Pserimos je divno malo ostrvo između Kosa i Kalimnosa. Povezan je brodskom linijom sa Kalimnosom, a leti i sa Kosom (luka Mastichari), tako da se tokom letnjih meseci može doći na Pserimos u prepodnevnim satima i popodne se vratiti na ostrvo na kome se provodi odmor.

Nakon kraće vožnje brodom sa bilo koje od dve pomenute lokacije, konačno se stiže u luku Pserimos. Krševit izgled ostrva je u suprotnosti u odnosu na divnu čistu peščanu plažu koju nežno zapljuskuje kristalno čista i topla voda Egejskog mora. Na obali su poređane taverne koje se nadaju da će privući posetioce da u njoj provedu neko vreme uz obrok ili piće.

Geografija

Pserimos (grčki Ψέριμος) je manje brdovito ostrvo u grupi Dodekaneza.

Od Kosa je udaljen 3 km, od Kalimnosa manje od 5 km, a od obale Turske 8 km. U blizini Pserimosa je ostrvce Plati (0,7 km2), na kome je poslednji popis zabeležio dva stanovnika.

Površina Pserimosa je 14,6 km2, tako da među Dodekanezima zauzima tek 15. mesto.

Pserimos ima nepravilan oblik i veoma razuđenu obalu. U pravcu severozapad-jugoistok ostrvo dostiže 7,4 km, dok je najveća širina u pravcu istok-zapad i iznosi 5 km.

Najviši vrh ostrva nema ime, a dostiže 268 m visine.

Uprkos maloj veličini i jalovom stenovitom pejzažu, ostrvo je naseljeno i ima stanovnike koji na njemu žive celu godinu, baveći se ribolovom i turizmom.

Ostrvo ima lepe plaže i zbog toga je popularna destinacija za jednodnevne izletnike sa Kosa koji pokušavaju da izbegnu gužvu na tom ostrvu, ali iz tog razloga mogu da naprave gužvu na ovom malom ostrvu u špicu sezone. Ovi izletnici sa Kosa predstavljaju glavni izvor prihoda za stanovnike Pserimosa. Kada izletnički brodovi dođu sa Kosa, u malo selo dođe i život. Na Pserimosu nema automobila ili puteva, što ga čini mirnim, tihim i odličnim ostrvom za pešačenje. U luci je veliki broj taverni koji obezbeđuju da posetiocima ništa ne nedostaje, ali nema mnogo smeštajnih kapaciteta na Pserimosu. Plaža kod luke je lepa i plitka, tako da je veoma pogodna za porodice sa malom decom. Kada se na kraju dana brodovi sa turistima vrate na Kos, mir i tišina ponovo zavlada  na Pserimosu.

Istorija

Na ostrvu su otkriveni tragovi drevnog naselja, za koje neki arheolozi smatraju da je grad Perraiotan.

Stanovništvo

Ako se pogleda kretanje stanovništva u periodu posle II svetskog rata, najviše stanovnika zabeleženo je 1947. godine 264. Već 1961. godine broj stanovnika je pao na 158, a popis 1981. godine zabeležio je prvi put manje od 100 stanovnika. Nekim čudom, po popisu iz 2001. godine bilo je 130 stanovnika, ali je poslednji popis 2011. godine zabeležio 80 stanovnika. Međutim, kažu da zimi na ostrvu nema više od 25 stanovnika. Jedino naselje na ostrvu pored naziva Pserimos zove se i Avlakia (ili Aulakia). Smešteno je oko male luke, sa klasterom kuća, nekoliko taverni i kafića, suvenirnicom i crkvom.

Pre desetak godina na Pserimosu je uvedeno “učenje na daljinu”. Tada sedam učenika, svi braće i sestre, pohađalo je prvu e-školu za decu. Ovaj način obrazovanja koristi tehnologiju i sistem učenja za đake koji nisu fizički prisutni “na licu mesta”. Umesto klasične nastave, učenici sa učiteljem komuniciraju preko on-line veze. Ako deca odluče da posle osnovne škole ostanu na Pserimosu, neće morati da putuju na susedni Kalimnos za dalje školovanje. Ovo je bio pilot program u Grčkoj, pa je ostalo da se vidi da li će se primeniti i na nekim drugim manjim grčkim ostrvima ili u udaljenim selima.

Privreda

U cilju unapređenja poljoprivrede na ostrvu nedavno su zasađene masline na površini od oko 10 ha i to je jedini “zeleni” deo ostrva. Nekoliko ljudi uspeva da ne živi od zemlje, a jedan broj meštana su ribari sa bliskim vezama sa Kalimnosom. Velika većina provede na Pserimosu samo turističku sezonu, nudeći ugostiteljske usluge brojnim turistima.

