Santorini ili Tira (gr: Σαντορίνη od ital. Santa Irene, gr: Θήρα, izgovor bliži Fira) je jedno od najslikovitijih, najpoznatijih i turistički najposećenijih ostrva u Grčkoj. Zbog svoje vanvremenske lepote i razvijenog noćnog života, Santorini je jedno od važnih evropskih turističkih odredišta i predstavlja asocijaciju za turizam visokog nivoa.

Poreklo imena

Ime ostrva je nastalo srastanjem latinskih reči “Sveta Irena” (lat. Saint Irene) u vreme mletačke vlasti nad ostrvom. Grčki naziv za ostrvo, Tira ili Fira, koristi se više među mesnim stanovništvom i u Grčkoj. Stariji nazivi za ostrvo Santorini su Strongili (“kružan”) i Kaliste (“najlepši”). Za vreme Otomanskog carstva ostrvo se zvalo “Santurin” ili “Santoron”.

Geografija

Santorini se nalazi u južnom delu Egejskog mora i on je najjužnije ostrvo Kiklada. Udaljen je oko 75 km jugoistočno od grčkog kopna i 63 km severno od Krita. Najbliže ostrvo Kiklada je Ios, udaljeno oko 18 km ka severu.

Ostrvo je veoma razuđeno i planinsko u većem delu. Oblik ostrva je posebno zanimljiv (oblik obrnutog “C”), pošto zapadna obala gradi zaliv, istočnu stranu vulkanskog grotla. Nekadašnje dno vulkana je danas zaliv u okviru ostrvlja Santorinija, koji je tokom istorije bilo strateški važan i uticao je na burnu istoriju ostrvlja.

Santorini je u suštini ono što je ostalo posle ogromne eksplozije vulkana koji je uništio ranije naselje na ostrvu i stvorio postojeću geološku kalderu. Centralna gigantska pravougaona laguna, dimenzija približno 12 x 7 km, okružena je strmim liticama visine 300 m sa tri strane. Na četvrtoj strani laguna je odvojena od mora znatno manjim ostrvom Tirazija (Thirasia). Dubina kaldere od 400 m, omogućava da se svi, pa i najveći brodovi, mogu usidriti bilo gde u zaštićenom zalivu. Postoji i novoizgrađeni marina u Vlychadi, na jugozapadnoj obali.

Santorini sa okolnim ostrvima čini opštinu, ukupne površine 90,6 km2. Ova opština uključuje i tzv. manja ostrva Santorinija – ostrvo Tirazija (Thirasia, 9,2 km2) i nenaseljena ostrva: Nea Kameni (3,3 km2), Palia Kameni (0,5 km2), Aspronisi (0,14 km2) i Kristijani (1,2 km2). Bez okolnih ostrva, površina Santorinija iznosi 76,2 km2.

Santorini i susedno ostrvo Anafi su jedine lokacije u Evropi koje poseduju toplu pustinjsku klimu  (prema Köppenovom sistemu klasifikacije klime). To je prouzrokavano geografskim položajem, jer  Santorini spada u ostrva Kiklada koja su položena najdalje od kopna. Na Santoriniju nema rečnih tokova, a voda je oskudna. Do ranih devedesetih godina XX veka meštani su punili cisterne kišnicom koja je sakupljala sa krovova, iz malih vrela, a uvozila se i iz drugih oblasti Grčke. Poslednjih godina fabrika za desalinizaciju vode obezbedila je za većinu kuća tehničku vodu koja nije za piće. Pošto je kiša od sredine proleća do sredine jeseni izuzetno retka pojava na Santoriniju, mnoge biljke zavise od oskudne vlage koju rano ujutro pruža magla koja se kondenzuje na tlu u obliku rose.

Istorija

Za Santorini, kao i za celokupne Kiklade, neobično je važno razdoblje kasne praistorije, tzv. Kikladska civilizacija, zavisna i bliska Kritskoj. Uticaj Minojskog Krita ustanovljen je prilikom arheoloških iskopavanja u Akrotiriju, kada se ispod debelog sloja vulkanskog pepela pojavilo celo naselje od dvospratnih i trospratnih kuća, ukrašenih freskama, koje su slične zidnom slikarstvu minojskih palata. Pretpostavlja se da se u tom periodu ostrvo zvalo Strongili, pošto u to vreme vulkan još nije počeo svoje rušilačko dejstvo.

Naime, Santorini je, kao što je rečeno, ostatak vulkanskog ostrva na kome se zbila velika eksplozija negde između 1650. i 1598. godine p.n.e. (po drugim podacima najpribližniji datum je oko 1627. godine p.n.e). Serija zemljotresa je upozorila stanovništvo na kataklizmu koja se približava. O ovome se zna jer na ostrvu arheolozi nisu pronašli leševe iz tog vremena, niti vredne predmete. Erupcija vulkana je izazvala cunami visine 60 m (po drugim podacima čak i 100 m), koji je uništio severnu obalu Krita i veliki deo minojske flote. Na mestu nekadašnjeg ostrva stvorena je kaldera (ostatak vulkanskog grotla), a vulkanski pepeo je pokrio šire područje što je onemogućilo ljudski život za duže vreme. Veruje se da je erupcija Santorinija bila inspiracija Platonu za njegovu parabolu o Atlantidi. Veliki oblak vulkanske prašine se zatim premestio čak do Severne Amerike, gde su klimatske promene izazvale migracije stanovništva na jug.

Postminojske eruptivne aktivnosti skoncentrisane su na ostrvu Kameni, koje se nalazi u centru lagune. Ostrvo je nastalo nakon minojske erupcije. Prva erupcija izbila je na površinu mora 197. godine p.n.e. Od tog vremena u istorijskim zapisima evidentirano je devet nadzemnih erupcija, poslednja je zabeležena 1950. godine, a od tada je vulkan miran.

