Površina: 22,38 km2

Dužina obale: 29,0 km

Koeficijent razuđenosti: 1,73

Najviši vrh: Barbinjak (112 m)

Broj stanovnika: 3.045

Vir je jedno od 300 većih i manjih ostrva Zadarskog arhipelaga. Položen je u Virskom moru (tako se zove deo Jadranskog mora zapadno od Vira), u severozapadnom delu Dalmacije. Dvadeseti je po veličini među hrvatskim ostrvima. Nastavlja se na Privlačko poluostrvo od koga je odvojen 3 m dubokim i 300 m širokim Privlačkim gazom. Od ostrva Paga na severoistoku deli ga kanal Nove Povljane širine 1,3 km.

Od severa prema zapadu i jugu okružen je ostrvima: Pagom, Maunom, Planikom, Olibom, Istom, Molatom, Sestrunjem, Rivnjom i Ugljanom. Ima dužinu od 10,12 km i najveću širinu od 4,25 km.

Vir je od Zadra udaljen putem 26 km, a morskim putem (do pristaništa) oko 28 km. Sa kopnom je spojen preko Privlačkog gaza lučnim mostom, čime je Vir postao sastavni deo kopna. Na istočnom delu u Gazu nalazi se ostrvce Školjić (ili Virić), pokriveno borovom šumom i sa dugačkom peščanom plažom. Ostrvce je sve do nedavno bilo spojeno putem sa Virom i za vreme oseke bilo je njegov sastavni deo.

Klimatska obeležja od velikog su značaja za naseljenost i izgled nekog prostora. Vir spada u područje pravog Mediterana. Broj sunčanih sati godišnje iznosi 2.450, skoro 300 sunčanih dana, što ga čini ugodnom destinacijom i van glavne sezone. Padavine su neravnomerno raspoređene, tako da u letnjim mesecima ima prosječno 5 do 6 dana kada se pojavi kiša, a u vreme glavne sezone taj broj se dvostruko smanjuje. Vetrovi su najznačajnija klimatska karakteristika Vira. Zimi preovlađuju vetrovi severnog kvadranta, bura i tramontana. U jesen i zimi česti su jugo i levanat. U proleće se javlja maestral, koji je glavni i osvežavajući vetar zapadnog kvadranta u letnjim mesecima. Maestral ublažava letnje temperature i stvara dobre preduslove za jedrenje i surfing. Prosečna temperatura na Viru iznosi nešto više od 15°C, a prosečna temperatura u julu je oko 25°C, dok je najniža u januaru i iznosi 6,5°C.

Vir se u istorijskim dokumentima prvi put spominje 1069. godine u darovnici kralja Petra Krešimira IV napisanoj u Ninu, kojom se naše vlastito ostrvo u našem dalmatinskom moru koje se zove Maun, kome se sa istočne strane nalazi otok, koje se u hrvatskom jeziku zove Vir”.

U spomenutoj povelji Vir se spominje imenom Ueru, odnosno Veru, naziv za koji naučnici pretpostavljaju da ima staromediteransko poreklo, a znači pašnjak.

Najstarija nalazišta na ostrvu su ostaci naselja na brežuljku Sv. Juraj (Bandira 112 m) i Gradina na severnom delu ostrva. Najstariji spomenici hrvatske kulture su crkve Sv. Juraj na Bandiri, Sv. Nikole i Sv. Juraja na mestu sadašnje župne crkve Sv. Juraja u selu, sve iz XII i XIII veka, zatim stara župljanska i grobljanska crkva Sv. Ivana iz XIII i XIV veka, kao i neistražena crkvica Sv. Martina u Smratinama iz predturskog doba, i svedoci su boravka Hrvata na ovom ostrvu. Od XII veka do stavljanja Nina pod zaštitu Venecije, Vir je bio pod vlašću ugarsko-hrvatskih vladara. Prema prvim dostupnim pisanim podacima, prvi vlasnik ostrva bio je Grgur Mrganić.

