Belize je mala država u Srednjoj Americi na poluostrvu Yucatánu. Pre sticanja nezavisnosti zvao se Britanski Honduras. Na istoku država ima izlaz na Karipsko more u dužini od 386 km i ima brojne koralne grebene, sprudove i ostrva. Belize ima ukupno 516 km kopnene državne granice od čega sa Meksikom 250 km (po drugim podacima 276 km) i Gvatemalom 266 km.

Površina Belizea je 22.966 km2, a to je 26% površine Srbije, odnosno malo više od površine Slovenije. Međutim, ima vrlo malo stanovnika, po proceni za 2020. godinu oko 420.000 (oko 16 puta manje od Srbije), što znači da je gustina naseljenosti manja od 18 stanovnika/km2.

Belize je jedina država u Srednjoj Americi koja nema izlaz na Tihi okean i jedina u kojoj je zvanični jezik engleski. Belize poseduje drugi najduži koralni greben na svetu (posle australijskog) i najduži u zapadnoj hemisferi poznat pod nazivom Mezoamerički koralni greben koji je sa pripadajućim ostrvima od 1996. godine na listi Svetske baštine UNESCO.

Belize ima oko 180 ostrva. Neka od većih ostrva u Karipskom moru su:

Lista ostrva ili ostrvskih grupa:

OSTRVOGLAVNO NASELJEPOVRŠINA (km2)BROJ STANOVNIKA (po popisu 2012. god.)
Ambergris GroupSan Pedro76,813.400
Caye Caulker (ili Corker)Caye Caulker4,51.500
Caye ChapelCaye Chapel1,240
Drowned CayesIsabella Caye Resort20,215
Hen and Chicken CayesHen Caye4,722
Hick’s CayesSaint George’s Caye19,545
Middle Long CayeMiddle Long Caye4,972
Pelican Caye RangeNortheast Caye3,4810
Punta Gorda CayesMoho Caye Resort5,190
Sapodilla CayesSapodilla Caye0,437
Tobacco CayesTobacco village7,656
Glover’s ReefMiddle Cay village0,440
Lighthouse ReefHalf Moon Caye7,3130
Turneffe AtollHarry Jones point village116300
UKUPNO:272,315.447

Kratak opis ostrva.

Centralna grupa: Ova grupa ostrva formira luk oko obale bivšeg glavnog grada.

Južna grupa: Postepeno idući linijom prema jugu, sprudovi su sve manjih dimenzija i na kraju prema obali Punta Gorde nalaze se još neka ostrva.

Turneffe Atoll: Nalazi se u centralnom sistemu koralnog grebena, između Unutrašnjeg kanala (Inner Channel) i Lighthouse Reefa, dugačak je 48 km i širok 16 km. Sastoji se od brojnih velikih sprudova, kao što je Blackbird Caye, koji okružuju centralnu lagunu.

Lighthouse Reef: Potopljeni atol koji se sastoji od četiri spruda.

Glover’s Reef: Uglavnom je potopljen, sa nekoliko sićušnih sprudova.

S A P O D I L L A   C A Y E S

Sapodilla Cayes (Zapotilla Cay, španski Cayos Zapotillos) je nenaseljeni atol u Honduraškom zalivu. Administrativno pripadaju distriktu Toledo (glavni grad Punta Gorda).

Sapodilla Cayes su grupa sprudova ili niskih peščanih ostrvaca i predstavljaju deo Mezoameričkog koralnog grebena. Ono su krajnja jugoistočna tačka Belizea. Ima ih oko 14, a najznačajniji su Hunting Caye (8 ha), Ranguana Caye (8 ha) i Lime Cay. Tu su još Sapodilla Caye (7 ha), Frank’s Caye (3 ha), Ragged Caye, South Caye, Nicholas Caye, North Spot, Red Rock, Hunting Cay Light, Nicholas Cut, Northeast Sapodilla Caye, Sapodilla Cut,  Lawrence Rock, Tom Owen’s Cays i Seal Cays.

Ima oko 30 km od najjužnijeg do najsevernijeg spruda. Ukupna površina svih sprudova je 43 ha.

U užem smislu Sapodilla Cayes čine samo šest sprudova (od juga prema severu): Ragged Caye, Lime Caye, Hunting Caye, Nicholas Caye, Frank’s Caye i Northeast Sapodilla Caye.

Po popisu obavljenom 2012. godine bilo je sedam stanovnika, od čega pet na sprudu Hunting Caye, a dva na sprudu Sapodilla Caye. Sprudove odlikuju bele peščane plaže i plitka topla voda.

Smatra se da su sprudovi unutar teritorijalnih voda Belizea, ali Gvatemala tvrdi da je pomorska granica Belize - Gvatemala severozapadno od njih, pa saglasno tome njoj i pripadaju. Honduras takođe polaže pravo na Sapodilla Cayes, a to je uneo i u svoj Ustav 1982. godine. Gledajući geografski, najjužniji sprud, a to je Ragged Caye, najbliži je Gvatemali (31 km), zatim Belizeu (34 km), dok do obale Hondurasa ima preko 40 km. 
Klima u ovom delu Belizea je tropska prašuma, uporediva sa onom koju biste mogli pronaći u Amazonima. Tokom cele godine je toplo, a najtopliji period godine je od aprila do oktobra. Južni deo Belizea ima kišnu sezonu od oktobra do decembra, sa "mini kišnom sezonom" u julu. Inače južni deo Belizea ima više padavina u odnosu na severni deo države. Van kišne sezone javljaju se kišne oluje koje su tipično kratke, lokalne i obično se javljaju tokom noći ili u predvečerje.

“Sapodilla Cayes Marine Reserve” je nacionalni pomorski rezervat osnovan 1996. godine i zahvata površinu od 156,18 km2.

Opis sprudova:

RAGGED CAYE (na kartama iz različitog perioda pojavljivao se i pod nazivima South Cay i Zapotilla Cay) je najjužniji sprud na koralnom grebenu i ujedno najjužniji sprud koji pripada državi Belize. Stoji na malom parčetu grebena sa dubokim kanalima na istoku i zapadu. 1960. godine imao je oblik trougla, čije su stranice imale dužine dužine 40-70 m, površine 0,24 ha. Izgrađen je u potpunosti od koncentričnih grebena krupnog šljunka, dostižući oko 1 m nadmorske visine.

Do 1972. godine znatno se promenio i dobio je ovalni oblik, orijentisan u smeru sever-jug sa malim peščanim jezičkom na jugu. Dužina spruda je tada bila 75 m, širina 35 m, a površina 0,22 ha.

Owen je 1835. godine zabeležio “mali klaster stabala kokosa, trava i žbunje”. 1960. godine bilo je 15 stabala,  od čega 10 kokosovih palmi, a slična situacija zabeležena je 1972. godine.

Karakteristika spruda Ragged Caye je veliki broj rakova samaca koji ga naseljavaju.

GPS koordinate: 16°05′25″ N, 88°17′17″ W.

Odozdo prema gore su sprudovi Lime, Hunting, Nicholas, Frank’s i Northeast Sapodilla

LIME CAYE (Low Caye) se nalazi oko 1.700 m severoistočno od spruda Ragged Caye.

1960. godine sprud je bio dugačak 300 m, najveća širina iznosila je 110 m; zahvatao je površinu od 1,83 ha. Severoistočni kraj spruda je izgrađen od šljunka i naslonjena na polukružnu zonu grebena; ostali deo obale bio je peščani. Veći deo severozapadne obale bio je stenovit. Šljunak na severoistočnoj obali formirao je obalu u obliku kuke. 
1972. godine kuka je nestala, a severoistočna i severozapadna obala bila je narušena i erodirana. Širina spruda u ovom sektoru smanjena sa 75 m na samo 35 m. Nasuprot tome, bilo je mnogo svežeg peska koji je formirao dva velika jezička na jugozapadnom kraju (jula 1972. godine), a kao rezultat toga dužina spruda se povećala na blizu 330 m, a površina na 2,07 ha. Sprud je bio prekriven šumom kokosovih palmi, koja je najgušća u njegovom jugozapadnom delu. 

Lime Caye je privatno ostrvo u vlasništvu porodice Garbutts iz južnog Belizea. Oni na ostrvu imaju kolibe i spavaonice, kao i mali restoran. Postoje organizovane ture za boravak na sprudu. Uobičajeni aranžman traje tri dana, s tim da je obezbeđen prevoz sa kopna (iz naselja Hopeville) do ostrva.

GPS koordinate: 16°06′00″ N, 88°16′30″ W.

HUNTING CAYE je glavno ostrvo grupe Sapodilla Cayes i ima jednu od najlepših plaža u celom Belizeu. Plaža se nalazi na istočnoj obali ostrva, delimično okružujući plitki zaliv izložen punoj snazi vetra koji dolazi sa Karipskog mora i pogodnog za surfovanje. Ova plaža je takođe glavno mesto u Belizeu na kome morske kornjače polažu jaja. 
Hunting Caye je sledeći sprud u nizu koji leži 900 m severoistočno od spruda Lime Caye, na južnoj strani kanala koji na ovom mestu deli platformu barijere. 
Kada je mapiran 1960. godine imao je maksimalnu dužinu u smeru sever-jug od 440 m i bio je širok do 220 m; njegova površina iznosila je 5,79 ha. Zapadnu i južnu obalu formirale su široke peščane plaže. Istočna obala je bila složenija, sa dva rta odvojena širokim peščanim zalivom okrenutim prema procepu u grebenu. Severoistočna obala je izgrađena od šljunka, a ostali deo obale od peska. 
Do 1972. godine došlo je do erozije na zapadnoj i južnoj obali, kao i u istočnom zalivu. Zapadna obala je bila u liticama, sa palim kokosovim palmama na velikom delu svoje dužine. Na istočnoj obali bilo je izloženo više plažnih stena. Ostrvo je prekriveno gustom šumom kokosovih palmi. 
Sprud je naseljen i ima svetionik. Svetionik Hunting Caye je 2000. godine preimenovan u svetionik Thomas "Lester" Garbutt, koji je bio njegov bivši operater i hrabri svetioničar skoro 40 godina, od 1961. do 2001. godine, kada je umro.
Craig (1966) ga pominje kao jedno od ostrva sa ostacima Maja, ali oni nisu viđeni tokom kasnijeg istraživanja spruda.
Na sprudu postoji turistička infrastruktura.

GPS koordinate: 16°06′30″ N, 88°16′10″ W.

NICHOLAS CAYE (Nicolas Caye) leži 700 m severoistočno od Hunting Caya, na severnoj strani kanala sa vodom dubokom 11 m. Ovalnog je oblika, a 1960. godine je imao maksimalne dimenzije 310 x 190 m. Došlo je do erozije plaža na severnoj i jugozapadnoj obali spruda, ali veći deo obale čini široka peščana plaža. Do 1972. godine došlo je do značajne erozije, u proseku 10-15 m, na svim obalama spruda osim južne i jugoistočne. Površina je opala sa 4,53 ha na 3,86 ha. Sprud je gusto obrastao šumom kokosovih palmi. Na sprudu postoje privremene ribarske kolibe, ali je nenaseljen. Kada je Owen napravio mapu 1835. godine, ostrvo je bilo naseljeno i imalo je slatku vodu.
Krhotine crvene grnčarije Maja erodirale su iz površinskih srednjih naslaga na zapadnoj obali 1972. godine. 

GPS koordinate: 16°07′02″ N, 88°15′49″ W.

FRANK’S CAYS se nalaze 1,7 km severoistočno od spruda Nicholas Caye.

Istraživač Owen je 1835. godine ucrtao jedan sprud 500 m južno od spruda Northeast Sapodilla Caye, nazvan Grass Cay na Admiralskoj karti iz 1573. godine. Sada na ovom mestu postoje tri spruda koja se zovu Frank's Cays: glavno ostrvo (Frank's Caye) i dva manja (Frank's Caye East i Frank's Caye West). Nije poznato da li su dva manja spruda nastala fragmentacijom ranije postojećeg spruda ili su nastali posle 1835. godine.
Frank's Caye je 1960. godine bio dugačak 230 m i širok do 100 m. Bio je nizak i formiran u potpunosti od tamnog peska. Plaže su bile niske i neerodirane. Na istočnom kraju spruda nalazio se gust pojas mangrova. Ostatak ostrva bio je prekriven gustom šumom kokosovih palmi sa biljem i travama. Do 1972. godine veći deo severne obale je bio prekriven liticama, a značajan deo mangrova u severoistočnom delu spruda bio je uništen. Površina spruda je opala sa 1,94 ha na 1,76 ha. Istočni pojas mangrova bio je mnogo uži. 
Frank's Caye East je odvojen od glavnog spruda plitkim kanalom širine 25 m. 1960. godine imao je oblik polumeseca dužine 120 m, ali je do 1970. godine zapadna obala bila ispunjena i oblik ostrva je bio pravilniji; površina se povećala sa 0,5 ha na 0,57 ha. Nijedna obala nije bila potkopana 1960. godine. Mangrove obrubljuju zapadnu stranu spruda, a ostatak je prekriven šumom kokosovih palmi.
Frank's Caye West leži 75 m jugozapadno od glavnog spruda, a 1960. godine je bilo peščano ostrvo u obliku optičkog sočiva dugo 70 m sa površinom od 0,11 ha.

GPS koordinate: 16°08′06″ N, 88°15′27″ W.

NORTHEAST SAPODILLA CAYE, kao što mu naziv i sugeriše, najseverniji je sprud grupe Sapodilla Cayes u užem smislu. Pravougaonog je oblika sa najvećim dimenzijama u pravcima sever-jug i istok-zapad od 300 m. 1960. godine njegova površina iznosila je 4,79 ha. Obalu prema moru formirao je greben od šljunka koji se uzdiže 2 m iznad nivoa mora, najviši je u blizini krajnje severoistočne tačke i snižava se prema jugu. Severozapadnu i jugozapadnu plažu formiraju niski peščani grebeni. Središte spruda je nisko i slabo isušeno. Glavne oblasti suvog kopna bile su na zavetrinskom šljunkovitom grebenu okrenutog prema moru i u zapadnom delu spruda. U jugoistočnom zalivu ima 8, eventualno 9 linija reliktnih plažnih stena, koje se nalaze do 30 m od današnje plaže. 1960. godine niski centar ostrva zauzimalo je stotine mladih kokosovih palmi, dok je peščana područja zauzimala šuma starijih stabala kokosove palme. Male morfološke promene su se desile do jula 1972. godine osim erozije duž severozapadnog zaliva. To je u proseku iznosilo 10 m, a u jednom trenutku dostiglo je 20 m, ostavljajući obalu sa oborenim kokosovim stablima. Jugozapadna peščana obala je celom dužinom bila prekrivena šljunkom. Na severoistočnoj obali plaža je bila formirana od peska koji je prekrivao površinu visokog šljunkovitog grebena.

Sprud je prilikom istraživanja 1960. godine bio naseljen, ali je do sledećeg istraživanja 1972. godine napušten, kada je glavna kuća bila u ruševinama, a mol polomljen.

GPS koordinate: 16°08′22″ N, 88°15′12″ W.

SEAL CAYS je izdvojen u odnosu na ostale sprudove. Kod spruda Ragged Caye koralni greben menja smer prema zapadu u dužini od 3,7 km, a zatim skreće na sever u dužini od 9 km, formirajući usku “kuku” (ili udicu). Tamo gde ga ne zauzimaju površinski grebeni, nalazi se 4-5 m ispod površine mora; unutar “kuke” dubina mora kreće se od 29-33 m, a van nje 55 m. Greben nije isprekidan kanalima u njegovom kraku sever-jug.

Admiralitetska karta iz 1573. godine prikazuje Seal Cays na ovom grebenu na 16°08′ N: to su Observation Seal Cays koje je Owen mapirao 1835. godine. Oni su tada obuhvatali dva spruda na lučnom grebenu, jedno sa “klasterom stabala kakaovca”, drugo sa “šumicom kakaovca, kolibama”. Na ovom mestu sada nema sprudova, za koje se kaže da ih je uništio uragan 1945. godine.

Na severnom kraju grebena nalaze se dva veća parčeta grebena. Južniji je 1835. godine posedovao sprud, sa “jednim žbunastim stablom”; i on je sada ispod površine mora. Drugi formira kružni greben koji zatvara lagunu, prečnika oko 150 m, na kraju barijernog grebena. Na severoistočnom kraju ima sprud, a Owen je 1835. godine zabeležio “mali klaster stabala kakaovca”. To je sadašnji Seal Caye, mali peščani sprud koji se sklonio u zavetrini šljunkovitog grebena. Lučnog je oblika, dužine oko 65 m i širine svega 15-20 m, sa površinom na karti 1972. godine od 0,14 ha. Sprud je nenaseljen, ali se koristi kao ribarska stanica: plaža u zavetrini je modifikovana ljušturama školjki da bi se formirale male luke za čamce.

GPS koordinate: 16°10′11″ N, 88°20′10″ W.

TOM OWEN’S CAYE se nalazi 5,7 km severoistočno od Northeast Sapodilla Caye.

Južno od 16°15′ severne geografske širine istorija i nomenklatura zaliva koraljnog grebena postaje sve složenija. Owen je u svom istraživanju iz 1835. godine ucrtao tri spruda u blizini glavnog kanala koji preseca platformu barijere na geografskoj širini 16°11,5′ severne geografske širine. Sprud na severnoj strani je nazvao Tom Owen’s Cay i opisao ga je da ima “jedno stablo kakaovca”. Dva mala spruda južno od njega nisu dobila nazive. Opisana su “sa jednim velikim stablom i visokim grmljem” (na zapadu) i “sa travom i žbunjem” (na istoku). Severni sprud je u međuvremenu nestao, a naziv Tom Owen’s Caye sada se odnosi na dva nekadašnja južna spruda. Oba spruda su lako uočljiva i na Google Earthu (kada se znaju GPS koordinate). Istočni sprud je sa klasterom visokih kokosovih palmi, a zapadni sa većom šumom kokosovih palmi.

U prvom planu je Tom Owen’s West Caye, a u pozadini je manji Tom Owen’s East Caye

Ranija nomenklatura ovih sprudova je nejasna. Speer u svojim uputstvima za plovidbu 1766. godine pominje “Cohune’s Kay na kome se nalazi mnogo visokih palmi”. On navodi da su “Cohune’s Kay i najistočniji od Sappatilla Kays [tj. Northeast Sapodilla Caye], severoistočno i jugozapadno jedan od drugog na udaljenosti oko 5 milja”. Ovo bi dovelo Cohune’s Kay na poziciju bivšeg Tom Owen’s Caya; Speer je detaljno opisao duboki kanal koji leži između njih. “Cohune’s Kay”, nastavlja on, “pun je žbunja i drveća. Malo istočnije od Cohune’s Kaya nalaze se dva peščana spruda; ali oni se spajaju jedan sa drugim, a sa Cohune’s Kayom grebenom”. Ovo bi sugerisalo da je Cohune’s Kaya sadašnji Tom Owen’s West Caye i da je u XVIII veku današnji Tom Owen’s East Caye bio jedan od peščanih plićaka spojenih sa Cohune’s grebenom. U ovom slučaju “veoma izuzetan mali Kay” sa palmama je verovatno bio stari Tom Owen’s Cay, koji je nestao. Jefferys označava Cohune Kay na svojoj karti iz 1775. godine i odmah severno od njega, preko glavnog kanala, “Halls Key”. Tako se Halls takođe može uslovno poistovetiti sa starim Tom Owen’som. Nema podataka kada je posle 1835. godine ovaj sprud nestao.

Tom Owen's East Cay je manji od dva sada postojeća spruda. Kada je mapiran 1960. godine bio je trouglastog oblika, sa stranicama dužine 35-45 m. Svojom severnom stranom naslanja se na ruševnu zonu grebena, a severozapadna i severoistočna obala su izgrađene od šljunka. Veći deo spruda je izgrađena od peska, a uzdiže se do 1 m nadmorske visine. Na sprudu su bile četiri visoke kokosove palme i nekoliko manjih. Sprud se značajno promenio do 1972. godine. Stari sprud je erodirao, a zatim se proširio ka jugu novim peščanim jezičkom. Površina se povećala od 0,10 ha na 0,12 ha.
Tom Owen's West Cay je 1960. godine bio dugačak oko 90 m i širok 35 m i zahvatao je površinu od 0,26 ha. Sa severne strane bio je oivičen zonom koralnog krša, a severna i južna obala su bile formirane od šljunka. Unutrašnjost je bila peščana sa povremenim blokovima koralnog krša, a bilo je peščanih plaža i na istočnoj i na zapadnoj obali. Sprud je imao oko 1 m nadmorske visine. Bio je prekriven šumom kokosovih palmi, posebno gustom na zapadnom delu. Ostrvo je ostalo gotovo isto 1972. godine, sa prilično malim promenama u obrisima. Površina se smanjila na 0,24 ha, a još uvek je bio prekriven šumom kokosovih palmi.

GPS koordinate: 16°11′20″ N, 88°13′58″ W.

NORTH SPOT (severna tačka) leži 10 km jugozapadno od spruda Ranguana Caye, na južnoj strani kanala kroz barijeru platformu dubine 6,4 m. Nalazi se na parčetu grebena širine oko 360 m. Na Google Earthu gotovo ga je nemoguće uočiti, pa tako ni GPS koordinate koje sam dao nisu najpouzdanije. U odnosu na Tom Owen’s West Cay nalazi se 7,5 km severoistočno.

Kada je North Spot mapiran 1960. godine bio je greben šljunka dužine 85 m, sa najvećom širinom od 27 m i površinom od 0,05 ha. Bio je orijentisan u pravcu severoistok-jugozapad i sa jednom mladom kokosovom palmom i sa malo trave. Istraživanje Barnetta iz 1840. godine su pokazala da je sprud bio “veoma nizak sa peskom, travom i gomilom stabala kakaovca”. Pretpostavlja se da su kokosove palme uništene tokom uragana, a sprud se ponovo formirao. 1972. godine geomorfologija je transformisana. North Spot je tada bila skoro kružan sprud dimenzija 53 x 35 m, i površinom dvostruko većom u odnosu na 1960. godinu – 0,13 ha. Preživeli kokos bio je visok oko 5 m. Na ostrvu je 1972. godine bilo jato od oko 100 čađavih čigri.

GPS koordinate: 16°14′46″ N, 88°12′00″ W.

RANGUANA CAYE je privatno ostrvo koje se nalazi oko 30 km jugoistočno od naselja Placencia. Prema Peteru Eltringhamu, autoru vodiča "The Rough Guide to Belize", Ranguana Caye ima sitniji pesak u poređenju sa naseljem Placencia i više palme. Oni koji žele da posete sprud moraju iznajmiti prevoz privatnim čamcima. Ostrvo raspolaže pristaništem i vezovima za jedrilice u poseti, koji se nalaze tik uz koralni greben. Jednodnevnu turu do ostrva organizuje "Belize Ocean Club", odmaralište koje se nalazi u selu Maya Beach u blizini naselja Placencia i kojim upravlja "Nekretnine Muy'Ono". Na samom Ranguana Cayu postoje tri rustikalne kolibe za goste koji žele da prenoće, sa barom "Bully's", roštiljem i toaletima. Odmaralište ima WiFi i radio komunikaciju. Ronjenje i ribolov na koralnom grebenu su neke od aktivnosti na ostrvu. S obzirom da o poreklu Belizea u XVII veku postoje dve različite legende, kaže se da je Ranguana Caye, nezvanično nazvan Cayo Renegado, bio "baza 'odmetnutog' Španca Diega el Mulata". 
Kada se već dolazi na sprud, trebalo bi obići najužu glavnu ulicu na svetu, koja se po Ginisovoj knjizi rekorda nalazi u naselju Placencia! Ulica je dugačka 1.240 m, a široka je 1,2 m.
GPS koordinate: 16°19′58″ N, 88°09′05″ W.

P U N T A   G O R D A   C A Y E S

Ostrvska grupa koja nosi naziv po glavnom gradu distrikta Toledo, Punta Gorde, nalaze se malo dalje od njega. Najbliži sprud je Stuart Caye, udaljen oko 10 km, a najudaljeniji je East Snake Caye na oko 35 km. O ovim sprudoivima ima malo podataka i vrlo malo slika. Njihova ukupna površina je 5,19 km2. Među sprudovima su: Moho Cayes, Snake Cayes (East, South, Middle i West), Wild Cane Caye, Frenchman’s Caye, Abalone Caye itd. U popisu 2012. godine jedino je na sprudu Moho popisano 10 stanovnika, a tamo se navodno nalazi i hotel. Sva ostrva su u sastavu pomorskog rezervata “Port Honduras”.

Sprudovi koji su najbliži kopnu, od Stuart Caya na ušću Rio Grande do Bedford Caysa u laguni Ycacos, su okruženi vodom dubine manje od 10 m, i u potpunosti su obrasli mangrovama. Dalje prema laguni nalaze se i pojedini sprudovi sa suvim kopnom pored mangrova, posebno Frenchman's Cay i Wild Cane Cay, ali većina sprudova čak ni nema nazive i u potpunosti je obrasla mangrovama. Na mnogim od njih je mangrova 1961. godine bila manja od 2 m, što ukazuje na nedavni rast nakon oštećenja od uragana. Moho Cayes su takođe obrasli mangrovama, osim spoljašnjeg, koji je peščani sprud. Najudaljeniji sprudovi, Snake Keys, stoje na delovima kopna koji se uzdižu sa dna lagune duboke 20-30 m; to su peščani sprudovi sa grebenima od šljunka; samo oni imaju značajne količine korala na sebi. Svi ovi sprudovi su pod uticajem dotoka slatke vode iz reka Deep River i Rio Grande. Količina padavina u ovoj oblasti (4239 mm u Punta Gordi) je mnogo veća nego na drugim mestima na priobalnim zalivima. 

Opis sprudova:

MOHO CAYE (SOUTH) je jedanod tri spruda u Belizeu sa tim nazivom. Nalazi se 6,7 km od obale Belizea. Ovde se izgleda radi o više sprudova, a za Moho Caye se kaže da je najjužniji sprud u grupi Punta Gorda (nisam siguran da je ovo tačan podatak) i jedini peščani sprud. To je uski sprud dužine 160 m, prosečne širine 18-35 m i površine 0,54 ha. Owen je 1835. godine primetio usamljenu kokosovu palmu na njegovom severnom kraju, ali od tada je vegetacija očišćena i ostrvo je sada prekriveno šumom kokosovih palmi, osim oblasti guste šume na južnom kraju. Ispod kokosovih palmi nalazi se raznovrstan pokrivač začinskog bilja, trava i šaša. Ceo sprud je peskovit i nizak, a južna i jugoistočna obala su potkopane i erodirane. Postoji bunar sa slatkom vodom i mala koliba.

Blizu Punta Gorde je turistički kompleks “Moho Caye Lodge” koji nema nikakve veze sa ovim sprudom.

GPS koordinate: 16°09’10” N, 88°40’22” W.

FRENCHMAN’S CAYE (SOUTH) (Rainforest Caye) se nalazi 8,5 km jugozapadno od poluostrva Ycacos. Sprud istovetnopg naziva postoji i u severnom delu Belizea. Dužina spruda je 730 m, najveća širina je 260 m, a površina je 37 jutara ili oko 15 ha. Skoro cela obala je obrubljena crnim, belim i crvenim mangrovama. Peščana unutrašnjost je prekrivena šumom kokosovih palmi, a centar spruda je nizak i močvaran. Frenchman’s Caye je jedan od retkih sprudova koji ima područje koje podseća na džunglu, a pored kokosovih palmi tu su i stabla avokada, manga, banana, divlja trska itd.

Ima bunar sa slatkom vodom, nekoliko koliba i površina gajenog bilja.

Postoji nekoliko humki obloženih krečnjačkim blokovima, a Gann je 1927. godine izvestio o iskopavanju zlatnih ukrasa i drugih artefakata sa ovog lokaliteta. Sprud je jedan od nekoliko koje su drevne Maje koristile kao deo svog obalnog trgovačkog puta. Među drvećem su skriveni ostaci arhitekture korala Maja. Trgovci Maja su osnovali dinastiju na ovoj lokaciji pre više od jednog milenijuma.

Ovaj sprud je ponuđen na prodaju po ceni od 2,6 miliona USD, ali pod nazivom Rainforest Caye! Bilo mi je potrebno izvesno vreme da ustanovim da je Rainforest Caye ustvari isto što i Frenchman’s Caye. Posle mnogo godina privatnog vlasništva ovaj ostrvski raj je spreman za novog vlasnika. Sprud je idealna lokacija za ronjenje i ribolov, a takođe i za vožnju kajaka i druge aktivnosti na vodi.

GPS koordinate: 16°10’43” N, 88°38’29” W.

WILD CANE CAYE (sprud divlja trska) je veoma sličan prethodno opisanom sprudu Frenchman’s Caye. Nalazi se 1 km severno od tog spruda, a 6,7 km jugozapadno od Punte Ycacos. Sprud je dugačak 850 m, najveća širina je 450 m, a površina merena na Google Earthu je oko 23,5 ha. U njegovom južnom delu nalazi se pravougaona suva površina dimenzija 300×100 m, površine 2 ha. Mangrove rastu na nekoliko tačaka duž njegovih obala. Suvo područje je na samo oko 60 cm nadmorske visine; zemlja je tamna i humusna a delovi močvarni. Vegetacija se sastoji od šume kokosovih palmi. Sprud je bio naseljen i ima nekoliko uvezenih industrijskih i ukrasnih biljaka.

Međutim, najupečatljivija karakteristika spruda Wild Cane Caye je prisustvo velikih grobnih humki Maja sa kamenim licem. Jedan od njih je činio humku 39 u iskopavanjima koje je vršio Gann 1918. godine. To je bila humka visine 3 m koja se sastojala od peska i blokova grebenskog krečnjaka koji su prekrivali površinski ukop. Gann je pronašao grnčariju, noževe od opsidijana, butnu kost jelena sa urezanim dizajnom i bakarne ukrase (prstenje, ogrlice, dugmad) za koje je sugerisao da pokazuju španski uticaj. U drugom izveštaju (1927) Gann govori o “velikom broju sahranjivanja u četiri velike humke”.

Kada je sprud kartiran 1961. godine, četiri humke su još uvek postojale, a najveća je bila duga 65 m. One su, međutim, bili mnogo poremećene. 1918. godine Gann je primetio da su korišćeje kao izvor kamena, a 1927. godine je izjavio da “kada porodici Cabral treba malo gotovog novca, iskopaju malu površinu i prodaju perle, grnčariju, vrhove kopalja itd”. 1961. godine površina zemlje je posuta delovima opsidijana dužine do 4 cm i delovima grube crvene grnčarije. Pronađeni su i izbušena perla od žada i vrh projektila dužine 16 cm. Među ostalim pronalascima bile su i figure malih životinja.

Najistaknutiji predmet sa Wild Cane Caya, međutim, bio je ćup u obliku životinje visok 13,7 cm.

Lobanja pronađena na sprudu Wild Cane Caye

Opisao ga je Bray (1970): “Glava je žablja, ali stopala i patrljast rep pripadaju drugoj vrsti životinje. Stvorenje nosi ogrlicu, čiji se svaki kraj završava diskom ukrašenim sa šest rupica. Telo ćupa je dodatno ukrašeno širokim linijama urezanim kroz zelenkasto-braon klizač”. Materijal od koga je napravljen ćup proizveden je u Gvatemali i njime se široko trgovalo: upotreba zoomorfnih oblika počela je oko 1000. godine n.e. i služi kao vremenski marker za rani postklasični period. Bray je datirao ovaj predmet između 1000. i 1200. godine n.e.

GPS koordinate: 16°11’30” N, 88°38’06” W.

ABALONE CAYE je sićušan sprud koji se nalazi 1,8 km severoistočno od spruda Wild Cane Caye, odnosno 5 km jugozapadno od Punte Ycacos. Površina spruda je svega nekoliko ari, odnosno 0,1 ha.

Institut za razvoj i životnu sredinu Toleda (Toledo Institute for Development and Environment, skraćeno TIDE), koji upravlja Pomorskim rezervatom Port Honduras (Port Honduras Marine Reserve, skraćeno PHMR) na ovom sprudu ima rendžersku stanicu. Posetioci su dobrodošli i od posvećenog tima mogu da nauče o poslu koji oni obavljaju na zaštiti rezervata i da se popnu na osmatračnicu odakle se pruža zadivljujući pogled od 360 stepeni na rezervat, sprudove, more i kopno u daljini.

Veliki problem ovog spruda je njegova erozija, koji preti da Abalone Caye potpuno nestane.

SOUTH SNAKE CAYE je jedan od četiri spruda u grupi Snake Cayes, koji su pretežno nazvani po stranama sveta: West, Middle, East i South. Svoje zastrašuje ime (zmijska ostrva) dobili su zbog velikog broja zmija boa koje su nekada živele na sprudovima. Četiri spruda su razbacana na području od 7 km.

South Snake Caye, kako mu ime kaže, najjužniji je od njih. U odnosu na Puntu Ycacos nalazi se 6,5 km  jugoistočno, a od sprudova grupe najbliži mu je West Snake Caye udaljen 1,2 km severozapadno. Istočni bedem od šljunka je neprekidan i na svakom kraju se graniči sa glavnom sprudom. Područje mangrova je manje, a oblast peska na zavetrinskoj strani čini najveći deo kompleksa. Bedem od šljunka ima širinu 20 m i visinu 1,5 m na svom jugoistočnom kraju; postaje sve uži i niži prema severu. Jarak je plitak i potpuno zatvoren i sadrži mnogo nasukanog plovućca; površina jarka i ogradnog bedema iznosi 1,05 ha. Sam bedem nije obrastao vegetacijom. Oblast suvog peska ima maksimalne dimenzije 180 x 90 m, površinu od 1,7 ha i snažno je potkopana duž svoje jugozapadne obale, gde se površina nalazi na 1 m nadmorske visine. Područje peska je prekriveno gustom šikarom kokosovih palmi. South Snake Caye nema plažu, ali lokalni ribari rone u njegovoj blizini u potrazi za jastozima i love barakude.

GPS koordinate: 16°10’49” N, 88°33’56” W.

WEST SNAKE CAYE (takođe poznat i pod nazivom Lagoon Caye) nalazi se oko 27 km severoistočno od grada Punta Gorda i oko 5,3 km jugoistočno od Punte Ycacos.

West Snake Cay je veoma sličan sprudu South Snake Caye. To je kompleksan sprud sa peščanom površinom u zavetrinskom delu, centralnom močvarom mangrova, jarkom i grebenom od šljunka na privetrinskoj strani, ukupne površine 5,35 ha. Bedem od šljunka prati istočnu ivicu grebena u dužini od oko 370 m, uzdižući se do 1 m nadmorske visine. Jarak ograđen šljunkom dugačak je oko 200 m i širok do 100 m: dubok je manje od 0,6 m; i sa svojim ograđenim grebenima ima površinu od 2,5 ha. Šljunkoviti greben je mestimično prekriven mangrovama i travama. Najobimnija vegetaciona jedinica je močvara mangrova, ali veliki deo je otvorena stajaća voda. Područje suvog peska u zavetrini je široko 15-30 m i uzdiže se do 1 m nadmorske visine. Nalazi se pod šumom kokosovih palmi sa raznolikim pokrivačem.

Iako se sprud nalazi u području koje je okarakterisano kao zaštićeno područje na njemu je  u poslednjih 50 godina bilo aktivnosti. Na ostrvu trenutno postoje dva objekta. Stalna je drvena zgrada dimenzija 5,5×7,2 m koju je izgradio Institut za razvoj i životnu sredinu Toleda (TIDE). TIDE i vlasnici nekretnina sporazumno su ozvaničili obnovu tornja, kao i nadogradnju postojeće kuće.