Mala podrhtavanja tla i izveštaji o pojavi gasa čudnog mirisa zabeleženi su tokom 2011. i 2012. godine. Nakon analiza izvršenih uz pomoć satelitskih radara otkriven je izvor ove pojave. Magma ispod vulkana je porasla za 10 do 20 miliona m3 u periodu od januara 2011. do aprila 2012. godine, što je prouzrokovalo da se ostrvo Kameni izdigne iz mora za novih 8 do 14 cm. Naučnici kažu da je ubrizgavanje istopljenih stena u tom periodu bilo jednako vrednostima koje su karakteristične za period od 20 godina redovnih aktivnosti.

U doba stare Grčke Santorini je bio deo Delskog saveza, a kasnije su ovde vladali ptolomejski vladari Egipta. Posle toga ostrvljem je vladao stari Rim, a zatim i Vizantija. 1204. godine, posle osvajanja Carigrada od strane krstaša, Kikladi potpadaju pod vlast Mlečana, pod kojima ostaju do 1579. godine. Novi gospodar Kiklada bilo je Otomansko carstvo, do početka XIX veka. Posle osamostaljenja Grčke 1821. godine, ostrvo je doživelo ekonomski procvat. Povremene vulkanske erupcije i zemljotresi se dešavaju i dan-danas. Poslednjih decenija ostrvo se brzo razvija zahvaljujući međunarodnom turizmu.

Stanovništvo

Po popisu iz 2011. godine na ostrvu živi 15.231 stanovnik, što znači da je gustina naseljenosti tačno 200 stanovnika/km2. Od ostrva Kiklada samo Siros ima veću gustinu naseljenosti. Po broju stanovnika među Kikladima Santorini je na trećem mestu iza Sirosa i po površini šest puta većeg Naksosa. Stanovništvo je etnički mešovito (Grci, Albanci, Bugari, Nemci), jer je većina autohtonog stanovništva emigrirala ka kontinentalnoj Grčkoj posle poslednje velike erupcije vulkana 1950. godine i jakog zemljotresa 1956. godine sa epicentrom u blizini ostrva Amorgos. Zemljotres je rezultirao rušenjem mnogih objekata na severu Santorinija, što je dovelo do napuštanja mnogih njegovih sela. U poslednjih 20 godina na ostrvu je obrazovana međunarodna zajednica u kojoj se mnogo koristi engleski jezik.

Najveća naselja na ostrvu su: Emborio (1.938), Fira (1.616), Messaria (1.593), Kamari (1.344), Karterados (1.238), Pyrgos Kallistis (884), Vothonas (699), Perissa (678), Oia (665), Megalochori (594), Vourvoulos (535), Monolithos (499), Imerovigli (431), Akrotiri (355), Agios Georgios (343), Exo Gonia (326) i još 20 naselja u kojima popisano 1.493 stanovnika.

Gradovi i mesta na Santoriniju

Akrotiri – mesto udaljeno 8 km južno od Fire, najpoznatije je po svom arheološkom nalazištu.

Fira ili Thira – nalazi se na zapadnoj strani Santorinija, glavni je grad i najvažnije mesto na ostrvu. Smešten na ivici impresivne litice, oko 250 m iznad mora, tipično je mesto za Kikladska ostrva.

Oia – nalazi se na oko 10 km severno od Fire i najpoznatije je mesto na Santoriniju, najviše zbog zalaska sunca i svoje arhitekture.

Perissa – nalazi se 15 km jugoistočno od Fire, a osim po plaži, poznata je po vinu, ostacima obližnje antičke There i po kapelici Agia Irena iz XVII veka.

Privreda

Turizam je, naravno, glavna grana privrede. Magazin Travel+Leisure proglasio je 2011. godine Santorini “najboljim ostrvom na svetu”, a isto je učinio i BBC takođe 2011. godine.

Na ostrvu je bio kamenolom plovućca, ali je zatvoren 1986. godine u cilju očuvanja kaldere.

Tradicionalno su razvijeni pomorstvo i poljoprivreda (maslina, vinova loza, južno voće). Zbog svoje jedinstvene ekologije i klime, a posebno zemljišta od vulkanskog pepela, na Santoriniju se gaje jedinstveni i cenjeni proizvodi. Čeri paradajz sa Santorinija je izuzetno ukusan i sladak i intenzivno je crvene boje. “Fava” je pire napravljen od oljuštenih, zatim sušenih na suncu, pa kuvanih mahunarki jedne vrste graška (nije žuti grašak, kao u ostalim delovima Grčke). Plavi patlidžan sa Santorinija je veoma sladak, sa malo semena, a može se jesti sirov. Katsouni je jedinstvena lokalna sorta velikog krastavca koji, ako se ne ubere kada je zelen, požuti i dobije sladak ukus, gotovo da se ne može razlikovati od dinje.

Na ostrvu postoji mala, ali rastuća, industrija vina, bazirana na domaćoj sorti grožđa Assyrtiko, sa pomoćnom kultivacijom druga dva Egejska varijeteta, Athiri i Aidani. Loze su veoma stare i otporne su na filokseru (lokalni vinari to pripisuju dobro isušenom vulkanskom zemljištu i njegovom hemijskom sastavu), tako da nije bila potrebna zamena loze posle velike epidemije filoksere krajem XIX veka. Primetno je da je vinova loza neuobičajeno niska za naš pojam, a razlog su jaki vetrovi koji znaju da duvaju tokom godine.

Vinogradski ponos ostrva je slatko i jako desertno vino Vinsanto (italijanski: “sveto vino“), napravljeno od najboljeg grožđa sorti AssyrtikoAthiriAidani osušenog na suncu, koje zatim prolazi kroz dug period starenja u buradima (20-25 godina za vrhunsko vino). Ono sazreva u slatko, masno desertno vino, sa bojom koja je kombinacija boje tamnog ćilibara i narandžastog. To vino je postiglo svetsku slavu, a poseduje standardne Assyrtiko arome citrusa i minerala, prošarane ukusom oraha, suvog grožđa, smokve, meda i čaja.

