za nekoliko posetilaca. Zaliv Votsi ima predivnu vodu tako da se senke brodića mogu videti na samom peščanom dnu čak i iz velike daljine. 

Prilaz ovom pravom dragulju je preko kamenih stepenica, koje polaze od glavnog puta u naselju Votsi. Na plaži nema turističkih sadržaja. Naspram ovog malog čuda je slikovita, šarmantna mala luka sa divnom tradicionalnom ribljom tavernom i malim ribarskim vezom za čamce u luci.

Nažalost ovaj divni dragulj je okružen kućama u predgrađu koje pripadaju selu Votsi. Te kuće su napuštene posle zemljotresa i tako stoje zauvek napuštene.

Spartines:

Lokacija: 3 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Spartines je naziv za 3-4 veće i manje uzastopne plaže posle naselja Votsi. One pružaju divan ambijent za opuštanje. Do nekih plaža postoje staze, dok su druge dostupne samo sa mora.

Plaža Podaroparalia

Spartines je lepa šljunkovita i peščana plaža do koje se može doći peške ili čamcem. Na plaži nema turističkih sadržaja, što stvara jedinstven osećaj mira i izolovanosti. Spartines se nalazi severno od Votsija, oko 500 m vazdušnom linijom.

Kada se krene iz Patitirija, prolazi se pored zgrade pod nazivom “Homeopatski Institut za Alonisos”, koja ostaje sa leve strane. Zatim, 50 m pre nego što se razdvajaju putevi koji vode prema Miliji i Chrisi Miliji, neophodno je da se krene prema onome što liči na depo za kamione. Ali kada se priđe bliže, videće se da se radi o kući. Neposredno pre ove kuće potrebno je držati desnu stranu i potražiti strmu stazu koja ide nizbrdo kroz borovu šumu. Nakon desetak minuta pešačenja stiže se do plaže. Ceo put od Patitirija do plaže Spartines traje oko 45 minuta. Važno je da se ponese dovoljno hrane i vode, jer kada se nađete na plaži, na njoj nema barova i taverni gde se može osvežiti od pešačenja.

Iako put do plaže možda izgleda težak, nagrada za uloženi napor se isplati, naročito u slučaju kada se očekuje privatnost. U stvari, oni koji prolaze kroz ovu avanturu su nagrađeni uživanjem na privatnoj plaži, koje povremeno može prekinuti dolazak nekog broda koji se tu usidri zbog kupanja. Neki delovi plaže Spartines su odvojeni visokim kamenitim pločama, što doprinosi  utisku privatnosti i izolovanosti.

U slučaju da se polazi sa kraju sela Votsi, neophodno je da se krene zemljanom stazom, na kojoj ima mnogo odličnih taverni sa pogledom na plažu Votsi. Ova plaža je veoma dobra za kupanje, mada je i Spartines odličan za to.

Da zaključimo, Spartines je lepa skrovita plaža u kojoj mogu uživati oni koji se ne boje da idu strmim stazama i kroz šumu. U stvari, ovo iskustvo može dodati malo razonode u odmor. Kada se konačno dođe na plažu, može se uživati u potpunoj izolaciji, kao što je to u tipičnim bekstvima o kojima svako sanja tokom dugih dana u kancelariji, ili svakodnevnih briga o kući i deci. Plaža Spartines je u tom pogledu veoma povezana sa ovim snovima, za koje je karakteristično pusto rajsko ostrvo, daleko od gužve i buke tipične za grad. Ukoliko se preduzmu odgovarajuće mere, u dolasku i boravku na plaži Spartines, može se savršeno uživati kao u zaista opuštajućem iskustvu, a možda i kao ostvarenju sna.

Milia:

Lokacija: 3,6 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Lepa plaža u zelenom ambijentu, Milia je turističko mesto sa brojnim hotelima i ribljim tavernama.

Ova lepa šljunkovita plaža nalazi se prekoputa plaže Chrisi Milia. To je prelepo mesto sa šarenim okruglim kamenčićima i kristalno smaragdnim morem koje sija na suncu.

