Otprilike na sredini Egejskog mora, okruženo sebi sličnima, prostire se samo naizgled ogoljeno, ali veoma živo i koloritno ostrvo Tinos.
Tinos je idealan za opuštajući porodični odmor. Plaže su mirne i peščane, okružene brojnim turističkim sadržajima i smeštajnim kapacitetima. Tradicionalna sela nalaze se u unutrašnjosti ostrva i prava su turističa atrakcija zbog svoje lepote, živopisne arhitekture, zelenila i čistoće. Ističe se selo Pyrgos sa dugom tradicijom obrade mermera. Osim što mirno mesto za odmor, ostrvo ima poseban značaj za Grke, zbog crkve Panagia (Bogorodica), sa čudotvornom ikonom. Ova crkva prima hiljade hodočasnika tokom cele godine, a posebno 15. avgusta, povodom praznika Uspenja Presvete Bogorodice.
Tinos je generalno tiho ostrvo, i onaj ko reši da odmor provedete na njemu neće se pokajati!
Geografija
Tinos (grčki Τήνος) je jedno od najvećih ostrva Kiklada, udaljeno oko 120 km jugoistočno od Atine i oko 80 km od kopna (jugoistočna Atika). Postoje izvesna neslaganja oko površine ovog ostrva. Pojedini sajtovi ga smatraju trećim po veličini ostrvom Kiklada. Ipak, tačan podatak glasi da je Tinos za 1,7 km2 manji od Parosa, pa je samim tim sa 194,6 km2 površine četrvto po veličini ostrvo Kiklada.
Najbliže susedno ostrvo je Andros na svega 1,5 km ka severozapadu. 9 km jugoistočno od Tinosa nalazi se Mikonos, a 16 km jugozapadno je Siros. Tinos se prostire u pravcu severozapad – jugoistok. Dužina ostrva je 27 km, a najveća širina je 12 km.
Ostrvo je srednje razuđeno i planinsko u većem delu. Dužina obale je 114 km, a koeficijent razuđenosti je 2,31.
Od plaža Panormos i Kolimbithra na severnoj obali do plaža Kionia, Agios Ioannis Porto i Agios Sostis na južnoj obali, Tinos ima mnogo plaža. Plaže su zlatnožute sa izuzetno čistim morem. Poznate plaže su Pahia Ammos, Kolimbitra i Livada. Plaža Pahia Ammos (debeli pesak) je dobila svoje ime po krupnom pesku koji se nalazi na njoj. Plaža Livada je poznata po retkom crnom pesku i šljunku.
Tinos je prelepo ostrvo zahvaljujući neverovatnim kontrastima prirode – planine i more, divlje šume i plodna polja – i zbog te neobičnosti miljenik je mnogih putnika. Tsikinias je najviša planina na ostrvu sa 726 m visine i skriva neobično selo Livada. Planina Exobourgo je sasvim drugačija, i za razliku od zaobljenih kikladskih suseda, ima razuđen izgled, koji više odgovara Alpima. Između planina Tsikinias i Exobourgo leži plodna ravnica Falatados. Ovo područje je jedinstveno na ostrvu, kao relativno ravan teren sa nadmorskom visinom od ~ 300 m. Iz tog razloga je glavni kandidat za lokaciju još neizgrađenog aerodroma na ostrvu. Međutim, vetar meltemi i zabrinutost meštana sela u ravnici Falatados i sela Steni, zaustavili su projekat. Područje oko sela Volakas (ili Volax) je nadrealno i ima, najblaže rečeno, veoma neobičan pejzaž sa gigantskim gromadama, od kojih su neke veličine višespratnice. Selo Volakas nalazi se u centru ovog neverovatnog pejzaža. Na zapadu planine koje okružuju Pyrgos su bogate jednim od najlepših zelenih mramora u celoj Grčkoj.
Tinos spada u ostrva Kiklada koja nisu blizu kopnu i imaju nedostatak podzemne vode, što povezano sa sredozemnom klimom sa dugim, žarkim i sušnim letima i blagim i ne baš kišovitim zimama stvara velike teškoće meštanima. Biljni i životinjski svet su takođe osobeni za ovu klimu. Gajene kulture nalaze se po plodnijim i vlažnijim dolinama, a od gajenih kultura dominira maslina.
Exobourgo
Tinos je poznat po bogatom zemljištu u kojem se nalaze značajane količine granita i mermera. Po celom ostrvu meštani su napravili najneobičnije stvari od kamena. Sva brda su terase sa kamenim zidovima; svako malo selo je povezana sa susednim selima kamenim stazama između paralelnog niza kamenih zidova.
