Ios (grčki: Ίος) je ostrvo u grupaciji Kiklada u Grčkoj. Po novoj administrativnoj podeli, ustanovljenoj 2011. godine, čini zasebnu opštinu u okviru Regionalne jedinice Tira.
Geografija
Ios je ostrvo Kiklada srednje veličine, površine 108,71 km2. Među grčkim ostrvima zauzima 27. mesto po veličini. Dugačko je 18 km, a najveća širina iznosi oko 10 km. Udaljeno je 111 nautičkih milja (oko 205 km) jugoistočno od Pireja, a 72 nautičke milje (133 km) od Krita (Iraklona). Najbliža okolna ostrva su Sikinos 5,7 km ka zapadu, Iraklija 10 km i Naksos 18 km ka severoistoku, Santorini 18 km ka jugu i Paros 23 km ka severu. Dužina obale je 87 km, od čega su 32 km plaže. Ostrvo je srednje razuđeno (koeficijent razuđenosti je 2,35) i planinsko u većem delu. Najviši vrhovi su Pyrgos (713 m) i Profitis Ilias (u prevodu Prorok Ilija, 514 m). Iosu pripadaju susedna ostrvca Pentalidi, Prasonisi i Psathonisi, sa kojima čini opštinu površine 109,024 km2.
Ios spada u ostrva Kiklada koja su položena dalje od kopna, pa uz mesnu sredozemnu klimu sa malo padavina postoji stalni nedostatk vode. Zbog toga je ostrvo većim delom sušno i kamenito, a biljni i životinjski svet su takođe osobeni za ovu klimu. Od gajenih kultura dominira maslina.
Istorija
Za Ios, kao i za celokupne Kiklade, je neobično važno razdoblje kasne praistorije, tzv. Kikladska civilizacija, zavisna i bliska Kritskoj. Od Kikladske civilizacije su danas ostale brojne figurine-idoli, vezane za zagrobni život. Tokom stare Grčke, Ios je bio jedan od malih polisa u veoma važnom delu Grčke.
Posle toga ostrvom je vladao stari Rim, a zatim i Vizantija. 1204. godine, posle osvajanja Carigrada od strane krstaša, Kikladi potpadaju pod vlast Mlečana, pod kojima ostaju do 1566. godine, kada novi gospodar postaje Otomansko carstvo. Stanovništvo Iosa je bilo uključeno u Grčki ustanak dvadesetih godina XIX veka, pa je ostrvo odmah pripalo novoosnovanoj Grčkoj. Međutim, razvoj nove države nije sprečio iseljavanje mesnog stanovništva u XX veku. Poslednjih decenija ovo je donekle umanjeno razvojem turizma.
Stanovništvo
Ios spada u ređe naseljena ostrva među značajinijim ostrvima Kiklada. Glavno mesto ostrva, grad Ios ili jednostavnije Chora, odnosno Hora (“središte”) je daleko najveće naselje na ostrvu i u njemu živi blizu 90% ostrvskog stanovništva.
2001. godine na ostrvu je popisano 1.838 stanovnika, od čega u gradu Iosu 1.632, a u svim ostalim naseljima samo 206: Mylopotas (75), Manganari (43), Epano Kambos (38), Psathi (28), Koumbara (13), Agia Theodoti (8) i Bouris (1 stanovnik). Broj stanovnika je znatno manji u odnosu na XIX vek, kada je na Iosu živelo oko 3.500 ljudi. Po poslednjem popisu, koji je sproveden 2011. godine, broj stanovnika se povećao u odnosu na prethodni popis, i sada ih ima preko dve hiljade, tačnije 2.024.