Tu je i manja koliba u stilu palapa koja se sastoji samo od potpornih stubova i slamnatog krova od osušenog palminog lišća.

Ova nekretnina trenutno ima odobrenje za izgradnju odmarališta, što je čini idealnom za investitore/programere. Sprud se prodaje po ceni od 850.000 USD.

GPS koordinate: 16°11’28” N, 88°34’17” W.

MIDDLE SNAKE CAYE (Ragged Snake Caye) se sastoji od dva spruda izgrađena od šljunka, svako ima površinu od 0,66 ha. Severoistočni sprud je dugačak oko 275 m, ali nije širi od 40 m. Građen je od dva linearna grebena od šljunka sa međuprostorom delimično vodom ispunjenim udubljenjem. Spoljni grebeni, verovatno formirani od uragana, imaju koralne blokove prečnika 1 m. Vegetacija je ograničena na travu, sa niskim žbunjem i mangrovama.

GPS koordinate: 16°12’01” N, 88°33’12” W.

EAST SNAKE CAYE se sastoji od peščanog zaliva sa gustom vegetacijom koji je u potpunosti okružen grebenima od šljunka koji zatvaraju plitak jarak koji sadrži mangrove. Ukupna površina spruda iznosi 1,94 ha, od čega glavno jezgro, bez šanca i bedema, čini 1,04 ha.

Ceo kompleks je dugačak 260 m i širok do 110 m, a greben na kome se nalazi tek je nešto veći. Na peščanom delu spruda nalazi se gusta šuma kokosovih palmi. Sprud se nekada zvao Lighthouse Caye. Svetionik je bio izgrađen kako bi pomogao ribarima u navigaciji nakon zalaska sunca. Danas na sprudu postoje dva svetionika. Novi svetionik je automatski i podignut pored starog svetionika.

GPS koordinate: 16°12’32” N, 88°30’30” W.

P E L I C A N   C A Y E   R A N G E

Pelican Caye Range je grupa sprudova koja se nalazi istočno od naselja Placencia u distriktu Stann Creek. Ukupna površina svih sprudova je 3,48 km2, a najveći među njima je Lark Caye sa površinom od 65 ha.

Popis obavljen 2012. godine zabeležio je desetak stanovnika, od čega šest na sprudu Northeast Caye, tri na sprudu Bugle Caye (verovatno svetioničari) i dva na sprudu Placencia Caye. Pored gore spomenutih sprudova, u grupi se između ostalih nalaze sprudovi Harvest, Little Harvest, Lagoon, Laughing Bird, Long Coco, Pelican, Rendezvous Caye (southern), Little Water, Peter Douglas, Saddle, Secret, Quamina, Cat, Crawl, Bakers, Wippari, Cary, Gladden, Moho, Round, Hatchet (sada se zove Ray), Morrison, Silk, Scipio, Colson itd. Iako su na sajtu List of islands of Belize date površine pojedinih sprudova, ja ih ne navodim, jer su nepouzdane.

Od najjužnijeg spruda (Pompion Caye) do najsevernijeg (Little Peter Caye) ima 36,6 km.

Opis sprudova:

PLACENCIA CAYE se nalazi na samo 120 m od naselja i poluostrva Placencia (1.512 stalnih stanovnika po popisu iz 2010. godine, ali na poluostrvu Placencia bilo je 3.458 stanovnika). Sprud ima oblik pravougaonika, dimenzija 900x400 m. Na sprudu se nalazi novo luksuzno odmaralište, dizajnirano da pruži najluksuzniji ostrvski način života u Belizeu sa pogledom na selo, planine Maja i Karipsko more. Sve što je potrebno da gost uradi je da podigne noge i opusti se! Sedam privatnih spavaćih soba na plaži su profesionalno dizajnirane, svaka soba od 90 m2 ukrašena je svetlim udobnim nameštajem. Dva Master apartmana sa bračnim krevetima (Red Footed Booby & Woodpecker) imaju kade na otvorenom i spavaće sobe u potkrovlju sa dva odvojena kreveta. Masivna prostorija na otvorenom ima površinu od preko 400 m2. Stambeni prostor ima pogled na belu peščanu plažu i bazen. 
 
Bazen je veliki unutrašnji, slatkovodni. Prevoz sa kopna obavlja se šatl brodom. Kućno osoblje sa punim radnim vremenom, privatni kuvar i upravitelj ostrva brinu se za sve detalje, a najveći zadatak gosta u danu je da se odluči koju ležaljku će zauzeti!

GPS koordinate: 16°30’40” N, 88°21’35” W.

LITTLE HARVEST CAYE sa nalazi 830 m jugozapadno od poluostrva Palencia. Gosti ostrva se za samo tri minuta prevezu sa kopna do ostrva. Izuzetno je malih dimenzija, 80×70 m i ima površinu od svega 0,5 ha i nadmorsku visinu od oko 1 m. Inače je ovaj sprud u ponudi za delimičnim vlasništvom (Fractional Ownership), po ceni od 595.000 USD za 10% vlasništva, odnosno 1,190.000 USD za 20% vlasništva. Otvoren je 15. januara 2016. godine. Svaki akcionar ima mogućnost korišćenja ili iznajmljivanja svojih pet nedelja godišnje. Cene iznajmljivanja se kreću od 17.000-24.000 USD nedeljno u sezoni, s tim da je minimalni boravak šest noći. Od sadržaja postoji pristanište, bazen i izuzetan pogled od 360 stepeni na luku Placencia, istočna ostrva, lagunu poluostrva, planine Maya i sprud Harvest Caye koji se nalazi 3 km jugozapadno. Ostrvo je povezano na komunalni vodovod i ima solarne klima uređaje, poseban rezervni generator i sve uvezene vrhunske aparate od nerđajućeg čelika i nameštaj, dva čamca i kolica za golf na kopnu. Spavaće sobe imaju vrhunske mini-sisteme naizmenične struje sa inverterskom tehnologijom koji su najtiši i najefikasniji sistemi na tržištu, kao i plafonske ventilatore kako bi se osigurao udoban noćni odmor. Sva kupatila, osim u spavaćoj sobi 5, su na otvorenom ispod krova od palminog lišća da omoguće povetarac bez žrtvovanja privatnosti. Svako kupatilo takođe ima i velike plafonske ventilatore.

GPS koordinate: 16°30’18” N, 88°22’51” W.

HARVEST CAYE je privatno ostrvo u vlasništvu “Norwegian Cruise Line”. Na njega pristaju kruzeri, pošto postoji izgrađeno pristanište za te potrebe. Harvest Caye se nalazi 4 km jugozapadno od poluostrva Palencia i 830 m od kopnenog dela Belizea. Ostrvo je dugačko oko 2 km, najveća širina je 500 m, a površina je oko 30 ha. Administrativno pripada distriktu Toledo, za razliku od ostalih ostrva grupe, koja pripadaju distriktu Stann Creek (glavni grad Dangriga).

Harvest Caye ima tropsku temperaturu tokom cele godine, sa najvišim temperaturama do 30°C i najnižim od 25°C. Temperatura se ne razlikuje u velikoj meri i tokom godine varira samo za nekoliko stepeni. Kišna sezona traje od jula do novembra. Najbolje vreme za posetu Harvest Cayu je od kraja novembra do sredine aprila, tada je sušna sezona na ostrvu, nebo je vedro i vreme je sunčano. Još jedan dobar period godine za posetu je neposredno pre početka kišne sezone od maju do sredine juna.

Sprud sadrži izložbe divljih životinja, između ostalog kuću leptira menelaus blue morpho.

Što se tiče aktivnosti na ostrvu, ima više mogućnosti, između ostalih:

– uživanje na bazenu površine 1.350 m2

– ko nije za bazen, odmah do njega je plaža površine 2,8 ha sa više od 2.500 ležaljki. Plaža je veštački napravljena od belog peska.

- nešto dalje duž trotoara koji deli bazen i plažu nalazi se vodena džungla. Za decu to je mesto na kome će želeti da provedu dan. Pun je zabavnih vodenih igračaka poput tobogana i džinovskog bureta koje svakih nekoliko minuta ispušta vodu na decu tako da uživaju u doživljaju nalik na vodopad.
- da bi malo začinio stvari, "Norwegian Cruise Line" je dodao utočište za biljke i divlje životinje u ovu luku za kruzere. U utočištu su našle mesto are, tukani, leptiri, zmije i druge male životinja. Poseta ovom parku prirode je besplatna, a moći će da se vidi i naučite o životinjama koje su autohtone na ostrvu. Jedna stvar koja će se primetiti, od trenutka dolaska na ostrvo, je njeno prelepo cveće i bilje, koje ostrvo čini veoma šarenim, dajući mu tropski karipski miris. Takođe bi trebalo da posetiti utočište leptira Blue Morpho. Ovo osamljeno područje sadrži stotine različitih lepih vrsta leptira. Vrhunac posete utočištu mogao bi se desiti kada se vidi koliko lepo izgledaju leptiri dok lete u staklenoj kući.
- jedna od najpoznatijih stvari na Harvest Cayu je zipline, koji počinje sa vrha veličanstvenog svetionika i preseca Harvest Caye. Prolazi 30 m iznad luke i iz ptičije perspektive se vide bazen, područje luke i preko mora, sve do koralnih grebena i planina Maja u Belizeu. Zipline je dugačak 400 m, a cena je neverovatnih 89 USD, što je skoro 10 puta skuplje nego kod nas!

– za kompletnije uživanje može se iznajmiti vila sa klimom, televizorom, kupatilom, tušem, ali to zadovoljstvo košta 500 USD!

– vožnja kajaka ili pedaline

– na ostrvu se nalaze i četiri bara (“Rum coco”, “Cat 5”, “Hurricane” i “Laughing Bird”). Cene koktela kreću se od 9 do 12 USD, dok pivo košta 5 USD.

- "Norwegian Cruise Line" je pokušao da šoping na ovom ostrvu učini što autentičnijim. Većina prodavnica na pijaci je u lokalnom vlasništvu i prodaje lokalnu robu, kao što su ručno izrađeni suveniri, prelepe slike, nakit, parfemi, majice, rum ili čokolada. Tu je lokalna prodavnica "Moho Chocolates" koja prodaje čokolade i sapune od zrna kakaa iz Belizea. Zatim kul majice sa karipskim temama, centar za testiranje ruma, gde se prodaju egzotični rumovi, vina i žestoka pića i još mnogo tezgi koja prodaju razne zanatske proizvode.

GPS koordinate: 16°28’35” N, 88°24’20” W.

COLSON CAYE je mirno privatno ostrvo površine od samo 1,6 ha jedinstveno je po mnogo čemu. Dužina i širina ostrva su iste i iznose 190 m. Nalazi se oko 7,7 km jugoistočno od naselja Placencia, odakle se na ostrvo stiže posle samo desetak minuta slikove vožnje gliserom. To život na ostrvu čini veoma lakim, jer je veoma blizu svih sadržaja u naselju prodavnica, banaka, benzinske pumpe itd.

Colson Caye dodatno sadrži unutrašnju marinu površine 1 ha idealnu za zaštitu plovila od iznenadnog nevremena. Većina ostrva ne nudi ovu jedinstvenu pogodnost. Ovo prirodno povećava vrednost ostrva. Ostrvo je takođe okruženo zapanjujućim koralima sa kanalom od 30 m, što ga čini snom ronilaca.
Na ostrvu su dve novoizgrađene kuće sa velikim brodskim podom. Ima dovoljno prostora za dodatne jedinice. Idealno je za privatno ostrvsko odmaralište, marinu ili porodično imanje za uživanje. Postoji stara kuća domara koja se po želji lako može zameniti modernom strukturom.
Profesionalna procena vrednosti ostrva sprovedena je 30. aprila 2021. godine. Ostrvo ima odgovarajuću cenu za brzu prodaju, a to 2,2 miliona USD.

GPS koordinate: 16°27’54” N, 88°18’51” W.

SCIPIO CAYE je jedno od prirodno najlepših privatnih ostrvaca u Karibima. Veoma je pristupačno, nalazi se 9 km jugoistočno od naselja Placencia, odnosno oko 1,8 km severoistočno od prethodno opisanog spruda Colson Caye. Kad se u luci Palencia ukrca u čamac, do spruda se stiže posle samo 15 minuta vožnje! Scipio Caye je dugačak 270 m širok do 100 m i ima površinu oko 1,8 ha.

Scipio Caye je čvrsto ostrvce koralnog porekla sa peščanom plažom na zapadnoj obali od preko 200 m. Dužina cele obale je skoro 700 m, rečeno je da je zapadna obala peščana, a istočna je koral. Ispred ostrva uz zapadnu obalu postoji dovoljno sigurnih sidrišta. More oko ostrvca je kristalno čisto sa fantastičnom vidljivošću. Nedaleko od jugozapadne obale nalazi se omiljeno područje za ronjenje lokalnog stanovništva i za turističke izlete. Ronjenje je spektakularno i nedaleko od istočne obale.

Ostrvo ima određenu nadmorsku visinu i dobro je zaštićeno čvrstom koralnom podlogom i linijom obale korala duž zapadne strane. To je jedno od retkih ostrvaca u Belizeu koje uopšte nije potrebno nasipati zemljom za potrebe izgradnje.

Scipio Caye se nalazi van područja pomorskog rezervata, pa je privatni ili komercijalni razvoj mnogo brži proces. Kokosove palme se uzdižu po celom ostrvu i neprestano rađaju kokos.

Nekoliko lokalnih ribara kampuje na ostrvcu i složili su se da ga napuste ili ostanu kao podstanari kada novi vlasnik preuzme posed. Oni deluju kao čuvari ostrvca i održavaju ga u dobrom stanju sa minimalnim porastom džungle.

GPS koordinate: 16°28’13” N, 88°17’48” W.

BUGLE CAYE (na španskom Faro Cayo Bugle) je poznat po tome što se na njemu nalazi svetionik. Nalazi se 5 km jugoistočno od naselja Placencia, a 2,5 km severozapadno od spruda Colson Caye. Dimenzije spruda su 250 m dužina, širina je 200 m, a površina oko 3,5 ha. 

Signalna stanica je prvobitno podignuta 1885. godine. To je bila vatra koja se gorela na vrhu jarbola visine 18 m. Zamenio ju je sadašnji svetionik. To je piramidalna metalna kula, sa galerijom i fotonaponskom oznakom visine 17 m. Ofarban je u belu boju. Njegov domet je približno 24 km.

GPS koordinate: 16°29′17″ N, 88°19′25″ W.

LARK CAYE se nalazi oko 8 km istočno od naselja Placencia. Potrebno je samo 9 minuta vožnje brodom od poluostrva do ovog ostrva koji je odlična lokacija za izgradnju odmarališta ili privatne kuće za odmor. Postoji parcela površine 1,3 ha koja je na prodaju. Već je u uvodu je rečeno da je Lark Caye sa površinom od 65 ha najveći sprud u Pelican Caye Rangeu. Dugačak je preko 1.800 m, a najveća širina je 640 m.

Položaj ostrvca Lark Caye

Biti tako blizu kopna ima mnogo prednosti i štedi mnogo vremena i novca tokom izgradnje ili svakodnevnih aktivnosti. Graniči se sa lagunom Lark Caye. Signal mobilne telefonije je dostupan.

Veći deo zemljišta je čvrst sa različitim vrstama drveća i vegetacije. Postoji mnogo veoma lepih korala, što znači da je ronjenje na plaži fantastično.

Lokacija je odlična za ribolov, a područje je poznato po trofejnim ribama poput tarpona, albule itd. Zbog blizine naselja Placencia takođe bi bilo idealno za mali ribarski kamp ili bar/restoran.

GPS koordinate: 16°38’00” N, 88°12’30” W.

ABIGALE CAYE (sreće se Abigail Caye) se nalazi 550 m južno od spruda Lark Caye. To je sprud u privatnom vlasništvu, na kome ima određenih sadržaja, ali čini se da nema lepu plažu.

GPS koordinate: 16°30’33” N, 88°16’26” W.

BIRD ISLAND (ostrvo ptica) se nalazi 2,8 km jugoistočno od spruda Lark Caye. To je minijaturni atol sa živopisnim smeštajem za šest gostiju. Ko je bilo kada zamišljao da se uživi u lik Robinzona Krusa, onda bi ovaj sprud mogao da ga zainteresuje. Neobična nekretnina je trenutno dostupna za iznajmljivanje, sa cenama od oko 90 USD po osobi za jedno noćenje.

Osim živopisnih objekata za smeštaj, nema ničeg više na sprudu sa nekoliko stabala.

Gosti se prvo moraju snabdeti zalihama, jer kada dođu na Bird Island nema ničega osim sveže ribe. Međutim, Airbnb lista navodi da postoji “veoma dobro snabdevena kuhinja” sa bezbroj začina kao što su mešavine za kolače, brašno, pirinač, začini i ulje. Među pogodnostima su frižider, mali zamrzivač, telefon za pozivanje lokalnih brojeva i ‘veoma dobar’ WiFi. Struja se proizvodi pomoću solarnih ćelija i vetrogeneratora.

Ukupno na Bird Islandu postoje tri smeštajne jedinice. Glavni bungalov sa spavaćom sobom, bungalov iznad vode sa bračnim krevetom i manji bungalov sa bračnim krevetom. Od aktivnosti, postoje dva kajaka za jednu osobu i dva nova kajaka za dve osobe za krstarenje atolom koji okružuje ostrvo.

Vlasnik spruda preporučuje boravak od četiri do pet dana. Gosti se ostavljaju u potpunoj izolaciji sve dok ih ne pokupe na kraju boravka.

GPS koordinate: 16°29’22” N, 88°16’05” W.

FRIGATE CAYE (Owen Caye) je prekrasni, apsolutno zapanjujući sprud sa veličanstvenim slikovitim izlascima i zalascima sunca i zadivljujućim pogledom u svim pravcima. Ovo bi trebalo lično iskusiti.

Nalazi se 3,3 km južno od spruda Lark Caye i 11,3 km jugoistočno od naselja Placencia.

Sprud je malih dimenzija, dugačak je samo 150 m. Po sajtu agencije za prodaju nekretnina, površina spruda je 2,76 jutara, što je 1,1 ha, mada se merenjem na Google Earthu dobija površina oko 0,9 ha ili 90 ari. 
Nekada nerazvijeno privatno ostrvo, Frigate Caye je sada je posebne lepote. Pravi je dragulj za razvoj ostrvskog odmarališta ili za okupljanje porodice sa prijateljima na perspektivnoj turističkoj lokaciji.
Objekti koji su do sada izgrađeni su u kombinaciji betona i drveta iz visokih egzotičnih šuma Belizea. Velike vile iznad vode imaju velike terase i okružene su kristalno čistim morem i prirodnim koralima. 
Frigate Caye je na prodaju po ceni od četiri miliona američkih dolara. Procenjeni trošak za potpuno kompletiranje svih objekata je 1,3 miliona USD.

GPS koordinate: 16º29’13” N, 88º15’42” W.

KANU CAYE (na Google Earthu označen je kao Morris Caye) se nalazi 3,7 km jugoistočno od Lark Caya i 11,4 km jugoistočno od naselja Placencia, odakle se brzim čamcem stiže za samo 15 minuta.

To je izuzetan koralni sprud neuporedive lepote, sa belim peskom koji se blago spušta u Karipsko more. Sprud je dugačak 170 m i ima površinu od 1 ha.

Na sprudu postoji pet vila od 90 m2, od kojih svaka sadrži prozračnu glavnu spavaću sobu, visoke bambusove plafone, ogromna kupatila sa tuševima na otvorenom, vrhunsku završnu obradu i prilagođeni lokalni nameštaj.

U središtu spruda nalazi se ogromna nadstrešnica sa slamnatim krovom od palminog lišća koja sadrži dnevni boravak, trpezariju, veliki šank i kuhinju, okružena velikim bazenom sa slatkom vodom u kome se nalaze barske stolice. Sprud je predviđen za grupe od 6-10 odraslih osoba i 10 dece.

GPS koordinate: 16°29’00” N, 88°15’38” W.

CORAL CAYE (na Google Earthu označen je kao Round Caye) je sprud u vlasništvu čuvenog američkog scenariste Francisa Forda Coppole. Nalazi se 3 km jugoistočno od spruda Lark Caye i 12,3 km jugoistočno od naselja Placencia, odakle se brzim čamcem stiže za samo 25 minuta. Sprud je dugačak 150 m i ima površinu 0,8 ha. Može se prepešačiti za samo pet minuta.

Coral Caye je potpuno privatno ostrvo koje je idealno za romantičan, rekreativni ili avanturistički odmor. Sprud ima malu plažu sa koralnim peskom i fascinantnu ekologiju mangrova. Nekada korišćen kao komercijalni ribolovni kamp, ​​sada je poboljšan za putnike koji žele iskustvo jednom u životu, uz očuvanje prirodnog, lokalnog ukusa. Dve kolibe (“Coral Cottage” i “Seahorse Cottage”) i velika kuća (“The Great House”) jedine su zgrade na ostrvu i mogu da prime od dva do deset gostiju.

“Coral Cottage” je novoizgrađena koliba, idealna za par ili porodicu sa malom decom, ima francuski ležaj i sofu za spavanje u udobnom dnevnom boravku, prednji trem, viseće mreže i kupatilo sa unutrašnjim i spoljnim tušem.

“Seahorse Cottage” je idealna za širu porodicu ili dodatne prijatelje, nalazi se u blizini uvale mangrova u kojoj se može naći mnogo morskih konjića. Ima jedan bračni krevet, dva dodatna odvojena kreveta i susedno kupatilo sa hladnim tušem.

“The Great House” ima ulogu dnevnog boravka u zatvorenom i otvorenom prostoru. Od sadržaja ima bar, muziku, kupatilo, kuhinju, trpezarijski sto, društvene igre, pikado i još mnogo toga, ovaj prostor za proslave ili porodične obroke može se pretvoriti u večernjim satima za smeštaj dodatnih gostiju sa ležaljkama.

Sve obroke pripremaju ostrvski domari, bilo da je to jutarnja kafa, doručak od svežeg voća ili jaja, osvežavajuća lagana salata ili ručak u obliku sendviča i večera od sveže ulovljene ribe spremljena na roštilju na kreolski način. Uz doplatu se pružaju dodatne usluge kao što su masaže na otvorenom, privatni kuvar, ribolovačka tura sa vodičem, unapred naručene određene namirnice, kolač ili posebna poslastica za proslavu neke prilike.

Cena za noćenje se kreće od 1.435 USD za dve osobe.

GPS koordinate: 16°30’03” N, 88°15’00” W.

LOGGERHEAD CAYE se nalazi 2,3 km istočno od spruda Lark Caye. Sprud je dugačak 290 m. U oglasu za prodaju spruda navedena je površina od 6 jutara, što iznosi 2,4 ha, dok se merenjem na Google Earthu dobije površina od 2,9 ha. Naziv loggerhead verovatno potiče od vrste morske kornjače, a može se prevesti kao svađalice.

Loggerhead Caye je nerazvijeni privatni sprud do koga se stiže posle samo 15 minuta vožnje čamcem iz naselja Placencia. Ovaj sprud ima sreću što raspolaže zapanjujuće velikim koralnim okruženjem.

Sprudovi ove veličine, u neposrednoj blizini poluostrva Placencia, vrlo retko postaju dostupna za kupovinu. Loggerhead Caye je idealan sprud za razvoj privatnog odmarališta ili samo za porodično gazdinstvo. Sprud je podeljen na tri parcele približno jednake površine, ali se prodaje u celosti po ceni od 1,85 miliona USD. Savršeno za tri prijatelja, partnera.
Sprud je pokriven mrežom mobilne telefonije. Može se instalirati solarni sistem za snabdevanje električnom energijom. 
Novom investitoru bi bila potrebna odgovarajuća dozvola za nasipanje preko Odeljenja za životnu sredinu (DOE). Procenjeni trošak čišćenja i popunjavanja okolnog peska je u rasponu od 50.000 USD do 100.000 USD. U zavisnosti od željene visine, može koštati više.

GPS koordinate: 16°31’14” N, 88°15’09” W.

LONG CAYE (na karti Belizea označen kao Long Coco Caye, ima i naziv South Long Coco Caye) je izvrsni sprud koji se nalazi 16 km istočno od poluostrva Placencia i severno od pomorskog rezervata Laughing Bird Caye. Već sam naziv govori kako sprud izgleda: veoma je dugačak, čak 1,6 km, ali i uzak, sa najvećom širinom 160 m. Na pojedinim mestima (kod lagune) širina ostrva je manja od 20 m. Površina spruda je 16 ha.

Kao jedan od najprepoznativljijih sprudova u oblasti Placencia, Long Caye nudi dva kilometra priobalja na najdužem grebenu u centralnoj laguni sa 35 m dubokim pristupom. Dve obale uskog spruda razdvojene su prelepim zalivom/lagunom sa beskrajnim mogućnosti za bavljenjem vodenim sportovima i ribolovom. Sprud se može pohvaliti sopstvenim koralnim grebenom koji nudi zaštitu, obilje morskog života, neverovatno ronjenje i ribolov svetske klase.

Sprud je na prodaju i delimično je razvijen sa dovoljno prostora za buduće proširenje. Šest koliba je izgrađeno na krajnjem južnom delu ostrva, sa sopstvenim kupatilima, plafonskim ventilatorima, staklenim prozorima prema Karipskom moru, vodom i strujom.

Postoje dva objekta za boravak domara i pomoćnog osoblja i dva bunara sa slatkom vodom koji ostrvu obezbeđuju adekvatne zalihe tokom cele godine za tuširanje i pranje veša. Tu je i zgrada restorana/kuhinje, ostava i dva pristaništa.

Sprud krase kokosove palme, a zapadna obala je prošarana borovima.

Prvoklasna lokacija i značajne slobodne površine nude mnoge mogućnosti za razvoj butik odmarališta uz niz rekreativnih mogućnosti i brz pristup kopnu. Sva infrastruktura je tu i spremna za razvijanje prvoklasnog odmarališta.

GPS koordinate: 16°29’55” N, 88°12’30” W.

MOSQUITO CAYE se nalazi 460 m južno od spruda Long Caye. Dužina spruda je ispod 200 m, a površina merena na Google Earthu je 1,4 ha.

GPS koordinate: 16°29’02” N, 88°12’48” W.

CARY CAYE se nalazi na jednom od najdužih grebena u centralnoj laguni, 2 km severoistočno od spruda Long Caye. Sprud je dugačak 460 m i ima površinu od 4,29 ha.

U severnom delu spruda, koji je širok 220 m, nalazi se velika močvara sa mangrovama širine 180 m. U centru spruda je močvara sa stajaćom vodom. Južni deo spruda ima uski suženi peščano-šljunkoviti greben. Područje sa suvim peskom ima šikaru kokosovih palmi. Mnogo svežeg šljunka nataloženo je duž istočne i jugoistočne obale spruda tokom uragana Hattie, ali je šteta na vegetaciji bila mala.

Cary Caye je na prodaju po ceni od 1,5 milion USD.

3,1 km severozapadno se nalazi sprud Wippari Caye nsa izgrađenim objektima, ali nisam pronašao nikakve dodatne podatke.

GPS koordinate: 16°31’09” N, 88°11’40” W.

MOHO CAYE (lokalno poznat kao Wild Orchid Caye, pominje se i kao Trapp’s Caye) zapanjujuće je lepo ostrvo površine 3,4 ha (merenjem na Google Earthu dobija se površina od blizu 5 ha) koje raspolaže sa belim peščanim plažama i bujnim zelenilom koje se sastoji od stabala kokosa, badema, hrasta i mangrova i idealna je lokacija za ronjenje sa maskom ili bocama i plivanje.

Nalazi se 21 km istočno od poluostrva Placencia i 14 km zapadno od svetski poznatog koralnog grebena. Ostrvo je gotovo kružnog oblika, a najveća dužina je 290 m. Do spruda se stiže posle samo 35 minuta vožnje čamcem od naselja Placencia, drugog najpopularnijeg turističkog odredišta u Belizeu.

Plavozelena boja mora samo nagoveštava bogat morski život i zdrav eko sistem koji okružuje Moho Caye. Nije potrebno mnogo se udaljiti od spruda i zaroniti u podvodni raj sa mnoštvom živopisnih korala, plivati među jatima riba i posmatrati velike barakude, tune, snapere i škarpine dok obavljaju svoj posao.

Moho Caye ima više od 900 m obale, od čega je više od tri četvrtine sitan beli koralni pesak koji se spušta u plitke vode prošarane bezbrojnim koralnim krevetima i malim sistemima grebena. Bilo da se najviše uživa u toplini karipskog sunca ili ronjenju do mile volje, to će najbolje pružiti ovaj sprud.

Za privatnim ostrvima u Belizeu vlada velika potražnja kod poznatih vlasnika i programera, uključujući Leonarda Di Capria koji je nedavno kupio Blackadore Caye, za višemilionski ekološki razvojni projekat. Moho Caye je savršena lokacija za privatno ostrvsko odmaralište, izgradnju kuće za odmor, privatno imanje za ličnu upotrebu i uživanje ili kombinaciju nečega ili svega ovoga.

Belize je nadohvat ruke putnicima iz SAD i Kanade i brzo postaje najbolji izbor za destinacije za odmor sa toplim i gostoljubivim lokalnim stanovništvom, lako razumljivom konverzijom valuta i nadasve ogromnim prirodnim resursima iz misterioznih drevnih ruševina Maja u planinskim džunglama do primorskih i ostrvskih rajeva.

GPS koordinate: 16°30’00” N, 88°10’00” W.

LAUGHING BIRD CAYE se nalazi 19 km jugoistočno od naselja Placencia. Prostire se na površini od 0,73 ha. 

Pogled na Laughing Bird Caye sa zapada

Sprud je dobio ime po populaciji astečkog galeba koja se ranije na njemu gnezdila. Engleski naziv vrste Laughing gull (galeb koji se smeje) proizlazi iz njegovog glasanja kee-agh, koji zvuči poput visokog smeha "ha... ha... ha...". Međutim, zbog povećanja ljudske aktivnosti na ostrvu, galebovi su se preselili na druga ostrva koja su napuštenija i manje pogođena ljudskim prisustvom.

Laughing Bird Caye je ostrvo koje se nalazi na zapadnoj strani Viktorijinog kanala, 6,7 km jugozapadno od Moho Caya i 13 km severozapadno od Ranguana Caya. Takođe je najjužnije ostrvo u centralnoj laguni koralnog grebena.

Laughing Bird Caye je sprud koji se nalazi na neobično dugom (300 m) i uskom slemenu grebena zvanom faro. Faro je ugaoni atol na kontinentalnom pojasu, koji se naziva i atol sprud. Slično drugim atolima, faro ima strm pad i centralnu lagunu zatvorenu u grebenu. Laughing Bird Faro odvojen je od kopna i barijernog grebena dubokim kanalima svuda unaokolo.

Jedinstvenost ostrva, faro i velika raznolikost koralnih i morskih staništa doveli su do toga da je sprud 1981. godine proglašen zaštićenim područjem prema Zakonu o sistemima nacionalnih parkova. Nakon toga, Laughing Bird Caye je 21. decembra 1991. godine proglašen nacionalnim parkom. Sistem rezervata “Belize Barrier Reef Reserve” zatim je 1996. godine upisan na listu Svetske baštine, pri čemu je Nacionalni park “Laughing Bird Caye” proglašen među prvima za zaštićeno područja na listi Svetske baštine.

GPS koordinate: 16°26’36” N, 88°11’50” W.

POMPION CAYE je najjužniji sprud u grupi Pelican Caye Range. Nalazi se 8 km severoistočno od spruda Ranguana Caye, opisanog u grupi Sapodilla Cayes. Od sprudova svoje grupe najbliži mu je Round Caye, koji se nalazi 3,5 km severoistočno. Oba pomenuta spruda nalaze se na grebenu koji se uzdiže sa unutrašnje ivice platforme barijere. Udaljen je oko 1,6 km od morske ivice platforme barijere i, sa izuzetkom četiri mala grebena u blizini, to je jedini greben koji stiže do površine između sprudova Round Caye i Ranguana Caye.

Kada je ostrvo kartirano 1960. godine bilo je jednostavnog oblika, dužine 115 m i širine do 50 m, površine 0,35 ha. Istočni kraj spruda bio je nizak i peskovit; severna i zapadna obala bile su građene od šljunka i šuta koji se uzdizao do 1,3 m nadmorske visine. Glavni deo spruda bio je pod kokosovim palmama. Do 1972. godine sprud se proširio, kako nagomilavanjem peska na istočnoj obali tako i nagomilavanjem šljunka na zapadnoj obali, do ukupne dužine od 123 m; bio je nešto uži (maksimalno 45 m), a imao je površinu od 0,42 ha. Područje kokosovih palmi bilo je veoma slično onom iz 1960. godine. Sprud je u privatnom vlasništvu i na obali stoji tabla sa upozorenjem da posete nisu dozvoljene.

Hidrografske karte označavaju White Rock (Bela stena) 500 m zapadno od spruda. To je mali šljunkoviti sprud, prečnika 40 m i 1 m nadmorske visine. Nema vegetataciju i dobilo je boju od guana.

GPS koordinate: 16°23’24” N, 88°06’11” W.

ROUND CAYE se nalazi 4,4 km jugoistočno od spruda Little Water Caye, a 6 km jugozapadno od spruda Ray Caye (ili Hatchet Caye). Po položaju je veoma sličan sprudu Pompion Caye.

1960. godine imao je oblik optičkog sočiva dužine 120 m, širine do 45 m i površine 0,25 ha. Severnu i južnu obalu činili su grebeni šljunka i šuta, sa koralnim gromadama prečnika do 0,3 m. Grebeni su se uzdizali do 1,8 m nadmorske visine; centar ostrva, građen od peska i sitnog šljunka, imao je visinu oko 1,5 m. Istočni kraj spruda formirala je široka peščana plaža. Sprud je bio prekriven gustom šumom kokosovih palmi, ispod kojih se nalazio se gusti pokrivač od trave.

Do 1972. godine sprud je promenio dimenzije na 110 x 40 m, a njegova površina je porasla na 0,31 ha. Sprud je i dalje bilo prekriven šumom kokosovih palmi.

GPS koordinate: 16°24’42” N, 88°04’42” W.

LITTLE WATER CAYE se nalazi 3,7 km jugozapadno od spruda Hatchet Caye (Ray Caye). Sprud je trouglastog oblika, dužine 255 m, širine do 170 m i površine od 2,07 ha (1972. godine).

Veći deo spruda je prekriven gustom šumom kokosovih palmi, koja se proteže sve do plaže (na fotografiji to ne izgleda baš tako). U unutrašnjosti spruda je močvara. Čitava južna obala je erodirana, sa palim palmama. Postoji velika zona ruševina na grebenu na istočnom kraju uvale, koja možda potiče od uragana Hattie. Sprud je nenaseljen.

GPS koordinate: 16°26’54” N, 88°05’46” W.

RAY CAYE (sprud raže, Hatchet Caye) je udaljen 32 km od naselja Placencia, odnosno sat vremena vožnje čamcem. U odnosu na Moho Caye nalazi se 11 km jugoistočno, a u odnosu na Laughing Bird Caye nalazi se 14 km severoistočno.