Dolaskom Turaka u prostor Nina 1500. godine stvara se konfliktna pogranična zona, što če potrajati gotovo 200 godina. 1502. godine u Veneciji se raspravlja o tome da li da se porušeni Nin obnavlja ili da se pravi tvrđava na Viru. Pretpostavlja se da je Venecija tada pristupila izgradnji tvrđave na Kozjaku, čiji su se ostaci delimično sačuvali do danas, a koju meštani zovu Kaštelina.

Jedna od najvažnijih znamenitosti Vira je venecijanska tvrđava Kaštelina, koja se nalazi u predelu zvanom Kozjak. Ovaj fortifikacijski objekt je, po svemu sudeći, izgrađen početkom XVII veka. Mletačke vlasti su ga izgradile u svrhu zaštite stanovništva Ninskog kraja i Vira od uskoka i napada Turaka, koji u to doba nadiru prema ovom području. Deo tog fortifikacijskog objekta sačuvan je do danas. Na pročelju Kašteline sačuvani su grbovi venecijanskih porodica generalnih providura za Dalmaciju, koji su upravljali ovim krajem u to vreme. Na severnoj kuli nalazi se delom oštećeni krilati lav, simbol Republike Venecije. Rekonstrukcija ove tvrđave obavljena je u razdoblju od maja 2001. do aprila 2002. godine.

U XVIII veku prilike su se stabilizovale. Stočarstvo na ostrvu jača, pale se i seku šume zbog ispaše stoke. Deo stanovništva (Žepine, Buškulići, Budije, Olići i Radovići) krajem XVIII i početkom XIX veka, osniva zaselak Lozice, a Vučetići i Bašići Torove, Kapovići sele pod Bandiru, sve zbog ispaše stoke. 1908. godine ostrvo je prodato Viranima. 1912. godine produbljen je Gaz. Ispasišta se ograđuju tako da Vir dobija karakteristike koje su se i uz najnovije promene sačuvale do današnjih dana. Intenzivira se poljoprivreda, uzgajaju se vinova loza, ječam, raž, zob, kukuruz i pšenica. Između dva svetska rata Virani se orijentišu prema Sušaku (Rijeci) i Šibeniku. Počinju se baviti pomorstvom i ukrcavati na prekookeanske brodove u svojstvu pomoraca.

Posle Drugog svetskog rata Vir doživljava ekspanziju stanovništva. Pedesetih godina izvestan broj Virana emigrira u inostranstvo. Šezdesetih godina se život na ostrvu potpuno menja. Mladi odlaze na školovanje van ostrva, a mlađe porodice se iseljavaju, uglavnom u Rijeku i Zadar. Veliki broj pomoraca ostaje u SAD. Na ostrvu ostaju da žive uglavnom žene pomoraca sa decom i pretežno stariji. Zemlja se zapušta, obrađuju se samo vinogradi i vrtovi, smanjuje se stočni fond. “U posljednji čas” dolazi do izgradnje mosta kopno – Vir preko Gaza, tada s pravom nazvanom “Most života”. Od njegovog puštanja u saobraćaj 1976. godine počinje novo razdoblje ostrva.

Položaj ostrva Vira u centru Jadrana i veza sa kopnom (ostrvo koje više nije ostrvo), razuđenost obale i pre svega zdrava mediteranska klima, bitne su pretpostavke i prednosti ovog ostrva u turističkom razvoju. Navedena zdrava klima sigurno utiče na zdravlje i dužinu života stanovnika.

Razuđenu obalu Vira ukrašavaju pretežno peščane i šljunkovite plaže, delom smeštene uz borove šume sa kristalno čistim morem, što ovo ostrvo čini idealnim za porodični odmor. Blizina dva, severnog i južnog mora daje mogućnost ugodnog kupanja i kod letnjih vetrova: kada duva jugo na severnim, a kada duva bura na južnim plažama. Kamenita obala na severozapadnom delu ostrva, koja obiluje morskom florom i faunom, čini atraktivno ronilačko područje za ljubitelje morskih dubina. Mnogobrojne uvale i uvalice sa pristaništima i sidrištima omogućuju pristajanje nautičarima. Osim kupanja, surfinga, jedrenja, vožnje na skuterima i ostalih sportova na vodi, zaljubljenici pešačenja mogu se sa vrha Bandire (112 m) diviti predivnoj panorami sa koje se vidi ceo Vir, obližnja ostrva i planina Velebit (1750 m). Vir je pogodan i za mountain-biking. Na nekim virskim plažama, posebno u uvali Sapavac, u blizini venecijanske utvrde – Kašteline, ima peloidnog blata za lečenje reumatskih bolesti.

