Zbog nepovoljnih vetrova i nedostatka prirodnih luka, Ikarija je tokom istorije uglavnom morala da bude samodovoljna u svakom pogledu. Po strani od savremenih tokova ostala je sve do danas.

Geografija

Ikarija (grčki Ικαρία) i Samos predstavljaju severnu završnicu ostrvske grupe Južni Sporadi i Ikarijskog mora. More i ostrvo dobili su naziv po poznatoj legendi o Ikaru. U lokalnom jeziku ostrvo se često označava i imenom Nikarija, što potiče od grčkog “Nisi Ikaria – Ostrvo Ikarija”.

Ikarija je jedno od najvećih ostrva u istočnom delu Egejskog mora i ima površinu od 255 km2 i gotovo 160 km obale. Nalazi se 45 km istočno od Mikonosa i 18 km zapadno od Samosa. Jugoistočno od Ikarije leži kompleks malih ostrva Fournoi, koja joj administrativno pripadaju. Sama Ikarija pripada regionu Severni Egej, ostrvo formira Opštinu Ikarija, čiji je glavni grad Agios Kirikos.

Ikarija ima izduženi oblik u pravcu severoistok-jugozapad. Dužina ostrva je 39 km. Najveća širina ostrva u pravcu sever-jug iznosi 13 km, s tim da je u severoistočnom delu ostrva 5-6 km, a u jugozapadnom oko 10 km. Generalno se ostrvo može okarakterisati kao planinsko, sa nekoliko intenzivnih kontrasta između golih stena i zelenih dolina. Ostrvo preseca planina Atheras (ili Pramnos) u pravcu istok-zapad sredinom ostrva, a njen najviši vrh dostiže oko 1.041 m. Ovaj lanac deli ostrvo na severnu, plodniju i mnogostruko šumom obraslu polovinu, i južnu, stenovitu i nepristupačnu polovinu. Većina sela na ostrvu smeštena je u planinama.

Obala je uglavnom slabo razuđena, bez značajnih zaliva i prirodnih luka. Dubina mora oko ostrva takođe je asimetrična, dostiže više od 1.000 m kod severne obale i smanjuje se prema jugu. Dakle, Ikarijsko more, jedno je od najtežih i najopasnijih mora Grčke. Klima je relativno blaga, mediteranska, sa dosta padavina tokom zime i toplim i sušnim letima.

Međutim, karakteristika Ikarije su jaki vetrovi koji duvaju tokom cele godine, a posebno tokom leta, kada ublažavaju vrućinu. Ikarija ima gustru rečnu mrežu, bujnu vegetaciju, biodiverzitet i obilje vode. Na ostrvu je značajan broj staništa, a mnoge oblasti su zaštićene nacionalnim i međunarodnim ugovorima. Na kraju, treba napomenuti da se zbog geomorfološkog sastava, tokom zime često javljaju brojna klizišta.

Ikarija je ostrvo bogato vodom. Zbog geološke i tektonske strukture na ostrvu ima oko 65 izvora koja se koriste za snabdevanje vodom i 290 izvora koja se koriste za navodnjavanje. Skoro svako selo ima svoj izvor, a pored toga ima značajan broj bušotina na ostrvu. Bogatstvo podzemne vode, u kombinaciji sa tektonskom strukturom, stvorilo je mnoge pećine, koje su, nažalost, neiskorišćene, ali ih vredi posetiti.

Kod sela Pezi izgrađena je 1995. godine velika brana sa jezerom (na slici) zapremine 1 milion m3 vode, za potrebe i navodnjavanje u području Raches. Kod glavnog grada takođe postoji manji rezervoar zapremine 80.000 m3. Planirana je izgradnja još nekoliko rezervoara širom ostrva.

Istorija

Istorija Ikarije počinje u VIII veku p.n.e. kada su je naselili stanovnici Mileta. U V veku p.n.e. gradovi Inoe i Therma bili su članovi Delskog saveza. Oko II veka p.n.e. Ikarija je pripala Samosu. Po mitologiji, na Ikariji je Dedal sahranio svoga sina Ikara, koji se tu utopio padom u more prilikom bega sa Krita. Dedal i Ikar su uspeli da pobegnu iz lavirinta Minotaura sa krilima koje su sami napravili. U luci Agios Kirikos postoji novija bronzana statua, koja oslikava ovaj događaj. U XIV veku Ikarija je bila pod Đenovom i tom prilikom su žitelji Ikarije uništili svoje luke, kako bi sprečili dolazak agresivnih posetioca. Tokom tog perioda na Ikariji se nisu gradila sela, već je svaka kuća bila udaljena od susedne, sa samo jednim vratima i opasana visokim zidom. Te kuće nisu imale ni dimnjake, pa su ukućani morali da podnesu dim u sobama. Vitezovi Svetog Jovana sa sedištem na Rodosu vršili su kontrolu nad Ikarijom do 1521. godine kada je Otomanska imperija uključila Ikariju u svoju kraljevinu. Ikarijci su obesili prvog turskog skupljača poreza, ali su nekako uspeli da izbegnu kaznu zbog tog čina. Turci su uveli vrlo slabu administraciju, tako da nekoliko vekova nisu slali zvaničnike na Ikariju. 1827. godine Ikarija se na kratko oslobodila turske vlasti, ali je posle nekoliko godina morala ponovo da je prihvati. 17. jula 1912. godine turski garnizon je izbačen sa ostrva, a sledećeg dana proglašena je Nezavisna država Ikarija. Ona je postojala četiri meseca, imala je sopstvenu vojsku, zastavu (na slici), marke i himnu. To je bio veoma težak period zbog oskudice u hrani, sve dok novembra 1912. godine Ikarija nije postala deo Grčke.

U II svetskom ratu Ikarija je bila prvo pod italijanskom, a zatim pod nemačkom okupacijom. Zbog ratnih dejstava i represije, ovo ostrvo je dosta propatilo i kroz gubitak stanovništva i kroz razaranje privrednih dobara. Po završetku II svetskog rata odmah je usledio grčki građanski rat između nacionalista i komunista (1946-48). Nova grčka vlast, koju su činili grčki nacionalisti, koristila je opustelo ostrvo kao logor za 13.000 komunista. I danas stanovnici Ikarije neguju poseban odnos prema komunizmu, pa se ostrvo u šali, ili čak provokativno, naziva “Crveno ostrvo” ili “Crvena stena”.

2012. godine istekao je stogodišnji sporazum kojim je Ikarija dobila nezavisnost od Otomanske imperije i pripojila se Grčkoj. Nakon isteka važenja sporazuma, Ikarija je razmišljala o otcepljenju od Atine i priključenju – Austriji! Razmišljalo se o sprovođenju referenduma na kojem bi građani trebalo da odluče da li žele i dalje da nad njima vlada Atina ili da Ikarija postane nezavisna.

