Lezbos, Lezb ili Mitilena (grčki Λέσβος)je grčko ostrvo u severoistočnom delu Egejskog mora blizu maloazijske obale. Po površini je treće među grčkim ostrvima, osmo je po veličini u Mediteranu, a među evropskim ostrvima zauzima 28. mesto.

Posle 10 godina pauze, 2013. godine turisti iz Srbije u organizaciji turističkih agencija krenuli su na Lezbos. U ponudi su hoteli koji se nalaze u mestima Petra, Anaxos, Molyvos i Skala Kallonis. Lezbos možda nije pravi izbor za mlade, željne ludog provoda. Ali, zato će ljubitelji prirode i prirodnih lepota, koji imaju potrebu da se opuste i da uživaju u plivanju, i koji hoće da dožive pravi duh Grčke, upravo na ovom mestu moći da vide autentičan način života jednog običnog Grka. Obala je puna malih laguna u kojima svako može da nađe svoj deo plaže i prepusti se uživanju na moskim talasima.

Geografija

Lezbos je, moglo bi se reći, trouglastog oblika, da nema dva velika zaliva sa veoma uskim ulazima. Na zapadnoj obali je veći zaliv Kallonis, dužine preko 20 km, površine 110 km2  i prosečne dubine 10 m. Povezan je sa Egejskim morem kanalom dužine 4 km, koji na najužem mestu ima širinu od 1 km. Na jugoistočnoj obali je zaliv Geras (ili Ieras ili Yeras), dužine preko 13 km i površine 42 km2. Povezan je sa Egejskim morem kanalom dužine 5 km, koji na najužem mestu ima širinu 300 m.

Turska obala nije daleko od Lezbosa i okružuje ostrvo sa severne i istočne strane. Severni delovi Lezbosa su udaljeni od turske obale samo 9 km, a istočni oko 13 km.

Površina Lezbosa je 1.630 km2, dužina obale je 371 km, a koeficijent razuđenosti iznosi 2,59.

Preovlađuje planinsko zemljište sa dva visoka vrha. Lapetymnos na severnom delu ostrva visok je 968 m, a Olympus na južnom delu ostrva niži je za samo 1 m. Ostrvo, iako bogatom vegetacijom, nema reka, već samo potoke. Od posebnog značaja je Evergetoula u centralnom delu ostrva, a na mestu gde se uliva u zaliv Gera formira važnu močvaru, najveću na ostrvu (na slici). Ostali važniji tokovi na ostrvu su Tsiknias, Tsihliotas, Milopotamos, Sedoundas i Almiropotamos.

Lezbos je vulkanskog porekla, što se manifestuje kroz nekoliko toplih izvora (o tome opširnije niže u posebnom poglavlju).

Ostrvo je zeleno, popularno nazvano “smaragdnim ostrvom”, sa raznovrsnom biljnim svetom koji ga pokriva. 11 miliona maslinovih stabala (po drugim poodacima ima ih čak 15 miliona) pokriva oko 40% ostrva, zajedno sa stablima sredozemnog voća. Šume mediteranskog bora, kestena i nešto hrasta zauzimaju oko 20% površine, dok je preostali deo pod žbunjem, travama i urbanim celinama. Zapadni deo Lezbossa je potpuno druga priča, to je suv i jalov predeo, a razlog je delovanje vulkana. Na tom delu Lezbosa nalazi se druga po veličini na svetu (najveća je u Arizoni) okamenjena šuma sekvoje. Fosilne biljke pronađene su na više lokacija u zapadnom delu ostrva. Fosilna šuma formirana je tokom kasnog oligocena do početka ili sredine miocena intenzivnom vulkanskom aktivnošću u toj oblasti. Vulkansko stenje dominira u centralnom i zapadnom delu ostrva. Produkti vulkanske aktivnosti pokrili su vegetaciju i proces fosilizacije je započeo tokom povoljnih uslova.

Klima na Lezbosu je blaga mediteranska. Prosečna godišnja temperatura iznosi 18°C. Izuzetno sunce ga čini jednim od najsunčanijih ostrva Egejskog mora. Sneg i niske temperature su retkost. Leti je veoma ugodno, budući da je vlažnost vazduha mala i prosečno iznosi 56%. Zabeležene su temperature vazduha u rasponu od -4,4°C do 40,0°C. Jul je topliji od avgusta, a jun od septembra. Najviše padavina ima u decembru, a potom u januaru.

Istorija

Lezbos je naseljen još u bronzano doba, a pretpostavlja se da su ga naselili Eolci sa grčkog kopna, pretežno iz Tesalije. Prvi put je spomenut u zapisima Hetita kao Lazpas. U grčkoj mitologiji zaštitnik ostrva se takođe zvao Lezbos, sin Lapita koji je za ženu uzeo Matimnu. Bogata nalazišta grnčarije koja su pronađena na ostrvu svedoče o kulturnom kontinuitetu stanovnika Lezbosa još od neolita. Lezbos je bio pod Persijcima od 546. godine p.n.e. do bitke kod Salamine 480. godine p.n.e. U kratkom periodu Lezbos je bio član Atinske konfederacije. Delom Rimskog carstva postao je 79. godine p.n.e. Zatim je Lezbos bio pod Vizantijom, kada je 1355. godine dodeljen Đenovljanima iz ekonomskih i političkih razloga. Turci su osvojili Lezbos 1462. godine i ostrvo je tada bilo poznato po turskom imenu Midilli. Turska vlast na ostrvu trajala je sve do 1912. godine kada je Lezbos postao deo moderne Grčke.

Važna arheološka nalazišta na ostrvu su neolitske pećine Kagiani, koje su verovatno služile kao zaklon pastirima, neolitsko naselje Chalakies i prostrano naselje Thermi (3000-1000. godine p.n.e.). Najveće naselje je pronađeno u mestu Lisvori (2800-1900. godine p.n.e.), ali je deo nalazišta potopljen u more.

Na Lezbosu je rođeno nekoliko poznatih osoba. U starom veku to su bili Arion (razvio vrstu pesme ditiramb), Terpander (prethodnik tragedije), Alcaeus (lirski pesnik) i čuvena pesnikinja Sapfo. Aristotel i Epikur su živeli na Lezbosu neko vreme. Od savremenika najpoznatiji je dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1979. godine pesnik Odysseus Elytis, potomak stare porodice sa Lezbosa.

Lezbijska ljubav (seksualni odnos između dveju žena) je dobila naziv upravo po ovom ostrvu, na kome je živela pesnikinja Sapfo, nabeđena da je vodila ljubav sa ženama. Zbog ove aluzije, оstrvo Lezbos је je danas turistički cilj mnogim lezbejkama. Vlasti ostrva Lezbos su ranije posmatrali ovo sa velikom skepsom i delimično su zabranjivali uplovljavanje brodova sa ovim “turistima”. U današnje vreme žarište lezbejskog pokreta je u zapadno položenom gradu Eresosu, ujedno i rodnom gradu pesnikinje Sapfo.

Stanovništvo

Po popisu iz 2011. godine na Lezbosu je bilo 85.330 stanovnika. Glavni grad i luka je Mytilene (29.656 stanovnika) na jugoistočnom delu ostrva i u njemu živi više od trećine stanovnika ostrva. Ostala naselja su daleko manja, a preko hiljadu stanovnika (po popisu iz 2001. godine) zabeleženo je u naseljima Plomari 3.337, Polichnitos 2.763, Agiassos 2.498, Agia Paraskevi 2.268, Skopelos 1.768, Kalloni 1.732, Pappados 1.510, Molyvos 1.497, Vareia 1.254, Paleokipos 1.248, Pamfila 1.247, Petra 1.246, Moria 1.207, Mantamados 1.156, Loutra 1.118, Eresos 1.097 i Stypsi 1.024.

