Paros (grčki Πάρος) je sa površinom od 196,3 km2 treće po veličini ostrvo u grupaciji Kiklada. Po novoj administrativnoj podeli ustanovljenoj 2011. godine formiran je okrug Paros, u čijem sastavu su opštine Paros i Antiparos.

Geografija

Paros se nalazi oko 170 km jugoistočno od Atine. Najbliže ostrvo Parosu je sestrinsko ostrvo Antiparos. Na svom najjužem delu, kanal između dva ostrva širok je manje od 1 km. Najbliže značajnije ostrvo je Naksos na oko 5 km istočno. 22 km južno od Parosa nalazi se ostrvo Ios, a 35 km severozapadno je Siros. Desetak manjih ostrvaca okružuje Paros, od kojih su najznačajniji: Gaiduronisi (severno od Xifare), Portes (zapadno od Parikije), Tigani (jugozapadno) i Drionisi (jugoistočno).

Najveća dužina Parosa od severoistoka do jugozapada iznosi 22 km, a najveća širina je 15 km. Ostrvo je okruglog, kruškolikog oblika, mada meni više liči na oblik srca (ali ne na onaj romantični oblik srca). Neki kažu da je oblika elipse, koja se sužava na severnom delu. Sastoji se od planine Profitis Ilias (Prorok Ilija, 771 m) čije se strane ravnomerno spuštaju u svim pravcima do pomorske ravnice, koja je najšira na severoistoku i jugozapadu ostrva. Obale ostrva, od kojih neke formiraju lepe plaže (uglavnom na istočnoj strani) i prirodne luke, dok su druge kamenite, više su razuđene na severnoj strani. Tamo se formirao veliki zaliv Naousa, gde je smeštena jedna od najživopisnija luka Egeja. Druga dva velika zaliva na ostrvu se nalaze na zapadu (Parikia) i istoku (Marmara). Dužina obale Parosa iznosi 118,5 km, a koeficijent razuđenosti 2,39. 

Paros je izgrađen od mermera, iako se škriljci mogu naći na nekoliko mesta. Paros je od starog veka poznat po izuzetno kvalitetnom i finom bijelom mermeru po kojem je.

Kvalitet stena bio je blagonaklon prema Parosu, jer se na njemu nalaze velike količine kvalitetnog mermera. Mermer je bele boje i poluprovidan, a jedan od proizvoda mermera sa Parosa je i Miloska Venera, koja se danas nalazi u Luvru u Parizu. Termin parski (parian, parischer) postao je sinonim za porculan i fini mermer širom sveta. Na ostrvu je do 1960. godine bio otvoren rudnik mangana.

Postoji nekoliko dolina koje su pogodne za zemljoradnju. Ostrvo je poznato po veoma lepim peskovitim plažama. U kanalu između Parosa i Naksosa stalno duva jak vetar, što ga čini omiljenom lokacijom za jedrenje na dasci (windsurfing).

Klima

Paros spada u ostrva Kiklada koja su udaljena od kopna i imaju stalan nedostatak vode usled sušne sredozemne klime sa dugim, žarkim i sušnim letima i blagim i ne baš kišovitim zimama. Prosečna godišnja temšperatura je oko 18° C. Tokom avgusta letnju vrućinu ublažava prilično jak vetar koji duva intenzitetom 5-7 bofora u toku dana i slabi u večernjim časovima. Izvorske vode nema mnogo, a većina postojećih izvora je u oblasti Drios. Biljni i životinjski svet je takođe osoben za ovu klimu.

 Lefkes pod snegom

Flora i fauna

U vegetaciji Parosa dominira drveće, kedar, čempres, bor i hrast. U brdovito-planinskom području mogu se pronaći žalfija, origano, komorač, ruzmarin, ciklama i sasa. Od gajenih kultura na ostrvu se uzgajaju vinova loza, smokva i maslina. Usevi rastu u terasama na obroncima i u nekoliko ravnica.  Ostrvo proizvodi kvalitetno maslinovo ulje, krompir, vino, povrće, voće i žitarice. Od loze se proizvode dve lokalne sorte vina mandilaria (crveno) i monemvasia (belo). Jedna od najvažnijih biljaka koja se dosta uzgaja na Parosu, a nema je na drugim ostrvima Kiklada, je kapar.

Geografski položaj Parosa čini ga važnim staništem ptica. Više od 200 vrsta ptica zabeleženo je na ostrvu. Od toga su neke endemske, a većina su migratorne i sleću na Paros u proleće i jesen. U ornitofauni Parosa su i neke retke ili ugrožene vrste, kao što su crvena čaplja (čaplja danguba), crni ibis, Bonelijev orao, dugonogi mišar, Eleonorin soko itd.

Blizu mesta Petaloudes nalazi se šumovita Dolina leptira. Dok se posetioci šetaju tim rezervatom pored njih leti milion leptira, koji nastanjuju samo tu lokaciju.

Istorija

Istorija Parosa se nimalo ne razlikuje od istorije većine ostrva Kiklada.

Za Paros, kao i za celokupne Kiklade, je neobično važno razdoblje kasne praistorije, tzv. Kikladska civilizacija, zavisna i bliska Kritskoj. Posle toga Paros je naseljen od strane Jonjana. U klasično doba ostrvo je bilo jedan od malih polisa u veoma važnom delu Grčke i najvažniji saveznik antičke Atine od svih polisa – pripadnika Delskog saveza.

Posle toga Parosom je vladao stari Rim, a zatim i Vizantija. 1204. godine posle osvajanja Carigrada od strane krstaša, Kikladi potpadaju pod vlast Mlečana (tada se zvao Paro), pod kojima ostaju vekovima, do 1537. godine, kada novi gospodar postaje Otomansko carstvo. Za vreme rusko-turskog rata (1768-1774) od 1770-1775. godine zaliv Naousa bio je baza ruske flote grofa Alekseja Orlova. Po Ugovoru iz Carigrada (1832), Paros je postao deo nove nezavisne Kraljevine Grčke, prvi put su Paranima vladali Grci posle više od šest vekova. Tada je na Parosu živela junakinja oslobodilačkog pokreta, Manto Mavrogenous, koji je finansirala i borila se u ratu za nezavisnost. Njena kuća, nedaleko od crkve Ekatontapiliani, danas je istorijski spomenik. Međutim, razvoj nove države nije sprečio iseljavanje mesnog stanovništva u XX veku. Poslednjih decenija ovo je umanjeno razvojem turizma.

Po mnogim izvorima, stanovnici Parosa osnovali su 385./4. godine p.n.e. svoju koloniju na ostrvu Hvaru – Faros (današnji Stari Grad) i tako utemeljili najstarije gradsko naselje u Hrvatskoj.

Stanovništvo

Glavno stanovništvo na Parosu su Grci. Poslednjih godina broj stanovnika se naglo povećao zbog razvoja turizma visokog nivoa. Po popisu iz 2001. godine, kada je na ostrvu živelo 12.853 stanovnika, naselja sa više od 200 stanovnika su Parikia (4.522), Naousa (2.316), Marmara (543), Lefkes (519), Marpisa (519), Aliki (504), Prodromos (311), Ageria (271) i Kostos (235). Po poslednjem popisu koji je obavljen 2011. godine broj stanovnika na Parosu je porastao i iznosi 13.715.

Naselja

Glavni grad Parikia nalazi se u dvostrukom zalivu na severozapadnoj obali ostrva, na mestu antičkog glavnog grada Parosa. Parikia je glavno pristanište za trajekte i katamarane koji povezuju Kiklade, sa nekoliko dnevnih polazaka za Pirej (luka Atine), Heraklion (glavni grad Krita) i prema drugim ostrvima Kiklada poput Naksosa, Iosa, Santorinija i Mikonosa. Poznato je da je prilaz luci opasan zbog prisustva podvodnih stena. Najnoviji i smrtonosni brodolom dogodio se u olujnoj noći 26. septembra 2000. godine, kada se trajekt Express Samina nasukao na stene i potonuo, a 80 putnika se udavilo.