Danas Tinos ima nadimak ostrva Eola (drevni bog vetra) zbog stalnih vetrova koji duvaju tokom godine. Ostrvo je na udaru vetra etesian (poznat i kao meltemi). To je jak i suv severni vetar Egejskog mora, koji duva otprilike od sredine maja do sredine septembra. Vetar je najjači u popodnevnim satima i često se stišava noću, ali ponekad meltemi duva danima bez prestanka. Meltemi je opasan za mornare, jer se pojavljuje tokom vedrog vremena bez upozorenja i može da dostigne jačinu od 7-8 bofora.
Istorija
Za Tinos, kao i za celokupne Kiklade, neobično je važno razdoblje kasne praistorije, tzv. Kikladska civilizacija, zavisna i bliska Kritskoj. Iza Kikladske civilizacije su danas ostale brojne figurine-idoli, vezane za zagrobni život. Tokom stare Grčke Tinos je bio jedan od malih polisa u veoma važnom delu Grčke.
Posle toga Tinosom je vladao stari Rim, a zatim i Vizantija. 1204. godine posle osvajanja Carigrada od strane Krstaša, Kikladi potpadaju pod vlast Mlečana, pod kojima ostaju vekovima, do 1715. godine, što je najduži period od svih kikladskih ostrva. Ovo je ostavilo posledice vidljive i dan-danas, jer pored pravoslavaca na ostrvu živi i rimokatoličko stanovništvo.
Mapa Tinosa iz 1597. godine
Novi gospodar postaje osmansko carstvo, ali svega oko 100 godina. Stanovništvo Tinosa nije bilo jače uključeno u Grčki ustanak dvadesetih godina XIX veka, ali je ostrvo odmah pripalo novoosnovanoj Grčkoj. Međutim, razvoj nove države nije sprečio iseljavanje mesnog stanovništva u XX veku. Poslednjih decenija ovo je zaustavljeno razvojem turizma.
Stanovništvo
Glavno stanovništvo na Tinosu su Grci. Posebnost ostrva je to da pored pravoslavaca na ostrvu živi i rimokatoličko grčko stanovništvo. Više od polovine stanovnika živi u glavnom mestu ostrva, gradu Tinosu. Poslednjih decenija došlo je do porasta stanovništva zahvaljujući razvoju ostrvske privrede.
Ima četrdesetak malih slikovitih mesta i više od 700 crkava i manastira.
Po lokalnom kriterijumu, sva naselja, osim Tinosa, su sela. Međutim, ona čine nešto više. Ono što se odmah može primetiti kada se vide s puta je plavo-bela kombinacija boja. Ova arhitektonska crta tipična je za sva ostrva koja pripadaju Kikladima. Ako se izdaleka posmatraju beli jednospratni objekti, plava stolarija na njima i lokalne crkvice, prva asocijacija koja pada na pamet je grčka zastava. I baš kao plavo-beli barjaci, ova naselja dižu se i vijore iznad sivo-smeđeg kamenitog ambijenta ostrva. Što im se više približava, postaju sve zanimljivija i prosto mame da se kroči u njihove uske, ali veoma prozračne ulice.
Kad se napokon nađe u njima, dobija se osjećaj da se zakoračilo u prošlost, jer život u ovim mestima nije poprimio one loše strane savremene svakodnevice. Meštani su znali kako da sačuvaju mir, skladne kombinacije boja i lagodan tempo življenja. To je glavni adut kojim privlače turiste, ali, opet, ne dozvoljavaju da im te vrednosti iko od njih naruši, jer znaju da one nemaju cenu.
Kao najkarakterističniji predstavnici ovih naselja izdvajaju se Isternija, Triandaros, Skalades, a naročito Volakas i nezaboravni Pirgos (slika na prethodnoj strani), koji je smešten na severozapadu ostrva. Ako se želi posetiti nezvanični muzej arhitekture Kiklada na otvorenom, ovo mesto se s potpunim pravom može nazvati tako.
Tu su sve građevine pod zaštitom države i za najmanje sanacije potrebno je odobrenje Ministarstva kulture. To nikako nije slučajno, jer čitavo selo predstavlja skladno i suncem osvetljeno remek-delo kroz koje su vode njegove žile kucavice, uličice koje meštani nazivaju kalderimi. Mermer je omiljeni materijal i nalazi se gde god da se pogleda, zato u Pirgosu postoje mnoge zanatske radionice za njegovu obradu. Tu se mogu pronaći unikatni, odlično zamišljeni, još bolje izrađeni, ali za naš standard prilično skupi suveniri.
