Serifos je prelepo ostrvo u zapadnim Kikladima, do koga se stiže posle kraće vožnje trajektom iz Atine. Ostrvo nije mnogo turistički razvijeno i zadržalo je tradicionalni karakter i devičanski pejzaž. Chora je najživopisnija lokacija na Serifosu, izgrađena na padinama planine sa neverovatnim pogledom na Egejsko more. Glavna turistička mesta su Livadi i Livadakia. Duž cele obale se mogu pronaći kristalne plaže. Serifos je idealna destinacija za romantične parove. Brojne obeležene pešačke staze presecaju ostrvo, omogućavajući da se istraži interesantan pejzaž. Odmor u Serifosu može se kombinovati sa drugim ostrvima Kiklada, kao što su Sifnos, Kitnos i Milos.
Geografija
Serifos (grčki Σέριφος) je sa 75 km2 trinaesto po veličini ostrvo Kiklada. Atina je na 140 km udaljenosti ka severozapadu. Najbliža okolna ostrva su Kitnos i Sifnos, udaljena oko 13 km, prvo ka severu, drugo ka jugoistoku. Nešto dalje, oko 38 km ka jugu, nalazi se Milos.
Serifos je približno kružnog oblika i time gotovo da predstavlja izuzetak među Kikladima. Najveće rastojanje u smeru sever-jug iznosi 11 km, a smeru istok-zapad iznosi 10 km.
Dužina obale Serifosa je 81 km, a koeficijent razuđenosti 2,64 je jedan od većih u Kikladima. Dva najveća zaliva, Livadi i Koutala, nalaze se na južnoj obali, a Livadi je i luka Serifosa.
Serifos je sušan i kamenit, ali na ostrvu postoji akumulaciono jezero. Najviši vrh ostrva je Troulos (583 m) i nalazi se približno u sredini ostrva, dok u južnom delu ostrva ima još jedan vrh od 502 m.
Posebnost Serifosa su i podivljale domaće mačke (na slici desno), koje predstavljaju ozbiljnu teškoću za ostrvski ekosistem.
Serifosu pripadaju i nenaseljena ostrvca Serifopula (8 km severoistočno, 1,75 km2) i Vus (2 km istočno).
Istorija
U vezi Serifosa postoji nekoliko priča iz grčke mitologije.
Prema jednoj, Akrizija, kralja Arga, proročica je upozorila da će ga ubiti unuk. Zbog toga je on bacio svoju kćerku Danaju i njenog malog sina Perzeja u more u drvenom sanduku. Oni su međutim preživeli, nakon dugog plutanja po moru uspeli su doploviti do Serifosa gde ih je primio ribar Dikt.
Ponekad Serifos povezuju sa ostrvom kiklopa u “Odiseji”: na tom ostrvu je Odisej oslepio Polifema. Na Serifosu postoji pećina, u kojoj se to, navodno, dogodilo (kod Homera ili nekog drugog starogrčkog pisca nema pomena o vezi kiklopa sa Serifosom; moguće da je to izmišljoština savremenih žitelja ostrva kako bi privukli turiste).
U dugoj istoriji Serifosa (pet hiljada godina) rudarstvo je igralo važnu ulogu. Najraniji dokazi o kopanju ruda pronađeni su na severnoj obali kod naselja Kefala 1982. godine. Taj nalaz sadrži oko 3.000 tona bakarne troske, koja verovatno potiče iz bakarnog doba.
Serifos je poput svih ostalih kikladskih ostrva cvetao za vreme kikladske kulture. U vreme stare Grčke bio je značajan polis. Nakon toga Serifosom je vladao Rim (tada je Serifos služio kao mesto za progonstvo), pa Vizantija, a rudarstvo je i dalje bila najvažnija aktivnost na ostrvu.
Posle Četvrtog krstaškog rata i osnivanja Latinskog carstva, mletački feudalac Marco Sanudo dobija cele Kiklade i osniva Vojvodstvo Naksos 1207. godine. Podelio je Serifos između mletačkih plemićkih porodica; porodica Ghisi dobila je polovinu ostrva, a porodice Giustiniani i Michieli po četvrtinu. Ghisi su svoju polovinu 1334. godine predali porodici Bragadini, a Giustiani su svoj deo preneli 1412. godine na Michielije.
Chora
Osmanska flota Hajrudina Barbarose zauzela je Serifos 1537. godine. Nakon grčkog rata za nezavisnost Serifos je 1829. godine ušao u sastav novoformirane Grčke.
Krajem XIX veka Serifos je doživeo iskustvo skromnog ekonomskog buma u vezi povećanja eksploatacije rude gvožđa. Rudnici su zatvoreni 1963. godine i danas Serifos zavisi od turizma i poljoprivrede.