Grad ima tipičan izgled kikladskih mesta, sa tradicionalnim belo okrečenim kućama, plavo ofarbanim prozorima, vratima i šalonima i ravnim krovovima. Gradić je ekstremno živopisan, ulice su uske i krivudave, a bašte su često prekrivene vinovom lozom, sa posađenim pomorandžinim, limunovim ili narovim drvetom. Šetnja kroz grad, pogotovo tokom popodnevnog odmora kada vlada mrtva tišina, a pokoji meštanin sedi na pragu kuće, daje autentičnu sliku jednog grčkog ostrvskog grada.

Na stenovitom rtu pored mora u blizini centra Parikije nalaze se ostaci venecijanske tvrđave sagrađene od domaćeg mermera, a u okolini se može videti još sijaset antičkih ostataka, poput stubova ili bareljefa. Na stenovitoj ploči u južnom delu grada je svetilište posvećeno bogu medicine Asklepiju (Eskulapu). Paros ima centralni trg na kojem je najveća atrakcija glavna gradska crkva Ekatontapiliani (u prevodu crkva sa sto vrata), koja je prvi put sagrađena u IV veku, nekoliko decenija pre nego što je Rim prihvatio hrišćanstvo kao državnu religiju. Kasnije je doziđivana, a današnja građevina najvećim delom datira iz XVII veka.

U gradu se nalazi mali, ali interesantan Arheološki muzej, gde su izloženi mnogi predmeti pronađeni na različitim lokacijama na Parosu. Najznačajniji predmeti su, međutim, preneti u Nacionalni arheološki muzej u Atini. Muzej u Parosu sadrži fragmente Paroske hronike, izuzetne hronologije antičke Grčke. Zapisan je u mermeru, opisuje ključne događaja iz davne prošlosti (1500. godine p.n.e) do 264. godine p.n.e.

Naoussa (Agoussa) je mesto na severu ostrva, ugnježdeno u ogromnom, prilično zatvorenom zalivu koji ga u potpunosti štiti od talasa i nemirnog mora. U davna vremena zaliv je bio zatvaran lancem ili granjem. Nekad je to bilo živopisno ribarsko selo, a danas je pretvoreno u fancy kosmopolitsku top destinaciju. Naoussa je istovremeno i centar noćnog života na ostrvu. Osim toga, Naoussa ima zanimljivu venecijansku luku, arhitektura je zanimljiva isto koliko u Parikiji, a riblji restorani su odlični, mada za nijansu skuplji.

Drios je selo na jugoistočnoj obali Parosa. Nema zaliv, već je smešten na ravnom delu obale, koja je delimično zaštićena ostrvcetom Drionisi. Ipak, zbog tolike izloženosti moru, vetrovi su jaki pa je koncentracija jedriličara na dasci (windsurfing) tu najveća. U prošlosti Drios je bio važna usputna stanica za turske brodove tokom otomanske vladavine Parosa od XVI do XIX veka.

Lefkes je selo u unutrašnjosti ostrva, u njegovom centru, 10 km udaljeno od Parikije, autentično i netaknuto, sa mnoštvom taverni i uskih uličica. Posetioci mogu da se šetaju i da uživaju u pažljivo okrečenim kućama i ulicama sa lepim i raznobojnim cvećem. Krajem XIX veka Lefkes bio centar opštine i u to vreme selo je uspelo da ostvari veliki ekonomski razvoj. Sedamdesetih godina XX veka mnogi stanovnici Lefkosa su se preselili u Atinu, Maroussi i Melissiju zbog urbanizacije. Međutim, poslednjih nekoliko godina, turizam predstavlja novi izvor prihoda za lokalno stanovništvo, što je dovelo do rekonstrukcije kuća i uređenja sela za miran i ljubak život. Od Lefkesa se može prošetati 3 km prijatnom stazom do sela Prodromos.

Tri sela Dragoulas, Marmara i Tsipidos, locirani su u otvorenoj ravnici istočne strane ostrva,  bogate ostacima antike, i verovatno su na lokalitetu drevnog grada. Oni su poznati po zajedničkom nazivu “sela Kephalosa”, nazvani tako po strmom brdu i uzvišenju Kephalos. Na ovom brežuljku stoji napušten manastir Agios Antonios. Oko njega su ruševine srednjovekovnog zamka koji je pripadao u kasnom srednjem veku mletačkoj plemićkoj porodici Venieri. Oni su se junački, ali bezuspešno branili od napada turskog admirala Barbarose 1537.godine.

Mermer sa Parosa, koji je beo i proziran (poluprovidan), sa grubim zrnima i veoma lepe teksture, bio je glavni izvor bogatstva za ostrvo. Proslavljeni kamenolomi mermera nalazili su se na severnoj strani planine, malo ispod nekadašnjeg manastira St. Mina i bili su poznati pod imenom Marathi (kasnije Capresso). Mermer, koji se izvozio još od VI veka p.n.e. pa nadalje, koristili su Praxiteles i drugi veliki grčki vajari. Dobijen je putem podzemnih kopova, a neki od tih tunela se još uvek vide. Na ulazu u jedan od njih je bareljef posvećen Panu i nimfama. Nekoliko pokušaja da se obnovi proizvodnja mermera učinjeni su u novije vreme, ali nije bilo izvoza u velikim količinama.

Saobraćaj

Na Parosu postoji aerodrom, ali turisti koji dolaze iz Srbije ne sleću na taj aerodrom, nego na Santorini, odakle se potom trajektom ili brodom prebacuju do Parosa. Avion iz Atine leti bar jednom dnevno, karta je oko 60 €, a let traje 1 sat. Aerodrom je sa Parikijom povezan autobuskom linijom. Autobus polazi svakih sat vremena, a vožnja traje oko pola sata. Ukoliko se koristi taksi, do Parikije košta oko 12 €.

Gliser od Pireja ide jednom do dvaput dnevno, karta je oko 50 €, a vožnja traje 3 i po do 4 sata. Gliseri od Parosa voze i do Mikonosa (90 min), Iosa (50 min), Santorinija (90 min) i do Irakliona na Kritu (80 min).

Trajekt je najjeftiniji prevoz do Parosa. Od Pireja trajekt ide 5 do 6 puta dnevno. Trajektom se može stići do maltene svakog većeg ostrva u okruženju – Naksosa, Iosa, Santorinija, Mikonosa, Tinosa, Sirosa, Krita.

Trajekt za Antiparos radi ceo dan, vožnja traje 10 minuta. Trajektna luka je Pounda, 8 km jugozapadno od Parikije, a karta košta 1,20 €.

Klasični trajekti:
Paros – Piraeus:~ 30 €~ 4,5 h
Paros – Santorini:~ 15 €~ 3 h
Paros – Naxos:~ 8 €~ 1 h
Brzi trajekti ili katamarani:
Paros – Piraeus:~ 50 €~ 2,5 h
Paros – Santorini:~ 30 €~ 2 h
Paros – Naxos:~ 15 €~ 30 min

PLAŽE

Prvo pravilo na Parosu glasi: ne provesti više od jednog dana na istoj plaži. Paros ima toliko plaža da se ne mogu sve obići za jedno prosečno letovanje. Na skoro svakom ćošku ostrva nalaze se čiste peščane plaže, bilo da se radi o kosmopolitskim i bučnim ili mirnim i izolovanim sa dubokom plavom vodom, koje čekaju da se posete.

Chrissi Akti (Zlatna plaža, Golden Beach) je jedna od najvećih i najpoznatijih peščanih plaža na Parosu, duga i vrlo široka. Nalazi se 22 km od Parikije, i dobro je organizovana, sa ležaljkama, tavernama, kao i sportskim sadržajima.

