Površina: 46,87 km2
Dužina obale: 46,4 km
Koeficijent razuđenosti: 1,91
Najviši vrh: Hum (417 m)
Broj stanovnika: 747
Lastovo je od kopna najudaljenije naseljeno hrvatsko ostrvo, a okrenuto je pučini i nalazi se nadomak velikih dubina Jadranskog mora prema jugoistoku. Ostrvo je u sastavu južnodalmatinske ostrvske grupe i približno je 13 km južno od Korčule (deli ih Lastovski kanal), 32 km zapadno od Mljeta, a 57 km jugoistočno od Visa. Udaljenost od Splita najkraćim morskim putem iznosi 94 km, dok je od rta Gargano na Apeninskom poluostrvu udaljeno 105 km. Najkraća vazdušna udaljenost od dalmatinske obale kod Ploča je 46 km, dok je vazdušna udaljenost od poluostrva Pelješca 26 km.
Proteže se u smeru istok-zapad i dugo je 9,8 km, a širina je do 5,8 km.
Najveću razuđenost imaju severozapadna i zapadna obala, ali je koeficijent razuđenosti najmanji među 15 najvećih jadranskih ostrva. I pored toga, oko Lastova se nalazi 46 manjih ostrva i hridi. To je celi jedan niz koji se od Lastova nastavlja prema zapadu i istoku, budući da uz severnu obalu ima jedno ostrvce (Zaklopatica ispred istoimene uvale), a uz južnu uopšte nema ostrva, osim dve hridi. Zapravo sva ta ostrvca zajedno sa Lastovom liče na svojevrsni nastavak ostrva Mljeta i ostatak nekadašnjeg planinskog lanca. Istočna grupa ostrva ima naziv Lastovci (ili Lastovnjaci), a deli se u dve grupe. Istočniji Vrhovnjaci sastoje se od 7 ostrvaca, od kojih je najinteresantniji Glavat sa svetionikom. Zapadnija i Lastovu bliža grupa naziva se Donji školji i sastoji se od 14 ostrvaca, od kojih su najveći Češvinica (62 ha), Kručica (47 ha), Saplun (nekada se zvao Mladine, 40 ha) i Stomorina ili Štomorina (29 ha).
U zapadnom ostrvskom nizu ostrva su nešto veća, a ima ih ukupno 14. Najveće od njih je najzapadniji Sušac (4,6 km2), koji je potpuno odvojen od ostalih ostrva. Drugi po veličini je Prežba ili Priježba (2,8 km2) koji je Lastovu i najbliži, zapravo odvojen je malim uskim i plitkim prelazom, premoštenim betonskim mostom. Uski prolaz između Prežbe i Lastova deli najveći lastovski zaliv na dva dela – Veli (Velji) Lago na jugu i Mali Lago na severu, koje zovu i Velo Jezero i Malo Jezero. Veli Lago dug je 2 km i širok do 1 km, a na dnu zaliva je luka i uvala Ubli, glavna lastovska luka i trajektno pristanište. Pored nabrojanih ostrva pored zapadne obale veća ostrva i ostrvca su Mrčara (1,45 km2), Kopište (6,6 km zapadno od Lastova, 74 ha), Kručica (47 ha) i Bratin otok (17 ha).
Na slabo razuđenoj južnoj obali, između rta Skriževa i rta Veljega mora nalazi se prostrani zaliv u dnu koga se smestila Skrivena luka, izvrsno sidrište za izletničke brodove sa manjim naseljem. Na severozapadnoj i severnoj obali obali nalaze se uvale Kručica, Zaklopatica i Luka Sv. Mihovil (ili Sv. Mihajlo). Sve su te lučice, osim Zaklopatice koju nzatvara istoimeno ostrvce (2 ha), sigurne samo za južne vetrove. Ostale lastovske obale su vrlo strme sa velikim dubinama uz samu obalu. More oko Lastova obiluje kvalitetnom ribom, posebno jastozima po kojima je ovo ostrvo nadaleko poznato. Uostalom, smatra se da na Jadranu nema boljih lovišta za najkvalitetnije vrste riba.
Svetionik na ostrvcu Glavat, oko 14 km istočno od Lastova
Lastovo se sastoji uglavnom od krečnjaka i dolomita. Osim najvećih uzvisina, koje jedva prelaze 400 m (Hum 417 m, Mali Hum 415 m, Pleševo brdo 400 m) ima mnogo odvojenih brežuljaka i dolomitskih doline (polja), mestimično ispunjena debelim slojem rastrošenog materijala, naročito crvenice i krečnog peska. Najveća su Vinopolje na zapadnom i Prgovo na istočnom delu ostrva. Površinskih voda na ostrvu nema, tek zimi, posle velikih kiša, nastaju povremene bujice. Postojali su izvori pomalo bočate pitke vode u Ublima (to je i koren njegovog imena) i poneka bara u dnu polja koje obično leti presuše.
