Površina: 28,80 km2

Dužina obale: 43,9 km

Koeficijent razuđenosti: 2,31

Najviši vrh: Rudine (217 m)

Broj stanovnika: 5.257 (bez južnog dela Grada Trogira)

Čiovo pripada srednjedalmatinskom arhipelagu.

Dužina ostrva je 14,3 km, a širina 4,3 km. Udaljenost najbližih tačaka između Čiova i kopna iznosi 100 m, i to na mestu pokretnog mosta kojim je premošćen Trogirski kanal i spojeno naselje Trogira na Čiovu sa gradskim jezgrom. Od rta Marjana na kopnu, Čiovo je udaljeno 2 km. Severoistočne obale Čiova zatvaraju Kaštelanski zaliv, a južne obale, sa 7,4 km udaljenim ostrvom Šolta, Splitski kanal. Pored jugoistočne obale Čiova su dva ostrvca Sv. Fumija (28 ha) i Kraljevac (5 ha).

Romanski naziv za ostrvo je Bua, Boa, Bavo, Bubus, a verovatno je ilirskog porekla. Drugo ime za ostrvo je Caput Jovis, iz kog se izvodi današnji naziv Čiovo. Postoji i teorija da je ime Čiovo izvedeno od prezimena Vulčiha, vlasnika poseda na ostrvu, po kojima je ostrvo nazvano Vulčihovo, odatle Čihovo i, konačno, Čiovo.

Ostrvo je izgrađeno od krečnjaka. Obale su uglavnom kamenite. Peščane i šljunkovite plaže su uglavnom na južnom delu ostrva i na vrlo ograničenim površinama severnog dela ostrva. Glavni zalivi su Movarštica, Saldun i Slatine.

Klimatski elementi jednaki su kao na susednom kopnu. Prosečna julska temperatura iznosi 26,4ºC, a januarska 7,4ºC. Zbog propustljivosti tla nema površinskih tokova. U moru oko ostrva u zalivima Slatina, Saldun i Sv. Križ nalazi se nekoliko vrulja. Na ostrvu postoji i nekoliko pećina od kojih su najpoznatije Bilosa i Anična jama.

Vegetacija je mediteranska. Znatan deo ostrva obrastao je makijom, čijom sečom su nastali pašnjaci. Zapadni i severozapadni ivični delovi obale i kompleksi terena uz naselja pokriveni su šumama alepskog bora. Male površine plodnog tla intenzivno su obrađene, pretežno na severnom i centralnom delu ostrva. Gaje se masline, loza, povrće, badem, smokva i rogač. Ta aktivnost je, razvojem industrije i turizma, kao i procesom urbanizacije ostrva, u stalnom opadanju.

Ostrvo je bilo naseljeno još u grčkoj epohi, o čemu svedoče brojni ostaci keramike, novca i alata. Za vreme Rimskog carstva ostrvo je služilo za smeštaj izgnanika i jeretika, a od V veka i kao sklonište eremita i pustinjaka, o čemu svedoče brojne crkvice i manastiri (u Prizidnici, Movarštici i na susednom ostrvcetu Sv. Fumije).

Gospa od Prizidnice

U srednjem veku Čiovo je služilo kao karantin, na šta podseća leprozarij u manastiru Sv. Lazara. Najstarija naselja bila su u Sv. Petru kod Slatine, u Sv. Mauru kod Žednog i u Sv. Tudoru kod Gornjeg Okruga. Istovremeno je nastalo i naselje Čiovo nasuprot Trogiru. 1461. godine spominju se Žedno i Okrug. Dolaskom Turaka deo stanovništva sa kopna beži na ostrvo Čiovo. U XV veku podignut je dominikaniski manastir Sv. Križa. Kmetske porodice, koje su dominikanci doveli iz Drača, osnovale su naselje Arbanija. Stanovnici ostrva bili su kmetovi trogirskih plemića i crkve Sv. Ivana iz Trogira, kao i splitske opštine kojoj je pripadalo oko 40% površine ostrva. S obzirom na lepotu krajolika i blagost klime, ostrvo se sve intenzivnije naseljava, a zdanja počinju na njemu da podižu imućniji građani i plemstvo iz Trogira. Zbog intenzivnog napuštanja utvrđenog ali stešnjenog grada, gradsko veće 1625. godine zabranjuje gradnju na ostrvu, uz pretnju gubitka titula i povlastica građanina. Atraktivnosti i pogodnosti Čiova objavljuju u XVII i XVIII veku evropski putopisci, naročito Alberto Fortis u svom delu “Viaggio in Dalmazia” iz 1774. godine.