Najznačajniji i jedini pravi turistički objekat na ostrvu je “Pserimos Village”. Nudi terasu za sunčanje i pogled na more, a nalazi se u samom naselju. Plaža je na 50 m udaljenosti. Svaka soba ima TV sa ravnim ekranom i satelitskim kanalima, kao i čajnik. Pojedine sobe imaju garniture za  sedenje. “Pserimos Village” je pokriven besplatnim Wi-Fi signalom.

Kao što je već pomenuto, postoji samo nekoliko ponuda za smeštaj na ostrvu Pserimos. Za one koji žele unapred da rezervišu smeštaj jedna od mogućnosti je hotel “Tripolitis”. Domaćini Anna i Nikos su veoma prijateljski nastrojeni. Hotel i kafić “Tripolitis” se nalaze na samoj plaži. U hotelu ima samo šest soba (tri sa pogledom na more i tri sa pogledom na ostrvo) koje su pogodne za dve osobe, ali je moguće da se ubaci dodatni ležaj.

Saobraćaj

Najbliži aerodrom se nalazi na Kosu.

Podaci o redu vožnje brodova i trajekata do Pserimosa se razlikuju od sajta do sajta! Teško je ustanoviti šta je tačan podatak, a ja navodim ono što je na većini sajtova.

Brodovi “Kalymnos Dolphin” i “Kalymnos Star” (ne prevoze automobile) saobraćaju na relaciji Mastichari (Kos) – Pothia (Kalimnos) šest puta dnevno. Na nekim od tih putovanja brodovi se zaustavljaju na Pserimosu. To važi za polaske sa Kalimnosa u 10:30 h i 18:30 h, a iz luke Mastichari u 11:40 h (po nekim sajtovima važi i za polazak u 20 h). Putovanje na obe relacije traje 20 minuta. Cenu za prevoz nisam pronašao, ali bi trebalo da je manje od 7,50 €, koliko iznosi za celu relaciju Mastichari – Kalimnos.

Do Pserimosa saobraća i mali trajekt “Maniai” (na slici), koji svakoga dana polazi u 9:30 h iz luke Pothia na Kalimnosu prekoputa Gradske kuće. Povratak je u 17:30 h. Putovanje traje 45 minuta.

Na ostrvu ima manje od kilometra asfaltnih ili betonskih puteva i praktično nema automobila. Kola nisu ni potrebna pošto postoji samo jedan zemljani put od luke do plaže Marathonda na severnoj obali ostrva. Na ostalom delu ostrva postoje staze i ljubitelji pešačenja mogu da istraže ostrvo i pronađu male usamljene uvale.

Znamenitosti

Na Pserimosu se može videti nekoliko crkava, lokalna fauna, kao što su magarci, ovce i koze, a ima  košnica razbacanih tu i tamo. Iako ima izvora i bunara, uglavnom u oči upada stenoviti planinski teren.

Jedina, kakva-takva znamenitost su dve crkve sa pogledom na plažu Grafiotisa. Od starije crkve ostala je samo polovina, jer je more izvršilo eroziju litice, koja je odnela polovinu crkve. Iako trenutno ne predstavlja ništa više od ruševine, crkva je okrečena u belo i preostali deo dobro je očuvan. Pošto je ulaz u crkvu svojevremeno bio sa strane litice, danas nije moguće ući u crkvu. Ovo je tako divno mesto koje je praktično postalo karakteristično obeležje oblasti.

Što se tiče nove crkve, ona je prilično moderna i ima delove koji liče na ostatke drevnog spomenika koji datira duboko u prošlost. To jasno pokazuje da je područje bilo naseljeno u davna vremena.

PLAŽE

Pserimos nema mnogo plaža, ali one mogu da predstavljaju privatni raj pošto jednodnevni izletnici uglavnom ostaju u luci i teško da će se pojaviti na nekom drugom mestu na ostrvu, pošto je to povezano sa pešačenjem.

U suprotnom smeru od luke, na severnoj obali ostrva, gde ide jedini ostrvski put, nalazi se plaža Marathonda. Zaključana je između visokih litica koje formraju kanal. Sastoji se od grubljeg peska pomešanog sa šljunkom. Takođe postoji malo pristanište za brodove koji organizuju privatne izlete i ponekad se zaustavljaju na ovoj plaži.

