Siros je ostrvo koje ne posećuje veliki broj turista, pošto na ostrvu skoro da nema spomenika iz stare Grčke i slabo je razvijena turistička infrastruktura. Šteta, pošto ostrvo ima veći broj prekrasnih plaža.

Geografija

Siros (grčki Σύρος) je najnaprednije i najnaseljenije ostrvo Kiklada.

Siros je jedno od manjih ostrva Kiklada, udaljeno oko 150 km jugoistočno od Atine. Sa 84 km2 Siros je nešto manji od Mikonosa, a nešto je veći od Santorinija i po površini zauzima 11. mesto među Kikladima. Siros se nalazi u samom centru Kiklada. Zapadno su ostrva Kea, Kitnos i Serifos, severno i istočno su Andros, Tinos i Mikonos, a južno su Sifnos i Paros. Od svih ovih ostrva najbliži je Tinos, udaljen 16 km. Siros je okružen većim brojem manjih ostrva, kao što su Varvarousa, Didimi, Stroggilo (čak dva sa ovim nazivom), Aspro, Schinonisi itd.

Ostrvo je izduženo u pravcu sever-jug 17 km, a najveća širina od 10 km je u južnom delu. U srednjem delu ostrva najmanja širina ostrva iznosi 3,5 km. Prema severu ostrvo je sve uže. Dužina obale izmnosi 87 km, a koeficijent razuđenosti je 2,68.

Ostrvo je planinsko u većem delu. Najviši vrh Pyrgos dostiže 442 m. Najnaseljenija je istočna obala, bliža susednim ostrvima i zatvorena u manji zaliv, kao prirodnu luku. Tu se smestio i grad Ermoupolis.

Klima je sredozemna i veoma sušna. Biljni i životinjski svet su takođe osobeni za ovu klimu, a od gajenih kultura dominira maslina.

Istorija

Arheološka iskopavanja su pokazala da je Siros bio naseljen još u neolitu. Za Siros, kao i za celokupne Kiklade, je neobično važno razdoblje kasne praistorije, tzv. Kikladska civilizacija, zavisna i bliska Kritskoj. Obe civilizacije propale su posle velike erupcije vulkana na Santoriniju, koji je uništio veći deo ovog ostrva. Iza Kikladske civilizacije su danas ostale brojne figurine-idoli, vezane za zagrobni život. Ove figurine, nađene u XIX veku, a neke od njih su nađene baš na Sirosu.

Tokom stare Grčke Siros je bio jedan u nizu malih, ali važnih polisa u ovom delu Grčke. Posle toga ostrvljem je vladao stari Rim, a zatim i Vizantija. 1204. godine posle osvajanja Carigrada od strane krstaša Kikladi potpadaju pod vlast Mlečana, pod kojima ostaju vekovima, do sredine XVI veka. Duga vladavina ostavila je jednu posebnost mesnog stanovništva, a to je veliki postotak Grka-katolika i dan-danas.

Novi gospodar Kikiladima bilo je osmansko carstvo. Vlast osmanlija zbog posebnog položaja Sirosa i Kiklada nije bila preterano kruta i imala je osobine mesne autonomije. Postojanje autonomije i katolički element u stanovništvu bili su glavni činilac nevelikog učestvovanja mesnog stanivništva u Grčkom ustanku dvadesetih godina XIX veka, što je ostrvo spasilo većeg razaranja. Zahvaljujući tome posle stvaranja savremene grčke države Siros, kao njegov deo, bili su veoma privlačni za nove grčke doseljenike i brzo su se razvijali zahvaljuući svom položaju “pomorskih vrata ka Istoku”. Tada je i osnovan novi grad i središte ostrva, Ermoupolis, umesto dotadašnjeg Ano Sirosa u unutrašnjosti. Ermoupolis postaje jedna od najvažnijih luka na Egeju, a samim tim je i ostrvo postalo jedno od najprosperitetnijih mesta u novoj državi. Međutim, u XX veku, posle širenja Grčke i gubljenja ove pogodnosti Siros gubi na značaju i polako dolazi do iseljavanja, ali ovaj proces nije bio toliko izražen kao na drugim ostrvima bez velikih naselja. Poslednjih decenija ovo je zaustavljeno razvojem turizma.