Poslednji popis iz 2011. godine zabeležio je na Tinosu 8.636 stanovnika. Među ostrvima Kiklada Tinos po broju stanovnika zauzima sedmo, a po gustina stanovnika (44 stanovnika/km2) šesto mesto. Stanovnici su popisani u čak 59 naselja, ali u samo devet naselja broj stanovnika je veći od sto! Razlog verovatno leži u činjenici da u gradu Tinosu (ili Chori) živi 55% ostrvskog stanovništva, odnosno njih 4.762 stanovnika, a preostalih nešto manje od 4.000 stanovnika raspoređeno je u 58 sela. Sledeća na listi je Agia Varvara sa 13 puta manje stanovnika od glavnog grada (357), a više od 100 stanovnika imaju još samo Pirgos (Panormos) 336, Steni 295, Falatados 226, Kalloni i Laouti po 201, Komi 188 i Kionia 146. Mirsini i Ysternia imaju 99 stanovnika.
Privreda
Privreda Tinosa se zasniva na turizmu i pomorstvu, a manje na tradicinalnoj poljoprivredi (južno voće, vinova loza, masline).
Za Tinos je vezan jedan poseban vid turizma – verski ili hodočasnički turizam, jer se na ostrvu nalazi veoma poznata crkva Panagija Evangelista, posvećena Bogorodici, čiji se kult veoma poštuje u Grčkoj. Za vreme hodošačća poklonici olaze na kolenima do crkve stazom dugom 800 m u znak poniznosti.
Poslije uživanja u blagodetima mora, sunca i vjetra na red dolazi veoma bogata grčka kuhinja. Ono što se može reći o specijalitetima je da se ne razlikuju mnogo od naših jela, s tim, naravno, da su neizbežni mediteranski dodaci hrani poput origana, bosiljka i kaparija. Za svako glavno jelo na ovom ostrvu obavezno su vezani grčka salata ili tzatziki kojima se dopunjavaju mesom bogati ručkovi i večere, a sve to se zaliva izvanrednim lokalnim belim vinom. Nakon ovoga uz kafu se gricka lokum, čija proizvodnja na Tinosu ima viševekovnu tradiciju. Ovakvo gurmansko uživanje nalazi se u autentičnim tavernama, gde goste ljubazno dočekuju i posle odlične hrane i pića još ljubaznije ispraćaju tonovima buzukuja i baglamasa, koji uvek veseli Grci odmila zovu i baglamadaki.
Saobraćaj
Do Tinosa je moguće stići mnogobrojnim redovnim trajektnim linijama, kojima je spojen sa kopnenim delom zemlje. Iako nije toliko popularno odredište kao, recimo, Andros, Mikonos ili Santorini, koji takođe pripadaju Kikladima, grčki, ali i strani turisti rado ga biraju za mesto gde će provesti dane odmora.
Tinos ima tri luke, jednu za brze putničke brodove i dve za trajekte i brze brodove koji prevoze putnike i vozila do drugih luka, uključujući Mikonos (35 minuta), Pirej, Rafinu, Andros i Siros.
Ukoliko se izabere dolazak na Tinos na klasičnom trajektu putovanje će trajati 4,5 do 7 sati, dok se sa brzim trajektima putovanje traje 2,5-3,5 sata u zavisnosti od broja usputnih luka.
Trajekti iz Pireja do Tinosa saobraćaju svakoga dana tokom cele godine. Leti se broj polazaka povećava. Nekoliko trajektnih linija koje saobraćaju do Tinosa:
1. Pirej – Siros – Tinos – Mikonos
2. Rafina – Andros – Tinos
3. Rafina – Andros – Tinos – Mikonos
4. Rafina – Andros – Tinos – Mikonos – Paros
5. Paros – Naksos – Mikonos – Tinos – Andros – Rafina
Blizu plaže Aghios Fokas nalezi se heliodrom, oko 2 km od grada Tinoisa.
Redovne autobuske linije povezuju grad Tinos sa ostalim selima na ostrvu.
Znamenitosti
Verski turizam:
Ostrvo Tinos je poznato svegrčko svetilište, vernici ga još i nazivaju ostrvom Presvete Bogorodice. Već pri iskrcavanju sa broda pažnju privlači visoki zvonik crkve Svesveta sa Tinosa. U ovoj crkvi smeštena je čudotvorna ikona Blagovesti na grčkom Megaloharis ili Velika radost, i svojom svetošću privlači poklonike sa svih strana sveta.
Ova ikona je dugo godina bila zakopana u bašti nekog pobožnog meštanina, pronalazak ikone dogodio se posle viđenja u snu jedne monahinje.