Obično se tvrdi da je Lastovo pored Mljeta najšumovitije jadransko ostrvo. Po podacima preko 70% površine ostrva zauzimaju šume. Razvoju mediteranske šume pogodovale su vremenske prilike i tlo, a u prošlosti šuma nije uništavana kao na drugim ostrvima. Ističu se guste borove šume, gusta i snažna makija sa planikom, mrčom, divljom maslinom, rogačem, povijušama i sl. Brojni požari nisu uspeli dokrajčiti mnogobrojne stoletne česvine (crnike), najveće i najstarije na jadranskim ostrvima. Ostrvska fauma nije toliko bogata, a sastoji se od malih životinja i ptica. Zanimljivo je da nema otrovnih zmija kojih ima na susednim ostrvima. Zabeleženo je da je opština nekada držala gnezda jastrebova i sokolova.
Lastovo poseduje sve odlike mediteranskog podneblja, pre svega vlažne i blage zime, a topla, sušna i duga leta. Zbog svoje uronjenosti u jadransku pučinu, Lastovo ređe od ostalih ostrva doživljava iznenadne promene vremena. Sa 2700 sunčanih sati godišnje pripada najsunčanijim ostrvima. Prosečna zimska temperatura (gotovo 9°C) neznatno je niža od hvarske, iako je Hvar u to vreme znatno vetrovitiji i kišovitiji. Jesen je znatno toplija od proleća. Kiše godišnje padne 687 mm u proseku, ali je značajno da tokom cele godine u vazduhu ima dosta vlage – prosečno 70%, a u letnjim mesecima 65%. Preovladavajući vetrovi su jugo i maestral, s tim da od oktobra jačaju južni, a slabe zapadni, dok je od maja obrnut slučaj.
Pod imenima Ladesta (verovatno ilirskog porekla zbog karakterističnog sufiksa -est) i Lastobon (kod Konstantina Porfirogeneta u X veku) spominje se u vizantijskim izvorima. Najstariji tragovi života pronađeni su u Račoj pećini i pećini Puzavici. Prvi punom godinom datirani istorijski događaj, koji beleži postojanje naselja i od kog se počinje beležiti novija istorija Lastova, dogodio se tačno 1000. godine. Te je godine mletački dužd Petar II Orseolo napao i razrušio čvrsti kaštel iznad Lastova i opljačkao celo naselje. Lastovo je sve do sredine XIII veka sačuvalo svoju vrlo široku autonomiju. Upravo je ta autonomija omogućila Lastovcima da se dobrovoljno priklone dubrovačkoj upravi, iako se ne zna tačno kako, kada i zbog kojih razloga. Dubrovčani su stalno pokušavali da smanje ostrvsku autonomiju, što je izazvalo brojne i oštre proteste. Najveći je sukob izbio početkom XVII veka. Ipak Lastovci su tokom svih tih vekova živeli u blagostanju u kakvom nije živelo nijedno dubrovačko područje van samog grada. Ondašnji putopisci ističu lepotu i udobnost njihovih kuća, plodnost polja i bogatstvo mora, kvalitet vina i ulja i obilje višanja, dunja i drugog voća. Javna škola u Lastovu postoji od 1527. godine.
Naselje Lastovo
Lastovo je u prelomnim zbivanjima početkom XIX veka došlo pod francusku upravu. Kasnije na ostrvo dolaze Englezi, a nakon Bečkog kongresa Lastovo ulazi u sastav Austro-Ugarske, pod čijom upravom ostaje do njene propasti 1918. godine. Rapalskim ugovorima Lastovo je pripalo Italiji. Tada je nastupilo jedno od najtežih razdoblja u dugoj lastovskoj istoriji, jer je ostrvo bilo pod italijanskom okupacijom punih 25 godina, sve do italijanske kapitulacije 1943. godine. U pokušaju italijanizacije ostrva u Ublima je 1933. godine izgrađeno novo ribarsko naselje za četrdesetak mladića iz Kalabrije, za koje je podignuta i fabrika sardina. Verovalo se da će se italijanski mladići stopiti sa lokalnim devojkama. Taj pokušaj je neslavno propao i svi doseljeni Kalabrezi napustili su ostrvo nakon italijanske kapitulacije. Fabrika je neko vreme nakon rata radila, a onda je prestala sa radom.
Nakon II svetskog rata ovo istureno pučinsko ostrvo pretvoreno je u pravu vojnu tvrđavu. Zabrana dolaska stranaca sprečavala je turistički razvoj, a opšta saobraćajna izolovanost ostrva podstakla je masovno iseljavanje na susedno kopno, ali i u prekomorske zemlje. Inače, Lastovo je nekada bilo ostrvo sa najmanjim oscilacijama u broju stanovnika.
Tvrdi se da na Lastovu ima čak 46 crkava, što je podstaklo zgodan propagandni slogan kako Lastovo ima 46 ostrva, 46 polja i 46 crkava. Ipak će biti da to nije baš najtačnije, ostrva možda i ima 46 (po nekim izvorima ima ih više), crkava ima nešto manje, a broj polja gotovo je nemoguće precizno utvrditi. Ipak treba dodati da na ovom ostrvu ima izrazito mnogo plodnih polja. Obilje plodnih površina sačuvalo je i šume od krčenja, pa se Lastovo svrstava među najšumovitija ostrva. U katastrofalnom požaru 1998. godine izgoreli su veliki predeli na jugu oko Skrivene Luke.