Grad Ios
Luka Iosa se nalazi u čelu zaliva Ormos na severozapadu ostrva. Odatle se autobusom ili posle petnaestominutnog pešačenja strmom magarećom stazom dolazi u naselje, poznato kao Chora. To je belo i veoma živopisno kikladsko naselje, puno stepenica i uskih uličica, koje ga čine nedostupnim za vozila bilo koje vrste. Danas je glavni put kroz ovo naselje u potpunosti u funkciji turizma, u smislu brojnih restorana, butika, barova i diskoteka. Pored luke i naselja Chora, Ios ima tek nekoliko manjih sela, koji su praktično samo grupa raštrkanih kuća oko velikih plaža (Agia Theodoti, Kalamos, Maganari). Od devedesetih godina XX veka, gradonačelnik ostrva Pousseos je radio na razvoju Iosa i privlačenju različitih grupa turista. Uz pomoć fondova Evropske zajednice izgrađeni su i asfaltirani pojedini putevi na ostrvu. Po ideji nemačkog arhitekte Petera Haupta, na vrhu brda iznad Chore izgrađen je impozantni amfiteatar (na slici) sa mermernim sedištima kapaciteta 1100 gledalaca. Amfiteatar nosi ime slavnog grčkog pesnika i dobitnika Nobelove nagrade za književnost Odysseas Elytisa. Nažalost, u njemu se retko održavaju kulturne manifestacije.
Privreda
Privreda Iosa se zasniva na turizmu i pomorstvu, a manje na tradicinalnoj poljoprivredi (južno voće, masline).
Zanimljivosti
Scene iz filma “Veliko plavetnilo” (Big Blue, Le Grand Bleu) režisera Luc Bessona snimljene su na Iosu, tačnije na plaži Manganari.
Ios privlači veliki broj mladih turista. Kaže se da su plažu Mylopotas “otkrili” hipici (na slici). Oni su tokom sedamdesetih godina XX veka pravili žurke na toj plaži, a koristili su vreće za spavanje. Danas se plaža Mylopotas razvila do te mere, da je u rangu sa odmaralištima masovnog turizma kao što su plaže Platys Gialos i Paradise na Mikonosu.
Homerov grob. Prema Herodotu, Homer je sahranjen u selu Plakotos na severnom delu ostrva. I po mnogim istorijskim izvorima Homerov grob se nalazi na Iosu, odakle je i Homerova majka Klymeni. Grob se nalazi na vrhu brda i čine ga mermerne ploče sa natpisom “Ovde se nalazi telo Homera – divnog pesnika“. Na mestu gde se nalaze mermerne ploče ne nalazi se pravi Homerov grob, jer on nikada nije pronađen. Svake godine u maju odrzava se festival posvećen ovom epskom pesniku.
Paleokastro. Na istočnoj strani ostrva, 18 km od glavne luke, nalaze se ostaci venecijanskog zamka iz X veka. U sredini ruševina nalazi se vizantijska crkva posvećena Bogorodici Paleokastro. Svake godine 8. septembra proslavlja se dan crkve.
Saobraćaj
Na Ios se može stići samo pomorskim putem, iz razloga što nema aerodrom. Iz Pireja svakodnevno polaze brodovi za Ios, bilo da se radi o brzim katamaranima ili sporijim klasičnim trajektima. Putovanje traje oko 7 sati, a cena karte zavisi od sezone i vrste odabranog broda. Tokom leta broj polazaka na liniji Pirej – Ios se povećava zbog velikog interesovanja turista. Postoji i veza Ios -Rafina (luka istočno od Atine) sa katamaranom i to putovanje traje četiri sata. Konačno, postoje pomorske veze Iosa sa drugim ostrvima: Santorini, Paros, Naksos, Mikonos, Siros, Sikinos, Anafi, Folegandros, Kufonisia, Milos, Serifos, Sifnos, Kimolos, Tinos i Krit. Ove veze nisu svakodnevne i mogu se promeniti po potrebi ili na zahtev. Putnici koji dolaze avionom, sleću na aerodrom koji se nalazi na ostrvu Santorini, a to važi i za naše turiste koji preko agencija dolaze da letuju na Iosu. Putovanje na relaciji Santorini – Ios traje 30 minuta “letećim delfinima”, a 1 sat trajektom.
Na Iosu postoji dobro organizovan autobuski prevoz, a karte su vrlo jeftine. Na svakih 15 minuta saobraća autobus koji povezuje Ormos, Choru i Mylopotas, a na svakih sat vremena saobraća autobus od Ormosa do Koumpare. Autobusi saobraćaju danju, od ranog jutra do kasnih večernjih sata tokom letnje sezone. Kao što se vidi, autobuski prevoz je organizovan samo na malom delu ostrva. Srećom, sem tih redovnih linija, organizuju se i izleti autobusom prema različitim delovima ostrva. Svakodnevno se iz Chore, Mylopotasa i Ormosa može otići do plaža Agia Theodoti i Manganari.
