Malo ostrvo Dodekaneza, Nisiros nije mnogo turistički razvijeno i ostaje mirna, alternativa destinacija. Bez mnogo turističkih sadržaja, ovo je idealno mesto za potpunu smirenost i privatnost. Ostrvo Nisiros uglavnom je poznato po još uvek aktivnom vulkanu koji se nalazi u samom centru ostrva, inače najmlađem vulkanu u Grčkoj. Mandraki i Nikia su najživopisnija sela na ostrvu, sa tradicionalnom arhitekturom i prelepim izgledom. Plaže su čiste i zbog ograničenog broja posetilaca imaju opuštenu atmosferu. Na ostrvu se može provesti odmor ili ga posetiti u jednodnevnom izletu sa Kosa. Takođe se odmor na Nisirosu može iskombinovati sa drugim ostrvima Dodekaneza, jer leti trajekt radi svakoga dana.

Geografija

Nisiros (grčki Νίσυρος) se nalazi usred Dodekaneza. Najbliža susedna ostrva su Tilos na 14 km ka jugoistoku i Kos na 15 km ka severu. Turska se nalazi 17 km ka severoistoku.

Oblik ostrva je približno kružan, prečnika oko 8 km. Površina Nisirosa je 41,6 km2, pa je među Dodekanezima na desetom mestu po površini. Dužina obale je 24 km, a koeficijent razuđenosti od samo 1,05 svedoči da je oblik ostrva skoro kružan. Nekoliko okolnih manjih ostrva pripadaju Nisirosu, od kojih je najveće i jedino naseljeno Jali. Ostala ostrva su Pacheia, Pergoussa, Kandelioussa, Agios Antonios i Stroggyli.

Ostrvo je planinsko i kamenito, sastavljeno od vulkanskih fosila i velikih stena, nastalih od ranijih erupcija, koje su formirale brojne (sada ugašene) kratere duž ostrva. Obala ostrva je pretežno kamenita ili šljunkovita, ali ima i nekoliko peščanih plaža (uglavnom na severoistočnom delu).

Najviša tačka ostrva je Profitis Ilias (698 m). Vulkan na Nisirosu je najmlađi aktivni vulkan u Grčkoj. Zahvaljujući geološkoj i tektonskoj strukturi postoje podzemni izvori tople vode koja se koristi za lečenje (termalni izvori).

Klima Nisirosa je sredozemna sa dugim, sušnim letima i blagim i kišovitim zimama. Nedostatak vode je značajno ograničenje, ali budući da se Nisiros nalazi blizu kopna, koriste se bogati podzemni izvori. Zbog toga je biljni i životinjski svet bujniji nego na nekim okolnim ostrvima, mada je on osoben za ovu klimu. Od gajenih kultura dominiraju maslina i vinova loza.

Naziv ostrva na italijanskom je Nisiro, a na turskom je İncirli.

Termalni izvori

Ostrvo ima 3 km do 4 km široku kalderu, koja je formirana je u poslednjih 150.000 godina, sa tri odvojene eruptivne faze, počev od eksplozivnih i vulkanskih erupcija do eksplozivnih i vulkanskih aktivnosti.

Vulkan je trenutno aktivan (ali bez erupcija), a isparenja se emituju kod kratera (stručni naziv fumarole – otvor u Zemljinoj kori, obično smešten u blizini vulkana, koji emituje isparenja, kao što su vodena para ili gasovi). Zabeležene su četiri erupcije vulkana, od kojih poslednja u septembru 1888. godine. Prethodile su joj male erupcije pepela 1871. i 1873. godine. Zemljotresi nisu retki. Period seizmičkih aktivnosti koji je bio 1996-1997. godine pratio je međunarodni tim naučnika za praćenje vulkanskih aktivnosti u Evropskoj uniji. Čitav vulkanski kompleks obuhvata morsko dno između Nisirosa i Kosa, ostrvo Jali i deo ostrva Kos.

