Limnos je destinacija za miran odmor uz direktni kontakt sa netaknutom prirodom. Zaklonjeni zalivi, dugačke plaže i panorama vulkanskih stena, ukrašenih malim brdima i tradicionalnim selima sa jedinstvenim kamenim kućicama, odlika su ovog prelepog ostrva koje spokojno pluta na severu Egejskog mora.

Limnos nije komercijalizovana turistička destinacija. To znači da su na Limnosu cene smeštaja, pića i hrane pristupačnije u odnosu na ostala ostrva Egejskog mora. Drugim rečima, Limnos je savršeno mesto za one koji žele da letovanje provedu na peščanim plažama koje nisu prepune turista i buke. Takođe, ostrvo je savršeno za porodični odmor.

Geografija

Limnos ili Lemnos (grčki Λήμνος) je ostrvo u severnom delu Egejskog mora. Ostrvo ima najveću dužinu u pravcu jugozapad-severoistok od 41,5 km. U pravcu sever-jug najveća širina ostrva je 27 km, ali od severnog kraja zaliva Moudros do južnog kraja zaliva Pournos ima samo 3,6 km. Površina Limnosa je 476 km2, dužina obale je 260 km, a koeficijent razuđenosti 3,36 (najveći među severoistočnim egejskim ostrvima). Po površini Limnos zauzima deveto mesto među grčkim ostrvima, odmah iza Samosa, mada je po nekim podacima malo veći od Samosa. Zaliv Moudros je jedan od najvećih prirodnih zaliva u Grčkoj, uvučen je čak 13 km u kopno.

Najbliže grčko kopno je Atos, udaljen 57 km, a približno isto toliko (60 km) udaljeno je i kopno Turske. Nabliže ostrvo je turska Gökçeada (ranije poznato kao Imbroz ili Imvros) 21 km prema severoistoku. Od grčkih ostrva najbliži su Agios Efstratios 30 km prema jugu i Samotraki 41 km prema severu. Iz ovoga se može zaključiti da je Limnos prilično usamljen u Egejskom moru. Na 1,2 km od severne obala Limnosa je manje ostrvo Sergitsi, a takođe manje ostrvo Alogonisis se nalazi u zalivu Moudros.

Ostrvo je vulkanskog porekla. Uglavnom je ravno, ali je u zapadnom delu, pogotovo se to odnosi na severozapadni deo, planinsko. Najviši vrh je Skopia ili Vigla (470 m)

Klima je sredozemna. Zime su uglavnom blage, ali se ponekad javi i sneg. Jak vetar na ostrvu duva u avgustu i tokom zime. Temperature su obično 2 do 5 stepeni niže nego u Atini, posebno leti. Najniža zabeležena temperatura je -6°C, a najviša 39,4°C.

Naučnici Atinskog instituta za geodinamiku tvrde da se Limnos pomerio za pet centimetara u zemljotresu jačine 6,8 stepeni po Rihteru koji se dogodio 24. maja 2014. godine. Atinski naučnici su ovo, kako se navodi, saopštili nakon istraživanja i analize podataka sa GPS stanica. Epicentar zemljotresa je bio ispod morskog dna između ostrva Samotraki, Imbros i Limnos.

Prema tim analizama, ostrvo Limnos se pomerilo za pet centimetara u pravcu jugozapada.

U administrativno-političkom smislu Limnos pripada prefekturi Lezbos.

Plaža Evgati pod snegom

Istorija

Veruje se da ime Limnos potiče od Feničana, a znači bela boja. Taj naziv je potekao zbog toga što je Limnos pomalo lišen vegetacije za razliku od ostalih ostrva Egejskog mora. Nedostatak vegetacije u kombinaciji sa njegovim belim stenama, navelo je antičke mornare i marince da daju nadimak ostrvu “Bela stena”. Vremenom su iz upotrebe izbacili reč stena i ostrvo je postalo poznato pod nazivom Belo ostrvo ili danas Limnos.

U grčkoj mitologiji Limnos je bio povezan sa Hefestom (ili Vulkanom), bogom vatre, koji je imao svoju kovačnicu u severnom delu ostrva. Jedan drugi mit govori o takozvanom “Limnoskom zločinu” kada su žene ovog ostrva (za koje se tvrdi da su bile Amazonke) pobile sve muškarce na njemu, da bi mogle samostalno da vladaju. Kada su uvidele da im nedostaju muškarci za razmnožavanje, pa su zavele Argonaute.

Istorija Limnosa je izgubljena u magli vremena. Pretpostavlja se da je ostrvo prvobitno bilo naseljeno Tračanima. O ranoj istoriji naroda koji su živeli na Limnosu malo se zna. U jednom arheološkom iskopavanju dokazano je postojanje limnoskog jezika koji ima nekakve veze sa etrurskim jezikom. Najstariji grad u Evropi, Poliohni, nalazi se baš na Limnosu. Arheolozi su pronašli ostatke koji datiraju iz perioda 3000 godina pre nove ere. 800. godine p.n.e. Limnos su osvojili Grci, koje su nakon stotinak godina vladavine oterali Etrurci. Tek nakon osvajanja kojim je rukovodio Miltiades pred kraj VI veka p.n.e, Grci su zauzeli Limnos. Sa pojavom persijske imperije i grčko-persijskih ratova 500-449. godine p.n.e. Limnos se nalazio u vlasti Persije. Posle pobede Grka, Limnos je bio pod uticajem Atine. Limnos je često pominjan u Ilijadi, zbog toga što se nalazi veoma blizu Troje. Njegova geografska pozicija, i činjenica da se nalazi nadomak Crnog mora, načinilo je da Limnos postane cilj mnogih moćnih naroda i imperija kroz istoriju.

Tokom narednih 1000 godina na ostrvu nisu zabeležena značajnija događanja. Limnos je bio pod vlašću Spartanaca, zatim Makedonaca, a sa proširenjem Rimskog carstva nalazi se i pod Rimljanima. Približno u V veku sa propadanjem Rimskog carstva, ostrvo dolazi u posed Vizantije. U to vreme na ostrvu se gajila pšenica i Limnos je bio jedan od najvažnijih objekata carstva, kao žitnica i mesto gde su se čuvale zalihe.

Sledeća događanja su iz perioda od XIII do XV veka. Limnos pripada venecijancima (ili đenovljanima), koji utvrđuju ostrvo radi zaštite od gusara i Turaka. I pored toga, krajem XV veka ostrvo na nekoliko vekova dolazi pod vlast Otomanskog carstva. 1770. godine ruska flota je osvojila ostrvo. Oduševljeno grčko stanovništvo, izmučeno turskom vladavinom, u to vreme je čak razmišljalo da primi rusko državljanstvo. Ali kada su Rusi napustili ostrvo, na njega su se vratili Turci i surovo su se obračunali sa stanovnicima i sveštenicima, koji su izjavili lojalnost prema Rusima. Dugo čekano oslobođenje došlo je 1912. godine, kada ostrvo ulazi u sastav Grčke. Za vreme I svetskog rata na Limnosu je bio garnizon vojske Antante, kojim je komandovao Winston Churchill. U jesen 1920. godine na Limnos je stiglo preko 18.000 izbeglica sa Krima, kozaka iz Kubanja, koji su na ostrvu proveli nešto više od godinu dana, a zatim su se prebacili u Jugoslaviju, Bugarsku i druge zemlje sveta.