Stanovništvo

Siros, kao i Tinos, jedini je u celoj Grčkoj koji ima znatni udeo katoličkog stanovništva. 2001. godine 47% stanovnika bili su katolici. Pravoslavno stanovništvo se uglavnom doselilo sa okolnih ostrva tokom protekla dva veka. Većina katolika živi u unutrašnjosti ostrva, dok u Ermoupolisu preovlađuju pravoslavci.

Dominira gradsko stanovništvo i to je naglašenije u odnosu na druga ostrva, pošto je glavno mesto, Ermoupolis, sedište prefeture Kikladi. To je i jedini veći grad u prefekturi i u njemu živi više od 50% stanovništva ostrva. U Ermoupolisu se nalazi i sedište Univerziteta Egeja. Pored toga, ima sedam osnovnih škola, četiri srednje i dve tehničke škole.

Siros je ostrvo Kiklada sa najvećim brojem stanovnika i najvećom gustinom naseljenosti (256 stanovnika/km2). Poslednji popis iz 2011. godine zabeležio je na ostrvu 21.505 stanovnika, od čega u Ermoupolisu 11.407. Ostala naselja su znatno manja, a više od 400 stanovnika popisano je u naseljima Vari (1.584), Manna (958), Ano Syros (862), Poseidonia (760), Foinis (716), Azolimnos (kod Manne, 604), Kini (560), Episkopio (500), Galissas (437) i Ano Manna (433). Stanovnici su popisani u 31 naselju. Prosto neverovatno zvuči podatak da su na ostrvcetu Varvarousa popisana dva stanovnika, imajući u vidu njegov izgled.

Varvarousa

Privreda

Privreda Sirosa se najvećim delom oslanja na važnost središta Kiklada. Stoga je to upravno, obrazovno i trgovačko središte ove oblasti Grčke. Ostrvska poljoprivreda oslanja se najviše na uzgajanje maslina. Ostrvo je poznato i po gajenju voća i vinove loze, ribarenju.

U novije vreme počeo se razvijati turizam, potpomognut izgradnjom novog aerodroma, a ostrvo je ovde značajnije kao mesto gde se ukrštaju putevi turista ka okolnim ostrvima, koja su znatno mirnija i očuvanija.

Saobraćaj

Cik-cak put do Ermoupolisa

Od grčkog kopna klasični trajekti i brzi brodovi svakodnevno saobraćaju iz luka Pirej, Rafina i Lavrio.

Ermoupolis nije samo glavni grad Sirosa, već i Kiklada, pa je dobro povezan sa Atinom, odnosno njenom lukom Pirejom. Klasičnom trajektu potrebno je oko četiri sata da savlada rastojanje. Siros ima vezu i sa Solunom, ali ta vožnja traje čak 18 sati. Od luke Lavrio, na jugu poluostrva Atika, do Sirosa se putuje oko pet sati. Što se tiče rastojanja do nekih drugih ostrva ona iznose do Androsa 3,5 sata, do Mikonosa oko sat vremena, Naksosa tri sata, Santorinija sedam sati, Rodosa osam sati, Krita 12 sati itd.

Južno od Ermoupolisa nalazi se aerodrom. Let do Atine traje samo 35 minuta.

Deo Sirosa – od Galassisa do Finikasa na jugoistoku, kao i područje oko plaže Kini – dovoljno je malo da se može obići pešice ili na biciklu. Međutim, zbog brdovitog terena na ostrvu preporuka je da se iznajme kola, motor ili skuter. Svako veće mesto ima rent-a-kar agenciju, a tokom glavne sezone skuteri se rentiraju po prosečnoj ceni od 12 €. Skuteri preko 100 cm3 se preporučuju ukoliko se prevoze dve osobe ili se vozi severno od naselja Ano Syros.

Do severnog dela ostrva postoji samo jedan asfaltni put, koji se završava u seocetu Kampos. Odatle se do brojnih plaža na severozapadu ostrva može jedino pešice. Za razliku od severnog dela ostrva, južni deo ostrva ispresecan je gustom mrežom asfaltnih puteva. Ukupna dužina svih asfaltnih puteva na ostrvu je oko 100 km, što je znatno više u odnosu na ostrva Kiklada slične veličine.

Moguće je voziti se taksijem, a lokalni autobus je jeftin i pouzdan, sa polascima vikendom na svakih 15 minuta.