Stefanos, najveći krater

Istorija

Prema grčkoj mitologiji, ostrvo je formirano u Gigantomahiji – borbi titana i bogova za Olimp. U toj borbi titan Polibot se namerio na Posejdona, koji ga je jurio preko mora, na kraju ga je hteo ubiti tako što je otrgnuo komad ostrva Kosa i bacio na njega. Taj odlomljeni komad Kosa bačen u Egej ispod koga leži polumrtvi Polibot je današnje ostrvo Nisiros. Povremene vulkanske erupcije i zemljotresi  posledice su samrtnih kretnji Polibota.

Nisiros je naseljen još tokom praistorije. Drevni naziv za Nisiros je Porphiris. Drevni zidovi (Paliokastro) potiču iz V veka p.n.e, deo su nekadašnjeg akropolja i nalaze se blizu naselja Mandraki. Oni su očigledno korišćeni kasnije kao kamenje u mlinovima, o čemu svedoče zapisi iz I veka p.n.e. Ostrvo pominje Homer u “Ilijadi”.

Tokom razdoblja stare Grčke polis Nisiros je bio član Delskog saveza. U sledećim vekovima ostrvo je bilo u sferi bliskog, ali znatno moćnijeg i razvijenijeg Rodosa, da bi u II veku p. n. e. palo u ruke starog Rima. Kasnije je Nisiros bio u okviru Vizantije, da bi ga 1309. godine (po drugim izvorima 1315. godine) preuzeli vitezovi Malteškog reda i sagradili su tvrđavu. 1522. godine ostrvo preuzimaju Turci osmanlije i pod njima Nisiros ostaje vekovima, ali uz zadržavanje određenih privilegija. I pored toga mesni Grci se nisu mirili sa stranom vladavinom, pa se stanovništvo Nisirosa uključilo u Grčki ustanak dvadesetih godina XIX veka, ali nije bilo priključeno novoosnovanoj Grčkoj. 1912. godine ostrvo zaposeda Italija, koja ga gubi posle Drugog svetskog rata u korist Grčke. Propadanje ostrva bilo je neminovno u ovim turbulencijama XX veka, ali se poslednjih decenija ovo je donekle umanjilo razvojem turizma.

Zaštitnik ostrva je Sveti Nikita (grčki Nikitas). Na ostrvu ima više pravoslavnih crkava, kao i četiri manastira u kojima danas nema monaha, mada se u njima održavaju razne proslave. Najveći manastir je Panagia Spiliani (Blažena Devica Marija u pećini) u naselju Mandraki. Izgrađen je pored srednjovekovne tvrđave koju su podigli Vitezovi.

Stanovništvo

Po poslednjem popisu stanovništva iz 2011. godine na Nisirosu je živelo 987 stanovnika u četiri naselja: Mandraki (660), Paloi (239), Nikia (61) i Emporeios (27). Stanovnika nema u nekadašnjem naselju Loutra. Nisirosu pripada i ostrvo Jali (grčki Γυαλί) na kome je popisan 21 stanovnik, tako da opština ima više od hiljadu stanovnika (1.008). Leti se, naravno, broj stanovnika ostrva uvećava zbog dolaska turista, kao i onih koji su poreklom sa Nisirosa, a žive u inostranstvu. Posle II svetskog rata na ostrvu je živelo čak 2.500 stanovnika, koliko je zabeležio popis 1950. godine.

Mandraki je glavni grad i glavna luka Nisirosa. Kao najveće naselje na ostrvu, Mandraki nudi mnoštvo sadržaja za posetioce, kao što su hoteli i širok spektar radnji.

U ovom naselju lako je pronaći smeštaj po umerenoj ceni. U većini taverni služe se ukusna jela, a tu su i barovi puni života. Naselje privlači pažnju i pruža jedinstven doživljaj svim posetiocima. Slikovit i tradicionalni izgled naselja je veoma atraktivan. Kuće okrečene u belo sa ravnim krovovima smeštene su kako u podnožju, tako i na vrhu brda. Mali trg je lepo mesto, jedna od lokacija okupljanja meštana.