Tserdakia je ključna plaža na ostrvu za jedrenje na dasci, a na njoj se u nekoliko navrata održavao Svetski šampionat u tom vidu sporta. Tserdakia je od Parikije udaljena 20 km.

Santa Maria je mirna plaža u neposrednoj blizini mesta Naoussa (2 km). Tiha plaža, sa plitkim morem mestimično, idealna za one koji bi da izbegnu gužvu.

Agioi Anargiroi je duga peščana plaža sa istočne strane Naousse i vrlo je popularna, pa ima dosta gužve, ali i zabave. Većina hotela Naousse je smeštena u neposrednoj blizini ove plaže.

Lolantonis je simpatična mala plaža idealna za one koji su smešteni u Driosu. Nije previše organizovana, a od restorana postoji samo jedna mala taverna.

Kolimbrithes je organizovana peščana plaža sa tavernama, suncobranima i ležaljkama, a najpoznatija je po stenovitim formacijama čudnog oblika. Autobus staje 3 km od Kolimbrithesa, tako da treba uračunati i pola sata pešačenja. Ipak, većina turista dolazi brodićima koji špartaju od plaže do većih mesta na ostrvu, a poslednji čamac napušta Kolibitres oko 20 h.

Sledi opis 29 plaža. Nisu obuhvaćene sve plaže na Parosu, pored opisanih tu su i plaže Boudari, Fykia, Katholiko, Limnes, Messada, Platia Ammos, Tripiti, Tsoukalia, Xifara itd. Ono što je najvažnije, duž cele obale Parosa postoji kružni put, tako da su sve plaže dostupne, samo je do nekih potrebno malo voziti po zemljanom putu.

Tri plaže na Parosu su 2013. godine mogle da se podiče plavom zastavom: Logaras, Pounta (Chrissi Akti) i Tserdakia (Nea Chrissi Akti ili New Golden Beach). Izvesnu zabunu unosi to što se dve plaže zovu Pounta, pa je i na pojedinim grčkim sajtovima došlo do konfuzije. Malo selo i trajektna luka Pounta nemaju nikakve veze sa plažom Pounta i nalaze se na suprotnim krajevima ostrva. Da sve bude još zamršenije, plaža Pounta se još zove i Chrissi Akti (Zlatna plaža), isto kao i Golden Beach! Sve tri plaže sa plavom zastavom su na istočnoj obali Parosa i vrlo blizu su jedna od druge, o čemu svedoči da su opisane su pod rednim brojevima 15, 16 i 17.

Livadia:

Lokacija: 700 m od luke u Parikiji. 

Opis: Livadia je plaža najbliža Parikiji. Uređena i peščana, veoma je popularna leti zbog svoje lokacije.

Postoji nekoliko plaža na obali glavnog grada, ali se za ovu plažu može reći da je gradska plaža Parikije. Podeljena je na nekoliko različitih delova, od potpuno uređenih sa ležaljkama, suncobranima i sportskim sadržajima, do onih više divljih, gde hladovinu obezbeđuju senke od drveća koje ga okružuju. Pošto se plaža nalazi u blizini kampa, vrlo brzo je popune mladi ljudi.

Ovo je duga peščana plaža sa belim peskom i relativno čistim morem, mada ponekad zbog gomile ljudi plaža ne izgleda baš čisto.

Zbog blizine grada veoma je popularna za brzo kupanje. Idealna je i za one koji žele plažu sa mladalačkom atmosferom. Može se opuštati diveći se pogledu na more ili igrajući odbojku na pesku. U nekoliko reči, ovo je veoma prikladna plaža za one koji žele takvu vrstu pogodnosti.

U blizini plaže ima taverni i barova, a lako je pronaći smeštaj.

Potrebno je obratiti pažnju gde koristiti ležaljke i suncobran. Kod hotela “Argo” to košta 7 €, kod škole za jedrenje je 5 €, a kod kafića “Onar” (narandžasti suncobrani) i “Tango Mar” korišćenje je besplatno!

Krios:

Lokacija: 2 km severno od Parikije. 

Opis: Krios (u prevodu sa grčkog znači ovan) je jedna od plaža najbliža Parikiji. Sa čistom vodom i peščanom obalom, na ovoj plaži je obično gužva ne samo zbog njene lokacije, već i lepote.

Krios je ljupka plaža, locirana nedaleko od centra Parikije. To je duga peščana plaža sa kristalnom vodom, okružena zalivom koji je štiti od jakih letnjih vetrova. Plaža je dobro uređena sa ležaljkama i suncobranima i ima barove koje služe kafu, osvežavajuća pića i laganu hranu. Uživanje na suncu neće poremetiti dolazak velike grupe ljudi tokom dana, jer na plaža nikada nije “gusto pakovanje”.

Sa ove plaže je odličan pogled na Parikiju i okolna brda. Do plaže se lako stiže javnim prevozom, a ukoliko se dolazi sopstvenim kolima blizu plaže postoji veliki parking. U blizini su i druge prelepe plaže, a u celom području je mnogo hotela i soba za izdavanje.

Kod Paradiso Cluba korišćenje ležaljki i suncobrana plaća se 8 €!

Marchello (Marcello, Martselo):

Lokacija: 2,5 km severno od Parikije. 

Opis: Ovo je prelepa i dugačka plaža nedaleko od Parikije. Marchello je veoma posećena plaža, a barovi na plaži stvaraju atmosferu žurke.

Plaža Marchello se nalazi u zalivu Parikija, prekoputa glavnog grada ostrva. Za razliku od redovnih plaža, Martselo ili Marchello se sastoji od niza stenovitih uvala, odmah do plaže Krios. Ove uvale  nude malo osame koju koriste isključivo nudisti. Do njih je takođe lako doći posle kratke šetnje oko zaliva.

Odmah iza plaže Marchello se nalazi jedan od kampova sa mnogim sadržajima. Na plažu se može doći i brodom, koji polazi kod vetrenjače u Parikiji. Brodovi saobraćaju od 10 do 19 časova na svakih pola sata, a cena karte u jednom pravcu iznosi 2 €.

Krios, Marchello i naredna plaža Kaminia su, ustvari, delovi jedne velike plaže, koja se se proteže duž severnog dela zaliva Parikija, do rta Aghios Fokas.

Kaminia (Agios Fokas):

Lokacija: 5 km severozapadno od Parikije. 

Opis: Kaminia je mala plaža na ulazu u zaliv Parikija. Ima peščanu obalu i nisko rastinje koji obezbeđuju lep ambijent za opuštanje.

Kaminia je duga peščana plaža blizu rta Aghios Fokas, a prirodni je nastavak plaže Marchello. Za razliku od svog suseda, ova plaža nije uređena uopšte, ali je pesak mekan, a voda kristalno čista. Kaminia predstavlja alternativu za mnogo posećenije plaže u regionu. Kako se Parokija nalazi dovoljno blizu, sve što je neophodno nalazi se nadohvat ruke.

Kada se već dođe na plažu, ne bi trebalo propustiti obilazak male pećine Archilochos; ulaz u pećinu liči na rupu, kao mali otvor u steni na skoro vertikalnoj obali. Prema legendi u pećini je boravio poznati lirski pesnik iz drevnih vremena, koji se sklanjao u pećinu da bi dobio inspiraciju za svoje poeme.

Monastiri:

Lokacija: 12 km severoistočno od Parikije, a 6 km zapadno od Naousse. 

Opis: Monastiri je mali stenovit zaliv na severnoj obali Parosa. Plaža je uređena i na nju se lako stiže iz Naousse. Poneki ribarski brodić i jahta su tu usidreni tokom leta.