Na praznik Sveta Tri jerarha, seljani su kopajući našli ikonu. Posle pronalaska ikone, verni narod Tinosa nad jednim celebnim izvorom počeo je da gradi Hram posvećen Blagovestima.
Na dan kada se proslavljaju Blagovesti i na dan Uspenja Presvete Bogorodice (15. avgust), ostrvo poseti na desetine hiljada ljudi. U toku Velikogospojinskog posta u ovom hramu posle svakodnevne liturgije, služi se moleban Presvetoj Bogorodici. Na sam dan Uspenja Presvete Bogorodice, ikona se uz velike počasti u litiji pronosi kroz grad.
Nekoliko dana pred ove zavetne praznike, iz svih krajeva Grčke, brodovima pristižu hodočasnici. Na ostrvo dolaze raznoliki ljudi, verni i maloverni, zdravi i bolesni, stari i mladi i sa molitvom u srcu ili na usnama i sa svećom od preko dva metra u rukama strmom ulicom penju se ka manastiru.
Manastirska crkva udaljena je od pristaništa oko 800 m i nalazi se na vrhu ostrva. Do nje se dolazi širokom strmom ulicom koja sa desne strane ima izdvojenu stazu. Na toj stazi, verujući narod se zavetno, na kolenima i sa upaljenom svećom u rukama, penje ka crkvi.
Na ikoni Blagovesti, Velika radost prikazan je Arhangel Gavrilo kako prinosi Bogorodici beli ljiljan, simbol čistote i blagosti. Ikona je smeštena na tron, optočena je srebrom i dragim kamenjem i simbolično ukrašena i okružena velikim brojem cvetova belog ljiljana.
Veliki broj vernika pronašao je utehu pored ove ikone. Pred ovom ikonom stajali su tražeći pomoć bolesni, slepi, hromi, besplodni.
Okićena je zlatnim nakitom, kojim su verujući darivali ikonu kao zalog iscelenja.
U crkvi pažnju privlači i jedno srebrno stablo pomorandže sa plodovima.
Priča je o jednom bogatom Grku koji je živeo u Americi i koji je vremenom izgubio vid. Dugo se molio ikoni Bogorodice Megaloharis, zavetujući se da će, ako mu Presveta vrati vid, pokloniti hramu na Tinosu, prvo što ugleda. Presveta Bogorodica mu je uslišila molitve, progledao je i prvo što je ugledao bile su pomorandže. On je svoj zavet ispunio i poklonio manastiru srebrno drvo pomorandže.
Muzej Yannoulisa Chalepasa:
Zbog okruženosti mermerom nekako je logično da iz Pirgosa potiče Yannoulis Chalepas (1851-1938), jedan od najpoznatijih vajara Grčke. Njegova rodna kuća pretvorena je u muzej i u njoj se pored izvanrednih radova i ateljea, vidi šta u stvari znači jednostavna, ali potpuno funkcionalna tipična kikladska kuća iz druge polovine XIX veka. Na slici je jedno od najpoznatijih dela Chalepasa, Žena koja spava, a nalazi se na Prvom atinskom groblju.
Neobično ukrašeni golubarnici su još jedna od specifičnosti ovog ostrva.
PLAŽE
Na grčkom sajtu o Tinosu taksativno se navodi 41 plaža na ostrvu, pri čemu je 20 na južnoj i jugozapadnoj obali (od plaže Vathi do plaže Agios Fokas), 8 na jugoistočnoj (od plaže Agios Dimitrios do plaže Agios Sostis), a 13 na severnoj i severoistočnoj obali (od plaže Malli do plaže Livada). Praktično su sve te plaže prikazane na karti niže.
Generalno plaže na jugu su popularnije i uređenije sa hotelima, tavernama i kafićima, dok su plaže na severu izolovane i više pod uticajem vetra.
Ko se nađe na ovom ostrvu, a ljubitelj je peščanih plaža te savršeno čistog i uz to prilično toplog Egejskog mora, biće u problemu. Zašto? Zato što svaka od bezbrojnih plaža nudi sve to, pa je “težak zadatak” da se izabere samo jedna ili da se svaki dan poseti neka nova.
Za onoga ko ne želi da se zadrži samo na kupanju i sunčanju, postoji mogućnost iznajmljivanja ronilačke opreme ili upuštanja u avanturu jedrenja, za šta je vetar meltemi idealan.
Stavros:
Lokacija: 1300 m severozapadno od Chore.
Opis: Stavros je peščano-šljunkovita plaža blizu Chore, neposredno pre plaže Agios Markos.
