Iako Astipalaja pripada Dodekanezima, ima intenzivan kikladski karakter. Ostrvo ima oblik leptira, pa se taj simbol koristi i kod pojedinih sajtova. Turizam nije mnogo razvijen, ali turističkih objekata je dovoljno da se smesti ograničeni broj posetilaca. Astipalaja izgleda veoma šarmantno sa živopisnom arhitekturom Chore, venecijanskom tvrđavom na vrhu brda, tradicionalnim vetrenjačama i opuštajućim plažama. Nekoliko plaža bliže Chori su uređene, ali što se vozi dalje od glavnog grada, dolazi se do u potpunosti skrivenih mesta za uživanje u samoći. Astipalaja je idealno mesto za porodice i romantične parove.
Geografija
Astipalea ili Astipalaja (grčki Αστυπάλαια), na italijanskom Stampalia, a tokom turske vladavine İstanbulya, peto je po veličini ostrvo Dodekaneza.
Kao što je rečeno u uvodu, ostrvo ima oblik leptira, a proteže se u smeru severoistok-jugozapad u dužini od oko 18 km. Najveća širina ostrva je na “levom krilu” i iznosi 13 km, dok je na “desnom krilu” najveća širina 11 km. Dva “krila leptira” spojena su uskim zemljouzom, koji je na najužem mestu, koje se zove Steno, širok samo 130 m (na slici). Površina Astipalaje je 96,4 km2, a sa susednim ostrvima koja pripadaju opštini zahvata 114 km2.
Astipalaja je usamljeno ostrvo u Egejskom moru, prilično daleko od susednih ostrva. Ona je najzapadnije ostrvo Dodekaneza, a najbliže ostrvo iz tog arhipelaga je Kos, udaljen 23 nautičke milje (43 km) u pravcu severoistoka. Ostrva Kiklada su nešto bliža, Amorgos je udaljen 40 km, a Anafi kao i Kos 43 km. Od Pireja je Astipalaja udaljena 117 nautičkih milja (217 km), što je skoro tri puta više od udaljenosti od turske obale, koja iznosi 80 km.
Ostrvo je stenovito, a obala je izuzetno razuđena, sa brojnim malim šljunkovitim plažama. Dužina obale je 110 km, tako da je koeficijent razuđenosti 3,16. U Dodekanezu veći koeficijent razuđenosti ima samo malo nenaseljeno ostrvo Levita (3,18). Najviši vrh ostrva je Vardia (482 m) i nalazi se na “levom krilu”, dok je na “desnom krilu” najviši vrh 366 m.
Klima ostrva je sredozemna sa dugim, sušnim letima i blagim i kišovitim zimama. Nedostatak vode je značajno ograničenje, budući da Astipalaja nije blizu kopna tako da postoji i nedostatak podzemnih izvora. Ipak, na ostrvu postoji veštačko jezero Tamieftiras Livadiou (na slici), što je pravi raritet. Dužina jezera je oko 700 m, a širina kod brane je 200 m.
Astipalaji pripada veći broj manjih ostrva: Agía Kyriakí, Avgó, Glynó, Zaforás, Kounoúpoi, Koutsomýti, Mesonísi, Ofidoússa, Plakída, Pontikoúsa, Stefánia, Sýrna, Fokionísia, Khondró, Khondronísi (sva su nenaseljena), od kojih je Sýrna najveće (4 km2) i najudaljenije u pravcu jugoistoka čak 30 km.
Upravno ostrvo pripada okrugu Kalimnos, iako je fizički bliže Kosu za oko 13 km.
Istorija
U grčkoj mitologiji, Astipalaja je žena koju je oteo Posejdon u obliku krilatog leoparda sa ribljim repom. Ostrvo je kolonizovano od Megara ili eventualno Epidaurusa i njegov upravni sistem je poznat iz brojnih natpisa. Plinije Stariji je zapisao da je Rim dodelio Astipalaji status slobodne države.
U srednjem veku ostrvo je pripadalo Vizantiji do 1207. godine, kada je – u periodu posle Četvrtog krstaškog rata – postalo feudalni posed plemićke venecijanske porodice Querini, do 1522. godine. Querini je sagradio tvrđavu koja još uvek stoji na svom mestu i dodao ime sotrva svom prezimenu, koja je postala Querini Stampalia. Astipalaju je osvojilo Otomansko carstvo 1522. godine i ostalo je pod turskom kontrolom do 1912. godine, sa dva prekida: od 1648-1668. godine, tokom Kritskog rata bila je okupirana od strane Venecije i od 1821-1828. godine tokom grčkog rata za nezavisnost.