U II svetskom ratu Limnos su od 1941-1944. godine okupirali Nemci.

Stanovništvo

Na Limnosu je 2011. godine popisano skoro 17.000 stanovnika, tačnije 16.992. Glavno mesto i luka je Myrina (do 1950. nazivan Kastron) na zapadnoj obali sa 5.711 stanovnika, odnosno u njemu živi trećina ostrvskog stanovništva. Poseduje dobru luku i sedište je celokupne trgovine koja se obavlja sa matičnim kopnom. Drugo važno mesto je Moudros (974 stanovnika), koji se nalazi na istočnoj obali velikog zaliva u sredini ostrva. Ostala naselja, a ima ih ukupno 51, znatno su manja: Atsiki (848), Agios Dimitrios (812), Kontopoulion (623), Plati (603), Kontias (572), Kaspakas (525), Thanos (448), Nea Koutali (442), Panagia (381) itd.

Myrina

Privreda

U plodnim dolinama i pored obale gaje se pšenica, masline, južno voće i vinova loza, dok su na brdima dobri uslovi za gajenje ovaca. Limnos je poznat po snažnoj ekonomskoj tradiciji i proizvodnji feta sira i jogurta. Jedan od specijaliteta sa Limnosa je i sir kalithaki (mala korpa), vrsta belog sira, koja se suši u prirodi u malim pletenim korpicama. Isto tako i vrsta sira zvana melichloro (u prevodu –  mekani sir boje meda). Od voća i povrća na ostrvu se gaje bademi, smokve, dinje, lubenice, paradajz, bundeve i masline. Glavni usevi su pšenica, ječam i susam. Limnos takođe proizvodi verovatno najbolji med od majčine dušice na svetu, ali, kao što je slučaj sa većinom prirodnih proizvoda u Grčkoj, proizvodnja jedva da zadovoljava potrebe lokalnog stanovništva. Rasprostranjeno je gajenje muskatnog grožđa, od koga se dobija stono slatko belo vino zlatne boje i bogatog ukusa. Vinogradarstvo Limnosa bilo je poznato Homeru, koji spominje u Ilijadi kako je vino sa Limnosa oduševljavalo Ahajce tokom perioda Troje. Od tada, vino zajedno sa žitaricama ne prestaje da bude glavni proizvod ostrva. Antički stanovnici Hefaistije istakli su važnost lokalnog vina kroz iskovane boce, ponekad sa glavom Dionisa i ponekad kao gomilu grožđa urezanom na njihov novčić. Vinarija Savvoglou jedna je od glavnih vinarija na ostrvu i jedina specijalizovana za organska vina. Od 1985. godine u porastu je proizvodnja raznih vrsta vina i njihov kvalitet.

Pored toga razvijeni su ribolov i turizam. Postoji veliki broj kapaciteta, soba i hotela na ostrvu. Apartmani na Limnosu ili sobe se izdaju po veoma pristupačnim cenama i većina njih ima u sklopu kapaciteta i male kuhinje, savršeno prilagođene za ljude koji ne vole da jedu van smeštaja, ili koji ne žele sav svoj novac da potroše na letovanju u Grčkoj na raznorazne restorane. Tu su takođe na desetine, ako čak ne i stotine hotela, od kojih svako može pronaći ponešto za svoj ukus i budžet.

Saobraćaj

Na ostrvu se nalazi odličan aerodrom sa veoma dugačkom pistom. Limnos je povezan sa Atinom, Solunom i nekolicinom ostrva (Lezbos, Ikarija, Rodos, Hios i Krit). Takođe tu su avionske linije do ostrva od mnogih evropskih gradova, uključujući i Beograd (od 2016. godine). Air Serbia i grčka avio kompanija Astra Airlines imaju redovne avio linije koje lete do Limnosa.

Limnos je trajektnim linijama povezan sa sledećim lukama: Pirej (Atina), Lavrio, Agios Efstratios, Hios, Ikarija, Kavala, Lezbos, Mikonos, Patmos, Samos (Vathi, Karlovasi) i Siros. Glavna veza sa kopnom je preko Kavale. Trenutno na toj relaciji saobraća samo jedna kompanija, Hellenic Seaways. Trajekt saobraća, u principu, samo jednom dnevno, što je prilično veliki problem. Putovanje traje tri sata, karta za putnike je oko 17 €, a za automobil oko 50 €.

Na samom ostrvu lokalni autobusi saobraćaju do većine mesta i plaža, mada do pojedinih plaža se može doći i turističkim brodićima. Takođe je moguće iznajmiti (rentirati) automobil.

Ostrvo je prilično dobro pokriveno putnom mrežom, a dužina asfaltnih puteva iznosi oko 190 km.

Provincijski putevi povezuju glavni grad Myrinu sa svim naseljima na ostrvu. Kružni put oko Myrine počinje u luci i ukršta se sa provincijskim putem Myrina – Aerodrom na trećem kilometru.

Putevi do glavnih plaža i arheoloških nalazišta su asfaltirani, sa izuzetkom puta do Ifestije (Hephaestia). Asfaltnih puteva nema na poluostrvu Fakos.

Zemljani putevi do nalazišta i plaža su generalno u dobrom stanju. U letnjim mesecima vožnja tim putevima ne predstavlja nikakav problem, ali oprez je potreban zimi i tada je sigurno neophodno posedovati “terenac” da bi se stiglo do udaljenih područja.

Limnos na poštanskoj marki iz 1976. godine

Znamenitosti (Tamo-amo po Limnosu)

Limnos je impresivno vulkansko ostrvo na severoistoku Egejskog mora. Čudni geološki oblici, plaže sa zlatnim peskom, prekrasno more sa kristalnom vodom, značajni arheološki lokaliteti i tradicionalna sela, sigurno će očarati svakog posetioca ostrva.


Kratka šetnja kroz Myrinu

Glavni grad ostrva i ujedno glavna luka je Myrina. To je živopisno naselje sa tradicionalnim kućama, kaldrmisanim uličicama i impresivnim palatama. Trebalo bi prošetati glavnom ulicom sa prodavnicama, koja spaja tradicionalnu luku sa plažom Romaikos Gialos.

Zatim bi se trebalo popeti do tvrđave i diviti se jelenima koji su pronašli utočište unutar zidova tvrđave i predivnom pogledu na beskrajno Egejsko more.

Takođe se predlaže poseta Arheološkom muzeju, sa najvećom kolekcijom arheoloških nalaza, biblioteci Karatzadeios, katedrali i crkvi Svete Trojice sa dva veličanstvene kule.

Za kupanje su na raspolaganju divne plaže Myrine sa kristalnom vodom, a ručati se može u živopisnoj ribarskoj luci pored usidrenih brodova. Nekoliko kilometara van Myrine, na putu prema selu Kornos, nalaze se terme.

Jugozapadni Limnos

Severno od Myrine, na putu za selo Kaspakas, nalazi se plaža Avlonas, poznata po vulkanskim stenama koje dominiraju u moru na kraju plaže. Tu se može posetiti i hram Artemide, koji se nalazi u dvorištu hotela “Porto Palace”. Ukoliko je lepo vreme pruža se predivan pogled na planinu Athos!