Zbog povoljnih dubina u Virskom moru, uz Vir vode važni pomorski putevi prema Rijeci, Italiji, Zadru i jugu Hrvatske. Zbog tih morskih puteva na zapadnom delu ostrva podignut je svetionik. Kroz kanal Nove Povljane za veće, a kroz Gaz za manje brodove, morski put vodi kroz Ninski i Ljubački zaliv i Ljubačka vrata (Forticu) u Velebitski kanal.

Stanovništvo

Na ostrvu postoje naselja Vir, Torovi i Lozice. Međutim, u popisu stanovništva sada na ostrvu postoji samo jedno naselje – Vir sa 3.045 stanovnika. Po popisu iz 1981. godine na ostrvu je živelo 866 stanovnika, a 2001. godine 1.608 stanovnika. Neverovatan je podatak da se između popisa 2001. i 2011. godine broj stanovnika ostrva skoro udvostričio, što je jedinstveni fenomen među jadranskim ostrvima.

Saobraćaj

Vir je jedno od pet jadranskih ostrva (još Krk, Pag, Murter i Čiovo) koje je mostom povezano sa kopnom.

Virski most izgrađen je i pušten u saobraćaj 25. aprila 1976. godine. Njegova dužina iznosi 378 m, a sa nasipima sa jedne i duge strane iznosi 443 m sa konstrukcijom koju drži 9 nosećih betonskih stubova.

Lučnog je izgleda kako bi ispod njega nesmetano mogli saobraćati brodovi visine do 10 m i širine 20 m sa gazom i dubinom mora ispod mosta od četiri metra.

Izgradnjom mosta Vir je dobio drumsku vezu sa okolnim naseljima, a kontinuiranom putnom modernizacijom, kasnijim renoviranjem mosta i ukupnim razvojem ostrva, njegove privrede i turizma, Virski most postao je od sinonima nade u bolju budućnost istinski simbol života, razvoja, prijateljstva i povezanosti Virana sa celim svetom.

Ono što je bila posledica izgradnje Virskog mosta danas je njegovo ključno obeležje; dostupnost i blizina ili povezanost i otvorenost. 1975. godine ostvareno je 123.000 dolazaka turista, gostiju i prijatelja na ostrvo Vir. Barem još toliko ostvareno je kroz posete Viru kao porodičnom izletištu, sportskom borilištu ili kao jednom od važnijih manifestacijskih središta Zadarske županije.

Ukoliko se na Vir dolazi kolima iz pravca Zagreba, najbolje je koristiti autoput A1 i izlaz Zadar zapad. Kada se izađe sa autoputa A1, 300 m posle naplatne stanice dolazi se do raskrsnice sa starom Jadranskom magistralom (vidi sliku). Na raskrsnici se skrene levo. Jadranska magistrala se napušta posle 10 km u selu Murvica, gde se skreće desno, a sve je obeleženo putokazima na kojima piše Nin i Vir. Dalje se prolazi se kroz sela Briševo i Ninske Stanove i vozi se kroz Nin. Od izlaza sa autoputa do Vira ima oko 27 km. Putarina na deonici Zagreb – Zadar zapad iznosi 121 kn (16 €).

Ukoliko se dolazi iz južnog pravca (Šibenik, Split), a vozi se autoputem A1, tada je najbolje koristiti izlaz Zadar istok. Zatim se vozi kroz Zemunik Donji i Smoković do Murvice i dalje istim putem kao i kod isključenja na izlazu Zadar zapad. Iz pravca Rijeke za dolazak na Vir najbolje je koristiti Jadransku magistralu (Hrvati je sada zovu Jadranska turistička cesta).

