Površina: 14,83 km2

Dužina obale: 44,1 km

Koeficijent razuđenosti: 3,23

Najviši vrh: Gubavac (174 m)

Broj stanovnika: –

Geografija

Žut je smešten između ostrva Kornat, odnosno Nacionalnog parka “Kornati” na jugozapadu i ostrva Pašman na severoistoku i kao i oni ima dinarski smer pružanja os severozapada ka jugoistoku. Ne pripada Nacionalnom parku “Kornati”. Od ostrva Kornat deli ga Žutski kanal, a njegov zapadni deo na rtu Bodovac udaljen je od rta Statival na Kornatu svega 700 m. Prema severozapadu leži istočni rt Dugog otoka, ostrvca Glamoč, Broskvenjak, Trimuli, a u produžetku Lavdara Mala i Vela. Na severoistoku ga Sitski kanal deli od ostrva Sita i njegovih ostrvaca. Jugoistočno se prostire Murtersko more, koje još zatvaraju ostrvo Kornat sa jugozapadne, a Vrgada i Murter sa severoistočne strane. Od jadranske pučine na jugoistoku ga dele Žirje i Kaprije.

U sklopu kornatskog arhipelaga Žut je uz Kornat površinom i dužinom obale najistaknutije ostrvo. Dug je 11,8 km. Na položaju između rta Strunac na “gornjoj” (severoistočnoj) strani ostrva i rta Tvrda na “donjoj” strani (jugozapadnoj) širok je 6,2 km, kod Stanova Papeži (Golubovac) 1400 m, a na Prislizi kod Pećine samo 300 m.

Žut je građen pretežno od krečnjaka. Gorska mkosa se proteže duž celog ostrva preko Tvrdomešnjaka (163 m), Travnja (156 m), najvišeg brda na ostrvu Gubavca (174 m), zatim preko Velog vrha (153 m), Lukovnjaka (146 m) i Murovnjaka (108 m) postepeno spušta, još se više spusti na jugoistočnom kraju ostrva preko Radovana (61 m) i Južnog vrha Radovana (46 m). Sa “gornje” strane jugoistočnog rta ostrva prema ostrvu Žutska Aba pojavljuje se dolomit u kome se nalazi jama sa živom bočatom vodom, zvana Pećina.

ACI marina u Žutskoj luci

Obala Žuta veoma je razuđena, pogotovo na severozapadnoj i severoistočnoj obali. Na severozapadnoj obali uvučena je u kopno uvala Pinizel, a sa gornje strane ostrva polazeći od severozapada prvo ide uvala Bizikovica, a neposredno u pravcu jugoistoka slede dve najveće žutske uvale. Prva je prostrna Žutska luka koju zatvaraju poluostrva Ražanj i Strunac, pred ulazom se nalazi ostrvce Maslinjak. U toj luci je sigurno sidrište za sve vrste brodova. U novije vreme, na položaju između uvala Podražanj i Golubovac, na zapadnom delu Žutske luke izgrađena je ACI marina sa 120 vezova. Druga luka je uvala Hiljača, koju sa severa zatvara rt Maslinovica, a sa severoistoka od bure zaklanjaju je ostrvca Gustac, Bisaga Vela i Mala, tako da je i u njoj sigurno sidrište za sve vrste brodova. Na njenoj obali uz more su četiri grupe “stanova” među kojima je najveća Pristanišće, koje leži u jugoistočnom delu uvale, i koje je ujedno iza Vrulja (o. Kornat) najveća grupa nastambi na celom kornatskom arhipelagu.

Od Pristanišća do jugoistočnog rta ostrva Žuta u dužini od 6 km obala je neznatno razuđena i nema skloništa za brodove osim u uvali Pečena, i to samo za dva manja broda. I donja obala je slabije razuđena, tako da od jugoistočnog rta Žuta pa do uvale Bodovca u dužini od 11 km nema skloništa za brodove, osim po jednog molića u uvalama Podmuravnjak i Veli Karan. U uvali Bodovac bnema nikakvog skloništa za brodove.