Uskoro se stiže do sela Kaspakas. To je tradicionalno selo sa uskim uličicama i kamenim kućama. Na plaži Agios Ioannis sa kristalno čistim morem, blizu mora nalaze se taverna, kafić i nekoliko novih soba.

Tu se put završava i počinje planinski i surov deo severozapadnog Limnosa, planina Skopia sa dubokim kotlinama i neverovatnim plažama, što dovodi do poluostrva Mourtzouflou, komada stene spojenog sa ostrvom uskim pojasom peska.

Ukoliko se od Myrine krene prema jugu, nailazi se na sela Plati i Thanos sa predivnim plažama, brojnim hotelima i apartmanima, barovima na plaži i tavernama.

U produžetku puta stiže se do plaže Nevgati (Evgati ili Zemata) i sela Kontias, jednog od najlepših sela Limnosa poznatog po vetrenjačama (slika na naslovnoj strani). Veliko selo sa tradicionalnim zdanjima svedoči o prosperitetu koje je ranije imalo ovo naselje. U selu je veoma interesantna umetnička galerija Balkana. Izlagači crpe ideje sa samog ostrva i dolaze iz Grčke, Albanije, Makedonije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Turske, kao i iz ostalih balkanskih zemalja. Galerija se može pohvaliti jedinstvenom kolekcijom slika koje nisu samo sa Limnosa, već iz cele Grčke.

Iz sela Kontias može se spustiti do prirodne luke i plaže Diapori sa priobalnim tavernama i kafićima. Tu pristaju veliki i mali brodovi. Diapori je obavezna stanica pre odlaska na poluostrvo Fakos.  

Poluostrvo Fakos je dom divljih životinja, a pažljivi posetilac će pronaći zanimljive vulkanske stene i fosile drveća od pre 17-21 miliona godina!

Istočno od sela Kontias nalazi se prelepo selo Portianou (314 stanovnika), sa kamenim hramovima očuvanim do današnjih dana. Tu se nalazi i značajan muzej sa postavkom narodne tradicije iz te regije. Tokom Prvog svetskog rata u selu Portianou je boravio Winston Churchill (ukupno osam godina) i poveo je operaciju saveznika u osvajanje sela Kalliopi 1915. godine. U ovom selu je i groblje saveznika iz II svetskog rata. Ovde se može uživati u raznovrsnim ostrvskim sirevima na tradicionalnom seoskom trgu.

Ovaj deo Limnosa je veoma plodan, sa vodom i poljima i naravno brojnim selima: Agkariones (116 stanovnika), Pedino (14 stanovnika), Neo Pedino (161 stanovnik) i Kallithea (182 stanovnika). Malo izdvojena od ove grupe su sela Livadochori (237 stanovnika) i Nea Koutali, živopisno selo u kome posetioci mogu da obiđu galeriju sunđera i veoma interesantan Nautički muzej.

Povratak u Myrinu moguć je drugim putem kroz veliko selo Agios Dimitrios, poznato po proizvodnji čuvenog vina muskat. Nekoliko kilometara južno od ovog sela je brana sa veštačkim jezerom.

Crkva Agios Nikolaos  u zalivu Moudros


Severozapadni Limnos

Veći deo severozapadnog Limnosa nije dostupan automobilom, ali ima neke dobro skrivene tajne koje čekaju da budu otkrivene. Polazeći od Myrine ka istoku i posle Therma, sa toplim izvorima, dolazi se u kamenito planinsko selo Kornos (242 stanovnika). Iako se nalazi u blizini glavnog ostrvskog puta, Kornos je zadržao svoj karakter i stiče se utisak kao da se selo pojavilo iz dobrih starih grčkih filmova, sa uskim uličicama, kućama okrečenim u belo, nekoliko vila izgrađenih početkom prošlog veka i lepim trgom sa tri kafića.

Put se penje na planinu i dolazi se do sela Sardes (215 stanovnika), koje izgleda pusto, ali skriva tajne u svom podnožju. U bezbroju kanjona nalazi se skriveni raj sa potocima, jezerima sa patkama, topolama i čitavom šumom roze lijandera. Naredna sela do kojih vodi put su Dafni (158 stanovnika) i Katalakko (46 stanovnika), selo koje “visi” iznad kanjona. Ukoliko se produži pravo zemljanim putem stiže se do plaže Gomati, a ako se skrene levo posle 2 km nailazi se na jedinstveni fenomen u Grčkoj, na Pahies Ammoudies (debeli pesak), pustinju smeštenu u planinama. To je jedina pustinja u Evropi. Niko ne zna kako su se peščane dine stvorile na tom mestu, ali je vožnja džipom ka ovom odredištu prava avantura.

Centralni Limnos

U centralnom delu ostrva, udaljeno 22 km od Myrine, posle aerodroma, je Atsiki, jedno od najstarijih i najbogatijih sela Lemnosa. Selo je izgrađeno u  plodnoj i velikoj ravnici i ima najveće zvono na ostrvu u crkvi Svetog Đorđa.

Atsiki je bogat stočarskim proizvodima, žitaricama i vinovom lozom i ima aktivnu žensku zadrugu za proizvode od testa, koja posluje veoma uspešno poslednjih nekoliko godina. U ovoj oblasti je i jedna od retkih preostalih grčkih fabrika za proizvodnju sokova od lokalnog limuna i pomorandže. U blizini se nalaze plaže Agios Ermolaos i Pigadeli Bogorodice, sa prirodnim izvorima u sredini plaže.

Severnije se nalazi selo Propouli (52 stanovnika), a malo dalje se može posetiti jedinstveni geološki spomenik Faraklo, neverovatne lepote, stvorene tokom hiljada godina.

Južno od sela Atsiki su tri sela, Karpasi (181 stanovnik), Varos (189 stanovnika) i Lychna (110 stanovnika), malo selo koje je prema predanju dobilo ime zato što se svetla iz lampi stanovnika vide širom zaliva Moudros.

Severoistočni Limnos

Od sela Lychna počinje put prema selima severoistočnog dela Limnosa. Prvo od njih je Repanidi (260 stanovnika), od koga se put desno odvaja za Romanou (302 stanovnika), selo sagrađeno od kamenih blokova sa zdanjima iz XIX veka, lepim fontanama i crkvom Svetog Konstantina na seoskom trgu. Put koji se od sela Repanidi odvaja na levu stranu vodi do zaliva Bournia i sela Kotsinas (6 stanovnika), sa uskomešanom plažom idealnom za decu zbog plitke vode sa suncobranima i barom na plaži.

U živopisnoj luci Kotsinas su taverne sa ribom, uzom i dobrom hranom. Na brdu iznad mora nalazi se spomenik posvećen Marouli – legendi i simbolu slobode ostrva. U poslednjem trenutku pre pobede Turaka 1478. godine, mlada žena Maroula, videvši svog oca kako umire, uzima njegov mač i svojom svirepošću i duhovitošću oživljava moral i hrabrost svojih sunarodnika koji su se silno borili protiv neprijatelja i uspeli da ih potisnu. Statua pokazuje Maroulu kako drži mač u podignutoj ruci. Pored statue je i crkva ispod koje se nalazi katakomba, 57 kamenih stepenika (po drugim izvorima ima ih 64) vodi do izvora odakle su zamak Kastro snabdevali vodom u antičkom periodu. Sada se veruje da je voda sveta.