Postoji nekoliko malih privatnih odmarališta na sprudovima razbacanim uz obalu Belizea, vrhunsko utočište za one koji traže mirnu i tihu plažu u zapanjujućem tropskom okruženju. Iskusni ljubitelji plaže vole da kažu da su ova ostrva upravo onakva kako su nekada izgledali Karibi, pre nego što se pojavio masovni turizam. Sada postoji novo odmaralište, “Ray Caye Island Resort”, otvoreno u januaru 2020. godine. Ostrvo je dobilo ime po uočenim ražama koje plivaju duž njegovih obala. Prethodno odmaralište zvalo se kao i sprud Hatchet Caye. Sprud je promenio vlasnika 2018. godine i on ga je preimenovao (ima li na to pravo?). Ova privatna ostrvska oaza, smeštena na površini od 3 ha, ima 1,5 km netaknute obale, a gosti neograničeno koriste nemotorizovanu zabavu na vodi. Ali Ray Caye takođe ima idealnu lokaciju, s obzirom da je od  koralnog grebena udaljen samo 30 minuta vožnje čamcem. Sprud je prilično savršen bazni kamp za  mušičarenje, dubinski ribolov, ronjenje sa bocama ili maskom.

“Ray Caye Island Resort” raspolaže sa 20 soba u osam vila na obali mora, od kojih su četiri novoizgrađene, svaka sa privatnim bazenom. Tu je i šest novih soba za goste i šest novouređenih koliba na obali. Novi Wellness centar nudi potpuno opremljenu teretanu i fitnes. Novi studio za jogu izgrađen je od lokalnog tvrdog drveta, sa kliznim staklenim zidom koji se otvara i propušta svež morski povetarac. Joga se takođe može raditi na otvorenom na plaži ili iznad vode na palubi južnog pristaništa. Novi studio za masažu nudi obloge za telo, pilinge i posebno dizajnirane tretmane lica i masaže. Ray Caye ima novi bazen i restoran.

Postoji niz ekskurzija van ostrva koje uključuju ronjenje sa maskom na dah u Gladden Spit i Silk Caye Marine Reserve, gde se mogu videti morske kornjače, od kojih su neke stare i po 150 godina, zajedno sa ražama i ajkulama. U blizini se nalazi Moho Caye, koji je takođe u vlasništvu ovog odmarališta. U blizini je i Nacionalni park “Laughing Bird Caye” okružen prirodnim koralnim grebenima. Prevoz do spruda je luksuznim katamaranom dužine 14 m.

Ray Caye je prvo odmaralište na svetu koje je instaliralo TESLA Powerwall sistem i to je jedina komercijalna i offshore primena ove tehnologije koja joj omogućava da radi isključivo na solarnu energiju. Odmaralište može meriti količinu energije koja se generiše kroz solarnu mrežu i pratiti njeno korišćenje u realnom vremenu.

Cena za noćenje je od 375 USD i uključuje WiFi, neograničeno korišćenje nemotorizovane opreme za zabavu na vodi, opremu za ronjenje, transfer na kopnu od aerodroma Placencia do mesta polaska katamarana, svakodnevno čišćenje i piće dobrodošlice.

GPS koordinate: 16°27’57” N, 88°04’05” W.

SILK CAYES (ponekad se nazivaju Queen Cayes, svileni sprudovi ili kraljičini sprudovi) su tri izolovana spruda (mada negde piše da se radi o dva spruda!) koja se nalaze 35 km istočno od naselja Placencia, 17 km severoistočno od spruda Laughing Bird Caye i 3,4 km jugoistočno od spruda Ray Caye. Iz nekog razloga ova ostrva imaju dva imena.

Silk Cayes su zapanjujući sprudovi koji se često fotografišu. Prelepa bistra voda koja zapljuskuje ove male sprudove vrvi od velikog broja morskih vrsta, među kojima su morske kornjače, raže i ajkule. 2009. godine časopis “Caribbean Travel and Life”  izabrao je Silk Caye za jednu od 15 najlepših plaža na Karibima.

Belize je možda poznat po živahnim gradovima i selima u kojima se turisti zabavljaju, ali izolovane lokacije zadovoljavaju osećaj onih čiji je smisao sreće mala tačka usred okeana. Srećom, ne mora se biti stotinama kilometara od kopna da bi se uživalo u tom retkom iskustvu. Dovoljno je posetiti Silk Cayes koji posetiocima nudi panoramu od 360 stepeni beskrajnog mora, tako da se oni osećaju kao jedini ljudi na Zemlji. Na sprudu nema pristaništa, čamci direktno pristaju na peščanu plažu.
Kada se dođe na odredište turistu će dočekati šećerno bele plaže, poneka kokosova palma i more koje ga zapljuskuje. U moru živahna zajednica vodenih životinja čeka posetioce razrogačenih očiju: ajkule, morske kornjače i raže. Piknik na sprudu je savršen završetak celodnevne avanture. Silk Cayes su polazište za ronioce i druge ljubitelje vodenih sportova, željne istraživanja koralnog grebena. 

North Silk Caye je najistočniji sprud grupe Pelican Caye Range. Na njemu je zabeležena kolonija gnežđenja čigri.

Middle Silk Caye leži oko 300 m jugozapadno od spruda Nort Silk Caye. 1961. godine bio je duguljastog oblika, maksimalnih dimenzija 80 x 45 m i površine 0,43 ha (sa datim dimenzijama površina nikako ne može biti 0,43 ha!). Građen je od koncentričnih peščanih grebena koji se uzdižu oko 1 m nadmorske visine. Nalazi se na malom parčetu grebenu. Reliktna plaža sa južne strane ostrva ukazuje na pomeranje spruda prema severu od najmanje 50 m. Vegetacijski pokrivač je bio ograničen na grupu grmova na istočnom kraju spruda, nekoliko raštrkanih žbunova i kokosovih palmi. Do juna 1972. godine došlo je do značajnih promena. Sprud je tada bio trouglastog oblika, površina je smanjena na 0,40 ha, ali je vegetacijski pokrivač znatno povećan. U njemu su dominirale tri visoke kokosove palme i oko 20 nedavno zasađenih sadnica. Usred spruda je izgrađena privremena koliba.

South Silk Caye se nalazi 460 m jugozapadno od spruda Middle Silk Caye i kao da je izgrađen u potpunosti od peska. 1961. godine bio je to sprud u obliku optičkog sočiva dug 90 m i širok do 32 m, površine 0,17 ha. Izdizao se na oko 1 m nadmorske visine. Bilo je manje od desetak razbacanih kokosovih palmi. Do juna 1972. godine sprud je bio sličnog oblika, ali je promenio i orijentaciju i lokaciju. Područje sa vegetacijom bilo je erodirano i narušeno na svom istočnom kraju, a zatim prošireno širokim peščanikom. Jarak je tada bio dugačak 110 m i širok 30 m, sa površinom od 0,23 ha. Bilo je šest kokosovih palmi. Nijedna plaža nije viđena tokom oba istraživanja.

Pomorski rezervat Gladden Spit i Silk Cayes (GSSCMR) se prostire na približno 10.510 ha. Osnovan 2003. godine, rezervat je u nadležnosti vladinog Odeljenja za ribarstvo, ali njime upravlja Južno ekološko udruženje.

Gladen Spit je ispupčenje koje formira najjužniji vrh potonulog atola. Kopneni jezičak ima kratku nagnutu policu koja se strmo spušta na oko 40-2000 metara dubine unutar 10 km od grebena.

Rezervat sadrži neke od najzdravijih delova sistema grebena zbog nadmorske visine i dobrog kvaliteta vode. Sam Gladden Spit je stanište preko 25 vrsta grebenskih riba. Od dvadesetih godina XX veka ribari su se okupljali na ovom mestu kako bi hvatali zrakoperku lutjanus analis i škarpinu tokom njihovog desetodnevnog perioda mrešćenja koji se dešava između marta i juna. Istorijski gledano, ribari su beležili značajan ulov, a kit ajkula, najveća postojeća vrsta riba, koja dolazi da se hrane ikrom, primećena je u velikom broju. To je jedino poznato mesto na svetu za koje se zna da se dešava ova pojava.

Rezervat je proglašen 18. maja 2000. godine. 2001. godine mesto hranjenja kit ajkula proglašeno je posebnom zaštićenom zonom. Izrađeni su turistički propisi kako bi se regulisao sve veći broj obilazaka kit ajkula. Od 2003. godine rezervat je podeljen na zonu opšte upotrebe, zonu zabrane uzimanja oko Silk Cayes, zonu za obnavljanje školjki i zonu očuvanja agregacije kit ajkula i grebenskih riba koji se mreste.

GPS koordinate: 16°27’15” N, 88°02’18” W (odnose se na Middle Silk Caye).

BUTTONWOOD CAYE (button=dugme, wood=drvo) sa nalazi 8,4 km severno od spruda Ray Caye.

Kartiran je 1961. godine pre uragana Anna i Hattie i ponovo 1972. godine. Sa istočne strane je okruženo rizoforom(rod tropskih stabala mangrova), sa niskim centralnim peščanim prostorom dimenzija 95 x 75 m. Peščano područje bilo je prekriveno kokosovim palmama sa prizemnim pokrivačem od trava i bilja. Posle dva uragana severoistočna oblast mangrova se smanjila, a oblast peska se povećala na zavetrinskoj strani spruda. Sprud je ribarska stanica sa akumuliranim školjkama duž obale. Površina spruda Buttonwood Caye 1972. godine iznosila je 0,72 ha.

GPS koordinate: 16°32’24” N, 88°03’00” W.

GLADDEN CAY spadameđu najistočnije sprudove grupe Pelican Caye. Od naselja Placencia udaljen je 34 km prema istoku. Na ovom ostrvskom dragulju nalazi se privatno svetilište, ležerno elegantna vila dizajnirana za samo jedan par, sa all-inclusive uslugom luksuznog odmarališta. Postoji drugi master apartman u slučaju da se sprud deli sa prijateljima ili porodicom. Pomoćno osoblje boravi na manjem ostrvu iza Gladdena (vidi se na slici), spremno da u svakom trenutku odgovori na svaki zahtev gosta. “Merač privatnosti” označava da li je član tima iz bilo kog razloga na glavnom ostrvu, jer se želi da se gosti osećaju slobodno i da budu sami. Nema drugih suseda – samo gosti i pogledi.

All-inclusive usluga podrazumeva sve obroke koje priprema vrhunski kuvar, sva pića uključujući alkoholna pića, sve aktivnosti na ostrvu, uključujući ronjenje, jedan ceo dan ronjenja, masaže, izleti na kopnu, transfer do aerodroma u Belize Cityju. U cenu aranžmana sa sedam noćenja uključen je transfer od 35 minuta helikopterom preko barijernog grebena direktno do Gladdena.

Naravno, i cena je odgovarajuća. 3.950 USD za dve osobe po noćenju, odnosno 4.950 USD za četiri osobe po noćenju. Minimalni boravak podrazumeva četiri noćenja.

GPS koordinate: 16°33’56” N, 88°02’41” W.

SPIDER CAYE se nalazi 30 km istočno od naselja Placencia. U neposrednoj blizini su sprudovi Rendezvous Caye na severu (1,9 km), Hatchet & Silk Cayes na jugu i Funk Caye (1,5 km), Jack Caye i Button Wood na istoku.

Sprud je malih dimenzija, dugačak tek 200 m. Na prodaju je jedna parcela površine 0,4 ha, dok na preostalom delu spruda uglavnom rastu mangrove ili je pod vodom.

Ovaj savršeno ravan nerazvijeni sprud ima raznovrsnu tropsku vegetaciju sa voćkama, palmama, borovima i mangrovama duž istočne obale, za prilično dobro pošumljen izgled, posebno u njegovom centru. Ima nekoliko peščanih plaža, posebno dve relativno velike prirodne plaže. Postoji područje sa dubljom vodom koje bi bilo savršeno za izgradnju pristaništa. Na raspolaganju je dosta zemljišta za izgradnju stambene kuće ili nekoliko malih koliba za iznajmljivanje. Ostrvo je savršeno pogodno za ličnu upotrebu ili ekskluzivnu destinaciju za odmor.

Do Spider Cayea se može stići za otprilike 40 minuta vožnjom čamcem iz luke od Placencia. Udaljen je samo 15 minuta od koralnog grebena, koji takođe pruža zaštitu od vremenskih prilika.

GPS koordinate: 16°32’06” N, 88°05’27” W.

FUNK CAYE se nalazi oko 30 km istočno od naselja Placencia i 4,7 km jugozapadno od Gladden Caya. Sprud je dugačak 340 m i po približnim merenjima sa Google Eartha ima površinu od 2,3 ha.

Turizam u Belizeu cveta i sada je među vodećim granama privrede, zahvaljujući stabilnoj vladi koja pruža privlačne investicione podsticaje, proširenim avio-rutama i povećanjem broja dolaska kruzera. Na mestu gde koralni grebeni bujaju ispod površine azurnog Karipskog mora, Funk Caye je jedno od poslednjih kvalitetnih privatnih ostrva za razvoj.

Grebeni prepuni tropskih riba i jastoga prostiru se severno i južno od ovog privatnog ostrva, stvarajući zaklonjena mesta za ronjenje uz zapadnu obalu i brojna mjesta za ronjenje na istočnoj strani. Greben na severu sadrži prirodni bazen sa belim peskom, kome se može prići putem sa plaže na severozapadnom kraju ostrva, dok pozicije na tom području privlače ljubitelje mušičarenja.

Ostrvo je zrelo za izgradnju, sa očišćenom unutrašnjošću. Nasuto je blizu 5000 m3 peska, a površina od 30 m u njegovom centru predviđena je za upotrebu kao helidrom. Brojne palme, voće i šareni vrtovi već su zasađeni kako bi upotpunili buduće gradilište. Mirni zaliv na zapadu ima vrhunsko sidrište za brodove sa 3 m peska i trave sa dubinom ulaska od 2 m. Pristanište u obliku slova L od 25 m sa 10 m  nalazi se u najzaštićenijem delu zaliva, sposobno da primi dva čamca od 14 m i pojačano nadstrešnicom (palapom) okrenutoj prema zalasku sunca. Mirni zaliv je takođe idealan za vožnju kajaka i veslanje – ili kite surfing kada ojača severoistočni vetar.

Tri drvene zgrade pružaju smeštaj osoblju i magacinski prostor, uključujući i smeštaj jedinice za reverznu osmozu kojom se dobija 10.000 l sveže vode dnevno. Funk Caye takođe ima skladište slatke vode kapaciteta 8.000 l i sistem za prikupljanje kišnice. Plan usklađenosti sa zaštitom životne sredine je već uspostavljen.

GPS koordinate: 16°33’00” N, 88°05’05” W.

RENDEZVOUS CAYE (randevu) se nalazi 1,6 km zapadno od spruda Funk Caye. Ovo je jedan od većih sprudova, dugačak je nešto preko 500 m i po približnim merenjima sa Google Eartha ima površinu od 5,8 ha. Na Google Earthu se vide izgrađeni objekti, kao i da je dobar deo obale uređen, ali nema daljih podataka.

GPS koordinate: 16°33’05” N, 88°06’05” W.

TARPON CAYE je mali sprud površine oko 3 ha, udaljeno 23 km od naselja Placencia. Podatak o površini spruda je sa sajta “Tarpon Caye Lodge”, ali se merenjem na Google Earthu dobija skoro dupla površina. Sprud je dugačak 700 m, a najveću širinu ima u južnom delu gde ona dostiže 220 m. Potrebno je oko 35 minuta vožnje udobnim transportnim brodom “Tarpon Caye Lodge” dužine 10 m da stigne sa kopna na sprud. Objekat “Tarpon Caye Lodge” nalazi se u čuvenom Viktorijinom kanalu, poznatom kao “Permit Alley” (aleja permita, vrsta ribe trachinotus falcatus, prevod engleskog naziva glasi dozvola). Lociran je na krajnjem severu spruda, dok je veći deo preostalog spruda obrastao mangrovama.

“Tarpon Caye Lodge” se nalazi samo 10 km zapadno od drugog najdužeg koralnog grebena na svetu. Okružen je stotinama kvadratnih kilometara izuzetnih ribolovnih područja i naziva se “svetskom prestonicom dozvola”. Tu je nastao slogan “probudite se uz najbolji ribolov u Belizeu …”.

“Tarpon Caye Lodge” doslovno je nulta lokacija do kilometara i kilometara netaknutih mesta za ribolov i stanište ribe tarpon. Praktično nema putovanja do i od mesta za ribolov. Može se popiti jutarnja kafu i početi sa ribolovom za nekoliko minuta.

Sprud se zove Tarpon Caye sa dobrim razlogom. U ostrvskoj laguni živi populacija manjih tarpona težine od 5-20 kg, dok se veći primerci pojavljuju tokom godišnjih migracija.

Tarpon je jedan od najstarijih predstavnika faune okeana – riba sa teškim temperamentom i uistinu impozantnih dimenzija. Pojedini primerci mogu dostići dužinu od 2,5 m i težinu od 160 kg. Ovaj predator je možda najmoćnija riba po jedinici težine. Ovi faktori su ga učinili predmetom sportskog ribolova. Rod tarpona pripada istoimenoj porodici, koja uključuje samo dve vrste.

Na ovoj karti vidi se severni deo grupe Pelican Cays, od spruda Gladden do Little Peter Caya

“Tarpon Caye Lodge” je mali, intimni doživljaj kolibe sa smeštajnim kapacitetima za samo 10 gostiju. Postoje samo četiri bungalova, koji se zovu Permit, Bonefish, Tarpon i Tiburon i ofarbani su u crvenu, žutu, zelenu i plavu boju. Prve tri su dvokrevetne i nalaze se iznad mora.

Tiburon je prostraniji bungalov sa dve spavaće sobe sa četiri kreveta, velikim zajedničkim prostorom i dva privatna kupatila. Svi bungalovi su ukrašeni lokalnim umetničkim radovima kupljenim u galerijama u naselju Placencia.

Cena boravka za 7 noći se kreće od 3.575 USD (vansezona od juna do februara u dvokrevetnoj sobi) do 6.375 USD  (glavna sezona od marta do maja u jednokrevetnoj sobi). Osoba koja deli sobu, a ne bavi se ribolovom, plaća 195 USD po noći.

GPS koordinate: 16°35’07” N, 88°08’44” W.

LITTLE ROUND CAYE se nalazi 2,4 km istočno od spruda Tarpon Caye, a 25 km od naselja Placencia. Sprud je trouglastog oblika i ima površinu 1,8 ha.

Little Round Caye je idealna lokacija za osamljenu kuću ili odmaralište. Ima jedan od najdužih betonskih pristaništa u Belizeu, koji vodi do betonske palape široke 6 m, idealne za privez čamca, pecanje ili večeru iznad okeana. Sprud se nalazi na 5 minuta od koralnog grebena, koji ima reputaciju među lokalnim ribarima kao lokacija za fantastičan ribolov.

Tu je i poluzavršena kuća na dva sprata, površine oko 140 m2, na sprudu sa zadivljujućim pogledom na okean od 360 stepeni.

Sprud je na prodaju po ceni od 2,1 milion USD.

GPS koordinate: 16°35’16” N, 88°07’20” W.

BAKER’S RENDEZVOUS (Bakers Rendezvous, sreće se i naziv samo Bakers) je sprud koji je ponuđen na prodaju.

Od obale je udaljen oko 17 km, a to je otprilike pola sata vožnje brzim čamcem. U vezi površine spruda dosta je nejasnoće. Spominje se površina od 0,8 ha, a u jednom oglasu je navedena površina od 87.120 m2, što je 8,7 ha. Po približnim merenjima sa Google Eartha površina spruda je oko 2,5 ha.

Severno i južno od ovog spruda, na istom grebenu, postoji još nekoliko sprudova i svi su nenaseljeni. Još uvek ima puno otvorenog mora! Pojedini sprudovi su u prošlosti raščišćavani u marketinške svrhe, ali su ponovo dospeli u prvobitno stanje. Uprkos tome, prema istraživanju na terenu, veruje se da bi ih bilo relativno jednostavno ponovo očistiti. U blizini je veliki sistem grebena koji se proteže kilometrima, što rezultira odličnim nizom mogućnosti za ribolov i ronjenje, možda čak i bez čamca. More je svugde kristalno čisto, a sa zavetrinske strane je dublje i pogodno za pristajanje velikih i malih čamaca.

Centar spruda ispunjen je sitnim belim peskom sa okeanskog dna u blizini. Nema izgrađene infrastrukture na samom sprudu, kao i na ostalim u lancu koji čine Baker's Rendezvous. 
Ovaj sprud se vodi kao mesto na kome morske kornjače polažu jaja.

Cena po kojoj se nudi sprud na prodaju je 375.000 USD.

GPS koordinate: 16°33’37” N, 88°11’53” W.

FALSE CAYE (lažni sprud) je sprud koji se nalazi samo 1,4 km istočno od obale Belizea, odnosno poluostrva Placencia.

Ima oblik sličan potkovici, sa unutrašnjom lagunom i veličanstvenim okruženjem zlatnih korala.

Ništa ne zaklanja pogled na Karipsko more i spektakularne planine Maya u daljini.

Sprud je dugačak 750 m, najveća širina je blizu 500 m i ima površinu od 24 ha.

False Caye ima idealan položaj za ulaganje u razvoj. Zamišljen je kao luksuzno odmaralište i stambeni prostor. Jedinstveni arhitektonski plan razvila je jedna firma sa Floride, renomirani provajder vrhunskih odmarališta i dizajna hotela širom Kariba i sveta.

GPS koordinate: 16°36’10” N, 88°20’15” W.

WIPPARI CAYE (Whipray Caye) se nalazi oko 15 km istočno od naselja Placencia i 6,5 km severoistočno od spruda Lark Caye. Ima dužinu od 350 m i po merenjima na Google Earthu površinu od približno 1,4 ha.

Kapetan Julian Cabral jedan je od najboljih vodiča za ribolovce-mušičare u Belizeu i kao takav odličan je izvor informacija o tom području. Tri vrste riba su glavna meta ribolovaca: trachinotus falcatus (na engleskom jeziku ova riba se naziva permit=dozvola), tarpon i albula (engleski naziv bonefish). Druženje sa Julianom čini ribolov na Whipray Cayu nezaboravnim iskustvom. Ribolov na trachinotus falcatus je odličan i malo je mesta koja nude bolju poziciju za ovu izazovnu ribu. Nekoliko dobrih lokacija za ribolov na trachinotus falcatus i lagune sa tarponima udaljene su samo pet minuta vožnje čamcem od spruda. Albule idu tamo gde je belo peščano morsko dno i Julian zna gde se mogu pronaći. Na kraju dana se oko bara razmenjuju priče o ribolovu dok se čeka još jedan epski obrok u restoranu pre nego što se krene do udobne sobe na spavanje i ustajanje pre zore da se započne novi dan u kristalno čistim vodama Belizea.

GPS koordinate: 16°32’20” N, 88°13’04” W.

CRAWL CAYE (Placencia) ili Crawl Caye Southern, da bi se razlikovao od drugog istoimenog spruda, je spektakularna prilika da se poseduje privatno ostrvo. Od kopnenog dela Belizea ovaj sprud je udaljen 14,5 km. 

Pogled na Crawl Caye sa zapada

Crawl Caye zajedno sa sprudovima Bakers Rendezvous i Whippari Caye leži na zapadnoj ivici Viktorijinog kanala (kanal od 35 m koji prolazi istočno od Crawl Caya) i nalaze se na najdužem i najobimnijem grebenu koji izbija na površinu u centralnoj laguni (definisano kao celo područje od Tobacco Caye Ranga na severu do Laughing Bird Caya na jugu). Ovaj neverovatni greben strmo se uzdiže sa dubine od 33 m. Crawl Caye leži na severnom spoju Viktorijinog kanala i Unutrašnjeg kanala. Greben se nastavlja 800 m severozapadno od Crawl Caya. Crawl Caye leži i na ivici pomorskog parka “South Water Caye”.

Crawl Caye je dugačak oko 900 m, najveća širina je 700 m, i ima površinu od 22 ha, što znači da spada među veće sprudove Belizea. Vrlo dobro je poznato ostrvo u južnom Belizeu i nudi 2 km obale sa pristupom dubokim vodama. Voda na južnom delu ostrva je mirna i idealna za privez jedrilica. Kada duvaju istočni vetrovi sigurno sidrište će se pronaći uz zapadnu obalu Crawl Caya.
Crawl Caye ima vrlo blagu i toplu suptropsku klimu tokom cele godine. Najviše padavina ima u junu, oktobru i novembru, sa mestimičnim večernjim pljuskovima u julu. 
Zemljište je krečnjačko peskovito sa bočatom vodom, mada se u nekim područjima nalazi slatka voda.
Sprud oskudeva u zemaljskoj fauni. Jedina izvorna vrsta gmizavaca je minijaturna Crawl Caye boa, koja se prvenstveno hrani pticama, ali će u svoju ishranu uključiti i guštere. Ove boe se retko nalaze jer većina uhvaćenih završi na tržištu gmizavaca. Veliki broj ptica prolazi svojim migratornim putevima; druge, poput smeđih pelikana i kolibrija, borave na Crawl Cayu tokom cele godine.
Vodeni život koji okružuje Crawl Caye je bogat. Kao raj za ribolovce, u vodama Crawl Caya ima teško uhvatljivog tarpona i nedostižnog trachinotus falcatusa (engleski permit), a ponekad i albule. Ribolov tokom cele godine odličan je na škarpinu, barakudu i snapera. Jastozi se nalaze među stenama i koralima, a školjke se lako pronalaze na morskom dnu.

Najčešće biljne zajednice su crne i crvene mangrove. Kokosove palme posađene su duž južne plaže i u unutrašnjosti spruda.

Sprud je lako dostupan sa kopna i sa svojom velikom površinom nudi beskrajne mogućnosti za budućeg novog vlasnika. Ovo je prilika da se izgradi odmaralište iz snova sa fantastičnom zabavom na vodi, ribolovom svetske klase i još mnogo toga.

GPS koordinate: 16°36’00” N, 88°13’00” W.

KING LEWEY’S CAYE je minijaturni sprud 20 km severoistočno od naselja Placencia i 3 km istočno od spruda Crawl Caye. Po merenjima na Google Earthu površina spruda je oko 1.800 m2, a dužina obale je svega 160 m.

Na sprudu se nalazi delić raja, odmaralište “King Lewey’s Island”. Tu se može provesti nekoliko noći u jednom od bungalova iznad vode, doći iz na jednodnevni izlet ili jednostavno svratiti u prolazu na ukusan obrok i piće.

Tokom boravka u privatnom odmaralištu "King Lewey's Island", posetioci se oduševljavaju zabavnom atmosferom sa gusarskom tematikom i brojnim fotografijama. Od ponude aktivnosti na vodi postoji paddleboard, oprema za ronjenje i kajaci, za približavanje i lično upoznavanje sa morskim životom. Oko spruda ima karipskih riba, morskih konjića, raža i hobotnica.
Restoran i bar "Black Pearl" jedini prodaje žive jastoge, što ga čini najboljim ostrvskim restoranom u Belizeu. Jela i pića pripremaju neki od najboljih kuvara u Belizeu. 

GPS koordinate: 16°36’03” N, 88°11’01” W.

LAGOON CAYE je sprud jedinstvenog oblika, oromnog prstenastog oblika sa više od 2 km obale Karipskog mora i 1,5 km obale unutrašnje lagune.

Od kopnenog dela Belizea udaljen je 11,2 km. Na sprudu je jezero površine oko 0,5 ha. Površina spruda je 5,5 ha.

Laguna zahvata približno 10 ha i duboka je više od 10 m. Ulaz u lagunu je dubok otprilike 2 m, tako da može da primi većinu većih čamaca bez problema.

Sprud ima prirodno visok greben duž zapadne obale.

Lagoon Caye je ponuđen na prodaju, ali će za potrebe izgradnje biti neophodno nasuti pesak preko većeg dela ostrva. Postoji dozvola za razvoj i ima pravo da izgradi pet rezidencija 9×9 m, pet nadstrešnica pokrivenih slamom dimenzija 3×3 m i dva pristaništa dimenzija 15×2,5 m i 9×2,5 m, podignute staze za šetnju i objekte za generatore i drugu opremu koja se odnosi na predloženi projekat.

GPS koordinate: 16°37’50” N, 88°12’30” W.

HARBOR CAYE je zapanjujući mali sprud ponuđen na prodaju sa fantastičnim potencijalom.

Nalazi se 2,2 km severoistočno od spruda Lagoon Caye i 12,5 km istočno od naselja Riversdale. Ostrvo ima čvrsti glavni deo koji je očišćen od manjeg drveća. Ovo je urađeno pre nekoliko godina, tako da novi rast počinje ponovo da preuzima ostrvo. Harbor Caye ima veoma jedinstven oblik sa vrhom ostrva okrenutim prema severu (dužina 280 m) i njegovim kracima na južnim krajevima, dužine 280 i 180 m. “Noge” formiraju prilično duboku zaštićenu lagunu u kojoj bi mogla da se izgradi marina za veći broj čamaca. Po wikimapiji površina ostrva je 1,8 ha, ali se merenjem na Google Earthu dobija oko 4,5 ha.

Iako je ovo ostrvo skoro potpuno suvo, bilo bi od koristi da se popune očišćene površine. Ima dosta materijala dostupnog na samom sprudu, kao što su velike naslage peska na južnom kraju blizu ulaza u lagunu. I rast korala u ovoj oblasti bio bi mnogo bolji ako bi se ostrvo napunilo peskom koji je dospeo sa kopna. Voda u ovom području je neverovatna sa fantastičnim uslovima za ronjenje na skoro svakoj tački ostrva.

Harbor Caye se prodaje po ceni od 550.000 USD.

GPS koordinate:16°39’13” N, 88°11’56” W.

SECRET CAYE (tajni sprud) se nalazi 920 m severno od spruda Harbor Caye.

Trenutno na njemu nema infrastrukture, ali ovaj sprud ima veliki potencijal za razvoj iz različitih razloga. Geografski je blizu kopna (12 km), pa je za transport građevinskog materijala i ljudi potrebno samo 20 minuta vožnje brodom.

Secret Caye je malih dimenzija, dužina je 140 m, najveća širina je 100 m, a površina je 1 ha. Sprud je okružen crvenim mangrovima po obodu, sa crnim mangrovima i travom po celom ostrvu. Može se ući u more i hodati 30 m u vodi samo do kolena. Ima dosta prostora za izgradnju nekoliko kuća, odlično područje za plažu i prirodnu uvalu sa dubokom vodom koja čini odlično mesto za izgradnju pristaništa. U krugu od nekoliko kilometara nalazi se još nekoliko sprudova. Lokacija je prelepa, ostrvo izgleda upravo onako kako se zamišlja tropsko ostrvo.

GPS koordinate: 16°39’50” N, 88°11’50” W.

MANATEE CAYE (RIVERSDALE) u prevodu znači sprud morske krave, a sprud istog naziva se nalazi i u grupi Drowned Cayes. Nalazi se oko 13 km jugoistočno od naselja Riversdale. Okružen je brojnim sprudovima, samo 180 m severoistočno je Fisherman’s Caye, severozapadno je White Sand Island, a zapadno je Secret Caye.

Manatee Caye ima veoma neobičan oblik. Dugačak je 600 m, a najveća širina je 200 m. Ima tri velike lagune, od kojih su severna i centralna spojene, dok su centralna i južna laguna radvojene uskom prevlakom širine 20 m. Ove lagune su idealne za igradnju pristaništa i druge potrebe.

Površina Manatee Caya iz oglasa za prodaju je 14,76 jutara, odnosno oko 6 ha, mada se merenjem na Google Earthu dobija nešto veća površina.

Na sprudu su napravljena značajna poboljšanja – 3 ha su nasuta prelepim belim peskom, što se vidi na priloženoj slici. Ostatak spruda pokrivaju mangrove.

Netaknute karipske vode nude odlično ronjenje direktno ispred ostrva.

Građevinski materijal, hrana, bankarske usluge itd. nalaze se na samo 40 minuta vožnje čamcem do naselja Placencia, naprednog turističkog odredišta na poluostrvu. Odlična lokacija za ronilački centar ili sportsko ribolovno odmaralište svetske klase, strateški lociran na samo 25 minuta od međunarodnog aerodroma, koji je trenutno u izgradnji.

GPS koordinate: 16°39’57” N, 88°11’28” W.

FISHERMAN’S CAYE (ili Fishermans Caye, ribarski sprud) se nalazi 12,5 km istočno od naselja Riversdale i 1 km južno od Northeast Caya i graniči se sa morskim rezervatom “South Water Caye” (zaštićeno od strane UNESCO, kao mesto svetske baštine).

Sprud ima oblik pravougaonika položenog u smeru severozapad-jugoistok. Istočna obala je dugačka 540 m, zapadna 650 m, južna 300 m, a severna 600 m. Površina spruda je 17 ha.

Glavne karakteristike Fisherman’s Caya su sopstveni koralni greben, zaštićene luke i prirodna laguna na severnoj obali. Takođe ima čak desetak jezera.

Fisherman's Caye nudi neverovatni razvojni potencijal sa beskrajnim mogućnostima. Šest hektara spruda je nasuto, ali će za izgradnju biti potrebno dodatno nasipanje i priprema. Postoji detaljan plan za razvoj ekološki prihvatljivog odmarališta sa 35 jedinica. Retko koje ostrvo sa karakteristikama Fisherman's Caya je dostupno za prodaju. I cena je odgovarajuća: pet miliona američkih dolara.
Aktivnosti na vodi su neograničene u ovom području, uključujući i neverovatno ronjenje.

GPS koordinate: 16°40’20” N, 88°11’20” W.

HIDEAWAY CAYE (skriveni sprud) je još jedan sprud u nizu. Nalazi se 320 m jugozapadno od Northeast Caya. Malih je dimenzija, dugačak svega 150 m, širok 110 m i površinu od 1,2 ha, sa obalom od 470 m. Hideaway Caye se nalazi na južnom kraju morskog rezervata “South Water Caye”.

Par koji poseduje ovaj prelepi sprud ranije su bili barmeni na Florida Keysu. Hideaway Caye su kupili 2004. godine. Otplovili su do Belizea 2009. godine i izgradili su Hideaway Caye iz temelja. Zaljubili su se u prirodne lepote ostrva i nisu želeli ništa da promene. Izgradili su izdignute staze oko ostrva kako ne bi smetali ribama, pticama i drugim divljim životinjama.
Hideaway Caye ima samo jedan bungalov za goste, koji je smešten u mangrovama za krajnju privatnost. Velika veranda ima duplu viseću mrežu i stolice od mahagonija za uživanje u posmatranju zvezda. Unutrašnjost bungalova ima prozore od poda do plafona za vrhunski karipski povetarac. Tu je bračni krevet i futon. Bungalov je predviđena za dva gosta, ali po potrebi može udobno da ugosti do četiri gosta. 
Restoran i bar na ostrvu je nadstrešnica pokrivena slamom, koja je otvorena za sve posetioce za ručak i večeru. Možete se zavaliti i opustiti uz lokalno pivo ili najbolji rum punč kilometrima okolo. Jelovnik se menja svakodnevno u zavisnosti od toga šta ponudi more. Gosti na Hideawaa Cayu imaju tri obroka dnevno. Za dolazak na sprud organizovan je prevoz iz marine Sittee River. Minimalni boravak su dva noćenja. 
Morski život oko Hideaway Caya je iskonski i netaknut. Mogu se provesti dane u istraživanju susednih grebena, u ronjenju i vožnji kajaka. Ljubitelji prirode će uočiti delfine, lamantine i morske kornjače, a posmatrači ptica čak i nedostižnog kolibrića (najmanjeg kolibrija na svetu).

GPS koordinate: 16°40’56” N, 88°11’30” W.

CAT CAYE (mačji sprud, Sunset Caye) se nalazi samo 120 m severozapadno od Hideaway Caya i nešto je većih dimenzija od njega. Dugačak je 220 m, najveća širina je 90 m, a površina je 1,6 ha. Čamcem se do naselja Riversdale stiže za 20 minuta, a do naselja Placencia potrebno je oko 40 minuta.

U privatnom je vlasništvu i ponuđen je na prodaju, po ceni od 775.000 USD.