2 km istočno od luke je plava plaža Vathy, a 1 km zapadno od luke je živopisna plaža Grafiotissa. Grafiotissa je duga peščana plaža, sa crvenkastim stenama i malom crkvom Panagia Grafiotissa, po kojoj je plaža dobila ime. Ostale plaže na Pserimosu su male uvale, čija imena znaju samo meštani.

Sem plaže u luci, koju zovu Aulakia, ni na jednoj od ostrvskih plaža nema nikakvog sadržaja.

Grafiotisa (Grafiotissa):

Lokacija: 20-30 minuta hoda od luke.

Opis: Plaža Grafiotisa je sa belim peskom, dok crvene stene oko plaže deluju impresivno.

Od svih plaža na Pserimosu, Grafiotisa je verovatno najživopisnija pošto se ruševine stare crkve, od koje je ostala samo polovina, nalaze na ivici litice i daju dodatni šarm mestu. Grafiotisa je prilično izolovana plaža, pošto je na plaži samo nekolicina onih koji su se upustili u poduhvat da pešače preko litica po relativno maloj stazi koja polazi iz luke. Stiže se za otprilike pola sata, ali brzim tempom je moguće stići i za 20 minuta. Iako dosta brodova prolazi blizu plaže na putu iz Kalimnosa za Pserimos, retko koji se i zaustavi, pošto u blizini plaže nema pogodnog zaklonjenog mesta za sidrenje. Sve u svemu, moglo bi se reći je Grafiotisa najbolji izbor da se pobegne od gužve i uživa u prelepom delu ostrva.

Malu stazu do plaže Grafiotisa donekle je teško pronaći, ali nakon što se raspita (verovatno kod meštana) sigurno će se pronaći. Počinje na levoj strani luke Pserimos (u odnosu na mesto dolaska na ostrvo). Pogled na luku je zaista fantastičan i nakon što se dođe do prve litice dobiće se zadivljujući pejzaž i pogled na izuzetnu obalu, kao i delove ostrva Kos i Kalimnos i naravno pun pogled na ostrvce Platy. Deo puta je asfaltiran. Pored staze ima samo niskog suvog žbunja, dok par razbacanih stabala predstavlja pravu retkost, što pešačenje čini napornijim kada se izvodi pod jakim suncem. Iz tog razloga bi trebalo poneti dosta vode da bi se izbegla dehidracija.

Marathonda:

Lokacija: 30-45 minuta hoda od luke.

Opis: Plaža Marathonda je jednostavno zapanjujuća. More je tirkizno i teško je uzdržati se od opuštanja u vodi, u ronjenju ili skakanju u more sa malog pristaništa.

Relativno je lako pešačenje od luke do plaže Marathonda, jer sve vreme postoji široki zemljani put. Rastojanje iznosi 2,5 km.

Teoretski se do plaže može doći skuterom ili se prevesti jednim od nekoliko kamioneta koji postoje na ostrvu. U svakom slučaju, put je veoma lep i to je odličan način da se oseti duh ostrva. Kada se dođe na lokaciju mogu se istraživati male uvale u blizini, ima dosta kozjih staza koje vode do njih. Jedina mana je da ima dosta đubreta na obali, koje je verovatno izbacilo more, a to donekle kvari ukupan doživljaj. Sa pozitivne strane, plaža Marathonda je prilično izolovana u smislu da je vrlo slabo posećena, iako je relativno lako dostupna.

Vathy:

Lokacija: 20 minuta hoda od luke.

Opis: Vathy je zaista zapanjujući zaliv koji je zaklonjen od vetra i omogućava da se uživa u najjasnijem plavom moru i maloj plaži.

Zaliv i plaža Vathy udaljeni su samo 20 minuta hoda od luke (oko 2 km istočno) i postoje putokazi koji jasno pokazuju put. Što se toga tiče veoma lako je pronaći plažu, a teškoću jedino predstavlja uži deo staze kada se prođe maslinjak.

Kao što se može primetiti na priloženoj slici ima dosta usidrenih brodova, uglavnom jedrilica, koje se na kratko zaustavljaju, kako bi se njihovi putnici okupali ili nešto prezalogajili. Vikendom na ovoj plaži može biti i poprilična gužva, tako da je na plažu bolje doći rano ujutru ili kasno popodne.

Kao i na plaži Marathonda i na plaži Vathy ima bačenog đubreta, ali u manjoj meri. Takođe postoji ribnjak u moru, ali kako se nalazi nešto dalje ne može da pokvari ukupan pejzaž.

Sve u svemu, Vathy je verovatno najbolja plaža na ostrvu, iako daleko od toga da je najizolovanija…