U pogledu speleoloških objekata, malih jama i pećina ima oko 20 uz one u kojima se nalazi bočata živa voda. Južno od Hiljače je mala pećina u kojoj su se za vreme II svetskog rata skrivale porodice koje je progonio okupator. Dok su se u njoj za vreme italijanske racije skrivale 3-4 osobe, italijanski vojnici su u jamu bacili bombu, te su neke ubili, a neke ranili. U predelu Pristanišća ima desetak takvih jama, u nekima su se tokom I svetskog rata sakrivali žutski pastiri rodom sa Murtera, koji su dezertirali iz austrougarske vojske. Žandarmerija ih je više puta tražila, ali bez uspeha.

Budući da je gotovo celo ostrvo građeno od krečnjaka, na njemu, kao i na većini malih jadranskih ostrva, nema izvorske vode. Povremeni stanovnici su od davnina u zemlji crvenici oblikovali male lokve da se u njima skuplja kišnica. Služile su za napanje stoke, ali i za potrebe ljudi. Vlasnici ostrva su uz svoje stanove podigli oko 60 manjih cisterni. Uvidevši koliku muku muče pastiri zemljoradnici na ovom ostrvu, Opština Tijesno podigla je oko 1955. godine u Hiljači oveću cisternu, koja nije pokrivena niti je ikada poslužila svojoj nameni.

Oko Žuta, osim neposredno uz obalu ostrva i ostrvaca, more je velikih dubina. Najveće dubine kanala povećavaju se od severozapada, gde iznose 60-70 m, prema jugoistoku, gde su 75-80 m.

Žut je poput ostalih kornatskih ostrva vekovnom sečom, krčenjem i palenjem znatno ogoljen, na njemu gotovo da i nema uobičajene sredozemne makije koja preovlađuje na većini jadranskih ostrva. Ipak na Žutu je savremena vegetacija, premda oskudna, nešto izraženija nego na ostalim ostrvima Kornata. Do ovakve devastacije biljnog pokrivača došlo je zbog stalnog paljenja, jer pastiri, da bi mogli dobiti svežu travu za svoja stada, svakih nekoliko godina pale pašnjake. Posledica ovakvog sitnostočarskog iskorišćavanja je intenzivna degradacija biljnog pokrivača hrasta crnike, koja se dogodila od XVII do polovine XX veka. Danas na Žutu postoje tek dve šumice koje su poslednji ostaci nekada bujnog rastinja kojima je nekada bio obrastao ceo Žut, i koje je najpre sečom smanjeno, a kasnije paljenjem pašnjaka potpuno iskorenjeno.

Istorija

O imenu ostrva sporadično je pisalo nekoliko autora. Tvrdnja da je ime ostrva slovenskog porekla i da potiče od prideva žut, nije prihvatljiva. Mnogo bliža istina je teorija da je imo dobilo po latinskog reči junctus u značenju privezan, blizak itd. Od XI veka u upotrebi su bili nazivi Xut, Iunctus, Zunchio, Zut, Xunchio, a današnje ime se pojavljuje 1780. godine.

Žut je ostrvo bez polja i većih obradivih površina i nikada nije imao stalno naselje, već donedavno samo “stanove” za pastire (a dans i vikendice, marine i sl). Oni su u daljoj prošlosti raspolagali sa nekoliko pastirskih koliba i primitivnih torova, a obradive površine su im u blizini kućica neznatne. Žut je bio bar povremeno naseljen u vreme Liburna. Prvo do sada poznato spominjanje ostrva nalazi se u spisku zadarskih ostrva iz XI-XIV veka, a prvi podaci o ostrvu u prvoj polovini XV veka. Zadarski plemić Krešo Civaleli 1421. godine dao je Mletačkoj republici svoju kuću u Zadru u zamenu za ostrvo Žut. Porodica Civaleli bila je vlasnik ostrva sve do druge decenije XVIII veka. Već u prvoj godini Kiparskog rata (1570-1573) Žut je opusteo, ostao je bez pastira, stoke, loza i maslina, a to su mogle učiniti izbeglice iz nužde ili možda lični neprijatelji, koji su se u opštem ratnom metežu osvetili porodici Civaleli. Ostaje zagonetno da li su to mogli učiniti i pojedini pastiri, jer su članovi porodice Civaleli i sa pastirima imali sporove i vodili sudske parnice.