Stanovnike ostrva pogrešno je zvati Lezbijanci, već je pravilno Lesvonijani ili Lesvioti. Najveći broj stanovnika se, pritom, ipak označava nazivom glavnog grada Mytilene, odnosno Mitilinjani.

U administrativno-političkom pogledu Lezbos je okrug, posle administrativno-političke reforme urađene 2011. godine. Ukinuto je do tada postojećih 13 opština na ostrvu i formirana je samo jedna, površine 1.632,819 km2 (u ovo je uključeno 16 manjih nenaseljenih ostrva u okolnim vodama oko Lezbosa).

Naselja

Mytilene

Grad Mytilene osnovan je u XI veku p.n.e. To je glavni grad ostrva, administrativni, privredni i kulturni centar. U njemu je sedište Univerziteta Egej. Iako je moderan grad, sačuvao je nešto od srednjevekovne arhitekture. U starom gradu ima zanimljivih muzeja, a posebno oživi noću.

Grad se prostire na sedam brežuljaka. U njemu se leti održavaju mnogobrojne kulturne manifestacije. Kip slobode od bronze, nadomak luke, kopija je onog iz Njujorka. Severno od grada nalazi se mitropolijska crkva i Mitropolija.

Plomari

Drugi po veličini grad na Lezbosu. To je istorijski grad od posebnog značaja. Na samom ulazu u grad je staro brodogradilište “Tersanades”, koje je nekada smatrano jednim od najboljih u Egeju. Dokaz nekadašnjeg prosperiteta ovog gradića su i stare prese za masline i štavionice, kao i stara fabrika sapuna, obnovljena i pretvorena u savremeni kulturni i kongresni centar. Tu se nalazi i Barbayannis ouzo muzej.

Agiassos

Gradić poznat po uskim kamenim ulicama, tradicionalnim kamenim kućama pokrivenim crepom, uvučenim balkonima i predivno obojenim prozorima i vratima. Jedno je najživopisnijih i najlepših naselja na Lezbosu. Poznat je po svojom finoj grnčariji i proizvodima od drveta koji se mogu kupiti u popularnim umetničkim prodavnicama.

Molyvos

Zvanični naziv ovog mesta je Mithymna, ali ga meštani zovu Molyvos. Gradić ima oblik amfiteatra, podignut na jednom od brežuljaka. Mestom dominira srednjevekovna tvrđava, koja je doživela mnoge prepravke tokom vladavine Đenovljana i Turaka. To je jedna od najjačih tvrđava u istočnom Mediteranu. Ulaznica za obilazak košta 2 €.

Agia Paraskevi

U Agia Paraskevi postoji obnovljeni muzej (na slici) u kome je prikazano kako je nastalo “tekuće zlato” Lezbosa – maslinovo ulje, koje i danas kroji svakodnevnicu tamošnjih stanovnika te je i dalje glavni izvor prihoda. U ovom mestu se može razgledati prekrasna neoklasična arhitektura koja je nastala tokom istorije zahvaljujući bogaćenju lokalnog stanovništva.

Mantamados

U ovom mestu je drugi važan zanat, keramika, gde je porodica Stamatis svoje znanje i baštinu očuvala sve do danas. U Mantamadosu se nalazi jedan od najvažnijih hodočasničkih manastira na ostrvu, Taxiarhis, koji je takođe vrlo važan i poseban primer arhitekture Lezbosa.

Skala Sykaminias

Ribarsko mestašce Skala Sykaminias je najbolje mesto na Lezbosu za uživanje u ribi i plodovima mora. Za preporuku je restoran “Anemoessa”. Izletnički brodići iz Molyvosa takođe voze do ovog mesta.

Kalloni

Kalloni je moderan grad sa neoklasičnom arhitekturom i lepim urbanim planiranjem. To je trgovački i kulturni centar ostrva. Nekoliko kilometara dalje je Skala Kallonis. Reč skala na grčkom znači stepenica. Naziv Skala Kallonis metaforički izražava razlog za nastanak letovališta i to tako da je novonastalo naselje stepenica mesta Kalloni uz more. Skala Kallonis se proteže 3 km južno od gradića Kalloni i gostima nudi više od tipičnog turističkog letovališta.

Oba naselja nalaze se u središtu ostrva Lezbosa, gde priroda nije škrtarila s prirodnim lepotama. Smeštajni objekti na tom mestu podignuti su prvenstveno zbog mnogobrojnog dolaska posmatrača ptica u prolećnim mesecima. Zaliv Kallonis naime služi kao prirodni rezervat, gde se mogu videti brojne zaštićene ptičje vrste. I neuko oko tu skoro svakodnevno na poljima soli može videti flamingose.

Najpoznatiji proizvod zaliva Kallonis su srdele, iako se u zalivu love i brojne druge vrste riba. Svakog leta održava se čuveni festival srdela. Skala Kallonis nekad je bila lučica za čamce stanovnika Kallonisa, a danas je omiljeno turističko mesto.

Privreda

Industrija je uglavnom zasnovana na poljoprivredi, a prevashodno na proizvodnji maslinovog ulja. Ostali prozvodi sa ostrva su sredozemno voće, vino i pšenica. Stanovništvo se bavi još ribolovom i proizvodnjom sapuna i rakije ouzo.

Lokalni specijaliteti

  • Kydonato (teleće grudi sa dunjama)
  • Revithato (teletina sa leblebijama u paradajz sosu)
  • Srdele iz Kallonija
  • Selinato (svinjetina sa celerom)
  • Sfougato (tikvice ui jaja)
  • Skafoudes
  • Sougania (punjeni luk)
  • Platzenta
  • Amygdalota (desert, kolači sa bademom)
  • Retseli (desert, lubenica, bundeva, sok od grožđa)

Saobraćaj

Turizam je podstaknut izgradnjom međunarodnog aerodroma u Mytileni.

Glavni put na ostrvu povezuje Mytilene i Kalloni i to je nacionalni put 36. Rastojanje od 40 km između ta dva grada pređe se kolima za oko 30 minuta. Putevi su dosta dobrog kvaliteta i izuzetno su obeleženi. Problem nastaje kada put uđe manje selo. Tada se odjednom klasična saobraćajnica pretvori u usku uličicu i vozači pomisle da su promašili put. Potrebna je dodatna opreznost prilikom vožnje kroz ta sela.

Trajektnim vezama Lezbos je povezan sa susednim grčkim ostrvima (Hios, Lemnos itd), a takođe postoji i trajekt za turski grad Ayvalik.

Termalni izvori

Izvori vrele vode bili su poznati još u antičko doba. Preporučivali su ih onima koji su patili od hronične reume, kožnih oboljenja, išijasa. Danas na ostrvu postoji veliki broj izvora čija se voda zagreva zahvaljujući aktivnosti vulkana. Na severu ostrva, nekoliko kilometara od grada Molyvosa, nalazi se izvor Eftalou, na obali mora, dok se na istočnoj strani ostrva, na oko 10 km od Mytilene, nalazi izvor Loutropoli gde voda ima čitavih 46°C, bogata je gvožđem i delotvorna u prevenciji reume i rešavanju problema sa varenjem. Na severu zaliva Gera smešten je stari istoimeni izvor sa slanom vodom sa dosta hlora i ugljenika od 36°C koja se koristi u lečenju stomačnih tegoba. Na jugu, oko kilometar istočno od grada Polichnitos nalazi se izvor sa vodom bogatom natrijum-hloridom, koja se koristi u lečenju gihta i bolova u mišićima. Meštani ne preporučuju da se ovde dolazi prečesto, pošto je voda u manjoj meri radioaktivna. Sa 87°C predstavlja najvreliji izvor na ostrvu.