Karta Astipalaje iz 1597. godine
12. aprila 1912. godine, tokom italijansko-turskog rata, odred Regia Marina se iskrcao na Astipalaju, koja je tako postala prvo ostrvo Dodekaneza okupirano od strane Italije. Sa Astipalaje su Italijani, u noći između 3. i 4. maja, upali na Rodos.
Ostrvo je ostalo pod italijanskom vlašću do Drugog svetskog rata. 1947. godine Pariskim mirovnim ugovorom postalo je deo Grčke, zajedno sa ostatkom Dodekaneza.
Do XIX veka Chora je bilo jedino naselje na Astipalaji. Ostala naselja koja danas postoje su sagrađena na neiskorišćenim mestima na ostrvu. Najveća od ovih naselja su Livadi i Analipsi ili Maltezana, nastala tokom italijanske vladavine. Većina aktivnosti na ostrvu je koncentrisana u Chori.
Većina aktivnosti na ostrvu je koncentrisana u Chori.
Chora je podignuta na poluostrvu koje zapljuskuje spokojno more stvarajući dva mirna zaliva koja se zovu Pera Yalos i Livadi. Venecijanska tvrđava sa dve u belo okrečene crkve, stoji ponosno na vrhu poluostrva. Kako su vekovi proticali, male bele kuće počele su da se pojavljuju van zidina tvrđave, pokrile su brdo i stigle su do luke Pera Yalos.
Poslednji popis stanovnika 2011. godine zabeležio je na ostrvu 1.334 stanovnika, tako da Astipalaja sa 14 stanovnika/km2 spada u retko naseljena ostrva među značajnijim ostrvima Dodekaneza. Ipak, imajući u vidu izolovan položaj ostrva usred Egejskog mora to i nije tako mali broj stanovnika.
Najveće naselje na ostrvu je Astypalea ili Chora sa 1.055 stanovnika (79% stanovništva ostrva). U naselju Analipsi ili Maltezana popisano je 159 stanovnika, u naselju Livadia 110, dok jedino naselje u istočnom delu ostrva Vathy broji samo 10 stanovnika. Dakle, ima ukupno četiri naselja.
Danas se privreda Astipalaje sve više zasniva na turizmu i pomorstvu, a sve manje na tradiciomalnoj poljoprivredi (masline, vinova loza, manje južno voće).
Saobraćaj
Astipalaja ima aerodrom, ali on nije međunarodni. Pista se nalazi blizu najužeg mesta na ostrvu. Letovi su za Atinu, a pored toga postoji avionska linija Rodos – Kos – Leros – Astipalaja.
Iz Pireja za Astipalaju tokom leta 2015. godine (27. jun – 6. septembar) bilo je pet polazaka nedeljno. U ponedeljak, sredu, četvrtak i subotu polasci trajekta su u 17:30 h, a na Astipalaju stižu posle otprilike 9,5 sati vožnje u gluvo doba noći sledećeg dana (02:50 h ili čak 03:40 h). Jedino trajekt u nedelju vozi po danu, sa polaskom iz Pireja u 08:00 h i dolaskom na Astipalaju u 16:30 h.
U suprotnom smeru trajekti su saobraćali u utorak (dva polaska), četvrtak, petak i nedelju. Polasci su u 01:15 h (utorak) i 05:15 h (ostalim danima), a dolazak u Pirej je u 10:20 h, odnosno u 15:00 h.
Lokalni trajekt “Nisos Kalymnos” od 1. marta do 31. oktobra 2017. godine na relaciji Kalimnos – Astipalaja saobraćao je dva puta nedeljno, u utorak i četvrtak. Polasci sa Kalimnosa su u 7:00 h, dolazi na Astipalaju u 10:20 h, odmah u 10:35 h kreće nazad i na Kalimnos stiže u 14:00 h. Cena karte za putnike je 12 €, a za prevoz automobila je 18 €.
Nova luka je izgrađena u Agios Andreasu na sredini ostrva, odakle su sada veze prema zapadu i istoku sa Pirejom i drugim ostrvima Dodekaneza.
Asfaltnih puteva na ostrvu nema mnogo. Njihova ukupna dužina je oko 23 km. Može se reći da je jedini asfaltni put na ostrvu Analipsi (Maltezana) – Steno – Chora – Livadi – Agios Konstantinos, sa priključcima za aerodrom, luku Agios Andreas i veštačko jezero. Na istočnom delu ostrva nema uopšte asfaltnih puteva, a takođe ni prema plažama na zapadnoj i severozapadnoj obali.