Stanovništvo

Ikarija je danas jedno od mesta koja izazivaju interesovanje naučnika zbog činjenice da je prosečan ljudski vek na njemu znatno duži nego inače. Muškarac ima četiri puta više izgleda da doživi devedesetu godinu na Ikariji nego u SAD, a i to u znatno boljem zdravlju.

Neka vrsta lokalne legende već je postala priča o Stamatisu Moratisu (96), iseljeniku u SAD sa ovog ostrva, kome su američki lekari u 60. godini konstatovali rak pluća. Umesto da se leči, odlučio je da se vrati na rodno ostrvo i da mirno umre u zemlji predaka. Lekari su mu davali šest meseci života, ali on se uz domaću hranu, crno vino, društvo rođaka i prijatelja iz detinjstva, oporavio i izlečio, a s vremenom je postao i jedan od najboljih proizvođača vina na Ikariji.

Kada je nedavno, prilikom posete odrasloj deci u SAD, odlučio da obiđe svoje nekadašnje lekare i zamoli ih da mu objasne njegovo isceljenje, konstatovao je da niko od njih više nije među živima. Ovu simpatičnu priču, koju prenosi i “New York Times”, svojata čitavo ostrvo, a mnogi starci sa Ikarije će je rado ispričati kao svoju.

Uzroka za Moratisov čudesni oporavak i za veliki broj devedesetogodišnjaka, pa i stogodišnjaka na Ikariji, po svoj prilici, ima više. To su čist morski vazduh, mediteranska dijeta, domaće vino i nezagađena hrana, med i lekovito bilje, umeren fizički rad u bašti i vinogradu, spor tempo života, odsustvo stresa, obilje zdravog sna, zdrava društvena klima i redovno druženje sa prijateljima i rođacima. Ništa od toga, međutim, najverovatnije ne bi bilo dovoljno samo po sebi.

Susedni Samos, recimo, ima potpuno istu klimu i vazduh, i ishrana je gotovo ista, ali tamošnji životni vek nije ništa duži od prosečnog za Grčku. Zbog toga većina tamošnjeg stanovništva sebi može da priušti miran jutarnji san i dug popodnevni odmor, povrće iz bašte koju svojim rukama obrađuje i vino iz sopstvenog vinograda. Tu su i koza u štali i prase u oboru, pa i uprkos velikoj nezaposlenosti, oko 40%, ljudi se ne osećaju ugroženim.

U većini domaćinstava zajedno žive tri generacije. Rođaci i komšije se međusobno pomažu, a većina, osim osnovnog zanimanja i bašte koju obrađuje, ima i poneki zanat ili veštinu kojima ostvaruje dopunski prihod: električarski, krojački, vodoinstalaterski…

Poslednji popis iz 2011. godine zabeležio je na Ikariji 8.423 stanovnika u čak 83 naselja. Međutim, od tog broja naselja, u 22 naselja je popisano 10 stanovnika i manje! U glavnom gradu, Agios Kirikosu (sreće se i naziv Agios Kirykos), živi više od četvrtine stanovnika Ikarije, tačnije 2.218. Ostala naselja sa više od 200 stanovnika su Evdilos (501), Karavostamo (499), Hristos (359), Xilosirtis (265), Agios Polykarpos (234), Kampos (223) i Gialiskari (206). 14 naselja ima između 100 i 200 stanovnika.

Agios Kirikos

Glavno mesto i sedište uprave ostrva je lučki grad Agios Kirikos. Nešto istočnije od njega, blizu mesta Therma, još uvek čak iz antičkog vremena ključaju vrući termalni izvori (temperatura 50ºC), čija voda sadrži sumpor, radijum i radon. Drugo po veličini mesto je Evdilos i nalazi se na severnoj obali ostrva. Ovaj gradić je imao ulogu glavnog grada ostrva, ali mu je Agios Kirikos preuzeo. Iz obe luke isplovljavaju morske veze na istok prema Samosu i na zapad preko Mikonosa i Sirosa za Pirej. Od posebnog turističkog značaja su ribarska sela Armenistis i Gialiskari koja su udaljena od Evdilosa oko 10 km u smeru zapada. Između ova dva sela nalaze se najveće peščane plaže, a tu su i mesta za kampovanje. Međutim, najharizmatičnije mesto ostrva, Christos Raches, leži sakriveno u brdima, a bilo je utočište poznatom Mikisu Theodorakisu za vreme građanskog rata 1947. godine.

Privreda

Od početka šezdesetih godina grčka vlast znatno ulaže u izgradnju infrastrukture na ostrvu, tako da Ikarija, iako kasno, može još dosta da očekuje od turizma. Nedostatak međunarodnog aerodroma, manjak “većih” znamenitosti i još na mnogim mestima po zapadnoevropskim standardima loša infrastruktura, sprečavaju razvoj turizma. Pored turizma, agrarni sektor predstavlja jednu od glavnih grana privrede (južno voće, vinova loza, maslinovo ulje, duvan, pamuk i drugo).

Karavostamo

Saobraćaj

Ikarija je povezana sa atinskom lukom Pirej trajektom koji leti saobraća svakoga dana, dok zimi saobraća više puta nedeljno. Trajekt se zove “Nissos Mykonos” i jedan je od najboljih i najnovijih u floti. Ponedeljkom, sredom, petkom i nedeljom saobraća na relaciji Pirej – Siros – Mikonos – Evdilos – Karlovassi (Samos) i nazad. Polazak iz Pireja je u 7:55 h, u Evdilos stiže u 14:50 h. U povratku sa Samosa polazak iz Evdilosa za Pirej je u 18:25 h, a u Pirej stiže u 01:10 h sledećeg dana. Utorkom, četvrtkom i subotom  ruta je nešto drugačija: Pirej – Siros – Mikonos – Agios Kirikos – Furni i nazad. Polazak iz Pireja je opet u 7:55 h, u Agios Kirikos stiže u 15:05 h. U povratku sa ostrva Furni  polazak iz Agios Kirikosa za Pirej u 16:55 h, a u Pirej stiže u ponoć. Znači da trajekt od Pireja do Ikarije putuje oko sedam sati.

Tokom leta 2016. godine katamaran “Dodekanisos Pride” petkom i nedeljom saobraćao je na kružnoj relaciji Samos – Kos, sa zaustavljanjem na ostrvima Furni, Ikarija (Agios Kirikos), Patmos, Lipsi, Leros i Kalimnos. Polazak iz Samosa je u 8:30 h, u Agios Kirikos stiže u 10 h. U povratku sa Kosa u Agios Kirikos stiže u 16:50 h i vraća se u Samos (luka Pythagoreion) u 18:30 h. Ovaj katamaran može da preveze 280 putnika i samo devet vozila. Cena karte je 25 € za putnike, odnosno 60 € za automobil.