Stanovništvo
Popis iz 2011. godine je u 14 naselja zabeležio 1.420 stanovnika. U dva najveća naselja Livadi (605 stanovnika) i Serifos ili Chora (364) živi oko 2/3 stanovnika ostrva. Ostala naselja su znatno manja: Ramos (80), Panagia (70), Galani (59), Kentarchos (58), Megalo Livadi (31), Platis Gialos (29), Sykamia (26), Koutalas (23), Ganema (21), Agios Ioannis (21), Avessalos (18) i Megalo Horio (12), dok su u dva manastira popisana tri stanovnika.
U odnosu na 1991. godinu, kada je zabeleženo 1.095 stanovnika, porast broja stanovnika je skoro 30%, a razlog leži u razvoju turizma u poslednjih dvadesetak godina. U stvari, povećanje broja stanovnika se desilo u periodu 1991-2001, pošto je popis 2001. godine zabeležio 1.414 stanovnika, dakle samo šest manje u odnosu na poslednji popis.
Susedna ostrva Serifopula i Glaronisi su nenaseljena.
Privreda
Privreda Serifosa se dugo vremena zasnivala na rudarstvu, a danas se sve više zasniva na turizmu (najviše vikend-turizam Atinjana) i pomorstvu, a sve manje na tradicionalnoj poljoprivredi (masline, vinova loza, manje južno voće).
U grčkoj istoriji poznat je štrajk rudara Serifosa iz 1916. godine. Na prelazu u XX vek Serifos je postao veliko rudarsko središte u vlasništvu nemačke porodice Groman. Rudnici su zapošljavali velik procenat lokalnih muškaraca. Uslovi rada u rudnicima bili su među najbednijim u Evropi, tako da je ginulo mnogo rudara. Zbog toga su rudari sa Serifosa 1916. godine organizovali štrajk i zahtevali su poboljšanje uslova rada i osmočasovno radno vreme. Štrajk je zapravo organizovao Konstantinos Speras, lokalni anarho–sindikalist, koji je imao višegodišnje iskustvo u radničkoj borbi. Vlasnik Groman zatražio je pomoć grčkih vlasti, a one su poslale žandarme na ostrvo. Odmah su uhapsili Sperasa i celo štrajkačko rukovodstvo, a na rudare su uperili oružje zahtevajući od njih da se vrate na posao.
Kad su rudari to odbili, stražari su otvorili vatru, ubivši pritom 4 radnika i ranivši njih 30. Kao odgovor na to žene rudara i ostali učesnici štrajka napali su na stražare kamenjem i onim što su dohvatili i ubili jednog poručnika, jednog nižeg oficira i dva policajca, a njihova tela bacili su u more i oslobodili svoje drugove. Tako su štrajkači preuzeli kompletnu vlast na ostrvu i proglasili ga radničkom komunom. Ali su se ubrzo nakon toga stvari vratile u stari poredak, vlasnik Groman se vratio, ali je obećao poboljšanje uslova rada i osmočasovno radno vreme.
Posle Drugog svetskog rata, otvaranjem međunarodnog tržišta trećih zemalja i pada cena, eksploatacija rude gvožđa je postala neekonomična. Proizvodnja je konačno obustavljena 1963. godine, a trava i korov pokrili su šine i rudarska kolica. Neka kolica stoje izvrnuta naopačke, dok druga stvaraju neprirodnu scenu u selu Megalo Livadi, koje je sada gotovo nenaseljeno. Hiljade rudara nakon zatvaranja rudnika napustilo je ostrvo koje se pretvorilo iz lokacije primarne proizvodnje u lokaciju koja pruža kvalitetne usluge. Nekadašnja upravna zgrada rudnika (na slici) u selu Megalo Livadi, jedan od najlepših primera neoklasične arhitekture ukras je ostrva.
Ne bi trebalo propustiti da se probaju lokalni specijaliteti u starinskim tavernama, restoranima i ouzerijama (jedna je na slici) koji su rasuti duž obale i u slikovitim krivudavim uličicama. Neka najpoznatija jela su revithada (supa od leblebija), marathotiganites (pržena pita od komorača), loutza (svinjetina sušena na suncu) i lokalni sirevi.
Saobraćaj
Luka Serifosa je Livadi. Serifos je povezan trajektnim linijama koje od Pireja voze za Milos i druga ostrva Kiklada. Tokom letnje sezone polasci su svakoga dana, dok u ostalom delu godine broj polazaka zavisi od sezone. Trajanje putovanja konvencionalnim trajektima traje 5-7 sati, a brzim trajektima 3,5-4,5 sata.