Znamenitosti
Astipalaja je malo ostrvo Dodekaneza. Turizam je počeo da se razvija tek poslednjih godina, međutim, već sada ima dovoljno turističkih objekata za udoban odmor. Izuzev venecijanske tvrđave iznad Chore, nema mnogo toga da ponudi za razgledanje. Ovo je odlično mesto za uživanje u dugim šetnjama po naselju i opuštajućim trenucima na plaži. Astipalaja ima sve vrste plaža: postoje uređene plaže, kao i skrivene plaže za naturiste. Možda su dve najpopularnije aktivnosti na ostrvu pešačenje i džip safari do skrivenih plaža.
Venecijanska tvrđava
Mletačka tvrđava Querini u Chori je divan prizor za videti, pošto je postavljena kraljevski na vrhu brda i sazidana je od crnog kamena koji je u čudnom kontrastu u odnosu na bele zidove klastera kuća koji ga okružuju. Istorija tvrđave isprepletena je borbom za vlast između Venecije, Vizantije i Turske.
Tvrđavu je sagradio Jovan Querini, iz venecijanske plemićke porodice, koji je preuzela vlast nad Astipalajom nakon opsade Carigrada od strane krstaša 1204. godine. Izgrađena je u svrhu zaštite od gusara i drugih neprijatelja. 1310. godine Jovan Qurini II renovirao je i modifikovao tvrđavu u velikoj meri. Mlečani su vladali tvrđavom više od 300 godina i svaki vladar je napravio neku izmenu impozantne strukture.
Jedna od važnih uspomena na mletačke plemiće su kamene ploče sa porodičnim grbovima vladara. Ove ploče su ugrađene na različitim mestima u zidovima tvrđave i neke od njih su i dalje vidljive, iako su mnoge oštećene. Jedna od ploča je elegantan i čisto izgraviran kamen iz 1413. godine sa imena Jovana Querinija IV i njegove žene Isabette.
Sa ove lepe srednjovekovne tvrđave pruža se fantastičan panoramski pogled na Choru, koja se obavija oko planine zajedno sa vekovima starim vetrenjačama na grebenu.
Vetrenjače u Chori
Živopisne vetrenjače u Chori uvek impresioniraju turiste na Astipalaji. Ima ukupno devet vetrenjača, poređanih na vrhu brda, zajedno sa belim kućama i vizantijskim crkvama. Ove sačuvane vetrenjače koje su izgrađene u XVIII ili XIX veku prenose zapanjujuću magiju ostrva na celokupan panoramski pejzaž brda i okolnih područja.
Arheološki muzej
Kamena ploča sa grbom porodice Querini
U Arheološkom muzeju su prikazani eksponati koji datiraju iz praistorije i srednjeg veka, uključujući drevni nakit, kamene alatke, pogrebne ponude, keramičko posuđe itd. Tu su i fotografije snimljene u ostrvskim pećinama, Negros i Drakos.
Crkva Panagia Portaitissa
Crkva Panagia Portaitissa nalazi se ispod tvrđave u Chori. Kompletno je bela i spada među najlepše u Dodekanezu. Crkva je sagrađena sredinom XVIII veka i ima malu zbirku starih ikona.
Crkva Panagia Poulariani
Crkva Panagia Poulariani se nalazi u udaljenom regionu u istočnom delu ostrva. Tu se nalazi prirodna stena u obliku Bogorodice koja grli dete.
Do crkve je moguće doći samo čamcem ili pešice.
Manastir Agios Ioannis (Svetog Jovana)
Nalazi se 9 km zapadno od Chore. Smešten je između dve strme padine odakle se pruža fantastičan pogled na na ostrvca Ktenia, Pontikoussa i Ofidousa. Manastir je na brežuljku pored stare tvrđave. Bašta i potoci ispod crkve dodatno ulepšavaju pejzaža.
Pećine Drakos i Negros
Divna prirodna atrakcija Astipalaje je pećina Drakos, čije ime u prevodu znači pećina zmaja. Nalazi se u neposrednoj blizini ribarskog sela Vathi, na istočnom delu Astipalaje, ovo mesto je takođe lepa pešačka destinacija.