Ponedeljkom, sredom, subotom i nedeljom brod “Panagia Theotokos” koji saobraća na relaciji Furni – Samos (Karlovassi) pristaje u luci Agios Kirikos. Postoji i lokalni brod “Panagia”, koji povezuje naselja na južnoj obali Ikarije Karkinagri, Trapalou, Magganitis i Agios Kirikos. Takođe saobraća ponedeljkom, sredom i petkom, s tim da je polazak iz naselja Karkinagri u 7:30 h, dolazak u Agios Kirikos je u 9:30 h, povratak je u 14:30 h i dolazak u Karkinagri je u 16:30 h.

Vodeni taksi “Venzinas” više puta dnevno saobraća na relaciji Agios Kirikos – Therma, a takođe se može iznajmiti za dnevni izlet oko ostrva.

Aerodrom leži na krajnjem severoistočnom delu ostrva, udaljen od Agios Kirikosa punih 12 km. Avionom se na mali ostrvski aerodrom može stići iz Atine, mada se ne može uvek pronaći slobodno mesto na letu. Avionska veza postoji i sa Solunom i ostrvom Samos. U sezoni su letovi na relaciji  Atina – Ikarija svakodnevni, s tim da utorkom i četvrtkom postoje dva leta.

Lokalni saobraćaj na Ikariji odvija se autobusima, taksijima, brodovima ili rentiranim kolima, odnosno motorom. Leti autobusi saobraćaju iz Agios Kirikosa do naselja Therma, Faros, Evdilos, Armenistis i Raches, uključujući sva naselja usput. Taksi stanice se nalaze u naseljima Agios Kirikos, Therma, Evdilos, Armenistis i na aerodromu u Farosu. Preporuka je da se taksi unapred rezerviše ukoliko se planira izlet.

Raskrsnica puteva za Agios Kirikos, Evdilos i Magganitis

Ipak, najbolji način da se upoznaju lepote Ikarije je iznajmljivanje džipa, automobila ili motora i vožnja prelepim priobalnim ili planinskim putevima. Benzinske pumpe postoje na više lokacija.

Dužina svih asfaltnih puteva na ostrvu je oko 160 km. Ne postoji put duž cele severne ili južne obale. Duž južne obale asfaltni put se proteže od aerodroma preko Agios Kirikosa i Christosomosa do naselja Magganitis u dužini od oko 40 km. Duž severne obale put se završava kod plaže Nas. Do naselja Karkinagri na krajnjem jugozapadu ostrva izgrađen je deo asfaltnog puta u dužini od oko deset kilometara, ali je ostalo još približno toliko da se izgradi do brane Pezi kako bi se spojio sa ostatkom ostrvske asfaltne putne mreže.

Putevi duž južne i severne obale spojeni su sa samo dva poprečna puta.

Tunel kroz granitnu stenu na putu za Magganitis

Znamenitosti

Kula Drakano

Drevni grad Drakano, istoimena citadela i njena kula, su u sadašnjem području Faros (Fanari) na istočnom kraju ostrva. Područje se poklapa sa drevnim zaseokom (gradom) Drakano i najznačajniji sačuvani spomenik je drevna okrugla kula. Smeštena je na litici, na visini od 50 m, sa karakterističnim pogledom na ostrva Furni i Samos.

To je veliko umetničko delo sa tačke gledišta izgradnje i smatra se jednom od najbolje očuvanih kula u Egeju. Izgradnja kule, prema poslednjim istraživanjima, datira iz perioda IV-III vek p. n. e. Kula je imala tri sprata, a izgrađena je na postolju od masivnog belog mermera. Kameni blokovi nisu međusobno povezani metalnim vezama, već stoje sami. Sačuvani deo kule ima spoljašnji prečnik od oko 8,4 m i visinu 13 m, dok je visina originalne kule procenjena na 13,5 m. Mogu se prepoznati stepenice, koji su se koristile za komunikaciju između spratova. Danas, postoje dobro očuvani ostaci Akropolja i deo zida susedne crkve Agios Georgis. Potpuna obnova kule završena je nedavno, uz značajna poboljšanja u strukturi i ojačanju.

Kula je otvorena za posete od 8:30-15 h, sem nedeljom i ponedeljkom. Ulaz je slobodan, ali nema organizovanih poseta, parking prostora i prodavnice.

Arheološki muzej Agios Kirikos

Arheološki muzeji postoje u naseljima Agios Kirikos i Kambos, a Etnografski muzeji su u naseljima Agios Kirikos, Agios Polykarpos, Perdiki i Vrakades.

Arheološki muzej Agios Kirikos nalazi se u glavnom gradu ostrva i smešten je u zgradi stare gimnazije. Pravi je dragulj Ikarije!

Zgrada je remek-delo arhitekture neoklasicizma. Sagrađena je 1925. godine, sa zabatima,  mermernim stepenicama koje vode do glavnog ulaza i velikim dvorištem. Zgrada ima dva sprata i podignuta je prilozima iseljenika sa Ikarije u SAD, ali je nedavno u potpunosti renovirana.

Na prvom spratu su prostorije sa arheološkim zbirkama i povremenim izložbama. U zbirci se nalaze predmeti iz drevnog i klasičnog perioda, kao što su grnčarija, ćupovi, alat, novac i pribor pronađeni iskopavanjem u okolini, u drevnom gradu Drakano, ali i u potopljenim brodovima. U prizemlju se nalaze neophodni administrativni sadržaji, konzervatorska laboratorija i drugo.

Muzej Mikisa Theodorakisa

Muzej Mikisa Theodorakisa nalazi se u selu Vrakades. To je zapravo stara kamena kuća Mikisa Theodorakisa, poznat kao “Kuća sa škorpijama”. Stara ikarijska seljačka kuća ugostila je čuvenog kompozitora i njegove drugove, tokom izgnanstva na ostrvu. Ova kuća je sada muzej i zvanično je priznata od strane grčke države kao objekat od izuzetnog istorijskog značaja. U kući su prikazani brojni eksponati iz svakodnevnog života tokom izgnanstva.

Ulaz u muzej je besplatan.

Crkve i manastiri

Širom Ikarije mogu se pronaći razbacane crkve i kapele. Ikarija ima oko 58 parohija i skoro svaka parohija ima svoju crkvu, koja je posvećena određenom svecu. Širenje hrišćanstva na ostrvu nije tačno poznato, ali prema nekim istraživanjima, Ikarija je primila hrišćanstvo na početku širenja vere. Povremeno je ostrvo imalo nezavisnu eparhiju, dok je danas sedište mitropolije na Samosu.

Crkva Agios Kirikos

Manastir Osias Theoktisti

Manastir Osias Theoktisti nalazi se u selu Pigi, u blizini Kamposa, u severnom delu ostrva. Manastir je posvećen blaženom Theoktistu iz Molyvosa (ostrvo Lezbos), koji je po legendi povezan sa Parosom i Ikarijom.

Ne zna se tačno kada je manastir podignut, ali natpis na njemu pokazuje da je manastir radio 1688. godine. Danas u manastiru ne žive monasi.