Najznačajniji spomenik Čiova je manastir Sv. Križa u Arbaniji, koji su gradili domaći majstori u XV veku u gotskom stilu. U crkvi se nalazi čuveno raspeće u gotsko-ekspresivnom stilu, kao i sedišta za hor, takođe delo domaćih umetnika iz XV veka. Posebno su atraktivni klaustar sa stubovima i lukovima, kao i zvonik koji podseća na romansku kulu sa uskim gotskim prozorima i jednostavnim krovom.

Manastir Sv. Križa u Arbaniji

Stanovništvo

Čudno je da je ostrvo ovako malih dimenzija podeljeno između čak dva grada i jedne opštine! Na najsevernijem delu Čiova nalazi se južni deo grada Trogira sa brodogradilištem. Gradu Trogiru pripadaju i naselja Mastrinka (837), Arbanija (349) i Žedno (152). Područje Grada Trogira proteže se jednim delom i do južne obale Čiova. Gradu Splitu pripada istočni deo ostrva sa naseljem Slatine (924). Zapadni deo ostrva je opština Okrug sa naseljima Okrug Gornji (2.760) i Okrug Donji (235).

Ukupan broj stanovnika je blizu 6.000 stanovnika. Broj stanovnika u poslednjih 50 godina se praktično nije promenio. Stanovnici se bave stočarstvom, ratarstvom i ribolovom, delom rade i u fabrikama u okolini Splita. U mestu Čiovu nalazi se brodogradilište.

Saobraćaj

Za dolazak sa kopna na ostrvo Čiovo potrebno je preći preko dva mosta: manjim mostom kopno – Trogir (koji je takođe na ostrvcu) i zatim pokretnim mostom Trogir – Čiovo. U letnjim mesecima stvaraju se nesnosni čepovi u celom ovom delu, pa se na dolazak, a posebno na povratak sa ostrva, čeka i po nekoliko časova! Počela je izgradnja novog mosta, istočno od Trogira (u Kaštelanskom zalivu), koji bi povezao Čiovo sa kopnom i tako rasteretio prolaz kroz trogirsko jezgro.

Projektom je predviđena izgradnja pokretnog grednog mosta sa čeličnim rasponskim sklopom ukupne dužine 551,12 m. Uz most će se izgraditi i prateće pristupne saobraćajnice, tako da će ukupna dužina novoizgrađenih saobraćajnica i mosta iznositi 1.850 m. Po završetku svih radova korisna širina mosta iznosiće 12 m, dok će širina plovnog puta ispod mosta biti 30 m.

Okrug Gornji

Okrug Donji

Na slici se vide dva mosta koje je potrebno preći na putu do Čiova

Na Čiovu je državni put D126. Ovaj put počinje u Trogiru, pred mostom za Čiovo, gde se odvaja i državni put D315. Put dalje vodi mostom na trogirsko ostrvo, uz istočni rub gradske jezgre, pa onda opet mostom do ostrva Čiova. Ulaskom na Čiovo, put skreće levo, na istok, prema naseljima Mastrinka, Arbanija i Slatine. Ukupna dužina tog puta je 8,3 km, a svih asfaltnih puteva na ostrvu je 35 km.

Autobus na relaciji Trogir – Slatine saobraća radnim danom 13 puta, subotom 11 puta, a nedeljom 7 puta. Prvi polazak je u 4:40 h, a poslednji u 22:50 h. Između Splita i Trogira radnim danima ima više od 50 polazaka dnevno, a vikendom oko 40 polazaka.

Raskrsnica na Čiovu, jugoistočno od naselja Žedno

Trogir je levo, Čiovo je desno

Evo kako će izgledati budući most kopno – Čiovo (trenutno u izgradnji)

Prevoznik “Bura Line” sa manjim brodovima organizuje prevoz na relaciji Split – Slatine – Trogir, ali samo u sezoni od juna do septembra. U julu i avgustu nedeljno ima 38 polazaka, radnim danina po šest polazaka, a vikendom po četiri polaska. Iz Splita prvi polazak je u 9:30 h, a poslednji u 20 h. Karte se kupuju na brodu, neposredno pre njegovog polaska. Putovanje Split – Trogir traje oko 1 sat. Cena prevoza na relaciji Split – Slatine iznosi 3,98 €, a Trogir – Slatine 2,65 €.