Postoji više direktnih autobuskih linija iz svih većih gradova do Vira. Ili se može doći autobuskom linijom do Zadra, a zatim da se presedne na autobus za Vir.

Vozom i avionom se može doći do Zadra, a zatim se presedne na autobus za Vir.

Rastojanje od Vira do većih i obližnjih gradova: Zagreb 315 km, Rijeka 250 km, Zadar 28 km, Nin 10 km.

Ostrvo ima gustu putnu mrežu, pošto je dobar deo urbanizovan. Teško je reći šta je ulica u naselju, a šta saobraćajnica. Ipak, ukupna dužina svih asfaltnih puteva na ostrvu je 48 km.

Izlaz na Jadransku magistralu posle prolaza kroz naplatnu stanicu Zadar zapad

PLAŽE

1-Donje Prezide (Donja Prezida)

Plažu Donje Prezide krasi peskovito plitko more, a na plaži šljunak u kombinaciji sa betonskim delovima. Uz plažu je veliki ponuda privatnog smeštaja, ugostiteljskih objekata poput kafića, pizzerije i restorana. Plaža je zaista sadržajna, pogodna za sve uzraste a posebno za porodice sa decom. Prirodnog hlada na plaži nema, pa je dobro ponijeti suncobran i dobro se zaštititi. Za osveženje van mora, može se posetiti neki od lokalnih kafića i popiti omiljeno piće. Naravno, tu je i bogata ponuda jela, kao i nezaobilazne vrste pica.

2-Miljkovica

Plaža Miljkovica je jako popularna, posebno među mlađim posetiocima. Gosti vole da dođu, što zbog lepe plaže i sunčanja, što zbog popularnih noćnih barova u blizini. Žurke su česte, o čemu se brinu pomenuti lokalni objekti.

Sama plaža je šljunkovita, sa blagim ulazom u more i jako je pristupačna za mnoge goste. Neki manji dijelovi plaže su betonirani, a zadnji deo plaže je ukrašen zelenilom i palmama koje vijore na laganom povetarcu. Morsko dno je delimično peščano, a u jednom delu je kamenito.

Koliko god je plaža atraktivna tokom dana, gosti se okupljaju i u sitnim noćnim satima. Mladi jednostavno vole noćne provode, a dobar izbor muzike, raznih pića i koktela pozivnica je svima da dođu. Nije ovo plaža u rangu Zrća na Pagu, ali je sigurno jedna od najpopularnijih na Viru.

U blizini plaže je bogata ponuda privatnih apartmana.

3-Luka

Luka je kamenita plaža sa betoniranom stazom. U blizini se nalaze kafići i prodavnice. Na plaži je moguće iznajmiti skuter. U sklopu plaže nalazi se i marina za manja plovila.

4-Radovanjica

Između mora i ulice Stari put, smestila se plaža Radovanjica.

Plaža je potpunosti uređena, sačinjena je od šljunka i delom je betonirana. Odlična je za celodnevni odmor, jer se pored plaže nalazi sve što može zatrebati. Betonirani deo dobar je za sunčanje, a čisto more dobro će doći kao povremeno osveženje.

Iako se uz plažu nalaze palme i druga niža stabla, na njoj nema prirodnog hlada. Bilo bi dobro da se ponese suncobran ili da se iznajmi na nekom od štandova pored plaže.

Kada se napravi pauza od sunčanja i kupanja, pored plaže su ugostiteljski objekti (kafić, pizzerija) koji rado dočekuju goste. Izbor osvežavajućih pića je raznolik, pa će svako pronaći nešto za sebe. Na raspolaganju su sportski sadržaji i luna park. Plaža je pogodna za sve uzraste, za porodice, kao i parove bez dece. Za potpuni užitak na plaži moguće je iznajmiti ležaljke, a nakon sunčanja će mnogima dobro doći šetnja spomenutom ulicom.