Ano Syros

Znamenitosti

Na Sirosu (u Ermoupolisu) se nalazi teatar Apolona – prvi, izgrađen 1864. godine operski teatar u Grčkoj. Teatar predstavlja kopiju milanske Skale, a nakon rekonstrukcije koja je urađen devedesetih godina XX veka vratio je deo svoje nekadašnje lepote. U Ermoupolisu se nalazi prvi na svetu spomenik neznanom junaku, podignut krajem XIX veka.

Rimokatolička katedrala

Unutrašnjost crkve Svetog Nikole (Ermoupolis)

Lokalni ostrvski specijaliteti:

  • Kaparosalata (salata sa kaparom)
  • Maintanosalata (salata sa peršunom)
  • Frisoura (predjelo)
  • Delagraciano
  • Ladopita
  • Marathopita
  • Sfougato
  • San Michali sir
  • Ratluk (na slici)

PLAŽE

Ermoupolis:

Lokacija: U gradu Ermoupolisu.

Opis: Ermoupolis raspolaže sa nekoliko lepih plaža sa čistim morem. Međusobno nisu mnogo udaljene i obično na njima nema ležaljki i suncobrana za kupače.

Kymata

Mala plaža Kymata (što znači talasi na grčkom) je plaža sa finim šljunkom, blizu trga Kanaris, u neposrednoj blizini luke.

Pošto se nalazi u gradu, svi sadržaji (smeštaj, šoping itd) su na dohvat ruke. Plaža je vrlo dobra alternativa za brzo kupanje, nakon završenog obilaska ili pre ručka u nekoj od gradskih taverni.

U slučaju zdravstvenih problema na raspolaganju je bolnica u gradu ili neka od obližnjih apoteka.

Pristup plaži iz bilo kog dela grada je veoma jednostavan pešice.

Agios Nikolaos

Mala plaža Agios Nikolaos se nalazi neposredno ispod istoimene crkve, po kojoj je dobila ime. To je šljunkovita plaža sa mestimično peščanim delovima.

Svi sadržaji u gradu su lako dostupni i plaža je dobar izbor za brzo kupanje pre ili posle drugih aktivnosti u gradu.

Pristup iz bilo kog dela grada do plaže je veoma jednostavan pešice; do plaže se dolazi širokim i laganim stepenicama.

Talliro i Vangelides

Ove dve šljunkovite plaže nalaze se u čuvenom kvartu Vaporia, na maloj udaljenosti od centra Ermoupolisa i jedna pored druge.

Pošto se plaža nalazi u gradu, predstavlja savršen izbor za one koji žele da uživaju u kupanju bez napuštanja grada.

Azolimnos:

Lokacija: 5 km jugoistočno od Ermoupolisa.

Opis: Ova prelepa plaža privlači veliki broj meštana i turista. Okružuju je riblje taverne, hoteli i kafići.

Prelepa mala plaža u naselju Azolimnos privlači veliki broj posetilaca koji dolaze zbog kupanja i sunčanja.

Nekoliko ronilačkih centara nudi podvodno istraživanje u mirnoj i kristalno čistoj vodi, dok su na samoj plaži brojni turistički sadržaji. Taverne i restorani, smešteni u blizini plaže, su veoma popularni zbog svežih morskih plodova koji se serviraju sa špagetima i vinom.

Prijaće ukusno predjelo od škampa i punjena sipa u tradicionalnom grčkom stilu, dok se uživa u pogledu na plavo more i obližnju citadelu. Takođe se može posetiti mala, ali atraktivna crkva Analipsi (Vaskrsenje). Susedno naselje Mana sa svojim prekrasnim farmama i plastenicima je savršeno za opuštanje.

U blizini plaže ima hotela i apartmana u kojima se može boraviti po pristupačnoj ceni, ali njihov kapacitet je ograničen i sobe bi trebalo rezervisati na vreme. Naselje je povezano autobuskom linijom sa Ermoupolisom.

3-Santorinoi:

Lokacija: 8 km južno od Ermoupolisa.

Opis: Santorinoi je mala izolovana plaža, ne naročito popularna. Plaža nije uređena, tako da je dobro mesto za uživanje u privatnosti.

Santorinoi je mala plaža na krajnjem jugoistoku Sirosa, smeštena između dva veoma popularna letovališta, Vari i Azolimnos. Zapravo, ova plaža je dobra alternativa u odnosu na ove dve bučne plaže. Područje je dobilo ime po izbeglicama sa ostrva Santorini koji su se nekada tu naselili.