Sa arhitektonskog stanovišta, manastir čine glavni hram gdesu se okupljali svi monasi, petnaest ćelija i razne pomoćne prostorije. Crkva je jednobrodna i ima nekoliko fresaka.

Malo dalje od glavnog hrama može se posetiti crkvica Theoskepasti, formirana na impresivan način, unutar pećine, a ulogu krova ima stena! Možda je jedna od najimpresivnijih crkvica na svetu! Unutar pećine očuvan je izrezbareni ikonostas, koji datira otprilike iz 1894. godine.

Crkvica ima veliki broj posetilaca iz celog sveta, željnih da vide impresivni prizor. Manastir Osias Theoktistis slavi 9. novembar, ali prve nedelje u septembru postoji procesija sa moštima Osiasa za posetioce.

Manastir se nalazi u selu Pigi, ispod magistrale Avlaki – Pigi.

Pristup je samo privatnim automobilom, taksijem ili pešice.

Crkva Agia Sofia

Crkva Agia Sofia nalazi se severno od sela Monokampi, a izgrađena je na steni. Jedinstveni prizor!

Prema predanju, emigrant sa Ikarije u SAD, Zacharias Karapetis, imao je viziju ikone u šupljini stene. Nakon vrednog kopanja seljana, pronađeni su ostaci Svete Sofije i njene tri ćerke. Kažu da je te kosti na Ikariju doneo monah Myraios iz Janjine, kako bi ih sačuvao od Turaka.

Posle mnogo teškoća, Karapetis je uspeo da izgradi crkvu na tom mestu. Kasnije je saznao da je deo moštiju ukraden, ali se preostali deo i dalje nalazi u crkvi.

Da bi se stiglo do crkve, vozi se glavnim asfaltnim putem Agios Kirikos – Evdilos i zatim dalje zemljanim putem.

Pristup je samo privatnim automobilom, taksijem ili pešice.

Crkva Agios Pavlos

Crkva Agios Pavlos (Sv. Pavle), blizu sela Akamatra je dragulj Ikarije, koji nije mnogo poznat! To je mala crkva, jednobrodna, gde dve mermerne ploče stoje i odvajaju utočište od glavnog hrama. To je jedna od najstarijih crkava na ostrvu, sa raskošnim freskama.

Pristup crkvi moguć je jedino pešice, stazom iz sela Akamatra.

Aktivnosti

Kao i na većini grčkih ostrva, i na Ikariji ko želi može da se bavi različitim aktivnostima: pešačenjem, jedrenjem na dasci, vožnjom kajaka i kanua, ronjenjem, vožnjom bicikla, slobodnim penjanjem, ribolovom, motokrosom, jedrenjem itd.

Jedan od primera mnogih pešačkih tura na ostrvu prikazan je na slici, a nalazi se u regionu sela Christos-Raches u severno-severozapadnom delu ostrva. To je kružna staza dužine oko 25 km i prostire se na nadmorskoj visini od 0 do 500 m, a trasirana je kroz grmlje, šumu i poljoprivredno zemljište, drevnim putevima i stazama, kamenom popločanim kozjim stazama i prašnjavim putevima. Živopisna sela, strme padine, stari kameni mostovi, bistra jezera i rečice su samo deo očaravajućeg pejzaža na koji se nailazi tokom pešačenja.

PLAŽE

Egzotične, romantične, sa vrevom ili izolovane, plaže Ikarije su jedinstvene… Sve bi trebalo otkriti! Predstavljane su brojne plaže, uređene ili ne, sa šljunkom ili sitnim peskom i kristalnom vodom, idealne za sve uzraste i ukuse, u neuporedivoj lepoti prirodnog okruženja!

Na Ikariji se potraga za savršenom plažom završava. Prozračnost i sjaj mora koje okružuje Ikariju je  bez premca – Ikarijsko more spada među najčistija na svetu. Najpopularnije peščane plaže se nalaze na severnoj obali ostrva, dok su na južnoj obali plaže u kombinaciji kamena i šljunka znatno manje posećene.

Lefkada Hot Springs:

Lokacija: 2,5 km jugozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Područje je poznato od davnina po termalnim izvorima sa lekovitim svojstvima.

Plaža Lefkada nalazi se na glavnom putu Agios Kirikos – Xilosirti, neposredno pre krivine iza koje se posle 80 m nalazi isključenje za selo Glaredos. Prirodni radioenergetski topli morski izvor Lefkada deluje opuštajuće za telo i ne bi trebalo propustiti posetu ovom mestu. Ovaj svojevrsni bazen u moru okružen je stenama. Postoji nekoliko izvora tople mineralne vode u toj oblasti i blato iz izvora može da se stavlja na telo u svrhu lečenja.

Prilaz je stazom sa glavnog puta gde se nalazi znak “Hot Springs”. Staza se spušta prema plaži, a zatim se mora pešačiti duž stene prema zapadu još 50 m. Oprez i čvrsta obuća se preporučuju. Takođe se preporučuje da kupanje ne traje duže od 20 minuta. Prirodni morski bazen je posebno umirujući i lekovit za mnoge vrste kožnih bolesti.

Može se kupati i na plaži koja se nalazi na putu do izvora ili van termalnog morskog bazena, u oblastima gde topli mehurići sa morskog dna struje prema površini.

Tsoukala:

Lokacija: 1,5 km jugozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Tsoukala je šljunkovito-kamenita plaža. Hladovinu je moguće pronaći ispod drveća ili suncobrana, koje je sa ležaljkama ponekad moguće iznajmiti tokom letnje sezone.

Plaža Tsoukala nalazi se na glavnom putu Agios Kirikos – Xilositris, tik pored noćnog kluba, a idući iz Agios Kirikosa odmah nakon što se prođe plaža Skepsi. Popularna je među stanovnicima Agios Kirikosa. Plaža ima relativno malu dužinu.

U kafiću koji se nalazi iznad plaže, može se popiti osvežavajuće piće tokom popodneva, dok je u večernjim satima to popularan bar.

Skepsi:

Lokacija: 1 km jugozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Skepsi je šljunkovita plaža. Nije uređena, nema suncobrana i ležaljki, ali ima tuš za goste plaže. Idealna je za one koji žele da iz centra Agios Kirikosa jednostavno i brzo dođu na plažu.

Plaža Skepsi se nalazi ispod puta Agios Kirikos – Xylosyrti. Ime je dobila po spomeniku koji se nalazi odmah pored plaže. Spomenik je delo ikarijskog umetnika, a prikazuje ženu-majku koja sedi zamišljena sa rukama na grudima, gleda prema moru i čeka da se njeno dete vrati iz inostranstva. Misli su uvek okrenute preka ikarijcima koji žive u inostranstvu.

Prilaz iz Agios Kirikosa je lak pešice, biciklom ili sopstvenim prevozom, jer se plaža nalazi uz glavni asfaltni put, nedaleko od glavnog grada ostrva, gde postoje brojne prodavnice, restorani, kafići i smeštajni kapaciteti.