U i oko tradicionalnog naselja Mandraki ima mnogo znamenitosti, kao što je Paleokastro, stara tvrđava čije ruševine se nalaze 4 km jugozapadno od naselja. Još uvek se mogu videti delovi utvrđenih zidova i drevnog grada koji datiraju iz IV veka p.n.e. U blizini je staro groblje sa nekoliko grobova iz VII i VI veka p.n.e.

Ono što zaista vredi posetiti je tvrđava Spiliani, koju su sagradili vitezovi. Tvrđava je na odličnoj lokaciji iznad naselja sa prekrasnim pogledom na more. Tu je i manastir Panagia Spiliani.

Plaža Mandraki (Chochlaki) se nalazi iza tvrđave Spiliani i sastoji se od crnog šljunka, koji je nastao od vulkanske lave.

Nisiros je prilično poznat po lokalnim proslavama tokom leta. 21. juna u naselju se proslavlja Sveti  Nikita, zaštitnik ostrva. Najveća proslava se odvija u manastiru Panagia Spialiani, na dan Velike Gospojine. Toga dana (15. avgust) u luci Mandraki je prilično velika gužva sa velikim brojem posetilaca koji dolaze sa susednih ostrva.

Pored ovih izuzetnih znamenitosti može se posetiti Etnografski muzej koji je smešten u zgradi sa dva sprata u centru naselja Mandraki. Muzej daje pravi prikaz ostrvske istorije sa nekoliko rukopisa, knjiga, vezova, ikona i mnogih drugih zanimljivih stvari.

Pali je slikovito ribarsko selo i jedno od najstarijih naselja na Nisirosu, oko 4 km istočno od naselja Mandraki. Smešten je oko prirodnog zaliva, a u blizini je prelepa peščana plaža.

Luka u naselju je sigurno sidrište za mnoge ribarske brodove.

Pali raspolaže smeštajnim kapacitetima i ima lepe taverne pored mora. U naselju se nalazi odlična plaža. Prelepa uvala Lies se nalazi 5 km jugoistočno od naselja Pali, a malo dalje, posle kraćeg pešačenja, stiže se do plaže Pahia Ammos sa prekrasnim dinama peska. Gialiskari (Bela plaža) se nalazi između naselja Pali i Mandraki.

Selo je poznato po terapijskim kupatilima. Postoji i nekoliko crkava.

Emporios je slikovito planinsko selo koje se nalazi 8 km istočno od naselja Mandraki. Netaknuto turizmom, selo je uspelo da zadrži tradicionalni šarm i lepotu.

Selo je izgrađeno amfiteatralno među bujnim zelenim brdima, a ono malo stanovnika koji još uvek žive u selu i danas se bavi poljoprivredom. U selu su tipične u belo okrečene kuće sa ravnim krovovima.

U centru sela je lep trg sa kafićem i restoranom koji služi domaću kuhinju. Sa terase se pruža pogled koji oduzima dah na more i vulkan, do koga se lako dolazi iz sela. Asfaltni put iz Emporiosa vodi do vrha planine i ubrzo počinje da se spušta ka vulkanu. Nezaobilazna je poseta krateru.

Jedna od glavnih atrakcija Emporiosa je čuveni manastir Panagia Kyra koji je izgrađen na 450 m nadmorske visine. Pogled iz manastira je teško opisati, može se videti celo ostrvo, a pogotovo ruševine Mletačke tvrđave. Okružen maslinama i vinogradima, selo Emporios je zaista lepo.

Selo Nikia nalazi 14 km jugoistočno od naselja Mandraki, na oko 400 m nadmorske visine na obodu kratera poluugašenog vulkana. Predstavlja divno slikovito područje, jedno od retkih naselja na ostrvu u kome je gužva.