Plažu Santorinioi odlikuje plitka voda i mekani pesak. Niska vegetacija koja okružuje ovu plažu, nudi hlad  posetiocima. U lepoj taverni pored plaže mogu se probati ukusni lokalni specijaliteti.

Do plaže nema asfaltnog puta, od Azolimnosa se vozi oko 800 m po zemljanom putu.

Fabrika:

Lokacija: 9 km južno od Ermoupolisa.

Opis: Plaža Fabrika nije mnogo posećena zbog kamenitog morskog dna. Međutim, voda je čista, a ambijent je odličan za opuštanje.

Plaža Fabrika nalazi se na jugoistoku Sirosa, samo 2 km istočno od naselja Vari. To je peščana plaža sa dobrom turističkom infrastrukturom, koja se sastoji od lepih hotela, živopisnih kafića i taverni sa ukusnim jelima od ribe. Takođe je blizu drugih plaža, kao što je Azolimnos.

Vari (Vary):

Lokacija: 7 km južno od Ermoupolisa.

Opis: Vari je zaklonjen zaliv sa plitkom vodom, idealan za porodice i decu.

Plaža Vari, na jugozapadnoj obali ostrva, smeštena je u najzaštićenijem zalivu Sirosa. Vari je zaštićen od severnih vetrova, tako da ga je dobro odabrati kada vetar duva na drugim delovima ostrva. Naravno, može se izabrati Vari i kada nema vetra, to je lepa plaža sa svetlim peskom, i – pogodite šta – more je plitko. Plaža je dobro uređena, sa suncobranima, ležaljkama i daje mogućnost da se upražnjava zabava na vodi.

U obližnjem naselju ima hotela različitih kategorija, apartmana za najam i tradicionalnih restorana sa svežom ribom. Kafić i taverna su toliko blizu mora da bi se iz njih moglo direktno skočiti u more, da nije suviše plitko! Šetnjom tim područjem može se doći do mesta sa najboljim zalaskom sunca. Do plaže Vari lako je doći iz Azolimnosa (ima oko 3 km).

Achladi (Axladi):

Lokacija: 8 km južno od Ermoupolisa.

Opis: Achladi je mala plaža sa nekoliko turističkih sadržaja. Nalazi se nedaleko od naselja Vari, popularnog letovališta na južnoj obali Sirosa.

Ukoliko se krene autobusom iz Ermoupolisa koji saobraća pored južne obale Sirosa, može se stići do  plaže Achladi (u prevodu kruška). Nalazi se u zalivu Vari, oko 500 m južno od naselja Vari.

Achladi je razvijen gradić sa mini marketom i nekoliko studija. Plaža sa glatkim peskom i mirnom plavom vodom popularna je za kupanje. Taverne pored plaže služe svežu lokalnu ribu pripremljenu  na tradicionalni način. Zaliv je takođe popularan za jedrenje.

U blizini je dobra ponuda različitih vidova smeštaja: studiji, kuće i vile za najam. Mogu se pronaći barovi sa živom muzikom, a Vari je takođe poznat po intenzivnom noćnom životu.

Plaža je povezana autobuskom linijom sa Ermoupolisom. Ova linija se može koristiti za prebacivanje sa jedne plaže na drugu duž južne obale.

Megas Gialos:

Lokacija: 11 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: Megas Gialos je ljupka i prilično poularna plaža okružena brojnim turističkim sadržajima.

Megas Gialos je popularno letovalište na Sirosu, koje mnogi turisti izaberu da u njemu provedu odmor. Do ovog naselja se može doći autobusom iz Ermoupolisa. Plaža je lepa, sa zlatnim peskom i

brojnim visokim drvećem koje daje hlad. Kristalna voda je plitka i bezbedna.

Megas Gialos takođe nudi dobar izbor restorana i smeštajnih kapaciteta, pored ostalih sadržaja, što čini odmor u ovom naselju udobnijim i prijatnijim. Sam položaj naselja i plaže omogućava dobru vezu do nekoliko drugih plaža na južnoj obali Sirosa.

Ampela (Abela):

Lokacija: 13 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: This is a lovely beach with soft sand and clean water. It is a great place to relax.