Nakon par kilometara stiže se u Kontopouli, jedno od najvećih i najbogatijih sela. Selo ima prelepi trg i crkve Ag. Demetrios i Ag. Anastasia. Pored centralnog trga su grnčarska i slikarska radionica. Samo 1 km udaljeno je selo Kalliopi, a još 2 km dalje je kosmopolitska plaža Keros, gde se zimi i leti okupljaju ljubitelje sportova na vodi i posebno surferi. Na plaži se nalazi škola gde početnike obučavaju profesionalni surferi.

U suprotnom pravcu od sela Kontopouli je arheološki lokalitet Hephaestia (Ifestos), gde je Hefest otkrio umetnost vatre i to je drugi po važnosti drevni grad Limnosa posle Myrine. Grad je bio spaljen od strane Persijanaca, ali su Atinjani kasnije obnovili njegove zidine i do srednjeg veka Ifestos je bio glavni grad Limnosa.

Na suprotnoj strani zaliva je grad ili svetilište Kaviri. Ovo mesto je prema legendi dobilo ime po čoveku Kaviri kod koga su odlazile neplodne devojke i nakon toga su ostajale u drugom stanju. Legenda kaže da je svako, ko je bio svedok i ko je pokušao da ispriča priču kako je Kaviri lečio neplodnost – umro. Lokalitet je otvoren svakog dana osim ponedeljka od 8:30 do15:00 h, ali tamo nema skoro ničega.

Ispod mesta Kaviria smeštena je Filoktetova pećina u koju su njegovi saputnici smestili Filokteta pošto ga je ujela zmija. Filoktet (Philoctetes) je bio sin kralja Peanta u Tesaliji i učesnik u Trojanskom ratu.

Ifestia (Hephastia)

Filoktetova pećina

Na ravnicama regiona postoje tri jezera Aliki, Asprolimni i Chortarolimni. Oni formiraju klaster plitkih jezera i zaštićeni su programom Natura 2000.

Jezera, osim tokom leta kada su suva, preostalih meseci goste ružičaste flamingose, galebove, čigre, pelikane, vodomare, čaplje i braon patke.

Put nastavlja ka severu i stiže se do poslednjih sela na severoistoku Limnosa: Agios Alexandros (napušteno selo), Panagia i Plaka (310 stanovnika). Jedan od najlepših svetionika u Grčkoj nalazi se na rtu Plaka.

Još jedna plaža koju vredi posetiti je plaža ispred sela Panagia, Petalidi, koja je prekrivena milionima školjki.

Jugoistočni Limnos

Na jugu ostrva nalazi se Moudros, druga po veličini luka nakon Myrine. To je predivno selo, sagrađeno na obroncima brda na kraju zaliva, koji je jedan od najvećih prirodnih luka u Grčkoj i važno morsko stanište velikog ekološkog značaja. Blizu plaže Moudros je trgovačka luka gde su lepi restorani i hoteli. Na severnoj obali Moudrosa nalaze se ruševine tvrđave. Znamenitosti su crkva Arhangela, britansko groblje koje se nalazi odmah na izlazu iz grada na putu za Roussopouli (na slici) i Crkva Blagovesti.

Primorski put vodi do prelepe plaže Agios Pavlos. U blizini Moudrosa su plaže Veliki i Mali (Mikro) Fanaraki i Chavouli.

Istočno od Moudrosa nalazi se selo Roussopouli (94 stanovnika), a tri kilometra južno je Kaminia (234 stanovnika), jedno od najstarijih naselja izgrađenih u blizini drevnog naselja Poliochni, najstarijeg neolitskog naselja u Evropi koje je ugledalo svetlost dana tokom četvrte decenije XX veka zahvaljujući Arheološkom društvu Italije. Poliochni je bilo sedište prve evropske civilizacije u III veku p.n.e. U arheološkom nalazištu ovog grada pronađeni su ostaci prvog parlamenta u Evropi. Poliochni je počeo kao malo neolitsko naselje i razvio se u uspešan grad sa proizvodnjom bakra.

Ovde bi trebalo posetiti plažu Makris Gialos južno od lokaliteta Poliochni. Od sela Kaminia i do kraja poluostrva, a to je rt Agia Irini, sreću se živopisna sela Agia Sofia (50 stanovnika), Fisini (57 stanovnika) i Skandali (85 stanovnika). Blizu naselja Agia Sofia, na vrhu brda, nalazi se tvrđava Skala, koja dominira u ovoj oblasti i kontroliše ceo jugoistočni Limnos. Kada se prođe Fisini, put produžava prema jugu i završava se kod crkve Agios Sozou, posvećene zaštitniku i pokrovitelju ostrva.

Skandali je najjužnije selo Limnosa. Tu vredi posetiti rt Agia Irini i plažu Louri.

Od sela Skandali do Moudrosa postoji put srednje prohodnosti (neasfaltiran) sa mnogim netaknutim plažama koje će sigurno fascinirati posetioce.

Crkva bez krova – Panagia Kakaviotissa

Ova predivna crkva je nazvana po planini Kakavos na kojoj se nalazi. Izgradilo ju je 1416. godine nekoliko monaha koji su pokušali da se sklone od Otomanske invazije. Jedinstvena je po tome što nema krov, a sagrađena je unutar pećine.

Do crkve se dolazi pešačenjem od oko 15 minuta stazom koja od glavnog puta vodi na vrh planine. Pejzaž i pogled sa vrha oduzimaju dah. Posetilac će se sigurno osetiti bliže Bogu.

PLAŽE

Limnos poseduje dosta uređenih plaža, na kojima se može uživati u zeleno-plavoj vodi Egejskog mora na najkomforniji i opuštajući način.

Myrina (Tourkikos Gialos):

Lokacija: Na pešačkoj udaljenosti od centra grada.

Opis: Plaža u Myrini ima peščane i šljunkovite delove. Okružena je lepim tavernama i  kafićima.

Myrina je plaža pored luke, veoma čista i dugačka sa mekim peskom i plitkom azurnom vodom, udaljena samo nekoliko koraka od centra grada. Plažu ulepšava prisustvo topola i platana (ne liči baš na mediteranski ambijent) koji rastu oko zaliva i pružaju lep hlad, a po nekim podacima ima i suncobrana. Standardni apartmani su dostupni na pešačkoj udaljenosti. Tu su i riblje taverne koje nude ukusna jela.

Drugi naziv za ovu plažu je Tourkikos Gialos (Turski zaliv), po imenu gradske četvrti.

Romaikos Gialos:

Lokacija: Na pešačkoj udaljenosti od centra grada.

Opis: Romaikos Gialos je popularna plaža blizu centra Myrine. Plaža je uređena sa ležaljkama, suncobranima i poinudom zabave na vodi.

Romaikos Gialos je jedna od glavnih plaža Myrine. Zapravo se nalazi u predgrađu Myrine, koje ima divne neoklasične kuće i uske ulice. Plaža nije mnogo dugačka, a u jednom njenom delu su postavljeni suncobrani i ležaljke. Obala je peščana, a voda je plitka.

Takođe postoji ponuda zabave na vodi. Pored toga tu su i drugi turistički sadržaji, kao što su  riblje taverne i hoteli na pešačkoj udaljenosti od plaže. Posetioci plaže imaju lep pogled na grad Myrinu i tvrđavu na vrhu brda.

Riha Nera:

Lokacija: 1,5 km severno od Myrine.