Prvo poznato spominjanje žutskog vinogradarstva, a ujedno i poljoprivrede, nalazi se u spisu iz 1596. godine, tj 23 godine posle Kiparskog rata. Posle smrti poslednjeg muškog člana zadarskih Civalelijevih, među naslednicima su se zaređale svađe i duge parnice. Imanje je prešlo na rodbinu po ženskoj liniji. Naslednici su iznajmili Žut seljacima iz Betine 1745. godine, a pet godina kasnije Murteranima. Posle 1767. godine nekoliko decenija nema podataka o Žutu, ali na katastarskom planu KO Sali iz 1824. godine kao vlasnici ostrva su upisani plemići iz Šibenika. Zbog malih prihoda i sve većeg broja zainteresovanih uskoro je vlasnik počeo sa prodajom, pa je 1885. godine Žut prodat murterskim porodicama. Nakon navedene kupovine, ostrvo Žut, do tada jedinstveni pašnjak sa malim obradivim posedima, deli se na desetak poseda odvojenih suhozidima, a kasnije se delenje nastavlja na nekoliko desetina parcela što bitno menja starija obeležja kultivisanog pejzaža.

Stanovništvo

Drevni stanovnici Žuta boravili su u suhozidnim kućicama pretežno u predelu Pinizelića, Bizikovice i Pod Ražanj, tj na severozapadnom delu ostrva, jer se tamo nalazilo nekoliko lokava i zaslanjenih (bočatih) voda, a voda je glavni preduslov ljudskih života. Boravili su podalje od mora zbog odbrane od gusara. Pastirska skloništa imali su i uzduž celog ostrva većinom zaklonjena u zavetrini brda. Pastirska tradicija od vremena Liburna i rimske uprave nastavlja se i u srednjem veku. Na katastarskom planu iz 1824. godine na Žutu su ubeležene samo četiri kućice. Primitivni pastirski kućerci nisu ubeleženi. Budući da je Žut sa severne strane veoma razuđen, a padine ostrvskog grebena su blaže, na toj strani se nalazila glavnina obrađenih površina. Tamo se od 95 kućica i 14 pristana, koliko ih je 1975. godine bilo na ostrvu, nalazilo 83 sa 11 malih pristaništa, a ostatak na drugoj, južnoj strani, strmijoj, manje razuđenoj i gotovo uopšte neobrađenoj strani. Glavnina kasnijih stanova podignuta je posle 1885. godine nakon što su Murterani kupili ostrvo i kada je počelo takmičenje ko će iskrčiti veću površinu i zasaditi što veći broj maslina, smokava i loza. Danas je većina ovih stanova osavremeljena i služi tek delom za sezonske radove u maslinama i za ribolov, a delom i za odmor članova porodice, kao i za iznajmljivanje turistima.

Prema nekim izvorima poslednji popis je zabeležio na Žutu četiri stalna stanovnika. U prethodnim popisima, gde su podaci za Žut prikazivani odvojeno, a ne zbirno za sve Kornate, rekordna je bila 1931. godina sa 98 stanovnika. Stanovnici su još popisani 1880. (6), 1900. (7) i 1910. godine (25).

Na brdu Grba, u septembru 2011. godine svečano je otvorena crkvica sv. Križa, čija je gradnja započeta pre II svetskog rata.

Privreda

Gotovo jedina grana privređivanja na Žutu ranijih vekova bilo je stočarstvo, a tek u XIX i XX veku zemljoradnja. 1551. godine zadarska plemićka porodica držala je tamo 500, a četiri godine kasnije 450 ovaca i koza. Slično je bilo i 1714. godine (550). Tokom Kiparskog rata sa Žuta je odneto 700 grla stoke, a ljudi sa brodova u tom ratu odneli su oko 500. Na ostrvu se nije držala krupna stoka. Iz iskaza pastira na ostrvu ima paše za oko 1000 ovaca. Danas Žut raspolaže sa 13,3 km2 pašnjačkih površina, što čini oko 90% površine ostrva. Kornatsko ovčarstvo je sada bitno smanjeno, praktično je na izdisaju, pa je već usledila regeneracija kornatske vegetacije.