Plaža Ampela je jedna od najmanjih plaža na Sirosu, dugačka je oko 80 m. Vazdušnom linijom udaljena je samo 400 m jugozapadno od plaže Megas Gialos, dok je asfaltnim putem rastojanje oko 1,5 km.

Tirkizna boja mora se jedinstveno kombinuje sa strmim stenama i belom crkvom Agios Antonios koja se nalazi na vrhu stena (između plaža Megas Gialos i Ampela). Ampela je mirna uvla koja uprkos malim dimenzijama ima u ponudi korisne turističke sadržaje, kao što su taverne, sobe i apartmani za najam, pored nekoliko privatnih vikendica. Ovo je plaža za relaksaciju i spokojstvo.

Komito:

Lokacija: 11 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: Komito je mala plaža sa nekoliko suncobrana i ležaljki duž obale. Obično je slabo posećena.

Plaža Komito se nalazi na krajnjem jugozapadu Sirosa, oko 1 km južno od poznatog letovališta  Agathopes. Komito, međutim, nije popularna plaža, već je dobra alternativa za one koji žele izolaciju i miran odmor.

Plaža je mala sa kristalno čistom vodom i okružena maslinama i čempresima. Najbliže prodavnice udaljene su od plaže 1 km, u naseljima Poseidonia i Finikas. Iako na nekim sajtovima piše da se do plaže Komito stiže zemljanim putevima, u međuvremenu su ti putevi asfaltirani.

Agathopes:

Lokacija: 10 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: Agathopes je mala peščana plaža u blizini popularnog letovališta Poseidonia. Nekoliko malih taverni se nalazi pored plaže.

Na jugozapadu Sirosa, u naselju Possidonia (Poseidonia), nalazi se prelepa plaža Agathopes. Ova popularna plaža sa kosmopolitskim šarmom pod zaštitom je Ministarstva za zaštitu životne sredine. To je savršeno mesto za sunčanje i kupanje, dok ronilački centri nude mogućnost za podvodna istraživanja.

Ostrvce Schinonisi se na oko 500 m izdiže iz mora, dok prirodni ljiljani sa belim cvetovima rastu iz peska i doprinose vedrini zaliva.

Ležaljke i suncobrani pokrivaju pesak, dok su sa strane plaže taverne koje nude tradicionalni ručak. Tu su još hoteli i apartmani koji okružuju zaliv, ukoliko postoji potreba da se prenoći. Obližnja obala Delagratsia je lepo mesto za šetnju i divljenje klasičnim kućama sa divnim baštama i borovima.

Zalazak sunca ne bi trebalo propustiti, a pogled na okolna ostrvaca mu daje dodatni užitak. Tu i tamo brodovi prolaze u obližnju bazu. Do plaže se može doći autobusom koji svakog sata polazi iz Ermoupolisa do južne obale. Autobusko stajalište je blizu pristaništa, a postoje i klimatizovani autobusi. Tu je i taksi stanica na Trgu Miaouli.

Nedaleko od plaže Agathopes, na mestu gde postoji prevlaka do poluostrva, nalazi se “dvojna” plaža, slična mnogo poznatijoj plaži Kolona na ostrvu Kitnos.

Fetouri:

Lokacija: 9 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: Fetouri je mala plaža, do koje je moguće doći pešice iz Poseidonije, jedne od najpopularnijih plaža Sirosa.

Fetouri je prva plaža u naselju Poseidonia na koju se nailazi kada se kolima dolazi iz pravca Ermoupolisa. Ime je dobila po vlasniku kafića, gospodinu Fetouri, koji je godinama širio biznis i sada ima jedan od najvećih hotela na ostrvu.

Plaža je malih dimenzija, dugačka oko 70 m, ali je peščana i sa čistom vodom. Zeleno-plava voda i meki pesak doprinose ugodnom ambijentu. Zbog plitke vode pogodna je za decu.

Possidonia (Poseidonia, Della Grazia, Dellagracia):

Lokacija: 10 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: Poseidonia je dobro uređena plaža sa dugom peščanom obalom. Dobro je posećena i predstavlja živopisno mesto za opuštanje.

Poseidonia je dobro uređena plaža na jugozapadu Sirosa, sa brojnim turističkim sadržajima, kao što su smeštajni kapaciteti, kafići i taverne. Sa plaže je prelep pogled na Egejsko more i ostrvca Stroggylo i Schinonissi, prekoputa plaže. Plaža se nalazi u zalivu Finikas, odmah pored glavnog puta. To je lokacija na kojoj mnogi turisti vole da provode odmor, zbog jednostavnog dolaska i kafića-restorana koji se mogu naći svuda.