Opis:  Riha Nera spada među najlepše i najposećenije plaže Limnosa. Nalazi se u neposrednoj blizini glavnog grada i uređena je sa brojnim hotelima i ponudom zabave na vodi.

Plaža Riha Nera (plitka voda) je veoma blizu plaže Romaikos Gialos, od koje je razdvaja malo poluostrvo. To je kosmopolitska i jedna od najpopularnijih plaža Limnosa, na kojoj se može iznajmiti oprema za zabavu na vodi. 350 m plaže prepuno je ljudi svih uzrasta koji žele da uživaju u plitkoj vodi. Riha Nera je savršena za sve uzraste i idealna je za decu, opremljena sa suncobranima i ležaljkama. Na plaži se nalazi i bar gde se uz muziku može popiti hladno piće uz grickalice.

Severnije od ove plaže, takođe odvojena malim poluostrvom nalazi se još jedna plaža (ili je sastavni deo plaže Riha Nera), duga samo 100 m. Plaža se zove Akti Myrina.

Akti Myrina

Avlonas:

Lokacija: 3 km severno od Myrine.

Opis: Avlonas je uređena plaža sa suncobranima, ponudom sportskih aktivnosti i tavernama, zbog čega je prilično popularna.

Avlonas je jedna od najbližih plaža Myrini, lako dostupna čak i peške, budući da do plaže postoji asfaltni put. Smeštena je u prvom zalivu na koji se nailazi kada se iz Myrine krene prema severu.

Plaža je sasvim netaknuta sa nekolicinom sadržaja i poznata je po sitnom pesku i vodi kao ogledalu. Postoji teren za igre na plaži, dok je na južnom kraju plaže luksuzni hotel. Na ovom delu plaže nalaze se i tri vulkanska ostrvca koja su savršena lokacija za one koji uživaju u podvodnom ribolovu.

Dobro je posećena, a posebno od strane onih koji borave u glavnom gradu. Za ljubitelje zabave na vodi Avlonas je pravo mesto. Ostali mogu da uživaju na ležaljkama, ispijajući kafu i piće iz bara.

Agios Ioannis (Agios Giannis):

Lokacija: 7 km severno od Myrine.

Opis: Agios Ionnas je peščana plaža sa kristalnom vodom. Nije mnogo udaljena od Myrine, tako da je dobro posećena.

Plaža Agios Ioannis udaljena je oko 1 km od tradicionalnog sela Kaspakas. Okružena je velikim vulkanskim stenama (Tourkos). Prijatna taverna se nalazi na plaži i nudi svežu ribu i morske plodove.

Sa plitkom i kristalnom vodom, savršeno uređena plaža nagrađena je plavom zastavom i idealno je mesto za posmatranje zalaska sunca. Kafići i restorani poređani su duž obale.

Do plaže postoji asfaltni put.

Prassa:

Lokacija: 8 km severno od Myrine.

Opis: Myrina. Prassa je mala plaža između plaža Karvounolakkas i Agios Ioannis, severno od Myrine.

Prassa ima kristalno čistu vodu i sitan pesak pomešan sa šljunkom. Blizu je plaže Agios Ioannis, manjih je dimenzija, ali je jednako uređena. Prassa je još jedna plaža na zapadnoj obali ostrva sa zaprepašćujuće predivnim zalaskom sunca.

Usamljena pejzaž i zelena brda nude tih i miran krajolik.

Opština Limnos pobrinula se za suncobrane. Prodavnice na licu mesta obezbeđuju ne samo kafu i hranu, već takođe nude suncobrane i ležaljke. Na putu prema gradu nalaze se  tradicionalne taverne i ponuda smeštaja za sve mogućnosti.

Do plaže je lako doći automobilom ili motociklom asfaltnim putem.

Karvounolakas (Karnouvolakkas):

Lokacija: 10 km severno od Myrine.

Opis: Karvounolakas je zaliv sa mekim peskom, okružen niskom vegetacijom. Plaža nije uređena.

Šarm i lepota Kaspakasa skriveni su u jedinstvenim plažama, koje samo traže želju za istraživanjem i uživanjem u njima. Jedna od njih je i Karvounolakkas.

Karvounolakas je divna plaža na predivnoj lokaciji, udaljenoj samo desetak minuta vožnje od glavnog grada Limnosa. Na plaži nema turističkih sadržaja, ali su kristalno čista voda i očaravajuća pozadina dovoljna nagrada. Ovo je idealno mesto za potpunu privatnost i opuštanje, obdareno jedinstvenim prirodnim lepotama. Ko čezne za peskom, šljunkom ili liticama odabraće ovu plažu. Potrebno je poneti suncobran i, naravno, vodu za piće. Ko poseti ovu plažu zavoleće je i ponovo će se vratiti bez obzira na zemljani deo puta.

Do plaže se lako stiže automobilom ili motociklom od glavnog puta, uz napomenu do poslednji kilometar puta do plaže nije asfaltiran.

Gomati:

Lokacija: 20 km severoistočno od Myrine.

Opis: Gomati je izolovana plaža na severnoj obali ostrva, a izdvaja se po čudnoj geologiju.

Plaža Gomati smeštena je u zalivu par kilometara severno od sela Katalakko. Ova lepa plaža ima najduže peščane dine u Grčkoj i kristalnu vodu. Plitka voda kao da flertuje sa sunčevim zracima. Nekoliko metara dalje, u severnom delu plaže, malo ostrvo stvara jedinstveni spektakl. Kada duvaju povoljni lokalni vetrovi, Gomati je jedna od najboljih plaža za surfovanje. Tokom pauze između kupanja, vredi prošetati do dobro poznatih dina ostrva, udaljenih samo nekoliko metara od plaže.

Plaža Gomati dugačka je oko 1 km i na njoj je retko kada gužva. Tu su i bar na plaži, suncobrani i ležaljke. Pesak je mekan i idealan za decu.

Poslednja 2,5 km puta do plaže nije asfaltirano, ali je zemljani put dobrog kvaliteta. Kada se prođe odvajanje za Katalakko, asfaltni put se završava posle 650 m. Neposredno pre dolaska na plažu levo se odvaja put za pustinju.

Papias (Papia):

Lokacija: 21 km severoistočno od Myrine.

Opis: Papias je izolovana plaža i idealno mesto za uživanje u potpunoj privatnosti u opuštajućem okruženju.

Papias je slikovita uvala okružena sa nešto zelenila. To je i istorijsko područje, jer postoje ruševine iz srednjeg veka. Plaža je prilično mala (dužine oko 130 m), peščana je i sa kristalnom vodom, poznata kao odlična lokacija za ribolov i izolovano mesto, daleko od kosmopolitske gužve glavnog grada.

Plaža je okružena strmim liticama sa zelenilom i stvara idealno okruženje za opuštanje. Voda je čista, a uvala je zaštićena od vetrova. Područje ima mnogo podzemnih izvora sa hladnom vodom i potoci teku sve do plaže. U centru plaže postoji kiosk gde se mogu ostaviti stvari.

Međutim, doći do ove plaže nije lako. Postojeći put nije dobro održavan, ali prirodne lepote će sigurno nagraditi posetioce (po drugim izvorima zemljani put je u dobrom stanju). Kada se izađe iz sela Dafni prema selu Katalakko, posle otprilike 1 km desno se odvaja put za plažu Papias. Dužina zemljanog puta je blizu 6 km. Kako usput ima dosta račvanja, ukoliko put nije dobro obeležen, lako se može zalutati.