Fotografije Stavrosa neodoljivo podsećaju na umetničke slike, sa zelenim liticama, kristalno plavom vodom i crkvicom Stavros koja kompletira pejzaž.
Većina posetilaca bira Stavros za popodnevno kupanje, jer je to prilika da se uživa u zalasku sunca, koji je zaista magičan. Tu su i male taverne koje služe sveže hobotnice i specijalitete sa plodovima mora.
Agios Markos Kionia:
Lokacija: 1,5 km severozapadno od Chore.
Opis: Agios Markos je mali zaliv smešten ispod velike stene na kojoj se nalazi bela crkvica u tradicionalnoj kikladskoj arhitekturi. Plaža ima veoma hladnu vodu, ali privlači mnoge posetioce zbog providnosti vode.
Agios Markos je savršen izbor za kupače koji ne vole peščane plaže, kao i u slučaju da se traži idealno mesto za kupanje kada duvaju jaki severni egejski vetrovi, jer svojim oblikom kreira zaklon i voda ostaje mirna.
Kionia:
Lokacija: 3 km severozapadno od Chore.
Opis: Kionia je popularno odmaralište u blizini Chore. Peščana plaža i mirna atmosfera privlače brojne posetioce.
Kionia je velika peščana plaža, koja na pojedinim mestima ima hladovinu lepog drveća. Na plaži ima različitih sadržaja za decu i odrasle, kao što su suncobrani, morski bicikli i jet ski.
Plaža leži ispred ruševina antičkog hrama Posejdona, boga mora, amfiteatra i drevnog groblja, i privlači veliki broj turista.
Naselje Kionia je među najpopularnijim destinacijama na Tinosu, sa brojnim hotelima, tavernama i barovima.
Agios Romanos:
Lokacija: 13 km severozapadno od Chore.
Opis: Agios Romanos je mirna plaža na jugozapadoj obali ostrva. Nekoliko ljupkih hotela i vikendica se smestilo oko plaže.
Agios Romanos je duga peščana plaža u turistički razvijenom naselju sa 29 stanovnika. Ima kristalno plavu vodu i meki pesak. Uz peščanu obalu dosta je stabala ispod čijih krošnji je prirodni hlada, a ugodne taverne samo su nekoliko metara dalje. Za jednu od taverni kažu da spada među najbolje na ostrvu, tako da posetioci ne moraju da brinu o hrani.
Sa plaže se pruža pogled na susedno ostrvo Siros.
Do plaže se može lako doći iz Chore novim asfaltnim putem. Postoji i put pored mora sa susedne plaže Kionia, ali on nije asfaltiran.
Apigania:
Lokacija: 500 m zapadno od plaže Agios Romanos.
Opis: Idući iz Agios Romanosa starim putem prema zapadu dolazi se do izolovane plaže Apigania.
Kantani:
Lokacija: 1 km zapadno od plaže Agios Romanos.
Opis: Peščana plaža sa kristalno čistom vodom.
Do ove plaže nema puta, čak ni staza. Potpuno je izolovana i idealna za one koji vole da uživaju u samoći. Ne bi trebalo zaboraviti da se sa sobom ponese hrana i piće.
Agios Petros:
Lokacija: 17 km severozapadno od Chore.
Opis: Agios Petros je mirna plaža sa belim peskom i kristalno čistom vodom u blizini sela Kardiani.
Plaža je prilično vetrovita, posebno u avgustu. Posetioci bi trebalo da ponesu hranu, vodu i suncobran. Agios Petros je idealna lokacija za piknik, pošto njegova smirenost i predivan pogled plene posetioce da na plaži ostanu satima.
Slikovita katolička kapela, sagrađena u XVI veku, nalazi se na steni iznad plaže.
Put do plaže nije asfaltiran, tačnije poslednja deonica od oko 1,7 km, od odvajanja od puta za Ormos Kardianis.
Kalivia:
Lokacija: 17 km severozapadno od Chore.
Opis: Kalivia je mali zaliv na severozapadnoj obali ostrva. Plaža nije uređena i predstavlja lepo mesto za opuštanje.
Kalivia je jedna od najlepših plaža na jugozapadnoj obali Tinosa. Do ovog prirodnog zaliva, koji je zaštićen od jakih letnjih vetrova, može se doći prilično lako od glavnog grada, a nalazi se neposredno pre zaliva Giannaki (ili Ormos Kardianis). Poslednje parče puta koji vodi direktno do plaže u dužini od oko 400 m nije asfaltirano, ali je pogled sa puta na plažu zaista veličanstven.