Bela vina sa ostrva su izuzetno suva, sa jakim mirisom citrusa i mineralnih soli i aromom jodida čemu je doprinelo pepeljasto vulkansko zemljište, dok starenje u buradima daje nekim belim vinima blagi miris tamjana, slično kao Vinsanto. Nije lako biti vinogradar na Santoriniju; topli i suvi uslovi daju zemljištu veoma nisku produktivnost. Prinos po hektaru je samo 10-20 % u odnosu na prinose koji su uobičajeni u Francuskoj ili Kaliforniji. Ostrvska vina koja su standardizovana i zaštićena su “Vinsanto” i “Santorini”.

Arhitektura

Tradicionalna arhitektura Santorinija je slična ostalom delu Kiklada, sa niskim kockastim kućama, napravljenim od lokalnog kamena i okrečenim raznobojnim vulkanskim pepelom koji se koristi kao boja. Jedinstvena karakteristika je zajedničko korišćenje hiposkapha: produžetak kuće iskopan bočno ili nadole i ​​okružen plovućcem. Ove sobe su izuzetno cenjene zbog visoke izolacije koju pruža vazduhom ispunjen plovućac. Koriste se kao stambeni prostor jer leti daju svežinu, a zimi toplotu. To je i najbolji prostor za skladištenje proizvoda, posebno ako se koristi kao vinski podrum, kao u slučaju vinarije Kánava.

Saobraćaj

Aerodrom se nalazi između mesta Monolithos i Kamari, koji je osim čarterima iz Evrope, povezan redovnim letovima sa Atinom (oko 40 minuta leta) i Solunom (sa zaustavljanjem u Atini), a tokom letnjih meseci i ostalim ostrvima. Na aerodrom sleću i avioni našeg avio prevoznika sa turistima iz naše zemlje, a sa Santorinija se prebacuju i na druga ostrva Kiklada (Ios, Paros, Naksos, Mikonos).

Glavna pomorska luka na ostrvu je Athinios, 10 kilometara južno od Fire. Brodovi iz Pireja tokom sezone redovno plove, a vreme vožnje je od četiri do deset sati. Cena karte u jednom smeru kreće se od 30 – 60 € u zavisnosti od izabranog prevoza (bržeg ili sporijeg). U sezoni se sa Santorinija može i do drugih ostrva, npr. cena karte do Iosa kreće se od 7 € za vožnju u trajanju od 1,5 h, dok se za onu bržu, koja traje pola sata, plaća oko 10 € više.

Prevoz na Santoriniju

Javni prevoz se obavlja autobusima koji povezuju sva veća mesta na ostrvu. Polasci su česti, pa tako autobusi na prometnijim linijama voze barem jednom u sat vremena, a npr. na linija Fira – Perissa veći deo dana i svakih 20 minuta. Cena prevozne karte zavisi od linije, a kreće se u rasponu od 1,40 – 2 €.

Od luke do Fire se dolazi autobusima (ili taksijem), a tamo se preseda na druge autobuse. Može se doći i jašući na magarcima ili koristiti žičara, karta košta 4 € za vožnju u jednom smeru.

Često se uzima rent-a-car (cene od 30 € dnevno na više) ili unajmljuje skuter (od 15 € na više), sa jednog kraja ostrva na drugi stiže se za manje od jednog sata.

Noćni život na Santoriniju

Na Santoriniju je noćni život bogat u Firi (klubovi Enigma, Koo Club, Murphi Bar, Taj Mahal) i Kamariju (Dom Club, Mango Bar), dok Oia i Perissa pružaju nešto lakšu zabavu.

Radno vreme klubova u sezoni je najčešće do jutra, a barova do 01:00 ili 02:00 h.

Na večeru u taverne se ide kasnije nego kod nas, retko pre 21 h (slično Špancima).

Atrakcije i znamenitosti

• Kamari – najrazvijenije turističko mesto na ostrvu;

• prekrasna Fira – glavni grad;

• Messa Vuno – najviše brdo na ostrvu odakle se pruža fantastičan pogled na celo ostrvo;

• Megalo Vuno – mesto kakvog nema ni u holivudskim filmovima;

• Akrotiri – jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u celoj Grčkoj;

• Oia – mesto koje je od Svetske turističke organizacije izabrano 1989. godine kao najlepše mesto na celom svetu;

• prelepe plaže – uglavnom sa crnim peskom, ali tu si i Bela i Crvena plaža;

• nekoliko savršenih mesta sa predivnim pogledom na kalderu;

• Vothonas – polunaseljeno selo koje se nalazi u klancu, sa rupama izbušenim u brdu koje su im služile kao kuće;

• na ostrvu postoji oko 250 crkava i manastira, od kojih su najznačajniji Panagia tou Rodariou, Panagia tou Dominikanidon, katolička katedrala sv. Ivana Krstitelja i katedrala Hypapandi. Razlog tolikom broju crkava su pomorci, koji su se u prošlosti zavetovali da će izgraditi crkvu (kapelicu) ako se sigurno vrate kućama. Izvan većih mesta vredi posetiti Panagia Episkopi, crkvu posvećenu Vaznesenju blažene Device Marije. Nalazi se južno od Mesa Gonio i pravi je primerak vizantijske umetnosti sa početka XII veka.

• od većih shopping centara u Firi, poznat je Hondos center.