Plaža Monastiri (ime je dobila po manastiru Agios Ioannis) udaljena je oko 2 km u pravcu severa od plaže Kolimbithres, a nalazi se u malom stenovitom zalivu okruženom ogromnim stenovitim brdima. To je najsevernija plaža na Parosu i spada među najposećenije plaže na ostrvu.

Plaža se smestila u zaliv Agios Ioannis i ako se sa plaže pogleda desno (prema jugu) videće se manastir (odatle dva naziva za plažu). Na suprotnoj, levoj strani plaže, su upečatljive stene. Plaža je popunjena ležaljkma.

Voda je do struka dobrih sto metara. Pesak je iznenađujuće dubok i vrlo muljevit. Plaža je dobra prilika za ronjenje. Ova prelepa peščana plaža ima kristalnu vodu i vrlo je popularna zbog svoje lepote, pa je prilično popunjena u julu i avgustu. Takođe je poznata kao mesto gde pristaju jahte.

Ležaljke i suncobrani se mogu iznajmiti u nekoj od brojnih taverni koje gledaju na plažu. Sportovi na vodi takođe su zastupljeni na ovoj plaži. Tokom leta na plaži Monastiri organizuju se različite aktivnosti, kao što su koncerti, žurke na plaži, razna takmičenja itd. Do plaže se stiže asfaltnim putem, koji se kod plaže završava, ili brodićima koji polaze iz luke Naoussa.

Stanovnici Naousse u manastiru organizuju lokalnu proslavu (panighyri) 29. avgusta u čast Agios Ioannisa (Sveti Jovan).

Kolimbithres (Kolymbithres, Kolybrithes):

Lokacija: 10 km severoistočno od Parikije, a 4 km zapadno od Naousse. 

Opis: Kolimbithres je najpoznatija plaža u oblasti oko Naousse. Plaža je poznata po čistoj vodi i stenovitim formacijama.

Plaža Kolimbithres se nalazi u zapadnom delu prostranog zaliva Naoussa ili Plastira. To je verovatno najpoznatija plaža na ostrvu i nesumnjivo najvrednija pažnje. Popularnost je stekla zbog ogromnih blokova granita oko plaže, koje su more, pesak i vetar tokom vekova izvajali u čudne i glatke oblike.

Plaža Kolimbithres (u prevodu bazen) se sastoji od dve male peščane uvale koje leže jedna do druge. Srećnici ponekad imaju svoj privatni mali zaliv. Ležaljke i suncobrani se mogu iznajmiti, a sportovi na vodi su takođe zastupljeni. Postoje škole skijanja na vodi i vejkbordinga (wakeboarding,  vrsta skijanja na vodi na jednoj dasci, uz pomoć čamca ili žičare). Zbog plitke i kristalno čiste vode vode pogodna je za porodice sa malom decom. Kako je stene dele na male uvale, uvek je lako pronaći mesto na kome nije velika gužva. Dakle, iako je veoma popularna, plaža je i dalje dosta tiha, a dodatni plus je njena prirodna lepota.

Nekoliko mogućnosti za smeštaj postoji u okolini plaže, kao i više izbora za hranu i piće u nekoj od taverni koje se nalaze pored puta za plažu. Barovi i kafići pored obale nude okrepljenje, piće i kafu.

Iako je sama plaža najveća znamenitost oblasti, takođe postoji nekoliko zanimljivih mesta koja se mogu posetiti kada se već dođe u to područje. Ljubitelji starina mogu otići do obližnjeg mesta Koukounaries, gde se nalaze ruševine mikenskog Akropolja iz XIII vek p.n.e, okruženog takozvanim “kiklopskim” zidinama, na niskom brdu iznad plaže. Kasnije, tokom geometrijskog perioda (VIII vek p.n.e), na istom mestu je osnovano naselje. Osim drevnih ruševina, vredi posetiti to mesto i zbog pogleda za uživanje. Odatle se mogu snimiti odlične fotografije za album sa letovanja. Sem toga, sa plaže se vidi ostrvce Aghia Kali, sa malom crkvom posvećenoj Uspenju Isusa Hrista, do koje se stiže privatnim ili iznajmljenim čamcem.

Piperi:

Lokacija: 10 km severoistočno od Parikije, a 250 m zapadno od glavne ribarske luke u Naoussi. 

Opis: Plaža Piperi je najbliža Naoussi. Odmah do luke u Naoussi, Piperi je mala, ali slikovita plaža, idealna za kupanje i ronjenje.

Ronjenje ili samo sunčanje među stenama – to je plaža Piperi (u prevodu biber), najvažnija plaža Naousse, udaljena samo 50 m od puta koji vodi u centar tog naselja. Meštani, kao da postoje dve odvojene plaže, nazivaju ih Megalo i Mikro Piperi (Velika i Mala Piperi plaža), ali je to, u stvarnosti, samo jedna peščana plaža sa kristalnom vodom.

Na ovoj plaži može se čak i pecati. Mnogi dolaze samo da bi se sunčali i uživali u pogledu na živopisno stenje, Naoussu i luku prekoputa.

Postoji više mogućnosti za smeštaj na plaži i njenoj blizini. Takođe postoje riblje taverne i klasični restorani sa ukusnim jelima, kao i priličan broj barova i kafića sa ili bez muzike. Iz većine od njih se pruža predivan pogled na more i naselje.

Agioi Anargyri:

Lokacija: 11 km severoistočno od Parikije, a 800 m istočno od Naousse. 

Opis: Ovo je mala uvala sa peščanom obalom i čistom vodom. Zbog svog položaja u blizini Naousse, na plaži se stvori manja gužva.

Agioi Anargyri je mali zaliv na oko 200 m istočno od poslednjih kuća u Naoussi. Deo plaže je uređen sa ležaljkama i suncobranima, dok ostatak plaže nije. Nekoliko manjih hotela i sobe za izdavanje okružuju ovu plažu.

Plaža je idealan izbor za one koji ne koriste vozilo na odmoru, sem bicikla, i žele da budu u na plaži minut nakon što su se probudili.

Langeri (Lageri, Lagkeri):

Lokacija: 15 km north east of Parikia, a 4 km istočno od Naousse.

Opis: Langeri je izolovana plaža blizu Naoussa. Ambijent je zaista opuštajući. Pojedine delove plaže zaposeli su nudisti.

Ova plaža se nalazi u istočnom delu zaliva Naoussa. Predstavlja jedan od sakrivenih dijamanata Parosa, pošto nema putokaza koji bi uputili vozače prema plaži. Za svaku sigurnost, najbolje je pitati meštane. 300 m pre kampa u Santa Maria, prema ovoj plaži odvaja se asfaltni put, koji se završava posle otprilike 400 m i tu se mogu parkirati kola. Može se doći i javnim prevozom, koji ima stanicu na glavnom putu. Dolazak na plažu brodićima iz Naousse takođe je moguć. Najzad, najbolje je imati sopstvenu jahtu i privremeno se usidriti na plaži.

Područje je lepo i skrovito. Zbog toga plaža privlači brojne nudiste i može se reći da je pretežno nudistička. Malo dalje je od puta, veoma je mirna i ima žbunje koje obezbeđuje nešto hlada, pošto na plaži nema turističkih sadržaja. More je kristalno čisto, pesak je mekan i formirao je čudesne dine. Ovo je plaža za one koji žele da plivaju daleko od bučne gomile uređene plaže.

U okolnom području postoji nekoliko mogućnosti za smeštaj.

Santa Maria:

Lokacija: 15 km severoistočno od Parikije, a 5,5 km istočno od Naousse. 

Opis: Santa Maria je lepa uređena plaža. Više centara za sportove na vodi postoji na plaži.