Duga peščana plaža i čisto dno impresioniraju svakog posetioca. Na peščanoj plaži ima dosta drveća koje nude prirodni hlad. Ova mirna plaža je popularna među porodicama i ljudima koji vole mir. U blizini plaže može se pronaći smeštaj.
Ormos Giannaki (Ormos Kardianis):
Lokacija: 18 km severozapadno od Chore.
Opis: Ormos Giannaki je velika uvala u kojoj se smestila uređena plaža sa ležaljkama i suncobranima. Ova plaža je lepo mesto za opuštanje.
Ormos Giannaki je divna plaža, odmah ispod sela Kardiani (73 stanovnika), koje se nalazi oko 1 km od mora. Naselje na obali mora zove se Ormos Kardianis i ima samo 14 stanovnika. Postoji stara strma staza koji povezuje selo Kardiani sa plažom. Kada se dolazi kolima koristi se isti put koji je opisan kod plaža Agios Petros i Kalivia. Za razliku od puteva do tih plaža, do ove plaže put je u celini asfaltiran.
Plaža se sastoji od peska i šljunka, a najviše je poznata po kristalno čistoj vodi. Sa nekoliko suncobrana i par taverni koje se nalaze u blizini, posetioci imaju priliku da uživaju u savršenom letnjem danu, a plaža je idealna za porodice. Sa plaže se pruža neverovatan pogled na susedno ostrvo Siros.
Isternia (Ysternia):
Lokacija: 23 km severozapadno od Chore.
Opis: Ysternia je mala i izolovana plaža, u zaštićenoj uvali okruženoj vikendicama.
Potpuno istovetno kao i kod opisa prethodne plaže i u ovom slučaju imamo naselje Ysternia na oko 1 km od obale i njegovu luku Ormos Ysternion (47 stanovnika). Iako je rastojanje vazdušnom linijom samo 1 km, putem to iznosi čitava 4 km, zbog brojnih serpentina koje potrebno savladati. Za ljubitelje pešačenja to je pogodna trasa. Selo Ysternia je jedinstveno i poseta selu je obavezna!
Prelepa uvala Ormos Ysternion ima divnu kristalnu vodu, mekani pesak i nešto malo šljunka. Sama plaža je malih dimenzija, dužine oko 100 m.
Zalazak sunca na ovoj plaži je fantastičan. Noću, kada je lepo vreme, sa plaže Ysternia pruža se predivan pogled na susedna ostrva.
U blizini plaže može se pronaći smeštaj, za one koji žele da uživaju u mirnom okruženju ovog skrovitog dela Tinosa. Na plaži su dve taverne i kafića.
Mali (Malli):
Lokacija: 31 km severozapadno od Chore.
Opis: Mali ili Malli je mirna plaža sa belim kamenčićima na severnoj obali ostrva.
Ova plaža je nedavno “otkrivena” zahvaljujući novom putu probijenom na severu Tinosa (put nije asfaltiran) i privlači plivače koji cene šljunak, mir i slikovitost. Veoma mali broj belih kuća, sve u tradicionalnoj kikladskoj arhitekturi, okružuje plažu i kompletira sliku mirnog raja.
Po poslednjem popisu Malli i susedni Koumelas su napuštena sela, bez ijednog stanovnika.
Panormos (Ormos Panormou):
Lokacija: 26 km severozapadno od Chore.
Opis: Panormos je divno primorsko selo na severozapadu ostrva. Ima peščanu plažu i živopisnu atmosferu.
Panormos je lepa peščana plaža u istoimenom selu, tačnije Ormos Panormou (92 stanovnika), koje je nekada bilo luka Tinosa. Zaliv ponekad može biti veoma vetrovit i zato je idealan za jedrenje na dasci.
Rochari (Rocharis):
Lokacija: 27 km severozapadno od Chore.
Opis: Rohari je najveća i najpopularnija plaža na području Panormos.
Rohari (5 stanovnika) je udaljen samo 1,5 km od živopisnog ribarskog sela Ormos Panormou. Na plaži postoji bar koji pruža od suncobrana i tuševa do osvežavajućih pića, kafe i grickalica. Prostrana peščana plaža je top destinacija za mlade.
Kolympithra (Kolymbithra, Kolimbithra):
Lokacija: 13 km severno od Chore.
Opis: Kolympithra je slikovita plaža koja privlači mnogo posetilaca. Njena kristalna voda okružena je predivnim zelenilom.