Trajektne linije kojima se može doći na Serifos:
1. Pirej – Kitnos – Serifos – Sifnos – Kimolos – Milos – Folegandros – Sikinos – Ios – Santorini
2. Pirej – Kitnos – Serifos – Sifnos – Kimolos – Milos – Folegandros – Sikinos – Ios – Santorini – Anafi
3. Pirej – Kitnos – Serifos – Sifnos – Milos
4. Milos – Kimolos – Sifnos – Serifos – Kitnos – Pirej
5. Milos – Kimolos – Sifnos – Serifos – Paros – Siros
6. Milos – Kimolos – Sifnos – Serifos – Siros – Mikonos – Tinos – Andros
7. Siros – Mikonos – Paros – Serifos – Sifnos – Kimolos – Milos
8. Siros – Serifos – Sifnos – Kimolos – Milos
Na slici je putna mreža Serifosa. Ima blizu 60 km asfaltnih puteva. U odnosu na kartu u međuvremenu je izgrađen asfaltni put koji je spojio Agios Ioannis i Kendarhos. Put od Ramosa do Koutalasa je asfaltiran, ali do naselja Avessalos i plaža Agios Sostis i Lia put je zemljani.
Serifos nema aerodrom, ali za goste dubljeg džepa moguće je organizovati prevoz helikopterom od nekog aerodroma do Serifosa.
Znamenitosti
Arheološki muzej
Arheološki muzej Serifosa nalazi se na Trgu vetrenjača u Chori i sadrži pronalaske iz klasičnog, helenističkog i rimskog doba sa različitih delova ostrva. Među najznačajnijim eksponatima muzeja je niz obezglavljenih statua i zbirka amfora. Radno vreme muzeja je 8:30 – 15:00 h (zatvoren je ponedeljkom i praznicima).
Etnografski muzej
Etnografski muzej Serifosa nalazi se u Kato Chori i smešten je u zgradi tradicionalne arhitekture. Osnovan je 1976. godine. U muzeju su izloženi predmeti koje su žitelji Serifosa koristili u svakodnevnom životu, a većina predmeta su donacije stanovnika. Muzej sadrži predmete od tekstila, keramike i porcelana, zatim pribor i alate, lokalnu narodnu nošnju i druge predmete, a tu je i rekonstrukcija tradicionalne serifoske kuće. U posebnoj sali izložena je zbirka stena i poludragog kamenja, koje je pronađeno na Serifosu. Radno vreme muzeja je 9:30 – 13:00 i 17:00 – 21:00 h.
Bela kula (Aspros Pirgos)
Najimpresivniji antički spomenik je Bela kula (Aspros Pirgos), helenistička mermerna osmatračnica (oko 300. godine p.n.e) sa očuvanim zidovima do 2 m i unutrašnjim stepeništem, nalazi se na vrhu brda istočno od puta Chora – Megalo Livadi, u blizini naselja Mega Chorio. 2011. godine počeli su radovi sa ciljem da se prouče pali blokovi zbog eventualne rekonstrukcije.
Na ostrvu su locirane bar još četiri drevne kule, uključujući megalitski Psaros Pyrgos (ili Psaropyrgos) ili Učitelj kiklopa iznad sela Megalo Livadi. To je čudna pravougaona konstrukcija dimenzija 9×7 m koja čuva Megalo Livadi vekovima. Preostale dve su takozvana Tvrđava starice (Kastro tis Grias) iznad naselja Ganema i Koutalas na jugoistočnom delu ostrva.
Manastir Taxiarches
Utvrđeni manastir Taxiarches sagrađen je 1572. godine. Nalazi se istočno od sela Galani. Jedini monah je arhimandrit Makarios, koji je ušao u manastir kao mladić 1958. godine i nastavlja (bar je tako bilo juna 2012. godine) da ga održava sa zadivljujućom predanošću.
Manastir Taxiarches je interesantan sa arhitektonskog stanovišta. Zgrada ima karakteristike tvrđave i izgrađena je unutar visokog zida kojim je okružena i ima samo jedan ulaz, na visini od 4 m, puškarnice i mobilne merdevine. Ovakva konstrukcija je nastala zbog činjenice da je bogatstvo manastira imalo veliku reputaciju, privlačilo je gusare, protiv kojih su monasi bili prinuđeni da se bore.
Manastir je posvećen Arhangelima Mihajlu i Gavrilu, koji su ujedno pokrovitelji ostrva, a njihova ikona koja je preneta sa Kipra smatra se čudotvornom. Svetilište je trobrodna zgrada, sa jednim proredom sa kupolom. Freske, čiji jedan deo je sačuvan do danas, predstavljaju borbu arhanđela protiv zveri Otkrivenja, Zmaja, koji guta kraljeve i episkope.
Za ikone u hramu se smatra da imaju karakteristike kritske hagiografske škole. Vrlo je interesantan i reljef dvoglavog orla na mermernom podu (1659). U riznici manastira postoje primerci izvanrednog pribora za bogosluženje, rukopisa i Svetog zakonika (iz 1754. godine). 1909. godine u manastiru je osnovana biblioteka.
Aktivnosti
U ponudi su sledeće aktivnosti na ostrvu:
- Pešačke ture
- Izleti
- Džoging
- Ronjenje sa bocama
- Kupanje na izolovanim plažama
- Izleti brodom
- Skokovi u vodu
- Domaća kuhinja
- Poseta starim rudnicima
- Plivanje sa tunama
- Ribolov
- Zabava na vodi
Brana (akumulaciono jezero)
Što se tiče životne sredine brana je postala moderan prizor!