Prioni:

Lokacija: 800 m severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Prioni je mala izolovana plaža u blizini glavnog grada Ikarije. Ogromne stene okružuju ovo opuštajuće mesto.

Izolovana plaža Prioni jedna je od najbližih Agios Kirikosu. To je mala uvala pored puta za Thermu, selo poznato po termalnim izvorima. Plaža se sastoji od peska i šljunka i okružena je narandžastim liticama, koje nude mogućnost za ronjenje i skokove u vodu sa visine od 12 m.

Prioni nije uređena plaža. Idealna je za ljubitelje skrivenih plaža, koji su u potrazi za nečim drugačijim. Preporučuje se samo za avanturiste!

Prilaz plaži je težak i potrebno je biti veoma pažljiv i u dobroj fizičkoj kondiciji. Druga mogućnost je da se dopliva sa neke od susednih plaža, a najlakše je prevesti se čamcem iz Agios Kirikosa ili Therme.

Therma:

Lokacija: 2 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Letovalište Therma smešteno je u uskoj stenovitoj uvali sa nizom kafića, obalom u hladu zbog atraktivnih stabala tamariske i gleda na malu, mirnu peščano-šljunkovitu plažu podeljenu malim pristaništem.

Desetak hotela načičkano je u kompaktnom selu (122 stanovnika) koje je potpuno napušteno van sezone, ali je prepuno tokom leta zbog toplih mineralnih izvora. Posetioci plaćaju pola sata kupanja u kamenoj kadi ispunjenoj vrelom mineralnom vodom, za koju kažu da pomaže u lečenju svih bolesti od artritisa do neplodnosti.

Plaža je lako dostupna i idealna je za starije osobe i porodice. Takođe je pogodna kada duvaju jaki severni vetrovi. Iza plaže su kafići i restorani. Na plaži se iznajmljuju kajaci i pedaline. Tu je još tuš i nekoliko javnih suncobrana, koji se mogu koristiti potpuno besplatno.

Samo 10 minuta hoda stazom, obeleženoj zelenom linijom, istočno od naselja, potrebno je da se dođe ruševina antičke Therme, gde su sada ostali samo zidovi nekadašnjeg rimskog kupatila. Nekada prosperitetni antički grad cvetao je zbog reputacije svoje vode, ali je pogođen zemljotresom 205. godine p.n.e. i skliznuo je u more. Plivači mogu da ugledaju ruševine na dnu mora pored obale kupališta. Tu se nalazi i izvor “Loumakia”. Ovaj prirodni izvor vrele mineralne vode otiče pravo u more i formira mali bazen gde je moguće kombinovati uživanje u termalnoj vodi sa kupanjem u moru. Može se uzeti opuštajući džakuzi ili koristiti prirodnu saunu u obližnjem “Cave Spa” (pećina). Masaže su takođe dostupne u gradu.

Prevoz do plaže moguć je taksi brodićima i lokalnom autobuskom linijom iz Agios Kirikosa.

Nealia:

Lokacija: 6 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Nealia je plaža sa peskom i šljunkom,  kristalno čistom vodom, u okruženju zelenih brda i na njoj retko ima više od šačice ljudi.

Plaža Nealia nalazi se oko 3,5 km istočno od naselja Therma. Na plaži nema nikakvih sadržaja, a ponekad se u zalivu usidri neka od jahti.

Nealia je dobar izbor za svakoga ko želi da izbegne jake severne vetrove. Idealna je takođe, za ljude koji vole planinarenje i žele da ga završe plivanjem na prelepoj plaži.

Prilaz je moguć samo privatnim automobilom. Sa glavnog puta za aerodrom skrene se na zemljani put kojim se vozi skoro jedan kilometar i nakon toga još malo pešačenja.

Anefanti (Anefandi):

Lokacija: 7 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Plaža Anefanti je srednje veličine, ima pesak i šljunak na obali i nije uređena

Na putu od Agios Kirikosa prema naselju Faros i aerodromu, istočno od naselja Therma, nalazi se plaža Anefanti. To je mirna plaža sa podvodnim stenama u istočnom delu plaže, interesantnim za ronjenje i podvodni ribolov.

Dobar je izbor za svakoga ko želi da izbegne jake severne vetrove. Pogled na ostrvo Furni sa ove plaže je jedinstven!

Prilaz je moguć samo privatnim automobilom, zemljanim putem sa glavnog puta, na kome bi trebalo da se nalazi putokaz za ovu plažu.

Kerame:

Lokacija: 8,5 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Na plaži Kerame ima drveća koje pruža lepu hladovinu. Ovo lepo okruženje u kombinaciji sa blizinom glavnog grada čini ovu plažu prilično popularnom.

Kerame je lepa plaža sa karakterističnom kristalnom vodom kojom se ponosi većina grčkih plaža. Stenovite formacije, koje završavaju u moru, pružaju zaklonjeni prostor. Sve ovo u kombinaciji sa plavom bojom mora čini da Kerame izgleda kao raj. Plaža je dobar izbor za porodice, naročito kada duvaju jaki severni vetrovi.

Na plaži Kerame nema nikakvih sadržaja. Iznad plaže je mala crkva, u čijem dvorištu se često organizuju proslave, svadbe i mnogi događaji. I sa ove plaže je kao i sa plaže Anefanti pogled na ostrvo Furni jedinstven!

Do plaže je lako doći putem od Agios Kirikosa prema aerodromu. Ukoliko je na plaži gužva parking bi mogao biti problem.

Na Ikariji postoji još jedna plaža Kerame, koja se nalazi na severnoj obali ostrva, blizu Evdilosa, ali nije opisana.

Faros:

Lokacija: 10 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Plaža se nalazi u istoimenom naselju (poznatom i kao Fanari) i popularna je vikend destinacija za građane Agios Kirikosa i okolnih sela zahvaljujući neposrednoj blizini i idealnoj vodi za kupanje.

Peščano-šljunkovita plaža Faros najduža je na ostrvu, proteže se celom dužinom istoimenog naselja (81 stanovnik), a zatim savija oko rta prema severnom kraju ostrva. Ukupna dužina plaže je oko dva kilometra.

Plaža je stekla popularnost nakon izgradnje asfaltnog puta do obližnjeg aerodroma.

Aerodromski put ne dovodi sasvim do peska i posetioci moraju da prođu kroz bašte taverni da bi stigli do plaže.

Stabla tamariske obezbeđuju prirodnu hladovinu.

Oko plaže se nalaze taverne, barovi, kafići, suvenirnica i mini-market. Tu je i igralište za odbojku na pesku (svake godine se održava turnir) i sasvim malo pristanište, gde se mali čamci i jahte mogu vezati i odakle se može pecati.

Plaža Faros je takođe mesto gde lokalni stanovnici iznajmljuju kajake i opremu za jedrenje na dasci. Faros je idealno mesto za boravak od nekoliko dana, pošto su u ponudi sobe, studija i apartmani za iznajmljivanje. Faros je takođe polazna tačka za posetu kuli Drakano i plaži Agios Giorgis.