Santa Maria je duga obala, podeljena na dve blage, zlatne peščane plaže koje nude prelep pogled na ostrvo Naksos i imaju kristalno smaragdnu vodu. Prvu plažu najčešće zovu Santa Maria Camping, pošto je blizu kampa. Druga plaža nalazi se skoro 2 km dalje i to je najsevernija plaža na istočnoj obali Parosa. Plaža santa maria se posebno razvila u poslednjih nekoliko godina.

Ovde se preporučuje ronjenje i tu je i odgovarajuća škola. Prva od dve plaže pruža lepši pogled na ostrvo Naksos. Plaža je duga sa ležaljkama i suncobranima, a u njenoj sredini se nalaze ronilački centar i škola za jedrenje na dasci. Voda je savršena i čista, dok je suncem obasjan pesak belji nego na drugim plažama ostrva. Kamp se nalazi odmah pored plaže, pa je na plaži gužva u julu i avgustu. Do plaže Santa Maria se može doći lokalnim autobusom ili brodićima iz luke Naoussa.

Druga plaža je u maloj uvali, dobro zaštićena od severnih vetrova. Ova plaža, koja je ustvari podeljena na dve manje odvojene plaže, ima lep, svetlo obojen pesak i kristalno čisto more. Dobro je uređena, nudi više sadržaja za kupače i na njoj nikada nije velika gužva. To je jedno od omiljenih mesta za surfere, koji dolaze da uživaju u sportu koji vole. Plaža je idealna za opuštanje, posebno u popodnevnim časovima tokom zalaska sunca, kada se sakrije iza niskih brda koja okružuju plažu. Za one koji uživaju u ronjenju, plaža ih neće izneveriti, kao i morsko dno koje je veoma dobro za podvodni ribolov. Ukoliko se jednostavno želi posmatranje i istraživanje podvodnog sveta, škola ronjenja na plaži će pomoći da se uživa u lepoti mora i morskog života.

Ambelas:

Lokacija: 12,5 km severoistočno od Parikije, a 3 km jugoistočno od Naousse.

Opis: Ambelas je peščana plaža na severoistočnoj strani ostrva, u blizini Naousse. Nekoliko hotela i taverni nalazi se kod ove mirne plaže.

Ambelas je malo, ali divno ribarsko selo. Ima malu peščanu plažu, zaštićenu od vetrova, gde pristaju svi ribarskii izletnički brodići. Uglavnom poznat po ribarskoj luci i izvrsnim ribljim tavernama, Ambelas je dobra alternativa ako se želi izbeći gužva u Naoussi.

Voda je kristalno čista, tirkizne boje i bezbedna je za decu. Plaža nije uređena, ali je lepo mesto za one koji vole tihu lokaciju. Taverne na obali mora i tradicionalni restorani pripremaju možda najbolje riblje specijalitete na Paros. U Ambelasu ima mnogo hotela i apartmana za boravak. Još usamljenija lokacija se nalazi nedaleko od ove plaže, a to je plaža Damouli.

Molos:

Lokacija: 19 km jugoistočno od Parikije. 

Opis: Molos je malo turističko mesto na istočnoj strani ostrva. Sa čistom vodom i mekom peščanom obalom, Molos je mirna alternativa popularnim plažama Parosa.

Ova peščana plaža se nalazi 2 km od Marmare. Do južnog kraja zaliva dugačkog oko 1 km stiže se asfaltnim putem, dok do severnog kraja plaže takvog puta nema. Zaliv u kome se nalazi plaža Molos, obrazovan je između dva brda Kefalos i Antikefalos, na području gde je bila drevna keramička radionica.

Ovo je samo jedna od mnogih plaža u toj oblasti. Severno od ove plaže nalaze se plaže Tsoukalia i Glyfades, koje se takođe mogu posetiti. Do tih plaža nema asfaltnog puta. Plaža Glyfades je udaljena od asfaltnog puta oko 1200 m, a plaža Tsoukalia praktično predstavlja nastavak te plaže prema jugu. Sve ove plaže predstavljaju pravi raj, sa dubokom plavom vodom, mekanim peskom zlatne boje i veličanstvenim pogledom na Naksos.

Ove plaže su uvek tihe i skoro divlje, bez većeg broja kupača čak i u špicu sezone. Tu nema nikakvih objekata i ovde se može imati dosta prostora za sebe. Jedina loša strana je vetar.

Do ove netaknute lepote se može doći samo sopstvenim vozilom, jer ne postoji lokalni autobus koji saobraća do plaže. Na južnom kraju plaže nalazi se crkvica Aghios Nikolaos Plousios (“bogati“), sa ribarskim brodićima usidrenim pored nje. Druga crkvica Aghios Nikolaos Ftochos (“siromašni“) nalazi se na severnom kraju plaže.

Kalogeras:

Lokacija: 19 km jugoistočno od Parikije. 

Opis: Ovo je mala šljunkovita plaža, koja je u jednom delu okružena visokim liticama. Nalazi se blizu Molosa, na istočnoj obali Parosa.

Kalogeras se nalazi na istočnoj strani ostrva, severno od popularnog letovališta Logaras i u neposrednoj blizini plaže Molos. Tačnije, od kraja asfaltnog puta kojim se dolazi na južni kraj plaže Molos, potrebno je skrenuti desno i posle otprilike 300 m vožnje po zemljanom putu stiže se do  ove plaže. Brdo Antikefalos i rt Kalogeras razdvajaju plaže Molos i Kalogeras. Ova plaža, dugačka manje od 200 m, okružena je golim brdima. Severni deo plaže se nalazi ispod visokih litica.

Obala je delom peščana, a delom šljunkovita, ali je voda uvek kristalna. Plaža nije uređena, a na njoj je tek po neki kupač.

Piso Livadi (Pisso Livadi):

Lokacija: 18 km jugoistočno od Parikije. 

Opis: Lepa peščana plaža Pisso Livadi nalazi se u luci ispred istoimenog letovališta.

Na ovoj plaži sa zlatnim peskom se zaista može uživati u sunčanju i kupanju u kristalno čistom moru, a hlad nudi drveće tamariske.

Svakoga dana nekoliko izletničkih brodova polazi iz luke ovog naselja, povezujući plažu i celo ostrvo sa Antiparosom i drugim susednim ostrvima.

Nekoliko mogućnosti za smeštaj je na raspolaganju u blizini plaže, u naselju i okolini. U restoraniuma u selu i pored mora može se uživati u lokalnim jelima, svežoj ribi i morskim specijalitetima.

Logaras:

Lokacija: 18,5 km jugoistočno od Parikije. 

Opis: Logaras je malo turističko mesto u blizini najpoznatijih plaža na ostrvu, kao što su Piso Livadi i Golden Beach. Čista voda i peščana obala plaže Logaras privlače brojne posetioce.

Sa ovom plažom počinje opis tri plaže koje nose plavu zastavu. Plaža Logaras nalazi se oko 500 m od naselja Piso Livadi. Plaža je srednje veličine (dugačka oko 350 m), a pesak je nešto grublji. Plaža je dobro uređena i u više navrata je dobila plavu zastavu. Pogodna je ne samo za kupanje, već i za ronjenje i druge sportove na vodi.

Barovi na plaži nude hladna pića, grickalice i glasnu muziku koja privlači mlađe posetioce. Pored mora se može uživati u ribljim mezetlucima.

Pounta (Pounda, Chrissi Akti):

Lokacija: 19 km jugoistočno od Parikije. 

Opis: Izuzetno popularna plaža zbog predivne zabave i barova na plaži.

Plaža Pounda je jedna od najpoznatijih i najposećenijih plaža na Parosu i podseća na plažu Paradise na Mikonosu. Nalazi se na samo 300 m od plaže Logaras i takođe ima plavu zastavu. Potpuno uređena plaža je udaljena oko 2 km od naselja Logaras i predstavlja pravi turistički kompleks sa mnogim interesantnim sadržajima kao što su bazeni, restorani, barovi, prodavnice, oprema za sportove na vodi, bandži džamping (bungee jumping) itd.