Znamenitosti

Okamenjena šuma

Mali, ali zanimljiv muzej je u mestu Sigri o okamenjenoj šumi i svim vrstama geoloških procesa (vulkana) na Zemlji. Muzej ima samo nekoliko prostorija, ali i vrlo lepih primeraka: delove stabala, fosilnih biljaka i drveća, kristale i još mnogo toga. U dvorištu je prostor sa okamenjenim drvećem. Ulaznica košta 5 €. U vrtu se nalazi više stabala iz okamenjene šume koja su se pretvorila u kamen. Ako se želi videti više, može se posetiti okamenjena šuma, koja se nalazi 12 km od naselja Sigri, ali svuda po jugozapadnom delu ostrva Lezbos postoje primeri okamenjenih stabala. Takođe se mogu videti na ostrvu Nissiopi, koji se nalazi ispred naselja Sigri i koje ga štiti od talasa.

Barbayannis ouzo muzej

Ouzo, tradicionalno grčko piće, proizvode na Lezbos različite kompanije. Neki od brendova su Barbayanni, Plomari, Mini, Giannatsi, Matis, Veto, Pitsiladi, Kefi, Samara, Dimino, Psaropoula i Smirnio. U mestu Plomari nalazi se muzej u okviru distilerije Barbayannis, koja se bavi proizvodnjom ouza još od 1860. godine. U muzeju posetioci mogu da vide originalnu opremu koja se koristila za punjenje i obeležavanje boca čuvenog ouza Barbayanni Blue, kao i prvi kazan za destilaciju, napravljen 1858. godine u Istanbulu. Ulaz u muzej se ne naplaćuje. Pored toga može se degustirati i, naravno, kupiti ouzo.

Posmatranje ptica

Zaštićeno močvarno područje ostrva poznata je lokacija u Evropi za posmatranje ptica. Kažu da je u aprilu i maju teško pronaći smeštaj na Lezbosu zbog velikog broja posmatrača ptica. Na Lezbosu postoji oko 330 različitih vrsta ptica, od čega je 120 selica, koje tu provode zimu. Preovlađuju flamingosi, pelikani, soko i sovoljuga – najveća vrsta sove, veličine oko 60 cm.

Rimski akvadukt

Rimski akvadukt je verovatno izgrađen krajem II ili početkom III veka. Zbog svojih tipičnih elemenata, smatralo se da ga je izgradio Hadrijan. Koristio se za transport vode iz obilnog izvorišta na planini Olympos do drevnog grada Mytilene, udaljenog oko 26 km. Snabdevao je grad velikim količinama vode i njegov kapacitet je procenjen na 127.000 m3 vode dnevno!

Deo akvadukta vidljiv je u mestu Moria (severno od Mytilene). Očuvan je deo sa 17 lukova, ukupne dužine 170 m. Stubovi i lukovi izgrađeni su od lokalnog mermera.

Most Kremasti

Most Kremasti se nalazi oko 3,5 km severozapadno od naselja Agia Paraskevi. Izgrađen je u vreme kada je porodica Gattilusi vladala ostrvom (1355-1462). Napravljen u potpunosti od kamena, most predstavlja čudo tradicionalne arhitekture, a i danas se koristi.

Manastiri

Manastir Svetog Rafaela Čudotvorca

Manastir Svetih Rafaela, Nikolaja i Irene osnovan je 1963. godine na mestu vizantijskog manastira koji je uništen od strane otomanskih vojnika 1463. godine. Veoma je poznat i posećuje ga na hiljade hodočasnika koji dolaze na ostrvo iz svih krajeva Grčke samo da bi ga posetili i zatražili blagoslov od svetitelja. Igumanija Eugenia Kleidara, autor mnogih verskih knjiga, i 45 monahinja koje čine populaciju manastira, staraju se o manastiru.

Manastir se nalazi iznad grada Thermi, nedaleko od Mytilene, na brdu Karies. To je jedinstvena dvospratna crkva. U manastiru se čuvaju mošti svetih Rafaela, Nikolaja i Irene, koji su mučenički stradali od ruku Turaka, a njihove kosti su pronađene nakon vizija  vernika.

Otac Rafael bio je starešina porušenog manastira, a Nikolaj je bio đakon. Kompleks ima sobe za noćenja. Manastirska slav je u utorak posle Uskrsa.

Igumanija Eugenia Kleidara napisala je 150 knjiga, od čega je 65 posvećeno čudesima Svetog Rafaela od strane ljudi koji su ih iskusili. Mnoge knjige prevedene su na strane jezike, a ukupno je prodato preko milion knjiga.

Manastir Perivoli

Manastir Perivoli nalazi na obalama reke Voulgaris, pored puta Kalloni – Antissa, 4 km pre Antisse. Reč perivoli znači vrt. To je ženski manastir posvećen Vavedenju presvete Bogorodice, ali je prestao da se koristi poslednjih nekoliko godina. U prošlosti (barem od XVI do kraja XVIII veka) bio je deo muškog manastira Taxiarches Kreokopou, koji je udaljen jedan sat i nalazi se na vrhu planine Chalakas. Čuvaru (domaru) je drago da posetiocima pokaže manastir.

Katedrala manastira je tradicionalna bazilika malih dimenzija sa drvenim krovom i ima freske vredne pažnje koje datiraju iz XVI veka, iako je sam manastir sagrađen u XIV veku.

Stolovi za piknik nalaze se u šumarku van spoljnih zidova manastira. Na putu između Vatousse i Antisse je neprijatan miris zbog fabrike sira koja deponuje svoj otpad u potok i iz tog razloga mnogi ljudi pokušavaju da napuste to područja što je brže moguće, posebno oni koji ne mogu zatvoriti prozore jer su na motociklima ili u otvorenom džipu. Neki vide znak za manastir, ali se ne zaustavljaju plašeći se da će ih put u dolinu samo približiti izvoru neprijatnog mirisa. Ali manastir je do sada to izbegao, pa će čak i smrdljiva fabrika sira imati problem prevazilaženja mirisa cveća, biljaka i drveća u punom cvatu.

Taxiarchis u Mantamadosu

Prvobitna crkva manastira je sagrađena pre XVIII veka, ali je potpuno je rekonstruisan 1879. godine. Prema legendi, reljefnu ikonu Arhangela Mihaila uradio je monah od blata i krvi svojih palih drugova. Praznik ikone se slavi 8. novembra i 6. septembra. Crkva slavi u treću nedelju posle Uskrsa festivalom koji obuhvata klanje jednog bika čije se meso deli vernicima.

U vezi ikone postoje dve varijante kada je nastala, jedna je u vezi sa turskom okupacijom i uništenjem 1462. godine, a druga se odnosi na napade gusara tokom IX i X veka. U obe varijante gusari su upali u manastir i zapretili monasima smrću ukoliko ne otkriju gde su se sakrili seljaci. Monasi su odbili da ih otkriju i okupatori su  zaklali sve monahe sem jednog monaha iskušenika (u tom trenutku on je bio ili u polju ili sakriven iza zida). Kada su gusari otišli, iskušenik se popeo na krov manastira kao bi proverio da li su gusari otišli. Međutim, gusari su ga izdaleka primetili i krenuli su nazad da ga ubiju. U tom trenutku pred gusare je izašao Arhangel Mihailo sa isukanim mačem, što je gusare primoralo da se u strahu povuku. Zahvaljujući ovom čudu monah je preživeo i sišao je u dvorište da sahrani tela svojih kolega iz bratstva.