Ovaj prelepi sprud je uglavnom ravan i sa puno drveća (palme, borovi i mangrove duž istočne obale). Cat Caye je okružen peščanim plažama i područjem dubokog mora, idealnim za smeštaj velikih plovila.
Ostrvo trenutno ima mali bungalov i ima dovoljno prostora za dodavanje glavne rezidencije dovoljne veličine ili nekoliko manjih bungalova.
Mirne okolne vode savršene su za ribolov i druge sportove na vodi, a takođe nude i visok nivo zaštite od oluje.

GPS koordinate: 16°41’00” N, 88°11’38” W.

NORTHEAST CAYE (severoistočni sprud) se smatra “glavnim gradom” arhipelaga Pelican Caye Range. Od naselja Riversdale udaljen je 13 km pravo na istok. U blizini se nalaze Saddle Caye, Cat Caye i Manatee Caye.Sprud je dugačak 700 m, najveća širina je 500 m i ima površinu od 13 ha. Popis obavljen 2012. godine zabeležio je šest stanovnika na sprudu.

Na sprudu se nalazi "Blue Horizon Fly Fishing Lodge", predviđen da ugosti ribolovce iz celog sveta. Osnovao ga je 1997. godine legendarni ribolovački vodič iz Belizea Lincoln Westby. Smešten je u morskom rezervatu "South Water Caye", u području poznatom kao "Permit Alley" (značenje objašnjeno kod opisa spruda Tarpon Caye). 
"Blue Horizon Fly Fishing Lodge" zvanično je ponovo otvoren 2020. godine. Bungalovi za pet gostiju, odnosno maksimalno 10 ribolovaca, potpuno su renovirani. Postoji mogućnost celodnevnih ili poludnevnih izleta iz luke Hopkins, a to košta 525 USD, odnosno 350 USD (cena je za čamac, maksimalno dva ribolovca).

Na sprudu su u ponudi na prodaju dve parcele sa peščanom plažom i zaštićenom lukom, jedna površine 60 ari, a druga 20 ari, savršene za privatno utočište ili iznajmljivanje.

GPS koordinate: 16°41’18” N, 88°11’18” W.

SADDLE CAYE (sprud sedlo) se nalazi oko 1,5 km istočno od spruda Northeast Caye, odnosno oko 15 km istočno od naselja Riversdale. To je veći sprud dužine 900 m, a najveća širina je u severnom delu i iznosi 230 m. Po merenjima na Google earthu površina spruda je 11 ha. U južnom delu spruda uska prevlaka spaja dva dela spruda, dok u severnom delu dominira jezero približne površine 72 ara. 
Na prodaju je parcela na severnom kraju spruda, gde već postoje izgrađeni objekti. Parcela od oko 80 ari je očišćena i nasuta (još je potrebno manje nasipanje peska na plaži) i ima sopstveni sistem grebena. Unutar sistema grebena nalazi se laguna, duboka oko 30 m, koja bi mogla da posluži kao marina. Uz istočnu i južnu obalu raste koral. Na istoku se obala strmo spušta (više od 15 m), a na zapadu postoji plitki ulaz sa stabilnim osnovama za budući razvoj.
Ovaj ostrvski raj ima bele peščane plaže, prelepe korale, palme i zapanjujuću vodu svuda unaokolo. To je savršeno okruženje za ronjenje sa bocama i na dah, te razne druge aktivnosti na moru, kao što je ribolov. Postoji veliki potencijal da se ova parcela transformiše u malo luksuzno odmaralište za 

GPS koordinate: 16°41’12” N, 88°10’15” W.

NORTH SADDLE CAYE udaljen je samo pedesetak metara severno od spruda Saddle Caye. Od veoma popularnog naselja Placencia stiže se čamcem za oko 45 minuta (rastojanje je oko 27 km). Sprud je polukružnog oblika. Mereći njegovom sredinom dugačak je 600 m, najveća širina je 100 m, a površina po merenjima na Google Earthu je 3,4 ha. Sprud je u privatnom vlasništvu, potpuno je razvijen, sa svim udobnostima i pogodnostima luksuznog imanja.

Privatna ostrva u Belizeu su veoma tražena od investitora, pa čak i holivudskih filmskih zvezda.

Tako je Leonardo Di Caprio nedavno kupio Blackadore Caye kod severne obale Belizea, za višemilionski projekat razvoja privatnog ostrva. Samo mali procenat od preko 200 sprudova koja se nalaze pored obale Belizea je razvijen. North Saddle Caie je zaista jedinstven po tome što je jedan od retkih potpuno samoodrživih sprudova, razvijen prvenstveno kao privatno imanje za lično uživanje njegovih vlasnika. Međutim, lako može postati izvor prihoda ako se iznajmi za odmor ili malo ostrvsko odmaralište.
Od objekata na North Saddle Cayu izgrađene su dve istovetne luksuzne vile i dve vikendice za goste. Sve su prostrane, privlačne i vešto dizajnirane od egzotičnog lokalnog tvrdog drveta. Obe vile imaju visoke svodne plafone od 6 m, potpuno opremljenu kuhinju, odgovarajuće spavaće sobe sa sopstvenim kupatilima i staklena vrata od zida do zida koja mogu da izdrže nalat uragana kategorije 4. Jedna vikendica ima potpuno opremljenu kuhinju, dve spavaće sobe i dva kupatila, dok druga ima čajnu kuhinju, dve spavaće sobe i jedno kupatilo. Obe imaju udoban dnevni boravak i trpezariju, terasu i spoljne tuševe.
North Saddle Caye ima veliku i vrlo duboku prirodnu lagunu zapadno od spruda koja pruža savršeno  sigurnu luku sa prostorom za lako prihvatanje više velikih morskih plovila. Preko 70 m morskog bedema i pristaništa dodatno olakšava pristajanje brodova, predstavlja i odlično mesto za kupanje, ribolov ili samo lenčarenje na ležaljci po meri i upijanje uvek prisutnog karipskog sunca.
Kod primarnog ili glavnog pristaništa nalazi se tehnička prostorija površine 250 m2 unutrašnjeg prostora, pružajući dovoljno prostora za skladištenje opreme za ribolov i čamce, traktora, traktora kosilice i još mnogo toga, sve uključeno u prodaju. U ovoj prostoriji takođe se nalazi baterija 48 V jednosmernog napona, koji se preko invertora pretvara u naizmeničnu struju napona 110 V za napajanje kuća i vikendica.

GPS koordinate: 16°41’34” N, 88°10’15” W.

LITTLE PETER CAYE (ili Norval Caye) je najseverniji sprud grupe Pelican Caye Range. Nalazi se 2,5 km severno od spruda Northeast Caye. 770 m jugozapadno nalazi se Peter Douglas Caye (pretpostavljam da je po njemu ovaj sprud dobio naziv, dosta je većih dimenzija, ali bez objekata), a 1.200 m severoistočno je Spruce Caye, koji pripada drugoj grupi sprudova Tobacco Cayes. Little Peter Caye ima oblik srca, dugačak je 150 m i ima površinu od svega 1 ha.

Na ovom privatnom ostrvu nalazi se odmaralište "Little Peter Oasis" sa prelepo uređenim bungalovom sa slamnatim krovom nad vodom, pogledom na Karipsko more od 360 stepeni, privatnom plavom lagunom dubokom 10 m i zaštićenim dubljim područjem za kupanje. Sve ovo je idealno za romantični odmor. 
Kada se rezerviše "Little Peter Oasis" dobija se celo ostrvo za sebe, bez komšija! Smeštaj je najpogodniji za najviše dva do četiri gosta, mada se može smestiti do osam gostiju. Privatni najam ostrva podrazumeva kućepazitelja, dva domara i kuvara. Usluga je all-inclusive sa tri gurmanska obroka dnevno. Od aktivnosti su u ponudi ronjenje, plivanje, ribolov, vožnju kajakom, paddleboarding i golf (postoji sićušan teren). Savršeno za tropski medeni mesec, proslavu godišnjice, rođendana ili odlaska u penziju ili za neku posebnu priliku. 
"Little Peter Oasis" je udaljen samo 15 minuta vožnje do drugog najvećeg koralnog grebena na svetu sa odličnim ronjenjem sa bocama ili na dah. 
U ponudi su i paketi kombinovanog odmora koji su osmišljeni tako da se može doživeti sve što Belize nudi tako što će se deo odmora provesti na kopnu, a deo odmora na sprudu. 
"Little Peter Oasis" pokušava da ponudi pakete za iznajmljivanje ostrva koji odgovaraju putnicima sa "plićim džepom". Boravak do četiri gosta košta 1.500 USD po noći (za celu grupu), a boravak do osam gostiju košta 2.500 USD po noći (za celu grupu). Najkraći boravak je četiri noći.

GPS koordinate: 16°42’59” N, 88°09’57” W.

T O B A C C O   C A Y E S

Tobacco Cayes je grupa sprudova koja se nalazi istočno od naselja Hopkins i Dangriga u distriktu Stann Creek. Dangriga je ujedno i glavni grad tog distrikta. Ukupna površina svih sprudova je 7,6 km2, a najveći među njima je Souhern Long Caye sa površinom od 3,3 km2. Grupa se deli na nekoliko manjih, kao što su Blue Ground Range i Tobacco Range. Popis obavljen 2012. godine zabeležio je 56 stanovnika, od čega 20 na sprudu Tobacco, 10 na sprudu South Water, šest na sprudu Carrie Bow i po pet na sprudovima Coco Plum, Ragged, Southern Long i Thatch. Pored gore spomenutih sprudova, u grupi se između ostalih nalaze sprudovi Cross, Man-O-War, Columbus, Sandfly, Barbecue, Dream, Hutson, Garbutt’s, Wee Wee, Bread and Butter, Spruce, Portofino (Royal Belize), Stewart itd. Iako su na sajtu List of islands of Belize date površine pojedinih sprudova, ja ih ne navodim, jer su nepouzdane.

Opis sprudova:

WEE WEE CAYE (Weewee Caye) je najjužniji sprud grupe Tobacco Cayes koji se opisuje. Nalazi se 5,7 km severoistočno od prethodno opisanog spruda Little Peter Caye u grupi Pelican Caye. Od najbliže tačke na kopnu udaljen je 12,3 km, a u odnosu na South Water Caye je 8 km jugozapadno. Wee Wee Caye ima dužinu 250 m, najveća širin a je 160 m, a površina do koje se dođe merenjem na Google Earthu iznosi 3 ha.

Na sprudu se nalazi biološka laboratorija “Wee Wee Caye Marine Lab” osnovana 1988. godine.

Biološkom stanicom se upravlja na održiv način. Mangrove okružuju čitavo ostrvo i obezbeđuju ne samo kontrolu erozije ostrva, već dodatno obezbeđuju stanište širokog spektra faune.
Sprud je trenutno u vlasništvu dvojice američkih državljana i istraživača, Paula i Mary Shave. Laboratorija zapošljava pojedince iz lokalne zajednice u Dangrigi kada su prisutni posetioci. Takođe deluje kao pomoćno sredstvo za akademske programe iz oblasti morskih, priobalnih i tropskih ekoloških studija. Način prevoza do i od spruda obavlja se čamcima od fiberglasa kojima upravljaju licencirani vodiči. Rustični bungalovi obezbeđuju smeštaj za posetioce, a obroci se poslužuju tri puta dnevno i pripremaju ih lokalni kuvari. Drvena šetališta povezuju bungalove unutar šume mangrova kako bi se sprečilo zbijanje i oštećenje okoline.
Mnoga okolna ostrva su izmenila prirodnu šumu mangrova koja obično okružuje ova ostrva veštačkim peščanim plažama, kako bi zadovoljila želje stranih turista. Međutim, ovaj sistem "plaža" ne samo da smanjuje prirodno stanište raznih vrsta, već i ugrožava zdravlje koralnog grebena, pokrivajući mnoge oblasti koralnog grebena i prouzrokujući smrt lokalnih morskih divljih životinja. Erozija je takođe značajno pojačana ovom veštačkom praksom "plažanja", a oticanje je vrlo uobičajeno. Mangrove pružaju prirodnu filtraciju, stanište i sprečavaju eroziju u okolno morsko okruženje. Ova biološka laboratorija nastoji da obuhvati sve ove održive prakse kako bi podržala divlje životinje u njihovom prirodnom sistemu reda.
Od avgusta 2020. godine delimično vlasništvo nad Wee Wee Cayom je na prodaju, a bivša laboratorija se pretvara u odmaralište.

GPS koordinate: 16°45’53” N 88°08′32″ W.

BREAD AND BUTTER CAYES (hleb i puter) su dva spruda blizanca neobičnog imena, razdvojena samo uskim kanalom širine 20 m. Nalaze se 2 km zapadno od spruda Wee Wee Caye i samim tim su bliži kopnu od njega (rastojanje je 10 km). Nisam razjasnio koji od dva spruda nosi koje ime. Oba spruda su dugačka 170 m, ali severozapadni sprud ima najveću širinu 80 m, a jugoistočni 50 m. Objekti se nalaze samo na severozapadnom sprudu.

Bread & Butter Cayes su u privatnom vlasništvu i na njima ima nekoliko uzvišenih bungalova. Ovo je savršeno mesto za ronjenje sa puno jastoga, raža, barakuda i još mnogo toga.

GPS koordinate: 16°46’10” N, 88°09′48″ W.

BILLY HAWK CAYE (hawk=jastreb) se nalazi na istom koralnom grebenu, kao i sprud Bread & Butter, samo 1,9 km severnije. Ima oblik trougla, dugačak je 170 m, najveća širina je 150 m, a površina je 1,1 ha (po merenjima na Google Earthu).

Ranije je Billy Hawk Caye uglavnom bio ribarsko ostrvo. Porodica Sabal je radili na uređenju ostrva u proteklih petnaest godina kako bi privukli turiste. Billy Hawk Caye kakvog poznajemo je jedino kulturno ostrvo naroda Garifuna u Belizeu, koje je još uvek verno svojim korenima. Ovaj ostrvski raj se nalazi 20 km jugoistočno od grada Dangrige, prestonice kulture i 15 km istočno od naselja Hopkins. Alex i njegova sestra Jackie zajedno sa svojom proširenom porodicom provode dobar deo godine na sprudu, i dalje baveći se ribolovom kada ne zabavljaju goste.

Billy Hawk Caye nudi brojne aktivnosti koje gostima omogućavaju da uživaju i cene okolnu prirodu. U posetu je uključena je i prilika da se provede vreme učeći ribolov kao što radi lokalno stanovništvo sa najlonom preko prsta. Kada je sezona, može se pridružiti lovu na jastoge ili školjke, naučiti kako da se one očiste i takođe pomoći Jackie u pripremanju obroka od svežih morskih plodova. Takođe se može  okupati na plaži, gde se nalazi zdrav koralni greben odličan za ronjenje. Poslednje noći boravka organizuje se kulturno veče, kada se može plesati i pevati ili naučiti sviranje domaćih bubnjeva.

GPS koordinate: 16°47’15” N, 88°09′27″ W.

JEWEL CAYE (dragulj) je sledeći sprud u nizu, udaljen samo 170 m severno od spruda Billy Hawk.

Sprud je dugačak 250 m, najveća širina je 90 m, a površina je približno 1,8 ha. Ovo je privatno ostrvo, koje je ponuđeno na prodaju. Smešten u srcu lanca Cockney Range, ovaj privatni raj ima netaknute plaže, kristalno čisto more i egzotične tropske morske pejzaže.

Središte ostrva je pristanište od 35 m, koje se otvara na prostranu palubu veličine 13×20 m. Paluba raspolaže potpuno opremljenom kuhinjom, trpezarijom, šankom i TV-om sa ravnim ekranom, i može se pohvaliti 22 mesta za sedenje unutra i 18 na otvorenom. U centru prostorije je jedinstveni stakleni pod kroz koji se može posmatrati život u moru. Ovo je savršeno mesto za svako okupljanje.

Sprud je takođe prošaran egzotičnim cvećem, kokosovim palmama i nekoliko otvorenih paluba savršenih za sunčanje, plivanje, ronjenje ili samo posmatranje legendarnog zalaska sunca na Karibima.

GPS koordinate: 16°47’27” N, 88°09′24″ W.

VIRGINIA CAYE je sprud u privatnom vlasništvu, koji se nalazi 370 m severno od spruda Jewel Caye. Dugačak je 330 m, a u severnom (širem) delu ima širinu 135 m. U ponudi za prodaju navedena je površina 1,6 ha, mada se merenjem na Google Earthu dobija 2 ha (ne znam iz kog razloga se površine iz oglasa po pravilu ne slažu sa merenjem na Google Earthu). Cena za ovaj sprud je 500.000 USD.

Najbliže naselje na kopnu je Hopkins, a rastojanje je 11 km. Pošto su na kopnu u neposrednoj blizini dve velike marine (Sittee River i Dangriga), do sprudu je prilično lako doći.

Na sprudu delimično ispunjenom mangrovama smeštene su glavna kuća, udobnu kolibu i nadstrešnica, što znači da može da primi manju porodicu. Udobni bungalov raspolaže bračnim krevetom i kuhinjom sa šporetom na gas. Toalet i tuš se nalaze u zasebnoj kolibi samo nekoliko koraka od bungalova i – u skladu sa ekološkim standardima spruda – u potpunosti se opslužuju prikupljenom kišnicom. Napajanje je isključivo solarnom energijom (i sa već postavljenim rezervnim generatorom), sprud pruža sve osnovne potrebe neophodne za uživanje u životu na suncu.

Uprkos maloj veličini, sprud nudi obilje slikovitih mesta za opuštanje i uživanje u pejzažu. Peščana plaža se nalazi na zapadnoj obali, a zaštićena uvala duž severne obale ostrva savršena je za gaženje kroz vodu i posmatranje divljih životinja. Uz malo sreće mogu se uočiti delfini ili lamantini u prolazu.

GPS koordinate: 16°47’47” N, 88°09′20″ W.

ISLA ISABELLA je sledeći sprud u Blue Ground Rangu idući prema severu, 1,8 km udaljen od spruda Virginia Caye.

Ovaj sprud u privatnom vlasništvu nalazi se na centralnoj lokaciji, 30 minuta od prelepog naselja Hopkins. Takođe se nalazi na putu svih čamaca, jahti i katamarana koji plove iz Gvatemale i južnog Belizea za South Water Caye i San Pedro. Mnogi od njih koriste dobro zaštićenu luku Isla Isabelle za sidrenje. Okolni sprudovi služe kao zaštita, ali nisu previše blizu da bi ometali privatnost Isla Isabelle.

Sprud je dugačak 250 m, najveća širina je 100 m, a površina merena na Google Earthu je 1,8 ha. To je više u odnosu na podatak naveden na sajtovima spruda, gde se spominje površina oko 1,2 ha. Ova razlika je nastala tokom uređenja ostrva. Sprud je pravougaonog oblika i nema previše rastinja, sem kokosovih palmi. Mangrove iz sredine ostrva su odstranjene, a ostavljene su oko spruda radi njegove bolje zaštite. Nakon čišćenja spruda postavljen je betonski zid, radi zaštite od erozije. Na južnom delu spruda je prelepa peščana plaža. Kompletna električna i vodovodna mreža je podzemna.

Vile na sprudu su napravljene od prirodnog drveta, a podovi su od tikovine. Iz šarenih vila se pruža prekrasan pogled na more. Bolje vile imaju prostor za sedenje i sofe na razvlačenje. Postoji i vila sa spavaćom sobom iznad vode. Moguće je tražiti da se hrana dostavi u vilu, dok se uživa u svežem morskom povetarcu i predivnom pogledu na Karipsko more. Sve vile imaju verande sa visećim mrežama.

GPS koordinate: 16°48’53” N, 88°09′04″ W.

CARRIE BOW CAYE (bow=luk strele) je mali sprud, ali od velikog značaja. Udaljen je oko 18 km od matičnog kopna i nalazi se 1.130 m južno od spruda South Water Caye. Dimenzije spruda su 100 m dužine i 40 m širine. Po popisu 2012. godine bilo je šest stanovnika.

Na sprudu Carrie Bow nalazi se istraživačka stanica “Carrie Bow Marine Field Station” i primarno radno mesto u okviru programa ekosistema karipskog koralnog grebena (CCRE=Caribbean Coral Reef Ecosystems).

Program je osmislilo šest naučnika iz Nacionalnog muzeja prirodne istorije tokom ranih sedamdesetih godina XX veka. Interesovanje naučnika se odnosilo na ključne stvari za ekologiju grebena, kao što su zoologija beskičmenjaka i kičmenjaka, botanika, geologija karbonata i paleobiologija. Program je proširen na proučavanje koralnih grebena, mangrova, livada morske trave i peščanog morskog dna. To je funkcionalan istraživački program od ranih sedamdesetih godina XX veka, kada se zvao Istraživanja morskih plitkovodnih ekosistema (IMSWE).

Lokacija se brzo razvijala i tokom deset godina na stanici je radilo 65 naučnika i diplomiranih studenata, a objavljeno je više od 100 istraživačkih radova o fauni, flori i geologiji grebena. Do danas je objavljeno preko 500 publikacija zasnovanih na istraživanju obavljenom na stanici.

1972. godine sprud Carrie Bow je izabran zbog svog snažnog rasta, izolovane lokacije, veličine i udaljenosti od istraživačkih centara na kopnu. Od 1972-1975. godine bilo je vrlo malo sredstava i opreme kada je program počeo. Početni ciljevi programa bili su da se naprave mape područja i mesta u blizini grebena, kao i da se identifikuju ključne vrste u ekosistemu.

1975. godine korporacija Exxon dodelila je donaciju, koja je udvostručila finansiranje CCRE programa. Takođe su napravljene i fotografije grebena iz vazduha koje su omogućile veoma detaljno mapiranje područja.

1978. godine uragan Greta prošao je preko koralnog grebena Belizea i naneo mu ozbiljnu štetu, kao i opremi i zgradama stanice Carrie Bow. Čak i sa ovim problemima, tim je objavio nalaze. Takozvana “Plava knjiga” postala je iskorak za buduća istraživanja i dalje finansiranje.

Tokom osamdesetih godina XX veka tim je deo istraživanja usmerio na velike bioraznolikosti mangrovskih močvara, severozapadno od spruda. Pošto su mangrove i kopneni i vodeni ekosistemi, tim je bio u mogućnosti da diverzifikuje svoja istraživanja i započne kopnene studije.

1985. godine Nacionalni muzej prirodne istorije dobio je novac od američkog Kongresa za proučavanje ekosistema karipskog koralnog grebena (CCRE); ovo je postalo novi naziv istraživačke inicijative.

1997. godine, kada su se mnogi projekti bližili kraju, vatra je progutala stanicu, od koje su ostale samo ruševine i pepeo.

Greben je pogodio veliki broj uragana, uzrokujući značajnu štetu i eroziju na plažama i objektima CCRE. Nanesene štete dovele su do mnogih infrastrukturnih promena i poboljšanja objekata.

GPS koordinate: 16°48′09″ N 88°04′55″ W.

SOUTH WATER CAYE (južna voda) je manje poznati dragulj Belizea i destinacija van uobičajenih turističkih puteva za ronjenje sa bocama i na dah, a da se ne spominje opuštanje na jednoj od najboljih tropskih plaža u celoj zemlji. Južni deo spruda je dobro poznat po prelepoj peščanoj plaži Pelican, a pošto se do grebena lako može doplivati od obale, može se podeliti vreme između opuštanja na plaži i uživanja u podvodnom životu. Teško se odlučiti kojoj aktivnosti posvetiti više vremena.

Pogled na South Water Caye sa juga

South Water Caye je udaljen 18 km od kopna. Ima dužinu 600 m, najveću širinu 200 m, dužinu obale 1,5 km i površinu od 7,5 ha (po merenju na Google Earthu, inače se najčešće spominje površina od šest hektara). Na sprudu se nalaze odmarališta “Blue Marlin Beach” i “Pelican”, kao i studentski dom Zooloških ekspedicija (IZE).

South Water Caye je najveće zaštićeno morsko područje u Belizeu. Prelepo ostrvo poznato je po obilju palmi koje se prostiru na peščanom ostrvu. Dok brod pristaje na sprud, pelikani lete iznad glava turista kako bi ulovili ribu u okolnom moru. Potrebno je ostaviti brige na brodu dok se spušta na ovaj spektakularni sprud. Topli pesak pozdravlja vaša stopala dok se obilazi ovaj mali, ali egzotičan sprud. Udaljen je samo oko sat vremena vožnje brodom od naselja Placencia, a ima mnogo turoperatora koji organizuju izlete sa ronjenjem, gde će se videti raže, šarene ribe i neverovatni korali.

Pomorski rezervat “South Water Caye” (SWCMR) je najveći pomorski rezervat Belizea i zahvata ukupnu površinu od 477 km2. Pošto je vlada Belizea uključila SWCMR u Sistem svetske baštine rezervnog sistema koralnog grebena Belizea, ona je u obavezi da očuva i zaštiti ovo morsko područje. Rezervatom direktno upravlja Odeljenje za ribarstvo Belizea sa pet zaposlenih u rezervatu: upravnika, biologa, domara i dva čuvara. Rendžeri su stacionirani na sprudu Twin Cayes. Osoblje sprovodi propise, vrši patrole, nadzor, istraživanja, a takođe naplaćuje ulaznice za posetioce.

GPS koordinate: 16°48′57″ N, 88°04′55″ W.

TWIN CAYS (Twin Cayes, Twin Caye, Mangrove Cays) se sastoji od dvostrukog ostrva (West Island u obliku polumeseca i East Island) i drugih malih sprudova, posebno pored najsevernije tačke koja se zove North Point (tu se nalaze dva veća spruda Big Dipper i Little Dipper). Ostrva pripadaju platformi koralnog grebena i nastala su kao krune grebena i shodno tome su jako ispresecana kanalima. Počevši od Glavnog kanala (Main Chanell) nalaze se Bostonski zaliv (Boston Bay), Turtle Pond i Lair Chanell, kao i Hidden Pond (skriveno jezero) i druge vodene površine u unutrašnjosti ostrva. Ostrva se protežu od North Pointa i Little Dippera na severu oko 1,3 km ka jugu i imaju maksimalnu širinu od oko 800 m. Najviša tačka je kod North Pointa na 10,8 m.

Na prodaju je sprud pored koga se nalazi čamac, a to je Little Dipper, desno je Big Dipper

Zapadno ostrvo (West Island) po merenjima na Google Earthu ima površinu od 22 ha, dok je Istočno ostrvo (East Island) mnogo veće i ima površinu od 53 ha. Širina Glavnog kanala, koji razdvaja dva ostrva kreće se od 35-120 m. Stanica rendžera Pomorskog rezervata “South Water Caye” (SWCMR) nalazi se na krajnjoj južnoj tački (South Point) i zauzima površinu od svega 1,2 ara.

Twin Cays su izgrađeni od sloja mangrovog mulja (treseta) i lagunskih sedimenata debljine 9 m.

Ostrva su prilično dobro istražena u smislu biodiverziteta i geologije. Izvršeno je bušenje i dostupna su istraživanja bentosa (ekološka grupa organizama koja svoje životne aktivnosti ostvaruje na dnu vodenih ekosistema) i faune. Ispitivana je fauna insekata, struktura šume i fauna iznad plimnih ivica. Pre svega, primećeni su rakovi guslači, koji predstavljaju najveću masu živih bića sa oko 8 miliona primeraka. Tu su i gušteri, zmije i krokodili kao i veća populacija divljih pasa.

GPS koordinate: 16°49′50″ N, 88°06′10″ W.

ROYAL BELIZE (Portofino Caye) je sprud u privatnom vlasništvu, na kome se nalazi luksuzno odmaralište “Island Resort”, kojim upravlja Muy’Ono Resorts. Sastoji od nekoliko manjih ostrva povezanih mostovima. Područje pripada Pomorskom rezervatu “South Water Caye”.

Sprud je udaljen od kopna 13,7 km. Dugačak je 300 m i ima površinu od 3,03 ha. U blizini su i druga  ostrva na kojima su izgrađeni hoteli.

Sprud se nalazi u tropskoj klimatskoj zoni sa izraženim suvim i kišnim sezonama.

“Royal Belize” ima tri vile i jednu kuću na sprat. Najveća vila, Big House, ima tri ukusno dizajnirana klimatizovana apartmana, različita u svakom detalju. Imaju bračne krevete ili dva odvojena kreveta.

Dodatne dve vile, Hibiscus House i Little House, su zasebni apartmani. Hibiscus House je jednokrevetni apartman potpuno opremljen sa francuskim krevetom i privatnim kupatilom. Ova vila ima krevet na otvorenom za sunčanje i posmatranje zvezda. Kuća na sprat ili Bunkhouse se nalazi pored Hibiscus Housa i ima šest pomoćnih ležaja za decu i odrasle i zasebno kupatilo sa dva tuša. Potpuno je klimatizovana. To je savršeno za dovođenje cele porodice ili nekoliko dodatnih prijatelja!

Najudaljeniji apartman na ostrvu je Little House. To je romantični bungalov koji se nalazi na sopstvenoj osamljenoj privatnoj plaži, potpuno odvojen morem od ostatka spruda i povezan mostom. Ovaj klimatizovani apartman ima bračni krevet i terasu za sunčanje iznad vode koja se može pohvaliti neverovatnim zalascima sunca, savršenim za ispijanje šampanjca.

Epicentar “Royal Belizea” je Grand Palapa, glavna trpezarija, prostor za druženje i dnevni boravak od rane jutarnje kafe do kasnih noćnih karaoka.

Na sprudu stalno živi sedmočlana posluga, kao i kućna iguana Iggy. Plastični materijali su zabranjeni na sprudu, većina energije se dobija pomoću solarnih ćelija.

GPS koordinate: 16°51′04″ N, 88°07′51″ W.

RAGGA CAYE (Ragged Caye, Fantasy Island) se nalazi 1,8 km severoistočno od spruda Royal Belize. Ovo je minijaturni sprud, dugačak je samo 80 m.

Ragga Caye nudi objekte za kampovanje. Međutim, postoje i ‘Raga Dormitories’ (spavaonice), sa četiri kreveta na sprat u jednoj sobi. Dostupne su i viseće mreže.

Pored ovog Ragga Caye takođe nudi gostima mogućnost da rezervišu noćenje u jednoj od tri kabine iznad vode sa dva king-size kreveta, sopstvenim kupatilom i privatnom verandom. Cena je 100 USD po paru ili za grupu od tri ili više osoba 37,50 USD po osobi.

GPS koordinate: 16°52′04″ N, 88°07′26″ W.

SOUTH COCOPLUM CAYE se nalazi samo 100 m južno od poznatijeg spruda Coco Plum. Dugačak je 300 m i zahvata površinu od 5,7 jutara, odnosno oko 2,3 ha, To je površina navedena u oglau za prodaju, ali se merenjem na Google Earthu dolazi do znatno manje površine, odnosno oko 1,6 ha! Sprud je idealno lociran u centru ostrvskog regiona Belizea.

South Cocoplum Caye je izgrađen od šećerno-belog koralnog peska, sa tropskim palmama, borovima i stalnim morskim povetarcem. Okružen kristalno čistom vodom i koralima, ovaj sprud je idealan za sve vodene sportove.

Smešten je na 14 km od naselja Dangriga, pa se do spruda stiže nakon 20 minuta vožnje čamcem, a samo 5 minuta vožnje je potrebno do mesta za ronjenje i ribolov svetske klase na čuvenom koralnom grebenu Belizea.

U neposrednoj blizini, na sestrinskom sprudu North Cocoplum, nalazi se uspešno ostrvsko odmaralište koje nudi luksuzne pogodnosti. Ostala susedna odmarališta su Thatch, Royal Belize, Salt Water Caye i Blue Marlin Lodge, a svi nude smeštaj svetske klase.

Cena po kojoj se sprud prodaje je 2,5 miliona USD.

GPS koordinate: 16°52′28″ N, 88°07′18″ W.

COCO PLUM CAYE (North Coco Plum Caye) je naredni sprud u nizu.

Pogled na Coco Plum Caye sa severa

Dugačak je 560 m, najveća širina je 300 m, dužina obale je oko 1.750 m, a površina je 8,4 ha.

Na sprudu u privatnom vlasništvu smešteno je all inclusive odmaralište za odrasle “Coco Plum Island Resort”. Sa puno kreveta na plaži, ležaljki i visećih mreža, ovo je savršeno mesto da se odbace brige.

2021. godine TripAdvisor Travelers proglasio je “Coco Plum Island Resort” za najromantičniji i takođe najbolji mali hotel u Centralnoj Americi.

“Coco Plum Island Resort” nudi mladencima, zaljubljenima i romantičnim parovima predivan pogled na Karipsko more sa belih peščanih plaža. Svih 18 bungalova je na korak od mora. Maksimalni kapacitet odmarališta su 42 gosta, tako da nema velike gužve. Sprud je takođe destinacija za venčanja, velike grupe i kompletno iznajmljivanje.

GPS koordinate: 16°52′48″ N, 88°07′11″ W.

THATCH CAYE (slamnati sprud) se nalazi 14 km jugoistočno od naselja Dangriga, 3,6 km od koralnog grebena i samo 150 m severno od spruda Coco Plum Caye. Google Earth može izazvati nedoumicu, jer je i sprud South Cocoplum Caye pogrešno označen kao Thatch Caye!

Thatch Caye je sprud neobičnog oblika. Dugačak je čak 1.200 m, dok se širina kreće od 20-90 m. Mogao bi se s pravom nazvati Dugim sprudom. Za površinu se navode podaci 4,5-5 ha, ali se merenjem na Google Earthu dobija 6,3 ha. Nalazi se u oblasti Pomorskog rezervata “South Water Caye”.

Popis 2012. godine zabeležio je pet stanovnika na sprudu. Upravo toliko zaposlenih radi u all inclusive hotelu "Thatch Caye Resort". Hotelom upravlja Muy'Ono Resorts, a može da primi najviše 30 gostiju.
Sprudu je naziv Thatch Caye dao suvlasnik Travisa Holub, koji je izgradio sve objekte sa slamnatim krovovima. Postoji pet bungalova na stubovima iznad mora i ostrvske kabine. 
Na sprudu gosti imaju osećaj izolovanosti, sa mirnom atmosferom, bujnim rastinjem i netaknutim plažama. Hotel je dobitnik TripAdvisor sertifikata za smeštajne kapacitete, koji su svi nedavno renovirani korišćenjem obnovljivih materijala sa spruda. Iako je odmaralište potpuno održivo, to se neće ni primetiti prilikom boravka. Thatch Caye je savršeno mesto za isključivanje i punjenje. WiFi je dostupan samo u zajedničkim prostorijama, što omogućava gostu da uroni u svoj odmor i otkrije pravo značenje blaženog tropskog života. Sunčanje na visećoj mreži, plivanje ​​u prirodnom bazenu sa slanom vodom, primanje masaže u moru ili uživanje ​​u igračkama za vodu. Tu su voćni napici i večera u baru iznad vode, salonu ili The Groveu, a svi obroci se služe zajednički. Postoji samo jedna tradicija pustinjskog ostrva koju gost neće iskusiti: pisanje poruke SOS na pesku, jer neće poželeti da ode sa njega! 

GPS koordinate: 16°53′10″ N, 88°07′09″ W.