Brod prevoznika “Bura Line” u luci Slatine

Pogled na ostrvce Sv. Fumija

PLAŽE

Jedna od najlepših plaža nalazi se u Okrugu Gornjem – na zapadnoj strani Čiova prostire se duga šljunkovita plaža koju nazivaju Okruška Copacabana. Tu se može iznajmiti jet-ski i daska za jedrenje, upražnjavati parasailing i slično, uz, naravno, bogatu gastronomsku ponudu.

Plaža Kava Slatine je najveća plaža u Slatinama. Uz plažu se nalazi kafić i razni izbor brze hrane. Plaža se nalazi oko 12 km od grada Trogira.

U Mavarštici je tzv. Bijela plaža. Uvala Mavarštica odlikuje se kristalno čistim morem.

Marinova Draga (Trogir)

Prva plaža na koju se naiđe na Čiovu kada se sa mosta produži desno je Marinova Draga. Smeštena je tačno na granici Trogira i Okruga Gornjeg, a pripada Trogiru. Zbog sitnog šljunka pogodna je za porodice sa malom decom. Ima i betonirani deo. Dužina plaže je 500 m, ima prirodnog hlada i opremljena je tuševima. U blizini plaže je bar koji je mnogima omiljeno mesto za večernji sastanak.

Punta Rožac (Kamp Rožac)

Okrug se nalazi se na zapadnom delu Čiova. Čine ga Okrug Gornji i Okrug Donji, dva tradicionalna dalmatinska mesta. Svojim geografskim položajem predstavlja centar dalmatinske mikroregije. Ima blagu mediteransku klimu, bujnu suptropsku i mediteransku vegetaciju, arhipelag slikovitih ostrvaca, bezbroj malih skrovitih uvala i plaža. Okrug je i time i sa svojih 2670 sunčanih sati godišnje jedno je od najprivlačnijih turističkih odredišta u Hrvatskoj.

U Okrugu Gornjem i Donjem mnoštvo je restorana, konoba i drugih ugostiteljskih objekata sa bogatim izborom izvornih dalmatinskih specijaliteta. Svim svojim gostima, uz obilje sunca i bistrog mora, nudi raznolike rekreativne sadržaje.

Škola ronjenja pruža mogućnost uživanja u lepotama jadranskoga podmorja; fitnes centar sa teniskim terenima oslobađa od svih stresova savremenog života. Organizuju se svakodnevni izleti  brodićima do obližnjih tihih uvala; iznajmlju se skuteri i sprovode letovi padobranima (parasailing) na lokalnoj plaži.

Prva (najsevernija) plaža u Okrugu Gornjem je Punta Rožac, gde je smešten i kamp. To je šljunkovita plaža (na Čiovu nema nijedne peščane plaže) dugačka 300 m. U pozadini plaže je kamp u gustoj borovoj šumi, koja obezbeđuje prirodni hlad. Pored toga tu svi potrebni sadržaji za ugodan boravak na plaži (tuš, kafić, restoran…).

Milićeva Draga (Milićevo)

Praktično u produžetku prethodne plaže nalazi se plaža Milićeva Draga. Još jedna šljnkovita plaža, dugačka je 200 m, ali nema prirodnog hlada. Od sadržaja ima samo tuševe.

Copacabana (Trogirska Copacabana, Okruška Copacabana, Okrug Gornji)

Plaža Okrug Gornji poznata i kao Trogirska Copacabana ili Okruška Copacabana, jedna je od najpoznatijih plaža u ovom delu Dalmacije na kojoj uživaju domaći i strani gosti. Sunce, kristalno čisto more i prelepa 700 m dugačka šljunkovita plaža pružaju jedinstvenu priliku uživanja kupanja u moru. Plaža je kao stvorena za večernje šetnje. U nekim izvorima navodi se 2 km duga peščana plaža – ali plaža niti je peščana, niti je približno tolike dužine.

Ljubitelji aktivnog odmora mogu iz bogate ponude izabrati mnoštvo sadržaja kao što je škola ronjenja, skijanja na vodi, najam skutera, let padobranom…

Plaža nudi i celodnevnu zabavu uz bogatu ponudu beach-barova, restorana, picerija i konoba i uz različite ritmove muzike, njenom posetiocu dočaran je pravi pravcati doživljaj Brazila! Noći su pune zabave i plesa uz različite ritmove za sve generacije!