Svetionik
Nalazi se na rtu Spathi, na južnom delu ostrva. Sagrađen je od kamena, 1901. godine, na nadmorskoj visini od 65 m.
PLAŽE
Serifos ima više od 70 plaža, a najpopularnije su Psili Amos, Agios Sostis, Lia, Agios Ioannis, Kalo Ampeli, Vagia, Ganema, Megalo Livadi, Sikamia, Platis Gialos, Livadi, Karavi i Livadakia. Sledi opis 17 plaža predstavljenih na karti.
Livadi:
Lokacija: 4,5 km južno od Chore.
Opis: Plaža Livadi je duga i ima čistu vodu. Neki delovi plaže su peščani, dok su drugi šljunkoviti.
Kao što je rečeno, plaža je peščana i šljunkovita, a jedna njena strana povezana je sa drugim plažama. Plaža Livadi je okružena bujnim zelenilom sa drvećem koje pruža hladovinu, ima dosta sadržaja i nalazi se odmah pored naselja, koje je najveće na Serifosu i njegova je luka. Plaža je veoma dugačka, oko 800 m.
To je razlog zašto je Livadi poznato turističko mesto. Pored toga, poznato je po noćnom životu, zbog brojnih barova, klubova i tradicionalnih taverni, u kojima se zaista može doživeti tipična grčka noć.
U toku dana ove objekte koriste oni koji uživaju na plaži, jer su veoma blizu. U nekima od njih može se ručati, i tako istovremeno uživati u izuzetnoj domaćoj kuhinji i pogledu na Egejsko more koji je sa plaže Livadi apsolutno zapanjujući.
U naselju Livadi je dobar izbor smeštajnih kapaciteta. Takođe je pogodna lokacija u smislu transporta, budući da lokalni autobusi omogućuju jednostavan pristup mnogim delovima ostrva, naročito Chori. Druga mogućnost je rentiranje kola ili skutera.
Uzimajući sve ovo u obzir, postaje očigledno zašto toliko posetilaca Serifosa bira baš Livadi za centar svojih aktivnosti. Jednostavan pristup od ove lokacije do drugih delova ostrva takođe je čini veoma pogodnom za boravak; u slučaju da dosadi gužva koja se može desiti na plaži Livadi, uvek je moguće doći do druge destinacije, kao što su Megalo Livadi ili Agios Sostis.
Livadakia:
Lokacija: 5 km južno od Chore.
Opis: Livadakia spada u najživopisnije plaže na ostrvu. Posebno je popularna zbog blizine luke i njenih turističkih sadržaja.
Livadakia je jedna od najpopularnijih peščanih plaža Serifosa, dugačka oko 500 m.
Kada se dolazi na ovu plažu iz naselja Livadi, glavne luke Serifosa, potrebno je skrenuti levo u glavnoj ulici ili krenuti putem preko brdašca koje se izdiže iznad trajektne luke. U istoj oblasti su i neke druge plaže, ali obično je najposećenija plaža Livadakia.
Osim lepote, plaža Livadakia nudi brojne sadržaje, kao što su barovi i taverne u kojima se može ručati ili popiti hladno piće. Neki barovi imaju stolice direktno na plaži. Samo 20 m iza plaže ima nekoliko zanimljivih barova. Što se tiče ostalih sadržaja, tu su brojne opcije smeštaja, kao što su hoteli i apartmani za najam blizu plaže.
Pošto se u neku ruku može smatrati produžetkom plaže Livadi, glavne turističke meke ostrva, takav položaj očigledno doprinosi raznovrsnosti i praktičnosti plaže Livadakia. Naime, većina smeštajnih kapaciteta i prodavnica je locirano oko luke Livadi, udaljene samo nekoliko stotina metara od plaže Livadakia.
Plaža Livadakia ima ponudu zabave na vodi, dobar kamp, kao i dugačku obalu sa kristalnom vodom. Stabla tamariske pružaju zaštitu od sunca, i kao zanimljiv detalj, dobro je zaštićena od vetra, čak i u sezoni kada duva čuveni meltemi.
Karavi:
Lokacija: 5,5 km južno od Chore.
Opis: Na samo nekoliko minuta hoda od plaže Livadakia nalazi se plaža Karavi sa čistom vodom pogodnom za kupanje. Ime plaže (karavi=brod) potiče od brodoloma koji se dogodio na ulazu u zaliv.
U slučaju da se želi više mira i privatnosti nego što nudi plaža Livadakia, potrebno je preći samo nekoliko stotina metara prema jugu do plaže Karavi. Na plaži nema turističkih sadržaja, tu su posetioci sami sa prirodom.
Prilikom posete ovoj plaži dobro je poneti vodu i hranu.