Agios Ermolaos:

Lokacija: 24 km severoistočno od Myrine.

Opis: Izolovana plaža Agios Ermolaos pruža idealno okruženje za opuštanje i potpunu privatnost.

Mirna plaža Agios Ermolaos poznat je po pejzažu od koga zastaje dah. Voda je bezbedna za decu. Na plaži nema turističkih sadržaja, kao što su suncobrani i ležaljke, tako da je potrebno poneti peškir. Takođe i sredstvo za sunčanje, pošto je plaža potpuno izložena suncu, bez drveća koja bi pružila hlad.

Zemljani put do plaže će se ispostaviti kao prednost, jer sprečava većinu ljudi da je poseti. Za one koji krenu u avanturu, međutim, izvesno je da će biti nagrađeni! Zbog providne vode, neugaženog elegantnog peska, ali i slatkog osećanja koje se nalazi ispod svega istraženog. Opština Limnos se pobrinula i izgradila nekoliko kioska. Onaj ko dolazi na plažu mora da ponese sve što će mu biti  potrebno tokom boravka na plaži.

Plaža je lako dostupna taksijem ili privatnim automobilom. Od naselja Atsiki plaža je udaljena četiri kilometra.

Kotsinas:

Lokacija: 24 km severoistočno od Myrine.

Opis: Plitka, azurna, čista i topla voda, pesak, ali i jednostavan pristup čine plažu Kotsinas izuzetno popularnom na ostrvu.

Kotsinas je omiljena plaža mnogim porodicama, uz surfere koji testiraju izdržljivost na relativno  ‘lakom’ moru.

Plaža je smeštena u zalivu Pournias, prilično zaštićenom od vetrova. Suncobrana i ležaljki ima u dovoljnom broju na plaži. Barovi na licu mesta osvežiće posetioca onim što želi. I u obližnjoj luci, restorani su spremni da ispune želje gostiju.

Saravari:

Lokacija: 36 km severoistočno od Myrine.

Opis: Plaža Saravari se nalazi između arheoloških lokaliteta Hephaestia i Kaveires.

Pogodan zemljani put vodi do peščane plaže Saravari sa plitkom vodom. To područje su u drevna vremena izabrali tadašnji stanovnici ostrva za stanovanje, verske obrede, zabavu i rituale. Ko zna šta bi oni mogli da ispričaju! Trebalo bi posetiti Saravari da se doživi jedinstvena energija oblasti i zbog kupanja tokom putovanja do arheoloških nalazišta.

Od puta Kontopouli – Panagia skrene se prema lokalitetu Kavirio. Nakon 700 m levo se odvaja zemljani put za Agios Theodoros. Posle prolaska kroz to selo na oko 700 m dolazi se do plaže Saravari.

Neftina:

Lokacija: 38 km sveroistočno od Myrine.

Opis: Neftina je mala i prilično izolovana plaža, zbog zemljanog puta i nedostatka turističkih sadržaja.

Neftina spada među najlepše plaže na ostrvu, a najbliže naselje je Agios Alexandros. Ova idilična destinacija je poznata po primamljivo tirkiznoj vodi i mekom pesku oivičenom vulkanskim stenama. Njen očaravajući ambijent i čista plitka voda čine idealno okruženje za decu. Zelena stabla jujube (čičimak, kineska urma) sa svojim crvenim plodovima, i potok koji lagano teče prema plaži upotpunjavaju ovaj prirodni krajolik. Dužina plaže je oko 600 m.

Posmatranje ptica, surfovanje, skijanje na vodi i izleti brodom su neke od mogućih aktivnosti na tom mestu. Južno od plaže nalazi se arheološki lokalitet Ifestia. Znamenita Filoktetova pećina na lokalitetu Kaveiria je blizu, a na tom mestu se može uživati u dugom ronjenju oko obližnjih stena. Takođe se mogu posetiti selo Kalliopi, poznato po konjskim trkama i ruševine svetilišta Kavirion u neposrednoj blizini plaže.

Od puta Kontopouli – Panagia skrene se prema lokalitetu Kavirio. Posle 1,8 km desno se odvaja zemljani put u dobrom stanju za plažu Neftina. Tim putem se vozi oko 2 km.

Zematas:

Lokacija: 43 km severoistočno od Myrine.

Opis: Zematas je dobro uređena plaža sa ležaljkama, suncobranima i ribljim tavernama. Vetar koji duva u ovoj oblasti je odličan za jedrenje na dasci i druge sportove na vodi.

Plaža Zematas udaljena je 4 km od naselja Panagia, sa kojim je spaja kvalitetan zemljani put. Zajedno sa plažom Agios Stefanos najudaljenija je od Myrine.

Od Myrine se prema ovoj plaži vozi obilaznicom prema severoistočnom regionu, a najvažnije naselje na putu do plaže Zematas je selo Kontopouli. Zematas je jedna od najizolovanijih i hipnotišućih plaža Limnosa i jedna je najpopularnijih plaža na ostrvu. Satima se može uživati u revitalizaciji i nesmetano se kupati na ovoj predivnoj plaži. Plaža ima zlatni, fini pesak (drugi kažu svilenkasti beli pesak), oivičen vulkanskim stenama. Plitko, zeleno-azurno more, odlično je za porodice sa malom decom. Dužina plaže je oko 350 m.

Razno drveće pruža hladovinu. Od turističkih sadržaja na plaži su suncobrani, ležaljke, potpuno opremljeni bar, tradicionalne taverne, zabava na vodi i teren za odbojku na pesku.

Posetioci će biti oduševljeni da posmatraju zadivljujući zalazak sunca, koji je sa plaže Zematas  jasno vidljiv.

Agios Stefanos:

Lokacija: 43 km severoistočno od Myrine.

Opis: Agios Stefanos je peščana plaža sa plitkom vodom, a nalazi se blizu luke Plaka.

Na plaži Agios Stefanos može se odmarati u senci drveća, a bar na plaži raspolaže sa suncobranima i ležaljkama. Željni sportskih aktivnosti imaju na raspolaganju teren za odbojku na pesku.

Do plaže Agios Stefanos lako se dolazi asfaltnim putem.

Keros:

Lokacija: 32 km istočno od Myrine.

Opis: Keros je velika plaža sa mekim peskom, koja se nalazi na istočnoj obali ostrva. Jak vetar čini ovu plažu idealnom za jedrenje na dasci i druge sportove na vodi.

Keros je plaža za mlade! To je beskrajna plaža sa mekim belim peskom, a odlikuje je prirodna lepota. Udaljena je oko dva kilometra od sela Kalliopi. Tirkizna i plitka voda čini je idealnom za dečju zabavu.

Keros je tirkizno parče raja i idealno mesto za razne sportove na vodi, kao što su jedrenje na dasci i kajtsurfing. To je, bez sumnje, dom surfera na Limnosu, obzirom da je plaža na udaru snažnih vetrova, koji nude najbolje uslove za ljubitelje tih sportova. Vetar počinje da duva rano prepodne i smiruje se kasno popodne.