Posebno je interesantno da tokom sezone saobraća redovna brodska linija Okrug Gornji – Trogir, nešto slično kao u Veneciji, tako da se u svakom trenutku može uhvatiti brod sa trogirske rive.

Luka (Stari Porat)

Okrug Donji je mesto na zapadnom delu Čiova, jugozapadno od Trogira i zapadno od Okruga Gornjeg.

U mestu se nalaze restorani, dalmatinske konobe i drugi ugostiteljski objekti sa bogatim izborom lokalnih specijaliteta.

Neizostavne manifestacije su ribarske fešte, koje se organizuju nekoliko puta tokom ljeta.

U Okrugu Donjem se nalazi i Kapela svetog Ivana Krstitelja. Ne zna se tačna godina njene gradnje, ali se spominje već u XVII veku. U njoj je mali oltar i kip svetog Ivana Krstitelja.

Okrug Donji je mirno mesto, bez velike gužve, sa šljunkovitim, kamenim i betoniranim plažama. Dobro je pozicionirano za jedrenje na dasci i ronjenje.

Plaža Luka se nalazi na samom zapadnom kraju Okruga Donjeg, a ime je dobila po tome što se nalazi pored male luke. Šljunkovita plaža dugačka je 150 m i ima prirodnog hlada. Od sadržaja na plaži postoji tuš, a tu je i kafić.

Kava (Okrug Donji)

Na samom rtu Okruga Donjeg nalazi se poznato kupalište Kava. Za porodice sa malom decom kojima je potrebna plaža sa plitkim morem ili pak za ljubitelje takvih kupališta, Kava je pravi izbor.

Dužina plaže je oko 250 m, nema prirodnog hlada, a postoji i deo plaže koji e sastoji od betonskih, odnosno kamenih ploča.

I ova plaža se poput plaže Luka nalazi pored male luke. Do plaže se može doći kolima.

Duga

Na putu prema Okrugu Donjem, na jugozapadnoj obali Čiova, nalazi se uvala Duga, sve popularnije kupalište domaćih i stranih kupača, najviše zbog kristalno čistog mora i mira koji pruža ambijent. U uvali se nalazi istoimena konoba. Prekoputa zaliva je ostrvce Sv. Fumija.

Okrug Donji poznat je po lepim plažama i brojnim uvalama.

Na glavnom putu koji spaja Okrug Gornji i Okrug Donji postoji putokaz koji upućuje prema konobi “Duga” Đango, a takođe i kampu Labaduša. Prvih 300 m puta puta je zajedničko, a zatim se na raskrsnici za uvalu Duga produži pravo. 900 m pristupnog puta nije asfaltirano.

Labaduša

Plaža u zalivu Labaduša pripada Okrugu Gornjem. Njena lokacija van svakodnevnih i uobičajenih puteva obezbeđuje joj mir i tišinu.

Plaža Labaduša je jako popularna i omiljena mnogima. Smeštena je pored istoimenog autokampa i opremljena je svim potrebnim sadržajima. Osim kampa, plažu okružuju kafići i barovi, kao i  restoran sa raznim jelima. Ponuda je vrhunska, kao i ambijent.

Na plažu često pristaju izletnički brodići.

Na raskrsnici gde se za uvalu Duga produžilo pravo, za Labadušu se skrene levo. Od glavnog puta Labaduša je udaljena 800 m, a put nije asfaltiran.

Tatinje (Tatinja)

Dovoljno je pogledati ovu minijaturnu skrivenu plažu. Plaža Tatinje nalazi se u prirodnom ambijentu, u maloj uvali zaštićena stenama, dok je šljunak u sredini. Ulazak u more je jednostavan, a morsko dno sačinjeno je od istog šljunka kao i sama plaža. Voda je čista, sa prelepim tonovima plavo-zelene nijanse. Iznad plaže su se nadvile krošnje sa zelenim iglicama koje prave hlad. Ako sunce previše upeče ima mesta gde se može skloniti. Iako je plaža izolovana, u blizini postoji ponuda privatnog smeštaja. Ipak, restorana ili kafića nema u neposrednoj blizini plaže. Nije to nikakav problem, jer je plaža svojim karakterom zapravo mamac za avanturiste i osobe koje izbegavaju gužve na drugim plažama. Na plaži Tatinje postoji sve što priroda nudi, a ostale potrebne stvari moraju se poneti. Tek kada se provede dan onako kako se zamišljalo, može se otići  i pronaći lokal u kome se može sesti ili restoran za večeru po izboru.