Ponekad su na plaži naturisti.
Dužina plaže je 140 m.
Kalo Ampeli (Kalo Ambeli, Kalo Abeli):
Lokacija: 9 km jugozapadno od Chore.
Opis: Kalo Ampeli je izolovana plaža na južnoj obali ostrva, u predelu divlje lepote.
Kalo Ambeli je jedna od najmirnijih plaža na južnoj obali Serifosa. Taj deo obale dužine 4-5 km ima četiri zaliva: Kalo Ambeli, Koutalas, Malliadiko i Dyo Gialoudia. Zalivi Kalo Ambeli i Koutalas imaju male plaže koje samim tim zauzimaju mali procenat obale. Dužina plaže Kalo Ambeli je manja od 100 m. Plaža Kalo Ambeli ima područja sa glatkim peskom i delove sa šljunkom. Zaliv nudi neverovatan panoramski pogled na ostrvo.
Činjenica da je na plaži tako tiho, nije posledica samo relativno malih dimenzija plaže, već na to više utiče njena lokacija. Prvi deo puta od luke Livadi do plaže Kalo Ambeli može se preći automobilom. Međutim, do krajnjeg cilja mora se doći pešice, a taj deo puta iznosi oko 400 m. Ovaj detalj garantuje potpunu privatnost i samoću. Do plaže je moguće doći i čamcem.
Razlog zbog koga bi trebalo doći do plaže Kalo Ambeli pešice je činjenica da se prolazi kroz Ramos, jedno od najživopisnijih sela Serifosa (automobilom se prolazi pored sela!). Odatle se nastavlja hodanje stazom preko brda, za šta je potrebno oko sat ili dva. Ko voli prirodu i uživa u šetnji imaće dovoljno razloga da se odluči na ovaj zanimljivi put.
Kao zaključak, Kalo Ambeli je lepa izolovana plaža, idealna za one koji žele da se opuste i pobegnu od gužve.
Vagia:
Lokacija: 11 km jugozapadno od Chore.
Opis: Vagia je usamljena plaža na južnoj obali Serifosa. Pošto nije uređena, nije mnogo posećena.
Plaža Vagia nalazi se 3 km od plaže Koutalas i 6 km od luke Livadi, u istočnom delu zaliva Koutalas, u kome su još plaže Ganema i Koutalas. Ove plaže generalno imaju dobru reputaciju, sa drvećem koje pruža hladovinu i dobre su za kupanje.
U slučaju plaže Vagia, njeni najbolji atributi su dobar pesak i savršeno čista kristalna voda. Što se tiče sadržaja, uprkos tome što je Vagia mala plaža (dugačka 300 m), ima taverne u kojima se može popiti piće ili ručati. Međutim, poneti nešto namirnica na ovu plažu je uvek najmudriji potez, za svaki slučaj.
Poseta plaži Vagia može se kombinovati sa posetama susednim plažama Ganema i Koutalas.
Do plaže Vagia moguće je kolima doći iz dva pravca. Iz Chore se krene prema selu Megalo Chorio, a odatle do zaliva Koutalas. Trebalo bi imati u vidu da veći deo puta nije najboljeg kvaliteta. Od Chore je kraći put do ove plaže preko naselja Livadi. U tom slučaju se vozi putem duž južne obale, a prva polovina puta od luke Livadi prema zalivu Koutalas je u boljem stanju od druge polovine.
Ganema:
Lokacija: 13 km jugozapadno od Chore.
Opis: Ganema je divna peščana plaža sa čistom kristalnom vodom u zalivu Koutalas. Plaža nije uređena i lepo je mesto za opuštanje.
Plaža Ganema je idealno mesto za spokojan i opuštajući odmor. Plaža se sastoji od mekog i sitnog peska i šljunka, kao i dugog niza drveća koje pruža udoban hlad.
Što se tiče lokacije plaže, nalazi se na južnoj obali Serifosa, pored plaže Koutalas. Ove dve plaže formirane su na suprotnim krajevima zaliva u obliku potkovice. Plaža Ganema je zapravo deo zaliva Koutalas, kao i prethodno opisana plaža Vagia. Nakon što se do plaže Koutalas dođe automobilom, potrebno je oko 25 minuta pešačenja do plaže Ganema, jer je udaljena samo 1 km, a udaljenost od ostrvske luke Livadi je oko 8 km. Savetuje se nošenje udobne odeće tokom pešačenja od plaže Koutalas do plaže Ganema.
Na plažama Vagia i Ganema ima nekoliko taverni u kojima se može ručati i uživati u hladnom piću bez pomeranja daleko od plaže. U tavernama su najčešći gosti oni koji na plažu stižu na jahtama.
Jugozapadna oblast Serifosa, od Chore do Koutalasa, jedna je od najživopisnijih na ostrvu, tako da bi pored plaža u ovoj oblasti trebalo posetiti stara sela i ribarske luke koji takođe interesantni.