1-Aghios Nikolaos

2-Stepenice za plažu Ammoudi

3- Oia Goulas (ostaci tvrđave)

4-Vrh Mavro Vouno (329 m)

5-Najuža tačka ostrva (kantina)

6-Aghios Antonios-Neos (crkva i askitarion)

7-Groblje Imerovigli

8-Crkva Panaghia Malteza

9-Manastir Aghios Nikolaos

10-Manastir Dominikanion,

     Muzej Megaron Gizi

11-Stepenice za luku Fira

12-Zdravstveni centar Fira

13-Rudnici Fira

14-Rudnici Akrotiri

15-Vetrenjača Akrotiri

16-Početak pešačke staze

17-Crkva Panaghi Kimisis

18-Raskrsnica Ftelou

19-Crkva Taxiarchis

20-Arheološko nalazište Akrotiri

21-Crkva Aghia Anna

22-Vetrenjača Emporio

23-Stepenice za plažu Vlichada

24-Drevna Elefsina

25-Ruševine drevne Elefsine

26-Manastir Profitis Ilias

27-Drevna Fira (ulaz u arheološko nalazište)

28-Stara fabrika paradajz sosa

29-Manastir Aghios Ioannis

30-Peščana staza Karterados

31-Pori

32-Grobovi Arched

33-Tholos

34-Vizantijska crkva Panaghia Episkopi

35-Tvrđava Pirgos

36-Emporio Goulas (ruševine tvrđave)

37-Mala pećina sa utvrđenjem

PLAŽE

Boja peska na plažama Santorinija uglavnom zavisi od toga koji je geološki sloj izložen, postoje plaže sa peskom ili šljunkom izgrađenim od stvrdnute lave različitih boja: Crvena plaža, Crna plaža, Bela plaža itd. More na plažama sa tamnijom bojom peska je znatno toplije, jer se lava ponaša kao apsorber toplote.

Plaže u severnom delu Santorinija je teže pronaći, ne vide se najbolje sa glavnih puteva, ali imaju specifičnu lepotu. U prošlosti su bile poznate samo lokalnom stanovništvu, ali su ih u poslednje vreme otkrili i gosti. Ako se krene iz Oie prema istoku ili jugu, prve plaže na koje se nailazi su Baxedes, KoloumbosiRajska plaža.

Potom slede Monolithos (nije previše natrpana), Avis(uglavnom mlađi gosti, nudi razne vodene sportove) i Kamari(jedna od najbolje organizovanih plaža na ostrvu, brojni hoteli, beach barovi i restorani; iznajmljivanje ležaljki i suncobrana, pa je vole i porodice s decom).

Iza njih su Perivolosi Perissa, koje zajedno stvaraju najveću crnu peščanu plažu na ostrvu (brojni vodeni sportovi, usluge kao na Kamari plaži; može se doći autobusom ili taksijem).

Na jugu ostrva čekaju VlychadaCrvena plaža (ime dobila po velikoj koncentraciji gvožđa u kamenju, koje daje crvenu boju; postoji autobus od Fire do plaža najbližeg mesta Akrotiri, odatle do plaže opet autobusom, ali se pešice spušta do plaže, osim ako se ne dolazi brodom) i Bela plaža(dostupna samo pomoću broda).

Plaže koje su za 2013. godinu dobile plavu zastavu su Kamari 1, Kamari 2 i Perissa.

Ammoudi (Amoudi) i Armeni:

Lokacija: Nalaze se ispod Oie.

Opis: Male plaže koje se preporučuju samo za dobre plivače.

Plaža Ammoudi je jedna od najšarmantnijih plaža na ostrvu Santorini, a do nje se stiže stepenicama (214 širokih stepenika, po drugim podacima ima ih 235), bilo pešice bilo jašući mulu. Nalazi se u podnožju visokih crvenih litica i ima spektakularan pogled na stene koje stoje u kristalno čistom moru. Moguće je plivati u luci, ali je bolje da se krene prema tavernama na obali, gde se mogu pronaći odlična mesta za ronjenje među stenama. Od luke Ammoudi se može čamcem prevesti do susednog ostrva Tirazija.

Armeni je mala plaža do koje je još teže doći nego do plaže Ammoudi. Broj stepenika niz koje se treba spustiti do plaže iznosi zavisno od izvora 286 ili 291 (na magarcu ili pešice). Ne treba zaboraviti da se nakon silaska do plaže, potrebno i vratiti nazad! Na ovu plažu se može i brodićem iz luke Ammoudi. Postoji i mala taverna za miran obrok.

Katharos:

Lokacija: Nalazi se u blizini mesta Oia.

Opis: Katharos je mirna plaža sa crnim krupnim peskom i šljunkom.

Katharos je najbolja plaža u regionu Oia. Smeštena je između stena i litica. Do plaže se može doći za dva minuta automobilom putem za Ammoudi ili nakon pešačenja od 15 minuta. Poslednji deo puta do plaže se mora preći pešice, ali je to dobra staza. Na početku te staze nalazi se taverna. Katharos je neuređena plaža, bez ležaljki i suncobrana.

Baxedes:

Lokacija: 3 km od naselja Oia.

Opis: Baxedes je odlična plaža sa crnim peskom i hladovinom, idealno za one koji žele da izbegnu veliku gužvu.

Baxedes je glavna plaža na severnoj obali Santorinija. To je mirno mesto koje će najbolje dočarati kako je Santorini izgledao pre nego što su nagrnuli turisti.

U blizini se nalaze plaže Paradise i Cape Columbo.

Postoje mogućnosti za smeštaj (par hotela), a ima i taverni. Zbog svog položaja, plaža je leti izložena severnom vetru, poznatog po nazivu meltemi, pa se ne preporučuje poseta ovoj plaži kada duva taj vetar. Do plaže se stiže automobilom ili motociklom.

Cape Columbo (Koloumbos, Kouloumbo) i Paradise:

Lokacija: 12 km severoistočno od Fire.

Opis: Cape Columbo je jedna od najizolovanijih i najmirnih plaža na Santoriniju. Okružen divljim pejzažem, Cape Columbo je često izložen vetru. Upravo su vetar i talasi formirali divlje stene na ovoj plaži.

Ovo je najudaljenije mesto na Santoriniju. Od plaža na severoistočnom delu ostrva, Cape Columbo je najveća. To je duga peščana plaža jedinstvene lepote, koja se ugnezdila ispod litica i poslednja na Santoriniju koja uopšte nije uređena. Prilikom dolaska na plažu automobil se može parkirati  na rtu, a na plažu se silazi uskom stazom. Posetioca će zadiviti impresivan, ali uzbudljiv pejzaž.