More je kristalno plavo, a sitan šljunak je skladno pomešan sa zlatnim peskom i nudi savršeno utočište svima koji žele da se odmore na ovoj prijateljskoj plaži. Nekoliko stabala palmi raspoređeno duž plaže pruža hlad kupačima.

Do plaže Poseidonia moguće je doći autobusom iz Ermoupolisa.

Finikas:

Lokacija: 9 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: Finikas je druga po veličini plaža na Sirosu. Dobro je uređena i veoma je popularna.

Plaža Finikas se nalazi na jugozapadnoj obali Sirosa. Smeštena je u istoimenom zalivu. Njegova luka je druga po veličini na Sirosu, nakon luke Ermoupolis.

Brojni ribarski čamci i jahte pristaju u luku Finikas, jer je zaklonjena od severnog letnjeg vetra, poznatog pod nazivom meltemi, koji je česta pojava na egejskim ostrvima.

Bogata ponuda smeštaja je u neposrednoj blizini plaže i imaju odličan pogled na more i unutrašnjost Sirosa. U tavernama pored obale se može pojesti ukusna riba po pristupačnoj ceni.

Do plaže je moguće doći autobusom iz Ermoupolisa.

Kokkina:

Lokacija: 10 km jugozapadno od Ermoupolisa.

Opis: Kokkina je lepa plaža blizu Finikasa. Iako je blizu popularnog turističkog mesta, nije mnogo posećena zbog male veličine.

Plaža Kokkina (Crvena plaža) nalazi se jedan kilometar zapadno od naselja Finiki, ali van zaliva Finiki. To je jedna od manje poznatih plaža Sirosa, udaljena je, i u osnovi je idealna za one koji vole mir i tišinu. Nekada je bila omiljeno mesto za naturiste, ali je izgradnja parkinga blizu morske obale proterala nudiste.

Voda je čista, ali je morska obala prilično kamenita i ima morskih ježeva, zato je potrebno obratiti pažnju. Do plaže Kokkina može se doći lokalnim autobusom iz Ermoupolisa, a putovanje traje oko pola sata.

Armeos:

Lokacija: 8 km zapadno od Ermoupolisa.

Opis: Armeos je mala plaža, neposredno pored naselja Galissas, na zapadnoj obali ostrva.

Plaža Armeos se smestila 200 m jugozapadno od plaže Galissas, iza brda. Do ove plaže može se doći samo pešice uskom stazom, nakon što se prođe crkvica Agia Pakou, mada bi trebalo imati u vidu da je potrebno malo planinarskog umeća. Neko plažu Armeos zove i po crkvici Agia Pakou.

Armeos plaža je mnogo mirnija i privatnija nego plaža Galissas i veoma je popularna među nudistima. Jedini detalj koji se mora uzeti u obzir je da na plaži nema nikakvih sadržaja, tako da posetioci moraju poneti sve što im je neophodno.

Na plaži preovlađuje krupan šljunak, a samo na manjim delovima plaže ima peska i stena. Još jedna izuzetna karakteristika ove plaže je da je bezbedna za decu, jer je dobro zaklonjena od jakih vetrova. Takođe je odlična za ronjenje, jer ima ranovrstan podvodni morski svet.

Galissas:

Lokacija: 8 km zapadno od Ermoupolisa.

Opis: Galissas spada među najpopularnije plaže Sirosa. Ima peščanu obalu, plitku vodu i barove poređane duž plaže.

Galissas je najpopularnija plaža na ostrvu Siros. To je zapravo mali zaliv; voda je bezbedna, tako da je idealna za porodice sa malom decom.

Obala je sa zlatnim peskom, a nisko drveće duž obale obezbeđuje hlad. Plaža je ranije bila nagrađena plavom zastavom, ali po poslednjim podacima nijedna plaža na Sirosu se ne može pohvaliti plavom zastavom. Jedrenje na dasci je veoma popularna aktivnost na ovoj plaži, a tu je prilika da zabavom na vodi.

Blizu mora je bogata ponuda smeštajnih kapaciteta, kao i tradicionalne taverne, kafići i barovi.