Rastojanja od luke: Chora 2 km, Koumpara 1,5 km, Mylopotas 5 km, Manganari 23 km, Agia Theodoti 12 km, Plakotos 13 km, Paleokastro 18 km, Psathi 20 km i Kalamos 16 km.
PLAŽE
Niže sledi opis 21 plaže na Iosu, i to su upravo sve plaže označene na gornjoj karti ostrva. Od ovih plaža plavom zastavom se sa pravom ponose plaže Ormos (Gialos), Mylopotas i Manganari, a ranije je dobitnik plave zastave bila i plaža Koumbara.
Treba istaći da je većina plaža na Iosu teško pristupačna. To je plaža Tripiti, kao i većina plaža na istočnoj i severnoj obali ostrva. Koliko su te plaže slabo posećene, svedoči i činjenica da je veoma teško pronaći slike tih plaža, pa je tako opis plaže Cape Karatzas ostao bez prigodne fotografije koja bi je ilustrovala.
Yialos (Gialos, Ormos):
Lokacija: 2 km zapadno od Chore.
Opis: Vrlo popularna plaža, mada manje u odnosu na plažu Mylopotas. To je velika plaža, čista i sa zlatnim peskom.
U blizini živopisne luke Ios, nalazi se Gialos (Yialos), malo naselje sa značajnim turističkim naseljem. Gialos je od luke udaljen samo nekoliko metara, pa se ima odličan pregled na brodove koji tu pristaju.
Na većem delu ove peščane plaže postoji drveće. Plaža je okružena liticama koje obiluju zelenilom i koje su prošarane kućama okrečenim u belo. Sama plaža je lepa i uređena sa svim neophodnim sadržajima za turiste, kao što su ležaljke i suncobrani. Pored toga, u blizini su taverne, barovi i širok izbor smeštajnih kapaciteta.
Valmas:
Lokacija: 3 km jugozapadno od Chore.
Opis: Mada je plaža Valmas blizu luke Ios i Chore, nije mnogo posećena zbog stenovitog predela.
Valmas je mala uvala na ulazu u luku Ios. Plaža nije pogodna za kupanje, pošto ima puno stena, ali je dobra za ronjenje. U okolini Valmasa nema sadržaja za turiste, najbliži se nalaze u Ormosu i Chori, od koje je potrebno petnaestak minuta pešačenja do plaže.
Kolitsani:
Lokacija: 2 km južno od Chore.
Opis: Kolitsani je mala plaža južno od luke. Popularno je sidrište za jahte. Sa svih strana je zaštićena stenovitim brdima i zelenim drvećem.
Mala plaža Kolitsani udaljena je samo 1 km od luke. Sama plaža je prilično uska, ali je veoma impresivna zbog kristalno čistog mora zelene boje i zlatnog peska. Pruža idilični ambijent za turiste.
Kolitsani nema sadržaje za turiste (ležaljke i suncobrani). Ova plaža se preporučuje nudistima i za usamljeno sunčanje tokom vansezone. Pošto se plaža Kolitsani nalazi između Chore i Mylopotasa, idealna je izbegavanje bučne gomile, a blizu je turističkih sadržaja. Iznad plaže se nalazi Muzej moderne umetnosti, gde se mogu pogledati dela nekih poznatih umetnika. Do same plaže vodi staza po strmom brdu.
Mylopotas:
Lokacija: 2 km jugoistočno od Chore.
Opis: Ova duga peščana plaža prepuna je turističkih sadržaja, kao i barova poređanih duž obale. Mylopotas je najpopularnija plaža na Iosu.
Mylopotas je čuvena plaža, a ujedno i glavna plaža na Iosu, gde se organizuju sva turistička dešavanja. To je duga peščana plaža koja se proteže u dužini od 1 km i obiluje fantastičnim sadržajima za turiste. Kristalno bistra voda idealna je za kupanje i to je glavni razlog što joj je već nekoliko puta dodeljena plava zastava.