Ogromne crvene litice nude dovoljno hlada. U moru, na udaljenosti od 5 km od obale i na dubini od 18,5 m nalazi se najaktivniji krater na ostrvu koji je 1650. godine imao erupciju i izazvao oštećenja na ostrvu. Iz tog razloga more je stvarno toplo. Posetioci treba da ponesu na plažu flašu vode i kremu za sunčanje, da se ne bi vratili u hotel dehidrirani i izgoreli kao rak, pošto na plaži nema nikakvih sadržaja.

Plaža Paradise je praktično deo velike plaže na čijem se jednom kraju nalazi plaža Columbo. Iako joj naziv kaže da je Rajska plaža, to je daleko od istine. U odnosu na plažu Columbo ima više šljunka, pa ulazak u more iz tog razloga može biti neprijatan. Već pomenuti vetar meltemi ponekad duva na ovoj plaži, pa su tada veliki talasi. U sezoni na ovom delu plaže ima turističkih sadržaja, nešto malo ležaljki i suncobrana. Boja peska na plaži je bliža sivoj, nego crnoj.

Pori:

Lokacija: 10 km severoistočno od Fire.

Opis: To je mala i mirna plaža, pretežno peskovita, okružena crvenin stenama.

Još jedna neverovatna plaža na istočnoj strani Santorinija, gde stene imaju tu jedinstvenu crvenu boju (poput onih na Crvenoj plaži). Boja i oblik šljunka na ovoj plaži su zapanjujući.

Plaža se nalazi južno od plaže Columbo, a severno od plaže Vourvoulosa, a blizu je istoimenog naselja.

Nedavno je izgrađena mala luka za ribarske brodove i, naravno, tu je tradicionalna grčka taverna sa svežom ribom. Ova plaža je odličan izbor za one kojima ne smeta malo pešačenja (do plaže je potrebno savladati oko 50 stepenika). Takođe pogoduje osobama koje žele da pobegnu od gužve i prednost daju mirnijoj atmosferi. Na plaži nema suncobrana, ni drugih sadržaja.

Pori je ljupko seoce sa tradicionalnim kućama, ribljim restoranima i nizom vetrenjača. Iz sela je lep pogled na zaliv.

Vourvoulos:

Lokacija: 7 km severoistočno od Fire.

Opis: Vourvoulos je lepa plaža, ali jak vetar koji često duva čini je neprijatnom za kupanje. Talasi ponekad mogu biti veoma veliki.

Ova peščana plaža idealna je za opuštanje sa morem koje je skoro tirkizno plave boje.

Plaža Vourvoulos spada u red manje poznatih plaža Santorinija, a zbog svoje potpune izolovanosti pruža opuštanje i privatnost. U blizini se može posetiti selo Karterados, šarmantna oblast sa lepim zgradama.

Nažalost, plaža Vourvoulos se ne održava dobro i puna je smeća i otpadaka. Zbog vetra koji duva na plaži treba biti vrlo oprezan prilikom sunčanja, a zbog visokih talasa preporučljivo je da se bude na bezbednoj udaljenosti od mora.

Oko sela Vourvoulos postoji veliki broj plaža. Najsevernija je mala šljunkovita plaža koja se zove Xiropigado.

Kanakari:

Lokacija: 7 km istočno od Fire.

Opis: Plaža je dobila ime po vlasniku napuštene fabrike paradajz sosa.

Plaža Kanakari nalazi se na istočnoj obali Santorinija. Do ove plaže se iz Fire stiže tako što se krene ulicom koja vodi prema kampu. Nakon toga put pomalo krivuda (ide u cik-cak), ali je potrebno zadržati pravac prema istočnoj obali i doći se do ove plaže. Plaža Kanakari se nalazi između plaža Vourvoulos i Exo Gialos. Kanakari se sastoji od dve plaže, koje se nalaze sa obe strane male ribarske luka. Na južnoj strani je to uska i duga šljunkovita plaža, a na severnoj strani je bolja i veća peščana plaža sa kamenčićima na pesku. U luci plivaju labudovi i patke. Iznad luke nalazi se ljupka crkva.

Exo Gialos i Karterados:

Lokacija: 6 km istočno od Fire.

Opis: Exo Gialos je lepa, mirna peščana i šljunkovita plaža sa divnim stenama.

Plaža Exo Gialos se nalazi istočno od grada Fira i nekako se smatra plažom tog grada. To je izolovana plaža sa prirodnim lepotama i kontrastom plavog mora i crnog peska. Tu je i mala luka za ribarske čamce. Plaža je delimično uređena sa suncobranima, čije korišćenje se plaća 3 €. Na plaži radi kantina sa grickalicama, pivom i osvežavajućim pićima, kao i taverna u kojoj se može ručati.

Stene oko plaže su izdubljene i koriste se za skladištenje drvenih ribarskih čamaca tokom zimskog perioda.

Plaža Karterados se nalazi južnije od plaže Exo Gialos, a oko 4 km od istoimenog naselja. Izgleda potpuno isto kao i plaža Exo Gialos, sa crnim peskom i kamenčićima. Na ovoj plaži je povremeno otvorena mala kantina, a u okolini je moguće pronaći smeštaj. Do plaže je moguće doći kolima ili gradskim prevozom.

Monolithos:

Lokacija: 7 km istočno od Fire.

Opis: Monolithos je jedna od plaža koje su najviše orijentisane prema porodičnom turizmu. Na lepoj obali ima igralište i teren za odboku na pesku, a okružena je sa nekoliko hotela.

Plaža Monolithos je blizu plaže Kamari i aerodroma. Veoma je popularna među lokalnim stanovništvom, a posebno porodicama sa decom. Monolithos je duga plaža sa crnim peskom i plitkom vodom, a dobro je uređena sa ležaljkama i suncobranima. Na plaži je prijatna atmosfera, što je razlog za čestu gužvu i dosta dece. U blizini su hoteli i apartmani, restorani i kafići. Postoji tereni za fudbal i košarku, kao i lepo igralište za decu. Tu je i drveće u zadnjem delu plaže za one koji traže hladovinu.

