Površina: 60,11 km2

Dužina obale: 70,2 km

Koeficijent razuđenosti: 2,31

Najviši vrh: Bokolj (274 m)

Broj stanovnika: 2.884

Pašman se nalazi u zadarskom arhipelagu između Zadra i Biograda. Od kopna ga deli 3-5 km široki Pašmanski kanal. Ovaj kanal dug je 12 km i pruža se od severozapada prema jugoistoku, a na severozapadu se produžava u Zadarski kanal. Najdublji su mu delovi na krajnjem jugoistoku (do 29 m) i severozapadu (do 23 m).

Grupa malih ostrva i plićaka u srednjem delu Pašmanskog kanala otežava plovidbu. Oko 2 km širok Pašmanski tesnac na krajnjem jugoistoku podeljen je ostrvima Babac (79 ha) i Komornik (15 ha) u dva prolaza. Od ostrva Ugljana (sa kojim je u daljoj prošlosti bio spojen), na severu, Pašman deli 8 m široki tesnac Ždrilo. Ovaj tesnac se do 1883. godine, kada je produbljen i učinjen plovnim za manje brodove, mogao pregaziti. 1979. godine produbljen je do dubine od 4 m i premošćen mostom.

Konoba “Babac” na istoimenom ostrvcetu

Dužina ostrva iznosi 21,35 km, a najveća širina 4,27 km.

Južno od Pašmana su su ostrvca Žižanj (93 ha), Gangaro (79 ha) i Vela Kotula (12 ha), a zapadno je ostrvo Sit (1,8 km2) i ostrvce Ščitna (32 ha).

U Hrvatskoj se priroda sama pobrinula za dokaz da ljubav postoji i kreirala prekrasno ostrvce Galešnjak u obliku srca, danas poznat kao “Hrvatski otok ljubavi” smešten u središtu Jadrana. Ljubav je svuda oko nas, ali ponekad je samo potrebno malo bolje pogledati.

Nenaseljeno ostrvce Galešnjak smestilo se između mesta Turanj na Zadarskoj rivijeri na kopnu i ostrva Pašmana. Pokriveno šumom i pokojom maslinom, poznato je po mnogobrojnim zečevima kojima je ostrvce postalo prirodno stanište. Samo 13 ha površine ovog prekrasnog čuda prirode slučajno je otkriveno 2009. godine na Internet pretraživaču Google Earthu nakon čega je odmah bilo promovisano na TV kanalima kao što su CNN i BBC. Ceo svet je saznao za Galešnjak, ostrvo čiji je oblik najpribližniji obliku srca na svetu, što je doprinelo promociji Jadrana kao top destinaciji za jedinstveno i nezaboravno letovanje.

Pašman pod snegom 28.02.2009. godine

U reljefu Pašmana ističu se visoki grebeni sa nizom vrhova. Njegov zapadni deo izgrađen je od krečnjaka, a istočni od dolomita s mlađim i mekšim naslagama. Istočna obala je razuđenija, položenija i šira, a zapadna strmija i uža.

Zapadni deo ostrva obrastao je delimično degradiranom zimzelenom šumom i nije naseljen, dok je dolomitska i praporasta zona na istoku gusto naseljena i dobro obrađena (vinova loza, masline, smokve i povrće).

Mediteranska klima je razvila bogati svet flore i faune, mnoge vrste lekovitog i aromatičnog bilja, a podmorje čuva i sve vrste jadranskih školjaka i riba.

Veliki Bokolj (274 m) je najviša tačka Pašmana

Pašman je dobio naziv u rimsko doba po imenu vlasnika Postumusa, pa je od tog imena nastao naziv imanja Postimionium ili Postumiana, a od čega je nastalo ime Postumiona insula (ostrvo Pašman). Pašman prvi put spominje u povelji iz 990. godine, a sadašnje ime zabeleženo je tek 1582. godine.