Ostrvski aerodrom je potpuno nevidljiv sa plaže, a letova nema mnogo, tako da avioni više predstavljaju atrakciju nego što izazivaju smetnju.

Kontou To Lakoma (Drakano):

Lokacija: 12 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Nedaleko od sela Faros, ova udaljena i lepa plaža izgleda kao izgubljena u vremenu.

Kontou To Lakoma je šljunkovita i malo posećena plaža. Da bi se stiglo do ove plaže krene se iz Farosa putem za kulu Drakano. Nakon što se put popne na brdo (oko 350 m od poslednje kuće u  Farosu), potrebno je skrenuti na put koji se odvaja desno. Kola se mogu parkirati na kraju puta koji se završava na plaži. Kula Drakano je vidljiva sa bilo koje tačke plaže (i na priloženoj slici).

Do plaže je moguće doći pešice sa plaže Faros i to krećući se duž obale prema istoku, a zatim prema severu. Postoji još jedna mala plaža na samom severnom kraju plaže Kountou Tou Lakoma, koju je lokalno stanovništvo namenilo nudistima.

Agios Giorgis (Agios Georgis, Ai-Georgis):

Lokacija: 13 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Agios Giorgis je lepa i izolovana peščana plaža, koja se nalazi na krajnjoj severoistočnoj tački Ikarije u zaštićenom zalivu.

Plaža Agios Giorgis nije mnogo poznata turistima, nije uređena, ali je vrlo romantična i idealna je za one koji vole izolovane plaže. U stvarnosti, postoje dve susedne identične uvale, odvojene stenama. Nekada se na tom mestu nalazio svetionik (grčki faros), po kome je celo područje i dobilo ime.

Iznad plaže nalaze se usamljena crkva Svetog Đorđa i kula Drakano. Prilaz plaži Agios Giorgis je zemljanim putem koji polazi iz primorskog mesta Faros. Na mestu gde se put završava, počinje staza koja ide nizbrdo do plaže, i potrebno je pešačiti 15-25 minuta (različiti izvori navode 15, 20 i 25 minuta) do plaže koja se nalazi ispod i levo u odnosu na kulu Drakano i crkvu. Preporučuje se jača obuća, a vrata crkve bi trebalo zatvoriti, ako se poseti na putu do plaže. Moguće je iznajmiti taksi brodić i stići do plaže morskim putem.

Iero:

Lokacija: 12 km severoistočno od Agios Kirikosa.

Opis: Plaža Iero nalazi se na kraju dubokog zaliva u obliku potkovice. Na plaži preovlađuju kamenje i šljunak, ali je morsko dno peščano. Uprkos tome što plaža nije uređena, dešava se da bude malo više gužve.

Plaža Iero nalazi se blizu krajnje severoistočne tačke Ikarije, iza aerodroma i relativno blizu Farosa. Legenda kaže da je Iero drevna lokacija hrama Dionisa (grčki bog plodnosti, vegetacije, života, vina i uživanja, pandan je rimski bog Bahus). Područje Drakano, istočno od plaže, smatra se mestom rođenja boga.

Plaža Iero je idealna za ronjenje. Smeštena je u zaštićenom zalivu sa zanimljivim stenovitim formacijama iznad i ispod površine mora. Na desnoj strani plaže postoji velika pećina koja bi mogla da bude Dionisos hram. Obeležena staza vodi do pećine, koja se može posetiti. Zapadno od plaže nalazi se olupina teretnog broda.

Prilaz plaži je putem od sela Faros koji vodi na istok prema kuli Drakano i iza aerodroma. Od raskrsnice koja se nalazi na kraju aerodroma do plaže se vozi zemljanim putem paralelno sa aerodromskom pistom oko 800 m, a zatim put skreće desno prema plaži. Ukupno rastojanje od Farosa do plaže Iero iznosi oko 1700 m.

13-Mileopo:

Lokacija: 24 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Šljunkovito-peščana plaža nalazi se nedaleko od sela Mileopo.

Interesantno mesto za ronjenje zbog velikih oblutaka i stena ispod površine mora. Takođe se isplati  obići reku na mestima gde je voda prisutna i leti.

Ova plaža je bilo mesto okupljanja pripadnika Duginog plemena (zajednica ljudi širom sveta, koji se okupljaju na principima duhovnosti, mira i nenasilja, kao hipici) pre nekoliko godina.

Prilaz plaži je od glavnog puta Agios Kirikos – Evdilos, zapadno od sela Mileopo, uskim zemljanim putem koji vijuga isušenim rečnim koritom i gde se reka, kada ima vode, uliva u more. Udaljenost plaže od asfaltnog puta je 1,5 km, a od naselja Karavostamo je 8 km.

Karavostamo (Aris Potamos):

Lokacija: 28 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Plaža Karavostamo je okružena stenovitim liticama. Nije uređena i obično je slabo posećena.

Karavostamo je treće po veličini naselje Ikarije. Plaža se nalazi oko 2 km istočno od grada. Čitavo područje je poljoprivredno, bez ikakve turističke infrastrukture.

Plaža Aris je prva plaža na severnoj obali na koju se nailazi kada se dolazi iz južnog dela ostrva. Neposredno pre Karavostama glavni put se udaljava od obale na 1,5 km, kako bi obišao kanjon reke Aris (po reci je plaža i dobila ime).

Plaža je peščana i šljunkovita, veoma popularna, ali bez suncobrana i ležaljki.

Tokom posete ovoj plaži mogu se obići i obližnji Hallika izvori. To mesto su koristili meštani za okupljanje i sastanke, gde su punili bokale vodom, prali odeću, i odmarali se, dok su raspravljali o pitanjima vezanim za probleme svog sela. Tu je i reka sa vodenicom, gde su meštani mleli pšenicu. Jedna od njih može se naći u klisuri reke Aris, a stara je preko 200 godina.

Od glavnog asfaltnog puta plaža je udaljena oko 1 km, na toj deonici potrebno je savladati tri serpentine.

Kiparisi (Kiparissi):

Lokacija: 33 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Kiparisi je divna plaža na severnoj obali ostrva. Izolovana i mirna, predstavlja lepo mesto za opuštanje.

Kiparissi je jedna od mnogih predivnih plaža na ostrvu, a nalazi na severnoj obali, 3 km istočno od Evdilosa, pored naselja Kerame (plaža sa ovim imenom nalazi se na južnoj obali ostrva).

Plaža je dugačka oko 400 m sa finim peskom, ali nije uređena, samo kristalno čista voda i prirodno lepo okruženje. Dobar izbor za porodice sa malom decom. Tokom leta, na plaži može da se napravi gužva.

Prilaz je zemljanim putem, oko 600 m od glavnog puta.