Prema katastru iz 1824. godine na Žutu obrađene površine su bile na četiri položaja i to u trouglu između Strunca, Pristaništa i Polja. Na osnovu istog katastarskog plana cela kornatska grupa je imala 72,21 ha obrađene površine, a od toga je na Žut otpadalo 15% (11 ha). Nakon što su kupili ostrvo Žut,  novi su vlasnici počeli značajnije da krče nove površine, da sade lozu, masline i smokve, podizati kućice sa malim cisternama, pred njima graditi nova mala pristaništa, podizati međašne suhozidove podeljenih pašnjaka. Ni na jednom od kornatskih ostrva otkako je kupljen nije privedeno kulturi obradivih površina koliko na Žutu. Tako se u periodu 1824-1964 obradive površine su se povećale 10 puta, a u površini ostrva sa 0,74% dostigle su 7,62%. Zanimljivo da se filoksera, koja je 1901. godine zahvatila zadarska ostrva, pa i Kornate i Murter, nije pojavila na vinogradima ostrva Žuta.

Žutski akvatorijum je poput ostalih predela kornatskog arhipelaga srazmerno bogat ribom, a u prošlosti je bio još bogatiji. Najbolje lovište za malu plavu ribu je uvala Hiljača, a pogodna je i za zimski ribolov. Trebalo bi napomenuti da je Žut sa okolnim ostrvcima veoma prikladan za vađenje spužvi, posebno ostrvca Balabra, Sit, Glamoč (Glavoč) i Tovarnjak. Na ostrvu ima kamena visokog kvaliteta, što je logično, jer je Žut produžetak ostrva Lavdare, koje takođe obiluje kvalitetnim kamenom koji se koristio od rimskih vremena sve donedavno, a po kamenolomima je i dobio ime. Sa južne strane brda Travnja južno od pristaništa Golubovac sa zaseokom Papeži, otprilike na polovini padine brega, nalazi se kamenolom dug 150 m, a sa gornje strane brda Tvrdomešnjaka ispod samog vrha takođe kamenolom dug oko 50 m. Odatle se verovatno izvozio kamen u dalekoj prošlosti, možda i tokom rimske uprave, kada je bilo dovoljno robova Ilira za dovlačenje kamena sa te visine. O starosti kamenoloma govori i naziv Petrara (lat. petraria=kamenolom), a pod tim imenom su i danas poznati. Kamenolom se takođe nalazi i na ostrvcetu Gustac ispred uvale Hiljače, na samoj obali, odakle su u XIX i XX veku kamenoresci iz Kukljice odvozili suri tvrdi kamen za popločavanje zadarskih ulica. Kamen je vađen na još par mesta.

Saobraćaj

Na ostrvu nema puteva. Budući da je Žut posebno ranijih vekova, zbog neprekidnog paleža pašnjaka uglavnom bio bez makije, pastiri se nisu služili puteljcima, već su po tim golim površinama skakali od kamena na kamen, a jedini puteljak koji je zabeležen na katastarskom planu iz 1824. godine išao je od Donjeg Pinizelića, prolazio sredinom ostrva, zatim između Grbe i Polja, a završavao u Pristanišću. Ta kozja staza bio je jedini ostrvski puteljak, a služio je u prvom redu tokom letnjih meseci za napajanje stoke na Lokvi i u Donjem Pinizeliću. Danas su sve obrađene površine i sva mala pristaništa povezana sličnim puteljcima.

Uvale

Marina Žut

Veliki zaliv Luka Žut sastoji se od šest uvala koje su od severa prema jugu poređane sledećim redosledom: Podražanj, Golubovac, Žečnja Zmorašnja, Žečnja Južna, Staručica i Strunac.

Kako su Kornati nautički raj na Žutu se nalazi i marina sa oko 120 vezova. Stoga je ovo mesto idealno za sve koji na letovanje dolaze svojim ili iznajmljenim brodom, jer je more oko Žuta kao i ceo kornatski arhipelag najbolje mesto za sportove na vodi.

Marina se nalazi na severoistočnoj obali ostrva u zalivu Podražanj, koji je deo izduženog zaliva Žut. Kada duva jaka bura preporuka je da se plovilo veže na severnom kraku mola u marini, a u slučaju južnog vetra najbolje je vezati plovilo na južnom delu mola. Pošto su zalihe vode ograničene, moguće se opskrbiti samo najnužnijom količinom vode. U marini od sadržaja ima restoran “Žut”, recepcija, menjačnica, telefon, samoposluga, WC i tuš.