MAN-O-WAR CAYE (Man O' War, Bird Island, Bird Caye, vojnik) je zaštićeni sprud i stanište ptica fregata (takođe poznate kao ptice Man-O-War), kormorana i sula leucogaster. Nalazi se 1,3 km istočno od spruda Thatch Caye i takođe 1,3 km ali severoistočno od spruda Coco Plum Caye. 
Turistima nije dozvoljeno da pristaju ili kroče na sprud. Ovaj mali sprud zvanično se zove  Man-O-War Caye, ali je lokalno poznat kao Bird Caye. Sprud je zvanično zaštićen 1977. godine kao ptičja kolonija i deo je Svetske baštine UNESCO. Poslednjih godina štete od uragana i klimatskih promena značajno su uticale na vegetaciju ostrva. Ptice brzo gube svoje stanište, a turistički operateri strahuju od najgoreg. 2001. godine uragan je uništio šumu mangrova od tri različite vrste vegetacije, koja se nalazila na sprudu, ali su ptice nastavile da se gnezde. Šuma je ponovo porasla i ekosistem je obnovljen.
Iz daleka Man-O-War Caye izgleda kao bilo koje drugo malo ostrvo mangrove, ali sa približavanjem obali pomama aktivnosti postaje očigledna, sa pticama koje se uzdižu ka nebu u svim pravcima... i mužjacima koji se šepure (ili naduvavaju svoje crvene kese) za ženke tokom sezone parenja.

GPS koordinate: 16°53′03″ N, 88°06′26″ W.

TOBACCO RANGE (range=područje) je eliptični niz mangrovskih ostrva sa plitkom centralnom lagunom, koja se nalazi blizu sredine platforme barijere kod Tobacco Entrance; dugačko je otprilike 4 km u pravcu sever-jug i široko 1,8 km. Najveće je severoistočno ostrvo sa površinom od blizu 80 ha. Na njegovom severnom kraju nalazi se prema moru peščani greben visine 0,6 m i širine 18 m; zona širine 60 m niskog močvarnog zemljišta sa kokosom i bez druge prizemne vegetacije; i zona širine 90 m, otvorenih bazena i stajaćih mrtvih stabala mangrova. Oni su visine 4-4,5 m i datiraju od efekata uragana Hattie iz 1961. godine. Zona mangrova na zavetrinskoj strani je niska i verovatno je regenerisana od tog vremena. I severno i južno od tačke istraživanja, zona kokosa se sužava do širine od samo 2 m. Na južnom kraju spruda peščani greben okrenut prema moru širok je 20 m. U unutrašnjosti postoji zona mangrova širine 20-30 m, a zatim otvorena stajaća voda. Na oba posećena mesta 1972. godine i dalje su veoma očigledne posledice uragana Hattie. Pre oluje visoka mangrova se verovatno proširila do grebena plaže, a zona odumiranja mangrova se proširila do 100 m, o čemu svedoče izumrla stabla.

Sudeći po Google Earthu na bar tri spruda u okviru Tobacco Range postoje izgrađeni objekti.

GPS koordinate: 16°53′00″ N, 88°05′30″ W.

TOBACCO CAYE je jedan od 450 peščanih i mangrovskih sprudova koji se nalaze na vrhu Belizejskog koralnog grebena. Ovaj mali sprud nalazi se oko 18 km jugoistočno od naselja Dangriga. Površine je oko 2,2 ha, ima oblik jajeta, dimenzija sever-jug oko 240 m, a istok-zapad 125 m. 
Na sprudu stalno živi oko 20 stanovnika, koji rade u četiri mala hostela ("Tobacco Caye Paradise", "The Windward Lodge", "Joe Jo's By The Reef" i "Reef's End Lodge"). Gosti redovno dolaze. 
Veruje se da je sprud dobio ime po ranom uzgoju duvana. Najstarija evropska mapa koja prikazuje Tobacco Caye potiče od britanskog geografa J. Speera iz 1771. godine.
Tobacco Caye se nalazi u Pomorskom rezervatu "South Water Caye", koji je deo nacionalnog sistema zaštićenih voda Belizea, sa nizom ograničenja za ribolov. Na ostrvu se nalazi i "Tobacco Caye Marine Station", obrazovni centar za studiranje u inostranstvu koji se fokusira na morsko okruženje oko Tobacco Caye. Stanica takođe daje informacije turistima, organizuje noćno ronjenje i edukativna predavanja.
Ostrvo je 1998. godine opustošio uragan Mitch, ali je od tada ponovo izgrađeno.
Dolazak na sprud je iz luke Dangriga, a vožnja traje 30 minuta. Nema tačnog reda vožnje, čamac polazi između 9:00 h i 12:00 h, sa pristaništa pored glavnog mosta. Putnici uglavnom čekaju u kafiću "Ms. Dee's", koji zovu i "Riverside Cafe", dok se ne skupi grupa od 4-6 putnika. Ukoliko se niko drugi ne pojavi, čamac se može iznajmiti za 80 USD. Povratak je u ranim popodnevnim satima.

GPS koordinate: 16°53′53″ N, 88°03′42″ W.

BODDEN CAYE je najjužniji sprud u severnoj grupi sprudova koji pripadaju grupi Tobacco Cayes. Nalazi se 370 m jugoistočno od spruda Waterfoot Caye, a od koralnog grebena udaljen je 6 km. Bodden Caye je dugačak 200 m i širok do 50 m. Površina spruda je 0,8 ha, od čega je 0,6 ha čvrsto zemljište. Kao što se vidi na slici, na sprudu postoji izgrađen jedan objekat.

Idealan je za pojedinca koji traži brzi pristup grebenu, dok je potrebno samo 15 minuta vožnje motornim čamcem do kopna. Vlasnik trenutno gradi potporni zid oko ostrva kako bi sprečio eroziju. Ovo područje je među najboljim ribolovnim na obali Belizea!

Bodden Caye je ponuđen je na prodaju po ceni od 895.000 USD.

GPS koordinate: 16°58′48″ N, 88°05′43″ W.

WATERFOOT CAYE (Hutson Caye) se nalazi se 10 km severno od spruda Thatch Caye.

Nisu baš jasne granice spruda. Na Google Earthu severni deo spruda (ili je to drugi sprud) zove se Dream Caye. Iz tog razloga teško je dati podatak o površini spruda, mada se svugde navodi podatak  1,2 ha (mislim da je više). U odnosu na naselje Dangriga, Waterfoot Caye se nalazi 13 km istočno.

Na sprudu se nalazi odmaralište "Yok Ha Belize Resort". Ovaj neobičan naziv potiče iz jezika Maja, na kome ha znači voda (water), a yok znači stopalo (foot). Odmaralište se razlikuje od sličnih po tome što je u vlasništvu i njime upravlja porodica iz Belizea, dok je većina ostalih odmarališta u stranom vlasništvu. "Yok Ha" je dobio međunarodno priznanje kao vrhunsko ronilačko odmaralište od strane publikacija kao što su "Jetsetter" i "Frommers".
Pre nego što je Belize stekao nezavisnost, sprud je bio u vlasništvu bračnog para Edgar i Barbara Pascacio. Koristili su sprud za porodični odmor, izgradivši samo jedan jednostavni objekat. Njihov sin, Wilfred Pascacio, sa suprugom Abigail, kupio je sprud 2001. godine i počeo je da nasipa njegove delove 2006. godine. Izgradnja je potom zaustavljena do juna 2012. godine, kada je obezbeđeno spoljno finansiranje. U roku od nekoliko meseci, Pascacio je izgradio pristanište koje je omogućilo prijem većih čamaca kako bi se mogla nastaviti složenija izgradnja. Uz zgradu restorana izgrađeno je pet bungalova za goste. Odmaralište je otvoreno za posetioce 2013. godine, a kasnije su dodani bar, prodavnica suvenira i centar za ronjenje.
U želji vlasnika da pruže autentično iskustvo Belizea, "Yok Ha Island Resort" je u potpunosti opremljen lokalnom umetničkim predmetima, tekstilom i nameštajem, a svi zaposleni u odmaralištu su rođeni u Belizeu.
"Yok Ha Island Resort" obezbeđuje besplatnu uslugu prevoza brodom do i od Dangrige na kopnu, kao i besplatan bežični internet. Oprema za ronjenje i korišćenje morskih kajaka je takođe besplatna za goste. Svaki od pet bungalova ima klima-uređaj, sopstveno kupatilo i terasu sa visećim ležaljkama. Osim alkoholnih pića, obroci i piće su besplatni za sve goste. Meni restorana prvenstveno se sastoji od morskih plodova i tradicionalne domaće kuhinje. Odmaralište ima sopstveni ronilački centar i redovno organizuje izlete sa ronjenjem na obližnjem koralnom grebenu Belizea.
Odmaralište ima tržišnu cenu od 1,9 miliona USD.

GPS koordinate: 16°59′05″ N, 88°05′53″ W.

TREASURE CAYE (sprud sa blagom) se nalazi oko 600 m severno od spruda Waterfoot Caye (vidi se i na slici tog spruda gore po sredini). Od naselja Dangriga udaljen je 13,8 km ili otprilike 20 minuta vožnje motornim čamcem.

Sprud ima oblik jednakostraničnog trougla, sa osnovicom od 200 m i kracima dužine 250 m. U oglasu za prodaju spruda navedena je njegova površina od 4,878 jutara, što bi iznosilo manje od 2 ha. Međutim, merenjem na Google Earthu dobija se površina od 3,4 ha!

Sprud se može koristiti u privatne svrhe ili za izgradnju odmarališta. Duboka voda blizu spruda olakšava pristajanje plovila. Takođe je u blizini spruda dobra lokacija za ronjenje sa maskom i disalicom.

Blizina naselja Dangriga omogućava laku nabavku namirnica neophodnih za život na sprudu.

GPS koordinate: 16°59′43″ N, 88°05′30″ W.

SANDFLY CAYE (sprud peščana mušica) se nalazi 600 m severoistočno od spruda Dream Caye, a blizu 14 km severoistočno od naselja Dangriga. Ima oblik jedakokrakog trougla sa osnovicom dužine 200 m i kracima dužine 250-260 m. Površina spruda je približno 3,4 ha, mada se u oglasu za prodaju navodi površina od 1,95 ha. Sprud je okružen kristalnom vodom Karipskog mora, a koralni greben je vidlijv sa njega. Prodajna cena iznosi 475.000 USD.

GPS koordinate: 16°59′43″ N, 88°05′30″ W

MOSQUITO CAYE se nalazi 1.350 m severoistočno u odnosu na sprud Sandfly Caye.

Zabunu unosi Google Earth na kome je ovaj sprud pogrešno označen kao Sandfly Caye. Od naselja Dangriga udaljen je 15,3 km u pravcu severoistoka. Prema oglasu za prodaju površina spruda je 4,8 ha, ali se merenjem na Google Eartha dobija 8,6 ha. Sprud ima dužinu 730 m, a najveća širina je 160 m.

Mosquito Caye zapljuskuje prelepa tirkizna voda i ima bogat morski život. Povrh toga, nalazi se u blizini koralnog grebena, koji stvara savršeno okruženje za ribolov, jedrenje, ronjenje i druge aktivnosti na moru. Mosquito Caye trenutno pokriva prirodna vegetacija. Ovaj sprud može da primi različite koncepte izgradnje. Prodajna cena iznosi 1,490.000 USD.

GPS koordinate: 17°00′20″ N, 88°04′40″ W.

CROSS CAYE se nalazi 17,3 istočno od naselja Dangriga i 4 km istočno od spruda Dream Caye. Većih je dimenzija, dugačak je 1,7 km, najveća širina je 450 m, a površina oko 45 ha.

Cross Caye je sprud u 100% privatnom vlasništvu porodice iz Belizea. Bungalovi veličine 7x7 m ručno su izgradile lokalne porodice Garifuna i Maja. Opremljeni su sa kupatilom, tušem, kuhinjom i imaju pogled na greben. 
Ljubazno osoblje koje živi na ostrvu brine se za sve potrebe gostiju, a privatni kuvar sprema obroke prilagođene nepcu gosta. Zaposleni su iz obližnjih primorskih sela. 
"Cormorants Nest" ima kompletnu kuhinju i kupatilo u svom sastavu. "Manatee Manor" ima dva bračna kreveta, potpuno opremljenu kuhinju i kupatilo sa tuš kabinom.
Gosti mogu istražiti ceo sprud, šetajući kroz mangrove! Može se roniti ili nešto upecati za večeru. Gostima je na raspolaganju pristanište za ribolov i stolice i viseće mreže za opuštanje. Postoji bašta, a drže se kokoške. Osoblje će dočekati goste na pristaništu u gradu i odvesti čamcem do spruda i nazad. Naknada za povratno putovanje iznosi 150 USD, plaća se direktno kapetanu. Sve neophodne namirnice mogu se kupiti u gradu pre dolaska na sprud.

GPS koordinate: 16°58′50″ N, 88°03′00″ W.

COLUMBUS CAYE je najistočniji sprud grupe Tobacco Caye. Od naselja Dangriga udaljen je 20,5 km, a najbliži susedni sprud Cross Caye udaljen je 2,3 km prema jugozapadu. Dimenzije spruda Columbus Caye su 1,35 km dužina i 600 m širina. Iako se navodi površina od 30 ha, po merenjima sa Google Eartha ona iznosi 47 ha, dakle malo je veći od spruda Cross Caye.

Sprud ima crvene i bele mangrove. Izuzetan je za konzervatorski projekat ili privatni razvoj, sa adekvatnim materijalom za nasipanje u blizini.

GPS koordinate: 17°00′20″ N, 88°01′35″ W.

SOUHERN LONG CAYE je najseverniji i najveći sprud u okviru grupe Tobacco Cayes. Potpuno je odvojen od ostalih sprudova grupe i najbliži mu je Columbus Caye udaljen 7,5 km. Od naselja Dangriga udaljen je 21,2 km. Iako naziv spruda sugeriše da se radi o uskom i dugačkom sprudu, to u ovom slučaju nije tačno. Southern Long Caye ima oblik koji veoma liči na malo rotiranu Južnu Ameriku! Dugačak je 3 km, najveća širina je 2,15 km, a površina je 3,3 km2.

Na ovom sprudu na prodaji je jedna parcela površine 9,2 ha. Ova nekretnina je na samo 1,5 km od koralnog grebena Belizea. Puna morskog života, sa tropskim ribama u duginim bojama i okružena veličanstvenim koralnim grebenom. Parcela na Southern Long Cayu ima otprilike 300 m obale. Mogla bi da bude savršena lokacija za ribarsku kolibu za ribolov u priobalnom području, dok je u blizini moguć takozvani big game fishing (nema prevoda na srpski jezik, a znači ribolov u dubokom moru na krupnu ribu).

GPS koordinate: 17°05′20″ N, 88°02′25″ W.

G L O V E R ‘ S   R E E F

Glover's Reef (Gloverov greben) je delimično potopljeni atol koji se nalazi od 40-56 km od obale Belizea. On predstavlja deo najudaljenije granice Belizejskog koralnog grebena i jedan je od njegova tri atola, pored atola Turneffe i grebena Lighthouse.
Atol ovalnog oblika dugačak je 32 km i širok 12 km. Unutrašnja laguna zahvata površinu od 220 km2 i prošarana je sa oko 850 grebena i vrhova koji se uzdižu na površinu. Glavni sprudovi su Amounme Point Cay, Northeast Cay, Long Cay, Middle Cay, Southwest Cay i Little Cay. Amounme Point Cay se nalazi skroz na severu grebena, na tom mestu je svetionik, ali nema nikakvih podataka i slika, niti se išta vidi na Google Earthu. Tako ostaje pet sprudova, koji se svi nalaze u jugoistočnom delu atola, a  međusobno su udaljeni 10 km. Ukupna površina svih sprudova je oko 30 ha. Popis obavljen 2012. godine zabeležio je oko 40 stanovnika, od čega 14 na sprudu Middle Cay, 10 na sprudu Long Cay, devet na sprudu Little Cay i četiri na sprudu Southwest Cay. Administrativno pripada distriktu Belize.
Glover’s Reefjenazvan po engleskim gusarima braći Johnu i Rodgeru Gloveru iz sredine XVIII veka.
Glover's Reef ima jednu od najvećih raznolikosti tipova grebena u zapadnim Karibima.
Na severoistočnom kraju atola nalazi se veliko mesto za mrešćenje ugrožene nasauske kirnje (epinephelus striatus). Identifikovano je kao jedno od samo dve održive lokacije za ovu vrstu, od devet prvobitno poznatih lokacija. 2002. godine proglašen je specijalnim morskim rezervatom, trajno zatvorenim za ribolov.
Pomorski rezervat "Glover's Reef" ustanovljen je kao nacionalno zaštićeno područje 1993. godine prema Zakonu o ribarstvu, a njime upravlja Odeljenje za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede i ribarstva Belizea. Rezervat obuhvata morsko područje atola, ukupno oko 350 km2. Prema Svetskom fondu za divlje životinje (WWF), smatra se jednom od oblasti sa najvišim prioritetom u sistemu mezoameričkog grebena, predstavljajući lokaciju za razmnožavanje, ishranu i jedinstveno stanište za jastoge, školjke i ribe. 1996. godine UNESCO ga je proglasio jednim od sedam zaštićenih područja koja zajedno čine rezervni sistem Belizejskog koralnog grebena (mesto na listi svetske baštine).
Pomorski rezervat je trenutno podeljen na četiri različite zone upravljanja, pri čemu svaka zona ima stroge propise koji definišu aktivnosti koje su dozvoljene i zabranjene.
• Zona opšte upotrebe - 26.170 ha, 74,6%;
• Zaštitna zona - 7.077 ha, 20,2%;
• Zona divljine - 270 ha, 0,8%, zatvorena za posetioce;
• Zona sezonskog zatvaranja - 1.550 ha, 4,4%, zatvorena za sav ribolov od početka decembra do kraja februara. Tamo gde se ova zona preklapa sa mestom okupljanja škarpine, zatvorena je za ribolov tokom cele godine.

Levo na slici je Northeast Cay, a desno je Long Cay

Peta zona je nedavno stvorena da pruži veću zaštitu severoistočnoj lokaciji okupljanja tokom mresta. U velikoj meri se preklapa sa zonom sezonskog zatvaranja. Trajno je zatvorena za sav ribolov.
Smatra se da zaštićeno područje spada u IUCN kategoriju IV: područje upravljanja staništima/vrstama, sa aktivnim upravljanjem usmerenim na očuvanje kroz intervenciju upravljanja.
Društvo za zaštitu divljih životinja upravlja istraživačkom stanicom "Glover's Reef" na sprudu Middle Cay. Otvorena je 1997. godine u svrhu promocije i omogućavanja dugoročnog očuvanja i upravljanja širim kompleksom Belizejskog koralnog grebena. Od svog otvaranja, stanica je bila domaćin više od 200 naučnih i istraživačkih ekspedicija.

Opis sprudova:

LITTLE CAY (mali sprud) je najjužniji, najzapadniji i najbliži kopnu sprud Glover’s Reefa.

U prvom planu je Little Cay, a u pozadini je Southwest Cay

“Manta Island Resort”, Little Cay

Dugačak je 570 m, najveća širina je 220 m, a površina je oko 5,4 ha. Od kopna je udaljen skoro 48 km, ali u “komšiluku” je Southwest Cay, udaljen samo pedesetak metara.

Na sprudu je među palmama smešteno odmaralište “Manta Island Resort”, koje je pretpostavljam dobilo ime po jednoj vrsti raže. Odmaralište raspolaže sa devet bungalova osmougaonog oblika i prostranom verandom. Iz bungalova ne samo da se pruža pogled na Karipsko more, već se bukvalno posle samo nekoliko koraka ulazi do mora. U blizini se vide talasi kako se razbijaju o greben.

Cena boravka u glavnoj sezoni (19. decembar-29. maj) za dve osobe u jednom bungalovu je 4.210 USD (za četiri noćenja), odnosno 6.810 USD (za sedam noćenja). U vansezoni cene su neznatno niže i iznose respektivno 4.075 USD, odnosno 6.580 USD.

GPS koordinate: 16º42’50” N, 87º51’05” W.

SOUTHWEST CAY (jugozapadni sprud) je sa 7,9 ha po površini najveći sprud Glover’s Reefa. Dugačak je 450 m, a najveća širina je 260 m.

“Isla Marisol Resort”, Southwest Cay

Na ovom sprudu je autentično i rustikalno odmaralište “Isla Marisol Resort”. Smeštaj je udoban, ali u sobama nema televizora i telefona, a nema ni usluge room service. Nema bazena, prodavnice ili spa centra (iako se masaža može dogovoriti unapred). Umesto toga, izvanredno Karipsko more pruža sate zabave i uživanja, bilo ronjenje sa maskom ili bocama, vožnja kajakom, ribolov ili jednostavno opuštanje.

Voditi odmaralište na izolovanom tropskom ostrvu je veliki izazov. Tim odmarališta uživa u ovim izazovima i radi izuzetno naporno kako bi osigurao da gosti budu upoznati sa najneverovatnijim iskustvima koja se nude na atolu Glover’s Reef. Naprimer, kada se u retkim slučajevima pokvari klima uređaj ili grejač tople vode, serviser sa kopna može da stigne tek za dan ili dva. Kratki privremeni nestanci struje su mogući ako sistem solarnih panela doživi strujni udar. Ove pojave nisu uobičajene, ali se mogu desiti na bilo kom izolovanom ostrvskom odmaralištu.

“Isla Marisol Resort” može da primi 35 gostiju u 12 udobnih kućica na plaži i u dve velike kuće. Rustične kućice na plaži nalaze se na stubovima iznad peska, a svaka ima kupatilo, toplu/hladnu svežu vodu za kupanje i verandu sa visećom mrežom i stolicama za savršen odmor na ostrvu. Struja je dostupna non-stop, a klima uređaj je dostupan na zahtev.

Uz morsku obalu stoje dve veće kuće (Reef House) sa spektakularnim pogledom od 180° sa verandi koje su 11 m iznad mora. Savršene za sunčanje tokom dana i noćno posmatranje zvezda, ove kuće raspolažu sa dnevnom sobom sa šankom i sofom na razvlačenje, dve spavaće sobe i dva kupatila sa dovoljno prostora za udoban smeštaj 4-6 osoba. Ove kuće su savršene za porodice, parove koji putuju zajedno, grupe prijatelja i sve koji traže malo dodatne privatnosti.

“Isla Marisol Resort” nudi jedinstvenu priliku da se iznajmi celo ostrvo za privatnu upotrebu, u društvu odabranih prijatelja, porodice ili poslovnih saradnika. Idealno za venčanja, medeni mesec, team building i porodična okupljanja.

Cena boravka je sledeća. U kućicama se za tri noćenja plaća 875 USD, za četiri noćenja 1.075 USD, a za sedam noćenja 1.525 USD. Za Reef House cene su respektivno 1.075 USD, 1.275 USD i 1.725 USD.

GPS koordinate: 16°43′00″ N, 87°50′50″ W.

MIDDLE CAYE (srednji sprud), kako mu i sam naziv kaže, je srednji od pet sprudova.

U odnosu na Southwest Caye nalazi se 4,2 km severoistočno, a u odnosu na Long Caye je 3,2 km jugozapadno. Dimenzije spruda su 400×200 m i ima površinu 6,2 ha.

Za razliku od ostalih sprudova na ovom spruda nema odmarališta, ali se na njemu nalazi jedina istraživačka stanica “Glover’s Reef Research Station” (GRRS) u atolu. Od 1995. godine stanica je obezbedila platformu za naučnike za sprovođenje najsavremenijih istraživanja na jednom od najsloženijih i najvažnijih sistema koralnih grebena na Karibima. Pored toga, stanica je sedište GRMR Odeljenja za ribarstvo Belizea.

Cilj stanice je da promoviše dugoročnu konzervaciju i upravljanje koralnim grebenom kroz in situ istraživanje, kooperativno upravljanje, obuku i obrazovanje. Veliki deo sprovedenih istraživanja je direktno relevantan za poboljšanje efikasnosti upravljanja GRMR-om, ali ima široku primenu na drugim grebenima i zaštićenim morskim područjima u regionu i šire.
Rendžeri parka patroliraju parkom i kontrolišu zaštitnu zonu. 
Snabdevanje i smena osoblja se obavljaju svakog drugog petka (ako vremenske prilike to omogućavaju). Ako ima prostora na ovom rutinskom putovanju, može se prevesti veliki broj gostiju i putnika po najekonomičnijoj ceni. 

Naknade za park su 15 USD nedeljno ili 5 USD po danu po osobi. Dozvola za ribolov je 12,50 USD po osobi za nedelju dana.

GPS koordinate: 16°44′25″ N, 87°48′40″ W.

LONG CAYE (dugački sprud) je sprud površine 5,2 ha. Dugačak je 550 m, a najveća širina je 140 m. Ronioci sa maskama i bocama su podjednako očarani spektrom morskog života, bilo da gaze tik uz obalu ili istražuju dubine duž “The Walla” (zida), mesta za ronjenje svetske klase u pozadini spruda Long Caye. Iznad i duž peska ćete uočiti i pernata stvorenja – orlove, pelikane, ptice fregate, zelenu čaplju i druge, posebno tokom perioda migracije. Na ostrvu žive i zelene iguane.

1986. godine na sprudu je otvoreno odmaralište “Slickrock Belize Adventures”. Stalno prisutan povetarac održava temperaturu znatno ispod one na kopnu. Sprud se održava u što prirodnijem stanju, a u kolibama nema struje i vode. Objekti su po dizajnu rustikalni. Gosti vole svoje kolibe sa slamnatim krovom, svaka sa tremom sa pogledom na more. Svaki bungalov je jedinstven i privatan, neki se nalaze na plaži, a drugi su skriveni ispod palmi. Osenčen šumom palmi i okružen beskrajnim koralnim grebenima, Long Caye je zaista tropski raj.

Objekti i okruženje čine Long Caye spektakularnom bazom za avanturu i opuštanje. Odmaralište ima za te aktivnosti visokokvalitetnu opremu. Može se vozizi kajak, surfovati, a tu je i duga zabava, kao što su odbojka na pesku i trke rakova samaca. Ili samo posmatrati zalazak sunca, izležavajući se u visećoj mreži.
Paket aranžman koji nudi odmaralište obuhvata dva noćenja u gradu Belize City, sedmodnevni boravak na sprudu, prevoz do i sa spruda, smeštaj na sprudu, tri obroka dnevno, neograničena konzumacija piva i sokova, naknade za nacionalni park, naknade za ribolovnu dozvolu, potpuno korišćenje sportske opreme i instrukcije kao i svakodnevne vođene aktivnosti tokom celog dana.

GPS koordinate: 16°45′19″ N, 87°46′55″ W.

NORTHEAST CAYE (severoistočni sprud) se nalazi 820 m severoistočno od spruda Long Caye, a od obale Belizea uzdaljen je preko 50 km. Dužina spruda je 300 m, površina 4,6 ha, pa je tako po veličini najmanji među pet sprudova Glover’s Reefa.

I na ovom sprudu postoji turistički objekat, a zove se “Glover’s Atoll Island Lodge”. Beli pesak, korali i kokosove palme ostavljeni u svom prirodnom stanju.

Pre nego što su na sprud doplovili gusari, na njemu su boravile Maje, o čemu svedoče pronađeni komadi grnčarije. “Glover’s Atoll Resort Island Lodge” je odličan za plivanje, ronjenje sa maskom, vožnju kajakom i ronjenje sa bocama odmah sa ostrva. Prvoklasno mesto za dubinsko ronjenje “The Wall” (zid) je veoma blizu ostrva, udaljeno samo pet minuta vožnje brodom. Karipsko more je tirkizno plave boje i ima odličnu vidljivost, koja često dostiže i do 75 m.

Smeštaj na ovom sprudu nije luksuzan. Moguće je postaviti svoj šator i to košta 10 USD po osobi za jednu noć ili 99 USD za nedelju dana (u ovu cenu uključen je i prevoz). Šator se može iznajmiti, onda to košta 15 USD po osobi za jednu noć, odnosno 129 USD za nedelju dana (sa uključenim prevozom).

Spavaonice imaju krevete na sprat, zajedničku kuhinju sa posuđem, visećim ležaljkama, tuš kabinama i zajedničkim toaletima. Za nedelju dana po osobi se plaća 149 USD.
Slamnate kabine su predviđene za smeštaj od 2-5 osoba. Svaka kabina ima posteljinu i posuđe. Boravak za jednu noć košta 30 USD, odnosno 40 USD za kabinu iznad vode, a za nedelju dana je cena 229 USD, odnosno 329 USD. Svi smeštajni kapaciteti imaju zajedničke toalete i tuš kabine. Gosti bi trebalo da ponesu peškire, baterijsku lampu i sveće. U kabinama nema struje. Postoje i paketi za ronioce sa deset ili pet zaranjanja. Hranu gosti mogu sami da pripremaju ili da se hrane u restoranu. Doručak i ručak koštaju 12 USD, večera 18 USD, a jastog 22 USD. Može se uplatiti kompletan meni za nedelju dana boravka po ceni od 270 USD. 

Organizovani prevoz do spruda je nedeljom iz luke Sittee River sa polaskom u 9:00 h. Povratak je sledeće subote oko podneva. Ukoliko se ne može uhvatiti ovaj prevoz, može se organizovati prevoz i drugim danima iz luka Sitee River ili Dangriga, to onda košta 300 USD za najviše četiri osobe. Vožnja u jednom pravcu traje dva sata. Brod mora da krene pre 14:00 h, da bi bezbedno prošao kroz grebene. Nedeljom prevoz košta 65 USD u jednom pravcu.

GPS koordinate: 16°45′33″ N, 87°46′17″ W.

T U R N E F F E   A T O L L

Turneffe Atoll je najveći je od tri priobalna atola Belizea. Udaljen je 30-45 km od grada Belizea. Dugačak je 53 km, širok je 17,6 km, dok je ukupna površina 525 km2. Najviša tačka je na samo 1,5 m.

Turneffe Atoll je jedan od atola koji se najbolje razvijaju u celom Karipskom moru. Atol je uglavnom prekriven mangrovama, dok unutrašnje lagune imaju različite sisteme morskih algi. Peščane plaže istočnog dela atola su važna mesta za gnežđenje morskih kornjača i krokodila. Greben je stanište za više od 260 vrsta riba. Tu spadaju ugrožena riba zrakoperka epinephelus itajara (engleski goliath grouper), kao i ugrožena velika ajkula čekićara. “Turneffe Atoll Marine Reserve” je najvećim pomorski rezervat u Belizeu, zvanično proglašen 22. novembra 2012. godine. Ulaz u rezervat se plaća 25 USD.

Atol ima dve lagune. Mnogo veća, 27 km duga Južna laguna (Southern Lagoon) ima šest puta veću površinu od Severne ili Vinsentove lagune (Northern ili Vincent’s Lagoon). Lagune nisu duboke; najveća dubina od sedam metara je u severnom delu Južne lagune, dok je Severna laguna duboka svega dva do četiri metra.

Turneffe Atoll je stanište mnogih morskih vrsta koje su ugrožene i/ili komercijalno važne. Kopno i morski pejzaž se sastoje od mreže visoko produktivnih plićaka, potoka i laguna isprekidanih sa više od 150 mangrovskih ostrva i viših uvala sa savanom i priobalnim šumama. Velika prostranstva netaknutog staništa mangrova, morske trave i plićaka pružaju važnu funkciju mrestilišta za širok spektar vrsta riba, krokodila, jastoga, školjki i drugih beskičmenjaka. Stanište je za više od 500 vrsta riba, 65 vrsta kamenih korala, morskih kornjača, morskih krava, delfina, morskih ptica i drugih divljih životinja. Pored toga, identifikovana su najmanje tri poznata važna mesta za mrešćenje ribe.

U atolu ima oko 200 sprudova, ukupne površine 116 km2. Daleko najveći sprudovi su Douglas Caye (70,45 km2, po drugim podacima 65 km2) i Blackbird Caye (19,83 km2). Douglas Caye je možda i najveći sprud, odnosno ostrvo Belizea, mada se smatra da je to Ambregris Caye površine 64 km2. Ostali sprudovi atola su Cross, Baby Roach, Pelican (south i north), Dog Flea, Cockroach, Soldier, Three Corner, Calabash Cays (Big Caye, Little Caye i još dva), Shag Cay Bluff, Crawl, Mauger (ili Maugher), Man of War, Coco Tree, Big Cay Bokel, Grassy Cay Range, Crayfish Range, Deadman's Cays (Deadman I do Deadman V), Western four, Baloon, Grassy, Crayfish itd.
Po popisu iz 2012. godine u atolu je živelo čak oko 300 stanovnika na osam sprudova: Blackbird Caye (160), Calabash Caye (50), Douglas Caye (35), Caye Bokel (25), Pelican Caye (south) (10), Cross Caye (5), Baby Roach (5) i Shag Caye (2). Administrativno pripada distriktu Belize.

Zloglasni gusar Crnobradi (Blackbeard), poznat i kao Edward Teach, proveo je zimu 1717/18. godine  napadajući brodove koji su plovili do i iz luke Vera Cruz u Meksiku kroz Honduraški zaliv. Između 4. i 5. aprila 1718. godine kod Turneffe Atolla, Crnobradi je zarobio brod za sečenje drva “Adventure” sa deset topova i primorao njegovog kapetana Davida Herriota da mu se pridruži. 

Turizam je jedan od najvažnijih izvora prihoda Belizea. Na Turnefe Atollu postoje 4 odmarališta. Atol se smatra najvećim sistemom koralnih grebena na zapadnoj hemisferi i shodno tome ga posećuju ronioci i sportski ribolovci. 2012. godine 6.894 grupa ronilaca došlo je na jednodnevni izlet na atol. Većina rekreativnih ronilaca se na atol dovodi ronilačkim čamcima sa kopna ili sa okolnih ostrva. Black Coral Wall, Vincent Wall i Sandy Lane su popularna mesta za ronjenje. Na severnom kraju atola je Mauger Caye, sa istoimenim svetionikom, južni kraj ima manju pomoć za navigaciju na Caye Bokel.

2018. godine Matthew Patrick objavio je na Internetu teoriju o tome da je atol stvarni pandan izmišljenom ostrvu Nedođija iz priča o Petru Panu. Koristeći činjenice iz romana i Diznijevog filma, ova teorija se zasniva na sličnostima u geografskom položaju, divljini i istorijskim likovima između atola Turneffe i Nedođije. Nagađa se da je Kapetan Kuka mogao biti bivši bocmen (šef palube) na brodu Crnobradog koji je dospeo na poziciju kapetana nakon pljačke broda u proleće 1718. godine. Nakon što je postao kapetan, Kapetan Kuka se navodno skrasio na atolu, otuda i njegovo prisustvo u Nedođiji. Međutim, postoji vremenski jaz između navodnog postojanja Kapetana Kuke 1718. godine i priče o porodici Darling sa početka XX veka. Ovaj vremenski jaz u priči mogao bi se povezati sa idejom da se u Nedođiji nikada ne stari. Iako bi neki mogli reći da je ovo izmišljeno samo za svrhu priče, takođe se veruje da ima još više istorijskih veza jer je atol Turneffe tačna istorijska regija za koju se veruje da sadrži Izvor mladosti (navodno vraća mladost svakom ko popije vodu ili se u njoj okupa). Patrickov video na YouTube “Film Theory: We Found Neverland!” ima skoro 6 miliona pregleda.

Opis sprudova:

CAYE BOKEL je koralni sprud koji se nalazi 150 m severno od mnogo većeg spruda Big Caye Bokel (54 ha), najjužnijeg spruda u atolu Turneffe. Caye Bokel ima površinu od oko 7 ha, a u odnosu na grad Belize nalazi se 45 km jugoistočno. Sprud je u privatnom vlasništvu u okruženju najobimnijeg morskog života na zapadnoj hemisferi. Po popisu 2012. godine bilo je 25 stanovnika na sprudu.
Na sprudu Caye Bokel nalazi se odmaralište "Turneffe Island Resort". Gosti su razmaženi da uživaju u odmoru "Hemingvejevog osećaja" sa spektakularnim aktivnostima, raskošnim smeštajem i vrhunskim gostoprimstvom.
Paket aranžmani boravka bazirani su na smeštaju u dvokrevetnoj deluxe sobi sa dva paketa za ronjenje.