Pašman je bio naseljen još u rimsko doba (Banj, Tkon). Jaču naseljenost uzrokovale su provale Turaka u severnu Dalmaciju krajem XV i na početku XVI veka. Jedan od najlepših i najbolje očuvanih srednjevekovnih spomenika je manastir Sv. Kuzme i Damjana na brdu Čokovac u Tkonu. Nakon što su Biograd razorili Mlečani 1125. godine, benediktinci manastira Sv. Ivana iz Biograda preselili su se na brdo Ćokovac. Manastir je smešten na vrhu brežuljka (vidi sliku), odakle pogled dopire na zapad do Zadra, na istok do Murtera i na sever do Ravnih Kotara. Manastir je zadržao sve svoje posede i privilegije koje je kasnije imao pod svojom upravom – 36 sela sa tog posdručja. U više navrta taj utvrđeni manastir rušili su Mlečani, naročito u XIV veku, jer bio odbrana ulaza u Zadarski kanal i poslužio je odlično kao pomorska tvrđava i izvidnica Zadru. Venecija ga je, uprkos tome što je bio dobro branjen, prevarom zauzela 1345. godine. U manastiru se odvijao uobičajen život do 1808. godine, kada je Napoleon izdao dekret o sekularizaciji, pa su time posedi benediktinaca proglašeni državnim dobrom. Posle nestanka francuske vlasti manastir je obnovljen. Do 1918. godine Pašman je bio pod Austrijom, odnosno Austro-Ugarskom. Odmah nakon završetka I svetskog rata Pašman  je okupirala Italija, što je trajalo do 1923. godine kada je uključen u sastav matice zemlje.

Manastir Ćokovac

Stanovništvo

Naselja su većinom dvojnog tipa: Tkon, Pašman, Mrljane, Neviđane, Dobropoljana, Banj, Kraj, Barotul, Ugrinić i Ždrelac; starija su zbijena i dalje od obale, a novija na obali. Još od XVI veka najveće naselje na ostrvu je selo Pašman (vidi sliku na sledećoj strani). Pašmanska mesta su mala i tiha i zbog toga su kao stvorena za odmor i opuštanje. U svim pašmanskim malim selima ima nekoliko prodavnica, konoba i ostalih uslužnih delatnosti. Južna strana ostrva obiluje netaknutom prirodom, brojnim uvalama, modrim morem, starim ribarskim kućama i to sve sa pogledom na Kornate. Ova strana ostrva je bez saobraćajnica i kao takva vrlo popularna za robinzonski odmor.

Na ostrvu je 1953. živelo 4.306 stanovnika, 1981. bilo ih je 3.197, a sada 2.884.

Tkon

Stanovnici se bave uglavnom poljoprivredom, manje pomorstvom i ribarstvom, a u novije vreme i turizmom.

Sva naselja na Pašmanu nalaze se na istočnoj obali, okrenutoj prema kopnu. Od severa prema jugu ostrva naselja su poređana sledećim redom: Ždrelac (397), Banj (173), Dobropoljana (278), Neviđane (353), Mrljane (253), Barotul (83), Pašman (346), Kraj (253), Ugrinić (86) i Tkon (662). Administrativno je ostrvo Pašman podeljeno na dve opštine. U Opštini Tkon postoje samo dva naselja (Tkon i Ugrinić), a sva ostala naselja pripadaju Opštini Pašman (našao sam i da se opština zove Mali Pašman).

Saobraćaj

Ukoliko se na Pašman dolazi avionom, najbliži aerodrom je u Zemuniku koji je udaljen od Zadra 10-15 min vožnje automobilom. Na aerodromu Zemunik može se rentirati automobil. Ukoliko se leti do Aerodroma Split, onda bi trebalo rentirati automobil, uzeti taksi ili koristiti lokalne autobuske linije do Biograda (udaljenost oko 110 km).

Zadar i Biograd su preko Knina povezani železničkim saobraćajem sa svim većim gradovima Evrope.