Monah, u dubokom poštovanju što je bio svedok Arhangela Mihaila u besu, prikupio je zemlju koja je bila crvena od krvi mučenika monaha i oblikovao je ikonu – skulpturu arhangela dok još živi u njegovom sećanju. Prema legendi, monah nije imao dovoljno mešavine blata i krvi tako da je glava Arhangela Mihaila ispala nesrazmerno veća u odnosu na ostatak njegovog tela.

Manastir Leimonos

Mnogi od starih manastira na Lezbosu se još uvek koriste. Neki su postali destinacija hodočašća, dok drugi nose duhovnu tradiciju iz davnih vremena. Ovoj drugoj grupi pripada manastir Leimonos, koji se nalazi nešto severnije od Kallonisa, na putu prema selu Filia.

Visok i impozantan, manastir Leimonos zauzima najveću površinu od svih manastira na Lezbosu. Od osnivanja 1523. godine (po drugim podacima 1526. godine) predstavlja važno mesto asketizma i bogosluženja, kao i dinamičnu instituciju sistematizovanog obrazovanja. Za vreme turske okupacije bio je intelektualni centar. Izuzetne freske koje datiraju iz XVI i XVII veka krase unutrašnjost manastira. Istaknuti monah Pachomios Rousanos predavao je u renomiranoj školi Leimoniada. Njegova kolekcija neprocenjivih relikvija i umetničkih predmeta, uključujući vizantijske i kasnovizantijske rukopise i ikone, dokumenta, svete odežde, sasuda, svetih moštiju i folklornih predmeta čine Leimonos jednim od najbogatijih manastira u Egeju. Manastirska biblioteka sadrži oko 5.000 knjiga. Danas Manastir Leimonos nastavlja svoje bogate duhovne, socijalne i filantropske tradicije. U njemu se nalazi etnografski i geološki muzej.

Unutrašnjost kompleksa je tradicionalno zabranjena za žene. U manastiru je moguće prenoćiti.  Manastir slavi Agios Ignatiousa drugog vikenda oktobra.

Glykfylousa Panagia

Nalazi se na vrhu gigantske stene u centru Petre. Da bi se stiglo do crkve potrebno je savladati 114 stepenica uklesanih u stenu. Sa platoa crkve se pruža spektakularan pogled na Petru, okolna sela i more i sve do obale Male Azije. Lepa legenda koja se odnosi na izgradnju crkve na ovoj visokoj steni sačuvala se do danas:

“U dane stare oluja je bacila religioznog kapetana do obala u ovoj oblasti. Jednog jutra kapetan je primetio da je nestala ikona Presvete Bogorodice, koju je uvek nosio sa sobom. Tražio ju je svuda, ali bez uspeha. Te večeri je video čudnu svetlost koja je sijala između neba i zemlje. On se popeo na stenu i našao svoju ikonu ispred zapaljene lampe. Uzeo je ikonu, odneo na brod, ali je ona opet nestala i ponovo ju je našao na vrhu stene. Tada je odlučio da na tom mestu sagradi malu crkvu, jer to je očigledno želja Blažene Device”.

Prva crkva sagrađena je 1609. godine, a sadašnja 1747. godine. Velika proslava organizuje se 15. avgusta (Velika Gospojina). Ispod stene je mala crkva Agios Nikolaos. Crkva je ukrašena freskama.

Manastir Ypsilou

Sagrađen je na krateru uspavanog vulkana Ordymnos 1101. godine. Poseduje izuzetne zlatom izvezene korice Biblije iz 1588. godine. Nalazi se na putu Antissa – Sigri, 2,5 km nakon raskrsnice za Eressos. Sa brda se može videti obala Male Azije i ceo zapadni deo ostrva. Ukoliko se krene u obilazak okamenjene šume, preporuka je da se ovaj manastir obavezno poseti.

PLAŽE    

Iako je Lezbos ostrvo veliko po površini, ne raspolaže naročito lepim plažama. Većina plaža je peščano-šljunkovita, pri čemu je pesak crne boje. Plaže na istočnoj obali ostrva su izložene stalnom vetru koji duva iz pravca Turske, ali su zato pretežno peščane i more je najtoplije na toj strani ostrva. Na severnoj strani ostrva more je najhladnije (Petra, Anaxos, Molyvos, Sigri). Te plaže su izložene vetrovima sa severa, koji mogu izazovu velike talase, promešaju i ohlade vodu. Plaže na jugoistočnoj obali su zaštićene od vetrova (Skala Eressou, Vatera, Agios Isidoros). U zalivu Kallonis more je pliće i toplije, dok u manjem zalivu Gera nema lepih plaža.

Ukupno 10 plaža na Lezbosu za 2013. godinu nosi plavu zastavu, što se vidi i iz priložene fotografije snimljene na jednoj od tih plaža. Malo je čudno da plavu zastavu nose plaže Kagia i Nyfida, jer na njima nema gotovo nikakvih sadržaja. Ono što posebno vredi istaći, da se ležaljke i suncobrani skoro nigde posebno ne naplaćuju, već je dovoljno poručiti neko piće.

Mytilene:

Lokacija: Nalazi se u gradu.

Opis: Plaža u Mytileni je uređena sa ležaljkama i suncobranima, mada je obala na pojedinim delovima stenovita. Do plaže se stiže pešice iz centra grada ili iz luke.

Glavni grad ostrva, Mytilene, ima gradsku plažu koja se zove Tsamakia i koja ima plavu zastavu, a nalazi se ispod visokih zidova vizantijske tvrđave. Ulaz na plažu se naplaćuje, ali to ne znači da je jedna od najboljih plaža na ostrvu, ali je prikladna ukoliko se boravi u gradu. Sa plaže je dobar pogled na tvrđavu lociranu na vrhu brda.

Plaža je blizu luke i do nje se dolazi pešice. Ima sitan šljunak i pesak, kao i ogromna većina plaža na Lezbosu. More je kristalno čisto i plitko. Turisti mogu u blizini da pronađu više mogućnosti za smeštaj i mnogobrojne riblje restorane u kojima će uživati u jelu.

Pored ove plaže, u blizini Mytilene na putu prema aerodromu su plaže Vareia, Vigla, Neapoli i Kratigos. Sledeća mogućnost je plaža Blokia, koja se nalazi iza Kipa slobode na spoljašnjoj strani lukobrana i koja je odlično mesto za ronjenje u plitkom moru. Kupanje u plićaku plaže Apeili, iza plaže Tsamakia, pravi je obred, pošto se na toj plaži kupaju samo meštani.

Moja ocena: Južno od grada, prema aerodromu, nalazi se gomila plaža, neke su uređene, a neke nisu, gde stanovnici glavnog grada i njegovi gosti mogu lako da dođu na kupanje.

Kanoni Thermis:

Lokacija: 11 km severno od Mytilene.

Opis: Peščana plaža sa nešto sitnog šljunka u blizini naselja Pyrgi Thermi.

Kanoni Thermis je zapravo produžetak plaže Niselia, tako da se može šetati sa jedne plaže na drugu. To je divna peščana plaža i trenutno spada u in i u trendu plaže u oblasti. Privlači ljude svih godišta, ali najviše ima dvadesetogodišnjaka. Postoji mnogo barova i klubova na plaži i oni kojima ne smeta živ karakter plaže zaista će uživati i mogu ostati do zalaska sunca.