5-Jadro

Jadro je jedna od najpopularnijih plaža na ostrvu Viru. Nalazi se praktično u samom centru Vira, na južnoj obali ostrva. Plaža je šljunkovita na obali, a nakon nekoliko metara u moru je i peskovita. Poznata je po blagom ulazu u more, pa je pogodna za decu. Sadržaji na plaži Jadro uključuju iznajmljivanje suncobrana i ležaljki, spasioce, barove na plaži, kafiće i restorane. Aktivni ljudi mogu uživati u školi ronjenja, pedalinama, skijanju na vodi, jet skiju, poljima za vaterpolo, igranju picigina… U blizini plaže nalazi se i veliko parkiralište.

U avgustu 2016. godine na plaži Jadro 1.000 kupača svojim telima ispisalo je naziv ostrva

Preko dana na plaži se nudi zabavni program uz grupu animatora “Risus”, dok uveče postaje šetalište, centar zbivanja, sa žurkama na plaži (beach party). Na samoj plaži se nalazi bar i fast food “Na mulu” (ulica kojom se dolazi na plažu zove se Put mula), u neposrednoj blizini su restoran i terasa “Kotarina”, poslastičarnica, pizzeria, kao i letnja pozornica na kojoj se održava program “Virskog ljeta”.

U blizini plaže je glavna marina, odakle polaze brodovi na izlete u zadarski akvatorij.

6-Sapavac

Plaža Sapavac nalazi se oko 800 m jugozapadno od plaže Jadro. Potrebno je samo produžiti Ulicom šetnica Jadro i doći će se do ove plaže. Uvala se nalazi na južnoj obali ostrva i smeštena je tako da je zaštićen od vetrova (bura, jugo) i nudi prekrasan pogled.

Plaža Sapavac posebna je po svom peskovitom terenu koji ima izraženu crvenu boju. Osim peska, mnogi delovi su obrasli travom, a plaža u dodiru sa morem zamuti vodu, jer je u sastavu tla velika količina zemlje. Kažu za ovo peloidno blato da leči reumatske bolesti. Kupanje u ovom delu mora je posebno, baš zbog zamućene vode, a blato na dodirnim delovima plaže i mora posebno je zanimljivo deci. Plaža je pogodna za porodice, starije i mlađe osobe.

Plaža je obrasla borovom šumom, ima obilje hlada za svoje goste, a u blizini se smestio istoimeni auto kamp, koji uz smeštaj nudi restoran brze hrane, alkoholna i bezalkoholna pića i ostale turističke usluge.

Na plažu dolaze gosti spomenutog kampa, ali i svi drugi su dobro došli. Za one koji vole šetnju i razgledanje, važno je spomenuti istorijsku kulu Kaštelina, koja je u blizini, pa se može otići u razgledanje. Plaža je prikladna za odlazak na izlete (Nin, Zadar, Dugi otok, Kornati…).

7-Kozjak

Kozjak je plaža sa druge strane tvrđave Kašteline, a sa južne strane je zatvara rt Kozjak.

Plaža je šljunkovita, a u moru je pesak. Polovina plaže je tokom dana na suncu, a polovina u hladu.

Plaža je karakteristična zbog kamena koji je poput brusa.

8-Pedinka

Plaža Pedinka smestila se u istoimenoj uvali, na jugozapadnoj obali Vira.

Uvalu krasi šljunkovita plaža, čisto more i peščano tlo pod vodom. Ovu plažu posećuju gosti svih naselja na ostrvu, a često dođu i vlasnici glisera i jahti koje se lako mogu usidriti.

Plaža ima prirodni hlad, sačinjen od borove šume. Ako se posetite uvala i osunča se na plaži Pedinka, osetiće se pravi mirisi Jadranskog mora, upotpunjeni mirisom borovih iglica i zvukom dečje igre. Ugostiteljski objekti smešteni su u neposrednoj blizini plaže. Kada se poželi osvežiti u hladovini, uz naručeno omiljeno piće uživa se u pogledu na pučinu.