Plaža je jedno od najistaknutijih mesta za posmatranje zalaska sunca. Dakle, preporučljivo je biti na tom mestu dok zalazi sunce i vi diviti se jedinstvenim bojama i tišini.

Lotos:

Lokacija: 9 km zapadno od Ermoupolisa.

Opis: Plaža Lotos je na usamljenom mestu i zbog toga se tu može opustiti i uživati u sportskim aktivnostima na vodi ili sunčanju, bez buke prisutne na drugim plažama na ostrvu.

Mala plaža Lotos, nalazi se u zalivu Kini, oko 500 m jugozapadno od plaže Kini.

Ova peščano-šljunkovita plaža nije uređena, ali zbog blizine naselja Kini koji ima sve vrste sadržaja, to ne predstavlja veći problem. Stabla tamariske na plaži pružaju hlad kupačima. More je veoma čisto kada duvaju južni vetrovi.

Kini:

Lokacija: 9 km zapadno od Ermoupolisa.

Opis: Kini je duga peščana plaža sa kristalnom vodom. Popularna je kako među turistima, tako i među meštanima.

Lepa plaža Kini nalazi se u istoimenom naselju, do kog se može doći autobusom.

Postoje mnoge opcije smeštaja u blizini plaže, kao i riblje taverne. Kini je poznat po svežim plodovima mora, koje su ulovili lokalni ribari. Međutim, plaža je uglavnom poznat po zalasku sunca. Ispred plaže je sjajna statua sirene.

Delfini:

Lokacija: 11 km zapadno od Ermoupolisa.

Opis: Delfini je mala i mirna plaža do koje se dolazi zemljanim putem. Nezvanični nudizam se tamo praktikuje.

Plaža Delfini se nalazi na severozapadnoj obali Sirosa, u veoma lepom zalivu do koga je lako doći. Nalazi se oko 2 km severno od naselja Kini. To je čista plaža sa peskom i šljunkom, odlična za kupanje i opuštanje. Plaža se nalazi u zalivu i zaštićena je od vetrova.

Pošto je ova plaža prilično mirna, nju redovno biraju nudisti, koji obično zaposednu stene na samom kraju plaže, koje čine niz niskih polica. Osim taverne, na ovoj plaži nema drugih sadržaja, pa je potrebno sa sobom poneti sve što je neophodno.

Plaže na severozapadnoj obali:

Severno od naselja Kini i susedne plaže Delfini postoji nekoliko udaljenih plaža na severozapadnoj obali. Zajednička karakteristika svih plaža je da nemogućnost dolaska kolima; iz tog razloga su izolovane i na njima bude tek nekoliko posetilaca.

Krećući se severno od plaže Delfini nalaze se redom plaže Varvaroussa (oko 1 km severno od plaže Delfini), Aetos, sićušna plaža Avlaki, Lia, Megas Lakkos, Marmari, Gria Spilia (Amerikanou) i Grammata.

Naravno, nijedna od ovih plaža nije uređena; nema suncobrana, bez taverne, samo more i sunce. One su idealno mesto za usamljene kupače i one koji žele da se opuste u atmosferi mira i diskrecije. Na lepoj peščanoj plaži Varvaroussa, ispred koje se nalazi istoimeno ostrvo, može se sresti jedrilica koja se tu usidrila na neko vreme. Na plaži Grammata može se sresti nekoliko slobodnih kampera; ne bi trebalo propustiti da se pogledaju stari natpisi urezani na stenama, iz rimskog i vizantijskog vremena, moguće je da su ih napisali brodolomnici koji su se spasili i pronašli utočište u ovoj dobro zaštićenoj uvali.

Pristup ovim plažama moguć je izletničkim brodićima koji polaze iz luke Kini, iznajmljenom ili privatnom jahtom. Ko voli pešačenje i nalazi se u dobroj kondiciji, može do ovih plaža stići stazom od plaže Delfini ili iz naselja Kampos.

a-Varvaroussa:

b-Aetos:

c-Avlaki:

d-Leia (Lia):

e-Megas Lakos:

f-Marmari:

g-Gria Spilia (Amerikanou):

h-Grammata:

Početak staze za plaže Gria Spilia, Grammata, Marmari i Megas Lakos

Ghlisoura (Gklisouras):

Lokacija: Na istočnoj obali ostrva.

Opis: Verovatno je moguć pristup i sa strane kopna stazom od naselja Chalandriani.