Pećina je ukrašena impresivnim stalaktitima i stalagmitima različitih boja koje je tokom vremena formirala voda, koja sadrži krečnjak i kaplje sa svoda. U zavisnosti od sadržaja minerala koji se nalaze u vodi, stalaktiti imaju različite boje. Pećina Drakos se dovodi u vezu sa gusarima, jer se mislilo da su na tom mestu zakopali svoje blago. Do pećine se može doći čamcem iz sela Vathy.
I pećina Negros sa jedinstvenim stalaktitima i stalagmitima se takođe dovodi u vezu sa legendom o gusarima i zakopanom blagu. Pećina se nalazi u području Vatses na zapadu ostrva. Postoji tura sa vodičem koja obilazi pećinu i okolno područje.
PLAŽE
Plaže Astipalaje nisu posebno impresivne, a do nekih od njih jako je teško doći. Mali broj plaža je uređen. U ovom poglavlju opisane su i dve predivne plaže na susednim ostrvcima.
Marmari:
Lokacija: 3 km severno od Chore.
Opis: Marmari je dugačka obala podeljena na uske uvale i duge peščane plaže. Ima malo turističkih sadržaja.
Camping Beach
Marmari se zapravo sastoji od tri odvojene plaže koje zadovoljavaju sve ukuse. Peščane i šljunkovite obale sa kristalnom vodom i predivnim krševitim pejzažem njihova je zajednička karakteristika.
Na bilo kojoj od ovih plaža nema turističkih sadržaja, sem nekoliko ležaljki tu i tamo na jednoj od njih. Ova plaža ima više posetilaca i veoma je prijatna za kupanje i piknik. Potrebno je poneti osnovne potrpeštine, hranu i vodu. Druge dve plaže su mirnije i verovatno idealne za ljubitelje prirode.
Pera Gialos (Pera Yalos):
Lokacija: 1 km severno od Chore.
Opis: Pera Gialos se nalazi na pešačkoj udaljenosti od Chore. To je duga plaža sa peščanim i šljunkovitim mestima. Okružena je brojnim ribljim tavernama i malim hotelima.
Do plaže Pera Gialos se dolazi posle kraće šetnje iz Chore. Ovo naselje je nekada bilo ostrvska glavna luka. Danas je i dalje važna luka, odakle brodići polaze prema obližnjim plažama i lokacijama, uključujući plaže Kaminakia i Vatses.
Iako je u neposrednoj blizini luke, more na plaži Pera Gialos je blistavo čisto i idealno za kupanje i ronjenje. Kafići i taverne su vrlo blizu plaže i imaju bogat izbor svežih morskih plodova.
Livadia:
Lokacija: 1 km jugozapadno od Chore.
Opis: Livadia je duga peščana plaža uređena sa ležaljkama i suncobranima. U području ima nekoliko turističkih sadržaja.
Livadia je primorsko naselje, koje se nalazi u plodnoj dolini sa pogledom na prekrasni zaliv. To je područje sa prekrasnim pejzažima i šarmantnim karakteristikama.
Glavna plaža dužine 300 m jedna je od retkih uređenih plaža na Astipalaji sa kristalnom vodom i ponudom raznih aktivnosti na vodi. Dugačko prostranstvo devičanske plaže u bogatom prirodnom okruženju je divno mesto za lepu šetnju.
Tzanaki:
Lokacija: 4,5 km južno od Chore.
Opis: Tzanaki je nudistička plaža.
Tzanaki je mali zaliv sa plažom dužine samo 75 m. To je zvanična nudistička plaža na ostrvu, iako i ne-nudisti na njoj mogu uživati u azurnoj vodi. Obala je šljunkovita i sa nje se pruža predivan pogled. Takođe je zaštićena od severnih vetrova koji leti često duvaju u Egejskom moru.
Pored uvale Tzanaki nalaze se druge manje uvale zaposednute nudistima. Do plaže se može doći autobusom do naselja Livadia, a zatim je potrebno oko 25 minuta pešačenja do plaže Tzanaki. Ustvari, plaža Tzanaki je mnogo bliža plaži Agios Konstantinos, od koje je udaljena oko 500 m vazdušnom linijom, ali ih razdvaja nepristupačno brdo. Ukoliko se dolazi kolima, na raskrsnici gde se sa asfaltnog puta za plažu Agios Konstantinos desno odvaja put za plaže Kaminakia i Vatses, potrebno je skrenuti levo na zemljani put i posle nešto manje od jednog kilometra stiže se na odredište.
Agios Konstantinos:
Lokacija: 6 km južno od Chore.