Peščana plaža ispunjena je gomilom ležaljki i suncobrana koji se nude po pristupačnim cenama, a u blizini ima mnogo barova gde se dešavaju sve aktivnosti. Plaža je odlična za upražnjavanje brojnih sportova na vodi, kao što su surfovanje i ronjenje. Bez obzira na razvoj turizma u toj oblasti, Mylopotas je ostala plaža sa lepim prirodnim pejzažem.
Mylopotas posećuje veliki broj ljudi tokom čitavog dana. Oni uživaju na suncu Kiklada, sunčaju se na zlatnom pesku i kupaju u smaragdnoj vodi.
Do Mylopotasa se može doći autobusom iz Chore.
Tripiti:
Lokacija: 20 km južno od Chore.
Opis: Kako ne postoji put koji vodi do plaže Tripiti, posetioci moraju da pešače iz mesta Manganari, pa iz tog razloga plaža nije mnogo posećena. Većina posetilaca dolazi na plažu brodom.
Tripiti je prelepa peščana plaža koja se nalazi na južnoj obali ostrva, 2 km zapadno od mesta Manganari. Plaža Tripiti je prirodna lepota, okružena niskim brdima sa malo vegetacije. Voda je kristalna, a obala je od zlatnog peska. Najbliži sadržaji za turiste, uključujući smeštaj i taverne, nalaze u mestu Manganari.
Manganari (Magganari):
Lokacija: 23 km jugoistočno od Chore.
Opis: Manganari je čarobni zaliv na južnoj obali ostrva sa čistom vodom i opuštajućim ambijentom.
Ova plaža je daleko mirnija od plaža koje su blizu Chore. Manganari je jedna od najživopisnijih plaža Iosa. Plažu čine dva zaliva, od kojih je zapadni veći, a međusobno su odvojeni uskom prevlakom. Plaža ima zlatni pesak i kristalnu vodu. Zbog prilične udaljenosti od Chore, na plaži tokom većeg dela dana nema gužve i bučne gomile posetilaca. Pruža fantastičnu priliku da istraži njeno prirodno okruženje.
Ovaj udaljeni zaliv je zaštićen od jakih vetrova, pa se može na miru uživati u plivanju i ronjenju. Plaža je dugačka nekoliko stotina metara. Scene iz čuvenog filma “Veliko plavetnilo” (Le Grand Bleu) su snimljene upravo na ovoj plaži i otkrivaju izvanredan kvalitet vode i prelepi pejzaž.
Tris Klisies (Tris Eklisies):
Lokacija: 20 km jugoistočno od Chore.
Opis: Tris Klisies je prelepa plaža na južnoj obali Iosa, na putu za Manganari. Plaža se toplo preporučuje osobama koje žele samoću.
Tris Klisies je takođe dobar izbor za nudiste. Od glavnog puta za Manganari udaljena je oko 300 m. Do plaže vodi stazica, na čijem početku se mogu parkirati kola. Zatim je potrebno 10-15 minuta pešačenja do plaže. Zlatna boja peska i duboko plavo more obezbeđuju jedinstveni doživljaj prilikom ronjenja i opuštajuće sate sa očaravajućim pogledom na okolinu. Okolna stenovita obala je odlična prilika da se istraži sa brodom.
Papa:
Lokacija: 18 km jugoistočno od Chore.
Opis: Idilična uvala blizu Kalamosa, plaža Papa se izdvaja tirkiznom bojom mora, zlatnom bojom peska i izolovanim ambijentom.
Ova idilična sakrivena uvala nalazi se oko 800 m južno od mnogo prostranije plaže Kalamos, a oko 3 km od glavnog puta koji povezuje Choru i Manganari. Papa je usamljena uvala okružena je liticama prekrivenim prostranim zasadima. Plaža nije uređena, ali kombinacija zlatne boje peska i kristalno čistog mora komponuju lepotu plaže Papa.