Na Pašman se stiže trajektima iz Zadra, linijom ZadarPreko (ostrvo Ugljan) i dalje asfaltnim putem i mostom u mestu Ždrelac. Druga trajektna linija polazi iz Biograda i vodi do mesta Tkon na Pašmanu. Bilo je ideja da se Pašman spoji mostom sa kopnom. Ideje su se bazirale na činjenici da je ostrvo relativno blizu kopna, od koga ga deli uski i plitki Pašmanski kanal sa nizom manjih ostrva u njegovoj sredini.

Trajekt Biograd – Tkon u sezoni saobraća 13 puta dnevno. Prvi polazak iz Biograda je u 6 h, a poslednji u 22:30 h. Iz Tkona je prvi polazak u 5:30 h, a poslednji je u 22 h. Vožnja traje 20 minuta. Karta za prevoz putnika košta 2,92 €, a za vozilo je 12,74 €.

Druga varijanta dolaska kolima na Pašman je prevoz trajektom Zadar – Preko (Ugljan), koji u špicu sezone (juli i avgust) saobraća 18 puta dnevno.

Glavna, a moglo bi se reći i jedina, saobraćajnica na Pašmanu je deo državnog puta D110, koji polazi od trajektne luke Muline na Ugljanu i završava se u trajektnoj luci Tkon.

Na Pašmanu D110 prolazi kroz naselja Ždrelac, Banj, Dobropoljana, Neviđane, Mrljane i Pašman. Od ukupne dužine puta koja iznosi 41,6 km, na Pašmanu je 19 km. Do zapadne obale Pašmana ne postoji nijedan asfaltni put! Ukupna dužina svih asfaltnih puteva na Pašmanu je 50 km.

Ugljan i Pašman su u geografskom smislu dva ostrva, ali su od 1973. godine povezani mostom preko kanala Ždrelac dužine 210 m, tako da su u saobraćajnom smislu jedna ostrvska celina. Pre nekoliko godina most je bio u rekonstrukciji, a saobraćaj preko i ispod mosta bio je obustavljen, tako da su stanovnici ostrva Iža, Rave i južnog dela Dugog otoka imali velikih problema sa prevozom.

Most koji povezuje Pašman i Ugljan

Važno je napomenuti da se u Preku (na Ugljanu) nalazi benzinska stanica koja je za sada jedina na ostrvskoj zajednici. Tek se planira izgradnja u Tkonu.

U mestu Preku se nalazi mali autobuski terminal za polaske za sva mesta na Ugljanu i Pašmanu. Linija Preko Kali Kukljica nastavlja preko kanala Ždrelac za pašmanska naselja Ždrelac, Banj, Dobropoljanu, Neviđane, Mrljane, Pašman (skreće u centar mesta), Kraj, Ugriniće i Tkon.

Korišćenje usluga rent-a-car agencija moguće je obaviti u Zadru i Biogradu, jer na Pašmanu nije moguće iznajmljivanje automobila.

U nedođiji na Pašmanu postavljen je znak “STOP”!!!

Požarni put na zapadnom delu ostrva i nije u tako lošem stanju

Na Pašmanu postoje obeležene biciklističe staze

PLAŽE

Svako naselje na Pašmanu ima gradsku plažu koja je uglavnom peščana i plitka i nudi zabavu i odmor uz osveženje u obližnjim kafićima i beach barovima. Na severnoj strani Pašmana uglavnom su peščane plaže. Izmedju mesta Tkon i Ugrinić je sedam peščanih uvala na svega 3 km. Javne plaže su Vruljica, Južnja i plaža Ugrinić.

Na južnom kraju Pašmana u kampu Sovinje je nudistički kamp i plaža, a nalazi se na kraju puta van naselja Tkon. Plaža je peščana i prirodni je fenomen kakav se može naći na samo nekoliko lokaliteta na Jadranu (najpoznatiji je ostrvo Susak). Stalno taloženje peska stvorilo je ovu lepu peščanu plažu.

Jedna od poznatijih plaža je peščana plaža Matlovac u mjestu Ždrelac. Karakterizira je kristalno čisto more i plićak, pa je idealna za porodice sa malom decom. Oko plaže se nalaze kafići, teren za odbojku, sladoled i drugi zanimljivi sadržaji.