Nikia ima oblik elipse i pruža zadivljujući pogled na kalderu i more. Kuće okrečeno u belo sa ravnim krovovima i šarenim vratima i prozorima u kontrastu su prema crnim vulkanskim stenama i  dvorištima sa cvećem.

Čuveni seoski trg popločan je finim crnim kamenčićima (meštani ih zovu hochlakia), koji čine predivan mozaik. Potrebno je oko sat vremena da se dođe do vulkana i ubedi se da polumrtav vulkan “gunđa” i izbacuje sumpor. Vredi posetiti manastir Agios Ioannis Theologos sa drevnim freskama i retkim ikonama.

Trg u selu Nikia

Privreda

Danas se privreda Nisirosa sve više zasniva na turizmu, mada još uvek dominira rudarstvo – iskopavanje ruda perlita i pemze (plovućac) na ostrvu Jali. Turizam ipak nije mnogo razvijen u poređenju sa drugim grčkim ostrvima. Tradicionalno pomorstvo i poljoprivreda (masline, vinova loza, manje južno voće) su sve manje značajni. Ostrvo je nekada poljoprivrednom proizvodnjom podmirivalo svoje potrebe, a mnogi usevi su gajeni na poljoprivrednim terasama na padinama brda. Danas se, međutim, usevi gaje u znatno manjem obimu.

Saobraćaj

Na Nisisros nije nimalo lako doći, saobraćajno je slabo povezan sa ostatkom Grčke. Najbliži aerodrom nalazi se na Kosu, a nešto dalje je aerodrom na Rodosu. Na samom ostrvu postoji heliodrom.

Tako, naprimer, “Dodekanisos Express” pristaje na Nisirosu samo dva puta nedeljno, utorkom i četvrtkom. Taj brod saobraća na kružnoj relaciji od Rodosa do Kalimnosa i nazad, a jedno od usputnih ostrva je Nisiros. U dva navedena dana polazi sa Rodosa u 8:30 h, na Nisiros stiže u 11:15 h, a na Kos u 12:10 h. Povratak sa Kosa je u 14:55 h, sa Nisirosa za Rodos polazi u 15:50 h i stiže na Rodos u 18:30 h. Cena prevoza na relaciji Nisiros – Kos je 16 €, a Nisiros – Rodos je 27 €.

Nisiros ima trajektnu vezu sa Pirejom takođe dva puta nedeljno. Reč je o trajektu kompanije “Blue Star” koji saobraća na relaciji Pirej – Rodos. Polasci iz Pireja su četvrtkom u 14 h i nedeljom u 13 h. Putovanje do Nisirosa traje oko 13,5 sati, tako da stiže u “pola noći”, tačnije u 3:30 h (petkom), odnosno u 2:20 h (ponedeljkom). Na Rodosu je u 7:35 h (petkom) , odnosno 5:35 h (ponedeljkom). Povratak sa Rodosa je ponedeljkom i petkom u 16 h, sa Nisirosa za Pirej polazi oko 20 h i stiže u Pirej sledećeg dana (utorak, odnosno subota) posle 14-15 sati vožnje. Za prevoz putnika na relaciji Pirej – Nisiros plaća se 54,50 €, a za vozilo 143,50 €, dakle oko 200 € za prevoz jednog putnika i automobila u jednom pravcu. U oba pravca trajekt se zaustavlja i na Kosu.