Na plaži postoji centar u kome početnici mogu da uzmu časove obuke. Osim toga, može se iznajmiti kajak i provozati se morem. Igralište za odbojku na pesku zaokružuje sportsku ponudu plaže. Bar na plaži raspolaže sa suncobranima i ležaljkama, a tu su i suncobrani koje je postavila opština Limnos.

Zbog vetra i velike udaljenosti od glavnog grada, plaža Keros nije mnogo posećena. Postoji samo nekoliko mogućnosti za smeštaj iz razloga što područje predstavlja zaštićeni ekosistem. Pored obale ima nekoliko taverni.

Druga popularna lokacija za surfere na Limnosu je plaža Zematas.

Makris Gialos:

Lokacija: 33 km istočno od Myrine.

Opis: Makris Gialos je divna plaža blizu Moudrosa, drugog po veličini naselja na Limnosu. Ima meki pesak i kristalnu vodu.

Makris Gialos je, kao što joj ime kaže, beskrajna peščana plaža, udaljena 9 km od Moudrosa. Plaža ima kristalno čistu vodu i proteže se u dužini od oko dva kilometra.

Plaža je dobra za kupanje i idealna za surfere zbog stalnog vetra. Duž plaže ima zelenila, a Opština Limnos je opremila plažu suncobranima. Ko je u potrazi za prirodno mirnom lokacijom, daleko od opterećene atmosfere masovnog turizma, Makris Gialos predstavlja odličan izbor.

Posetioca će fascinirati ne samo pesak i voda, nego i lokacija. Makris Gialos se nalazi odmah pored značajnog arheološkog nalazišta Poliochni. Od nalazišta Poliochni zemljani put vodi direktno do plaže. Najbliža naselja su Roussopouli i Kaminia, ovo drugo udaljeno je od plaže oko 3 km.

Louri:

Lokacija: 40 km jugoistočno od Myrine.

Opis: Louri je mirna plaža koja je obično slabo posećena zbog velike udaljenosti od glavnih turističkih centara na Limnosu.

Louri je mirna i netaknuta plaža. Nalazi se blizu najjužnije tačke Limnosa, a udaljena je oko dva kilometra od naselja Skandali.

Louri je lepa peščana plaža sa kamenitim morskim dnom. Mesto je idealno za sunčanje i kupanje bez uobičajene turističke vreve. Na samoj plaži nema sadržaja kao što su ležaljke i suncobrani, a oblast je zadržala devičansku prirodu. Taverne i taksi se nalaze daleko od plaže.

Do plaže se stiže zemljanim putem iz naselja Skandali. Prateći putokaze stiže se do plaže retke lepote sa peskom, šljunkom i fantastično plavo-smaragdnom vodom.

Skidi:

Lokacija: 35 km istočno od Myrine.

Opis: Skidi je jedna u nizu izolovanih plaža blizu Moudrosa.

Elegantna i očaravajuća plaža Skidi spada među najmirnije plaže Limnosa. Dužina plaže je oko 300 m. Iako je mesto izolovano, do njega nije teško doći. Ukoliko se dolazi kolima, asfaltni put se završava u selu Agia Sofia, a zatim preostaje još oko tri kilometra zemljanog puta (na slici). Postoji mogućnost dolaska na plažu izletničkim brodićima.

Skidi raspolaže sa divnom zelenom vodom, dok je plaža prekrivena mekim peskom i šljunkom. Tu je i drveće na obali koje obezbeđuje hladovinu, gde se može smestiti i uživati u lepoti morskih talasa. Na samoj plaži nema mnogo sadržaja, a kafa se može popiti tek u u baru na plaži Parthenomitos, u neposrednoj blizini. Tačnije, ova plaža udaljena je vazdušnom linijom oko jedan kilometar u pravcu severozapada, ali je kolima to rastojanje oko 3,5 km.

Parthenomitos (Parthenomytos):

Lokacija: 33 km istočno od Myrine.

Opis: Da bi stiglo do plaže Parthenomytos potrebno je voziti lošim zemljanim putevima, ali je vredno truda. Mora se poneti sva neophodna oprema, jer je plaža bez ikakvih sadržaja.

Egzotična, neugažena i beskrajna…! Sve misli će biti daleko, pošto se na plaži oseća slobodno i opušteno. Pejzaž se apsorbuje, a snaga se podmlađuje. Parthenomytos plaža je, u čemu se većina ljudi slaže, jedna od najlepših na ostrvu. Dužina plaže je oko 650 m.

Postoje dva načina da se dođe do plaže Parthenomytos. Kolima se asfaltnim putem dođe do sela Agia Sofia. Odatle se zemljanim putem vozi 2,2 km i stiže se do raskrsnice na kojoj se pravo ide za plažu Skidi, a desno se skreće za plažu Parthenomytos. Nakon 1,9 km skreće se levo i do plaže se vozi još 550 m (dakle ukupno oko 4,7 km zemljanog puta). Ako se poseduje vozilo sa pogonom na sva četiri točka, kraći put do ove plaže polazi iz naselja Moudros. Vozi se zemljanim put za Skandali i posle 6,4 km stiže se do tačke opisane u prvoj varijanti od koje je plaža udaljena 550 m. Druga opcija je loš zemljani put (slika na prethodnoj strani), tako da ne bi trebalo pokušati sa konvencionalnim automobilom.

Havouli (Chavouli):

Lokacija: 30 km istočno od Myrine.

Opis: Chavouli je obično označena kao pogodna plaža za one koji žele da borave na uređenoj plaži bez mnogo buke i gužve.

Chavouli je uređena plaža udaljena oko 4 km od Moudrosa. Nalazi se u širokom zalivu zaklonjenom od severnih vetrova. Zlatno-žuti pesak, providna kristalno čista voda i neverovatni (i zaštićeni!) morski ljiljani, karakterišu predeo. Bar koji radi na plaži raspolaže sa suncobranima i ležaljkama, dok je i opština Limnos postavila suncobrane na plaži.

Do plaže Chavouli se kolima dolazi iz Moudrosa. Krene se već opisanim zemljanim putem za Skandali (prvi kilometar puta je asfaltiran) i posle 3,5 km skrene se desno. Potrebno je voziti još 650 m do plaže.

Fanaraki:

Lokacija: 30 km istočno od Myrine.

Opis: Smeštena blizu Moudrosa, drugog po veličini naselja Limnosa, peščana plaža Fanaraki je prilično popularna. Uređena je sa ležaljkama i suncobranima.

Fanaraki je jedna od najpopularnijih plaža u regionu. Peščana i plitka obala privlači stotine mladih ljudi koji za kupanje i provod biraju plažu Fanaraki. Sa dužinom od 200 m, svakoga leta puna je života.

Plaža je prekrivena debelim slojem peska i okružena je zelenim brdima, koja nude čarobni prizor. Plaža je zaštićena od jakih vetrova i ima blage talase.

Vrlo je lako doći do plaže asfaltnim putem oko 4 km od Moudrosa. Na plaži ima suncobrana, ležaljki i barova.

Mikro Fanaraki

U neposrednoj blizini plaže Fanaraki, u maloj uvali skrivenoj iza stena, sa azurno-plavom vodom, smestila se plaža Mikro Fanaraki, mesto susreta za mnoge turiste, a naročito mlađe. Lepa, široka i peščana plaža, ne duža od 50 m, sa bujnim zelenim poljima iznad plaže vidljivim kada se pliva, ilustruju prirodu plaže Mikro Fanaraki. Na plaži postoje suncobrani i ležaljke, a doći do plaže je veoma jednostavno budući da je ceo put asfaltiran. Posetioci neka se spreme za žurku na plaži… a na drugom kraju plaže nalazi se Fokina pećina.