U mjestu Kraj nalazi se peščana gradska plaža Tratica koja svojom lepotom i čistim morem privlači mnogo turista. Kao i plaža Matlovac, Tratica je plitka i odličan izbor za porodice sa malom decom i neplivače i smatraju je najljepšom gradskom plažom na Pašmanu.

Među lepše plaže spadaju i Tarokić u Ždrelcu i Glavna plaža u Dobropoljani.

Kod Pašmana se morske struje mjenjaju svakih šest sati i zbog toga je more među najčistijim na Jadranu. Na istočnoj strani ostrva može se kupati među prirodnim stenama sa dugim kamenim platoima i kristalno čistim morem. Većina objekata nalazi se direktno uz samo more i plažu.

Polača

Plaža u maloj i mirnoj uvali u naselju Ždrelac poziva na odmor sve one željne mira i odmora.

Soline

Na severu ostrva, u naselju Ždrelac, nalazi se plaža Soline, koja predstavlja užitak svim generacijama. Soline je plaža koja ima betonsku obalu i peščano morsko dno. Pošto je plaža u centru naselja, mesta za zabavu i sadržaji za uživanje nisu mnogo daleko.

Ukupno na Pašmanu postoje valjda tri plaže koje se zovu Soline. Jedna je kod Ždrelca, druga je kod Tkona, a treća je uvala na zapadnoj obali!

Matlovac

U maloj uvali pored južnog dela naselja Ždrelac smestila se jedna od najpoznatijih plaža na Pašmanu – Matlovac. To je peščana plaža odmah do borove šume, koja oduševljava starije i mlađe posetioce. More je kristalno čisto. Igra u pjesku ili spuštanje niz tobogan samo su neke od razonoda.

Plaža se praktično nalazi na periferiji naselja Ždrelac i okružena je ugostiteljskim objektima. Za osveženje postoji izbor par kafića, a tu su i restorani sa ukusnim specijalitetima. Plaži se lako pristupa, a većinom je betonirana. Plitka voda i poravnat teren kombinacija su za siguran porodični odmor sa decom. Uvek ima mesta za besplatno parkiranje.

Banj

Mala plaža koja oduševljava posetioce, pogotovo one koji usput žele naučiti veslanje ili jedrenje na starinska jedra ili da odigraju partiju balota.

Dobropoljana

Mala peščana, a u produžetku velika i šljunkovita plaža. Kafići koji su je okružili svojim izgledom privlače na razne koktele i odmor iz snova.

Lokva

Mala peščana, a u produžetku velika i šljunkovita plaža. Kafići koji su je okružili svojim izgledom privlače na razne koktele i odmor iz snova.

Neviđane su naselje na Pašmanu koje zimi broji oko 400 stalnih stanovnika, dok je leti taj broj znatno veći zbog brojnih turista. Pansioni budu rezervisani već prije početka sezone, a mnogi gosti uživaju baš na mjesnoj plaži Sarag.

Konfiguracija plaže je kombinacija peska, kamena i mestimično betona. Prirodnog hlada nema, ali to ne bi trebalo da brine, jer je plaža uz samo naselje i lako je doći do suncobrana.

Sa jedne strane nalaze se teniski i odbojkaški tereni. Plaža dakle obiluje zabavnim sadržajima za odrasle, kao i mnogim dečjim aktivnostima. Pesak se proteže duboko u more, a zbog svog izgleda često je odredište mladih koji igraju “picigin” – jedinstvenu igru proglašenu nematerijalnom kulurnom baštinom.

More je pristupačno, sa ne previše dubokom vodom, što je preduslov za bezbrižnu dečju igru. Odlično je mesto da deca nauče da plivaju ili da rone po plićaku. Osim teniskih i odbojkaških terena, pored plaže se nalazi teren za boćanje, pa se može isprobati i taj vid sporta.