Pyrgi Thermi je pravo grčko selo, do koga autobusi iz Mytilene polaze na svakih pola sata. Pored vrhunskog uživanja u plivanju i odličnog ouza koji se služi na stolovima pored mora, postoje mnogi drugi razlozi da se Pyrgi Thermi izabere za odmor: pre svega jer je netaknut od strane savremenog turizma, a drugi zbog svog arheološkog značaja. Pyrgi Thermi nudi jedinstvenu priliku da istraži njegova istorija. U prevoda sa grčkog pyrgi znači kula i krajem XIX veka bilo je 160 pyrgi u ovoj oblasti. Ovde još uvek mogu videti neke od ovih tradicionalnih visokih uskih trospratnih kamenih kuća, koje se koriste kao vikendice bogatih Grka i Turaka iz Mytilene. Thermi je naziv celog područja, jer su Rimljani izgradili terme pored vrelih izvora i pretvorili su Therme u odmaralište. Boginja Artemida, zaštitnik termalnih izvora, obožavana je na tom mestu. Iskopavanja u potrazi za njenim hramom otkrila su ruševine termi, rimskog puta i prodavnica. Iako još uvek nije pronađen Artemidin hram, mermerni reljefi, natpisi, jonski i korintski stubovi pojavljuju se u kamenim zidovima svih tradicionalnih objekata u naselju Pyrgi Thermi.

Moja ocena: Plažu sam pronašao sasvim slučajno. Iako ima plavu zastavu ne spominje se u opisima plaža Lezbosa!? Kao i ostale plaže na istočnoj obali Lezbosa izložena je severoistočnom vetru. Plaža je uređena, a odmah iza se nalazi bar “Tropikana” sa bazenom oko koga su ležaljke. Oko bazena je podignuta ograda kako bi ga zaštitila od vetra, pa je najbolja varijanta da se tu boravi. U blizini je hotel “Lesbos Inn”, koji je najbolja orijentacija za pronalaženje ove plaže.

Skala Mistegnon:

Lokacija: 17 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Ovo je lepa i izolovana šljunkovita plaža. Okružena je niskim rastinjem.

Skala Mistegnon je velika i mirna plaža. Okolno područje diskretno je pokriveno bujnim zelenilom, visokim borovima i maslinjacima. More je idealno za kupanje. Plaža nije uređena, ali je dobra za razne aktivnosti. Okružena je brojnim hotelima, apartmanima i sobama za izdavanje. Postoji nekoliko restorana i tradicionalnih taverni na samoj plaži sa ukusnim plodovima mora i mnogim drugim specijalitetima u kojima njihovi gosti mogu da uživaju.

Xampelia:

Lokacija: 22 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Xampelia je jedna divna plaža do koje se stiže posle 30 min vožnje kolima od Mytilene.

Ova popularna plaža ima hotel i tavernu, gde se može ručati nakon kupanja.

Moja ocena: Na ovu plažu su mi pažnju skrenuli naši ljudi koji su je posetili. Mislim da je to najbolja plaža na istočnoj obali Lezbosa severno od plaže Kanoni Thermis, a slično mišljenje je i drugih ljudi koji su posetili ovu plažu. Poseduje ležaljke i suncobrane. Plaža je peščano-šljunkovita, a izložena je letnjem severoistočnom vetru. Ima dosta sličnosti sa plažom Kanoni Thermis.

Agios Stefanos:

Lokacija: 35 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Ovo je velika uvala, udaljena 10 km od naselja Mantamados, na severoistočnom delu Lezbosa. Plaža nije uređena, tako da obično na njoj nema mnogo kupača.

Kao i sve plaže na Lezbosu, i Agios Stefanos se nalazi u bujnom zelenom području sa visokim borovima i maslinjacima. Plaža je kamenita i uska i potpuno neizmenjena bilo kakvim turističkim objektima. Kristalno čista voda i prirodni pejzaž komponuju prelepi pejzaž ove oblasti, a hladovina se može pronaći ispod drveća. Plaža nije mnogo posećena zbog prilično krupnog kamenja, dok kupače u moru očekuju neprijatnosti u vidu morske trave i stena.

Moja ocena: Mislim da sama fotografija dovoljno govori – ovu plažu ne bi trebalo posetiti.

Tsonia:

Lokacija: 48 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Tsonia je divna plaža od ružičastog vulkanskog peska i sitnog šljunka.

Plaža Tsonia se nalazi 28 km istočno od Mythimne (Molyvosa) u severoistočnom delu ostrva. To je divna, 600 m dugačka plaža od ružičastog vulkanskog peska i sitnog šljunka. Do plaže se može doći čamcem ili putem iz naselja Klio. Taj put ukupne dužine oko 5,5 km samo manjim delom nije asfaltiran, tačnije od raskrsnice za Korakas.

Plaža Tsonia je tajni dragulj Lezbosa. Na plaži ima taverni i soba za iznajmljivanje, kao i par kuća – sve je tiho. U zalivu ispred plaže je ostrvce iza koga se vidi Turska. Na kraju plaže, na vrhu brda nalazi se mala crkva. Plaža je lepa i čista, kao i more. Srdele i druge manje ribe plivaju u moru pored obale, a tu je povremeno manja kraba ili veća riba. Sve izgleda kao akvarijum. Kao nigde na Lezbosu u ovim vodama se može videti riba: na hiljade i hiljade svih vrsta, oblika i boja.

Moja ocena: Plažu nisam posetio iz razloga što do nje ne vodi asfaltni put, verovatno sam pogrešio.

Kagia:

Lokacija: 50 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Ova plaža se nalazi na najsevernijoj tački ostrva. Čista plaža sa vegetacijom duž obale.

Plaža Kagia nalazi se 1 km istočno od lučice Skala Sikaminias, a 18 km istočno od Molyvosa. Dugačka je 800 m, a nalazi se u zalivu, okruženom brdima sa obe strane. Kagia je plaža sa krupnijim raznobojnim šljunkom (pre bi se moglo reći da je to kamenje), a jedina prednost ove plaže je čisto more. Plažu uglavnom posećuju turisti koji dođu u Skalu Sikaminias, pošto u tom mestu plaža ne zaslužuje nikakvu ocenu i tu se niko ne kupa. Duž obale poređana su stabla, koja obezbeđuju hladovinu, budući da na plaži nema turističkih sadržaja. Do plaže se može doći brodom iz Molyvosa. Smeštaj, taverne i kafići se nalaze u susednoj lučici Skala Sikaminias.

Moja ocena: Plaža nikako ne zaslužuje plavu zastavu! Sem kabine za presvlačenje, na ovoj plaži nema nikakvih sadržaja. Za hodanje po plaži i ulazak u more najbolje je imati papuče na nogama, u suprotnom hodanje će biti veoma neprijatno i bolno.

Eftalou:

Lokacija: 66 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Ovo je mirna plaža u blizini Molyvosa. Plaža nije uređena i nudi mirnu atmosferu.

Eftalou je šljunkovita plaža udaljena 3-4 km od grada Molyvosa. Eftalou je poznat po prirodnim izvorima tople vode koji se nalaze na samoj plaži. Za nekoliko evra može se boraviti u toploj vodi, a zatim se rashladiti u moru. Postoje renovirana kupatila sa javnim i privatnim kadama. Čisto more je idealno za kupanje.

U naselju Eftalou se nalazi nekoliko hotela, od kojih su pojedini sa četiri zvezdice. To je jedno od mesta na Lezbosu gde i naše agencije dovode turiste. Hoteli su malo dalje od plaže, tako da se ne preporučuju porodicama sa malom decom. Pored hotela ima restorana, taverni i još mnogo drugih pogodnosti.

Moja ocena: Deo plaže koji ima plavu zastavu (Ag. Anargyri) prikazan je na slici. Ali ovde je upitna dodela plave zastave, pošto je očigledno da na plaži nema nikakvih turističkih sadržaja. Ostali deo plaže ima krupniji šljunak. Pojedini turisti iz naše zemlje nisu bili zadovoljni smeštajem u hotelima u Eftalou zbog veće udaljenosti od plaže. Sa plaže se vidi turska obala.