Put za Tatinje takođe se odvaja od glavnog puta Okrug Gornji – Okrug Donji, oko 500 m pre raskrsnice za uvalu Duga i Labadušu. Od glavnog puta Tatinje su udaljene 500 m, a put nije asfaltiran.

Rastići

Rastići su uvala, ulica i periferija Okruga Gornjeg, smeštena na južnoj obali Čiova.

Udaljena je svega nekoliko kilometara od grada Trogira.

Mesto je pogodno za miran porodični odmor, a dan se može provesti na nekoj od brojnih šljunkovitih i stenovitih plaža.

Iznad plaže se nalaze apartmani, restorani i kafići koji se mogu posetiti. Nalazi se dakle u naseljenom delu, pa sve potrebno je u neposrednoj blizini plaže. Samo bi se trebalo opustiti, doći i uživati u danu na moru, uživajući u plavetnilu Jadrana na sjajnim zracima sunca.

Bušinci

U istom smeru nešto dalje put će dovesti na popularno kupalište po imenu Bušinci, koje se smestilo na južnoj obali Čiova, dokle se ipak mora doći automobilom, motorom ili biciklom.

Bušinci su jedna od onih uvala gde svako može pronaći svoj kutak, prepuna malih uvalica sa kristalno čistim morem i prekrasnim pogledom na more i ostrva Šoltu, Brač i Hvar.

Bušinci su deo Okruga Gornjeg, a od grada Trogira udaljeni su 6 km.

U mestu postoji nekoliko restorana, kafića i prodavnica, a u okolini se nalaze brojne šljunkovite plaže koje nude skriveni mir i uživanje u kristalno čistom moru.

Bušinci je idealno mesto za porodični odmor, ljude koji traži mir i večernju tišinu, a neposredna blizina grada Trogira garantuje ugodan provod, koncerte klapa ili svirke na otvorenim pozornicama i druga zabavna i kulturna događanja tokom cele turističke sezone.

Postoje putokazi koje vode do ove plaže.

Bočići

Samo stotinak metara severnije od plaže Bušinci nalazi se plaža Bočići.

Čisto more krasi ovu plažu, a zelenilo daje odličan kontrast za umorne oči.

Plaža Bočići jedna je od većih, jako popularnih plaža na Čiovu, nalazi se u blizini plaže Mavarštica (udaljenost je oko 500 m).

Plaža je, ako se gleda podloga, različitog sastava, pa se na njoj može pronaći mesta za svakoga. Jednim delom je stenovita, sa nekim betoniranim platoima za sunčanje i lakši pristup moru. Na par mesta, između prirodnih stena su se sakrile malene šljunkovite uvale. Odlične su za kupanje, kao i sunčanje u manjoj gužvi. Plaža obiluje prirodnim hladom, pa svako može pronaći mesto po svojoj volji.

Mavarštica (Mavarčica)

Mavarštica je deo Okruga Gornjeg i uvala smeštena na južnoj strani Čiova, udaljena 5 km od grada Trogira. Iz uvale Mavarštica se pruža prekrasan pogled prema srednjedalmatinskim ostrvima Šolti i Braču.

Prekrasne plaže, mir i čisto more, lepa priroda i ugođaj idealni su za one koji preferiraju miran porodični odmor. Za one koji traže noćni život i zabavu blizina gradske vreve Trogira i Splita, čini Mavaršticu savršenim mestom za odmor.

U mestu se nalaze prodavnica, restoran i kafić, dok se veće samoposluge i pijaca nalaze u obližnjem Okrugu Gornjem. U gradu Trogiru  mogu se pronaći mnogobrojne prodavnice, restorani, barovi, klubovi, zelena pijaca, ribarnica, kao i ostale usluge koji će odmor učiniti ugodnijim.

Cela južna strana Čiova poznata je po lepim plažama i mnogobrojnim skrivenim i usamljenim uvalama, gde svako može pronaći svoj mirni kutak.

Za turiste avanturističkog duha preporučuje se da iznajme mali motorni čamac i obiđu akvatorij Čiova i obližnjih ostrva.