Ovaj mali dragulj je sakriven u srcu divnog zaliva i predstavlja idealno mesto za uživanje u suncu i kristalno čistom moru u prijatnoj i mirnoj atmosferi, a okružen je netaknutom prirodom.

Chrisi Milia:

Lokacija: 6 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Nežni pesak na plaži Chrisi Milia ima zlatnu boju. Plaža je organizovana sa ležaljkama, suncobranima i centrom za vodene sportove.

Samo 6 km severoistočno od Patitirija nalazi se peščana plaža Chrisi Milia, poznata kao najlepša plaža Alonisosa. Okružena je borovom šumom.

Turisti moraju malo da se potrude kako bi pronašli ovu plažu. Znakovi koji vode do plaže su netačni i lako se možete zalutati. Obilazni put je kroz borovu šumu. Na početku se čini kako put nikuda ne vodi, ali onda se iznenada izađe na peščanu plažu. 

Chrisi Milia je jedna od retkih organizovanih plaža na ostrvu koja nudi ležaljke, suncobrane i sportove na vodi. Lepa taverna se nalazi u hladu drveća na brdašcu na kraju plaže.

Zlatni pesak Chrisi Milia je sasvim neobičan i svetluca pod suncem. More očarava svojom neverovatnom tirkizno plavom bojom. Kameni bazeni na kraju plaže su spremni da se istraže, dok borovi nude svoju senku svežine.

Meštani obožavaju ovu plažu i tvrde da je ovo jedina prava peščana plaža na ostrvu. Plaža se čak i u niskoj sezoni brzo popuni i oni koji dođu brodićem ovde moraju da potraže neka alternativna mesta na kojima će ostaviti svoj peškir.

Kokinokastro (Kokkinokastro):

Lokacija: 6 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Ovo je mirna plaža sa čistim morem. Nalazi se blizu Tzortzi Gialosa, živopisne ribarske luke.

Plaža Kokkinokastro (u prevodu crvena tvrđava) smeštena je u podnožju vertikalnih crvenih litica.

Kokkinokastro je plaža od belog kamena i šljunka sa čistom dubokom plavom vodom. U blizini se vide ostaci zida antičkog grada, znamenitog Ikosa. Prekoputa plaže, na ostrvu zvanom Kokkinonisi (Crveno ostrvo) ili Vrahos (stena) pronađen je alat iz doba paleolita. To je najraniji dokaz ljudskog života u Egeju.

Plaža koja se na gornjoj slici vidi na desnoj strani zove se Stou Fiser (ili Fischer) Kokkinokastro.

Tzortzi Gialos (Tzortzi Yialos, Georgie Gialos, Jorgi Gialos, Jeorg Gialos):

Lokacija: 5,8 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Tzortzi Gialos je idealno mesto za totalno otpuštanje. Izolovana i okružena borovom šumom, ova plaža ima tirkiznu boju mora i sitan šljunak.

Alonisos nudi niz dobrih plaža na kojima uopšte nema gužve. Plaža Tzortzi Gialos ima rajsku lokaciju, idealnu za one koji vole prirodu, jer je dovoljno izolovana i nalazi se u dubokom zalivu, okružena prirodnom borovom šumom koja slobodno raste na okolnim obroncima.

Plaža je zaštićena od jakih vetrova, što more čini mirnim i idealnim za kupanje i ronjenje plivača svih uzrasta. Izostanak visokih talasa stvara utisak da se nalazite na jezeru i posetioci osećaju iskušenje da uđu u vodu zbog kupanja, dok se drugi sunčaju pod šarenim suncobranima.

Među tipičnim aktivnostima koje se nude na plaži, fotografija je, možda, jedan od omiljenih hobija od strane turista, pošto je pogled na more sa vrha klisure zaista zapanjujući. Nekoliko kuća u okolini plaže su u potpunoj harmoniji sa ostatkom pejzaža i ne kvare uopšte njen izgled.

U blizini plaže tokom leta otvorena je mala taverna.