Molyvos (Mythimna):

Lokacija: 62 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Plaža Molivos se nalazi u velikom šljunkovitom zalivu sa čistom vodom. Molyvos je popularno turističko mesto na severnoj obali Lezbosa.

Plaža i naselje Molyvos nalaze se u severnom delu ostrva Lezbos. Plaža Molyvos ima šljunkovitu obalu i peščano morsko dno. Svojevremeno je nagrađena plavom zastavom, što ukazuje na čistoću vode. Ima predivan prirodni ambijent i dobro je uređena. Oni koji vole da rone, mogu hodati duž stenovite obale i tu će pronaći idealan prostor, samo je potrebno da se sačuvaju od morskih ježeva.

Plaža Molyvos počinje odmah posle luke i proteže do hotela “Olive Press” (u ovaj hotel dolaze i turisti iz Srbije). Plaža je uređena sa tuševima, kabinama za presvlačenje i toaletima, a ležaljke i suncobrani se mogu iznajmiti. Kupači mogu da se opuste uz grickalice, kafu, osveženje ili kompletan obrok u restoranima i kafićima u blizini. Sa mora se kupačima pruža predivan panoramski pogled na naselje Molyvos i tvrđavu. Nakon hotela “Olive Press” plaža se nastavlja sve do hotela “Delphinia” (u kome sam ja boravio), pa čak i dalje. Ovaj deo plaže je mirniji i ne mnogo uređen. Ukupna dužina plaže od luke do hotela “Delphinia” je 2 km. Blizu hotela “Olive Press” je dobra ponuda organizovanih sportskih aktivnosti  na vodi.

Mnoge aktivnosti se odigravaju na ovoj plaži, u organizaciji škole na ostrvu i lokalne samouprave. Ove aktivnosti uključuju takmičenja u slikarstvu i fotografiji, sađenju drveća, biciklistička takmičenja i diskusije o zaštiti morske sredine i ribolova, gde su učestvovali predstavnici 32 zemlje. Postoje mnogi turistički objekti duž obale, kao što su hoteli, sobe za izdavanje i riblje taverne poznate po odličnom kvalitetu hrane.

Moja ocena: Od luke do hotela “Olive Press” plaža je u prvom delu stenovita i nije pogodna za kupanje, ali se kasnije nailazi na deo pogodan za kupanje. Na tom mestu plaža je prilično uska. Iza hotela “Olive Press” plaža je sa veoma krupnim kamenjem, zbog čega je ulazak i izlazak iz mora veoma otežan. Zbog toga postoji platforma, da bi se ulazak u more učinio lakšim (ali ostaje problem izlaska iz mora!). Kod hotela “Delphinia” plaža je dosta šira i predstavlja mešavinu sivog peska, sitnog šljunka i krupnijeg kamenja.

Petra:

Lokacija: 55 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Petra je najveći turistički centar na Lezbosu koji ima veliku uređenu plažu. Na plaži ima suncobrana, ležaljki, tuševa i kabina za presvlačenje, a u  blizini je veliki izbor restorana i taverni.

Ova velika i dobro uređena plaža deo je popularnog turističkog mesta. Petra je udaljena oko 7 km od Molyvosa. Dužina plaže je preko 2 km.

Moja ocena: Plaža je mnogo lepša od plaže u Molyvosu. Pesak je crvenkaste boje, a plaža ima iste mane kao i plaža u Molyvosu u smislu izloženosti severnom vetru, koji može da ohladi more.

Anaxos:

Lokacija: 58 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Anaxos je divno i mirno porodično letovalište na severnoj strani Lezbosa sa finom peščanom plažom.

Anaxos je lepo turističko mesto koje se nalazi oko 3 km zapadno od Petre, odnosno oko 10 km od Molyvosa (na jednom sajtu je pogrešno lociran između Petre i Molyvosa!?). Područje predstavlja kombinaciju izuzetne prirodne lepote i modernih objekata koje čine ovo područje idealnim za porodični odmor. Plaža je okružena maslinovim stablima, hrastovim drvećem i borovom šumom. Plaža duga oko 700 m sa kristalnom plitkom vodom lepa je za kupanje i izuzetno bezbedna za decu. Brojni suncobrani i ležaljke pokrivaju obalu, a na plaži postoji i bar. Nekoliko restorana i taverni u neposrednoj blizini nudi ukusne plodove mora i još mnogo drugih specijaliteta sa Lezbosa. Tokom letnjih meseci postoje redovne autobuske linije između nekih naselja Lezbosa i Anaxosa.

Anaxos Ampelia:

Lokacija: 62 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Ovo je mirna peščana plaža u blizini porodičnog letovališta Anaxos. Plaža nudi opuštajuće okruženje svojim posetiocima.

Ovo je mirna plaža prekrivena mekim peskom u kombinaciji sa šljunkom, a udaljena je oko 4 m od letovališta Anaxos. Na plaži ranije bilo turističkih sadržaja, ali sada ima ležaljki i suncobrana, a tu je i jedna taverna. Plaža nije mnogo posećena zbog udaljenosti od većih naselja. Prostire na dužini od 500 m i često je pod uticajem jakih vetrova. Plažu Anaxos Ampelia okružuju stene prekrivene rastinjem. Na obali ima morske trave. Idilična atmosfera pruža šansu za totalno opuštanje.

Kampos:

Lokacija: 85 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Kampos je udaljena plaža na severozapadnoj obali Lezbosa. Zbog izolovane lokacije, na plaži nikada nema mnogo kupača.

Plaža Kampos nalazi se blizu luke Gavathas. To je mirna plaža, duga oko 1700 m. Sama plaža je kamenita, ali nekoliko metara nakon ulaska u more na dnu je mekani pesak. Na plažu bi trebalo poneti suncobran, pošto na njoj nema nikakvih turističkih sadržaja. Plaža je bezbedna za decu i idealna je za one koji žele da uživaju u bezbrižnom i jednostavnom godišnjem odmoru.

Plaža Gavathas

U susednom zalivu nalaze se luka i plaža Gavathas. Plaža Gavathas je prilično lepa, ali je problem je bio u morskoj travi koja se gomilala u humke na obali prilikom određenih morskih struja. Meštani su učinili hrabar napor da se oslobode morske trave, možda verujući da ona čini područje nepoželjnim za turiste, i bili su prilično uspešni. Međutim, čak i kada je bilo dosta morske trave, samo nekoliko metara od obale more je bilo providno kao nigde na drugom mestu. Iz priložene fotografije vidi se da na ovoj plaži ima ležaljki i suncobrana.

Sigri:

Lokacija: 93 km zapadno od Mytilene.

Opis: Idealan za opuštanje, ovaj zaštićeni zaliv ima kristalnu vodu i peščanu obalu. Obično nema mnogo kupača.

Idealna za kupanje, čak i za malu decu ili starije osobe, plaža Sigri je solidno opremljena sa ležaljkama i suncobranima i nalazi se na periferiji istoimenog naselja u kome je muzej o okamenjenoj šumi. Sa tavernom na plaži i kantinom koja prodaje grickalice i pića, rešen je problem hrane. Tuš postavljen na plaži omogućava da se ispere slana voda posle savršenog kupanja u mirnoj vodi. Na plaži je izuzetno retko gužva, što omogućava posetiocima da se opuste i podmlade svoja čula. Idealno mesto za sunčanje, od posetioca se zahteva samo da ponesu peškir i puno kreme za sunčanje. Sve u svemu, dobro uređena plaža, koju uglavnom posećuju porodice više nego bilo koje druge grupe. Dužina plaže je oko 500 m.