Kokkina:

Lokacija: 20 km jugoistočno od Myrine.

Opis: Kokkina je napuštena plaža, idealna za uživanje u potpunoj privatnosti. Nije uređena, a put do plaže je težak.

Kokkina je jedna od najizolovanih plaža na Limnosu, a nalazi se u blizini rta Fakos u zalivu Kondias. Fakos je ekološki park. Na kraju zaliva Kondias nalazi se plaža Diapori, gde ima ugostiteljskih objekata. Od plaže Diapori zemljanim putem se stiže do plaže Kokkina. Lokacija je idealna za duge sate mirnog kupanja i sunčanja.

Iako je putovanje do plaže je malo naporno, vredi probati. Područje oko zaliva je prilično nepoznato turistima, tako da retki posetioci uživaju u jedinstvenim trenucima potpune privatnosti. Tanak crvenkasti pesak, po kome je plaža i dobila ime (kokkina znači crveno) i tirkizna voda u kombinaciji sa divljim stenovitim pejzažom prekrivenim zelenilom pomalo hipnotiše. Uživanje u tišini daleko od uobičajenih gužvi.

Da bi se stiglo do ove plaže potrebno je voziti zemljanim putem, a zatim pešačiti. Možda će plažu biti teško pronaći. Sa sobom je potrebno poneti sve što je neophodno.

Od plaže Diapori vozi se zemljanim putem za Agia Efthimiju. Nakon 4,5 km kola je potrebno parkirati i savladati preostalih 350 m pešice. Na tom delu puta možda će se morati proći kroz ograđena polja. Ako se otvori kapija, uvek ju je potrebno zatvoriti za sobom!

Diapori:

Lokacija: 14 km jugoistočno od Myrine.

Opis: Plaža Diapori nalazi se na početku putu za poluostrvo Fakos.

Diapori nije uređena plaža. To je peščana plaža sa dubokom vodom.

U blizini plaže nalaze se tradicionalne taverne.

Do plaže se izuzetno lako dolazi, pošto postoji asfaltni put. Najbliža naselja su Tsimandria, udaljeno dva kilometra, i Kontias, udaljeno oko 2,5 km.

Evgatis (Evgati, Nevgati):

Lokacija: 8 km jugoistočno od Myrine.

Opis: Evgatis ili Evgati je lepa peščana plaža koja se nalazi u uvali na južnoj obali ostrva Limnos.

Plaža Evgatis se nalazi između naselja Thanos i Kontias. To je uređena plaža sa suncobranima i ležaljkama za izdavanje. Poznata je po sitnom belom pesku i azurnoj vodi. Pripada hotelu “Evgatis” sa 22 sobe. Široka peščana plaža proteže se u dužini od 1,3 km. Skoro svuda se opisuje kao jedna od najlepših plaža na ostrvu.

Svakodnevno stotine posetilaca se preveze do ove plaže zbog kupanja i zabave. U njenom centru, snažna masa uživa u barovima na plaži i zabavi na vodi, dok su malo dalje oni koji preferiraju spokojstvo. Postoji prostor za sve!

Na zapadnom kraju plaže su vulkanske stene, dok reka deli plažu na dva dela.

Asfaltni put prolazi pored same plaže.

Thanos:

Lokacija: 6 km južno od Myrine.

Opis: Thanos je dugačka plaža sa mekim peskom i čistom vodom. Deo plaže je uređenn sa ležaljkama i suncobranima.

Thanos je fantastična peščana plaža dugačka oko 600 m, koja se nalazi dva kilometra južno od istoimenog sela. To je uređena plaža, jedna od  kosmopolitskih na zapadnom delu ostrva. Plaža je nagrađena 2013. godine “Plavom zastavom”.

Muzika, odbojka na pesku, barovi na plaži, suncobrani, ležaljke i tona zabave na samo 6 km od Myrine. Ima i lepih skrivenih mesta, na kojima posetioci mogu da uživaju u potpunoj privatnosti i miru.

Područje je okruženo vulkanskim stenama, na obali je sitan pesak, dok je more azurne boje. Na raspolaganju su smeštajni kapaciteti i taverne. Ovo je lepo mesto da se provede odmor, a posebno za porodice.

Stivi (Stvi, Playisos Molos):

Lokacija: 5 km južno od Myrine.

Opis: Stivi je zaštićena plaža do koje se može doći zemljanim putem iz naselja Plati. Plaža nije uređena, tako da je lepo mesto za izolaciju.

Stivi je divna plaža, omiljena među meštanima. Izolovana lokacija izbacuje u prvi plan prirodne lepote predela i mirnu atmosferu. Nema sagrađenih objekata koji bi narušili prirodnu lepotu.

Sve plaže koje se nalaze u toj oblasti su lepe, sa čistom vodom, mekim peskom i šljunkom. More je izuzetno za kupanje, a nekoliko suncobrana je postavila Opština Limnos.

Za one koji vole da istražuju morsko dno kombinacija peska, stena i morske trave kreira izvanredne podvodne slike. Obližnje ostrvce Karkala mami strasne plivače da otplivaju do njega (udaljeno je oko 600 m).

Plaža je okružena visokim drvećem koje pruža hladovinu tokom vrelih letnjih dana.

U blizini postoji kafić gde se može popiti grčka kafa (mi je zovemo turska kafa) i uživati u prelepom pogledu na more. Ipak bi na plažu trebalo poneti sve neophodne stvari.

Pristup plaži je veoma lak uprkos izolovane lokacije, a dužina zemljanog puta je nešto veća od jednog kilometra.

Cape Tigani:

Lokacija: 6 km južno od Myrine.

Opis: Cape Tigani je mala i slobo posećena plaža. Nije uređena, a do nje postoji zemljani put.

Prelepa uvala jedinstvenog kružnog oblika okružena bujnim zelenim brdom opčiniće svakog posetioca. Mirno čisto more i fini pesak stvaraju prelepi pejzaž. Budući da je plaža udaljena od naseljenih mesta, preovlađuju tišina i privatnost i, što je još važnije, prirodni pejzaž.

Plaža nije uređena i do nje je moguće doći samo zemljanim putem koji polazi sa plaže Plati. Dužina puta je oko 2,5 km, a prolazi se pored plaže Stivi.

Plati:

Lokacija: 3 km južno od Myrine.

Opis: Plati je najuređenija plaža Limnosa, sa ribljim tavernama, kafićima i centrima za zabavu na vodi.

Jedno od najpopularnijih turističkih mesta na Limnosu leži amfiteatarski odmah ispod sela Plati. Ova lepa plaža se prostire u dužini od oko 700 m, a nudi raziličite turističke sadržaje, uključujući  suncobrane i ležaljke. Postoje kafići, barovi i centri za zabavu na vodi u kojima se mogu uzeti časovi i iznajmiti oprema za sve uzraste.

Voda je plitka i uvek čista, idealna za decu koja mogu bezbedno da se igraju na peščanoj plaži, a tu je i igralište za njih. Visoko drveće duž obale pruža dobru hladovinu u vrelim letnjim danima. Vrlo blizu se nalaze taverne i smeštaj za svačiji džep.