9-Srpljica

Plaža Srpljica nalazi se u maloj istoimenoj uvali na jugozapadnoj obali ostrva oko 5 km od centra Vira.

Plaža je delom stenovita, sa šljunkom između stena. Okružena je prirodnim ambijentom, sa lučicom u blizini. Lučica je zaklon za manje čamce lokalnih ribara, što znači da u ovom delu nema plovnog saobraćaja i kupače neće uznemiravati buka većih plovila.

Na plaži nema hlada pa je dobro poneti suncobran. U slučaju da se ne poseduje suncobran, svakako bi se trebalo zaštititi potrebnim kremama sa odgovarajućim faktorom. Sa sobom bi takođe trebalo poneti potrebne rekvizite za more i uživati u celodnevnoj zabavi.

10-Meka

Plaža Meka smeštena je na jugozapadnoj obali Vira, a od centra naselja udaljena je oko 5,5 km.

Reč je o potpuno prirodnoj plaži, u prirodnom okruženju udaljenoj od ostrvskih naselja. Krase je čisto more i tišina. Na plaži se može uživati uz knjigu ili spavati pod letnjim suncem. Kamena obala plaži daje posebnu lepotu, ali između velikih kamenih stena mogu se pronaći ravni šljunkoviti delovi za izležavanje pod suncem.

Plaži se osim sa obale može pristupiti gliserom ili motornim čamcem. Zapravo, većina gostiju na ovu plažu i dođe uz pomoć nekog plovila.

Kako je plaža na izolovanom mestu, savet je da se ponesu potrebne stvari za celodnevno uživanje, odnosno dovoljno vode i hrane. Na plaži nema prirodnog hlada, pa je dobro poneti i suncobran, ili se zaštititi sredstvom sa jakim faktorom.

Crvenka

Plaža Crvenka (nije prikazana na karti plaža, pa zato nije numerisana, ali se geografski nalazi između plaža Meka i Duboka Draga) čini se negostoljubiva i jako nepristupačna plaža. Nalazi se na krajnjoj severnoj tački Vira.

Ako se pogleda na obalu, lako se može zaključiti da ovo nije mesto za svakoga. Ova plaža zapravo privlači avanturiste i zaljubljenike u prirodu.

Koga zanima podvodni svet i divljina koja se odvija ispod površine mora, na ovoj plaži će sigurno uživati. Stenovito dno privlači mnoge vrste, a sa druge strane odbija prisutnost ljudi. Ko je vešt ronilac i voli da istražuje, svakako bi trebalo da poseti plažu Crvenka.

11-Duboka Draga

Za početak opisa igra reči: plaža Duboka Draga je za žitelje Vira posebno draga. Svojim gostima uvek će preporučiti da posete ovu plažu, a za nju često kažu da je najlepša plaža na Viru.

Krasi je čisto more i udaljenost od naseljenih mesta (od centra Vira udaljena je 5 km). Smeštena je na severoistočnoj obali ostrva, van ostrvskih naselja.

Na plažu se može stići plovilom, poput glisera ili jedrilice. Sa kopna se dolazi zemljanim putem, ali je potrebno voziti samo 300 m po takvom putu.

Već je rečeno da je plaža udaljena od naselja, a to znači da je potrebno pripremiti se pre dolaska na plažu, odnosno poneti sve što može da zatreba.

Plaža je sačinjena od jarkih crvenih stena i mešavine peska i šljunka. Iako je zaleđina plaže zelena, riječ je o travi i niskom rastinju. Plaža nema prirodnog hlada, sem onog ispod litice, pa je dobro poneti suncobrane i kreme sa zaštitnim faktorom. More je plitko, mirno i pogodno za dečju zabavu. Zbog plitkog mora ova plaža je odličan izbor za osobe koje slabije ili nikako ne plivaju.

12-Biskupljača

Plaža Biskupljača smeštena je u naselju (zaseoku) Lozice, na istočnoj obali ostrva.

Biskupljača je uređena šljunkovita plaža uz koju je smeštena lučica za čamce. Jednim delom plaža je betonirana i samim tim je dosta pogodna za sunčanje. More je umereno plitko i pogodno za decu i odrasle.