Plaža Kolymbithra nalazi se istoimenom selu (9 stanovnika) sa lepim zalivom. Postoje dve jednako lepe plaže dobro zaštićene od jakih vetrova. Obe plaže imaju jedinstveno okruženje, pogodno za kupanje i sunčanje. Pogled na ostrvce Drakonisi je sjajan.
Mala plaža (na slici u prvom planu) nudi mnoštvo sadržaja: suncobrani, toaleti, tuševi, teren za odbojku na pesku i zabava na vodi. Za ovaj deo Kolimbithre se slobodno može reći da ima kosmopolitski šarm i dobro je posećen. Na samoj plaži je kantina u kojoj se mogu kupiti grickalice i piće, a nešto dalje je lepa taverna sa nekim od najboljih domaćih specijaliteta. Takođe se mogu pronaći apartmani za najam.
Velika plaža je idealna za one koji žele da na miru uživaju u plivanju, daleko od gužve.
Kolimbithra je biotop retkih ptica i u blizini postoji malo jezero sa patkama i kornjačama.
Livada (Leivada):
Lokacija: 17 km severoistočno od Chore.
Opis: Livada je izolovana plaža na istočnoj obali ostrva. Divlja lepota prirode i tekuća voda zadivljuju posetioce.
Leivada (3 stanovnika) je najupečatljivija plaža Tinosa. Plaža je šljunkovita sa kristalno plavom dubokom vodom.
Mala i egzotična plaža je relativno lako dostupna. Direktno do plaže se dolazi putem iz naselja Steni, odakle je potrebno voziti oko 6,5 km u pravcu severoistoka. Asfaltni put se završava u selu Livada (tri stanovnika). Poslednja dva kilometra puta do plaže nisu asfaltirana i ta deonica nije u najboljem stanju, tako da dolazak putničkim vozilom može biti problematičan.
Divlji pejzaž čini ovu plažu jedinstvenom i jednom od najlepših lokacija na Tinosu. Okružena zelenim i belim stena, Livada nudi idilično okruženje za ljubitelje prirode i maksimalno uživanje u ronjenju u kristalnoj vodi. Na plaži nema sadržaja, tako da je cela oblast zadržala netaknuti karakter. Jedino se u blizini nalazi mala taverna. Livada će očarati posetioca divljom lepotom i mirnim okruženjem.
Plaža je okružena velikim stenama čudnih oblika sa brojnim rupama različitih veličina. Pojedine stene imaju oblike koje liče, naprimer, na čudovište ili krokodila, što se vidi na priloženim slikama.
Područje pored plaže je idealno za istraživanje, sa stablima hrasta, jezerom sa patkama i rečicom koja se uliva u more, što objašnjava zašto je voda na plaži Livada tako hladna.
Santa Margarita:
Lokacija: 15 km severoistočno od Chore.
Opis: Santa Margarita je izolovana peščana plaža, oko 5 km istočno od naselja Steni.
Plaža je dobila ime po istoimenoj katoličkoj crkvi, koja se nalazi na njenoj levoj strani. Potpuno je izolovana, tako da posetioci moraju sa sobom da ponesu potrebne namirnice kao što su voda i grickalice.
Santa Margarita, osim tirkizne vode, ima neobičnu morfologiju zbog velikih stena na jednoj i više manjih stena na drugoj strani plaže, dok je između njih zlatni pesak.
Poslednjih 3,5 km do plaže nije asfaltirano. Na slici se vide vozila parkirana pored plaže, što bi trebalo da znači da je put prohodan.
Lychnaftia (Lichnaftia):
Lokacija: 11 km istočno od Chore.
Opis: Lichnaftia je mala izolovana plaža na istočnoj obali Tinosa. Plaža nije uređena i ovo ruralno mesto je idealno za uživanje u potpunom miru.
Lichnaftia je lepa plaža u istoimenom malom selu (šest stanovnika). Do plaže se lako dolazi, pošto postoji asfaltni put iz sela Triandaros.
Voda je plava i kristalno čista, ali ono što zaista čini jedinstvenom je crno-beli šljunak razbacan po zlatnom pesku (na slici to uopšte ne izgleda tako).
Na plaži nema nikakvih sadržaja, ali mirno okruženje i predivna okolina predstavljaju apsolutni užitak za svakog posetioca. Plaža je prilično izolovana, zato je bolje poneti hranu i piće.
Na plaži Lichnaftia plavi horizont izgleda beskrajan. Stoga je to pravo mesto za romantične parove sa čudesnim pejzažom posebno tokom noći punog meseca.
Pachia Ammos:
Lokacija: 9 km istočno od Chore.
Opis: Pachia Ammos je lepa plaža u blizini naselja Agios Ioannis Porto. Plaža nije uređena i to je mirno mesto za kupanje.