Koutalas:
Lokacija: 12 km jugozapadno od Chore.
Opis: Koutalas je duga plaža u opuštajućem okruženju. Drveće poređano duž plaže obezbeđuje hlad.
Plaža Koutalas se nalazi na jugozapadnoj obali Serifosa. Do plaže se lako dolazi kolima, jer postoji asfaltni put od luke Livadi, koji prolazi pored groblja. Iz Chore je bliže da se dođe putem preko sela Megalo Chorio. Plaža Koutalas je zaštićena od vetra, kao i od sunca, jer ima dosta drveća.
Činjenica da je plaža zaštićena od vetra je veoma važna, posebno u letnjem periodu, kada je Serifos na udaru sezonskog vetra meltemi, koji ima dobru stranu da smanjuje letnju žegu, ali može biti vrlo neprijatan. Ovo je vrlo mirna lokacija sa sjajnim kamenčićima i malo peska. Od malobrojnih sadržaja na raspolaganju su male taverne za piće ili ručak.
Od plaže Koutalas mogu se posetiti i druga zanimljiva mesta kao što je Tvrđava starice (Kastro tis Grias), u seoskom području. Tvrđava se nalazi na brdu sa pogledom na zaliv Koutalas, u kome se nalaze drugi lokaliteti, poput starih kuća za stanovanje, zatim ostaci zida starog utvrđenja i ranohrišćanska bazilika u crkvici Agia Irini. U davna vremena selo Koutalas je bilo veoma važno u privrednom smislu zbog velikih količina gvožđa, koje su brodovi prevozili do različitih destinacija, a pomenuti spomenici su svedoci tog perioda.
Pored toga, u selu se nalazi pećina koja privlači brojne posetioce koji žele da vide stalaktite i stalagmite sa retkim oblicima. Prema mnogim izvorima, pećina se u drevnim vremenima koristila za vršenje verskih obreda.
Jednostavan pristup do svih tih lokacija je pogodnost za turiste koji nemaju prevozno sredstvo. Činjenica da plaža Koutalas nije izolovana lokacija, uprkos tome što je mirno mesto, takođe je privlačna karakteristika koja zaslužuje da se uzme u obzir prilikom posete Serifosu. Mogućnost da posete pećinu zajedno sa obilaskom interesantnih verskih i istorijskih spomenika, čini plažu Koutalas zanimljivom opcijom za različite vrste turista.
Maliadiko (Barbara`s Beach):
Lokacija: 11 km jugozapadno od Chore.
Opis: Plaža i zaliv Maliadiko nalaze se na putu od zaliva Koutalas prema naselju Megalo Livadi. To je peščana plaža sa drvećem.
Megalo Livadi:
Lokacija: 11 km jugozapadno od Chore.
Opis: Megalo Livadi je divna plaža na zapadnoj obali ostrva. Drveće poređano duž plaže obezbeđuje hlad.
Plaža Megalo Livadi ima neke od najlepših karakteristika, kao što su plitka kristalna voda i stabla tamariske koja pružaju dovoljno hlada tokom leta. Moglo bi se reći da je ovo mirna peščana plaža u zalivu koji je u prošlosti bio jedna od glavnih lokacija rudarske industrije na ostrvu. Plaža se takođe koristila kao značajna luka koja je imala važnu ulogu u izvoznim aktivnostima Serifosa.
I danas na ovoj plaži ima tragova koji svedoče o nekadašnjem utovaru rude. Kada je reč o sadržajima, Megalo Livadi ima nekoliko dobrih taverni sa stolovima pored plaže.
Iako je selo Megalo Livadi ima znamenitosti, kao što su crkve Agia Triada, Agios Ioannis Prodromos i Agios Nikolaos, njegova glavna atrakcija je plaža. Pomenute karakteristike u pogledu vode, drveća i sadržaja čine ovu plaža preporučljivom čak i za porodice sa malom decom.
Dodatna prednost plaže Megalo Livadi, posebno korisna leti, leži u tome da je zaštićena od jakih vetrova. Ovu prirodnu prednost plaža je stekla jer se nalazi u dubokom zalivu.
Mnoge porodice koriste kristalnu vodu za uživanje u zabavi na vodi, kao što pedaline, jedrenje na dasci i skijanje na vodi. Činjenica je da se u svim ovim prednostima plaže Megalo Livadi može uživati i pored toga što se nalazi u turistički nerazvijenom mestu. To omogućava posetiocima da uživaju izvesnu privatnost i da se osećaju opušteno u mirnom okruženju, bez potrebe da se lišavaju udobnosti.
Avissalos (Avesalos):
Lokacija: 11 km zapadno od Chore.
Opis: Velika peščana plaža sa čistom i plitkom vodom u predivnom pejzažu.
Do plaže Avissalos se iz Chore dolazi asfaltnim putem za Megalo Livadi i Koutalas. Posle 7,5 km vožnje po asfaltu skreće se na prašnjavi put, kojim se vozi još oko 3,5 km do ove plaže.