Lefto Gialos (Leftos Gialos):

Lokacija: 7 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Beli šljunak, tirkizna boja mora i raskošno drveće oko ove plaže svrstavaju je među najlepše plaže Alonisosa.

Njen čist beli šljunak (u zavisnosti od zimskih talasa od sitnog do vrlo krupnog), njeno kristalno tirkizno more i raskošno drveće koje okružuje to mesto, čine ovu plažu jednom od najlepših plaža na Alonisosu, pravi raj na zemlji.

Agios Petros:

Lokacija: 9,6 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Agios Petros je mirna uvala okružena zelenilom. Ona se nalazi blizu Steni Vale, popularnog turističkog mesto na Alonisosu.

Turizam je u stalnom porastu na Alonisosu, međutim plaža Agios Petros i dalje ostaje netaknuta što omogućava posetiocima da uživaju u jedinstvenom prirodnom okruženju guste borove šume i zelenog drveća.

Jedinstvenu lepotu plaži Agios Petros daje obala okružena mermernim formacijama, sa kojih se pruža neverovatovan pogled na fini šljunak koji se spušta u kristalno plavo smaragdno more.

Pored boravka na plaži, Agios Petros nudi neke druge pogodnosti za turiste, jer se nalazi na samo 15 minuta hoda od živopisnog ribarskog mesta Steni Vala, sa mnogobrojnim tavernama koje služe ukusnu svežu ribu. U neposrednoj blizini plaže nalazi se mali supermarket, gde se mogu kupiti namirnice za dug dan boravka na plaži.

Steni Vala:

Lokacija: 10 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Steni Vala je ribarsko selo u jugoistočnom delu ostrva.

Put koji vodi do sela prolazi kroz gustu borovu šumu i maslinjake sa predivnim pogledom na male zalive na jugoistočnoj obali. Uživaće se u panoramskom pogledu na more i obližnja nenaseljena ostrva dok se silazi na plažu.

Glyfa (Steni Vala):

Lokacija: 10 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Glyfa je lepa plaža sa belim šljunkom i kristalnom vodom. Ona pruža slikovit ambijent za plivanje.

Plaža Glyfa se nalazi u neposrednoj blizini Steni Vale. Ova jedinstvena celina, koju čine plaža Glyfa i obližnje selo Steni Vala, nudi prirodno okruženje u zelenilu i divan pogled na Egejsko more.

Srećom, mesto nije iskvario masovni turizam, pa je idealno za one koji vole mir i usamljenost. Turisti uživaju gledajući plodnu zelenu dolinu, iznajmljuju ili se voze brodićima do obližnjih ostrva, a mogu da sede na plaži i gledaju meke talase u zelenkasto čistom plavom moru.

Vreme u oblasti Glyfa je obično sunčano, tako da turisti uživaju u dugom danu na  plaži, dok ispijaju piće ili degustiraju neko od tradicionalnih jela.

U širem regionu ima dosta smeštajnih kapaciteta, taverni, prodavnica, mini marketa i mesta za kampovanje, gde posetioci mogu da kupe hranu, piće, leže na suncu i kupaju se u mirnom čistom moru. Neki posetioci takođe iskoriste priliku da se taksi brodićima prevezu do plaže Agios Dimitros.

Glyfa je lepa plaža sa sitnim šljunkom koju je vredi posetiti zbog njene spokojne atmosfere. Lako je doći taksijem ili redovnom autobuskom linijom iz Patitirija – samo 20 minuta vožnje. Pogled na more sa zelenih padina je nešto najlepše što plaža Glyfa može da ponudi.

Vamvakies (Vambakies):

Lokacija: 14 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Ovo je lepa i mirna plaža, idealna za uživanje u potpunoj relaksaciji i privatnosti.

Šljunkovita plaža Vambakies je u dobroj meri iskorišćena za izgradnju smeštajnih kapaciteta – u šta spadaju vile i vikendice.

Pored toga što je privlačna zbog živopisnih karakteristika, takođe nudi neke pogodnosti zbog blizine drugih dobrih mesta.