Pachia Ammos je idilična plaža, 1,5 km južno od plaže Lichnaftia. Spada među najizolovanije i najegzotičnije plaže sa fantastičnim dinama od finog zlatnog peska, sličnim onima u pustinji, koje se završavaju u prelepom dubokom plavom moru. Područje je izazovno zbog netaknutog i mirnog okruženja. Posetioci vole ovu plažu zbog njene divlje ljepote i jedinstvene boje, tačnije debelog sloja zelenog peska, koji stvara iluziju trave, kada se plaža gleda iz daljine.
Na plaži nema nikakvih sadržaja ili bilo koje vrste smeštaja koji bi narušavali ovaj divni predeo. Posetioci moraju da ponesu sa sobom sve što je potrebno (voda, grickalice, suncobrani itd). To je savršeno mesto za one koji žele da provedu neko vreme u samoći.
Asfaltni put se završava otprilike 200 m od plaže, pa je potrebno prepešačiti preostalo rastojanje.
Agios Ioannis Porto (Ormos Agiou Ioanni):
Lokacija: 6 km istočno od Chore.
Opis: Agios Ioanis Porto spada među najpopularnija turistička mesta na ostrvu. Dugačka plaža i odličan smeštaj privlače brojne posetioce.
Prelepe prirodne karakteristike kao što su kristalno čisto more, mekani pesak i bujne zelene površine čine Agios Ioannis (50 stanovnika) jednom od dve najpopularnije plaže Tinosa. Činjenica da je ovo velika peščana plaža sa čistim plićakom, zaštićenoj od severnih vetrova, razlog je što se preporučuje porodicama sa malom decom i takođe objašnjava zašto je tu nekada bila luka Tinosa. Pored toga, posetioci imaju mogućnost da kupe grickalice, vodu i osvežavajuća pića u baru na plaži i biraju između suncobrana i stabala tamariske za hlad.
Živopisna kapela na levoj strani plaže je jedna od atrakcija Agios Ioannisa.
Laouti (Skylantari):
Lokacija: 6 km istočno od Chore.
Opis: Laouti ili Skylantari je produžetak peščane plaže Agios Sostis i ima providnu vodu i peščano morsko dno.
Plaža je bogata raznovrsnim sadržajima. Postoji ponuda zabave na vodi, dok na plaži ima suncobrana, taverni, kafića, a tu je i mini market. Stabla tamariske pružaju prirodnu svežinu i hlad.
Položaj plaže Laouti je takav da nije zaštićena od vetra i obično ima visokih talasa u avgustu.
Agios Sostis:
Lokacija: 5 km istočno od Chore.
Opis: Agios Sostis je letovalište blizu Chore. Plaža u naselju je uređena sa ležaljkama i suncobranima.
Agios Sostis (86 stanovnika) je jedna od najpopularnijih plaža na Tinosu sa neverovatno kristalnom plitkom vodom, mekim peskom i prekrasnim okruženjem sa drvećem koje pruža ugodan hlad. Plaža je apsolutno bezbedna za porodice sa decom. Na samoj plaži se nalazi bar, dok se do nekoliko taverni dolazi posle kraćeg pešačenja.
Na steni iznad plaže nalazi se istoimena crkvica, sagrađena u XIX veku.
Sa plaže se pruža predivan pogled na ostrvo Mikonos, posebno u periodu godine kada duvaju vetrovi koji očiste vazduh.
Agios Fokas:
Lokacija: 2 km istočno od Chore.
Opis: Agios Fokas je dugačka plaža sa peščanim i šljunkovitim delovima. Nalazi se u neposrednoj blizini Chore, što je čini veoma popularnom.
Agios Fokas (57 stanovnika) je najduža i jedna od najlepših plaža Tinosa. Plaža se proteže kilometrima od periferije glavnog grada do plaže Agios Sostis.
Agios Fokas je lepo mesto za kupanje zbog kristalne vode i peščanog morskog dna. Za one koji se kupaju blizu glavnog grada Agios Fokas pruža sve: suncobrani, kafići, restorani, sobe za najam, bar na plaži, zabava na vodi i kampovanje. Tu je i spasilački toranj za dodatnu zaštitu kupača.
Međutim, najveći deo plaže je potpuno prazan i netaknut sa borovima i stablima tamariske koji daju prirodni hlad. Plaža je pogodna za trčanje ili šetnju, jer se njenom kraju (na oko 1,5 km) nalazi drevna stena Vryokastros odakle je predivan pogled na ostrvo Delos.