Mrljane (Barotul, Jackie-O)

Ostrvce Garmenjak ispred Mrljana

Na Pašmanu u naselju Mrljane, pored kampa Arboretum, nalazi se prekrasna plaža, sa mirnim morem i toplom vodom. Plaža je većim delom peščana, ponegde betonirana. Pogodna je za sve uzraste, ali ipak najviše za avanturiste i kajakaše. Ispred naselja Mrljane smestilo se ostrvce Garmenjak, koga posećuju brojni kajakaši. Za odmor u tišini, bez velike gužve, potrebno je iznajmiti kajak i posetiti Garmenjak. Udaljen je tek par stotina metara od polazne tačke i do njega se relativno lako dolazi. Na slici se može videti čisto more.

Plaža Barotul nalazi se u naselju Mrljane, 2 km severozapadno od grada Pašmana. Ovo je najveća peščana plaža na ostrvu, prostire se na desetine metara, sa plitkom vodom i mekim belim peskom. Da bi se stiglo do dubljih delova, mora se preći preko 50 m mora gde voda nije do kolena. Iz tog  razloga ova plaža je savršena za decu, porodice i neplivače. Plaža Barotul ima dosta prirodnog hlada od borova, parking prostor, restorane, kafiće, tuševe, pa čak i aktivnosti kao što su odbojka na pesku.

Ovu plažu zovu i Jackie-O (Džeki Onazis). U leto 1969. godine Džeki Onazis na svom prvom putovanju jahtom sa svojim novim suprugom Aristotelom Onazisom zaustavila se na Pašmanu i usidrila je svoju jahtu u naselju Mrljane. Provodi ceo dan u kupanju i sunčanju. Zalaskom sunca jahta diže sidro i odlazi sa plaže. Lokalni mediji su izvestili da je Džeki ceo dan provela u moru. Upoznala se sa lokalnim stanovnicima i obećala im ponovni susret. Kada su je domaćini upitali zašto je baš ovo mesto izabrala za kupanje, odgovorila je da nije mogla odoleti zlatnoj boji peska i prekrasnoj uvali.

Lučina

Plaža Lučina nalazi se u zalivu, oko 700 m severozapadno od centra grada Pašmana.

Lučina je pretežno peskovita plaža, sa nekim betoniranim delovima za ležanje. Drveće i šiblje na ovoj plaži pružaju hlad. Morsko dno je šljunkovito, a prema ivici plaže postaje kamenito. More u Lučini je veoma plitko i da bi se zaplivalo mora se pešačiti kroz vodu nekoliko metara. Ova plaža je posebno idealna za malu decu i neplivače, a čak se i psi tolerišu na plaži!

Od sadržaja u blizini plaže ima kafića, prodavnica sladoleda i teren za odbojku, kao i mnoštvo drugih objekata.

Do plaže se stiže peške ili automobilom. Parking mesto za automobil lako je pronaći.

Jasenice

Plaža Jasenice nalazi se u samom srcu grada Pašmana.

Plaža koja je jednim delom betonirana, a drugim delom je peščana, dobra je za sve sfere života. Ovde će se pronaći dosta aktivnosti na plaži, kao što su igrališta za tenis i odbojku, a videće se starije generacije zaokupljene boćanjem. Budući da je plaža nalazi se u gradu, brojni sadržaji su na dohvat ruke, uključujući restorane i kafiće.

Dužica

U malom mestu Kraj smestila se ova prelepa plaža.

Plaža celom dužinom ima vegetaciju koja daje prirodni hlad. More je plitko i pristupačno za sve uzraste. Odlično je mesto za uživanje u celodnevnim aktivnostima, igri i zabavi.

Na horizontu se vide ostrvca Mali i Veli Dužac, iza kojih se krije gradić Sveti Filip i Jakov, na obali.

Kraj

Kraj se prostire između dve prekrasne peščane plaže, okružen maslinjacima i vinogradima. U naselju se ističe gotski franjevački manastir sv. Dujma iz XIV veka. Podigli su ga franjevci iz Bosne, koji su se doselili bežeći od turskog osvajanja. Sa njima su stigli i njihovi župljani koji se naseljavaju uz manastir. Kako nisu bili ribari, već pre svega poljoprivrednici, franjevci su učili narod uzgoju svilene bube.