Agia Paraskevi i Avis:

Lokacija: 8 km jugoistočno od Fire.

Opis: Obe plaže su sa crnim peskom i krupnim šljunkom.

Plaža Agia Paraskevi nalazi se južno od plaže Monolithos prema naselju Kamari. To je plaža sa crnim peskom i krupnijim šljunkom. Sama plaža nije uređena, a ležaljke i suncobrani se mogu pronaći ispred pojedinih hotela i taverni. Plaža je dobila ime po istoimenoj crkvi koja se nalazi u neposrednoj blizini plaže.

Plaža Avis je južno od plaže Agia Paraskevi, ali još uvek severno od naselja Kamari. Takođe se radi o peščanoj plaži sa šljunkom, koji je krupniji nego na susednoj plaži Agia Paraskevi. Delimično je uređena sa suncobranima i ležaljkama. Postoji i restoran i nekoliko radnji gde se može kupiti piće i hrana. Na obe plaže ima drveća gde se posetioci mogu skloniti u hladovinu.

Sa obe plaže se vide avioni koji se spuštaju ili uzleću sa aerodroma, koji se nalazi u blizini ovih plaža.

Kamari:

Lokacija: 10 km jugoistočno od Fire.

Opis: Letovalište Kamari se nalazi na jugoistočnoj obali Santorinija. Od susedne Perisse razdvaja ga masivna stena Mesa Vouno.

Kamari je najpoznatije letovalište na Santoriniju i turisti iz Srbije su uglavnom smešteni u ovom mestu. Plaža je od crnog vulkanskog peska, a sa njene južne strane iz mora se izdiže gigantska stena Mesa Vouno. Plaža je duga nekoliko kilometara, a dva njena dela nose plavu zastavu. Cela oblast je izuzetno privlačna, posebno noću, kada stena svetli u mraku. Plaža Kamari je kompletno uređena, a pored ležaljki i suncobrana, tu je brojna ponudi sportova na vodi.

Perissa:

Lokacija: 15 km jugoistočno od Fire.

Opis: Perissa je letovalište prepuno gostiju tokom leta. Plaža Perissa sa crnim peskom je impresivna i uređena.

Perissa je lepa plaža na jugoistočnoj obali Santorinija. Plaža ima jedinstvene karakteristike, crni pesak, kristalnu vodu i razne sadržaje. Međutim, glavna atrakcija je gigantska stena Mesa Vouno. Posetioci ostaju opčinjeni izvanrednim pogledom na stenu, posebno kada svetli u mraku.

Perissa je lepo turističko mesto o čemu svedoči ogromna navala turista koja se javlja sredinom leta. U samom naselju postoji veliki izbor hotela za sve ukuse i finansijske mogućnosti, zatim restorana, taverni, kafića i barova. Područje je izuzetno razvijeno sa modernim sadržajima i prilično primamljivo, jer je zadržalo tradicionalni izgled. Iz Perisse postoji stazica koja vodi do vrha stene Mesa Vouno i ruševina stare Fire. Na obilazak se može krenuti pešice ili jašući na magarcu.

Perivolos:

Lokacija: 10 km jugoistočno od Fire.

Opis: Perivolos je najduža plaža sa crnim peskom na Santoriniju. Nalazi se u uređenom letovalištu sa brojnim hotelima, tavernama i barovima na plaži.

Živopisna plaža Perivolos je idealno locirana na samo 3 km udaljenosti od Perisse. Plažu odlikuju blistavo azurno more i mirna atmosfera. Za boju peska na ovoj plaži pre bi se reklo da je tamno sive boje, a ne crne. Iza plaže su brojne taverne, pabovi i restorani, gde se sprema sveža riba i lokalni specijaliteti.

Perivolos je sigurno jedna od najbolje organizovanih plaža na Santoriniju sa bogatom ponudom  sportova na vodi koji podižu adrenalin, kao što su jedrenje na dasci (windsurfing), ronjenje i vožnja skutera (jet-ski).

Do ove plaže se lako stiže iz Perisse. U slučaju da se ne poseduje vozilo, tu su lokalni autobus ili taksi. Za one koji vole da pešače predlog je da izaberu put koji vodi kroz selo.

Agios Georgios:

Lokacija: 12 km jugoistočno od Fire.

Opis: Agios Georgios je popularna uređena plaža sa crnim peskom, udaljena 3,5 km od Perisse. To je jedna od onih plaža koje su potpuno prilagođene potrebama turista.

Agios Georgios je jedna od najpoznatijih plaža sa crnim peskom na Santoriniju i na njoj ima dosta kupača. Nalazi se u produžetku plaže Perivolos. Na ovom delu ostrva obala je praktično jedan dugačak pojas peska i jedna plaža bez nekog vidljivog razloga prelazi u drugu plažu. Ponekad je teško odrediti gde se jedna plaža završava, a gde počinje sledeća.

Na plaži Agios Georgios svim posetiocima se pružaju brojne mogućnosti za zabavu. Moguć je izbor između različitih aktivnosti u vodi ili na plaži. Plaža je raj za ljubitelje sportova na vodi, u ponudi je široki spektar aktivnosti, uključujući jet-ski, ronjenje, jedrenje na dasci, pedaline i vožnju na “banani”. Plaža je uređena sa ležaljkama i suncobranima. Veliki broj restorana i taverni poređan je duž obale, a zadovoljiće i najprobirljivije ukuse. Plaža Agios Georgios je svakako idealno mesto za odmor. Naime, iako je reč o poznatoj plaži ona je idealno mesto za one koji žele da izbegnu veliku gužvu.

Na plažu Agios Georgios može se doći iz naselja Emporio (3 km) ili Perisse (3,5 km), bilo kolima ili na motoru. Šetnja do plaže iz ovih mesta takođe je jedna od mogućnosti.