Restoran “Žut” nalazi se u ACI marini. Nudi morske i ostale specijalitete, kao i nadaleko poznata dalmatinska vina. Specijalitet kuće su riba forno i riblja plata (za dve ili više osoba), hobotnica i jagnjetina ispod peke (sača), plata Kornati (ramstek, ražnjić, ćuretina, pljeskavica, povrće i pomfrit) i jagnjeći but na žaru. Otvoren je od 1. aprila do 1. novembra.

Konoba “Sandra” nalazi se oko 300 m od ACI marine, a restoran “Fešta” je u produžetku, udaljen oko 600 m od ACI marine. “Sandra” je porodično vođen restoran, koji je otvoren 1996. godine. Kapacitet restorana je 120 mesta, a među gostima najviše ima Nemaca i Francuza.

Riblji restoran “Fešta” nalazi se u uvali Golubovac. Smešten je među maslinama starim više vekova, uz samu obalu uz koju je postavljeno privezište sa strujom i vodom.

U neposrednoj blizini nalazi se glamping resort “Fešta”. Reč glamping nastala je kombinacijom reči glamorous i camping i opisuje stil kampovanja sa sadržajima i, u nekim slučajevima, uslugama, koje nisu povezane sa “tradicionalnim” kampovanjem.

Glamping resort “Fešta”

Interijer restorana “Fešta” uređen je u stilu stare dalmatinske konobe kao zavičajna zbirka. U njemu su izloženi brojni ribarski i težački alati, pribor i nošnje. Restoran im i dve spoljne terase, otvoreni roštilj na drva, peć za hleb, akvarijum i privezište za 30 brodova koje je besplatno za goste restorana. Saradnja sa vrhunskim ribarima garantuje svakodnevno svežu ponudu ribe i školjki kao i različite mogućnosti pripreme.

Od nekadašnjeg manjeg, danas se razvio veliki restoran, sa manjom marinom. Imaju blizu 50 vezova, koji su opremljeni sa vodom i strujom. Pored restorana je uređena manja plaža, gde se može okupati u izuzetno čistoj vodi. Restoran je na samoj obali i ima prekrasan pogled na ceo zaliv i pristanište Žut.

Posluženje je na dve etaže. Prva se nalazi nešto niže, ali bliže moru, druga je na terasi, izdignuta iznad zaliva.

Hrana je zanimljiva. Pokušavaju i trude se da budu kreativni. Pošto je ponuda jela izuzetno bogata, u restoranu “Fešta” se dobro jede. Ponuda, naravno, zavisi od dnevnog ulova svežih morskih plodova.

Šef voli da se pohvali sa ponudom 13 različitih vrsta slatkiša. Treba napomenuti izuzetnu vinsku kartu i divan vinski podrum, tako da je u ponudi vino iz svih zemalja, što nema ni u jednom restoranu na Jadranu. Na usluzi je izuzetno prijatni sommelier, koji savetuje koje vino najbolje odgovara izbranoj hrani. Ljubitelji dobrog vina mogu u ovom restoranu provesti ceo odmor!

Konobari su ljubazni. O boravku i dobrom jelu brine se tim mladih ugostitelja.

Prilikom naručiva nja jela savetuje se oprez, pošto račun može biti prilično visok. Pravilnim izborom jela moguće je dobro jesti za umerenu cenu.

Dodatna opreznost potrebna je kada se želi natočiti voda u plovilo. U restoranu se pitka voda dobija desalinizacijom morske vode i cena je u skladu sa tim postupkom.

Žešnja (Žečnja)

Sidrište Žešnja nalazi se u zalivu ili luci Žut. Zaliv Žešnja je dobro zaštićen od svih vetrova sem od  bure, koja u zalivu uzrokuje visoke talase. Dno u sidrištu je peskovito, u sigurnim delovima je zaraslo sa travom. U zalivu ima veći broj manjih molova, koji su privatno vlasništvo i na njih nije dozvoljen vezati plovilo. Sidrenje je moguće na dubinama od 2 do 10 m. U slučaju da duva jaka bura najbolje je vezati plovilo u marini Žut ili se usidriti u krajnjem severozapadnom delu zaliva Žut, pored marine.