Sikamia:
Lokacija: 10 km severozapadno od Chore.
Opis: Sikamia je izolovana plaža na severnoj obali ostrva. Daleko od masovnog turizma, ovo je idealna plaža za potpunu izolaciju.
Sikamia je jedna od najskrivenijih plaža Serifosa. Nalazi se u severozapadnom uglu ostrva i ima dva mala sidrišta: Aspri Lagada i Skala. Plaža je peščano-šljunkovita i ima drveće koje pruža udoban hlad.
Najkarakterističnija osobina koju nudi ova plaža su izolovanost i privatnost, zbog velike udaljenosti od luke Livadi. Međutim, blizu je sela Galani, u kome se nalazi manastir Taxiarches, jedan od najznačajnijih istorijskih lokaliteta na ostrvu, i zaliv Platis Gialos.
Ove lokacije se obično preporučuje onima koji ne vole veliku gužvu i umaraju ih mesta kao što je relativno pretrpan Livadi. Za razliku od mnogih drugih plaža u Grčkoj, o plaži Sikamia nema mnogo informacija zbog njene izolovanosti. Ovo se može uzeti kao prednost za one koji vole da otkrivaju i istražuju malo poznata mesta.
Tiha i mirna atmosfera ove lokacije je idealna za opuštanje i ostavljanje gužve, problema i gradske buke daleko iza sebe. To ne znači da na plaži nema sadržaja, tu se nalazi kafić.
Platis Gialos:
Lokacija: 13 km severno od Chore.
Opis: Platis Gialos je peščana plaža na najsevernijoj tački ostrva. Prilično je izolovana i nema turističke sadržaje.
Plaža Platis Gialos sastoji se od dve male peskovite uvale, na severnoj obali Serifosa. Pošto su uvale međusobno udaljene manje od 200 m, mogu se obe posetiti prilikom jednog dolaska. Što se tiče sadržaja, postoji taverna iz koje se može uživati u zalasku sunca sa udobnog mesta sa pićem, bez odlaska sa plaže.
Još jedan dobar podatak o plaži je njena lokacija, jer bez obzira što se mora malo duže voziti do plaže, to ne mora da znači da je izolovana. U stvari, to daje priliku da se uživa u ostalim susednim mestima, kao što je selo Galani sa manastirom Taxiarches, koji bi obavezno trebalo posetiti. Selo Galani je jednostavno posetiti, pošto se nalazi pored puta od Chore za plažu Platis Gialos. Prethodno put prolazi pored sela Panagia, udaljeno 5,5 km od Chore. Izgrađeno je na padini brda i osim što ima slikovito zeleno okruženje omogućava veličanstveni panoramski pogled na Serifos. Put do ovih lokacija je u prilično dobrom stanju, sa izuzetkom poslednjeg kilometra puta do plaže Platis Gialos koji je zemljani.
Kendarhos (Kentarhos):
Lokacija: Na severoistočnoj obali ostrva.
Opis: Do plaže se dolazi pešice iz sela Kentarhos. Plaža je idealna za kupanje i ima nekoliko stabala koja pružaju hlad.
Agios Ioannis:
Lokacija: 9 km severoistočno od Chore.
Opis: Lepa peskovito-šljunkovita plaža nalazio se pored glavnog puta.
Agios Ioannis se nalazi oko 700 m od plaže Psili Ammos. Stabla tamariske duž cele plaže pružaju lep hlad. Kada duva jak vetar pojavljuju se visoki talasi!
Psili Ammos:
Lokacija: 8 km severoistočno od Chore.
Opis: Psili Ammos je lepa plaža, prilično izdvojena i neuređena. Predstavlja idealno mesto za opuštanje.
I Serifos je jedno od mnogobrojnih grčkih ostrva koje ima plažu pod imenom Psili Ammos. To je jedna od najpopularnijih plaža Serifosa. Nalazi se na istočnoj obali, samo 3,5 km severno od luke Livadi. Do plaže je moguće doći pešice iz luke Livadi, za šta je potrebno oko sat vremena ili na motoru, koji se može iznajmiti u luci. Samo bi trebalo uzeti u obzir da put do plaže ima udarnih rupa, iako nije veoma težak i putovanjem na ovaj način se štedi dosta vremena.
Kao što je već više puta rečeno, naziv Psili Ammos znači mekani, sitni pesak i potpuno odgovara ovoj plaži. Voda je plitka i kristalna, a drveće poređano duž obale pruža hlad. Plaža je iz ovih razloga pogodna za decu. Ovu plažu su britanske novine “Sunday Times” proglasile za jednu od najlepših, ne samo u Grčkoj, već i u celoj Evropi.