3 noćenja i 5 pet ronjenja sa jednom bocom košta 3.690 USD, 4 noćenja sa 7 ronjenja košta 4.890 USD i za 7 noćenja sa 15 ronjenja potrebno je izdvojiti 6.990 USD. Paket aranžmani za dva ribolovca su za 3, 4 i 7 noćenja respektivno 4.490 USD, 5.690 USD i 9.190 USD. Paket aranžman uključuje prevoz do i od grada Belizea, pun pansion (bez alkolnih pića), osam sati ribolova dnevno, maksimalno dva ribolovca po čamcu uz vodiča itd.

GPS koordinate: 17°10’40” N, 87°54′02″ W.

ROPEWALK CAYE (Deadman’s Cays)je sprud na kome se nalazi “Belize Dive Haven”, novo ronilačko odmaralište izgrađeno u atolu Turneffe. Na sajtu odmarališta navedeno je da se ono nalazi na sprudu čudnog naziva Ropewalk (hodanje po užetu). Takođe se može pronaći oglas za prodaju parcele na istom sprudu, i takođe se navodi kao ime Ropewalk. Sa druge strane, gledajući karte atola, trebalo bi da je to Deadman’s Caye (sprud mrtvaca), ali je moguće da vlasnici takav naziv nisu smatrali prikladnim i da su dali sprudu novo ime (moja pretpostavka).

"Belize Dive Haven" zauzima blizu 20 ha prelepog privatnog zemljišta smeštenog između palmi i Karipskog mora, u neposrednoj blizini ronilačkih lokacija. Odmaralište nudi savršeni odmor sa ronjenjem za parove, pojedince ili grupe.
Za razliku od do sada opisanih odmarališta, koja su izgrađena u rustikalnom stilu, "Belize Dive Haven" liči na klasičan hotel sa 96 soba, opremljenih svim sadržajima koji su potrebni za boravak u raju:
• balkon sa pogledom na Karipsko more
• jedan ili dva bračna kreveta
• klima uređaj i plafonski ventilator
• frižider i sef
• televizija i Wi-Fi (obično nije u ponudi na manjim sprudovima)
Pored standardnih soba, na raspolaganju su i luksuzni penthaus apartmani. 
Između ronilačkih izleta gosti se mogu opustiti na svom privatnom balkonu, u visećoj mreži na plaži ili pored najvećeg bazena na hemisferi. Bazen se proteže duž odmarališta i ima neverovatan pogled na Karipsko more. Preko bazena je pešački most koji omogućava prilaz plaži u neposrednoj blizini dve đakuzi kade.

Paket aranžman za četiri noćenja sa dva ronjenja dnevno košta po osobi oko 1.000 USD, a za sedam noćenja cena je u zavisnosti od perioda godine od 2.000-2.600 USD (po osobi).

GPS koordinate: 17°13’53” N, 87°51′45″ W.

CALABASH CAYE se nalazi 1.150 m severoistočno od spruda Ropewalk. Ima nepravilan oblik, južni deo spruda se prostire u smeru istok-zapd, a severni deo u smeru jugozapad-severoistok. Dužina spruda je 7 km, dok širina varira od samo 10 m do čak 1,5 km! Po sajtu List of islands of Belize površina spruda je 20 km2, što svakako nije tačno i nije veća od 5 km2. Granice spruda nisu sasvim jasne, tako da je moguće da ona iznosi i samo 1,4 km2. Popis iz 2012. godine zabeležio je 50 stanovnika na sprudu. To je iz razloga što je na sprudu aktivna Calabash Caye Field Station (CCFS, Terenska stanica Calabash Caye) osnovana 27. septembra 1995. godine i prva je ustanova za istraživanje mora u Belizeu u državnom vlasništvu. Od 2009. godine za stanicu je zadužen Institut za istraživanje životne sredine Univerziteta u Belizeu (UB ERI), koji pruža obrazuje domaće i strane studente o morskim naukama i  prima u goste brojne grupe i istraživače.

Da izgradimo naučne kapacitete i obezbedimo zdravu nauku za održivo korišćenje i upravljanje morskim rezervatom Turnefe atol
CCFS se nalazi na parceli od 5 ha u istočnom delu spruda, koji je okrenut prema otvorenom moru. Vreme putovanja od grada Belizea do terenske stanice varira od 1-2 sata, u zavisnosti od vrste plovila i vremenskih uslova.
Calabash Caye je gusto rastinje od kokosovih palmi, starih palmi i priobalne šume, a obrubljen je crvenim, crnim i belim mangrovama. Na istočnoj, izloženoj strani, nalazi se dobro razvijen rubni greben odvojen od obale plitkim koritima morske trave. Staništa mangrova, morske trave i grebena unutar atola su i dalje relativno zdrava i netaknuta. Atol pruža stanište za brojne ugrožene vrste, kao što je američki krokodil, morska kornjača, morska krava i nasauska kirnja. Takođe ima endemske vrste kao što je bela pegava krastača koja nema nigde drugde u Belizeu ili na svetu.
Objekti CCFS-a se sastoje od velike kuhinje i trpezarije, sale za predavanja, prostora za osoblje i posetioce, spavaonice i dve barake koje mogu da prime do 36 osoba. Tu je i pristanište od 50 m i prostor za pristajanje do osam čamaca. Stanica ima 24-časovni sistem napajanja proizveden od solarnih panela, vetroturbine i rezervnog generatora.
Postojeće prirodne staze omogućavaju pristup mangrovama i laguni.
Pored istraživanja, Institut na godišnjem nivou prati zdravlje koralnih grebena, morske trave i ekosistema mangrova.
CCFS može da primi sekundarne, tercijarne i univerzitetske grupe, kao i pojedinačne istraživače na nekoliko dana do više nedelja, u zavisnosti od dnevnog reda svake grupe ili pojedinca. Grupe za posete moraju osigurati da imaju dovoljno supervizora za učenike, posebno za aktivnosti zasnovane na vodi. CCFS preporučuje 10 učenika po instruktoru ili supervizoru.
Boravak u spavaonicama gosti plaćaju 81 USD, a u istraživačkim prostorijama 91 USD, uz uključena tri obroka, bežičnom internetu i obezbeđenom strujom 24 časa. Takođe se može iznajmiti kompletna oprema za ronjenje (boca, maska, peraja, pojas sa tegovima itd), što košta 27,25 USD. Korišćenje laboratorije se naplaćuje 10 USD dnevno za celu grupu.

GPS koordinate: 17°16’58” N, 87°48′42″ W.

BLACKBIRD CAYE (sprud kosa) je sa površinom od 19,83 km2 drugi po veličini sprud u atolu Turneffe. U odnosu na Calabash Caye je 2 km severno. Dugačak je 13 km, a širina varira od samo 80 m u srednjem delu, do preko 3 km u južnom delu. Od grada Belizea udaljen je oko 40 km.

Ono što izdvaja Blackbird Caye je što se na njemu nalaze dva odmarališta. “Blackbird Caye Resort” je gotovo na krajnjoj južnoj tački spruda, a “Turneffe Flats” je praktično na najsevernijoj tački spruda. Dva odmarališta međusobno su udaljen 12,8 km.

“Blackbird Caye Resort”

“Blackbird Caye Resort” pruža usluge koje se očekuje od modernog odmarališta. A svojom lokacijom stvara uspomene koje se očekuju od odmora u tropima. Nedaleko od odmarališta nalazi se jedina avionska pista u atolu Turneffe, ali nije poznato da li se i koliko koristi. Od hotelskog sadržaja i ponude tu su besplatan transfer do kopna sredom i subotom, 20 kabina pored mora, zastakljeni balkoni i viseće mreže, klima uređaji, struja i topla voda, generatori, rezervoari za kišnicu i sistemi za prečišćavanje reverznom osmozom, besplatan Wi-Fi dostupan u salonu, bar salon sa satelitskom televizijom,  besplatno korišćenje kajaka i dasaka za veslanje (paddleboards), bazen na obali mora itd. U blizini su Great Blue Hole, Half Moon Caye (u suednom Lighthouse Reefu) i preko 70 drugih mesta za ronjenje.

Na Blackbird Caye se dolazi zbog ronjenja. Ali nakon dana provedenog u istraživanju potreban je  odmor. Svaki od objekata je nedavno renoviran i ima jednostavne sadržaje koji će pomoći da se odmori do sledeće avanture. Postoje četiri vrste smeštaja.

Beach Villas su vile na plaži sa prelepo detaljno uređenom modernom sobom udobnijeg i prostranijeg dizajna, sa pogled na zadivljujuće Karipsko more. Za 7 noćenja potrebno je izdvojiti 2.550 USD (ronjenje sa maskom) ili 3.000 USD (ronjenje sa bocama) po osobi.

Deluxe Cabana su smeštene u zelenilu i cveću, na nekoliko koraka od Karipskog mora, ove rezidencije nude prelep predah nakon dana provedenog na vodi. Za 7 noćenja potrebno je izdvojiti 2.300 USD ili 2.700 USD po osobi, da se ponavljam u zavisnosti od izabranog načina ronjenja.

Superior Cabana Zdrav koralni greben, samo nekoliko metara od obale – mogli bismo da smislimo još gore prizore na koje bismo se probudili. Dočekajte dan uz lonac kafe i idite na kupanje. Za sedam noćenja potrebno je 2.200 USD ili 2.600 USD.

Triplex Cabana su proširene rezidencije imaju privatne sobe koje izlaze na prostrani zajednički trem. Sedam noćenja košta 1.950 USD ili 2.300 USD.

“Turneffe Flats”

Priča o ovom odmaralištu počinje krajem sedamdesetih godina XX veka, otprilike u vreme kada je Britanski Honduras postao Belize. Tada su dva mladića iz Južne Dakote posetila uspavano ribarsko selo Caye Caulker. Posle nekoliko poseta, Craig Hayes i Doug Moore su shvatili da u ovoj prelepoj, nerazvijenoj zemlji možda postoji poslovna prilika, pa su započeli razgovore sa lokalnim ribarom na jastoge i ubrzo je formirana Belizejska kompanija.
Otprilike u to vreme, Craig i Doug su čuli priče o udaljenom atolu gde su se samo najodvažniji ribari na jastoge usudili da odu. Nakon nekoliko neuspelih putovanja zbog vremenskih neprilika, konačno su stigli na atol Turneffe, gde su proveli dva dana vukući mreže za jastoge i živeći u ribarskoj kolibi. Craig, koji se bavio mušičarenjem, pročitao je članak u časopisu "Sports Illustrated" o ribolovu u atolu Turneffe. Stupio je u kontakt sa Joel "Blues" Westbyjem, koji je u to vreme bio jedan od retkih vodiča za ribolovce. Organizovana je istraživačka ekspedicija koja je boravili na sadašnjoj lokaciji "Turneffe Flats". Dakotanci su cenili da je to možda najveličanstvenije mesto koje su ikada posetili.
Craig i Doug su postigli dogovor da prenesu zakup ribarskog kampa na "kompaniju" u zamenu za akcije. U to vreme na imanju je bila jedna zgrada, a kupatila su se nalazila na peščanom pristaništu.
Od 1983-1985. godine izgrađene su dve male kabine za goste, a kupatila su izmeštena u zatvoreni prostor. Kupljen je mali generator koji je omogućavao napajanje nekoliko sati svakog dana, a tuš sa hladnom vodom (topla voda je stigla tek posle nekoliko godina) smatran je velikim korakom napred. Prvi gosti su došli iz Teksasa krajem 1985. godine. Jedan od prvih gostiju, Howard Oldam, ubrzo je postao akcionar "Turneffe Flatsa" i ubacio nešto preko potrebnog kapitala. Vremenom, Doug se odvažio da sam da vodi kompaniju za avanturistička putovanja u Belizeu, a Craig je nastavio da nadgleda poslovanje "Turneffe Flatsa" uz pomoć Karen Krietlow, sa kojom se kasnije oženio. Treća kabina za goste, dupleks, izgrađena je 1988. godine, a zatim su dve prvobitne kabine proširene. Ovo je dovelo do povećanja kapaciteta odmarališta na 12 gostiju i otprilike tada je dodat stalni dizel agregat. Tokom 1989-1990. godine izgrađena je velika spavaonica za osoblje i ožičena je cela loža.
Velike promene su se desile krajem 1991. godine sa uvozom specijalnih čamaca, prvih takve vrste u Belizeu, zajedno sa novim, većim i bržim čamcima za transfer. 1992. godine izgrađena je nova glavna loža koja je više nego četvorostruko uvećala trpezariju i kuhinju. Uz neke od najboljih mogućnosti za ronjenje na Karibima, "Turneffe Flats" je proširio svoju ponudu dodavanjem programa ronjenja. Hugh Parkey, poznati instruktor ronjenja u Belizeu, angažovan je kao prvi instruktor ronjenja.
Do 1995. godine postojeće kabine za goste su postale neuslovne i bile su srušene. Na njihovom mestu izgrađene su veće klimatizovane sobe za goste. Paket Explorer (sada poznat kao paket Atoll Adventure) dodat je kasnih devedesetih godina XX veka.
Do 1998. godine stvari su izgledale dobro - činilo se da su nove klimatizovane kabine postale veliki hit, "Turneffe Flats" je bio prepoznat kao vrhunska destinacija za mušičarenje, a program ronjenja se brzo razvijao. 30. oktobra 1998. godine uragan Mitch je pogodio atol i iako Turnefe nije iskusio njegovu punu snagu, rezultati su bili poražavajući. Pristanište je bilo uništeno, veliki deo plaže je izgubljen i celo ostrvo je bilo u užasnom neredu. Uragan Keith udario je u oktobru 2000. godine sa udarima vetra od preko 160 km/h koji su prolazili preko lože. Ova oluja je ponovo značajno promenila pejzaž sa gubitkom oko 120 palmi i oštećenjem većine zgrada.
Ubrzo nakon uragana Keith, "Turneffe Flats" je završio veliko preuređenje lože, udvostručivši prostor u trpezariji i dodavši klima uređaj. 2002. i 2003. godine pristanište je ponovo obnovljeno nakon što ga je oštetio uragan Iris. Uređenje pejzaža ostaje prioritet i izgrađen je sistem za reciklažu otpadnih voda. Danas je instaliran sofisticirani sistem solarne energije velikih razmera.
Tokom godina, nekoliko investitora je uložilo preko potreban kapital, ali upravljačka kontrola je ostala na originalnim akcionarima.
Danas vlasnici "Turneffe Flatsa" posvećuju velike napore očuvanju atola Turneffe. 2002. godine osnovana je neprofitna kompanija Turneffe Atoll Trust, koja se finansira iz donacija. Njen zadatak je da osigura održivo upravljanje atolom Turneffe i da njegovo jedinstveno i krhko okruženje bude zaštićeno.

Boravak u odmaralištu može biti na bazi 3, 4 ili 7 noćenja. Cene su samo za relaksaciju 3.100 USD, 3.500 USD i 4.800 USD. Za ribolovce se cene kreću do 9.200 USD (osam sati ribolova dnevno), za ronjenje sa bocama je cena do 7.000 SD, a za klasično ronjenje je cena do 5.800 USD.

GPS koordinate: 17°18’40” N, 87°48′04″ W (“Blackbird Caye Resort”);

    17°25’34” N, 87°48′40″ W (“Turneffe Flats”).

CRAWL CAYE je prelepo privatno ostrvo i smaragd usred tirkizne lagune i korala optočenih draguljima umotanih u safirne vode Kariba. Ima usamljenu izolovanu lokaciju u severozapadnom delu atola Turneffe, a najbliži sprudovi su udaljeni preko 3 km. Crawl Caye se nalazi oko 41 km severoistočno od grada Belizea i 25 km istočno od koralnog grebena.
Sprud je dugačak 1,5 km, najveća širina je 200 m, a površina je 19 ha. 
Sa stotinama i stotinama koralnih parčića unutar kristalno čiste voda plave lagune Kariba, zajedno sa zapadnim zidom grebena udaljenom samo 800 m i istočnim zidom grebena atola 4 km istočno, ovaj sprud je u neku ruku ribar, ronilac ili igralište za ronjenje u raju.
Ovaj privatni sprud je ponuđen na prodaju i samo poziva pravu osobu sa vizijom da postane predmet zavisti svih stvari koje neko može sa ponosom podeliti bilo da se radi o komercijalnom poduhvatu, ličnom zadovoljstvu ili kombinaciji oboje.
Ovo je sjajna prilika za sticanje jedinstvenog dela imovine u okviru svetske baštine.

Cena je 2,5 miliona USD.

GPS koordinate: 17°34’40” N, 87°47′44″ W.

MAUGER CAYE (Maugher Caye) je najseverniji sprud u atolu Turneffe. Nalazi se 3,9 km severoistočno od spruda Crawl Caye i 45 km severoistočno od grada Belizea. Sprud je dugačak 750 m, najveća širina je samo 75 m, a površina je oko 4 ha.

Na ovom sprudu se nalazi svetionik, koji je podignut još 1878. godine. Od svetionika do severne i istočne granice atola ima oko 2 km. Ime Mauger potiče od kreolske reči za slab, a Bokel je od holandske reči za lakat.

Svetionik se sastoji od belog rešetkastog tornja koji je visok 19 m; svetlo je postavljeno iznad čuvarske sobe i galerije na vrhu tornja. Spiralno stepenište ugrađeno u kulu omogućava pristup prostoriji i svetlosti. 
Niska priroda ostrva znači da svetlost takođe ima žarišnu visinu od 19 m, koja ima domet od 24 km i sastoji se od dva bljeska bele svetlosti svakih deset sekundi. Napajanje je pomoću solarnih ćelija.
Izložena priroda lokacije znači da može biti podložna prolaznim uraganima. Tokom uragana Keith 2000. godine ostrvo je bilo teško oštećeno, a pesak je pomeren i ispran, otkrivajući korenje brojnih palmi. Dežurni svetioničari preživeli su samo zato što su mogli da se sklone u betonski bunker u blizini svetioničarskog smeštaja, koji je i sam potpuno nestao.

GPS koordinate: 17°36’25” N, 87°46′20″ W.

L I G H T H O U S E   R E E F

Lighthouse Reef  (greben svetionika) je atol u Karipskom moru, najistočniji deo Belizejskog koralnog grebena i jedan od njegova tri atola. Nalazi od 65-75 km istočno-jugoistočno od grada Belizea. Atol je duguljastog oblika, dugačak oko 40 km od severa ka jugu, a širok oko 9 km. Formira plitku peščanu lagunu površine 120 km2 i dubine od 2 do 6 m. Jasno se uočava na Google Earthu.
Greben je jedan od najbolje razvijenih i najzdravijih grebena na Karibima, sa pojavnim rubnim grebenom, kosim prednjim grebenom sa ivicom polica obrubljenom koralom, vertikalnim koralnim zidovima i brojnim grebenima u plitkoj centralnoj laguni.
U atolu ima šest sprudova, a poređani od juga prema severu su:
  • Hat Caye
  • Long Caye
  • Saddle Caye
  • Half Moon Caye
  • Northern Caye
  • Sandbore Caye
Ukupna površina svih sprudova je 7,31 km2 (po sajtu List of islands of Belize). 
Po popisu iz 2012. godine u atolu je živelo 30 stanovnika, od čega 15 na Half Moon Caye, šest na Northern Caye, pet na Long Caye i četiri na Sandbore Caye. Administrativno pripada distriktu Belize.
Lighthouse Reef je poznat kao destinacija za klasično ronjenje i ronjenje sa bocama i smatra se jednim od najboljih mesta za ronjenje ne samo u Belizeu, nego i na celim Karibima. Najpoznatije lokacije za ronjenje su Half Moon Caye Wall, Long Caye Aquarium (akvarijum), Silver Caves (srebrne pećine), Tres Cocos i West Point. Pored ovih koralnih grebena, u njemu se nalazi i Great Blue Hole (velika plava rupa). Sve ove lokacije vide se na gornjoj slici.
Floru na grebenskim surudovima pretežno predstavljaju kokosove palme. U zapadnom delu spruda Half Moon Caye nalazi se redak sačuvan primer šume cordia sebestena (drvo iz porodice bora), dok je na sprudu Sandbore Caye prirodna vegetacija. 
Na sprudu Half Moon Caye gnezdi se veličanstvena fregata (fregata magnificens), kao i kolonija od oko 4.000 crvenonogih bluna. Kolonija jedne vrste golubova (columba leucocephala) ranije se gnezdila na sprudu Long Caye, ali je uništena prekomernim lovom.
Najdominantnije vrste riba na grebenu su kreolska usnjača (clepticus parrae) i riba plave boje chromis cianea. Ugrožene životinjske vrste su američki krokodil, tri vrste morskih kornjača, belizejski endemski lisnatoprsti gekon i Alisonov anol.
Lighthouse Reef ima samo delimičnu zaštitu životne sredine. Velika plava rupa i Half Moon Caye su 1996. godine proglašeni spomenicima prirode i stavljeni su na spisak svetske baštine UNESCO. Zaštićena područja su veličine 4,14 km2 i 39,25 km2 respektivno. Pored toga, još tri oblasti su nacionalna zaštićena područja: Northern Two Cayes (3,75 km2), Sandbore (5,18 km2) i South Point (5,44 km2). Uprkos zaštiti, atol trpi posledice od ljudskog uticaja u vidu nekontrolisanog ribolova i turizma.

Great Blue Hole ili Velika plava rupa dobila je naziv zbog dubine i modro plave boje, što se može videti i sa velikih visina. Udaljena je oko 70 km od grada Belizea. Velika plava rupa je kao podvodna pećina i spušta se 14 km ispod površine vode, a istraživači veruju da je ovo i najveća rupa na svetu ove vrste. Široka oko 300 m, a duboka oko 125 m i okružena je plitkom, tirkiznom lagunom.

Iako deluje kao da se nalazi u sred ničega, ovo mesto je raj za ronioce. Neki od njih kažu da su baš na ovom mestu videli nove vrste riba i drugih podvodnih organizama.

Ponor se prvobitno formirao kao pećina tokom poslednjeg ledenog doba, kada je dubina mora bila znatno manja i taj deo je bio skoro na suvoj zemlji, pa je to bila najobičnija pećina. Kako je nivo okeana počeo da raste kada se ledeno doba završilo, pećina je potopljena pa je na kraju potpuno uništena, stvarajući vertikalnu pećinu u okeanu. Upravo zbog toga, mesto je popularno među roniocima koji žele da vide ove geološke formacije koje sada leže na dnu mora.

Pećinski nakit govori da je to bila bogata pećina puna tunela koji su se urušili. Sumnja se da je neki od tunela vodio čak i do kopna, ali to nikada nije dokazano. Takođe, to je stanište velikog broja ajkula, gotovo svih vrsta. Ronioci kažu da što se dublje roni, voda postaje sve bistrija, a formacije postaju sve jasnije vidljive, što se može i videti na brojnim snimcima na YouTubu.

Međutim, nije sve tako bajkovito. Skoro su naučnici koji su se spustili do kraja ove rupe naišli su na – gomilu plastičnih flaša! To je više nego tužno. Čovek je toliko zagadio planetu da nema šanse više niko da je očisti. I tako dok se kupamo u nekom lepom plavetnilu, možda se i mi kupamo u svom sopstvenom đubretu.

Pristup ovom neverovatnom spomeniku prirode, odnosno Blue Hole Marine Parku, plaća se 40 USD.

Opis sprudova:

HAT CAYE (šešir) je sićušan sprud površine od samo 0,3 ha, koji se nalazi 2,3 km jugozapadno od mnogo većeg spruda Long Caye. Na Google Earthu teško se uočava. Hat Caye nikada nije formalno razvijen. Danas na njemu ima nekoliko ribarskih koliba (kuhinja i prostor za spavanje). Sprud ima dugačko pristanište sa gazom oko 2 m, tako da može da primi većinu čamaca koji mogu da uđu u atol. Ima obalu od mangrova, peščanu plažu i koralnu obalu, a na sprudu rastu palme, šimšir i cirikote.

Sprud je udaljen samo nekoliko stotina metara od ivice koralnog prstena atola, gde se zid grebena strmo obrušava.

Na sprud mogu da sleću helikopteri, a Hat Caye je udaljen oko 25-35 minuta leta sa bilo koje lokacije. Postoji varijanta dolaska hidroavionom. Na sprudu Northern Caye udaljenom 33 km, nalazi se avionska pista, a zatim čamcem za 20-25 minuta vožnje po mirnoj i plitkoj vodi atola može da se stigne do spruda Hat Caye.

Sprud je na prodaju po ceni od 450.000 USD. Neposredna blizina spruda Long Caye, udaljenog samo 10 minuta vožnje čamcem, povećava njegovu tržišnu vrednost. Jedinstvena osamljenost i privatnost koju Hat Caye nudi u kombinaciji sa okolnim prirodnim okruženjem i razvojnim sadržajima čine ga veoma posebnim sprudom. Hat Caye je zamišljen kao svetska klasa, malog obima, eko odmaralište ili kao privatno utočište/rezidencija. Sa ekološki održivim razvojnim planom malog obima, Hat Caye će biti atraktivna destinacija za pronicljive putnike koji traže privatno utočište na ostrvu. Izrađeni su konceptualni crteži i beleške za kuću na otvorenom sa pet spavaćih soba za privatno utočište ili nedeljno iznajmljivanje.

Netaknuto prirodno okruženje spruda Hat Caye i obilje mogućnosti na otvorenom i pod vodom čekaju pronicljive putnike. Hat Caye predstavlja izuzetnu priliku na jedinstvenoj i privatnoj lokaciji na Karibima.

GPS koordinate: 17°10′30″ N, 87°37′11″ W.

LONG CAYE (dugačak sprud) je jedan od šest ostrva grebena Lighthouse i jedini je stalno naseljen. Nalazi se na jugozapadu atola, ima približan oblik nepravilnog trougla sa šiljatim vrhom koji se produžava u mali rt u obliku kuke.

Dužina spruda je 3,6 km, najveća širina je 1,2 km, a površina je 2,63 km2. Grad Belize je udaljen 70 km prema severozapadu.

Veći deo spruda se sastoji od laguna i šuma mangrova. Zbog svoje značajne kopnene mase u poređenju sa većinom drugih belizejskih sprudova, Long Caye je mesto odmora za ptice selice na putu ka severu ili jugu. Sprud, između ostalog, služi kao područje za razmnožavanje više vrsta ptica, među kojima ima čaplji i golubova.

Poput mnogih sprudova i Long Caye je u privatnom vlasništvu. Šezdesetih godina prošlog veka sprud je kupio inženjer NASA Jackson Lane Edwards II, čiji su naslednici izgradili ekološki orijentisan kompleks za odmor sa pripojenom biološkom istraživačkom stanicom na sprudu i prodali su pojedine parcele. Pored privatnih vila, postoje i druga mala all-inclusive odmarališta, od kojih jedno ima šatl uslugu, što je jedina komercijalna veza između kopna i spruda. Na ivici grebena, oko jedan kilometar zapadno od Long Caya, postoje dobri uslovi za ribolov na krupnu ribu. Najpoznatije ronilačko mesto u Belizeu, Velika plava rupa, nalazi se oko 12 km severoistočno od Long Caya.

Slikar Bernard Oulie živi na sprudu.

Razvoj spruda bio je veoma ograničen. Pored nekoliko privatnih rezidencija, na ostrvu se nalazi ekološko odmaralište “Itza Lodge”, kao i ronilačka prodavnica “Huracan Dive Center”.

“Itza Lodge” raspolaže sa sobama Sky Level (jednokrevetne i dvokrevetne na spratu), Beach Level u prizemlju i Sea Wing (na spratu). Cena paket aranžmana po osobi za tri noćenja iznosi 850 USD, odnosno 1.100 USD sa ronjenjem, za četiri noćenja je 1.050 USD, odnosno 1.450 USD, a za sedam noćenja je 1.650 USD, odnosno 2.400 USD (za dve osobe je 3.750 USD).

GPS koordinate: 17°12′38″ N, 87°35′32″ W.

HALF MOON CAYE (sprud polumeseca) se nalazi u jugoistočnom delu atola Lighthouse, 4,9 km istočno od spruda Long Caye i 75 km od grada Belizea. Ima dužinu od 1.200 m (mereći sredinom spruda), najveća širina je 220 m, a površina je oko 18 ha (po drugim izvorima 16,8 ha i 19 ha). Zbog čestih uragana u regionu, sprud se polako pomera na sever.

Half Moon Caye je 1996. godine proglašen za spomenik prirode Belizea i stavljen je na spisak svetske baštine UNESCO. Bio je prvi rezervat prirode koji je osnovan u Belizeu prema Zakonu o sistemima nacionalnih parkova 1981. godine i prvo zaštićeno morsko područje u Centralnoj Americi. Ovo je ujedno i najstarije mesto zaštite divljih životinja u Belizeu od kako je 1924. godine tokom britanske vlasti bio pod zaštitom kao Crown Reserve Bird Sanctuary.

Ništa se ne zna o naselju ili korišćenju spruda od strane Maja koji naseljavaju područje današnjeg Belizea. Kao i kopno Belizija, Half Moon Caye je bio pod španskom kolonijalnom vlašću od 1617. godine i pod britanskom kolonijalnom vlašću od 1798. godine; od 1981. pripada nezavisnom Belizeu.

Od 1820. do 2010. godine na sprudu je postojao svetionik. Poslednja konstrukcija urađena je 1931. godine, ali se urušila 2010. godine pod tropskom olujom.

Half Moon Caye je popularno mesto za ronjenje, kao i odredište jednodnevnih izleta; 2000. godine posetilo ga je 7.000 turista. U istočnom delu spruda, koji ima samo retku vegetaciju sa kokosovim palmama, nalazi se mali vizitorski centar i pristanište. Zapadni deo spruda prekriven je gustom šumom, koja nudi utočište i stanište pticama i gmizavcima. Između ostalog, tu rastu brojni cirikoti, koji služe kao mesto gnežđenja kolonije crvenonogih bluna, zbog kojih je sprud prvobitno stavljeno pod zaštitu. Još oko 20 drugih vrsta ptica gnezdi se na Half Moon Cayeu, plus skoro 80 ​​vrsta ptica selica koje se privremeno nastanjuju na ostrvu. Ostrvski lisnatoprsti gekon, koji je endem Belizea, takođe živi u šumi i Alisonov anol. Druge vrste gmizavaca uobičajene na sprudu su zelena i crna iguana. U more oko spruda ima škarpina, raža i morskih kornjača, koje polažu jaja na južnoj plaži ostrva.

GPS koordinate: 17°12′18″ N, 87°32′10″ W.

NORTHERN CAYE (Northern Two Cayes, severni sprud) nalazi se, kako mu ime sugeriše, u severnom delu grebena, oko 25 km severno od spruda Long Caye, 13,7 km severno od Velike plave rupe i 70 km od obale Belizea. Ima približno oblik kruga prečnika oko 2,5 km. U istočnom delu je velika laguna površine oko 1 km2, a nešto zapadnije od lagune je veće jezero površine 24 ha. Za površinu Northern Caya navodi se 5,26 km2, ali je to preterano i tačnije bi bilo 4 km2, kako je i dato na sajtu List of islands of Belize. Bilo kako bilo, Northern Caye je najveći sprud u Lighthouse Reefu. Najviši vrh spruda ima visinu od 3 m.

Sprud je poznat po estuarskim krokodilima i snežnim čapljama.

Na popisu stanovništva 2012. godine imao je šest stanovnika, mada nije jasno ko bi oni bili (ribari?). Svojevremeno je na sprudu bilo otvoreno odmaralište “Lighthouse Reef”, ali je zatvoreno 2005. godine. Gosti su bili zaljubljenici u ronjenje.

Sprud poseduje peščanu avionsku pistu Northern Two Cayes Airstrip, dužine 570 m. Nalazi na krajnjem severu spruda, odmah pored nekadašnjeg odmarališta. Poletanje i sletanje aviona je iznad mora.

GPS koordinate: 17°26′41″ N, 87°30′16″ W.

SANDBORE CAYE (sand=pesak, bore ima više značenja, od kojih je jedno visok talas plime) je najsevernije i najistočnije ostrvo atola Lighthouse Reef, a istovremeno je i najistočnija kopnena tačka države Belize. Nalazi se 1,1 km severoistočno od spruda Northern Caye i 73 km istočno od grada Belizea. Dužina spruda je 400 m, najveća širina je 180 m, a površina je 4 ha.

Na sprudu se nalazi svetionik, sa čuvarem i njegovom porodicom. Na popisu stanovništva 2012. godine imao je četiri stanovnika.

Prvi svetionik na sprudu podignut je 1886. godine. Imao je izgled rešetkaste kule visine 20 m, zamenjene 1931. godine sličnom višom konstrukcijom. Sadašnje svetlo je na kvadratnoj krnjoj kuli sa balkonom i žižnom visinom od 25 m; emituje beli blic svakih 10 sekundi.

GPS koordinate: 17°27′50″ N, 87°29′17″ W.

M I D D L E   L O N G   C A Y E S

Grupa sprudova oko Middle Long Caya se nalazi oko 25 km jugoistočno od grada Belizea, između kopnenog dela Belizea i atola Turneffe. Po sajtu List of islands of Belize zahvataju ukupnu površinu od blizu 5 km2 i po popisu iz 2012. godine bilo je dva stanovnika. Pored dva opisana spruda pronašao sam sprudove Negro Head, Alligator Caye i Colson Cayes, svi su južno od spruda Middle Long Caye.

Opis sprudova:

MIDDLE LONG CAYE (srednji dugački sprud) prema sajtu List of islands of Belize zahvata površinu od 3,5 km2, dok se merenjem na Google Earthu dobije 2,8 km2. Sprud je dugačak 4,2 km, a najveća širina je 1 km. Od najbliže ntačke na kopnu udaljen je 22 km, od atola Turneffe udaljen je 14 km, a od koralnog grebena 3,5 km.

Po popisu iz 2012. godine imao je dva stanovnika.

GPS koordinate: 17°16′56″ N, 88°05′00″ W.

RENDEZVOUS CAYE se nalazi 3,5 km jugoistočno od Middle Long Caya, a oko 30 km od grada Belizea, takođe jugoistočno. Ovo je minijaturni sprud, dugačak tek pedesetak metara i jedva uočljiv na Google Earthu. Koralni greben se nalazi u neposrednoj blizini ovog spruda. Rendezvous Caye je prelepi privatni tropski sprud koje se nalazi na vrhu grebena i nudi najfinije ronjenje u vodama Belizea. Nakon provedenog vremena u ronjenju, uslediće duži odmor na sitnom pesku plaže spruda.

Na sprudu Rendezvous Caye postoji nekoliko aktivnosti kojima se gosti mogu zabaviti, kao što je ronjenje, snubu, morsku kacigu i otkrijte ronjenje, ova vrsta intimnosti će vam omogućiti gostu da koegzistira sa podvodnom florom i faunom koja nastanjuje to područje.

Na ostrvu postoje palape sa stolovima za piknik i svim osnovnim uslugama potrebnim za udobnost posetilaca.

Alligator Caye

GPS koordinate: 17°14′54″ N, 88°03′14″ W.

D R O W N E D   C A Y E S

Drowned Cayes (potopljeni sprudovi) sa susednim sprudovima zauzimaju veliko područje od približno 300 km2 neposredno istočno i dalje jugoistočno od grada Belizea. Istočni deo ovih ostrva udaljen je tek par kilometara od koralnog grebena, a na severozapadu grupe je North Drowned Caye udaljen samo 3,5 km od grada Belizea. Administrativno pripadaju distriktu Belize.

Prema sajtu List of islands of Belize ukupna površina svih sprudova grupe je 20,2 km2, mada bih rekao da zahvataju veću površinu. Područje koje je na donjoj slici obeleženo kao Drowned Cayes je sa gomilom sprudova i kanala, pravi lavirint. Pojedinačne nazive za sprudove nisam pronašao, a možda ni ne postoje.