Strunac

Manja luka ili sidrište Strunac se nalazi na istoku ostrva Žut i omogućava vez 6-7 plovila. Sidrenje  je moguće tudi severoistočno od mola. Dno je peskovito i sidro dobro drži. Luka je dobro zaštićena od južnih vetrova i delimično od bure, dok maestral u luku donosi talase. U tom slučaju predlog je da se usidri u severnom delu luke Žut, ispred marine Žut. U luci se nalazi restoran “Bain”, koji ima svoje bove za vez.

Sidrište Hiljača se nalazi na istočnoj obali ostrva Žuta. Sastoji se od tri manje uvale koje su redom od severa prema jugu zovu Sabuni, Dragišina i Pristanišće. Sidrište od vetrova sa istočne strane štite ostrvca Gustac, Mala i Velika Bisaga. Zaliv je otvoren prema jugu, a vetar sa te strane donosi visoke talase. U slučaju juga predlaže se sidrenje u južnom delu zaliva Žut ili u marini Žut. Dno je peskovito i sidro dobro drži. Plovilo je takođe moguće vezati i na molove restorana, ali su oni prvenstveno namenjeni gostima restorana.

U uvali Sabuni nalazi se konoba “Zakan”. Jastog ili hlap koštaju 740 kn (100 €), riba I kategorije 540 € (73 €), riba II kategorije 420 kn (57 €), jadranska lignha 320 kn (43 €), jadranski škampi 490 kn (66 €), a jagnjetina ispod sača za 4 osobe je 780 kn (105 €).

U uvali Dragišina je konoba “Vison” (često pogrešno piše “Vision”). Otvorena je od 1. maja do 30. septembra.

Već je rečeno da je Pristanišće, koje leži u jugoistočnom delu uvale, iza Vrulja (o. Kornat) najveća grupa nastambi na celom kornatskom arhipelagu. U uvali Pristanišće je poznati restoran “Trabakul” (trabakul je tradicionalni jedrenjak na istočnoj obali Jadrana sa dva jarbola).

Na slici je račun iz restorana “Trabakul” na 1.555 kn (210 €). Najveći deo računa je za ribu kovač (poznata i pod nazivima šanpjer, sanpjer ili riba Sv. Petra), koja košta 500 kn/kg (68 €), vino “Kozlović malvazija” košta 260 kn (35 €), blitva na dalmatinski način 40 kn (5,4 €), palačinke i mineralna voda su 35 kn (4,7 €), a hleb je 10 kn (1,35 €).

Pristanišće

Deskomoda

Sidrište Deskomoda je na krajnjem južnom delu ostrva Žut. Zaliv je dobro zaštićen od severnih vetrova. Sidrenje je moguće na dubinama između 2 i 10 m. Dno je peskovito i sidro dobro drži.

Remetin

Sidrište Remetin nalazi se na jugozapadnoj obali ostrva Žuta. Vrlo dobro je zaštićeno od severnih i istočnih vetrova. Morsko dno je peskovito u sredini zaliva, dok je prema obali stenovito. U pesku sidro dobro drži. U zalivu nema nikakvih sadržaja.

Podmuravnjak

Sidrište Podmuravnjak nalazi se na zapadnoj obali Žuta. Zaliv je dobro zaštićen od severnih i istočnih vetrova. U slučaju kada duva jugo, može se usidriti sa severne strane rta Škrovada. Dno u zalivu je peskovito, pri obali je stenovito. Ispod morske površine ima dosta stena, koje se izdižu 1 m sa morskog dna i iznad njih je dubina mora samo 1-1,5 m. Iz tog razloga je potrebno sidrenje na pristojnom rastojanju od obale. U zalivu nema sadržaja, ali dalje od rta ima kuća na nekoliko mesta.

