
Month: June 2024
-
10. NOVOSIBIRSKA OSTRVA
Read More: 10. NOVOSIBIRSKA OSTRVANovosibirska ostrva (Новосиби́рские острова́) nalaze se između Laptevskog i Istočnosibirskog mora, oko 50 km severno od istočne obale Sibira. Administrativno pripadaju Jakutiji, najvećoj administrativno-teritorijalnoj jedinici na svetu površine preko tri miliona km2. Podatak o površini arhipelaga varira u zavisnosti od izvora, najtačniji je po mojoj proceni 36.600 km2, dok je u ruskim izvorima 38.400 km2.…
-
11. ISTOČNOSIBIRSKO MORE
Read More: 11. ISTOČNOSIBIRSKO MOREIstočnosibirsko more (Восто́чно-Сиби́рское мо́ре) je periferno more Severnog ledenog okeana. Nalazi se između Novosibirskih ostrva na zapadu i Vrangelovog ostrva na istoku. Ovo more graniči se sa Laptevskim morem na zapadu i Čukotskim morem na istoku. Ovo more je jedno od najmanje proučavanih u Severnom ledenom okeanu. Odlikuje se teškom klimom, niskim salinitetom vode i…
-
17. S A H A L I N
Read More: 17. S A H A L I NSahalin (Сахалин, ranije poznat i kao Karafuto) je najveće ostrvo Rusije, locirano pored istočne obale Azije. Zapuljuskuju ga vode Ohotskog i Japanskog mora. Od azijskog kopna razdvojen je Tatarskim moreuzom, čiji se najuži deo zove moreuz Neveljskog, širine 7,3 km i zimi se ledi. Od japanskog ostrva Hokaido deli ga moreuz Laperuza širine 42 km.…
-
15. OHOTSKO MORE
Read More: 15. OHOTSKO MOREOhotsko more (Охóтское мóре) dobilo je naziv po reci Ohoti (lov). Ranije se zvalo Lamsko i Kamčatsko more. Nalazi se u severozapadnom delu Tihog okeana i praktično je potpuno oivičeno obalom i ostrvima. Nalazi se između istočne obale Evroazije, njenog poluostrva Kamčatka, Kurilskih ostrva, severne obale ostrva Hokaido i istočne obale ostrva Sahalin. Od Japanskog…
-
14. BERINGOVO MORE
Read More: 14. BERINGOVO MOREBeringovo more (Бе́рингово мо́ре) je more na severnom kraju Tihog okeana između Severne Amerike i Azije. Ime je dobilo po istraživaču Vitusu Beringu, danskom oficiru i moreplovcu u službi Ruskog carstva. Ovo more se nalazi između zapadne obale Aljaske (SAD) i istočne obale Sibira (Rusija). Na severu je Beringovim moreuzom spojeno sa Čukotskim morem i…
-
13. ČUKOTSKO MORE
Read More: 13. ČUKOTSKO MOREČukotsko more je deo Severnog ledenog okeana između Čukotskog poluostrva i Aljaske. Na jugu je preko Beringovog moreuza povezano sa Beringovim morem i Tihim okeanom, na zapadu je povezano sa Istočnosibirskim morem preko moreuza Longa, a na istoku je povezano sa Boforovim morem u predelu rta Point Barrow. Ima površinu od oko 595.000 km2 i…
-
16. JADRANSKO MORE
Read More: 16. JADRANSKO MOREJadransko more je ogranak Sredozemnog mora, koji razdvaja Apeninsko poluostrvo od Balkanskog poluostrva, odnosno Apenine od Dinarida. Jadran je najseverniji rukavac Mediterana, koji je s njim spojen preko Otrantskih vrata (morski prolaz između Jadranskog i Jonskog mora). More se pruža od Tršćanskog zaliva do Otrantskih vrata pravcem severozapad-jugoistok u dužini od 783 km. Prosečna širina mora je od 87-210…
-
15. OSTRVA OKO SARDINIJE (Sredozemno more)
Read More: 15. OSTRVA OKO SARDINIJE (Sredozemno more)Ostrva koja okružuju Sardiniju nalaze se u dva mora. Istočnu obalu Sardinije zapljuskuje Tirensko more, a zapadnu obalu Sredozemno more. Međutim, na italijanskoj wikipediji pojavljuje se naziv Sardinsko more (Mar di Sardegna). Ono se, navodno, nalazi između Sardinije i španskih Balearskih ostrva. Međutim, Međunarodna hidrografska organizacija definiše ovo područje kao Sredozemno more i ne prepoznaje…
-
14. OSTRVA OKO SARDINIJE (Tirensko more)
Read More: 14. OSTRVA OKO SARDINIJE (Tirensko more)Ostrva koja okružuju Sardiniju nalaze se u dva mora. Istočnu obalu Sardinije zapljuskuje Tirensko more, a zapadnu obalu Sredozemno more. Međutim, na italijanskoj wikipediji pojavljuje se naziv Sardinsko more (Mar di Sardegna). Ono se, navodno, nalazi između Sardinije i španskih Balearskih ostrva. Međutim, Međunarodna hidrografska organizacija definiše ovo područje kao Sredozemno more i ne prepoznaje…
-
10. OSTRVA OKO SICILIJE
Read More: 10. OSTRVA OKO SICILIJESatelitska ostrva Sicilije razbacana su u tri mora: Tirenskom, Sredozemnom i Jonskom. Posebno su opisane grupe ostrva: Eolska, Egadska (sa ostrvima Isole dello Stagnone) i Pelagijska, zajedno sa satelitskim ostrvima i ovo poglavlje ih ne obuhvata. Opis ostrva oko Sicilije počinje sa ostrvcetom Isola Bella koje administrativno pripada Gradu Messini. Zatim su ostrva poređana u…
Search
Popular Posts
-
09. G R A C I O S A
Sa takvim imenom, koje je u potpunosti opravdano, nemoguće je ne smatrati Graciosu destinacijom za odmor. Jedno je od najmanjih ostrva i nazvano je Belo ostrvo zbog prisustva trahitnih stena od kojih je poprimilo beličastu boju. Graciosa je ostrvo koje se preporučuje onima koji žele da se odmore na moru na Azorima jer je izbor…
-
05. S Ã O J O R G E
Usko i izduženog oblika, ostrvo São Jorge zauzima centar arhipelaga. Njegova posebnost su fajãs, ravni delovi kopna uz more nastali kao rezultat vulkanskih erupcija koje su dospele do vode ili kao rezultat odrona zemlje i stena sa litica iza njih. Ima ih mnogo (neki kažu više od 40, a neki više od 70) i mnogi…
-
03. P I C O
Da odete na planinski odmor usred Atlantika? Ako vam se ova ideja sviđa, idite na Pico, drugo po veličini ostrvo Azora. Nazvan po planini, koja je ujedno i najveća atrakcija ostrva: visoka 2351 m, Montanha do Pico je najviši vrh ne samo arhipelaga već i čitave Portugalije, kao i jedan od najviših vulkana na svetu.…