Tratica

Zlatna plaža Kraja je svakako Tratica. Ovaj biser malog mesta idealan je za rana jutra ili vruća popodneva uz piće iz obližnjih kafića i koji dobar sladoled. Ipak, možda su najlepša vremena u noćnim kupanjima i svetlucanju mora ovog raja. Plaža je betonsko-peščana.

Neki za ovu plažu kažu da je najlepša ili u najgorem slučaju jedna od lepših gradskih plaža na Pašmanu. Pogodna je za decu i neplivače u nezaboravnom pejzažu.

Na plaži se nalazi teren za odbojku na pesku i ugostiteljski objekti “Kate” i “Patriot” koji rade u letnjim mesecima. 

Tkon

Tkon se može pohvaliti sa čak šest uvala u blizini, koje naravno tvore prirodne plaže pogodne za kupanje i druženje uz more. Plaže su smještene na dužini od 3 kilometra uz obalu, a najpoznatije među njima su plaža Vruljica, Južnja i plaža Ugrinić, Mrviška i Brist.

Ugrinić(i)

Sovinje

U južnom delu Pašmana, oko 2 km jugoistočno od Tkona, nalazi se plaža Sovinje, poznata po istoimenom kampu. Peščana plaža Sovinje je prirodni fenomen kakav u Hrvatskoj postoji samo na ostrvu Susak. Taloženje peska konstantno i posetiocima plaže stvara prekrasan pejzaž. Sovinje ima nudističku plažu. Sovinje je takođe popularna lokacija za nautičare.

Kamp može primiti do 200 osoba, ima mogućnost priključka vode i struje za kamp-prikolice, poseduje dovoljan broj WC-a i tuševa sa toplom i hladnom vodom, bar i dečje igralište.

Kamp organizuje jednodnevne i višednevne izlete svojim jedrilicama u Nacionalni park “Kornati”, a takođe i do Nacionalnih parkova “Krka” i “Plitvice”. Moguće je iznajmiti bicikl ili pohađati školu ronjenja. Ljubitelji sporta i zabave mogu zadovoljiti svoje potrebe igrajući stoni tenis, odbojku na pesku i košarku u samom kampu ili da se uključe u organizovane “fešte” u Tkonu.

Nedaleko od kampa, u centru Tkona, nalaze se pijaca, restorani, kafići, poslastičarnica, pošta, prodavnice, mesare, pekare, ambulanta, apoteka, menjačnica, turistički biro i trajektno pristanište.

Gosti i posetioci Tkona, po svom geografskom položaju poznat pod nazivom “vrata Kornata”, mogu uživati u istraživanju netaknute prirode ostrva i upoznavanju jedinstvene vegetacije i mediteranske prirode, šetnjom ili vožnjom biciklima označenim trekking & mountain stazama, obilasku kulturnih spomenika mesta, crkve, benediktinskog manastira Ćokovac iz XII veka i vizantijske tvrđave zvane Pustograd iz III veka.

U mirnoj oazi naturističkog auto-kampa “Sovinje” može se opustiti uz zvukove mora i cvrkut ptica, uživati u netaknutoj prirodi, peščanim plažama i kristalno čistom moru.

Zaplotica

Zaplotica je najveći zaliv na istočnoj obali Pašmana okrenutoj prema kopnu. Ostali veliki zalivi (uvale) nalaze se na zapadnoj obali ostrva, okrenutoj prema Kornatima i Dugom otoku.

Zaplotica je udaljena od Tkona putem 4,5 km, od čega je oko 3,5 km asfaltirano. Na putu do Zaplotice može se svratiti i do Pustograda, gde se nalaze ostaci vizantijske tvrđave. Do Pustograda se može doći samo peške, obeleženom stazom, uz dobru obuću, pošto se uglavnom ide preko stena.