Najfrekventnija je veza Nisirosa sa ostrvom Kos, odnosno lukama Kardamena i Kos. Prevoznik je “Kateros NE”, a trajekt je “Panagia Spiliani”. Polasci iz Kardamene za Nisiros su četvrtkom u 19 h, a petkom u 10 i 19 h. Iz luke Kos polasci su ponedeljkom, utorkom i četvrtkom u 13:45 h, a subotom u 11:30 h. Sa Nisirosa za Kardamenu polasci su četvrtkom u 17 h, a petkom u 7:30 h i 17 h. Za luku Kos polasci sa Nisirosa su ponedeljkom, utorkom, četvrtkom i subotom u 7:30 h. Vožnja na relaciji Kardamena – Nisiros traje 50 minuta, a Kos – Nisiros 1:50 h. Sredom i nedeljom, kada ne saobraća “Panagia Spiliani” saobraćaju brodovi “Iro” (na slici) i “Agios Konstantinos” na relaciji Nisiros – Kardamena. Sredom je polazak sa Nisirosa u 10:35 h, a iz Kardamene je u 14:10 h. Nedeljom je polazak iz Kardamene u 19 h, a sa Nisirosa je u 20:10 h.

Kada se dođe na Nisiros vozače sačeka oko 40 km asfaltnih puteva. Asfaltni put iz naselja Mandraki ide duž severne i istočne obale ostrva do plaže Lies. Od naselja Pali put kreće prema sredini ostrva, vulkanu, naseljima Emborio i Nikia, kao i lokaciji Avlaki na jugu ostrva. Asfaltni put u vulakanu se završava kod kratera Stefanos i na tom mestu postoji okretnica i parking. Takođe postoji i asfaltni put od naselja Mandraki do Paleokastra i heliodroma. Postoji i zemljani put do vulkana zapadnim delom ostrva koji polazi posle heliodroma i dugačak je oko 6,5 km. Zemljani put je i do manastira Panagia Kyra, iako je na nekim kartama predstavljen kao asfaltni put. Njegova dužina je 1,8 km.

Asfaltni put vodi do samog vulkana

Znamenitosti

Posetioci koji dolaze na Nisiros na jednodnevni izlet, pretežno sa Kosa, stižu na ostrvo u 10:30 h i vraćaju se u 15:30 h. Oni nemaju dovoljno vremena da uživaju u lepoti, pejzažima i znamenitostima ostrva.

Ali iznajmljivanjem automobila mogućnosti su neograničene, i ko se odluči za tu varijantu ima mogućnost da uživa u obilasku ostrva u potpunosti. Predlog za tu vrstu posetilaca je da počnu obilazak ostrva obilaskom Muzeja vulkana u selu Nikia, što je ujedno i najudaljenija destinacija. U povratku bi trebalo da se obiđe kaldera vulkana i doživi iskustvo aktivnog vulkana u njegovom krateru. Sledeća destinacija je Emporios, tradicionalno malo selo Nisirosa, gde se može koristiti prirodna sauna i uživati u veličanstvenom i panoramski pogledu na vulkan. U primorskom mestu Palloi nalazi se Thermiani, hrišćanski hram sa toplim izvorima. Sledeća destinacija je Palaiokastro, jedno od najbolje sačuvanih starih grčkih utvrđenja. Poslednja i najbliža destinacija je Mandraki, glavni grad Nisirosa, gde mogu da se obiđu slikovite sićušne sporedne ulice i manastir Panagia Spiliani.

Za posetioce koji planiraju da provedu noć na ostrvu, predlog je da vulkan posete u prepodnevnim satima, posmatraju zalazak sunca iz Palaiokastra, opuste se u termalnim izvorima i okupaju se na najboljoj plaži ostrva, Pachia Ammos, ali i da posete šljunkovitu plažu Chochlakis i probaju tradicionalna jela Nisirosa.

Paliokastro je jedno od najbolje očuvanih utvrđenja iz drevnih vremena u Egejskom moru. Zid je izgrađen na ivici niskog brda iznad naselja Mandraki, sa velikim blokovima trapeznog oblika napravljenim od crnog vulkanskog kamena. Mestimično postoji punjenje od grubog kamena i šljunka. Prosečna širina zidova je 3,50-3,80 m. U međunarodnoj literaturi je poznat natpis uklesan sa spoljne strane zida, severno od kapije. Natpis je hronološki datiran u treći kvartal IV vek p.n.e. i predstavlja važan element za određivanje starosti zida.