Većina posetilaca dolazi na ovu plažu i zbog navedenih sadržaja, ali i zbog glasne muzike i beskrajnih žurki. Da bi se došlo do plaže, neophodno je proći kroz područje sa barovima i bazenom u sredini. Za korišćenje ležaljki neophodno je naručiti piće iz bara koji se nalazi u pozadini. Sama plaža je prilično ravna i dugačka manje od 200 m, a do nje se stiže asfaltnim putem, bilo sopstvenim kolima ili javnim prevozom.

Na plaži nije moguće pronaći smeštaj, ali u okolnom području postoji dobra ponuda. Takođe na plaži nema ni taverni ni restorana gde bi se moglo jesti, ali u barovima na plaži se mogu poručiti sendviči i lakša hrana.

Na plaži u obliku polumeseca uživa se u predivnom moru i zlatnom pesku i opušta se pod vrelim suncem ili pod senkom suncobrana. Većini mlađih posetilaca veoma se dopada ponuda sportova na vodi.

New Golden Beach (Nea Chrissi Akti, Tserdakia):

Lokacija: 22 km jugoistočno od Parikije. 

Opis: New Golden Beach (Nova zlatna plaža) se nalazi na istočnoj obali ostrva, nedaleko od Zlatne plaže. Iako je manje razvijena i popularna od svojih suseda, ova plaža predstavlja lepo i organizovano odmaralište.

Ova peščana plaža, dugačka oko 200 m, veoma je poznata kao jedna od najboljih lokacija u Mediteranu za sportove na vodi, a to se prvenstveno odnosi na jedrenje na dasci. Početkom avgusta, kada vetar postane jak ne samo u tom području, već i u čitavom Egejskom moru, već više od 20 godina održava se Svetski kup u jedrenju na dasci. Najbolji surferi dolaze da se takmiče po razbesnelom moru, koje je posledica jakog vetra.

Plaža se nalazi blizu turističkog naselja Logaras, a 1 km severno od plaže po kojoj je dobila ime – Golden Beach. Kao što ime kaže, plaža je poznata po zlatnom pesku i kristalnoj vodi.

Lokalno stanovništvo plažu zove Tserdakia i pod tim imenom se nalazi u spisku plaža sa plavom zastavom (a tu privilegiju nema Golden Beach!). Na plaži radi više sportskih centara koji organizuju kurseve za polaznike svih uzrasnih kategorija. Plaža je opremljena sa suncobranima, ležaljkama i barovima koji nude hranu i piće. U blizini je odlična turistička infrastruktura sa hotelima i apartmanima, dok nekoliko taverni, od kojih se većina nalazi pored mora, nudi ukusnu i dobru hranu. Zajedno sa susednom plažom Golden Beach, smatra se pravim rajem za surfere i odličnom lokacijom za kupanje za turiste iz celog sveta. Sa plaže se pruža lep pogled na ostrvce udaljeno oko 750 m od obale.

Golden Beach (Chrissi Akti, Golden Coast):

Lokacija: 23 km jugoistočno od Parikije. 

Opis: Ovo je jedna od najpopularnijih plaža na Parosu. Ima kristalnu vodu, mekani pesak i vetar pogodan za jedrenje na dasci. Svake godine na ovoj plaži se održava Svetski kup u tom vidu sporta.

Golden Beach (Zlatna plaža) se smatra jednom od najboljih plaža Parosa. Plaža sa zlatnim peskom (po čemu je i dobila ime) proteže se na dužini od oko 700 m, a na njoj su idealni uslovi za jedrenje na dasci, pa je za taj sport jedna od najboljih na Mediteranu.

Profesionalni Svetski kup u jedrenju na dasci organizuje se na ovoj plaži svake godine u avgustu, a na njemu učestvuje veliki broj poznatih surfera. Golden Beach je potpuno uređena plaža i ima bogatu ponudu opreme za jedrenje na dasci. Pored toga mogu se iznajmiti čamci i pohađati časovi za početnike i one koji su već delimično savladali tehniku jedrenja na dasci.

Plaža ima na hiljade posetilaca, od kojih većina dolazi na Paros upravo zbog ove plaže. Može se leškariti na suncu ili odmarati u senci suncobrana (kojih ima gomila) i uživati u posmatranju surfera i pejzažu koji dopunjuju obližnja ostrvca Prassonissi i Dryonissi.

Mnogobrojni hoteli, apartmani i sobe za izdavanje se nalaze u području oko plaže. Naravno, tu su i brojne taverne. Do plaže vodi asfaltni put, pa se može doći javnim ili sopstvenim prevozom.

Drios:

Lokacija: 24 km jugoistočno od Parikije.

Opis: Plaža je dobro zaštićena od severnih vetrova, pa tu postoji i manja luka pogodna za sidrenje ribarskih i turističkih brodića.

Prelepa plaža nalazi se u živopisnom selu Drios. Od Parikije je udaljena 24 km, bilo da se vozi  duž zapadne i južne obale ostrva bilo da se vozi kroz centralni deo ostrva (preko Lefkesa).

U samom naselju može se pronaći smeštaj. U tavernama na obali mora uživa se u svežoj ribi i lokalnim jelima, dok se u barovima i kafićima uživa u piću i pogledu na ostvce Dryonissi udaljeno oko 1,4 km.

Plaža nije uređena, ali kristalno čisto more i mirna atmosfera privlače posetioce koji bi da izbegnu gužvu. Severno od naselja se može kupati blizu ruševina drevnog brodogradilišta.

Lolantonis:

Lokacija: 22 km jugoistočno od Parikije.

Opis: Mala peščana plaža sa kristalno čistom vodom koja se završava stenom.

Plaža Lolantonis dobila je ime po istoimenoj obližnjoj čuvenoj kafani. Na plaži nema ležaljki i suncobrana, što omogućava uživanje u predivnom pejzažu. Posetioce hladovinu pronalaze ispod drveća koje raste tamo gde se završava put.

Do plaže Lolantonis može se doći automobilom, ali se kod mesta Glyfa ili Aspro Chorio odvaja zemljani put kojim je potrebno voziti oko 1,5 km do plaže. Na asfaltnom putu postoji putokaz za plažu.

Glyfa:

Lokacija: 21 km jugoistočno od Parikije.

Opis: Glyfa je mala plaža na južnoj obali ostrva, locirana nedaleko od Driosa i nekih mnogo poznatijih plaža na Parosu, kao što su Golden Beach i New Golden Beach.

Ovo je veoma mirna plaža poznata samo lokalnom stanovništvu, a slučajno je otkriju i neki turisti  koji dođu kolima ili na skuteru. Ovo je vrlo mirna izolovana prelepa plaža, idealna za uživanje u kupanju i sunčanju u kristalno čistom moru, skoro sami, kao da se radi o privatnoj plaži.

Reč glyfa na grčkom znači slan. Na plaži nema nikakvih turističkih sadržaja, niti nekog vida smeštaja, a nema ni ponude hrane i pića; prilično je izolovana i skoro sakrivena. Do plaže se stiže zemljanim putem, koji nije lako pronaći, tako da je potrebno raspitati se kod meštana kako je pronaći i slediti njihove instrukcije. Iako je naglašeno da je daleko od glavnih puteva, to nije tačno, tek nekoliko stotina metara je udaljena od asfaltnog puta, na kome postoji putokaz za plažu.

Pigadaki:

Lokacija: 20 km južno od Parikije. 

Opis: Pigadaki je izolovana plaža na južnoj obali Parosa. Nema turističkih sadržaja i nije mnogo posećena.