Put za Zaploticu, asfaltiran i zemljani

Uvale na jugozapadnoj obali Pašmana

Na donjoj slici prikazan je južni deo Pašmana. To su lokacije robinzonskih kuća, ali i odlična karta sa uvalama, od kojih su neke opisane u daljem tekstu.

Idući od juga prema severu uvale se nižu sledećim redom:

Pećine, Vitane, Božanska, Kruševica, Žilinska, Lanđin, Žinčena, Soline, Runjak, Sveti Ante i Kobiljak.

Opisane su uvale Lanđin, Žinčena, Soline i Kobiljak.

Može ovako da se obeleži pravac…

… a može i ovako, važno je da se ne zaluta

Na slici je uvala Žinčena na levoj, a Lanđin na desnoj strani

Iz naselja Kraj, odnosno od glavnog asfaltnog puta, prema uvalama Lanđin, Žinčena, Soline i Sv. Ante zajednički deo puta je 2,2 km. Na raskrsnici zemljanih puteva za uvalu Lanđin se ide levo, za uvalu Žinčena pravo, a za uvale Soline i Sv. Ante desno. Nakon toga do Žinčene ima 800 m, s tim da se put ne završava na samoj obali zaliva. Do mesta gde je najveća koncentracija kuća u zalivu Lanđin ima oko 1,2 km. Do uvale Soline ima oko 1,4 km, a do uvale Sv. Ante oko 3,3 km, što znači ukupno 5,5 km (ne postoji drugi put do ove uvale).

Lanđin

Uvala Lanđin smeštena je na jugozapadnoj strani Pašmana. U uvali se nalazi nekoliko kuća za odmor i privatnih apartmana. Uvala je sama po sebi oaza mira, tišine i netaknute prirode, a posebno je zanimljiva zbog kristalno čistog mora i kamenitih plaža koje je okružuju. Uvala je privlačna brojnim nautičarima koji u njoj mogu naći sigurno sidrište i idealna je pozicija za robinzonski turizam. Zemljanim putem povezana je sa ostatkom ostrva, ali je do nje najlakše doći brodom. U uvali nema prodavnica, restorana i sličnih sadržaja, ali moguće je u dogovoru sa meštanima dogovoriti nabavku hrane nekoliko puta nedeljno. Najbliže mesto je Tkon.

Put prema uvali Lanđin

Interesantna karta uvale Lanđin

Žinčena (Žinćana, Žinčana)

Uvala Žinčena nalazi se na jugozapadnoj obali Pašmana između uvala Soline i Lanđin. Uvala Žinčena je jedna od retkih uvala u kojima je dno prekriveno peskom i vrlo je popularna među porodicama sa decom. Uvala je duboka i sigurna za sidrenje brodova. Do uvale Žinčena postoji zemljani put prohodan za terenska vozila.

Od naselja Kraj do uvale je navodno potreban jedan sat pešačenja.

Zapadni deo uvale Žinčena

Projekat uređenja uvale Žinčena

Soline

Na ovoj karti je na mestu uvale Soline pogrešno ucrtana uvala Žinčena!

Soline su jedna od najboljih uvala na Pašmanu, koja se nalazi u susedstvu popularne uvale sv. Ante. U blizini se nalazi crkva istog imena – ranoromanička crkva iz XIII veka. Jednobrodna crkva sa polukružnom apsidom u kojoj je smešten oltar. Crkva sv. Ante je renovirana i u njoj se u letnjim mesecima otvaraju povremene likovne izložbe.

Uvalu Soline karakteriše čisto more, prekrasne plaže, borova šuma uz plažu, nudističke plaže, izolovane plaže bez velikog broja ljudi, mir i tišina bez velike gužve, zanimljive pozicije za ronjenje.

Kobiljak

Kobiljak je udaljen oko 1 km od uvale sv. Ante, ali između ovih uvala ne postoji put. Iz tog razloga se do uvale Kobiljak mora krenuti iz Neviđana i voziti 6 km po zemljanom putu.