Kovačev stan

Kovačev stan je zaliv na zapadnoj obali Žuta, koji se sastoji pored navedene uvale i od uvala Male i Vele Karne. Dobro je zaštićen od severnih i istočnih vetrova. Sidrenje je moguće u jednom od tri kraka zaliva na dubinama između 2 i 20 m. U sredini pojedinačnih krakova zaliva na dnu je pesak, dok je na ostalim delovima stenovito. Na mestima gde je sloj peska dovoljno debeo, sidro dobro drži. Bliže obali, gde je sloj peska na stenama tanak, sidro kliže po steni i može brzo da popusti.

U istočnom delu zaliva je kuća, ispred koje je manji kameni mol, koji je pogodan da se pristane samo sa pomoćnim plovilom. Pomenuta kuća u uvali je u ponudi za najam. Kuća ima svoju plažu i rivu. Ispred kuće se nalazi terasa. Ostale važne sadržaje sačinjavaju: solarno svetlo, frižider na gas i velika cisterna sa pitkom vodom. Vlasnici kuće nude transfer i osiguravaju snabdevanje namirnicama sa kopna. Cena transfera gliserom u oba pravca iznosi 220€.

Jagodnja

Zaliv Jagodnja je na zapadnoj obali Žuta. Dobro je zaštićen od svih vetrova, sem od južnih. Dubina mora u zalivu je od 2 do 25 m. Udaljavanjem od obale dubina se naglo povećava. Dno je peskovito i na pojedinim mestima zaraslo sa morskom travom. Sidro u peskovitim delovima dobro drži, međutim prilikom sidrenja u travi potrebno je biti oprezan  i dobro proveriti da li je sidro prihvatilo. U zalivu nema sadržaja, a najbliža konoba je u zalivu Donji Statival na ostrvu Kornat, ali je udaljena preko 5 km.

Rončevo gnizdo

Sidrište Rončevo gnizdo je na zapadnoj obali Žuta. Zaliv je dobro zaštićen od svih vetrova, sem od južnih. Dno u zalivu je peskovito. Sidrenje je moguće na dubinama između 2 i 20 m. Dubina mora se brzo povećava, pa je potrebno pustiti dovoljnu dužinu lanca. U zalivu nema sadržaja.

Bliže obali dno je stenovito i stene se uzdižu 1 m iznad morskog dna. Ukoliko se sidri bliže obali, trebalo bi obratiti pažnju na dubinu.

Tvrda

Sidrište Tvrda je na zapadnoj obali Žuta. Zaliv je dobro zaštićen od severnih i istočnih vetrova. Sidrenje je moguće na dubinama od 2 do 15 m. Dno je peskovito prema obali, zatim stenovito. U pesku sidro dobro drži.

Bodovac

Sidrište Bodovac je na severozapadu Žuta. U zaliv se uplovljava iz jugoistočnog ili južnog pravca. Sidrenje je moguće na dubinama između 2 i 20 m. Dno je peskovito i na pojedinim mestima zaraslo sa travom. Sidro dobro drži. Zaliv je zaštićen od svih vetrova sem od južnih. U slučaju jakih severnih vetrova, oni se takođe osete u zalivu. Pevoj, koji spaja ostrvo Žut sa poluostrvom Pinizel je suviše nizak da bi zaštitio zaliv od severnih vetrova. Čak i u tom slučaju severni vetrovi ne uzrokuju visoke talase u zalivu. U zalivu nema sadržaja niti izgrađenih objekata.

Pinizel Donji

Sidrište Pinizel Donji je na severnoj obali ostrva Žut. Uvala Pinizel zaklonjena je od bure ostrvcetom Pinizelić. Dobro je sklonište i od ostalih vetrova, ali je opasno kod letnjih oluja. U zapadnom delu zaliva su postavljene bove za vez plovila. U istočnom delu zaliva moguće je sidrenje na dubinama između 2 i 6 m. Dno je peskovito i sidro dobro drži. Ispred konobe je pontonski mol, na koji se može vezati 5 do 6 plovila i namenjen je gostima konobe. U prolazu između Pinizelića i Žuta dubina mora je samo jedan metar! Sidrenje je zabranjeno od dela sidrišta u kome su postavljene bove do obale i 150 m od obale prema otvorenom moru!Ponudba

Bizikovica

Bizikovica je uvala na severnoj obali Žuta, između uvale Pinizel i luke Žut. Uvala je otvorena prema severu. U zalivu ima oko šest kuća, a pojedine se mogu iznajmiti.