Kambos (Kampos, Kabos):

Lokacija: 33 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Kampos ima čistu plitku vodu i okružen je niskom vegetacijom. Karakteristika ove plaže je meka peščana obala.

Samo 3 km zapadno od Evdilosa je plaža Kampos ili Kabos. Kampos je nekada bio drevni glavni grad Ikarije, u vreme kada se ostrvo zvalo Oino. Postoje ruševine u blizini rimskog Odeona i Arheološki muzej u selu Kampos koji vredi posetiti, sa više od 250 eksponata, od alata iz neolita do isklesanih nadgrobnih spomenika.

Peščana plaža dugačka je oko 300 m i uređena je sa suncobranima i ležaljkama. Plaža je omiljena među porodicama sa malom decom. Međutim, na plaži su česte jake morske struje, koje otežavaju plivanje. Zbog bezbednosnih razloga, ponekad se postavljaju specijalni markeri u moru, koji ograničavaju prostor za kupanje. Na plažu bi trebalo poneti loptu za odbojku na pesku.

Tokom leta na plaži je otvoren snek-bar, dok se popularni bar i klub nalaze iza pojasa peska. U selu se mogu pronaći sobe za izdavanje, taverne, mini-market i kafić.

Rečni tok koji preseca polje u zadnjem delu plaže, formira jezerca u kojima raste bambus.

Prema lokalnoj legendi prva vinova loza na ostrvu iznikla je u Kamposu, a danas se pravi jako crno lokalno vino prema drevnom kamposkom receptu.

Prilaz plaži je jednostavan privatnim automobilom, taksijem ili lokalnim autobusom, a od glavnog puta do plaže ima oko 800 m.

Messakti:

Lokacija: 40 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Messakti spada među najlepše plaže na Ikariji. To je zapravo zaliv sa mekim peskom, egzotičnom vodom i zelenim ambijentom. Izvrsni barovi nalaze se na ovoj plaži.

Plaža Messakti se nalazi blizu sela Gialiskari, ali nije mnogo udaljena ni od naselja Armenistis. Od susedne plaže Livadi odvojena je malim poluostrvom, širine stotinak metara i sa tom plažom predstavlja kompleks najlepših plaža Ikarije.

Messakti je jedna od najboljih i najpopularnijih plaža na ostrvu koju bi obavezno trebalo posetiti! Najzad, posle gore opisanih plaža, stiže se do plaže u pravom smislu te reči. Mali vodeni tok Myrsonas se uliva u more na ovoj plaži, stvarajući zelenu močvara.

Plaža je dugačka čak 550 m, sa finim zlatnim peskom i vodom koja je čista i plava kao na Karibima. Veoma dobro je posećena i idealna je za porodice sa malom decom zbog plitke vode, ali problem plivačima mogu da naprave jake morske struje. Uz to je uređena sa suncobranima i ležaljkama, a od ostalih sadržaja tu su toaleti i kabine za presvlačenje. Bar na plaži služi hladna pića i grickalice za kupače. Za one koji vole jedrenje na dasci, Messakti je idealna lokacija za taj sport! U avgustu se održavaju turniri u odbojci i fudbalu na pesku.

Hoteli, sobe za iznajmljivanje, pansioni, restorani, kafići i klubovi nalaze se na glavnom putu u blizini plaže. Istočno od plaže, u luci Gialiskari, nalazi se tradicionalna crkvica okrečena u belu i plavu boju.

Asfaltni put prolazi neposredno pored plaže i na njemu posetioci parkiraju vozila.

Livadi:

Lokacija: 41 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Plaža Livadi se nalazi se u blizini naselja Armenistis. To je duga plaža sa sitnim peskom i egzotičnom vodom, a jedan njen deo je uređen sa ležaljkama i suncobranima.

Zapadni kraj plaže Messakti, kao što je rečeno kod opisa te plaže, odvojen je malim poluostrvom od plaže Livadi. Atraktivnu lokaciju plaže Livadi povećava slatkovodno jezerce sa bujnom vegetacijom, formirano od potoka koji teče sa planine. Jezerce nudi zanimljivu razonodu zbog mladih kornjača, koje su za gledanje, ali ne i diranje, jer mogu gadno da ugrizu.

Livadi je jedna od najboljih plaža na ostrvu. Sa finim zlatnim peskom i kristalnom vodom idealna je za malu decu! Suncobrani i ležaljke su dostupni za iznajmljivanje, dok kantina nudi osveženje i grickalice. Na magistralnom putu iznad plaže se mogu pronaći taverne i smeštaj.

Slikovita hrid na stotinak metara od plaže predstavlja izazov za bolje plivače.

Iza rta na zapadnom kraju plaže, ispod zmijolikog puta i niz liticu je mala uvala Ammoudaki (na slici). Plaža je kombinacija peska i šljunka, a voda je kristalna i čista. Ronioci mogu na toj plaži da istraže male podvodne pećine, ali na samo plaži nema sadržaja i problem je dolaska na plažu zbog strmog uspona niz litice.

Plaža se prilazi sa glavnog asfaltnog puta, na kome se mogu parkirati kola, a do plaže ima 150 m.

Armenitis:

Lokacija: 42 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Armenistis ima nekoliko peščanih ili šljunkovith plaža sa kristalno plavom vodom i turističkim sadržajima oko njih.

Armenistis je veoma malo ribarsko selo (132 stanovnika), uprkos tome što se nalazi u najvažnijoj turističkoj oblasti na ostrvu. Selo je smešteno između planina i Egejskog mora. Plaža Armenistis je okružena živopisnim ikarijskim belim kućama sagrađenim na šumovitom brežuljku sa pogledom na mirno zelenkasto-plavo more.

Zaštićena od jakih vetrova i sa toplim zlatnim peskom, u kombinaciji sa kristalnom vodom stvara privlačnu atmosferu. U stvarnosti, to je mala uvala sa nekoliko suncobrana. Ovo slikovito mesto za pamćenje nudi mogućnost da se provede veče u nekoj od tradicionalnih taverni ili kafiću.

Iako je mesto dobro posećeno od strane turista, meštani su uspeli da ostane netaknuto. Turisti imaju priliku da obiđu borovu šumu ili da posete luku i vide ribarske brodove. Peščane plaže, čista voda, mini marketi, prodavnice, gusta borova šuma, udobni hoteli, rent-a-kar agencije, tradicionalne taverne, kafići – plaža Armenistis ima obezbeđeno sve uslove za nezaboravno letovanje.

Nas:

Lokacija: 45 km severozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Nas je najslikovitija plaža Ikarije. Ova uska plaža okružena je stenama i sa nje je najlepše posmatrati zalazak sunca na ostrvu.

Prelepa peščana plaža Nas leži u živopisnoj uvali, 3 km zapadno od sela Armenistis, a odmah ispod sela Kato Raches (50 stanovnika). Locirana je na mestu koje su zajednički formirali reka Chalaris i Egejsko more, u neobično lepom krajoliku.