Opis: Agios Konstantinos je delimično uređena plaža i odlično je mesto za opuštanje.
Plaža Agios Konstantinos se nalazi u divnom, dugom i peščanom zalivu sa blistavo plavom vodom. Pejzaž oko plaže je brdovit i stenovit sa nekoliko raštrkanih voćnjaka koji doprinose divljoj i krševitoj lepoti područja.
Zaštićena od masovnog turizma, plaža ima samo osnovne sadržaje, uključujući ležaljke i suncobrane. Takođe postoji taverna sa morskom hranom, otvorena samo tokom leta.
Poslednjih 1,5 km puta do plaže nije asfaltiran, ali je u dobrom stanju.
Vatses:
Lokacija: 7 km jugozapadno od Chore.
Opis: Vatses je izolovana plaža do koje vodi zemljani put, a može se doći i turističkim brodićem koji polazi iz male luke Pera Gialos.
Mala i izolovana plaža Vatses je prošarana sitnim šljunkom pomešanim sa peskom i jedna je od najlepših na ostrvu, sa stenovitom obalom i pejzažem nalik onom na kikladskim plažama.
U blizini plaže je vredna posete pećina Negro sa spektakularnim formacijama stalaktita i stalagmita (premda sam pronašao da su se pojedinci žalili kako nisu uspeli da pronađu pećinu).
Prema narodnom verovanju pećina je korišćena od strane gusara kao tajno skrovište u vreme kada su lutali Egejskim morem tokom vizantijske vladavine. Drevni kovani novac, pronađen u ovoj pećini, izložen je u Arheološkom muzeju u Chori.
Do plaže Vatses može se doći automobilom (postoji zemljani put koji predstavlja polovinu rastojanja). Na plaži je samo bar, gde posetioci mogu dobiti samo najneophodnije (piće i grickalice) da bi se rashladili i nastavili da uživaju na plaži; nema taverni ili restorana. Pola plaže je prekriveno travom. Posetiocima je na raspolaganju samo nekoliko ležaljki i suncobrana.
Levo (jugoistočno) od glavne plaže nalazi se plaža Mali Vatses, dostupna samo brodom. Može se lako preplivati između dve plaže, pošto je rastojanje samo 200 m.
Kaminakia:
Lokacija: 9 km jugozapadno od Chore.
Opis: Kaminakia je jedna od najpoznatijih plaža na ostrvu koja uživa najbolju reputaciju kod meštana.
Poseta ovoj plaži je jedna od aktivnosti koja je obavezna za sve posetioce Astipalaje. Do plaže se može doći kolima, a potrebno je 30 minuta vožnje od Chore. Asfaltirani deo puta predstavlja samo trećinu rastojanja. Kada se kolima krene prema plaži Vatses dolazi se do račvanja puta, odakle je potrebno pratiti putokaze kako bi se došlo do plaže. Takođe se na plažu može doći turističkim brodićem iz luke Pera Yalos.
Na samoj plaži se nalaze dve tradicionalne taverne, ležaljke i dosta drveća koje stvara prirodni hlad. Plaža je prilično dugačka i većinom peščana, a voda je duboka i kristalno jasna. Plaža je zaštićena od vremenskih neprilika – dakle, potrebno je planirati posetu plaži u skladu sa tim!
Agios Ioannis:
Lokacija: Na zapadnoj obali ostrva.
Opis: Najlakši način dolaska na plažu je turističkim brodićem iz luke Pera Yalos ili privatnim čamcem.
Agios Ioannis je jedna od najpoznatijih plaža na ostrvu, a dobila je ime po istoimenoj maloj crkvi Svetog Jovana koja dominira na vrhu brda iznad plaže. Levo od plaže (kada se gleda sa plaže) nalaze se ruševine stare tvrđave Svetog Jovana.
Kolima ili na motoru moguće je doći samo do crkve. Potrebno je približno 30 minuta vožnje iz Chore, a vozi se više od 9 km isključivo po zemljanom putu. Ne može se zalutati, potrebno je samo pratiti putokaze koji upućuju iz Chore do ovog mesta.
Od crkve do plaže potrebno je pešačiti. Strmom stazom koja vodi do plaže potrebno je od 20 minuta do – maksimalno – sat vremena, što zavisi od sposobnosti i iskustva onog ko se upustio u avanturu (koliko vremena je potrebno za povratak?).
Panormos:
Lokacija: 14 km severozapadno od Chore.