Naprimer, na samo 50 m od ove plaže, reklamira se blizina plaže Agios Dimitrios (neki je smatraju najboljom plažom na Alonisosu), kao i Steni Vala, živopisno ribarsko selo u kome se nalaze taverne i supermarket, i iz čije male luke redovni taksi brodići kreću do obližnjih plaža.

Pored toga, u Steni Vala postoji bolnička jedinica za morsku medvedicu koja privlači pažnju posetilaca, koji je, ukoliko ih posluži sreća, mogu videti. Sve ove činjenice čine Steni Valu popularnom destinacijom za jahte, uprkos tradicionalno mirnom ambijentu. Neke druge opcije smeštaja nalaze se na 100 m od glavnog puta, što je takođe veoma pogodno.

Dok se udobno sedi na balkonu moguće je uživati u panoramskom pogledu na zalazak sunca, dok su pogledi drugih upereni ka ostrvu Peristeri, što je važan detalj koji se nalazi na tipičnim promotivnim slikama koje prikazuju rajske karakteristike mesta. Na drugim slikama koje se obično nude prikazani su domaći ribara koji rade na svojim brodovima.

Put do plaže Vamvakies je strm, ali se time dobija mogućnost istraživanja mnogih malih plaža i uvala duž obale. Plaža Vamvakies ima i malo pristanište, što omogućava onima koji dolaze brodom da mogu da pristanu. Time ova plaža opravdava svoje ime, budući da Vamvakies znači “mesto gde brodovi izlaze iz vode”.

Još jedno malo ribarsko selo koje se nalazi u blizini plaže Vamvakies je Kalamakia, 12 km udaljeno od Patitirija, koje je idealno mesto za večernji obrok od sveže ribe i jastoga u njegovim lepim tavernama pored mora. Pored toga, ovo mesto je čak i mirnije od Steni Vale, delom zbog toga što ne postoje autobusi iz Patitirija do Kalamakije, dok Steni Vala ima vezu dva puta dnevno. Dakle, potrebno je iznajmiti automobil ili bicikl kako bi se stiglo do Kalamakije. Ovo selo ima i malu plažu sa koje se do Agios Dimitriosa, verovatno najbolje plaže na ostrvu, može stići plivajući!

U zaključku, plaža Vamvakies, osim što je privlačna zbog svojih živopisnih karakteristika, ima i neke dodatne pogodnosti vezane za opcije smeštaja i blizine nekim drugim važnim mestima na ostrvu.

Agios Dimitrios:

Lokacija: 15,1 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Agios Dimitrios je lepa šljunkovita plaža sa kristalnom vodom. Zelenilo koje okružuje plažu čini slikovito okruženje za odmor.

Agios Dimitrios je jedna od najboljih plaža na Alonisosu, ako ne i najbolja. More oko Severnih Sporada je u vrhu svetske liste najčistijih voda i idealno je za kupanje i druge aktivnosti.

Ova plaža od sitnog šljunka ima oblik potkovice okrenute prema moru, što joj daje predivan izgled. Prilaz plaži je zemljanim putevima, koji se međusobno ukrštaju. Ovo može izazvati zabunu, ali odgovara tipično grčkom stilu. Što se tiče objekata na plaži, postoji atraktivna taverna napravljena od drveta, gde se može uživati u najboljim pićima tokom špica sezone, kada većina turista dolazi na plažu Agios Dimitrios.

Kada se dolazi iz Patitirija, putovanje traje 20-25 minuta, jer je Agios Dimitrios jedna od najudaljenijih lokacija.

Međutim, zbog lepote plaže u kombinaciji sa njenom opremljenošću, ne može se smatrati da je udaljena ili izolovana, pogotovo što su prilazni putevi do plaže poboljšani. U južnom delu plaže postoje i suncobrani za iznajmljivanje, ali je neophodno u moru pripaziti na morske ježeve. Sa druge strane, severni deo plaže je tiši, mada ponekad brodovi ostavljaju katran ili ulje na vodama u tom delu. Uzevši u obzir ove savete, dobar provod je zagarantovan bez obzira da li se radi o severnom ili južnom delu plaže.