Nas je otvoren kako za nudiste, tako i za one koji to nisu. Plaža je sa peskom i šljunkom. Problem mogu napraviti visoki talasi, tako da postoji konopac koji u takvim slučajevima pomaže kupačima da izađu iz mora. Problem mogu da naprave i jake morske struje. U poslednjih nekoliko godina plaža ima veliki broj posetilaca, posebno mlade ljude i parove. Plaža nije uređena.

Gusta šuma sa potokom i vodopadom nalazi se nekoliko metara iza plaže. Na jednoj strani plaže su ruševine hrama posvećenog boginji Artemidi i pristanište drevne luke. Danas su ostali samo temelji hrama i nekoliko niskih zidova.

Odlične taverne na ivici litice iznad plaže, nude vrhunski panoramski pogled na more i mogućnost da se uživa u veličanstvenom zalasku sunca.

Sa glavnog puta do plaže postoji betonska staza. Kod plaže Nas se završava asfaltni put duž severne obale ostrva, a dalje prema selu Proespera je loš zemljani put.

Trapalou:

Lokacija: Na južnoj obali ostrva, 4,5 km istočno od naselja Karkinagri.

Opis: Plaža Trapalou sačinjena je od šljunka i peska. Nije uređena, ali nudi jedinstveni mir ljubiteljima netaknute prirode, jer nije mnogo poznata turistima.

Plaža Trapalou nalazi se na jugozapadnoj obali Ikarije u istoimenom udaljenom selu blizu većeg naselja Karkinagri (193 stanovnika). Prelepu mirnu plažu turisti retko posećuju. Glavni razlog su vrlo loši putevi. Do sela Trapalou stiže se iz naselja Karkinagri i strogo se preporučuje vozilo sa pogonom na sva četiri točka. Ne bi trebalo zaboraviti da ni Karkinagri nije asfaltnim putem povezan sa ostatkom ostrvom, što još više komplikuje dolazak na ovu plažu.

Selo Trapalou sa svega devet stanovnika, ima neformalnu tavernu koju vodi koju vodi gospođa Kyria Popi. Tu će se posetioci oduševiti pravom domaćom kuhinjom u autentičnom ambijentu sela.

Iz taverne se pruža pogled na plažu. Malo pristanište nalazi se na južnoj strani plaže. Tokom leta tu  povremeno pristaju izletnički brodovi iz Agios Kirikosa, Magganitisa i Karkinagrija i to je praktično jedini način da se stigne do ove plaže. Lokalni brod koji povezuje naselja na južnoj obali ima nepovoljan red vožnje, tako da se ne može u istom danu doći i otići sa ove plaže.

Firodi (Fyrodi):

Lokacija: 27 km jugozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Divnu peščano-šljunkovitu plažu Firodi posećuju uglavnom meštani. Plaža nije uređena.

Plaža Firodi se nalazi se u selu Magganitis (165 stanovnika). Naziv plaže Firodi nastao je transformacijom imena koje je pripadalo kraljici, koji je prema lokalnom verovanju tu sahranjena.

Kratka šetnja jugozapadno od plaže duž asfaltiranog puta (700 m) dovodi do seoske luke, u kojoj je slikoviti kafić / bar, u kome može da se nešto pojede i popije.

Do plaže se dolazi veoma lako, postoji asfaltni put skoro do same plaže.

Seychelles (Seichelle, Sejšeli):

Lokacija: 24 km jugozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Seychelles su šljunkovita plaža sa smaragdnom vodom okružena impresivnim stenama koje stvaraju predivni ambijent.

Akvamarin Ikarije! Pravi dragulj! Jedna od najlepših plaža Ikarije, ne bi je trebalo propustiti! Nastala je pre nekoliko godina kao posledica klizišta, prilikom izgradnje tunela na putu za Magganitis. Tunel je ujedno i orijentacija za pronalaženje plaže.

Ovo je “egzotična” plaža, kao što joj ime kaže, sa plavom vodom, belim peskom i impresivnim belim stenama, koje stvaraju magičan prizor! Poslednjih godina plaža Sejšeli je postala veoma poznata. Udaljena lokacija i relativno težak pristup čine plažu Sejšeli manje posećenom, ali nije potrebno mnogo posetilaca da bi se popunila ova mala plaža.

Kafići, restorani i sobe za najam nalaze se u naselju Magganitis, udaljenom oko dva kilometra.

Plaža se sastoji od mešavine šljunka sa peskom i nije uređena. Idealna je za parove i mlade. Ima mnogo podvodnih pećina za posmatranje. Trebalo bi na plažu poneti masku za ronjenje i, naravno, obavezno skočiti u more sa neke od velikih belih granitnih stena koje okružuju plažu!

Kola se parkiraju na glavnom putu na otvorenom parkingu. Do plaže je zatim potrebno pešačiti oko sedam minuta stazom duž rečnog korita, pri čemu je staza teška i pod nagibom. Potreban je oprez i čvrsta obuća da bi se savladala ova teška staza, ali vredno je uloženog truda!

Exw Plagia (Exo Plagia, Platamonas):

Lokacija: 20 km jugozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Plaža Exo Plagia je mala, šljunkovita i nije uređena. Idealna za one koji vole izolovane plaže.

Plaža se nalazi u selu Plagia, blizu Magganitisa. Kada se vozi iz Agios Kirikosa, prođe se drugo isključenje za malo selo Plagia (78 stanovnika) i do isključenja na zemljani put za plažu Exo Plagia vozi se još jedan kilometar. Mukama tu nije kraj, one tek počinju. Po zemljanom putu prema moru vozi se oko tri kilometra. Od mesta gde se put završava počinje strma staza, a na kraju je potrebno i planinarsko umeće da bi se spustilo na plažu. Plaža se približno nalazi ispod raskrsnice puteva za Agios Kirikos, Evdilos i Magganitis.

Obično su stanovnici sela Plagia i njihovi gosti posetioci ove plaže, koja, naravno, nije uređena. Voda na plaži je duboka i hladnija u odnosu na druge plaže, zahvaljujući reci koja se zimi na tom mestu uliva u more.

Xilosirtis (Xylosirtis):

Lokacija: 5,5 km jugozapadno od Agios Kirikosa.

Opis: Xilosirtis je duga i mirna šljunkovito-kamenita plaža popularna među stanovnicima istoimenog sela.

Plaža Xilosirtis nalazi se na južnoj obali ostrva na putu od Agios Kirikosa prema Chrisostomosu i Magganitisu. Upravo se kod Xilosirtisa put koji je dotle išao blizu obale odvaja od mora.

Plaža nije opremljena sa suncobranima i ležaljkama. Ipak postoji kantina (ili kafić) na plaži, tako da se kupači mogu osvežiti. Malo pristanište na plaži je idealno za ribolov.

Prilaz plaži je jednostavan, od glavnog puta udaljena je 200 m, s tim da je poslednji deo puta iz donjeg dela sela stepenište.