Ono što je preostalo je 230 m zida na jugu i 80 m na istoku. Zid je ojačan nizom pravougaonih kula, od kojih se na jugu sačuvalo šest, a na istoku dve. U jugoistočnom uglu zida je formirano udubljenje u obliku slova Γ, gde se nalazi jedina očuvana kapija zida, skrivena i zaštićena.

Ugaona kula zida, nasuprot vratima, ima dužinu od 8,50 m i širine od 9 m. Istovetne dimenzije imaju i preostale kule. Unutar zida su ostaci paleo-hrišćanske bazilike.

U okviru regionalnog operativnog programa Južni Egej, koji je počeo 2003. godine, a završen je krajem 2006. godine, izvršeni su montažni radovi i restauracija delova zida i opasnih deformiteta tornjeva, čišćenje zida od divljeg rastinja, transport i uređenje palog kamenja, uređenje  arheološkog nalazišta sa stvaranjem pogodnih staza, otvaranjem šaltera za prodaju karata i sanitarnih prostorija, kao i postavljanje informativnih znakova i osvetljenje spomenika.

Čuveni manastir Panagia Spiliani, jedna je od najstarijih bogomolja i verskih simbola Nisirosa. Nalazi se u naselju Mandraki. Pećina unutar manastirskih zgrada je svetilište kao i crkva koja je izgrađena 1400. godine. Poznata je po izuzetnom ikonostasu. Postoji i mala biblioteka sa istorijskim dokumentima, grčkim i turskim knjigama i finim relikvijama.

Festivali pod vedrim nebom

Ostrvo Nisiros poštuje tradiciju i običaje iz svoje istorije i brine o organizaciji brojnih festivala pod vedrim nebom tokom cele godine. Tom prilikom mogu se probati lokalna jela i tradicionalna kuhinja, upoznati se sa načinom života lokalnog stanovništva, pevati i plesati zajedno sa njima do ranih jutarnjih sati, u svakom slučaju uraditi nešto što će učiniti odmor izvanrednim!

  1. Utorak posle Uskrsa (pokretni praznik) Evangelistria (podne)
  2. 1. maj – Panagia Kyra (podne)
  3. 26. juli – Agios Panteleimonas Avlaki
  4. 14. avgust Panagia Spiliani & Panagia Kyra
  5. 15. avgust – Panagia Kyra (podne) i Panagia Spiliani
  6. 22. i 23. avgust Panagia Kyra
  7. 7. septembar Mala Gospojina, rođenje Presvete Bogorodice – Emporios
  8. 13. septembar Stavros Argos
  9. 25. septembar Agios Theologos Nikia
  10. 8. novembar Taxiarchis Emporios (podne)
  11. 21. novembar Vavedenje Presvete Bogorodice Nikia

PLAŽE

Nisiros se ne može pohvaliti ni brojnošću, ni kvalitetom plaža. Sem toga, nijedna plaža nije uređena, apsolutno sve su bez ikakvog sadržaja.

Mala plaža u naselju Mandraki

Chochlaki (Chohlaki):

Lokacija: 500 m jugozapadno od naselja Mandraki.

Opis: Plaža Chochlaki se nalazi iza manastira Panagia Spiliani i sastoji se od crnog šljunka, koji je nastao od vulkanske lave.

Plaža Chochlaki nalazi se u neposrednoj blizini glavnog grada Nisirosa. Sastoji se od crnog šljunka (možda bi tačnije bilo reći kamenja) i ima kristalnu vodu. Ako se ima sreće, može se pronaći kamen sa malog obližnjeg ostrva Jali.

Od naselja do plaže je napravljena lepa staza.

Gialiskari (Bela plaža):

Lokacija: 2 km istočno od naselja Mandraki.

Opis: Gialiskari se nalazi na severnoj obali ostrva, otprilike na pola puta između naselja Mandraki i Paloi.