Još jedna dobra činjenica o Agios Dimitriosu je blizina Steni Vale. To je mirno ribarsko selo, karakteristično po brojnim lokalnim tavernama specijalizovanim za plodove mora, koje čine živopisnu atmosferu. Pored toga, tu je autobuska linija koja dva puta dnevno povezuje Steni Valu i Patitiri, kao i raspoloživi taksi brodići iz ovog sela do plaže Agios Dimitrios. Takođe se Steni Vala obično koristi kao polazna tačka za jedrenje, tako da Agios Dimitrios može biti uključen u maršrutu u cilju kombinacije lepog plivanja i jedrenja.

Ipak, pre nego što stigne u Steni Valu iz Agios Dimitriosa, nailazi se na Kalamatu. To je ribarsko selo, čak i tiše od Steni Vale, delom zbog toga što ne postoje autobuske linije iz Patitirija do te oblasti, ali i zbog svoje male veličine. Kalamata je takođe specijalizovana za plodove mora, kao što su sveža riba i jastozi, tako da se tu može ručati, a zatim otići na kupanje u Agios Dimitrios.

Međutim, sve ove pozitivne činjenice ne znače da Agios Dimitrios jedna od onih plaža na kojima se osećate neprijatno stešnjeni u špicu sezone, jer ona uglavnom zadržava svoju karakteristiku mirne plaže. Imajući sve ovo u vidu, možemo zaključiti da je Agios Dimitrios odlična plaža za one koji očekuju da se opuste, ali bez ikakvog lišavanja. Lepotu ove lokacije iskoristile su mnoge agencije za izgradnju smeštajnih kapaciteta, sa čijih balkona se pruža predivan pogled na plažu, posebno tokom zalaska sunca.

Mourtitsa:

Lokacija: 16 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Mourtitsa je prelepa plaža sa belim šljunkom, plavo-zelenom vodom u plićaku, i tamno plavom vodom malo dalje od obale (iz razloga što se dubina vode naglo povećava).

Polazeći od plaže Agios Dimitrios, krene se putem uzbrdo, ali umesto da se skrene levo za povratak prema Patatiriju, skrene se desno na zemljani put. Tim putem vozi se 800 m, dok se ne dođe do raskrsnice. Produži se pravo još 100 m, do mesta gde se put završava, a počinje staza za plažu Strovili. Sa desne strane počinje manji zemljani put koji uskoro postaje put kojim se silazi do plaže Mourtitsa. Postoje i drveni znaci koji pokazuju put do plaže.

Plaža Mourtitsa je idealan izbor za one koji žele da pobegnu od gužve i borave u prelepom prirodnom okruženju.

Gerakas:

Lokacija: 20,3 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Plaža je sa različitom veličinom šljunka, a na pojedinim mestima ima čak i krupnijeg kamenja.

Gerakas je krajnja destinacija na severu ostrva, gde se završava put.

Na plaži bi trebalo da budu ležaljke, suncobrani i kantina.

Do ovog živopisnog zaliva dolazi se vožnjom kroz prelepe predele i pejzaže. Zaliv je sigurna luka i sidrište za ribarske brodove.

Razdaljina od 20 km može se savladati kolima za oko pola sata.

Agalou Lakka:

Lokacija: 9,3 km severoistočno od Patitirija.

Opis: Agalou Lukka je veoma mala plaža na zapadnoj obali ostrva.

Na putu koji vodi prema plaži Megali Ammos prođe se skretanje za tu plažu i nastavi se zemljanim putem do veoma male plaže. Međutim, okolni pejzaž je veoma interesantan.

Kolima je potrebno oko 25 minuta da se pređe rastojanje od Patitirija do plaže Agalou Lakka.

Ubrzo posle ove plaže put se završava i počinje nepristupačna severozapadna obala Alonisosa.

Okolna ostrva Alonisosa

Peristera (u prevodu sa grčkog golubica) je manje (14,2 km2) naseljeno ostrvo (5 stanovnika po popisu iz 2001. godine) koje je nekada bilo deo Alonisosa i koje ima nekoliko lepih peskovitih plaža koje su uglavnom prazne. Mesto je popularno za lov i za roštiljanje, a u jeku sezone su otvorene i kantine na glavnoj plaži. Nedavno su arheolozi na njemu otkrili interesatno nalazište u dubinama mora.