Po popisu iz 2012. godine u ovoj grupi je živelo 15 stanovnika, od čega deset na sprudu Spanish Lookout Caye, četiri na sprudu Water Caye i jedan na sprudu Goff’s Caye.

Drowned Cays

Opis sprudova:

ENGLISH CAYE (na španaskom Faro Cayo English, sprud Engleza) je prvi sprud u opisu u ovoj grupi i ujedno je najjužniji. Nalazi se 5 km severoistočno od spruda Middle Long, 2,5 km jugozapadno od spruda Goff’s Caye i 23 km od kopnenog dela Belizea.

Veoma je malih dimenzija, jedva da ima 100 m dužine i zahvata površinu od oko pola hektara (50 ari).

Na sprudu ima nekoliko zgrada, svetionik, ponton, pedesetak palmi i okružuje ga neverovatno plitak greben. U jednoj od zgrada nalazi se pilotska stanica Belize (za pomoć u navigaciji).

Prva signalna stanica na sprudu puštena je u rad 1846. godine. Sadašnji svetionik je piramidalni toranj sa metalnom rešetkastom konstrukcijom, sa galerijom i lanternom visine 19 m. Kula je ofarbana u belo. Emituje beli blic svake 2,5 sekunde, a domet je 21 km. Svetionik je danas na solarni pogon i njime upravlja i održava ga lučka kapetanija Belizea. Označava prilaz luci Belize.

GPS koordinate: 17°19′38″ N, 88°02′56″ W.

GOFF’S CAYE je čudan mali sprud koje će sigurno zadovoljiti želju za malo buke na plaži. Nalazi se na ivici Belizejskog koralnog grebena, oko 3,3 km jugoistočno od spruda Water Cay. More istočno i južno od njega  duboko je samo 0,6-3 m. Teško je definisati tačnu površinu spruda, budući da se zbog klimatskih promena ona stalno smanjuje. Postoji karta ostrva iz 1972. godine koja to potvrđuje.

Goff’s Caye je registrovan kao arheološko nalazište zbog naselja iz kolonijalnog doba. Tokom kolonijalnih vremena, ostrvo je služilo kao ribarski kamp, trgovački centar i groblje. Među onima koji su sahranjeni na groblju je i jedan broj članova posade broda “Blossom”, koji su umrli od žute groznice tokom posete koloniji u avgustu 1830. godine.

Goff's Caie je jedan od retkih sprudova u Belizeu koje nije u privatnom vlasništvu. Smatra se javnim zemljištem i njime upravljaju Uprava i Institut za obalno dobro. Često ga posećuju meštani i turisti na kruzerima u rekreativne svrhe. Goff's Caye je savršen za one koji vole dnevno kupanje i sunčanje na plaži. Može se pokušati da se podigne šator i prenoći, ali pitanje je koliko je to dobra ideja. 
Greben kod Goff's Caya smatra se jednim od najboljih predstavnika zdravog sistema grebena. Područje severozapadno od spruda je poznato kao lokacija na kojoj se hrane morske kornjače.

GPS koordinate: 17°20′58″ N, 88°02′12″ W.

WATER CAYE (vodeni sprud) se nalazi pored kanala sa dubokom vodom, otprilike 20 minuta vožnje čamcem od kopna (grad Belize je udaljen 16,5 km) i nekoliko minuta od drugog najvećeg koralnog grebena na svetu. Njegova blizina kanalu sa dubokom vodom, koji kruzeri koriste za ulazak u vode Belizea, čini Water Caye idealnim za pristanište kruzera i ulaznu luku.

Water Caye je najjužniji sprud u lancu koji se proteže prema severu u dužini od 17,7 km. U grupi sprudova Drowned Cayes teško je tačno utvrditi granice, odnosno obale sprudova. Ipak, za Water Caye se može reći da ima dužinu 2 km, najveća širina je 1,4 km, a površina je 2,27 km2. Ne smatra se delom arhipelaga Drowned Cayes.

Okolne vode su idealne za sportski ribolov, duboko morsko ronjenje, ronjenje sa maskom ili jednostavno krstarenje Karipskim morem. Ovaj raj je idealan za marine, luksuzne kuće, hotele i/ili razvoj svetske klase kao nijedan drugi u ovom regionu.

Na sprudu se nalazi “Water Caye Isle Resort”. Trenutno odmaralište nije aktivno, ali može uskoro da počne sa radom. Ovo privatno odmaralište na površini od 2,5 ha ima kapacitet da ugosti čak hiljadu gostiju na krstarenju u bilo kom trenutku. Objekti za pristajanje izgrađeni su da mogu da prime nekoliko čamaca istovremeno u bilo kom trenutku.

Postojeće strukture uključuju dve velike nadstrešnice (šedrvana), dva bungalova goste, tri kolibe i jednu kuhinju, pristanište i drugo. Okolna peščana područja su u senci brojnih kokosovih palmi. Plaža odmarališta proteže se na oko 300 m i idealna je za sunčanje ili osvežavajuće kupanje u vodama Karipskog mora. Za više zabave na suncu, aktivnosti koje nudi odmarališta mogu biti između ostalog veslanje, ronjenje, vožnju kanuom, odbojku i roštilj.

Ostale pogodnosti i oprema su bar/restoran, poslovna kuhinja, spoljni tuševi i toaleti. Od komunalnih usluga tu je agregat, vodovod, opremu za desalinizaciju vode i bunar sa slatkom vodom.

Odmaralište se prodaje po ceni od 12 miliona USD.

GPS koordinate: 17°20′58″ N, 88°02′12″ W.

SERGEANT’S CAYE (narednikov sprud) se nalazi na samom koralnom grebenu, oko 2,5 km severoistočno od spruda Water Caye.

Sergeant’s Caye nekad i sad

Ovaj sprud su ucrtali još davno Speer (1771) i Jefferys (1775); u vreme premera koji je obavljao brod "Rambler" 1896/97. godine imao je palme visine 15 m. Prvi put je mapiran 1960. godine, kada je bio peščani sprud trouglastog oblika dužine 100 m i širine 45 m. Njegova površina je bila 3.680 m2. Sprud je zauzimala velika zgrada, koja je pripadala državi i služila je za odmor guvernera i njegove porodice. Bila je prilično luksuzna, sa tri spavaće sobe, velikim dnevnim boravkom i spiralnim stepeništem. Pored toga bile su još dve manje kuće, tri rezervoara za vodu, pristanište i desetine stabala kokosovih palmi ispod kojih je površina zemlje bila očišćena. Tipičan ručak je bio sveže ulovljen snaper, a tipična večera je bila tepsija sa mesom. Princeza Margaret ga je posetila tokom turneje po Zapadnoj Indiji 1958. godine. Jednom prilikom je stigao brod američke obalske straže i kapetan je došao na sprud rekavši da su samo svratili po svežu ribu i vodu.
U jednom trenutku sprud je korišćen kao karantinska stanica.
Sve se promenilo nakon prolaska uragana Hattie 1961. godine. Građevine su desetkovane, preživela je samo betonska septička jama, a prijavljeno je da je nekoliko dana kasnije sprud bio preplavljen. U martu 1962. godine nije više bio trouglastog, već duguljastog oblika, dužine 70 m i površine 2.000 m2. Do 1965. godine sprud je bio još izduženiji, ali samo 68 m dugačak i sa površinom od 1.640 m2. Centralna oblast, koja zauzima oko 25% površine i opstaje vremena od pre uragana. Broj biljnih vrsta je porastao sa 4 u 1962. godine na 13 u 1965. godine. Sprud je ponovo mapiran 11. jula 1972. godine, kada je imao dužinu 90 m i 25 m širinu, sa površinom od 1.750 m2. Područje sa vegetacijom je još uvek bilo u velikoj meri ograničeno na deo površine nasleđen od pre uragana.

U oktobru 2018. godine sprud je bio potpuno pod vodom.

GPS koordinate: 17°23′45″ N, 88°02′20″ W.

SPANISH LOOKOUT CAYE (sprud španska osmatračnica) se nalazi 1,7 km severno od kanala English Caye Deep Water Channel i spruda Water Caye, gde svi glavni brodovi, uključujući kruzere, prolaze na putu do luke Belize. U odnosu na grad Belize nalazi se 14 km jugoistočno i smatra se najjužnijim sprudo arhipelaga Drowned Cayes. Sprud je dugačak 1,8 km, najveća širina je 750 m, a površina je 74 ha.

Spanish Lookout Caye, u donjem desnom uglu je Goring Bogue Caye

Prelepo, kristalno čisto more okružuje sprud sa dubokim kanalima i sidrištem. Otprilike 3 ha spruda je već uređeno i razvijeno. Sprud pruža i privatnu i komercijalnu upotrebu sa privatnim odmaralištem na njhegovom potpuno razvijenom delu, sa polurazvijenim područjima i netaknutim zemljištem, kao i mangrovama. Kada se kruzeri usidre u vodama Belizea, sprud prima putnike i ima u ponudi restoran, suvenirnicu, ronilačke ture, plivanje i prelepu belu peščanu plažu.

Odmaralište raspolaže sa šest dvokrevetnih bungalova (ukupno 12 soba) raspoređenih iznad bistrog Karipskog mora sa dodatnim smeštajem idealnim za grupne izlete i često ga rezervišu univerziteti i crkvene grupe. Ostali sadržaji koji postoje u odmaralištu su administrativna kancelarija, ronilačka radnja, muški i ženski toaleti, skladišt́e i generator koji obezbeđuje struju razvijenim delovima ostrva.

Duž severozapadnog dela Spanish Lookout Caya nalazi se uređena plaža okružena bistrom, plavom i tirkiznom vodom. Bar/salon i odvojeni toalet sa tuševima su na licu mesta. Cela plaža ima betonski morski zid i pristanište koji omogućava lak prilaz čamcima. Ova plaža je povezana sa odmaralištem stazom dužine 400 m. Takođe postoji most do najsevernijeg dela Spanish Lookout Caya, a to je polurazvijeni sprud koje zatvara severni deo spruda i nudi prelepu zaštićenu vodu koje gosti koriste za kupanje. Ostatak Spanish Lookout Caya nije razvijen i čuva se kao morski rezervat. Kanali se nalaze unutar i duž spruda i odlični za vožnju kajakom i razgledanje.

GPS koordinate: 17°24′57″ N, 88°04′06″ W.

GORING BOGUE CAYE (bogue=kanal) se nalazi 80 m severno od spruda Spanish Lookout Caye. Ima dužinu 220 m, najveća širina je 150 m, a površina u iz oglasa za prodaju je 2,4 ha. Sa skoro svih strana sprud je okružen mangrovama, ali je unutrašnjost spruda čista. Prodajna cena je čak 1,8 miliona USD. Ovaj sprud u privatnom vlasništvu je idealno lociran 14 km jugoistočno od grada Belizea i samo 3,5 km od koralnog grebena. Sveži jastozi, rakovi, školjke i riba su na dohvat ruke.

Sprud ima u obilje morskog života, a uz ostrvo na jugu postoji duboka voda. Okolne obale koje okružuju ostrvo su peščane. Istok pruža neograničen pogled na izlazak sunca, a zapad prikazuje veličanstvene zalaske sunca na nezagađenom nebu. Goring Bogue Caye ima neograničen potencijal za privatno ekskluzivno sklonište ili ekskluzivnu destinaciju za odmor.

GPS koordinate: 17°25′19″ N, 88°04′12″ W.

BANNISTER CAYE (Starfish Island, ostrvo morske zvezde) se nalazi 130 m južno od spruda Shag Caye i 13,2 km jugoistočno od grada Belizea.

Sprud ima oblik trougla, čije stranice imaju dužinu 260, 190 i 150 m. Površina spruda je oko 1,26 ha.

Turisti obično prave jednodnevni izlet do ovog spruda, i najčešće dolaze sa kruzera, ali se do spruda može doći i preko lokalnih turističkih agencija.

Na ovom malom privatnom sprudu se nalazi restoran koji služi autentičnu belizejsku hranu, nekoliko barova, kupatila i kabine za presvlačenje. Deca mogu da uživaju u plitkoj vodi, u rezervoaru sa morskim zvezdama koje mogu da pregledaju i na igralištu. Ostale aktivnosti su vožnja kajaka i ronjenje na obližnjem grebenu. Ne bi bilo loše poneti obuću za vodu, jer veštačka plaža može biti nezgodna za hodanje.

Ovaj sprud bi trebalo obavezno posetiti kada se dođe u Belize.

GPS koordinate: 17°26′26″ N, 88°04′02″ W.

SHAG CAYE je veći sprud položen u smeru jugozapad-severoistok. Ima 1,5 km dužine, 350 m širine i zahvata površinu od oko 43 ha.

Na ovom sprudu postoji izgrađen objekat na krajnjoj istočnoj tački. Nedaleko odatle, na krajnjoj severnoj tački spruda, na prodaji je parcela površine oko 1 ha.

Ovaj sprud je ostvarenje snova sa prekrasnim pogledom na koralni greben i prelepu netaknutu tirkiznu vodu. Nekretnina je odlična prilika za ulaganje kako za strane tako i za lokalne investitore u neposrednoj blizini grada Belizea i drugih ostrvskih destinacija i odmarališta.

GPS koordinate: 17°26′36″ N, 88°04′07″ W.

MORGANS CAYE (Morgan’s Caye) spada među najjedinstvenije sprudove u Karipskom moru. Ima privatno jezero u samoj sredini, sa skrivenim ulazom!

Nalazi se 300 m severozapadno od spruda Shag Caye. Dugačak je 720 m, najveća širina je 300 m, a površina je 11 ha.

Ovaj lepi sprud okružen je kristalno čistom tirkiznom vodom koja vrvi raznim raznobojnim tropskim ribama. Ribolov na ovom mestu je povoljan među profesionalnim sportistima. Voda je mirna i bistra. Koralni greben omogućava odlično ronjenje. Jezero nije vidljivo golim okom, ali ima dobar ulaz na jednoj i izlaz na drugoj strani. Sprud ima luku sa dubokom vodom na severu i plitki deo bele peščane plaže na severozapadu. Postoji nekoliko prirodnih zaliva koji bi se, uz minimalan rad, mogli prevoriti u nekoliko dodatnih belih peščanih plaža.

Mogućnosti su beskrajne sa imovinom ove veličine. Idealna je za komercijalni turistički biznis ili samo kao privatno utočište za ekskluzivne klijente. Postoji nekoliko velikih turističkih interesa i razvoja u ovoj oblasti. Južno od ovog spruda nalazi se Bannister Caye na koji se za obilazak iskrcavaju turisti sa kruzera.

Prodajna cena spruda je 2,5 miliona USD.

GPS koordinate: 17°26′58″ N, 88°04′15″ W.

MANATEE CAYE (BELIZE, sprud morske krave) se nalazi 380 m severno od spruda Shag Caye. Ovaj sprud je dugačak 360 m, najveća širina je 130 m, a površina prema merenjima na Google Earthu je 3,6 ha. Međutim, u oglasu za prodaju spruda navedena je površina 5,25 jutara, što iznosi 2,1 ha.

Najveći koralni greben na zapadnoj hemisferi udaljen je samo 3 km od spruda.

Zapadna obala spruda je zaštićena, ima pristup dubokoj vodi i pogodna za pristajanje jedrilica i jahti. Na južnoj obali spruda nalazi se jedinstvena uvala koja je ujedno mala luka za čamce plitkog gaza. Kako sada sprud izgleda vidi se na donjoj slici kod spruda Turtle Caye. Skoro je potpuno očišćen i spreman je za izgradnju. Na sprudu je nekada bilo mnogo kokosovih palmi, koje su davale plodove, ali je očigledno da su uklonjene.

Jednom kada se zakorači na ovaj sprud, lako je zamisliti da se više nikada neće poželeti povratak u užurbanost gradskog života.

GPS koordinate: 17°27′12″ N, 88°03′55″ W.

TURTLE CAYE (kornjačin sprud) se nalazi severozapadno od spruda Manatee Caye, odmah pored njega, razdvaja ih 25 m široki kanal. Na donjoj slici u prvom planu je Turtle Caye, a iznad njega je Manatee Caye. Turtle Caye ima kružan oblik poluprečnika 350 m. Površina merena na Google Earthu je 9 ha, dok se u oiglasu za prodaju spruda navodi 18,84 jutara, što iznosi 7,5 ha. Rastojanje do koralnog grebena je 2,6 km, a do grada Belizea ima 13 km.  

Smešten u okviru Drowned Cayes Range, sprud je okružen sa nekoliko drugih unosnih objekata. Dubina vode oko spruda se kreće do 6 m i preko 350 m koja izlazi u more. Postoji izdubljeni i nasuti kanal za marinu koja bi lako mogla da primi velike čamce. Ostrvo je okruženo ribolovačkim terenima svetske klase, odličnim ronjenjem i neograničenim mogućnostima za sportove na vodi.

U poslednjih sedam godina zasađeno je oko 500 stabala kokosovih palme, ali su one očigledno uklonjene prilikom čišćenja terena i priprema za izgradnju.

GPS koordinate: 17°27′20″ N, 88°03′48″ W.

LEO CASTILLO CAYE (Leo Castillo’s Caye) je predstavljen slikom koju sam pronašao na Google Earthu. Na samoj slici piše  – Leo Castillo’s Caye (Shag Caye?).

Prema Google Earthu ovo što se vidi na slici nije poseban sprud, već samo vrh mnogo većeg spruda. Po nautičkoj karti Belizea ovaj sprud se zove Shag Bluff.

Na Mapio.net karti postoji samo deo spruda Shag Bluff i to upravo onaj koji je obeležen kao Leo Castillo Caye. Ostatak spruda obeležen je kao močvara.

GPS koordinate: 17°27′56″ N, 88°03′42″ W.

DROWNED CAYES su niz mangrovskih sprudova u dužini od 14 km i sa najvećom širinom od 4 km. Leže 10-15 km istočno od grada Belizea i 5 km od koralnog spruda. Skoro u potpunosti se sastoje od crvenih mangrova koje rastu u stajaćoj vodi. U pojedinim oblastima, gde je došlo do nakupljanja zemljišta, razvile su se bele i crne mangrove. Sprudovi su ispresecani širokim kanalima, uskim rukavcima, plitkim lagunama i tihim uvalama. Ceo kompleks je okružen koritima morske trave, koja raste u različitoj gustini na dnu kanala, laguna i uvala. Dubina mora je manja od 1 m na pojedinim mestima, a nigde ne prelazi 6 m.

Belize ima vlažnu i suvu sezonu, s tim da se kišna sezona proteže od juna od novembra. U severnim sprudovima, na kojima se u Drowned Cayes vrše meteorološka merenja, ima prosečno 125 kišnih dana godišnje sa 1.500-1.800 mm padavina. Prosečna temperatura vazduha je niža u suvoj sezoni (27,6ºC), nego u vlažnoj sezoni (30ºC). Slično je i sa temperaturom mora, koja je u suvoj sezoni 27ºC, a u vlažnoj sezoni je 30ºC. More oko sprudova se ističe visokim salinitetom, koji se kreće od 35-40‰, a prosečna vrednost je 37‰. U okviru kompleksa mangrovskih sprudova, salinitet ima veće fluktuacije kao rezultat većeg oticanja, isparavanja i uticaja plime. U kanalima, uvalama i lagunama mangrovskih sprudova, salinitet se kreće od 30-42‰. Temperatura otvorenog mora se kreće od 23,5ºC do 31,6ºC sa prosečnom jutarnjom temperaturom 28,2ºC i popodnevnom 29ºC.

Temperatura mora u visokozaštićenim uvalama mangrovskih sprudova može dostići i vrednost 34,4ºC. Temperatura vazduha se kreće od 20,3ºC do 32,6ºC, sa prosečnom temperaturom 29ºC.

Sprudovi su većinom nenaseljeni. Lokalni ribari koriste manji broj stalnih ribarskih kampova, rasutih po sprudovima. Ima samo 3-4 stalno naseljenih. Postoji odmaralište koje prima goste sa kruzera. Pomorski istraživački i obrazovni centar nalazi se na najjužnijem sprudu lanca. 2006. i 2007. godine dva spruda su potpuno očošćena od mangrova, po svojoj prilici zbog izgradnje odmarališta. 2002. godine severni deo Drowned Cayes je proglašen zaštićenim područjem Swallow Caye Wildlife Sanctuary.

GPS koordinate: 17°28′03″ N, 88°04′27″ W.

ARROW HEAD CAYE (vrh strele) se nalazi u jugoistočnom delu Drowned Caye, samo 3 km zapadno od koralnog grebena i 12 km istočno od grada Belizea.

Ovo privatno ostrvo bi se lako moglo pretvoriti u lično utočište ili odmaralište. Vode koje okružuju ostrvo su kristalno čiste, amore je puno riba.

Površina je prema oglasu za prodaju 4,09 jutara, što je 1,6 ha. Po merenjima na Google Earthu površina spruda je 2 ha.

GPS koordinate: 17°28′34″ N, 88°04′17″ W.

BENBOW CAYE se nalazi 9,7 km istočno od grada Belizea i 3,5 km zapadno od koralnog grebena. Nije mnogo daleko ni sprud Stake Bank (oko 4 km) na kome bi trebalo da se gradi terminal za kruzere. Sa severne, istočne i južne strane kanalima širine do 100 m odvojen je od drugih sprudova grupe Drowned Cayes. Sprud je većih dimenzija. Dugačak je 1,7 km, najveća širina je 400 m, a površina iz oglasa za prodaju je 133 jutara, odnosno 53 ha.

Ovaj sprud je nazvan po čuvenom komandantu engleske mornarice, admiralu Johnu Benbowu.

Benbow Caye je strateški pozicioniran kao idealna prilika za investiranje s obzirom na njegovu neposrednu blizinu da služi kao baza za ronjenje svetske klase i sportove na vodi, dok je blizu tržišta od oko 800.000 turista na krstarenju godišnje.

Benbow Caye je dovoljno veli sprud, da ako se planira da se uradite nešto veliko, onda ima dovoljno prostora za to. Prodajna cena spruda je 3 miliona USD.

GPS koordinate: 17°28′42″ N, 88°05′02″ W.

ROBINSON POINT CAYE se nalazi 12,7 km južno od grada Belizea i oko 8 km od kopnenog dela Belizea.

Staro brodogradilište na sprudu Robinson Point Caye, jugoistočno od svetionika

Ovaj sprud pripada grupi sprudova koja se zove Southern Triangles (južni trouglovi). Iako se ovo ime više ne pojavljuje na kartama, zgodno je koristiti ga za grupu sprudova na unutrašnjoj strani kanala Belize Deepwater. Naziv je korišćen na kartama iz XVIII veka i u Englesko-španskim sporazumima 1753. i 1783. godine. Ukupno ima dvadesetak sprudova koji stoje na ravnim vrhovima strmih plićaka. Severno od kanala su Robinson Point i Robinson Island koji imaju vegetaciju karakterističnu za suvo zemljište pored mangrova, dok na ostalim sprudovima (Grennels Cay, Ramseys Cay, One Man Cay) vegetaciju u potpunosti čine mangrove. U južnom delu grupe je Spanish Cay koji je peščani sprud, dok su ostali sprudovi (Long, Crayfish, Simmonds i niz bezimenih) pod mangrovama.

Robinson Point Caye ima površinu od 29 ha i najveću površinu suvog zemljišta u grupi Southern Triangles. Sprud karakteriše nizak uski peščani greben, koji spaja njegov istočni i jugozapadni deo; nije nigde širi od 50 m i dugačak je oko 900 m duga.

Pre uragana Hattie 1961. godine bio je prekriven gustim šumom kokosovih palmi i drugih vrsta, osim u malom naselju u blizini svetionika, podignutom na krajnjoj zapadnoj tački spruda 1939. godine. Tokom nevremena je uništen najveći deo vegetacije suvog zemljišta, dok su mangrove defolirane (ostale bez lišća). 1962. godine stanovnici su napustili sprud.

Nekada su na ovom sprudu postojali brodogradilište i odmaralište, ali su sada zatvoreni.

Krajnja zapadna tačka spruda je važno hranilište za ugrožene morske kornjače u zapadnom delu Karipskog mora.

GPS koordinate: 17°22′00″ N, 88°11′30″ W.

STAKE BANK se nalazi 6,5 km jugoistočno od grada Belizea. Opis spruda iz Biltena izdatog 1982. godine navodi da je to mangrovski sprud približne dužine 400 m i širine 120 m, koji se nalazi u plićaku koji je dužine 2,3 km i širine 1,4 km. Postoji široko rasprostranjeno verovanje da je plićak izgrađen od balasta koji su deponovali brodovi, iako bi to moglo da čini samo mali deo zapremine plićaka.

U istraživanju luke Belize od strane Anthony de Maynea 1828. godine Banka je imala samo jednu ili dve sadnice mangrova. Još davne 1765. godine Speer je opisao Banku kao “suvu u nekim delovima”, a obeležio ju je i Jefferys 1775. godine.

Sada kada se pogleda Google Earth dimenzije spruda su 700×300 m. Sa spruda je potpuno uklonjeno rastinje i u toku je izgradnja eminentne nove luke za kruzere koju su nazvali Port Coral. Sa najsavremenijim objektima i kopnom Belizea na dohvat ruke, Port Coral postaje poželjna stanica na rutama krstarenja zapadnim Karibima. Sada će putnici imati siguran i lak pristup jedinstvenoj kulturi, kuhinji i lepoti Belizea.

Okružena bistrim, tirkiznim vodama Karipskog mora, luka od 40 jutara (16 ha) imaće pogodnosti poput odmarališta, tri plaže, zonu bazena, prostorije za posadu, barove i restorane, prodavnice, zip-lajn i još mnogo toga. Uprkos privlačnosti luke, Port Coral je i dalje kapija ka kopnu za avanturističke izlete koji uključuju obilaske majanskih ruševina i najbolje ronjenje na zapadnim Karibima.

GPS koordinate: 17°27′38″ N, 88°07′44″ W.

SWALLOW CAYE je sprud koji ima oblik patike! Nalazi se između Drowned Cayes i North Drowned Caya, a 5 km istočno od grada Belizea. Sprud je dugačak 1.300 m, najveća širina je 400 m, a površina je 34 ha. 2002. godine područje oko spruda proglašeno je rezervatom ili zaštićenom zonom Swallow Caye Wildlife Sanctuary (SCWS).

Postoje stroga ograničenja o ponašanju u SCWS, a evo nekih. U glavnom području dozvoljen je pristup čamcima isključivo do 10 m dužine, a oni preko 10 m moraju ostati van glavnog područja. Na određenim tačkama vozači čamaca moraju da ugase motore i krenu prema glavnoj oblasti. Omogućeno je da čamci plutaju sa vetrom koji će ih nositi. Buka, uključujući puštanje glasne muzike, nije dozvoljena. Najviše šest čamaca može boraviti u glavnom području u bilo kom trenutku, u vremenskom okviru koji ne prelazi 30 minuta. Vozači čamaca i turistički vodiči moraju osigurati da se njihovi putnici pridržavaju pravila  dok su u tom području. Zabranjeno je zlostavljanje životinja, uključujući njihovo maženje, hranjenje ili plivanje sa njima. Naravno, bacanje smeća nije dozvoljeno.
GPS koordinate: 17°30′03″ N, 88°07′40″ W.

NORTH DROWNED CAYE je veće ostrvo koje se nalazi 2,8 km istočno od grada Belizea. Dugačko je 2,4 km, najveća širina je 1,2 km, a površina je 2 km2.

North Drowned Caye je povezan sa projektom izgradnje luke Coral Port na sprudu Stake Bank. Belizejski građevinar Michael Feinstein predložio je izgradnju najmanje tri hotela sa pet zvezdica, kazina i marine i stambenih stanova na dva ostrva, ali takođe želi da izgradi nasip koji bi povezivao North Drowned Caye sa gradom Belizeom. Ceo razvojni plan košta 250 miliona američkih dolara. Nazvan je Ocean View Grand Development, takođe planira izgradnju drugog nasipa koji bi povezao dva ostrva.

Izgradnja nasipa između grada Belizea i ostrva North Drowned Caye bila je predmet žestoke debate. Michael Feinstein je izjavio da je nasip kritična komponenta predloženog razvoja i ako ne bude u mogućnosti da dobije odobrenje za izgradnju nasipa, verovatno će njegova kompanija odustati od projekta. Problem je u tome što ostrva mangrova čine važnu tampon zonu koja štiti grad Belize od oluja, kao i od naleta okeana.

GPS koordinate: 17°30′46″ N, 88°09′00″ W.

H E N   A N D   C H I C K E N   C A Y E S

Prema sajtu List of islands of Belize površina sprudova grupe Hen and Chicken Cayes iznosi 4,72 km2, a popis 2012. godine zabeležio je dva stanovnika. Nije jasno koji sprudovi pored sprudova Hen Caye i Chicken Caye ulaze u sastav ove grupe i kako se došlo do navedene površine. Hen Caye ima površinu oko 38 ha (prema Google Earthu), dok je površinu spruda Chicken Caye teško odrediti i kreće se od 27-44 ha. Riders Cayes, kada se svi sabere površina svih sprudova, nemaju ni 2 km2 površine. 

Opis sprudova:

MOHO CAYE se nalazi 350 m severno od nove avionske piste u gradu Belizeu.

Sprud je dugačak 420 m, najveća širina je 190 m, a površina dobijena merenjem na Google Earthu je 5,7 ha.

U svom radu iz 1925. godine Gann pominje “bezbroj kremenih vrhova kopalja… sa hiljadama kružnih keramičkih prstenova, verovatno korišćenih kao tegovi za potapanje ribarske mreže”. On sugeriše da su Maje koristile sprud kao ribarsku stanicu. “Više tona kostiju morskih krava je pronađeno na severnom kraja zaliva”. Craig (1966) je pronašao staništa izložena talasnoj eroziji na 125 m obale, sa “brojnim delovima grnčarije, obilnim jezgrama rožnaca (stene različitih boja) i kamenim artefaktima, uključujući sekire od jadeita”. Pored kostiju morskih krava, Craig je takođe pronašao ljušture ostriga i morskih puževa, kao i dva ljudska groba.

GPS koordinate: 17°31′30″ N, 88°12′00″ W.

COFFEE ISLAND (Coffee Caye) je udaljen 7 km od grada Belizea i do njega se stiže za oko 15 minuta vožnje čamcem. Sledeća njegova prednost je izolovanost, uprkos privlačnosti.

750 m jugozapadno od Coffee Islanda je još jedno veće ostrvo sa minimalnim razvojem. 10 km istočno je Saint George’s Caye, iza koga je koralni greben udaljen oko 12 km.

Po vedrom danu mogu se videti vrhovi najviših zgrada u gradu Belizeu, koje imaju samo 8-10 spratova. Sprud je možda veoma pristupačan, ali je izolovan, udaljen i na njemu se čovek oseća usamljen na najbolji mogući način, okružen slanim morskim vazduhom, morem koje zapljuskuje obalu i stablima palmi i mangrova koja se njišu na vetru.

Coffee Island je tip ostrva, kada se stoji na njemu i zatvore se oči, upravo onakvo kako dete zamišlja tropsko ostrvo. Nema mangrovskih močvara ili buke, samo čvrsto tlo, prekrasan pogled od 360 stepeni i značajno imanje za opuštanje. Ostrvo je spremno za izgradnju, ima signal mobilne telefonije, travu i ptice, kamenje i drveće i otvoreno nebo. Ima sve osim zgrade. Oko trećine ostrva, sa severne i istočne strane, okruženo je “palmita” kočićima koji formiraju nizak zid otprilike na 3-8 m od obale. Oni su postavljeni zbog zaštite od erozije. Potrebno je uraditi dodatnu zaštitu od erozije, kao što je sadnja mangrova i palmi, izgradnja kamenih molova i potencijalno kamenih zidova.

Severni deo ostrva je prilično otvoren, sa palmama i drugim žbunjem i travom. Postoji nekoliko malih plaža sa morskom travom koje rastu u zaštićenom području unutar ograde palmita. Južni deo ostrva je više obrastao mangovama.

Ostrvo je skoro potpuno ravno i dostiže samo 60 cm visine. Površina ostrva je samo 0,5 ha ili 50 ari. U prodaju je uključen i prostor do palmita ograde, koji bi se mogao nasuti iskopanim materijalom, čime bi se površina mogla povećati do 60 ari.

GPS koordinate: 17°34′28″ N, 88°09′47″ W.

H I C K ‘ S   C A Y E S

Hick’s Cayes (španski Cayos Hicks) su grupa nenaseljenih ostrva u južnom delu zaliva Chetumal, između sprudova St. George’s Caye i Caye Chapel, približno na pola puta između gradova Belize i San Pedro. Sastoje se od desetak sprudova, od kojih su četiri velika, odvojena dubokim vijugavim kanalima kroz koje plimne struje prolaze velikom brzinom. Zauzimaju morsko područje dužine 19 km (od severa do juga), širine 14 km i površine oko 160 km2. Od grada Belizea sprudovi su udaljeni od 11,5-24,5 km. Administrativno pripadaju distriktu Belize.

Prema sajtu List of islands of Belize ukupna površina sprudova ove grupe je 19,5 km2. U ovoj grupi je i jedno od najvećih ostrva Belizea, dugačko preko 12 km i sa površinom od 10,5 km2. Glavno ostrvo grupe je Saint George’s Caye, koje je u XVIII veku bio poprište kolonijalne bitke Engleza i Španaca. Od ostalih sprudova vredi spomenuti Long Caye (jedan od brojnih sprudova Belizea sa tim nazivom, dužine 2,9 km, površine oko 1 km2), Frenchman’s Caye i Montego Caye. Teško je uopšte precizirati broj sprudova, pošto su niski i obale nisu tačno određene. Gotovo svi sprudovi su pokriveni mangrovama.

Prema popisu iz 2012. godine na sprudovima ove grupe bilo je 45 stanovnika, od čega na sprudu Saint George’s Caye 25, na sprudu Long Caye 5 i još 15 na ostalim sprudovima.

Opis sprudova:

SAINT GEORGE’S CAYE je najjužniji sprud grupe, ujedno i najbliži gradu Belizeu (11,5 km). To je nekadašnja britanska vojna baza, koja je sada delimično napuštena, ali sa nekoliko vrhunskih nekretnina.

Karta ostrva iz 1764. godine

Saint George’s Caye je lučni mangrovsko-peščani sprud udaljen 2,5 km od ivice koralnog grebena. Zapadni deo spruda dugačak je oko 1,6 km,  širok 90-180 m i sastoji se u potpunosti od mangrova. Severoistočni deo spruda je nizak peščani greben dužine 1,2 km i širine 40-90 m, sa malo mangrova na  zavetrinskoj strani. Površina spruda je 47 ha i već je rečeno da na njemu živi 25 stanovnika u naselju koje se zove isto kao i sprud. Naseljavaju ga bogatiji stanovnici Belizea i stranci.

Peščano područje spruda je očišćeno i naseljeno i bilo je u potpunosti korišćeno za stanovanje u vreme naleta uragana Hattie 1961. godine. Tada je Saint George’s Caye preplavio olujni talas i nastalo je pet kanala koji su presekli sprud. Većina stabala kokosovih palmi je uništena, mangrove su ostale bez lišća, a prizemna vegetacija je preživela samo na pojedinim mestima. Do 1965. godine dva od pet kanala je uklonjeno, deo mangrova je još uvek egzistirao i bio je bujan rast bilja i trava.

Saint George’s Caye je Špancima ranije bio poznat kao Cayo Cosina ili Cayo Cocina (kuhinjski sprud). Naseljen je kao grad 1650. godine i bio je najveće naselje u tadašnjem Britanskom Hondurasu u XVII i XVIII veku i prva prestonica Belizea u XVIII veku; međutim, njegov značaj je na kraju pomračen rastom grada Belizea.