Opis: Plaža je zaštićena nestabilnih vremenskih prilika (čitaj severnih vetrova), pošto leži u sigurnosti velikog zaliva.
Da bi se došlo do plaže Panormos potrebno je voziti još oko 5,5 km posle raskrsnice za crkvu Svetog Jovana (ukupno 14 km sve je zemljani put), prateći putokaze (mada mislim da je to jedini put u tom delu ostrva). To je sve u svemu 45 minuta vožnje od Chore sa nekoliko serpentina na zemljanom putu koje zahtevaju oprez kod vozača.
Crkvica Agios Panteleimonas (na putu za Panormos)
Panormos je divlja šljunkovita plaža bez prirodnog hlada. Zaliv u kome je smeštena plaža jedan je od najvećih na ostrvu. Dužina zaliva je čak 1,3 km (toliko je plaža udaljena od pučine), a širina dostiže 1,1 km. Severozapadno od plaže Panormos postoji jošjedna plaža.
Pre polaska na plažu Panormos trebalo bi se dobro pripremiti, pošto nema ni hlada ni bilo kavih turističkih sadržaja igde u blizini!
Pachia Ammos:
Lokacija: Na severozapadnoj obali ostrva.
Opis: Pachia Ammos je usamljena plaža na severozapadnoj obali ostrva, idealna za uživanje u svoj privatnosti koja se traži.
Plaža Pachia Ammos nalazi se u susednom manjem zalivu, istočno od plaže Panormos. Dva zaliva na najužem mestu razdvaja manje od 300 m kopna. Ne postoji staza koja spaja dve plaže. Dužina zaliva u kome je smeštena plaža Pachia Ammos je 700 m, a najveća širina tog zaliva je 350 m.
Plaža Pachia Ammos, čije ime znači debeli pesak, nema turističkih sadržaja. Kao i većina plaža na ostrvu, to je odlična prilika da se uživaju sva privatnost i mir koju neki traže na godišnjem odmoru. Kako je plaža je daleko od glavnog grada i nema turističkih sadržaja, posetioci bi trebalo da ponesu sve neophodne potrepštine.
Pomalo neverovatno zvuči da se može pronaći podatak da do plaže postoji asfaltni put!? Ne samo da nema asfaltnog puta, već nema bilo kakvog puta kojim bi se moglo bar malo bliže prići plaži. Jedini posetioci ove plaže stižu posle izuzetno napornog pešačenja.
Psili Ammos:
Lokacija: 11 km severoistočno od Chore.
Opis: Psili Ammos je udaljena plaža, idealna za uživanje u potpunoj privatnosti. Do plaže se može doći peške ili čamcem.
Kao što skoro svako ostrvo Kiklada ima plažu Psili Ammos, ni Astipalaja (mada pripada Dodekanezu) nije izbegla plažu sa tim imenom. Psili Ammos je lepa plaža, koja se nalazi severoistočno od aerodroma. Do plaže se može doći turističkim brodićem iz luke Pera Gialos (premda mora dosta da obilazi ostrvo). Od aerodroma, gde se završava asfaltni put, do plaže ima oko 1700 m prilično nebezbednog zemljanog puta, čak i kada se vozi motor.
Plaža je prilično izolovana i nalazi se u okruženju stenovitog i suvog pejzaža. Neki delovi plaže su peščani, dok su drugi su vrlo stenoviti i potpuno su nepodobni za kupanje. Masovni turizam još nije stigao do ove plaže i sigurno se neće pronaći moderni sadržaji tako česti na drugim plažama.
Vai:
Lokacija: 12 km severoistočno od Chore.
Opis: Plaža su prilično izolovana i tiha i pruža priliku naturistima.
Velika plaža Vai se nalazi na severnoj obali Astipalaje i do nje postoji put (može se doći dobrim automobilom ili mopedom). Od kraja asfaltnog puta kod plaže Maltezana (Analipsi) do plaže Vai ima oko 2 km.
U špicu sezone na plaži je zanimljiv događaj, gde su neki ljudi u kupaćim gaćama, a naturisti nisu, i to nikome ne smeta. Ostaje mirno.
Naravno, na plaži nema turističkih sadržaja, tako da je neophodno poneti vodu i hranu.
Vathi (Vathy):
Lokacija: 21 km severoistočno od Chore.
Opis: Vathi je divna plaža u udaljenom regionu Astipalaje, idealna za uživanje u potpunoj privatnosti.