U oblasti oko mesta Sigri postoje još dve plaže koje vredi spomenuti. Plaža Tsichlioda (slika levo na sledećoj strani) nalazi se na zemljanom putu koji povezuje Sigri i Eressos (ne preporučuje se vožnja ovim putem ukoliko se ne poseduje terensko vozilo) je izolovana i lepa, ali je potrebno voziti pažljivo. Postoji nekoliko džombi koji mogu da oštete niži automobil. Kod ove plaže reka Meladia se uliva u Egejsko more. Dužina plaže je oko 850 m, a širina je i preko 100 m.

Plaža Faneromeni (slika iznad) nalazi se 3,5 km severno od naselja Sigri i do nje je lako doći automobilom, mada put nije asfaltiran. Plaža je divlja kada duva severni vetar. Kada su izuzetno vreli dani na Lezbosu, na ovom mestu je obično hladnije. Dužina plaže je oko 1 km.

Moja ocena: Sigri je jedina prava peščna plaža na ostrvu! I to je onaj čvrst, nabijen pesak u koji ne upadaju noge. Na svim ostalim plažama koje se vode kao peščane, pesak je u kombinaciji sa šljunkom, što kod ove plaže nije slučaj. Zaista je idealna za kupanje, premda, kada sam je posetio, more je bilo vrlo hladno. Dubina dolazi postepeno. Na plaži postoji i tuš, tako da se pesak ispere kada se krene sa plaže. Sa plaže je lep pogled na ostrvce Nisiopi i tvrđavu. Šteta za ovu plažu što je vrlo udaljena od turističkih centara na ostrvu, a možda je to njena prednost. Turističke grupe koje dolaze da posete muzej produžavaju dalje za Skalu Eressou i ti posetioci se ne kupaju na ovoj plaži.

Skala Eressou (Skala Eressos):

Lokacija: 92 km zapadno od Mytilene.

Opis: Skala Eressou je dugačka i uređena plaža sa ležaljkama, suncobranima i barovima na plaži.

Ovo je duga peščana plaža (2 km) sa ležaljkama i suncobranima, kao i velikom ponudom smeštaja, kafića, barova i taverni. Na plaži je veliki broj turista tokom letnje sezone, a posebno su brojni oni koji su smešteni u blizini.

Skala Eresos je plaža sa najviše ukusa od komercijalizovanih plaža u celoj Grčkoj! Zamislite mesto koje su hipici razvijali umesto urbanista. Veliki broj restorana i kafića podignut je iznad plaže na samo nekoliko koraka od mora, a iz njih se stepenicama spušta na plažu.  Ako se dalje šeta dolazi se do oblasti gde je upotreba kupaćih kostima samo jedna mogućnost. Centar za sportove na vodi nalazi se na samom kraju ove velike plaže i pošto je toliko daleko većina posetilaca verovatno neće ni doći do njega.

Spomenik pesnikinji Sapho je originalan, jer se sastoji od dva odvojena dela koja su pomerena u horizintalnoj ravni, tako da je potrebno zauzeti pravi ugao da bi se dobila celina.

Moja ocena: Odlična plaža, kombinacija sitnog šljunka i peska. Plaža je zaštićena od severoistočnih vetrova.

Chrousos (Xroussis, Krousos):

Lokacija: 88 km zapadno od Mytilene.

Opis: Izolovana peščana plaža udaljena obalom oko 5 km od plaže Skala Eressos.

Raskrsnica puteva Tavari – Krousos

Jedna od retkih plaža na Lezbosu do koje ne vodi asfaltni put. Na mestu se reka Langada uliva u Egejsko more pružila se peščana plaža dugačka 700 m. Do plaže je najbolje doći iz mesta Tavari, odakle vodi zemljani put dužine 4 km. Može se i 1300 m pre dolaska u Tavari skrenuti prema plaži Chrousos. Ti putevi se ukrštaju na mestu koje je prikazano na slici. Od plaže Skala Eressos udaljena je obalom oko 5 km prema istoku, ali putem rastojanje iznosi 21 km.

Moja ocena: Nisam je obišao, pošto do plaže nema asfaltnog puta.

Skala Kallonis:

Lokacija: 42 km severozapadno od Mytilene.

Opis: Ovo je popularno odmaralište sa suncobranima i ležaljkama, poređanim kafićima i restoranima. Pesak je mekan, a more je plitko.

Peščana plaža Skala Kallonis nalazi se 2 km južno od naselja Kalloni. Skala Kallonis je veoma popularna kod turista zbog turističkih sadržaja koje nudi, uključujući suncobrane i ležaljke. Nekoliko restorana u blizini služi ukusne đakonije.

Moja ocena: Kupanje na ovoj plaži nije sasvim prijatno. Na priloženoj slici se nazire trava koja raste na dnu mora i dopire skoro do same površine, što stvara vrlo neprijatan osećaj (slično kao na Adi Ciganliji pre nego što specijalna mašina ukloni travu). Kome to ne smeta, prijaće mu kupanje u moru, koje je na ovom mestu, zbog male dubine, toplije nego na mnogim drugim plažama Lezbosa. Sama plaža je dosta prljava, a na obali ima dosta izbačene sasušene trave. U zalivu Kalloni može se pronaći veći broj plaža. Za preporuku je plaža kod kafe-restorana “Iliotropio”(vodi se u mestu Parakila, ali je izolovani objekat), koja se nalazi oko 5 km zapadno od skretanja sa glavnog puta za Skalu Kallonis. More je toplo, pesak jedino nije prvih nekoliko (3-4) metara od ulaska u vodu, a trava se pojavljuje na mnogo većoj dubini. Meštani navaljuju na ovu plažu, što valjda dovoljno govori.

Skala Polichnitou:

Lokacija: 50 km zapadno od Mytilene.

Opis: Ovo je ljupka šljunkovita plaža sa kristalnom vodom. Na plaži nema turističkih sadržaja i lepo je mesto za opuštanje.

Skala Polichnitou je živopisna ribarska luka u zalivu Kalloni, udaljena 4 km od Polichnitosa, trećeg po veličini naselja na Lezbosu. Nedavno se razvila u turističko mesto, ali je zadržala prijateljsku i porodičnu atmosferu. Leti na plaži Skala Polichnitou radi nekoliko restorana i tradicionalnih taverni sa ukusnim morskim plodovima iz jutarnjeg ulova. Plaža je još uvek bez turističkih sadržaja, ali prirodni ambijent i kristalno čista voda su velika kompenzacija. Područje je stvoreno za bavljenjem raznim sportovima na vodi i igrama na plaži. Pristup plaži je lak sa bilo kojim prevoznim sredstvom.

Moja ocena: Kada sam bio na ovoj plaži, sem nas dvoje bilo je još samo par ljudi. Kao što je i rečeno gore, na ovoj plaži nema nikavih sadržaja.

Nifidas:

Lokacija: 52 km zapadno od Mytilene.

Opis: Nifida je duga šljunkovita plaža, 6 km udaljena od Polichnitosa. Tu se često održavaju ekološki seminari i predavanja.

Plaža Nifida nalazi se u zalivu Kalloni. To je pretežno šljunkovita plaža, dugačka oko 1,5 km. U blizini plaže ima nekoliko smeštajnih objekata i taverni, gde se mogu probati ukusna lokalna jela. Nifida je još uvek zadržala karakteristike netaknute prirode i odlično je mesto za opuštanje.

Plaža i okolno područje popularno je među posmatračima ptica, jer je domaćin nekim retkim vrstama ptica. Do plaže se može doći posle 4 km vožnje duž zaliva od plaže Skala Polichnitou, a može direktno iz naselja Polichnitos, udaljenog 6 km.