Vlychada (Vlyhada, Vlihada):

Lokacija: 10 km južno od Fire.

Opis: Vlychada je lepa i uređena plaža na južnoj obali Santorinija. Ima malu luku u kojoj su leti usidreni ribarski brodići i jahte.

Vlychada je sledeća plaža u nizu koja se nalazi do plaže Agios Georgios. Do ove plaže se dolazi uglačanom stazom sa blagim nagibom. Prilikom približavanja plaži uočavaju se dva velika fabrička dimnjaka. Jedan je neposredno iza plaže, dok je drugi u blizini, ali nema razloga za brigu jer  fabrika odavno ne radi, a zgrada od cigle ostavlja sasvim prijatan izgled.

Plaža Vlychada je prilično duga i prekrivena je tamno sivim peskom, koga ima duž celog ostrva. Ležaljke i suncobrani se nalaze samo na početku plaže i samo u špicu sezone. Na ovoj živopisnoj plaži posetioce impresionira pogled na interesantne visoke bele i žute litice koje okružuju plažu. Vlychada je dobar izbor za one koji vole malo mirniju atmosferu, na ovoj plaži se neće uleteti u gomilu ljudi, kao na plažama Perissa ili Kamari.

U luci Vlychada plivaju patke, a ribari prekraćuju vreme krpeći svoje mreže. Nema mnogo turističkih sadržaja, ali u luci se nalazi minimarket, a pored toga ima i nekoliko taverni. Nije loše poneti sa sobom veću bocu vode, ukoliko se odlazi na drugi kraj plaže. Može se zaključiti da je Vlychada lepa plaža sa preporukom da se poseti.

Eros:

Lokacija: Nalazi se severno od plaže Vlychada na južnoj obali Santorinija.

Opis: Na plaži pored ležaljki i suncobrana postoji i teren za odbojku na plaži.

Do plaže Eros može se doći kolima. Potrebno je na putu od Vlychade samo pratiti putokaz za beach bar Theros i doći će se na plažu.

Akrotiri:

Lokacija: Nalazi se blizu arheološkog nalazišta Akrotiri na južnoj obali Santorinija.

Opis: To je mirna duga šljunkovita plaža sa prilično krupnim šljunkom, kamenjem i dubokom vodom.

Ova plaža se nalazi u blizini dve mnogo poznatije plaže, Crvene i Bele. Postoji taverna na plaži sa velikom terasom u kojoj se mogu nabaviti piće i grickalice. U blizini se nalazi i hotel. Stene oko plaže su izdubljene u obliku pećina i koriste se za skladištenje ribarskih čamaca tokom zime ili lošeg vremena (“syrmata“).

Do plaže se može doći kolima, a postoji i autobuska veza.

Crvena plaža (Red Beach, Kokkini Ammos):

Lokacija: 12 km jugozapadno od Fire.

Opis: Crvena plaža je bez pogovora jedna od najlepših i najpoznatijih plaža na ostrvu Santorini. Sastoji se od crnog i crvenog vulkanskog šljunka i ima toplo more.

Crvena plaža je udaljena oko 800 m od arheološkog nalazišta Akrotiri. Zbog malih dimenzija plaža se brzo popuni i na njoj se stvori velika gužva. Često se dešava da se zbog velike gužve veći broj posetilaca odluči da ne silazi skroz do plaže. Umesto toga sa obližnjeg rta dive se ovom jedinstvenom pejzažu sa crvenim i crnim vulkanskim stenama, snime nekoliko fotografija i odu. Crvena plaža je prizor za sebe. To je omiljena plaža mnogih posetilaca zbog svoje prirodne lepote i kristalno čiste vode, a još nije preterano komercijalizovana, naprimer nema taverni (pitanje je ima li mesta na plaži za takav objekat).

Pristup do plaže je relativno lak. Od parkinga, gde je potrebno ostaviti automobil, produži se stazom do plaže, za šta je potrebno oko dva minuta. Pre silaska na plažu postoji mali kiosk koji prodaje piće (ništa više od toga), a tu je nekoliko ljudi koji prodaju lokalne proizvode i nakit. Sa postepenim približavanjem plaži, posetioci postaju sve više zadivljeni koloritom litica. Brojne ležaljke i suncobrani pokrivaju tamni pesak plaže. Na obali se mogu sakupiti lepi kamenčići za kolekciju. Ronjenje se preporučuje zbog interesantnih stena.

Do plaže se može stići i brodićima koji polaze iz luke Akrotiri i Perisse. 

Kambia (Kabia):

Lokacija: 13 km jugozapadno od Fire.

Opis: Mirna plaža sa krupnim crnim kamenjem i pogledom na svetionik Faros.

Kambia je jedna od manje poznatih plaža na Santoriniju, iako se nalazi između Crvene i Bele plaže. Od obe plaže udaljena je oko 500-600 m, s tim da je u istom zalivu sa Crvenom plažom, a od Bele plaže je odvojena rtom. Do plaže Kambia može se doći kolima ili na biciklu putem koji povezuje Akrotiri i Faros.

Plaža nije uređena. Okolne stene omogućavaju malo prirodnog hlada.

Postoji i mala prodavnica sa robom neophodnom za turiste, kao i mali kafić gde se mogu naručiti osvežavajuća pića i hrana, a otvoren je od juna do septembra.

Bela plaža (White Beach, Aspri, Aspro):

Lokacija: 13 km jugozapadno od Fire.

Opis: U uvali koja se nalazi zapadno od Crvene plaže smestila se Bela plaža. Vrlo je slična Crvenoj plaži, sa crnim kamenjem na plaži, samo što su litice koje je okružuju bele boje.

Do ove plaže može se doći brodom ili pešice od Crvene plaže. Ova druga varijanta se ne preporučuje, mada na liticama iznad plaže postoji nekoliko kuća od kojih postoji staza do plaže.