Boja peska je jedno vreme bila bela, zbog vađenja plovućca u tom području, tako da je plaža  poznata i pod imenom Lefki Akti (bela obala). Danas je na plaži ponovo pesak tamne boje.

Pali (Paloi):

Lokacija: 4 km istočno od naselja Mandraki.

Opis: Pali je popularna plaža sa tamnim šljunkom. Okružena je tavernama i sobama za najam.

Plaža Pali nalazi se u istomenom naselju. Popularna je među meštanima i turistima, ali retko kada na plaži ima mnogo posetilaca. Drvored se proteže skoro do kraja plaže, tako da posetioci obično izaberu da se smeste u hladovinu koju pruža drveće.

Do plaže se lako dolazi pošto je blizu glavnog puta. Dubina vode se povećava postepeno, što plažu čini idealnom za decu. Kao i na drugim plažama Nisirosa, ni na ovoj, iako se nalazi u naselju, nema nikakvih sadržaja.

Katsouni:

Lokacija: 8 km istočno od naselja Mandraki.

Opis: Katsouni je najveća ostrvska plaža sa peskom, šljunkom i kamenjem. Nudi posetiocima mirno utočište.

Ova lepa plaža nalazi se par kilometara od naselja Pali. Katsouni se nalazi usred prekrasnog okruženja. U blizini plaže je istoimeni rt Katsouni, koji je poznat kao dobro mesto za pecanje.

Pećina je još jedna zanimljivost za turiste i čeka da bude istražena. Nije potrebno spomenuti da na plaži nema nikakvih sadržaja, plaža je potpuno netaknuta.

Lies (Lyes):

Lokacija: 10 km jugoistočno od naselja Mandraki.

Opis: Plaža se sastoji od više plaža različitih veličina, smeštenih uglavnom u uvalama koje je formiralo more tokom godina.

Dosta je kontradiktornih podataka u vezi ove plaže, a potrudiću se da iznesem one za koje smatram da su tačni.

Plaža se počinje na mestu gde se završava asfaltni put koji iz naselja Mandraki preko naselja Pali vodi duž severoistočne obale ostrva. Na kraju asfaltnog puta je parking. Dužina plaže je po merenjima sa Google Eartha samo 350 m, mada se spominju dužine plaže od preko 1 km, pa čak i preko 1,5 km. Moguće je da se u ovu dužinu uključila i plaža Katsouni.

Plaža je uglavnom pokrivena tamnim peskom, samo na pojedinim mestima postoje šljunkoviti delovi. Potpuno je izložena suncu, jer nema prirodnog hlada i turističkih objekata. Iz tog razloga obavezno bi trebalo poneti sredstvo za zaštitu od sunca.

Navodno postoji mala taverna koja se nalazi na kraju plaže i gde se može pojesti sveža riba. Sudeći po Google Earthu, taverna bi mogla da se nalazi na drugom delu ove plaže, oko 200 m od parkinga

Pachia Ammos:

Lokacija: Na istočnoj obali ostrva.

Opis: Plaža Pachia Ammos (debeli pesak) dugačka je oko 350 m i po dimenzijama i obliku liči na plažu Lies. Pesak je veoma krupan (grub, oštar) i taman.

Do plaže nije lako doći. Polazi se od kraja asfaltnog puta, opisanog kod plaže Lies. Staza je teška i opsna, pošto ide preko vrhova brda koja sakrivaju plažu. Rastojanje je oko 800 m, za šta je potrebno desetak minuta hoda. Svako ko želi da poseti ovu plažu trebalo bi da zna da nema hlada i da preovladava nudizam.

Avlaki:

Lokacija: 18 km jugoistočno od naselja Mandraki.

Opis: Napuštena termalna banja ima vodu sličnu temperaturi tela ili malo višu. Voda dolazi iz prirodnih izvora na ostrvu. Reumatizam, artritis, infekcije kože i drugi su zdravstveni problemi obično se leče toplom sumpornom vodom.