Vathi spada među najizolovanije plaže Astipalaje. Zaliv dužine čak 2,5 km, praktično je zatvoren, osim malog otvora širine oko 150 m kojim je povezan sa otvorenim morem i veoma podseća na lagunu. Dužina lagune je oko 1,5 km, a deo koji je spaja sa otvorenim morem dugačak je 1 km.
Plaža je šljunkovita i ima plitku vodu. U blizini ima soba za najam i nekoliko taverni u kojima se služi sveža riba. Iz luke Vathi se izletničkim brodićem mogu obići obližnje znamenitosti, kao što je pećina Drakos sa impresivnim stalaktitima i stalagmitima, koje je priroda oblikovala stotinama godina.
Put kolima od Chore do zaliva i luke Vathi nije nimalo lak. Od ukupno 21 km puta, 11 km je zemljani put (već je rečeno da na istočnom delu ostrva nema asfaltnih puteva). Na slici je jedan “putokaz”, gde je neko uspeo da upiše da do odredišta ima još 7 km mučenja po zemljanom putu.
Maltezana (Analipsi):
Lokacija: 10 km severoistočno od Chore.
Opis: Maltezana je jedna od najpopularnijih plaža na Astipalaji. Mekani pesak i turistički sadržaji privlače brojne posetioce.
Maltezana (takođe se zove Analipsi) je jedno od najprometnijih letovališta na Astipalaji. Plaža je dobila ime po malteškim gusarima, koji su imali ispostavu (predstražu) u zaštićenim uvalama na ostrvu. Tu je i uspomena na francuskog admirala, koji se, kada je napadnut od gusara, ubio zapalivši barut u skladištu svog ratnog broda. Radije je poginuo, nego da padne u ruke gusara.
Šljunkovita plaža Maltezana ima stenovitu obalu koja se sastoji od brojnih uvala, od kojih su neke potpuno izdvojene, a svaka od njih je mali privatni raj za sebe. Sa plaže Maltezana može se turističkim brodićima prevesti do drugih uvala i ostrvaca, kao što su Agia Kiriaki, Chondro i Ligno.
Živopisno naselje (koje se takođe zove Maltezana) koje grli zaliv ima neobične crkve i kockaste kuće okrečeno u belo sa šarenim balkonima iznad krivudavih ulica i sokaka. Prilazi ispunjeni cvećem, vinogradi i voćnjaci protežu su sve do ivice zaliva sa dugim molom, na kome su usidreni ribarski čamci, koji svojim bogatim bojama doprinose lepoti primorskog pejzaža. U blizini plaže može se posetiti dobro očuvano helenističko kupatilo Tallaras sa plavim i terakota mozaicima koji prikazuju znake zodijaka i godišnja doba.
Mple Limanaki (Blue Harbour, Plava luka):
Lokacija: 10 km severoistočno od Chore.
Opis: Mple Limanaki je mala slikovita plaže oko 300-350 m od luke Maltezana.
Do plaže je lako doći posle kraćeg pešačenja po zemljanoj stazi. Automobil je potrebno parkirati na kraju plaže Maltezana (postoji odgovarajuća tabla sa desne strane kada se gleda prema moru) i krenuti stazom uzbrdo. Uskoro se stiže na plažu prilično malih dimenzija. Ako se želi posetiti ova plaža trebalo bi imati u vidu činjenicu da je tokom letnjih meseci velika gužva još od ranih jutarnjih sati. Dakle, planirati posetu u skladu sa tim! Plaža je zbog lokacije zaštićena od loših vremenskih uslova. Meštani imaju običaj da kažu: “kada je vetrovito, idite u Blue Harbour!”.
Plakes:
Lokacija: 8 km severoistočno od Chore.
Opis: Plakes zapravo nije plaža, već su to morske stene, odakle ljudi skaču u vodu.
Plakes nije plaža u klasičnom smislu, već pre bi se reklo mala stenovita uvala sa kristalno čistom vodom i oštrim stenama. Poznata je po divljem pejzažu i predstavlja savršeno mesto za beg iz vreve Chore.
Plaža je idealna za ljubitelje prirode i sve one koji žele da iskuse samoću koju ovo ostrvo može da ponudi. Pristup plaži je veoma težak zbog oštrih stena, ali je vredno truda.
Plaža Plakes se nalazi blizu aerodroma i oko kilometar pre naselja Maltezana. Nalazi se lako, jer postoji relevantan znak koji upućuje na plažu. Tu je i lokalno autobusko stajalište na glavnom putu.