Kyra Panagia takođe poznata kao i Pelagos, Pelagonisi je veliko ostrvo (25 km2) sa dva duboka zaliva i puno manastira na istoku. Zaliv na jugoistoku ostrva zove se Agios Petros, a zaliv na severu zove se Planitis (na slici). Kira Panagia se nalazi na oko 7 km severoistočno od Alonisosa. Manastir na istočnoj obali je trenutno (2011) u rekonstrukciji i u njemu živi jedan monah.

Gioura (Jura) se nalazi 13 km severoistočno od Alonisosa. Ostrvo je dugačko 8 km, a široko 2 km, ima 11 km2. I pored malih dimenzija, najviši vrh ostrva dostiže čak 570 m, tako da je ovo ostrvo više za skoro 100 m od Alonisosa. Jura je ostrvo sa stenovitim liticama gde žive morske medvedice i zaštićeno je zakonom, jer je prirodni rezervat ove ugrožene vrste. Tu žive takođe i retke vrste koza, a postoji puno pećina u kojima su po predanju nekada živeli kiklopi. Ostrvo je poznato od davnih vremena pod nazivom Gerontija, koje je kasnije skraćeno u Jura. Zahvaljujući specifičnom obliku ostrva, među turistima i putnicima poznato je kao Đavolje ostrvo. Na ostrvu postoje naselja iz doba neolita. Popis stanovništva 1991. godine zabeležio je samo jednog stanovnika ostrva, čime je ono postalo naselje sa najmanjim brojem stanovnika u Grčkoj. Sredinom devedesetih godina XX veka poslednji stanovnik napustio je ostrvo, koje je tako postalo nenaseljeno. Znamenitost ostrva je Pećina kiklopa, u kojoj je, po predanju, Odisej oslepeo Polifema. Sama pećina, Jura i susedna ostrva su dosta verno opisani u Homerovoj “Odiseji”. Pećina je relativno velika i u njoj ima staktita i stalagmita. Arheolozi su u njoj pronašli od kamena i kostiju urađeno oruđe, udice, noževe i lonce koji datiraju otprilke iz X veka p.n.e. Pećinski kompleks do danas uglavnom nije istražen. I pored protesta turističkih agencija, Pećina kiklopa je do danas zatvorena za posete turista.

Psathouria je malo (0,7 km2) i ravno ostrvo (najviša tačka 29,8 m) na istoku koja ima ostatke antičkog grada. Na severu se nalazi veliki svetionik koji su izgradili Francuzi 1895. godine. Svetionik je izgrađen na najvišoj koti ostrva i jedan je od najviših u Egejskom moru.

Piperi (4,2 km2) je posle Skirosa najistočnije ostrvo Sporada. Piperi (na grčkom znači biber) ima kamenitu obalu. Ostrvo se uzdiže do 352 m visine. Po popisu iz 2011. godine na ostrvu žive dva stanovnika. Piperi je glavno mesto gde žive morske medvedice, soko i neke retke biljne vrste. Pristup bilo kog broda bez posebne dozvole je zabranjen. Cilj ograničenja je zaštita važnih staništa morske medvednice i ptica grabljivica koje žive i gnezde se na nepristupačnim liticama ostrva, koje su takođe i dom nekih retkih biljnih vrsta. Piperi ima strme, kamenite obale i u njegovoj vegetaciji dominiraju borove šume. Zabeležene su 33 vrste ptica, a procenjuje se da je ostrvo dom za oko 350-400 pari Eleonorinog sokola.

Skantzoura ima nekoliko brda na obali sa belim mermerom koji stvara divan pejzaž. U centru se nalazi napušteni manastir. Nalazi se na oko 20 km jugoistočno od Alonisosa, površine je 6,2 km2, najviši vrh iznosi 107 m, nema stalnih stanovnika.