Suncobrani postavljeni na plaži daju potrebni hlad i zaklon od sunca. Ipak, kada postane previše vruće, svakako bi dobro bilo svratiti u neki od kafića na osvežavajuće piće. Uz plažu se nalaze mnogi ugostiteljski objekti pa neće biti teško pronaći osveženje.

Iza plaže se proteže Put Radnjače – lokalni put – koji je pogodan za šetnju i razgledanje mora i obale.

13-Smratina

Nema podataka o ovoj plaži, koja se nalazi u zaseoku Lozice.

14-Velika Slatina

Plaža Velika Slatina nalazi se u maloj uvali između naselja Vir i zaseoka Lozice, oko 2,5 km od centra Vira. Plaža je šljunkovita, dok je u moru sitni pesak. More je mirno i plitko.

Sa obe strane plaže postoje vezovi za čamce. Iza plaže su smešteni brojni apartmani, kao i ugostiteljski objekti. Sa plaže je odličan pogled na ostrvo Pag. Pogodno je za porodice sa decom, posebno za goste obližnjih apartmana.

15-Mala Slatina

Plaža Mala Slatina nalazi se u Viru, na severnoj obali ostrva. Uređeno je 300 m plaže, od čega je deo betoniran. Na morskom dnu su pesak i kamen. I ovde se kod plaže nalazi lep drvored i klupe.

Od sunca se može skloniti u obližnju pizzeriju, kafić ili bistro.

16-Lučica

Naselje Vir je najpoznatije po svojoj uređenoj i ograđenoj plaži Lučica. To i jeste uređena stara lučica za čamce i manje brodove.

Sama obala je betonska, a morsko dno je sačinjeno od šljunka i peska (po drugim izvorima kamenito uz neke peskovite delove).

Pored plaže ima drveća koje upotpunjava morski pejzaž, klupa, na kojima posetioci mogu da se odmore i posmatraju okolna dešavanja, ili pak samo uživaju u toplom suncu i mirišljavom morskom vazduhu. Plaža je pogodna za celodnevno uživanje na suncu, uz povremeno kupanje.

Tu su i nezaobilazni sportski sadržaji kao što su pedaline, skuteri i čamci, kojima se gosti mogu zabaviti ukoliko im dosadi ležanje na plaži.

Ukoliko posetioci ove plaže ogladne ili ožedne, mogu posetiti neki od restorana ili kafića na plaži, a tu je i disko klub, za ljubitelje noćne zabave. Osim ponude pića, pored plaže se mogu pojesti riblji specijaliteti ili nešto sa roštilja.

17-Žitna uvala

Žitna je jedna je od glavnih plaža na ostrvu Viru. Interesantnog je, polukružnog oblika.

Plaža je uređena i opremljena svim potrebnim sadržajima za tu namenu. Široka je 300 m, jako popularna i uvek dobro popunjena. Na obali su šljunak i beton, dok je morsko dno potpuno peščano. Plaža je jako dobro uređena i pogodna je za sve uzraste.

Osim što se mogu iznajmiti pedaline ili neki drugi rekviziti za sebe ili decu, uz plažu se nalaze brojni lokali i restorani koji nude osveženje ili neko ukusno jelo.

U blizini plaže su brojni pansioni, ali na plažu dolaze i gosti iz drugih delova ostrva.

18-Gornje Prezide (Gornja Prezida)

Gornja Prezida je uređena plaža u sklopu mnogih pansiona na jugoistočnom delu ostrva Vira. Plažu krasi peščano morsko dno, dok je na obali krupni šljunak. More je čisto, pogodno za sve uzraste. Uz plažu se nalazi igralište za decu, dok je u pozadini smeštaj za turiste. Gornja Prezida je pristupačna plaža, najčešće posećena od turista iz lokalnih pansiona, ali na nju dođu i gosti smešteni u drugim delovima ostrva.

19-Virić

Peščana plaža se nalazi na ostrvcetu Virić (ili Školjić).