Ovo je idealno mesto za opuštanje i uživanje u tišini prirodnog okruženja. Mirne vode plaže Papa nude jedinstveno iskustvo ronjenja. Plaža nema moderne objekte, kao što su suncobrani i ležaljke. Na ovoj plaži je mali broj posetilaca, zbog čega se dobija prilika za uživanje u intimnim trenucima na tom idiličnom mestu.
Kalamos (Kalamis):
Lokacija: 18 km jugoistočno od Chore.
Opis: Kalamos je lepa i skoro pusta plaža na jugoistočnoj obali ostrva. Njegova opuštajuća atmosfera pruža lepu alternativu prometnim odmarališta Iosa.
Duga peščana plaža Kalamos na jugoistočnoj obali Iosa je predivno mesto sa mekim zlatnim peskom i kristalnom vodom. Zbog teške pristupačnosti na plaži bude tek nekoliko posetilaca, čak i u jeku sezone. Okružena stenovitim liticama na kojima rastu bademi i masline, plaža se smatra posebno mesto za avanturu.
Plaža Kalamos je prilika za uživanje u suncu i kupanju u providnim vodama Egejskog mora i da se provede nekoliko sati van kosmopolitske gužve Chore. Netaknuta plaža Kalamos je idealna i za gnjuranje i ronilaćke avanture. Za one koji traže mirno utočište, Kalamos će sigurno zadovoljiti te ukuse.
Na putu do plaže, a na oko 400 m od glavnog puta Chora – Manganari, nalazi se vizantijski manastir Agios Ioannis, očuvano zdanje iz XIX veka. Najvažniji verski praznik se u njemu proslavlja 29. avgusta. Da bi se došlo na plažu Kalamos potrebno je produžiti dalje putem od manastira. Posle otprilike 1300 m put se račva, desno se ide za plažu Papa, a pravo za plažu Kalamos.
Plakes:
Lokacija: 20 km jugoistočno od Chore.
Opis: Ovo je vrlo lepa i mirna plaža na udaljenoj istočnoj obali Iosa. Odlikuje je čista voda i mekani zlatni pesak.
Plakes spada među najimpresivnije plaže na Iosu. Ističe se po mekom zlatnom pesku i mirnom svetlucavom vodom. Do ove udaljene plaže vodi zemljani put od plaže Kalamos, oko 1,3 km u pravcu severa. Plakes predstavlja jedinstvenu kombinaciju boja prirode koji čine veličanstveni prizor. Plaža se preporučuje zbog fantastičnog uživanja u prirodi i ronjenja u zelenom moru. Potrebno je dosta truda da se suvozemnim putem dođe do ove plaže, ali njen zlatni pesak i tirkizno čisto more će to sigurno nadoknaditi.
Vathirema:
Lokacija: 19 km istočno od Chore.
Opis: Vathirema je sigurno jedna od najizolovanijih plaža na Iosu. Nalazi se u lepoj skrovitoj uvali koju isključivo koriste nudisti. Kristalna voda i zlatni pesak Vathireme idealni su za kupanje i sunčanje.
Plaža se nalazi između plaža Psathi i Plakes i do nje se može dođi ili posle mukotrpnog pešačenja ili (bolja varijanta) sa strane mora. Obala je peščana, ali na morskom dnu ima nekoliko stena, koje mogu pokvariti uživanje u plivanju. Okolno područje čine niska brda sa malo vegetacije. Na plaži nema turističkih sadržaja, tako da posetioci mogu da uživaju na način na koji to sami žele.
Psathi:
Lokacija: 18 km istočno od Chore.
Opis: Ovo je mirno letovalište na istočnoj obali ostrva, gde je turizam tek počeo da se razvija. Idealno je za porodični odmor.
Poznata po zlatnom pesku i stenovitom predelu, ova plaža jedinstveno kombinuje prelepe pejzaže i idealna je za sunčanje. Psathi se sastoji od dve divlje plaže sa plavom vodom i glatkim stenama. Uprkos neposrednoj blizini lučice, plaža nudi trenutke opuštanja i spokoja.