Bijela plaža (Dirun, Vela Draga)

Nešto malo dalje na istok od plaže Mavarštica, takođe na južnoj obali Čiova, nalazi se Bijela plaža. Do ove plaže dolazi se pešice, ali to nije nikakav problem, budući da je od poslednjih kuća u naselju udaljena samo 150 m, a postoji široka staza.

Kristalno čisto more će opravdti uloženi trud dolaska na ovu plažu.

Plaža je sa finim šljunkom i stenovitim delovima. Ima i delove prilagođene za nudiste.
Preporučuje se za porodice sa malom decom i romantične parove. Idealna je beg od gužve i okružena je borovom šumom.

Orlice

O ovoj uvali gotovo da se ne može ništa pronaći, jedva da sam pronašao kako se zove. Jedino pominjanje uvale Orlice je u vezi izgradnje kanalizacijskog sistema Kaštela – Trogir. Ova uvala, iako se nalazi na južnoj obali Čiova, administrativno pripada Gradu Trogiru, pa je to mogući razlog da se kanalizacioni sistem upravo izgradio na tom mestu. Iz Orlice se delimično prečišćene otpadne vode prosleđuju 2.400 m dugim cevima do konačnog ispusta na 50 do 55 m dubine

Do uvale Orlice stiže se iz Žednog širokim i pretežno zemljanim putem. Rastojanje iznosi 4 km, od čega je prvih 1,5 km asfaltirano.

Kava (Slatine)

Jedna od najlepših plaža na Čiovu svakako je plaža Kava. Nalazi se na krajnjem istočnom delu Čiova i gleda na grad Split. Plaža je u nenaseljenom delu ostrva, izdvojena i potpuno okružena prirodnim lepotama. Pored plaže se nalazi samo jedan bar, spreman da ugosti kupače kojima je potrebno osvežavajuće piće.

Kontrast boja na plaži je nešto zaista očaravajuće. Stene koje štite plažu delomično su obrasle zelenilom borovine, a modre boje mora u kombinaciji sa šljunkom daju potpuni vizuelni spektakl. Na ovoj plaži ima mnogo prilika da se naprave odlične fotografije sa godišnjeg odmora, na kojima će prijatelji zavideti i poželeti da i oni dođu već sledeće sezone.

Do plaže nema asfaltnog puta, od istočnog kraja naselja Slatine plaža je udaljena oko 2 km putem pored mora.

Slatine

Slatine su malo ribarsko i turističko naselje smešteno na severoistočnoj obali Čiova, oko 8 km od Trogira. Nalazi se na obalama Kaštelanskog zaliva, nasuprot Splitu i rtu Marjan. Severozapadno od Slatina nalazi se naselje Arbanija.

Čiovo je prepoznatljivo po bogatoj vegetaciji, stenovitim i šljunkovitim plažama.

U okolini Slatina obala je razuđena as bezbroj uvala, hridi, šljunkovitih i stenovitih plaža. Borova šuma stvara ugodan hlad tokom letnjih vrućina i savršeno su mesto za kupanje porodica sa malom decom i onih koji vole mir i tišinu.

Uz turizam, stanovnici se bave ribarstvom i poljoprivredom. U mestu postoje otvoreni sportski tereni za mali fudbal i košarku, restorani i konobe sa domaćim uljem, vinom, voćem, povrćem i morskim specijalitetima. Za one koji vole jednodnevne izleta, pruža se mogućnost organizovanih izleta do susednih ostrva Šolte, Brača i Hvara. Tokom turističke sezone Slatine su povezane brodskom linijom sa Splitom, a tokom cele godine Slatine sa Trogirom i Splitom povezuju autobusi gradskog i međugradskog prevoza.

Do plaže u Slatinama takođe se može doći automobilom, motociklom ili biciklom. Ipak, najviše se preporučuje dolazak brodom koji polazi sa trogirske rive, jer je to prilika da se u laganoj vožnji upoznaju prirodne lepote Trogira i Čiova.

Mastrinka

Mastrinka je naselje na severu Čiova, koje administrativno pripada Gradu Trogiru.

Nalazi se u blizini naselja Arbanija. Mastrinka pogoduje turistima koji žele mir i tišinu, u mestu bez velike gužve, a udaljeno svega 3 km od starog jezgra Trogira.

Mastrinka obiluje šljunkovitim i stenovitim plažama.