Do plaže se stiže zemljanim putem, koji odvraća potencijalne posetioce. Od asfaltnog puta do plaže ima samo oko 650 m. Međutim, kristalna voda, nisko zelenilo i miran ambijent pružaju lepo mesto za potpunu privatnost i relaksaciju.

Najbliže turističko mesto je Alyki.

Farangas (Faraggas):

Lokacija: 18 km južno od Parikije. 

Opis: Ovo je peščana plaža u regiji Alyki, na južnoj obali Parosa. Na plaži je izuzetno retko veća gužva, a razlog je njena udaljena lokacija.

Locirana na južnoj obali ostrva, 3 km od naselja Alyki, Farangas je lepa plaža sa kristalnom vodom. Deo plaže nije uređen, dok na drugoj strani plaže postoji mali bar, gde se može upotpuniti uživanje kupanja i sunčanja sa divnim jelima iz lokalne kuhinje.

Plaža je smeštena u zalivu koji je dobro štiti od vetrova. Na samoj plaži nema smeštajnih kapaciteta, koji se mogu pronaći u susednim letovalištima.

Plaža sa belim peskom lepo je uređena sa sadržajima za sunčanje i kupanje (ležaljke i suncobrani, plaća se 3 €), ali najvažnija prednost ove plaže je fascinantan pejzaž koji je ostao gotovo netaknut od najezde turista. Tamnoplavo more je kristalno čisto, dok plaža ima lepe stene, skrovite delove, sitan pesak i dine pored mora. Dakle, Farangas se ne bez razloga smatra jednom od najlepših plaža na ostrvu.

Do plaže se može stići samo u sopstvenoj režiji. Dobar zemljani put u dužini od oko 850 m neophodno je preći pre dolaska na plažu. To je detalj koji čini ovu plažu jedinstvenom: daleko od preopterećenih puteva, ali dovoljno blizu turističkih mesta na širem području, ova plaža nudi mir i odmor.

Agios Nikolaos:

Lokacija: 15 km južno od Parikije. 

Opis: Agios Nikolaos je peščana plaža blizu naselja Alyki, mirnog letovališta na južnoj obali Parosa. Plaža nije uređena i ima kristalnu vodu.

Plaža je smeštena u zalivu u kome se nalazi Alyki, zapadno od tog naselja. Pošto se do plaže može doći pešice iz naselja Alyki, u blizini postoje turistički sadržaji, a tu se misli na sobe za izdavanje i nekoliko ribljih taverni.

Pored ove plaže, koja se nalazi zapadno od naselja, u istočnom delu naselja koji se zove Piso Alyki takođe se nalazi peščana plaža.

Voutakos:

Lokacija: 15 km južno od Parikije. 

Opis: Ova usamljena plaža nalazi se između naselja Alyki i luke Pounda, a takođe i u blizini aerodroma. Ima peščanu obalu i kristalnu vodu.

Plaža se nalazi na jugozapadnoj obali Parosa. Voutakos je mala izolovana plaža, slabo posećena.  I do ove peščane plaže se dolazi prašnjavim putem, s tim da se kola ostave na određenom mestu, a zatim se za manje od 10 minuta pešačenja stiže do plaže.

Od asfaltnog puta do plaže ima oko 500 m.

Pounta – prekoputa Antiparosa:

Lokacija: 10 km jugozapadno od Parikije. 

Opis: To je skup malih odvojenih plaža sa finim peskom, koje se sukcesivno nadovezuju jedna na drugu.

Na Parosu postoje dve plaže koje se zovu Pounta. Ona lepša i mnogo poznatija je na istočnoj obali, dok se druga nalazi blizu istoimenog naselja, prekoputa ostrva Antiparosa, odakle i polazi trajekt za Antiparos.

Punta je dobro organizovana plaža pogodna za kupanje i sunčanje i bavljenjem raznim sportovima na vodi, kao što su jedrenje na dasci i podvodne aktivnosti. Barovi na plaži nude hladna pića, osveženje i muziku za svoje goste. Taverne na obali mora nude svežu ribu i morske plodove, zajedno sa specijalitetima lokalne kuhinje.

Postoji više opcija za smeštaj, kako u naselju, tako i u okolini.

Agia Irini:

Lokacija: 7 km južno od Parikije. 

Opis: Mala plaža Agia Irini okružena je prelepim palmama, koje joj daju atmosferu tropskog područja. To je sanjalačko mesto, na kome je ponekad gužva, pošto je plaža malih dimenzija.

Ustvari, postoje dve plaže, udaljene jedna od druge oko 250 m, a razdvojene su nizom stena. Od jedne do druge plaže lako je doći pešice. Na kraju severne plaže nalazi se crkvica Agia Irini, po kojoj je plaža dobila ime.

Plaža je dobro zaštićena od vetrova, ima fin pesak, a hladovinu pružaju palme, zbog kojih se plaža  čini egzotičnom. Nije uređena, ali pošto je atraktivna, privlači veoma veliki broj ljudi i obično je na njoj gužva i prilično je bučno. More je kristalno čisto, a morsko dno je idealno za ronjenje, pa se zaljubljenicima u taj sport veoma sviđa. Plaža nudi lep pogled. Pesak je gust i fin, tako da i deca i odrasli uživaju u njemu.

Na severnoj plaži postoji slatka taverna; inače postoji i taverna u obližnjem kampu, u okruženju punom palmi i maslina. Taverna u kampu nudi dobar izbor jela lokalne kuhinje. Kamp ima i mini-market gde se mogu kupiti sve neophodne namirnice.

Do plaže se lako dolazi iz Parikije taksijem ili rentiranim kolima i motociklima. Takođe se može doći i lokalnim autobusom; stajalište se nalazi na glavnom putu, nekoliko stotina metara od plaže, do koje vodi pešačka staza. Neki posetioci smatraju da je plažu teško pronaći; to uopšte nije tačno, pošto su putokazi od glavnog puta do plaže od velike pomoći i precizni.

Parasporos:

Lokacija: 4 km južno od Parikije. 

Opis: Parasporos je veoma popularna plaža blizu Parikije. Do plaže u lepom okruženju lako se dolazi. Parasporos je dobro uređena plaža sa većim brojem barova.

Plaža Parasporos se nalazi blizu kampa, što predstavlja razlog za čestu gužvu. Plaža dugačka oko 250 m ima smaragdnu boju vode i zlatnu boju peska. Nekoliko barova na plaži tokom letnje sezone organizuju povremeno žurke, na kojima se igra i pije tokom cele noći.

Plaža je prilično popularna i jedna od omiljenih plaža na mlađe posetioce na ostrvu. Prilično dobro je uređena. Široka peščana plaža idealna je za sunčanje, odmaranje na ležaljkama ili za opuštanje u senci suncobrana. Samo na jednom delu plaže postoje ovi sadržaji, preostali deo plaže je prirodan, ostavljen za posetioce koji više vole autentičan ambijent. Stene na oba kraja plaže i brojno drveće tamariske su glavne karakteristike pejzaža, iako će neki posetioci reći da im se stene na plaži ne sviđaju. U svakom slučaju, plaža je centar atrakcije i na njoj se okuplja veliki broj ljudi.

Mesta za smeštaj ima u oblasti oko plaže, kao i nekoliko mesta gde se može dobro jesti, ali je često, zbog popularnosti plaže, na njoj bučno i gomila posetilaca.

Do plaže se stiže frekventnim lokalnim autobusom, koji ima stajalište u blizini plaže. Od glavnog puta potrebno je potom pratiti dobro obeleženu ulicu koja vodi do plaže, gde se stiže nakon nekoliko stotina metara pešačenja. Naravno, može se doći taksijem, kolima ili na motoru dobrim asfaltnim putem do same plaže. Putokazi od Parikije dobro upućuju na plažu. U tom slučaju kola se mogu parkirati neposredno do plaže ili, ukoliko nema mesta, nedaleko odatle, na prostoru koji služi kao privremeni parking.