Psathi je veoma popularan među surferima, a predstavlja i sigurno sidrište za jahte. Na plaži nema suncobrana i ležaljki, ali je zato njen položaj neverovatno za posmatranje. Na kraju poluostrva, oko 1 km od severnog kraja plaže, nalazi se otočić Psathonisi. Nedaleko od plaže nalazi se taverna. Na putu do plaže mogu se posetiti ruševine stare tvrđave Paleokastro, koja datira iz VIII veka, kao i ostaci drevnog hrama.
Agia Theodoti:
Lokacija: 10 km severoistočno od Chore.
Opis: Plaža je dobila ime po crkvici Agia Theodoti koja se nalazi na brdu iznad plaže. To je dugačka peščana plaža, idealna za opuštajuće trenutke na Iosu.
Prateći put za Epano Kambos, na severoistočnom delu ostrva, stiže se direktno u divno letovalište Agia Theodoti. Prelepa plaža sa zlatnim peskom i azurnim morem poznata je po mirnoj atmosferi i prirodnoj lepoti.
To je idealno mesto za kupanje i za uživanje u spektakularnom zalasku sunca. Agia Theodoti sa lakoćom kombinuje kosmopolitsko uzbuđenje i opuštajuće trenutke u potpunoj privatnosti. Beskrajna plaža okružena je dugim grozdovima drveća koje pružaju dovoljno hladovine posetiocima. Postoji dovoljno ležaljki i suncobrana na plaži, tu je i neizbežna taverna, kao i sobe za izdavanje.
Da biste se stiglo do plaže vozi se putem koji polazi od vetrenjača u Chori ka Epano Kambosu. Blizu seoca Agia Theodoti su ostaci drevnog akvadukta i helenističke kule.
Neraki:
Lokacija: 12 km severoistočno od Chore.
Opis: Neraki je plaža prekrivena peskom i sitnim šljunkom i to je savršeno mesto za beg iz civilizacije. Ima spektakularan pogled na Paleokastro i Agia Theodoti.
Neraki je mala plaža na severoistočnoj obali Iosa, a nalazi se na 2,5 km severno od plaže Agia Theodoti. Pošto postoji samo planinarska staza koja povezuje ove dve plaže, Neraki je izolovana lokacija i na plaži bude samo nekoliko kupača. Većina od njih dolazi brodom na ovu plažu. Plaža je pogodna za ronjenje i kupanje, premda pojedine stene na morskom dnu mogu da zasmetaju.
Od asfaltnog puta Chora – Agia Theodoti odvaja se put za ovu plažu. Nije poznato u kakvom je stanju i da li je prohodan za motorna vozila, a rastojanje koje treba savladati do plaže je oko 4 km.
Cape Karatzas (Karatza):
Lokacija: Na severnoj obali ostrva.
Opis: Radi se o vrlo maloj uvali sa tamno plavim morem i šljunkom na morskom dnu. Na plaži nema drveća, a turističkih sadržaji se nalaze na velikoj udaljenosti.
Pored organizovanih plaža, Ios ima nekoliko rtova i skrivenih uvala. Cape Karatzas se nalazi blizu lokacije Plakoto. Najbliži turistički sadržaji se nalaze u Chori ili seocu Agia Theodoti.
Cape Karatza je stenovitom predelu. Na plaži retko ima kupača, a oni koji je posećuju uglavnom dolaze brodom. Plaža nije naročito pogodna za kupanje i uglavnom se preporučuje za ronjenje. Često je pod uticajem jakih vetrova. Iznad plaže se nalazi Homerov grob. Od tog lokaliteta do plaže postoji put (ili staza) dužine oko 1,4 km.
Plakoto:
Lokacija: 13 km severno od Chore.
Opis: Sa položajem na najsevernijem kraju ostrva, Plakoto ima dugu peščanu plažu i kristalnu vodu. Na plaži ne postoje nikakvi sadržaji, pa je zato potrebno poneti sa sobom sve neophodne stvari.
Na plažu Plakoto se stiže zemljanim putem (oko 3,5 km od asfaltnog puta za Homerov grob ili 1,2 km od plaže Cape Karatzas) ili brodom.
Na morskom dnu je kamenje, pa je prilikom ulaska u more potrebno biti veoma obazriv. Plaža je često na udaru jakih letnjih vetrova. Ovo u kombinaciji sa priličnom udaljenošću od Chore čini Plakoto usamljenom i retko posećenom plažom.