Moja ocena: Plaža koja i ne zaslužuje da se obiđe, a dodeljena joj je plava zastava. Vrlo je slična plaži Skala Polichnitou po sitnom šljunku na obali, ali je razlika u tome što nas je na ovoj plaži dočekao vetar, koga nije bilo na samo 4 km udaljenoj plaži Skala Polichnitou. Možda zato što je ova plaža na samom kraju zaliva.

Vatera:

Lokacija: 51 km zapadno od Mytilene.

Opis: Vatera je ogromna šljunkovita plaži na jugozapadnoj obali Lezbosa. Ribarski brodovi i jahte usidreni su u prekrasnoj luci Agios Fokas.

Kada se postavi pitanje meštanima Lezbosa koja je najbolja plaža na ostrvu, najčešći odgovor će  biti Vatera. Razlog verovatno leži u dimenzijama same plaže, pošto se pružila na dužini od preko osam kilometara, a širina se kreće od deset do trideset metara. Za ovu plažu kažu da je jedinstven region na Mediteranu, koji je bez premca po prirodnoj lepoti.

Čista i kristalna voda je razlog zašto plaža Vatera dobija plavu zastavu svake godine. Tokom leta na plaži i u okolini se može pronaći dosta mogućnosti za smeštaj, taverne i barovi za udoban i bezbrižan godišnji odmor na moru.

Moja ocena: Plaža jeste jedna od najlepših plaža Lezbosa, ali nije ništa posebno. Pretežno je šljunkovita, tako da neki podaci da je na plaži zlatni pesak jednostavno ne odgovaraju istini. Vatera je zaklonjena od neugodnog letnjeg severoistočnog vetra. Posebno je interesantna mala luka Agios Fokas (slika iznad), koja se nalazi oko 4 km zapadno od plaže (od toga 2 km put nije asfaltiran) i gde je za preporuku taverna “Akrotiri” čiji vlasnik Dimitris sam lovi ribu.

Melinta (Melinda):

Lokacija: 48 km jugozapadno od Mytilene.

Opis: Melinta je ljupka plaža blizu naselja Plomari, na južnoj obali ostrva. Nema turističkih sadržaja i nudi opuštajuće okruženje.

Melinta je široka šljunkovita plaža dugačka 1 km, sa morem kao ogledalom. Smeštaj, taverne i kafići mogu se naći u obližnjim naseljima Paleohori i Drota i gradu Plomari, od koga je udaljena 6 km. Sa ovim naseljima povezana je asfaltnim putevima, a put od grada Plomari vodi pored mora.

Moja ocena: Plaža uopšte nije peščana, kako stoji na pojedinim sajtovima, već je to krupniji šljunak. Prilaz plaži kolima je veoma nezgodan, jer je to uzak put na kome nema mesta za parkiranje. Veoma interesantna je stena na zapadnom kraju plaže. Na plaži postoji taverna gde smo ručali, a ispred nje ima nekoliko ležaljki i suncobrana.

Plomari Amoudeli (Ammoudeli, Ammoudhelli):

Lokacija: 42 km jugozapadno od Mytilene.

Opis: Ovo je duga i čista plaža na južnoj obali Lezbosa. Okružena je brojnim turističkim sadržajima.

Ammoudeli je šljunkovita plaža, udaljena samo 300 m zapadno od centralnog trga u gradu Plomari, jedne od najživopisnijih luka Lezbosa. Okružuju je stene sa niskim rastinjem i visoki borovi. Plaža nije uređena, već nudi divlju lepotu i samim tim divnu atmosferu. More je kristalno bistro i plitko prvih nekoliko metara, pre nego što postane duboko. Gosti su impresionirani idiličnim ambijentom koju je stvorila prirodna lepota lokacije. Na plaži radi bar, dok se do ribljih taverni stiže posle kraće šetnje.

Moja ocena: Problem mogu da predstavljaju stene u plićaku koje se vide na slici, a takođe je problem oko parkiranja, jer je iznad plaže uska ulica (put za plažu Melinta).

Agios Isidoros (Agios Issidoros):

Lokacija: 40 km jugozapadno od Mytilene.

Opis: Agios Isidoros je duga, peščana plaža u blizini grada Plomari. Organizovana je sa ležaljkama, suncobranima i mnogim centrima za sportove na vodi.

Agios Isidoros je jedinstvena i šarmantna šljunkovita plaža, koja se nalazi 2 km istočno od grada Plomari. Kada se dolazi iz pravca Mytilene, prvo dolazi ovo mesto, a tek nakon toga je Plomari. Poznata je po svojoj kristalnoj vodi i prelepom okruženju. Savršeno je mesto za plivanje i ronjenje, prilično zanimljiva aktivnost zbog stena na dnu mora, oko kojih su rasprostranjeni ribe i ostali organizmi i koji se mogu videti izbliza prilikom ronjenja na ovoj plaži. Pošto je zabava za celu porodicu zagarantovana, Agios Isidoros je plaža koja se mora obavezno posetiti.

Moja ocena: Najbolja plaža na Lezbosu! Istina je da sam imao problema da izađem iz mora, jer noge upadaju u fini sitan šljunak. Plaža nije peščana, kao što neki pišu. Dubina nastupa dosta brzo, tako da je odlična za kupanje, pogotovo što je voda izuzetno čista. Prednost je i što je zaklonjena od severoistočnih vetrova. U jednoj anketi izglasana je za sedmu najlepšu plažu Grčke, što znači da je najlepša na Lezbosu. Na plaži postoji tuš, a iznad same plaže postoji besplatan parking prostor.

Tarti:

Lokacija: 38 km južno od Mytilene.

Opis: Hiljade turista hrli na ovu plažu svakog leta da uživaju, između ostalog, u obilju sveže ribe koja služi u neobičnim tavernama.

Ova plaža nalazi se na južnoj obali Lezbosa. Do plaže vodi asfaltni put koji se kod mesta Skopelos odvaja od puta Mytilene – Plomari.

Tarti je najlepša i najrazvijena plaža na južnom delu ostrva, sa kristalno jasnom tirkiznom vodom. Nalazi se u podnožju brda obraslog zelenilom. Poslugu na plaži ne bi trebalo propustiti! Podjednako očaravajuće su tihe uvale Tsilia, Ligonari (na slici niže), Tsafi, Fara i Iialiotissa, dostupne samo sa mora, koje su raj za ekipe koje čamcem ili jahtom obilaze obalu.

Moja ocena: Ovu plažu nisam stigao da obiđem, a i mislio sam da do nje nema asfaltnog puta.

Charamida:

Lokacija: 17 km južno od Mytilene.

Opis: Ovu ljupku plažu posećuju pretežno meštani. Plaža je za preporuku, a vožnja do plaže je prijatna.

Charamida se nalazi na krajnjem jugoistoku Lezbosa na putu od Mytilene – aerodrom – Kratigos – Charamida. To je više plaža, nego selo, sa kućama razbacanim tu i tamo. Iznad plaže, na terasi,  nalazi se prilično dobra taverna. Dužina plaže je oko 1100 m.

Moja ocena: Na plažu sam došao na preporuku jednog prodavca iz radnje u Mytileni. Nisam pogrešio (odnosno on nije pogrešio!). Morsko dno je malo čudno, posle plićaka ide dubina, pa opet plićak. Dalje je potrebno biti oprezan, jer ima dosta morskih ježeva. Plaža liči na većinu plaža na Lezbosa, sa sitnim crnim šljunkom. Okolina plaže je izvanredna. Postoji i restoran, piće i hranu konobari donose do ležaljki, koje se, naravno, ne naplaćuju.