Plaže Lia i Agios Ioannis su na istoj obali. Pored toga, između plaže Psili Ammos i luke Livadi postoji nekoliko malih peščanih plaža, kao Agios Sostis, koja je veoma mirna i takođe ima istu dobru vodu. U jeku sezone moguće je doći do ovih plaža taksi brodićima koji polaze iz luke, a usput obilaze neke od okolnih pećina.
Sagledavajući sadržaje plaže, očigledno je da ovako lepa plaža ne može proći u komercijalnom smislu. Zato plaža Psili Ammos raspolaže sa nekoliko odličnih taverni i restorana, obično dobro posećenih tokom letnjih meseci, i ima dobru ponudu smeštaja. Jahte i jedrilice koje dolaze na ostrvo biraju ovu plažu za sidrište.
Što se tiče privatnosti, iako plaža Psili Ammos ima mnoge privlačne karakteristike, na njoj uopšte nije tolika gužva da bi bilo mučno. U toku sezone može se prošetati duž obale (potrebno je oko 10 minuta) u pravcu plaže Agios Ioannis kako bi se dobilo malo samoće. Problem je što taj deo obale nema turističkih sadržaja i dešava se da bude na udaru vetra, koji u ovom slučaju može šibati od jednog do drugog momenta. Sve ovo kao da ne smeta naturistima, koji obično okupiraju ovu oblast.
Agios Sostis:
Lokacija: 7 km istočno od Chore.
Opis: Šarmantni zaliv Agios Sostis ima mekani pesak i opuštajući ambijent. Pored plaže se nalazi mala istoimena crkva.
Uobičajeno je za mnoga grčka ostrva da imaju male šljunkovite plaže, koje u većini slučajeva nisu dovoljno bezbedne za decu, niti lepe za šetnju.
Međutim, ostrva poput Serifosa, nemaju tu vrstu nedostatka. Plaža Agios Sostis se uglavnom preporučuje onima koji žele da uživaju u miru, ali ne vole izolaciju, i žele da imaju lak pristup prometnim mestima. Dakle, osim što je jedna od plaža sa najboljom reputacijom na Serifosu, Agios Sostis ima veoma povoljnu lokaciju.
Pre svega, nalazi se samo 3 km severoistočno od luke Livadi, što znači da se sa plaže ima lak pristup svim sadržajima. Livadi je luka Serifosa sa brojnim mestima za zabavu i ponudom različitih vrsta smeštaja. Da bi se stiglo do plaže Agios Sostis iz luke Livadi, vozi se glavnim asfaltnim putem, koji se pretvara u zemljani put neposredno pre plaže. Neko vozi do plaže, dok se drugi parkiraju na skretanju sa asfaltnog puta i hodaju oko 800 m do plaže.
Poseta plaži Agios Sostis omogućava da se obiđu i druge susedne plaže. Najbliža je peščana plaža Lia, a nisu mnogo daleko ni plaže Psili Ammos i Agios Ioannis.
Trebalo bi posetiti slikovitu crkvu Agios Sostis, ispod koje se nalazi plaža, a takođe posetiti i crkvu na plaži Agios Ioannis.
Što se tiče plaže Agios Sostis, to je lepa šljunkovito-peščana plaža i predstavlja idealno mesto za uživanje u miru i opuštanju. Svojim izgledom plaža Agios Sostis pomalo podseća na jednu od najlepših plaža Kiklada – plažu Kolona na ostrvu Kitnosu, gde uski pojas zemlje povezuje glavno ostrvo sa susednim ostrvcetom.
Iako luka Livadi nema dobru reputaciju među onima koji vole mirnije plaže, ostale plaže, uključujući i Agios Sostis ne dele ovo malo neprijatnosti.
Lia:
Lokacija: 7 km istočno od Chore.
Opis: Lia je divna plaža sa mekim peskom i kristalnom vodom. Nije naročito popularna, tako da predstavlja odlično mesto za izolaciju.
Lia je jedna od dobro poznatih plaža Serifosa. Nalazi se na jugoistočnoj obali ostrva, 3 km istočno od luke Livadi u okruženju lepog pejzaža. Put do plaže Lia plaže počinje na istočnom kraju luke Livadi, tako da ga nije teško pronaći. To je potpuno isti put kao za plažu Agios Sostis, čak se asfaltnog puta skreće na zemljani put na istom mestu i takođe ima još oko 800 m do plaže, ali sada u pravcu jugoistoka. Od plaže Agios Sostis vazdušnom linijom udaljena je oko 700 m.
Lia je peščana plaža, posebno na morskom dnu, mada na nekim mestima ima i šljunka. Pošto je plaža sasvim izdvojena, jedno je omiljenih mesta za nudiste.
Prilikom posete ovoj plaži važno je poneti dovoljno vode i nešto da se pregrize u vreme ručka, jer na plaži ne postoji taverna.
Ko uživa u privatnosti i dobrom pogledu neće biti razočaran ovom plažom, a kada su posetioci oprezni i ponesu namirnice, nedo-statak turističkih sadržaja se lako toleriše.