Kambaki (Kampaki):
Lokacija: 10 km severno od Chore.
Opis: Kambaki spada među najizolovanije plažama na Iosu. Netaknuta plaža Kambaki daje divan prizor sa azurnom vodom i mirnom atmosferom.
Kambaki se nalazi na severozapadnoj obali ostrva. Na plaži nema turističkih sadržaja. Jedini način da se dođe do ove plaže je pešačenje ili brod. Od asfaltnog puta za Homerov grob odvaja se put za plaže Plakoto i Kambaki. Nakon 750 m put se račva: desno se ide za plažu Plakoto, a levo za Kambaki. Ukupno od skretanja sa asfaltnog puta do plaže Kambaki ima oko 3,5 km. Na morskom dnu ima nekoliko stena, tako da plaža nije sasvim pogodna za kupanje. Međutim, izolovana lokacija pruža priliku za uživanje u potpunoj samoći.
Diamoudia (Liamoudia):
Lokacija: 7 km severno od Chore.
Opis: Diamoudia je skrovita uvala pokrivena peskom i krupnim kamenjem, okružena stenovitim formacijama sa malo zelenila.
Diamoudia je skrovita uvala koja se nalazi na severozapadnom delu ostrva. Morsko dno je stenovito, pa samim tim nije idealno mesto za kupanje, već je pogodnije za ronjenje.
Diamoudia je dobra destinacija za one koji žele da provedu ceo dan u potpunoj privatnosti, jer na plažu dolazi tek nekoliko posetilaca, uglavnom brodom. Okolna oblast je izolovana, bez taverni, smeštaja ili drugih turističkih sadržaja.
Loretzena (Lorentzena):
Lokacija: 5 km severno od Chore.
Opis: Ova lepa uvala je malog kapaciteta i nema turističke sadržaje. Sa plaže, okružene stenama, pruža se izuzetan pogled na Egejsko more.
Ios je poznat po svojim skrivenim plažama koje su idealna prilika za bekstvo iz bučne gomile. Loretzena je jedna od njih, sa kristalno čistim morem i egzotična atmosfera. Nalazi se oko 600 m južno od plaže Diamoudia, praktično u susednoj uvali. Zbog velikih stena na morskom dnu, nije idealna za kupanje, ali to zato dobra prilika za ronjenje.
Koumbara (Koumpara):
Lokacija: 4 km zapadno od Chore.
Opis: Koumbara je peščana plaža, koja je stekla popularnost zbog prirodne lepote i blizine glavnog grada. Nalazi se u turistički razvijenom području, sa većim brojem taverni i bogatom ponudom smeštajnih kapaciteta.
Koumbara je dobro posećena plaža sa zlatnim peskom i belim šljunkom. Do prelepog zaliva stiže se nakon polučasovne šetnje iz luke Ormos, a može se koristiti i redovna autobuska linija.
Plaža je u potpunosti uređena sa suncobranima i ležaljkama i idealna je za brojne sportske aktivnosti na vodi. Koumbara se ranije ponosila plavom zastavom zbog svoje čiste vode i dobro organizovanih sadržaja, ali nije na spisku tih plaža za 2013. godinu. Smatra se draguljem područja sa prirodnim peščanom plažom dugom 300 m. Daleko od bučne gužve grada, sama plaža je tiha alternativa za opuštanje na mekom zlatnom pesku i uživanje u plićaku prelepog zaliva.
Spektakularan zalazak sunca je ono što se ne sme propustiti sa ove idilične lokacije. U samoj oblasti mogu se pronaći sve vrste savremenih sadržaja poput hotelskog smeštaja ili soba za iznajmljivanje.
Tzamaria:
Lokacija: 3 km zapadno od Chore.
Opis: Tzamaria ima peščanu obalu i čistu vodu, ali se ne posećuje mnogo zbog kupanja. Pogodnija je za ronjenje.
Mala uvala Tzamaria nalazi se na ulazu u luku Ios. Morsko dno je delimično peskovito, a delimično stenovito. Najbliži turistički sadržaji nalaze se Ormosu, udaljenom samo desetak minuta hoda.