Površina: 1,07 km2
Dužina obale: 8,1 km
Koeficijent razuđenosti: 2,21
Najviši vrh: (30 m)
Broj stanovnika: –
Mali Brijun (ili Mali Brion) se nalazi u severoistočnom delu arhipelaga Brijuna, 125 m severno od Velog Brijuna. Od Velog Brijuna ga deli moreuz Tisnac, a od kopnenog dela Hrvatske (Istre) Fažanski kanal. Najbliža tačka na kopnu je rt Mrtulin, udaljen 3,23 km.
Mali Brijun je polukružno ostrvo, sa centralnim ulazom, lukom Sveti Mikula, koja se otvara prema jugu. Meni oblik ostrva liči na veliko grčko slovo “omega” (Ω).
Mereći sredinom ostrva i prateći njegov luk, dobija se za dužinu ostrva oko 2,6 km. U jugoistočnom delu Mali Brijun ima najveću širinu od 830 m.
Obala predstavlja niz rtova i uvala.
Među prvima trebalo bi pomenuti:
• rt Glavina, severnа оbala;
• rt Lansir, severoistočna obala;
• rt Sokol, jugoistočna obala i najistočnija tačka ostrva;
• rt Kadulja, jugozapadna obala;
• rt Hlibine, najzapadnija tačka.
Među uvalama, pored Svetog Mikule, trebalo bi pomenuti:
• uvala Pisak na zapadu, jedini zaliv duž unutrašnje obale osim Svetog Mikule;
• uvala Tunjarica takođe na zapadu, ali duž spoljne obale Malog Brijuna;
• uvala Črnika na severozapadu;
• uvala Zenadija na severu;
• uvala Sokol na istoku.
Zapadno od Malog Brijuna nalazi se nekoliko ostrvaca arhipelaga: Sveti Marko, Obljak (ili Okrugljak), Gaz, Supin (ili Šupin) i Supinić (ili Šupinić).
Da je Mali Brijun bio naseljen od davnina, svedoče ostaci ljudskih naselja na ostrvu.
Fort Minor
U XIX veku Austrougarska je na ostrvu podigla tvrđavu Fort Brioni Minor, kako bi držala pod kontrolom ulaz u Fažanski kanal. Fort Brioni Minor je uz Fort Tegetthoff na Velom Brijunu činio najzapadnije tvrđave prvog sistema odbrane austrougarske ratne luke u Puli. Tvrđava se gradila tokom posljednjih pet godina XIX veka, pa je nakon završetka izgradnje postala najvećom austrougarskom tvrđavom na Jadranu. U brijunskom arhipelagu nalazile su se još četiri tvrđave.
Dimenzije tvrđave iznosile su 175 x 90 m, a u njoj je boravila posada od 12 oficira i 530 vojnika. Tvrđava se prostire na površini od 15.750 m2, a štitilo ju je 20 topova velikog dometa.
U novije vreme, s obzirom na sve veći porast posete, tvrđava se koristi kao scena pozorišt "Ulysses" na otvorenom za turiste. Prikazuju se predstave poput "Kralja Lira", "Medeje", "Hamleta", "Tesla Electric Company" i "Pijane noći 1918".
Od navedenih susednih ostrvaca, najinteresantiji je šarmantini Gaz (površine 6,25 ha) – “zaštitno lice” Briona, a osim po obliku, zanimljiv je i zbog ostataka suvozidina, zidina građenih samo od kamena, bez veziva, visokih i do četiri metra.
Logo Nacionalnog parka Brijuni, a to je ribica na plavoj pozadini, nije samo jednostavan simbol morskog života i prirodne lepote. Inspiracija za logo bilo je jedno od ostrva brijunskog arhipelaga – Gaz, čija je obala duga nešto više od kilometra.
Iz ptičje perspektive, ostrvo ima nepogrešiv oblik ribe, a ako se pogleda iz vazduha, primetiće se i neobična građevina. Reč je o ostacima veće stambene zgrade sa rezervoarom za vodu, opasana ostacima suvozida visine do četiri metra. Nažalost, u izgledu ostrva može se uživati samo iz vazduha, jer su posete dozvoljene samo stručnjacima u okviru istraživanja.
Specifičan oblik Gaze razlog je što su se Brioni našli na brojnim svetskim rang listama ostrva zanimljivih oblika, što dodatno doprinosi popularnosti prelepog ostrva.