Delfini (Souvlia):

Lokacija: 3 km južno od Parikije. 

Opis: Ova ljupka plaža je vrlo blizu Parikije i drevnog svetilišta Asklepios. Plaža je dobra alternativa za prebukirane plaže glavnog grada ostrva.

Zvaničan naziv ove plaže je Souvlia, ali je meštani zovu Delfini, po restoranu smeštenom na ovoj plaži. Na kartama se pojavljuju oba naziva. Plaža, koja nije velikih dimenzija, ima sitan pesak i kristalnu vodu. Uglavnom nije mnogo posećena, pa predstavlja lepo mesto za opuštanje.

U blizini plaže je arheološko nalazište Asklepieion (ili Asklepios).

Dodatak

U ovom opisu Parosa nalaze se i dva crteža na kojima su prikazani ostrvo Paros i grad Parikija. To su radovi Kathryn Pinker. Ona je svojevremeno boravila na Parosu u Egejskom centru za likovne umetnosti. Vratila se na Paros da bi prisustvovala venčanju Grkinje Marije-Elene i Breta. Oni su joj naručili da napravi mapu ostrva i plan grada gde su živeli i studirali (Parikija), sa naznačenim njihovim omiljenim mestima. Mladoženja Bret, veliki pisac, autor je teksta.

Završen rad je štampan u obliku dvostranog A3 letka, a svaki svat je dobio primerak. Slike i reči su izvučene u punoj veličini hemijskom olovkom, oslikane tehnikom gvaš (vrsta vodenih boja koja se meša sa nekim belim pigmentom, naprimer kredom) i obrađene u photoshopu.

Prevod tekstova nije urađen, pokazao se kao suviše komplikovan, a većinom su opisani lični detalji. Svakom slovu odgovara određena pozicija na karti.

PAROS

a mere comma-shaped ferry stopover punctuating the aegean expanse between mykonos and thira

but also:

the omphalos ot the cyclades

of spectral marble taproot

the raw stone of an art so ancient

it is by appearance modern.

this, the upspiraling navel where we

came to practice ancient art.

A gates of paros

B krios beach… after the shore bordering ascent and the jounce trough the scrubland we would descend: a spray of flowers, a yipping dog, a concrete ramp, a collection of skipping stones; and then the crescent beach arcing out and across to near the island’s end. and the water’s a match for its name.

Г across the bay… she chose to live `across΄ the bay΄ upon our arrival and so endured an immersive education on the performance of mountain bikes in surf and soft sand. all worth it for the morning with a coffee on the balcony, overpeering a greek woman below raking olivefruit from off the trees.

Δ barley flop field… in driving past this spot keep your seatbelts fastened, the windows rolled, the doors locked firm. engage the child safety features. be warned that despite those precautions the urge to sprint headlong into the barley field, to outrace the sunglimmering windtrails, to sprawl face first into what must be an accepting earth – that urge may prove too great to bear. and, in retrospect (as regards the broken rib that may result (and one of us, unnamed, well knows),) the moment’s elated flight might not prove worth the months’ sharp pain. 

E cave of the nymphs… step down this broken stairway, and discover, embedded in the rock face, a door. within the chapel you may see your breath, light a candle, feel through your soles the surge of sea. but expect no answers for the knowing icons, staring flatly back from behind pursed lips.

H archilocuss cave… though purported to be the cave in which archilocus, the poet, penned much of his now – fragmentary opus, it may well be named for the stray dog that would accompany us on any north – wheeling hike along the shore (the dog, also, named for the poet). the descent requires a rock – scramble, but you will be rewarded by a swallow – graced indentation in which you can picnic while watching the sea dash itself to bits against the squared – off marble boulders.

Z lefkes… an intricate mountain town, seat of the byzantine road. after exploring the terrain seek out flora’s for the day’s revithia (chickpeas) and relax with a tumbler or two of mountainsweet wine.

PARIKIA

a town of pathways meandering away from their compass points, designed internationally so to confuse and forestall the pirate hordes. a less effective defense against the summer european tourist who, once lost on the island, tends to pitch camp and simply stay.

Θ port… at night the toppled skyscraper ferries rumble into parikia while windmill panes gape at the bulk and light. then, to a tinny classical ditty, the idling trucks do-sa-do with those interior, and the foot traffic waltzes interweaving trough. there is a brief traffic jam at the aegean’s intersection – arrivals and departures, points north and south – before the ferry clears, churning away, leaving the island rotunda again to its quiet.

I albatros… saganaki, horta, octapodi, krasaki (kokkino = red wine/ aspro = white): one of the few ocean – facing estab – lishments that stays open late into the winter, a sign that its food is of a high enough quality that it attracts return business from the parians themselves.

K pebbles… rocks emerging from the aegean, or a giant’s fingers furling over the horizon’s edge? perhaps a vain attempt to stop the earth and hold us all in sunset’s way? the daily failure does not prevent our frequent admiration of the effort, overseen from this balcony while the ice clouds over our ouzu.

Λ bakery… order a loaf of ‘mavro’ or a spiralong spanakopita or zambom tiri or tiropita. a necessary stop for a breakfast picnic or light provisions before a hike.

M pirate… two tables, a fireplace, a bar bunched by patrons and a piano where maria-elena could sometimes be coached to play. and space enough still to prance to the jazz and lively of the place, where and evening can well be exhausted.

N karen’s… she dressed like a goat – herding space – pirate or, with her safety pins, a person that puts things together. and he as benjamin braddock. she spent a year performing greek folk dances, and having picked it up in 7th grade he applied a swing step to every genre. it was halloween. and the proprietor, a heavily brogued scotch expat, neither shy nor unkind (unless gambung), played hip-hop. they danced and were a perfect match.

Ξ my classroom… and while i taught, she sang. and could tell the satisfaction she felt for her work from how long before she broke off to buy a midmorning apple. she would return with a gift of bread for us. and for its warmth i would remember, panging, my hunger.

Ξ music room… i sang. spent mornings singing while a wall alway he taught, and i could tell the pace of the lesson by the tenor of his tone.

O zorba’s… 2 euros for a gyro, and i’ve  never had better. take it to go and perch on the rocks to watch the sun on the water or a fisherman lifting an octopus off the line.

П aegean center… on craigs list dublin there were 7 tutoring positions listed; one said ‘teach in greece’. on google, a search for ‘indian classical music greece’ pointed towards an instructor on a small island. approaching from obverse angles,  we fell in love with the center, the creaking wodden chairs, the courtyard and classrooms. but mostly the energy of the place, of creative abundance, of happenstance intersections and haphazard exploration. we each, in our own way, stepped blind into love with this place our touchstone.

P orange grove… he lived inside a walled compound, a separate facility enclosing also (in addition to his apartment) a small chapel, the two storey concrete footprint of a second building (in place to obviate the expiration of the construction permit) and 173 citrus trees: orange, blood orange, tangerine, amara, citron, lemon. 10.000 citrus and by halloween he hadn’t eaten one.

Σ spiti… john, the articulate austrian-greek proprietor of this loungy intimate groove bar, cultivates an extensive international music. library, provides scavenger hunt snack mix, and keeps his alpha cheap and cold. worth a visit for a tipple.

T church of a hundred doors… the longest continuouslyused church in greecewas built on the site of an old (and by old we mean old) bath house. step inside for the iconography, for a conjoined byzantine architecture, and for an interior view of the dome that for good fridays weeps rose petals.

Y cretan lady…  with the ferries on strike and the newspapers still stuck on valentine’s day a week after it had passed, our local vegetable vendor still kept in stock the wheeled cheeses and bountiful vegetables smuggled by uncertain mechanism from the island of crete. we didn’t inquire nor did we complain. ask for sliver samples of cheese and buy yourself a wedge; you will not find fresher.