Da bi se došlo do plaže, krene se laganom stazom nizbrdo. Zatim se može birati između šljunkovite plaže sa desne strane i plaže Plakes sa leve strane.
Ko voli da roni trebalo bi da ponese naočare, plaža Plakes nudi podvodni praznik za oči!
Plaža je zaštićena od severnih letnjih vetrova, što je čini “sigurnim plivačkim skloništem” tokom teških – sa aspekta vremena – dana avgusta. Trebalo bi napomenuti da Plakes nije uređena plaža.
Steno:
Lokacija: 7 km severoistočno od Chore.
Opis: Plaža Steno se nalazi u centru Astipalaje, na uskom pojasu zemlje koji spaja zapadni i istočni deo ostrva.
Plaža je idealna za malu decu jer je jedna od najplićih na ostrvu. Pored toga, to je uređena plaža. Dakle, mogu se naći lepe i udobne ležaljke i kantina ukoliko je potrebno da se nešto popije ili pojede.
Jedan deo plaže je prekriven travom ostavljajući posetiocima dovoljno prostora da polože svoje peškire i uživaju u suncu. Tu je i autobuska stanica u slučaju da se koristi lokalni javni prevoz.
Pored plaže Steno, postoji i plaža Mikro Steno.
Pre nego što se dođe do plaže Steno, na glavnom putu koji povezuje Choru sa naseljem Maltezana, nalazi se lepa mala plaža Mikro Steno. Na najužem mestu ostrva kada se dođe do crkvice, krene se putem koji sa desne strane vodi nizbrdo i posle otprilike 30 m stiže se na plažu Mikro Steno.
Plaža nije uređena plaža i nema pirodnog hlada.
Koutsomitis:
Lokacija: Na ostrvu Koutsomitis.
Opis: Područje između ostrvaca Koutsomitis i Tigani stvorilo je prelepi kanal sa kristalno čistom vodom kojim mogu proći samo mali čamci.
Ostrvce Koutsomitis i drugo ostrvce, Tigani, koje se nalazi u neposrednoj blizini, odlična su destinacija za jednodnevni izlet! Turistički brodići polaze iz luke Pera Yalos za ova ostrvca na dnevnoj bazi. Poseta ovim ostrvcima se može iskombinovati sa stajanjem na susednom takođe prelepom ostrvcu Kounoupes.
Prilaz ovim plažama moguć je samo čamcem. Turisti su otkrili da je fascinantno da skaču sa turističkih brodića u kristalno čistu vodu za kupanje blizu plaže Koutsomitis! Tu će posetioci videti zanimljivu drvenu konstrukciju, namenjenu kozama koje je lokalno stanovništvo ostavilo na ovom ostrvu. Prelazak na susedno ostrvce Tigani kroz kanal širine 100 m je nešto što se obavezno mora uraditi tokom boravka na Astipalaji! Posle toga se može opustiti na šljunkovitoj plaži i uživati u predivnom letnjem suncu!
Tigani, Koutsomitis i Kounoupes čine “egzotičnu zonu” Astipalaje! Na tom mestu se voda i prirodno okruženje razlikuje od onog na koje se nailazi na drugim plažama na ostrvu.
Kounoupes:
Lokacija: Na ostrvu Kounoupes.
Opis: Na ostrvu Kounoupes postoji divna “dupla” plaža; relativno uska traka šljunka i peska spaja dva dela ostrvca formirajući prelepu plažu sa kristalno čistom vodom, stvarajući utisak plitkog bazena!
Plaža koja izuzetno liči na poznatu plažu Kolona, koja se nalazi na ostrvu Kitnos.
Pristup plaži moguć je samo čamcem. Ko nemate sopstveni čamac ili jahtu, može otići do luke Pera Yalos i organizovati prevoz sa nekim od turističkih agenata koji imaju turističke brodove. Svakog jutra ovi brodići polaze iz luke Pera Yalos do udaljenih plaža na ostrvu, koliko vremenske prilike to dozvoljavaju. Jedan od itinerera obuhvata posetu ostrvcima Kounoupes i Koutsomitis. Ko ima sreće da poseduje brod može da uživa u poseti tim ostrvcima koliko god želi, jer – nažalost – izleti sa turističkim brodićima ne traju dugo. Dakle, plaža ostaje mirna i ne mnogo posećena tokom većeg dela dana.
Ostrvce Kounoupes ima egzotičan karakter; ono je nešto sasvim drugačije i jedinstveno i velika greška bi bila da se ne poseti tokom boravka na ostrvu Astipalaja!