Manje je popularna od svog suseda, pa je zbog toga znatno mirnija. Sem nekoliko ležaljki i suncobrana, na plaži nema drugih sadržaja, mada nešto hlada omogućavaju i okolne stene.

Sa same slike je vidljivo da je reč o plaži sa krupnim kamenjem i da se iz tog razloga baš i ne bi mogla porediti sa Crvenom plažom. U oblasti oko Bele plaže nema hotela.

Jedna napomena: na karti plaža (karta na početku opisa plaža) greškom su zamenjena mesta Bele plaže i plaže Kambia!

Mesa Pigadia:

Lokacija: 14 km jugozapadno od Fire.

Opis: Mirna i divna kamenita plaža, okružena visokim belim liticama.

To je jednо od mnogih skrivenih mesta za kupanje u predivnoj prirodi ostrva, a nalazi se u oblasti Akrotiri. Plaža nije velika, a sastoji se od peska i šljunka, ali ima i velikog kamenja. Plaža je udaljena nešto manje od 1 km od glavnog (asfaltnog) puta koji povezuje Akrotiri i svetionik Faros. Od Bele plaže udaljena je oko 600 m u pravcu severozapadu. Na plaži je restoran smešten između nekoliko udubljenja u stenama koja se zovu varkadies ili syrmata (koriste se za skladištenje ribarskih čamaca u zimskom periodu). Na Mesa Pigadiji je malo mirnije nego na nekim drugim plažama, zbog nešto veće udaljenosti od puta.

Prilazni put je u dobrom stanju (nije asfalt), pa se do plaže može i na biciklu. Još jedan način da se dođe na plažu su brodići koji polaze iz oblasti Akrotiri (ispred arheološkog nalazišta). Cena karte za vožnju je 7 €, a isto toliko se plaća i za suncobran na plaži (u julu 2007. godine).

Bella Bay (Caldera, Balos):

Lokacija: Lokacija: 11 km jugozapadno od Fire.

Opis: Bella Bay je mirna i neuređena šljunkovita plaža.

Nalazi se na na ulazu u selo Akrotiri kada se vozi prema svetioniku Faros. U blizini je mali parking, gde ljudi mogu da parkiraju svoje automobile i da uživaju u pogledu na kalderu koji oduzima dah. Do plaže vode stepenice.

Tou Christou Ta Thermi:

Lokacija: 6 km južno od Fire.

Opis: Jedinstvena plaža na području Megalochori unutar kaldere.

Plaže unutar kaldere su izuzetno retke na Santoriniju. Jedna od njih je i plaža pod gornjim imenom. To je usamljena šljunkovita plaža do koje se dolazi samo peške uskim putem ili brodom. Ne preporučuje se osobama koje nisu u dobroj fizičkoj kondiciji, pošto je povratak sa plaže izuzetno težak. Staza počinje ispod picerije “Ta Thermi” koja se nalazi na periferiji naselja Megalochori.

Crni šljunak, stene od plovućca, crveno vulkansko kamenje i geotermalni izvori sa urušenim kupatilima koji su ranije predstavljali prirodnu banju predstavljaju karakteristike ove plaže. Pogled iz čamca na plažu je impresivan zbog Hristove crkve Tou Christou Ta Thermi, koja je uklesana u stenu. Pored crkve postoji nekoliko starih kuća uklesanih u stenu, nalik na pećine.

Tirazija

Tirazija je je jedno od tri ostrva (zajedno sa Santorinijem i Aspronisijem) koje je nastalo nakon erupcije vulkana na Santoriniju. Istočna obala Tirazije je slična zapadnoj obali ostrva Santorini i predstavlja kalderu, dok se teren zatim blago spušta prema zapadnoj obali.

Ostrvo je dugačko 5,7 km, a široko 2,7 km. Tirazija je od Santorinija udaljena 1700 m. Površina ostrva iznosi 9,2 km2, a najviša tačka je Viglos (295 m).

Na ostrvu je 2001. godine popisano 268 stanovnika u četiri naselja: Manolas ili Thirasia (147), Agia Irene (89), Potamos (30) i Ormos Korfou (2 stanovnika). Administrativno pripada Opštini Oia.

Osnovno zanimanje meštana je usluživanje turista koji dolaze na jednodnevne izlete sa susednog ostrva Santorini. Na ostrvu postoji više obeleženih pešačkih staza.

Nea Kameni

Ostrvo se nalazi oko 1,5 km  zapadno od Santorinija i ima površinu od 3,4 km2. Približno je kružnog oblika, prečnika oko 2 km.

Nea Kameni je nastao u XVI veku posle podzemne erupcije. Glavne erupcije u proteklih 300 godina zabeležene su 1707-1712, 1866-1870, 1925-1928 i 1939-1941. Poslednja mala erupcija vulkana zabeležena je 1950. godine. Zbog toga je ostrvo bilo i ostalo nenaseljeno.

Ovakav način nastanka ostrva potkrepio je priče i rasprave o mogućem nestanku Atlantide.

Skoro neplodno ostrvo tokom leta dnevno poseti više desetina turističkih brodova sa susednog Santorinija. Posetioci se šljunkovitom stazom popnu do 127 m visokog vrha vulkanskog kratera, po čijem obodu mogu obići pun krug.

Palea Kameni

Palea Kameni se nalazi oko 300 m zapadno od ostrva Nea Kameni. Ovo ostrvce nastalo je 46-47. godine kao rezultat podvodne erupcije vulkana.

Tokom proteklog vremena vulkanska aktivnost se nastavljala, pa je ostrvo više puta menjalo dimenzije i izgled. Najveće aktivnosti zabeležene su 726. i 1457. godine.

Sadašnje dimenzije ostrva su 1200×600 m, a površina iznosi 0,525 km2. Najviši vrh je 98,5 m.

Na nenaseljenom ostrvu postoji mala crkva Agios Nikolaos i vrući izvori do kojih se organizuju izleti sa susednog Santorinija. Posetioci se kupaju u toploj žućkastoj sumpornoj vodi.