15. septembra 1779. godine Saint George’s Caye (Cayo Cocina) su osvojili Španci, kao rezultat vojne operacije izvršene protiv britanskog naselja na sprudu, tokom Englesko-španskog rata. Španci su uklonili celokupno stanovništvo (140 takozvanih Bejmena zajedno sa 250 njihovih robova), naterali ih da marširaju kopnom od Bacalara do Meride, a zatim ih prevezli morem u Havanu. Doseljenici koji su živeli na kopnu na kraju su stigli do drugih obližnjih britanskih naselja. 1782. godine Španci su oslobodili zatvorenike i poslali ih na Jamajku. Cela teritorija Belizea bila je napuštena do 1784. godine.

Engleska je vratila kontrolu nad Belizeom posle bitke kod Saint George’s Caya koja je trajala od 3.-10. septembra 1798. godine.

Od 3. do 5. septembra 1798. godine Španci su pokušali da se probiju kroz plićak Montego Caya, koji su blokirali Englezi. Engleski vojni komandanti Moss i Barrow su se sporili oko toga gde da postave svoje snage za sledeću fazu borbe: Barrow je želeo da pređe na kopnenu fazu, dok je Moss odlučio da brani Saint George’s Caye. Moss je stigao na vreme da zaustavi Špance, pripremajući se za 10. septembar. U 13:00 h tog dana Španci i Britanci su se postrojili kod Saint George’s Caya. Španci su jurišali kroz kanal i u 13:30 h upustili su se sa Britancima u dvočasovnu borbu koja je završila porazom zbunjenih Španaca. Moss je prijavio da nema ubijenih i da su Bejmeni dobro raspoloženi. Barrow je obavešten i stigao je na vreme da vidi kraj bitke i spreči robove da se ukrcaju na neprijateljske brodove. Španci su bili u potpunom povlačenju do 13. septembra, a Barrow je pristao da pošalje brodove da ih dalje potisnu. Da su Španci pobedili, danas bi Belizejci možda govorili drugim jezikom, španskim…

10. septembar 1798. godine označio je poslednji španski pokušaj da zauzmu ovo područje. U čast ove bitke 10. septembar je proglašen za nacionalni praznik Belizea.

Britanska vojska održava centre za avanturističku obuku na ostrvu, omogućavajući pripadnicima britanskih snaga stacioniranim u obližnjoj British Army Training and Support Unit Belize (BATSUB) i njihovim porodicama priliku da učestvuju u aktivnostima poput ronjenja i jedrenja.

Pored nekoliko privatnih rezidencija, na ostrvu se nalazi i odmaralište St. George’s Caye. Aktivnosti odmarališta se fokusiraju na jedrenje i ronjenje. Na sprudu se nalazi i akvarijum.

Saint George’s Caye je još jedno opušteno ostrvo savršeno za pospane dane i zvezdane noći.

GPS koordinate: 17°33′12″ N, 88°04′23″ W.

TARPOON SANDS je minijaturni sprud dužine 80 m i širine 40 m, koji se nalazi 630 m severoistočno od Saint George’s Caye. Na sprudu se nalazi istoimeno odmaralište (možde se sprud drugačije zove, recimo The Spit?). U spoljnjem prostoru su stolice, ležaljke, viseće mreže i stolovi za piknik. Aktivnosti koje su u ponudi su vožnja kajaka, plivanje, ronjenje, ribolov sa doka, odbojka na pesku, fudbal, društvene igre i DVD. Smeštaj je moguć u vili (od 1.750 USD po noćenju), kući iznad vode (od 1.370 USD) ili u sobi (od 290 USD).

GPS koordinate: 17°33′57″ N, 88°04′01″ W.

LITTLE FRENCHMAN CAYE se nalazi 110 m južno od Frenchmen’s Caya, 520 m severno od Saint George’s Caya i 180 m zapadno od spruda Tarpon Sands.

Na ovom sprudu u privatnom vlasništu nalazi se odmaralište “Royal Palm Island”. Smešten daleko od “užurbanosti” gradskog života, sa izvrsno uređenim bungalovima i plažom sa praškastim peskom nudi gostima luksuzan smeštaj dok istražuju lepotu i misterije Belizea. Bez obzira da li se roni na koralnom grebenu udaljenom samo 1,5 km, ili u pomorskom parku Hol Chan i Shark Ray Alley, ili se umesto toga samo upija karipsko sunce, posebno osmišljeni all-inclusive paketi nude fantastičnu vrednost koja omoguća uživanje u ekskluzivnosti i intimnosti po ceni koju je teško nadmašiti.

GPS koordinate: 17°34′00″ N, 88°04′12″ W.

FRENCHMAN’S CAYE se nalazi 600 m severno od Saint George’s Caya, 13 km severoistočno od grada Belizea i 2,5 km od koralnog grebena. Ovaj sprud u privatnom vlasništvu dugačak je 1,5 km, najveća širina je 950 m, a površina iz oglasa za prodaju je 80 ha.

Okolne vode Frenchman Caiea su kristalno čiste sa praškastim belim peščanim morskim dnom savršenim za plivanje i gacanje po vodi. Sprud je spreman za razvoj. Nudi neograničen potencijal za one sa vizijom koji može biti prvoklasno odmaralište sa punom uslugom koje nudi bezbroj aktivnosti kao što su ronjenje, vožnja kajaka, ribolov u plićaku ili dubokoj vodi i drugi vodeni sportovi.

Nedavno istraživanje Frenchman’s Caya otkrilo je da se ostrvo ima 80 ha, što ga čini dovoljno velikim za izgradnju privatnih stambenih parcela i kuća na privetrinskoj strani spruda i marinu sa punim uslugama na zavetrinskoj ili zapadnoj obali ostrva. Frenchman’s Caye ima sve – lokaciju, prirodne atribute i potencijal ograničen samo na nečiju maštu i novac.

GPS koordinate: 17°34′24″ N, 88°04′30″ W.

MONTEGO CAYE se nalazi 2 km severno od Saint George’s Caya (mereći vazdušnom linijom), a samo par stotina severno od Frenchman’s Caya. Sprud je dugačak 1,3 km, najveća širina je 900 m, a površina iz oglasa za prodaju je 48 ha. Cena po kojoj se prodaje iznosi 4,25 miliona USD, što se smatra da je znatno ispod tržišne vrednosti. U oglasu za prodaju spruda sve navedeno je od reči do reči istovetno sa oglasom za prodaju Frenchmen’s Caya, tako da nema potrebe ponavljati već gore rečeno!

GPS koordinate: 17°35′00″ N, 88°04′52″ W.

C A Y E   C H A P E L

Caye Chapel (španski Cayo Capilla) je malo, privatno ostrvo, 24 km severoistočno od grada Belizea,  1,8 km južno od ostrva Caye Caulker i 2,5 km od koralnog grebena. Dugačak je 3,6 km, širok do 460 m i ima površinu od 1,2 km2.
Izgrađen je od paralelnih peščanih grebena koji se uzdižu do 2 m nadmorske visine. Mangrove na zavetrinskoj strani ostrva nisu dobro razvijene, a većina peščanih grebena je prekrivena šumom kokosovih palmi. Mehaničko čišćenje uništilo je ne samo prvobitnu vegetaciju već je izmenilo i topografiju površine. Ovo krčenje se odvija od 1775. godine kada je Jefferys zabeležio jedno "veliko stablo kakaovca". Veći deo uništenja vegetacije se ipak odigrao 1960-61. godine. Tokom uragana Hattie oko 60% stabala kokosovih palmi je oboreno i bilo je mnogo marginalne erozije i površinskog uklanjanja peska. Do 1965. godine zavetrinska obala se u velikoj meri oporavila, sa biljem i travama ispod kokosovih palmi.
Nekada je Caye Chapel bio u vlasništvu Isaiaha Emmanuela Mortera (1866-1924), prvog afričkog milionera u Belizeu.
Caye Chapel je u blizini Nacionalnog parka i pomorskog rezervata "Bacalar Chico" (BCNPMR), koji je pod zaštitom UNESCO. BCNPMR je deo Mezoameričkog sistema koralnih grebena, koji je popularna ronilačka destinacija do koje se može doći i sa ostrva Caye Chapel.
U poređenju sa drugim tipično ruralnim sprudovima i ostrvima u blizini, ima aerodromsku pistu, golf teren sa 18 rupa, klupsku kuću od 2.300 m2 i konferencijske sadržaje. Golf teren, nazvan White Shark Golf Course, zajednički su dizajnirali bivši igrač PGA Toura i član Svetske golf kuće slavnih Greg Norman, zajedno sa bivšom igračicom LPGA Toura i članicom Svetske golf kuće slavnih Meksikankom Lorenom Ochoom. Golf teren se nalazi u centralnom delu ostrva i zahvata površinu od 112 ha (što znači da praktično zauzima celo ostrvo!), sa najjužnijom tačkom pored aerodromske piste Caye Chapel. Staza besprekorno vijuga od horizonta do horizonta, a svaka rupa pruža pogled na vodu i sa zavetrinske i sa privetrinske strane ostrva. Akvamarinsko more uokviruje svaki fairway, dok je green na rupama #2 i #12 veoma blizu Karipskog mora. Fairway (teren od mesta početnog udarca na putu do rupe) i green (teren neposredno oko rupe) su termini iz golfa koji se ne prevode na srpski jezik. 
Previđeno je da se luksuzni hotel "Four Seasons Hotels and Resorts" otvori 2021. godine sa otprilike 50 privatnih parcela, 35 privatnih rezidencija i 100 soba i apartmana za goste.
Oko ostrva je moguće roniti i baviti se ribolovom.
Avionom je do ostrva potrebno samo osam minuta leta od grada Belizea, a vožnja luksuznim čamcem traje oko pola sata.

GPS koordinate: 17°41′45″ N, 88°02′31″ W.

Sprud 1,3 km jugoistočno od Caye Chapel

C A Y E   C A U L K E R

Caye Caulker (Caye Corker po Jefferysu 1775. godine i Owenu 1830. godine) je malo koralno krečnjačko ostrvo sa mangrovim peskom 28,8 km severoistočno od grada Belizea, 8 km južno od ostrva Ambergris Caye i 1,5-2,4 km zapadno od koralnog grebena. Dužina ostrva je 7,8 km, a širina je od 60 m do 1,2 km.

Kanal širine 50-70 m, poznat kao the Split, deli ostrvo na dva dela. Neki navode da je the Split stvorio uragan Hattie 1961. godine; međutim, ovo je uglavnom netačno. Meštani koji su ga zapravo ručno iskopali, tvrde da je to u velikoj meri objekat koji je napravio čovek. Tadašnji predsedavajući seoskog veća Ramon Reyes pripoveda da su on i drugi kopali kanal ručno, nakon što je uragan Hattie stvorio prolaz dubok tek nekoliko inča. Time je napravljen praktičan vodeni put između zapadne i istočne obale ostrva, namenjen isprva kanuima. Povećani protok plimne vode produbio ga je do 30 m,  omogućavajući prolaz većim čamcima. Prirodna erozija mekih peščanih obala plovnog puta traje do danas i preti da dodatno proširi prolaz. Severni deo ostrva ima površinu 2,29 km2, a južni 1,65 km2. Ukupna površina ostrva je 3,94 km2, mada se najčešće sreće podatak 4,5 km2.

Ostrvo se sastoji od peščanog spruda iznad krečnjačke police. Zavetrinsku stranu ostrva formira peščani greben uglavnom niži od 1 m, ali koji se u naselju uzdiže do preko 2 m. Na pojedinim mestima tog grebena ima gomila mangrova. Podvodna pećina po imenu Giant Cave nalazi se ispod ostrva u krečnjaku. Ispred naselja je plitka laguna, duboka između 15 cm i 4,3 m, koja se spaja sa koralnim grebenom na istoku.

Smatra se da je Caye Caulker bio naseljen stotinama godina; međutim, značajniji porast broja stanovnika usledio je nakon rata na Jukatanu 1847. godine, kada su mnogi mestizi mešanog porekla Maja i Španaca pobegli od masakra koji se odvijao širom Jukatana. Područje oko naselja dala je kraljica Viktorija Lucianu Reyesu oko 1870. godine. Parcele su prodate šest ili sedam porodica, od kojih većina i danas ima potomke na ostrvu. Uticaj ovih porodica je još uvek veoma očigledan.

Smatra se da je lokacija glavnog naselja na ostrvu ostala nepromenjena stotinama godina. Zaliv u zadnjem delu naselja pruža sklonište za čamce, dok greben na prednjem delu pruža dobru zaštitu od velikih talasa. Koralni pesak u blizini naselja pruža adekvatno sidrište u poređenju sa mekim blatom koji se nalazi na drugim mestima na ostrvu.

Glavna ulica

Kada je uragan Hattie pogodio ostrvo 1961. godine, olujni talas se prelio preko uskog dela naselja. Drvenu školsku zgradu, koja je u to vreme služila kao sklonište, talasi su uništili, nastradalo je 13 osoba, uglavnom dece. Centar oluje prešao je na južni deo ostrva, poštedeći ga daljeg razaranja.

Formirani su timovi za obavljanje raznih vrsta poslova. Za nekoliko nedelja izgrađene su oko 42 kuće. Pomogla je i britanska vojska, helikopterima koji su dovozili lekove i hranu. Caye Caulker je i dalje podložan direktnim udarima uragana jer nema odbranu od olujnih udara.

U novije vremen bila su najmanje četiri velika uragana koja su opustošila ostrvo, od kojih je poslednji bio uragan Keith 2000. godine. Pošto je najviša tačka ostrvo na samo 2,4 m, jak olujni talas može lako da pokrije celo ostrvo, kao što se dogodilo tokom uragana Hattie i Keith.

Naselje na ostrvu zove se Caye Caulker Village. Danas ima po jednim izvorima 1.300 stanovnika (sajt gocayecaulker.com), dok po drugim izvorima ima oko 2.000 stanovnika i njihov broj se još uvek povećava. Po popisu 2012. godine bilo je 1.500 stanovnika.

Glavna grana privrede na ostrvu pre turizma bilo je ribarstvo. Ostrvo se nalazi usred prirodnih migracionih puteva riba i mesta ge se hrane školjke i jastozi. Tokom Drugog svetskog rata, ribari koji su živeli na ostrvu takođe su sakupljali ostatke sa torpedovanih brodova na Karibima koji su isplivali na obalu. Najunosnije su bile bale gume. Smatra se da ribarska industrija izdržava oko 80 porodica na ostrvu.

Turizam je prvi put počeo na ostrvu oko 1964. godine, sa samo nekoliko posetilaca vikendom iz hotela na kopnu “Belleview”, koji je dovezao lokalni čamac pod nazivom ‘Sailfish’, koji je izgradio školski učitelj. Prvi turisti su uglavnom bili ljudi koji su radili sa vladom Belizea. Oko 1969. godine dr Hildebrand sa Univerziteta Corpus Christi počeo je svake zime sa grupom od 24 studenta da posećuje ostrvo u cilju ekspediciju o morskoj biologiji. U to vreme do ostrva su našli put i bekpekeri, ali prevoz je bio samo ribarskim brodovima i nije bilo smeštaja. Porodica Auxillou bila je pionir turističke industrije, a prve časove ronjenja i putovanja započeli su krajem šezdesetih godina XX veka.

Kako su gliseri ušli u upotrebu sedamdesetih godina, turisti su postali redovniji. Hipici prateći takozvanu “Gringo stazu” prošli su kroz ostrvo (mnogi od njih su koristili lako dostupnu marihuanu). Ugled se širio od usta do usta.

Danas, raznovrsna privreda i dalje se bazira na jastozima, ribi i turistima. Nedavni uragani su imali veliki uticaj na lov jastoga, kao i na vegetaciju. Ekologija ostrva se polako vraća na vreme pre oluja. Ostrvo sada postaje centar okupljanja slikara i muzičara. Postoji oko 57 hotela sa 887 soba i veliki broj restorana i prodavnica. Ostrvo je popularno među surferima.

Mali avioni i asfaltna pista aerodroma Caye Caulker mogu izgledati neobično posetiocima koji su navikli na mlazne avione i dugačke betonske piste. Za one putnike koji preferiraju rutu koju uobičajeno koriste meštani, postoje redovni taksi brodići iz grada Belizea i San Pedra, a prevoznici su “San Pedro Ekxress” i “Ocean Ferry”. Plovilo obično ima dva do četiri velika motora i prevoz traje 30-50 minuta u zavisnosti od vremenskih uslova i veličine čamca.

Kada se dođe na ostrvo, glavni način prevoza je jednostavno pešačenje. Putevi su dobro definisani, a prelazak ostrva traje najviše 20 minuta. Bicikli i golf kolica su takođe uobičajeni vid prevoza i mogu se lako iznajmiti. Turisti skloni opekotinama od sunca treba da preduzmu dodatne mere predostrožnosti, jer je ostrvo u potpunosti pokriveno belim koralnim peskom, a reflektovana sunčeva svetlost može izazvati blage opekotine čak i u hladovini. Sa ostrva se nekoliko puta nedeljno organizuju ronilački izleti do Velike plave rupe, ali je ona udaljena čak 70 km.

GPS koordinate: 17°45′34″ N, 88°01′36″ W.

A M B E R G R I S   G R O U P

Ova grupa ostrva geografski je odvojena od ostatka države. Ambergris Caye je daleko na severoistoku i najveće je ostrvo Belizea površine 64 km2. Od ostalih ostrva ističu se Cayo Deer (7,3 km2), Cayo Bracilete (2,2 km2), Cayo Cangrejo (1,8 km2), Blackadore Caye, Cayo Espanto itd. Prema sajtu List of islands of Belize ukupna površina svih sprudova grupe je 76,8 km2. Po popisu iz 2012. godine u ovoj grupi je živelo oko 13.400 stanovnika, od čega deset na sprudu Blackadore Caye, a preostali na ostrvu Ambergris Caye.

Opis ostrva grupe:

AMBERGRIS CAYE se proteže 40 km južno od pretežno veštačkog useka Boca Bacalar Chico koji čini granicu između Belizea i Meksika. Širina varira od 90 m do 6,5 km, a za površinu je već rečeno da iznosi 64 km2. Iako administrativno pripada distriktu Belize, najbliža tačka na kopnu je u distriktu Corazal, od koje je ostrvo udaljeno preko 17 km.

Kanal koji predstavlja granicu Belizea (odnosno ostrva Ambergris Caye) i Meksika

Ostrvo je dobilo ime po ćilibaru. Čovek nije mnogo uticao na izgled ostrva, tako da se ono uglavnom sastoji od prstena od belog peska na plažama i mangrovnim močvarama u unutrašnjosti. 

Jefferys je u svojoj karti iz 1775. primetio da je na njemu bilo "mnogo jelena i da se ćilibar često nalazi na njegovoj plaži". Henderson (1811) ga je opisao kao "prilične veličine, obiluje velikim jezerima sa slatkom vodom i u većini godišnjih doba... obilno opskrbljenog mnogim vrstama divljači". Alen (1841) je takođe naveo da je sprud dobio ime "po plodovima njegovih obala". 
Sedimente i geologiju ostrva detaljno je proučavao Ebanks i razlikuje četiri glavne komponente ostrva:
(a) Greben privetrinske plaže, linearno peščano telo duž istočne strane ostrva, debljine oko 3 m iznad stene, dostiže 1,2-2,4 m nadmorske visine (sa maksimumom od 6,6 m u San Pedru) i širine 90-460 m. 
(b) Supratidalno područje (iznad nivoa plime), formirano od finih sedimenata sa dolomitskim korama i ekstremnim uslovima sredine (prosečni salinitet 76,3‰, opseg 41,5-123,8‰; maksimalna temperatura vode 42ºC). Ovi grebeni dostižu 0,3-1,3 m nadmorske visine.
(c) Unutarostrvske lagune: bare ovalnog oblika, često sa lučnim i glatkim zavetrinskim obalama i nepravilnim privetrinskim obalama, one veće duboke su 1,3-2 m, plićaci dubine do 0,6 m zauzimaju oko jedne trećine ukupne površine spruda.
(d) Površina krečnjaka neizvesne starosti. 
Peščani greben privetrinske strane ostrva pokriven je kokosovom šumom. Na zavetrinskoj strani greben se naslanja na mangrove. U naselju San Pedro postoji uvedeno drvećo, žbunje i bilje. Vredi napomenuti da je vegetacija Ambergris Caya bila pod uticajem čoveka i pre dolaska Evropljana. Otkriveno je nekoliko lokacija na kojima su boravile Maje, a u iskopinama je pronađen "uglavnom kuhinjski otpad, sastavljen od ogromnog broja školjki, ljuštura, ostriga, kornjača i rakova, kao i ogromnih količina ribe koja naseljava okolne vode. Među njima su bile brojni delovi grnčarije, svi grubi, crvene i sive boje, domaće proizvodnje, veliki broj polomljenih vrhova koplja izrađenih od kremena, sa nekoliko slomljenih noževa od opsidijana, mnogo kamenih i grnčanih tegova za potapanje ribarskih mreža i nekoliko polomljenih ručnih mlinova za kukuruz. Pronađene su i kosti nekoliko malih sisara, ali nijedna kost jelena ili divlje svinje, kakve se obično nalaze na većini lokacija Maja na kopnu". Kasnije je Gann (1927) pominjao "nebrojene grobne i kuhinjske humke duž obale". 
Na zavetrinskoj strani ostrva Ambergris Caye Mangrovski ima nekoliko sprudova (Deer Caye, Swab Caye, Blackadore Caye, Mosquito Caye), dok se pored južne obale nalaze se mali mangrovski sprudovi, a takođe i veće ostrvo Cangrejo Cay (1,8 km2).
Grad San Pedro je najveće naselje i jedini grad na ostrvu, a postoji i niz malih sela i odmarališta. San Pedro je 2012. godine imao 13.381 stanovnika. Prema procenama iz sredine 2015. godine imao je oko 16.444 stanovnika, pa je tako drugi po veličini grad u okrugu Belize. Nekada uspavano ribarsko selo dobilo je status grada 1984. godine.
Stanovnici San Pedra su poznati kao San Pedranos i većina njih je poreklom iz Meksika. Većina tečno govori i španski i engleski. Zbog uticaja kreolskog jezika baziranog na engleskom, većina stanovnika govori engleski, kao i srednji oblik između engleskog i španskog koji je poznat kao "kuhinjski španski". Kaže se da neko nije pravi San Pedranos ako ne zna da peca.
Za grad se kaže da je inspiracija za pesmu "La Isla Bonita" iz 1987. godine, što u prevodu sa španskog znači prelepo ostrvo. Pesma koju su napisali Madonna, Patrick Leonard i Bruce Gaitsch počinje stihom "sinoć sam sanjao San Pedro". Međutim, Madonna je izjavila da se pesma ne odnosi na bilo koje određeno mesto.
Prvi stalni doseljenici u San Pedro su stigli između 1848. i 1849. godine. To su verovatno bili rođaci ribara koji su prethodno izgradili ribarske kampove na obali i preselili su svoje porodice na sigurno ostrvo kada su se pobunile Maje Santa Cruz. U početku su bile samo četiri porodice, kojima su se ubrzo pridružile i druge iz obližnjeg područja Bacalar. Naselje je ubrzo preraslo u selo od oko 30 kuća i preko 50 stanovnika. Naseljavanje ostrva Ambergris Caye bilo je tipično za ovaj opšti obrazac. Izbeglice koje su došle da žive bili su farmeri i ribari sa poluostrva Jukatan, koji su nastavili ove aktivnosti u San Pedru.
Turizam je važan za razvoj ostrva, a započeo je u ranim sedamdesetim godinama XX veka, te znatno porastao do kraja veka. Glavne atrakcije su koralni greben i plaže. Tu su i zaštićena područja Hol Chan Marine Reserve, Shark Ray Alley, Bacalarchico i mnoga druga. Turiste posebno privlači ronjenje, toliko da za ronioce na ostrvu postoje dve hiperbarične dekompresijske komore. Veći deo ostrva je rezervisan za nacionalni park i rezervat divljih životinja što ograničava mogućnosti za izgradnju nekretnina. Severno od grada San Pedra nalazi se lokacija Belize Secret Beach, jedna od najpopularnijih plaža u Belizeu. Često se naziva "najgore čuvanom tajnom San Pedra", pošto oblast tek treba da doživi značajan razvoj, ali je postala sve popularnija destinacija za turiste i lokalno stanovništvo. Secret Beach takođe sadrži vrtače i pećine. U gradu je muzej "Ambergris". 
Aerodrom "John Greif II" opslužuje San Pedro i Ambergris Caye. Ima objekte za održavanje i terminale, kao i asfaltiranu i obeleženu pistu. Aerodrom je preimenovan iz aerodroma "San Pedro" u aerodrom "John Greif II" 2010. godine. Vazdušni saobraćaj sa ostrvom obavljaju avio kompanije "Tropic Air" i "Maya Island Air". Letovi su iz gradova Belize, Belmopan, Corozal, Sarteneja i sa ostrva Caye Caulker i Caye Chapel. Vreme leta od grada Belizea iznosi 14 minuta. 
Drugi način dolaska na Ambergris Caye je jednim od brojnih brzih brodova iz grada Belizea, a vožnja traje 1:35 h. Do ostrva se takođe može doći trajektom iz luke Chetumal u Meksiku, na samoj granici sa Belizeom.

Na samom ostrvu glavni vid transporta na motorni pogon su kolica za golf. Severni put je dugačak preko 20 km i značajno je proširio razvoj odmarališta i kuća na plaži sa boljim pristupom nego samo čamcima.

Aerodrom

CAYO ESPANTO I se nalazi samo 4 km od obale Belizea. Ovaj sprud je dugačak 520 m, ima najveću širinu 360 m i površinu 1,2 ha. Njegova glavna karakteristika je kanal dužine 180 m, koji je sa jugoistoka usečen u sprud. Nije poznato da li je kanal veštačkog ili prirodnog porekla.

Ovaj sprud se brka sa istoimenim sprudom na kome se nalazi luksuzno odmaralište.

GPS koordinate: 17°56′50″ N, 88°07′21″ W.

CAYO ESPANTO II (ostrvo užasa, terora) se nalazi 580 m od ostrva Ambergris Caye. U privatnom je vlasništvu, a vlasnik je Jeff Gram.

Do 1997. godine sprud je bilo bezimen i zajedno sa dva susedna sićušna spruda formirao je Pinkerton Islands. Pomenute 1997. godine agent za nekretnine Jeff Gram iz Atlante kupio je sprud i preimenovao ga u Cayo Espanto, jer je bilo prokleto prema lokalnoj tradiciji. U decembru 1998. godine Gram je otvorio odmaralište sa pet bungalova za goste (sada ih ima sedam). Na sprudu se nalazi helidrom, spa centar, sala za fitnes i PADI – ronilački centar. Razne poznate ličnosti gostovale su na sprudu Cayo Espanto u prošlosti, između ostalih Leonardo DiCaprio, koji je posetio obližnji sprud  Blackadore Caye sa Jeffom Gramom da bi tamo izgradio još jedno odmaralište.

Cayo Espanto predstavlja oličenje luksuza. Za vreme boravka u vešto nameštenoj vili, gosti su počašćeni spektakularnim pogledom na blistavo Karipsko more i imaće ličnog domaćina. Beli pesak, palme, privatne verande i azurna voda čine svaki centimetar tropskim rajem. Može se čak rezervisati celo ostrvo.

Cena punog pansiona za jedan dan za dve osobe kreće se od 1.800-3.500 USD, a za najam celog spruda (maksimalan broj gostiju je 18) plaća se od 16.000-21.000 USD u zavisnosti od sezone.

GPS koordinate: 17°54′55″ N, 88°00′00″ W.

SAVANNAH CAYE (Savana Caye) je sprud koji se nalazi zapadno od ostrva Ambergris Caye. Zahvata površinu od 1 ha i ima puno visokih belih mangrova.

Na Google Earthu se ne uočava, pa zato nema GPS koordinata.

CAYO ROSARIO je mali sprud koji se nalazi unutar granica Pomorskog rezervata “Hol Chan”. Dužina spruda je 130 m, a od ostrva Ambergris Caye udaljen je 800 m. Cayo Rosario je prodat privatnom investitoru koji je izneo svoje planove koji bi doveli do njegovog monumentalnog razvoja.

Gore je sadašnji izgled Cayo Rosario, a dole je kako bi trebalo da izgleda po projektu

Međutim, da bi se ti planovi realizovali, potrebno je mnogo radova oko spruda.

Zajednica San Pedra održala je nekoliko sastanaka na kojima je izrazila svoju zabrinutost i oštro se usprotivila projektu jer smatraju da bi to izazvalo negativne efekte na životnu sredinu i turističku industriju. Nacionalni komitet za procenu životne sredine (NEAC) odobrio je razvojni projekat.

GPS koordinate: 18°01′38″ N, 87°57′14″ W.

BLACKADORE CAYE (Cayo Negro, Cayo Sumba) se nalazi 11 km istočno od kopnenog dela Belizea i 7,5 km zapadno od ostrva Ambergris Caye. Sprud je veoma čudnog oblika, dugačak je čak 3,5 km, a najveća širina ne dostiže ni 200 m. Zahvata površinu od 43 ha i izdiže se na samo 1 m nadmorske visine. Po podacima za 2014. godinu na sprudu je živelo 20 stanovnika.

Sprud je na nautičkim kartama XVII veka označen kao Cayo Sumba, a i danas se tako zove na španskom jeziku. Najstariji dokaz naseljavanja su dna flaša pronađena na ostrvu, za koja je utvrđeno da potiču iz oko 1650. godine. Za sprud se sreće i naziv Cayo Negro.
2005. godine Blackadore Caye su za 1,75 miliona američkih dolara kupili Jeff Gram, vlasnici Cayo Espanto i američki glumac Leonardo DiCaprio, koji su želeli da na njemu izgrade odmaralište zajedno sa hotelom iz lanca "Four Seasons". DiCapriov plan za ostrvo sadrži razvoj ekološkog odmarališta. Vizija projekta je da se poveća biološko zdravlje vrsta na ostrvu i okolnim vodama, dok istovremeno služi kao luksuzno odmaralište za goste. Predviđeno je da se odmaralište u potpunosti napaja obnovljivom energijom. 
DiCaprio je otkrio sprud 2004. godine dok je bio na ronilačkom odmoru na sprudu Cayo Espanto. Gram i DiCaprio su 2015. godine potpisali ugovor sa američkom kompanijom za nekretnine "Delos", koji je predviđao otvaranje odmarališta sa najvišim mogućim fokusom na ekologiju 2018. godine. Nakon odlaganja otvaranje je planirano za 2019. godinu, ali do njega nije došlo ni do sredine 2020. godine. Tada je planiran hotel, 36 bungalova i 36 vila. Nakon protesta lokalnih ekoloških grupa i međunarodnih ribarskih lobista, koji su istakli da prihod od mušičarskih tura za turiste premašuje projektovani prihod od rada odmarališta, naterali su da Gram i DiCaprio revidiraju svoj pristup i novi rok za otvaranje pomeren je najranije za 2027. godinu.

GPS koordinate: 18°01′38″ N, 88°01′36″ W.

ROSEWOOD CAYE ima fantastičnu lokaciju, na samo od 1,8 km od ostrva Ambergris Caye i 7,3 km od spruda Blackadore Caye Leonarda DiCapria.

Sprud površine 10 ha deo je grupe ostrva Bracilette Caye i odvojen je od glavnog južnog spruda grupe Bracilette Caye dubokim plovnim vodenim kanalom širine 15 m, koji takođe omogućava odličan pristup imanju.Predviđeno je da se na sprudu izdradi eko-hotel srednje veličine ili stambeni kompleks sa najviše 100 privatnih vila. Sprud raspolaže netaknutom plažom sa belim peskom, ima čvrstu krečnjačku bazu pogodnu za izgradnju i sigurnu zaštićenu luku na severnoj obali imanja odličnu za izgradnju marine.
Koralni greben Belizea je lako dostupan kroz letovalište "Blue Reef" koje se nalazi na istočnoj obali ostrva Ambergris Caye.

Prodajna cena spruda iznosi 3 miliona USD.

GPS koordinate: 18°02′42″ N, 87°56′57″ W.

SWAB CAYE se nalazi 2,4 km severoistočno od spruda Blackadore Caye, 1,6 km jugozapadno od spruda Deer Caye, 11,6 km od kopnenog dela Belizea i 7,3 km od ostrva Ambergris Caye. Dužina spruda je 300 m, a površina oko 1,6 ha

GPS koordinate: 18°03′49″ N, 88°00′08″ W.

DEER CAYE (sprud jelena) je sprud neobičnog oblika, udaljen 3,6 km od ostrva Ambergris Caye. Dužina ovog spruda je 4 km, a najveća širina je 2,2 km.

U oglasu za prodaju navedena je poršina 603 jutara, što je 240 ha ili 2,4 km2. Po merenjima na Google Earthu dobija se površina 3 km2, a po sajtu List of island of Belize površina je neverovatnih 7,3 km2. Ovaj sprud je san projektanata, pošto ima 14 km obale, što ga čini savršenim za razvoj odmarališta, u blizini turističkog centra Ambergris Caye, ali daleko od ostrvske gužve. Ekološka analiza je završena. Do ostrva Ambergris Caye sa spruda Deer Caye stiže se nakon kraće vožnje čamcem, tako da se lako dolazi do prodavnice, ambulante i banke.

Ovaj sprud je takođe udaljen 14 km od Nacionalnog parka i pomorskog rezervata “Bacalar Chico” i 16 km od koralnog grebena, što ga čini odličnom lokacijom za ronjenje.

Prodajna cena spruda iznosi 15 miliona USD.

GPS koordinate: 18°05′11″ N, 87°58′20″ W.

PEDRO ISLAND se nalazi 400 m severno od spruda Deer Caye, ali je neuporedivo manje veličine. Dugačak je 180 m i ima površinu od 2,5 jutara, odnosno 1 ha. Ovaj prelepi sprud je lociran u  prirodnom i mirnom okruženju, a morska voda koja zapljuskuje njegove obale je prelepe tirkizne boje i bogata je morskim životom. Lokacija spruda čini ga idealnim mestom za mušičarenje. Dosta ribolovaca postavlja na sprudu kampove u kojima provodi do nedelju dana. Sprud je savršeno mesto za svakog investitora koji želi da izgradi objekte na plaži. Prodajna cena spruda iznosi 1,5 milion USD.

GPS koordinate: 18°06′13″ N, 87°58′13″ W.

TURQUOISE CAYE se nalazi 320 m severoistočno od spruda Pedro Caye, od kojeg je po površini približno duplo veće. Dugačko je 280 m. Ima površinu po oglasu za prodaju od 1,9 ha, ali prema merenju na Google Earthu površina spruda je oko 2,2 ha.

Ovaj privatni sprud je odlična prilika za ulaganje. Prikladno nazvan Turquoise Caye, ovaj sprud u privatnom vlasništvu mogao bi se pretvoriti u mesto za privatni odmor u blistavim karipskim vodama Belizea. Nalazi se samo 8,6 km od dugo očekivanog planiranog zelenog projekta Leonarda DiCapria i "Four Seasons" na sprudu Blackadore Caye.
Turquoise Caye je savršeno mesto za privatno odmaralište ili jednostavno utočište za prijatelje i porodicu. Pošto je sprud još uvek u sirovoj, nerazvijenoj fazi, može se transformisati u šta god se poželi i dovoljno je veliki da se koristi za dvostruku namenu. Turquoise Caye može da donese dodatni prihod, ukoliko se otvori za javnost i obezbedi smeštaj za posetioce.

Prodajna cena spruda iznosi 700.000 USD.

GPS koordinate: 18°06′27″ N, 87°57′59″ W.