Južni deo Lastova, opustošen katastrofalnim požarom 1998. godine
Stanovništvo se najviše bavi poljoprivredom i šumarstvom. Ribarstvom se kao sezonskim zanimanjem bavi znatan broj stanovnika. Najvažnija grana poljoprivrede je vinogradarstvo. Maslinarstvo napreduje, dok je uzgoj povrća ranije bio slab zbog udaljenosti od tržišta i nerazvijenog turizma. Žitarice i stočarstvo su od sporednog značaja. U voćarstvu preovlađuje uzgoj rogača. 1808. godine na celom ostrvu bilo je osam mlinova za mlevenje maslina. U prošlosti su uz ulje glavni izvozni proizvodi bili vino i slane sardele.
Stanovništvo
Stanovništvo ostrva uglavnom živi u selu Lastovu, nekada i jedinom ostrvskom naselju. Smešteno je na strmoj padini amfiteatralno oko plodnog polja, a današnje je obrise dobilo u XV i XVI veku. Iz XV veka potiču i najstarije kuće. Od mora na severnoj obali naselje Lastovo udaljeno je nekoliko stotina metara vazdušne linije. Do mora se spušta vrlo strma padina i krivudav put kroz gusto pošumljeni predeo. Ispod sela je staro ribarsko naselje Lučica sa nabijenim kamenim sklopovima kuća. Kako je Lučica vrlo slabo zaštićena od severnih vetrova u blizini je uz crkvu Sv. Mihovila izgrađeno manje zaštićeno pristanište.
Lučica
Od preostalih naselja najveće je Ubli, glavna luka i trajektno pristanište. Nastalo je 1934. godine na rubu najplodnijeg lastovskog polja (Vinopolja i Nižnog polja), na mestu nekadašnjeg antičkog naselja sa mnoštvom arheoloških nalazišta. Mnogi od tih nalaza završili su u italijanskim muzejima, jer je fabrika izgrađena upravo nad centrom rimskog naselja.
Nekoliko kilometara severnije smešteno je naselje Pasadur, u blizini mosta koji Prežbu spaja sa Lastovom i gde je izgrađen jedini lastovski hotel “Solitudo”. To je najvećim delom naselje vikendaša u kome počinju živeti stalni stanovnici.
Sličan je slučaj sa naseljima Zaklopatica i Skrivena Luka, koja se nalaze u istoimenim uvalama.
Na Lastovu je u XIV i XVII veku bilo oko 1.000 stanovnika, a 1808. godine 956 stanovnika. Na ostrvu se zbog autonomnog položaja u okviru Dubrovačke republike zadržalo staro stanovništvo. Migracija sa kopna, osim pojedinačnih slučajeva, nije bilo. Na Lastovu je 1953. godine živeo 1.721 stanovnik, a pedesetak godina kasnije taj broj je više nego prepolovljen. Najveće iseljavanje sa ostrva počelo je 1958. godine, odlazilo se preko mora u Italiju, a zatim u prekomorske zemlje – u SAD i u Australiju. U Lastovu ima 40% napuštenih kuća, a uz to i brojnih staračkih domaćinstava. Vlasnici ne žele prodavati napuštene kuće. Posebno je težak problem u zaštićenim celinama Lastova i Lučice.
Po poslednjem popisu na Lastovu je živelo 747 stanovnika u pet naselja: Lastovo (309), Ubli ili Uble (206), Zaklopatica (104), Pasadur (88) i Skrivena Luka (40). Gustina naseljenosti je 16 stanovnika/km2. Opštini Lastovo pripada i ostrvo Sušac.
Igralište NK Omladinac iz Lastova
Saobraćaj
Na Lastovo se može doći iz dva pravca: Splita i Vela Luke (ostrvo Korčula), dok u špicu sezone postoji i brodska veza sa Dubrovnikom. Iz Splita svakodnevno za Lastovo plove katamaran i trajekt. Putovanje trajektom traje 4,5 sata, a katamaran je nešto brži, plovi oko tri sata. Na ostrvo se može trajektom dovesti i automobil. Karte za plovila “Jadrolinije” kupuju se u trajektnoj luci Ubli pola sata pre polaska broda ili katamarana. Nakon iskrcavanja sa trajekta ili katamarana u luci Ubli putnike uvek čeka autobus ili taksi.
Jedina trajektna linija koja povezuje Lastovo je Split – Vela Luka – Lastovo. Svakoga dana trajekt ima dva polaska iz Splita. Prvi polazak je u 10:15 h (utorkom i četvrtkom u 10:45 h) i putovanje je organizovano uz presedanje u Veloj Luci. U Ubli stiže u 15:30 h. Drugi polazak iz Splita je u 17:30 h i sa stajanjem u Veloj Luci (ali bez presedanja) stiže na Lastovo u 22 h. Iz luke Ubli prvi polazak je već u 4:15 h, stiže u Split u 9:15 h. Drugi polazak je u 11:15 h i sa presedanjem u Veloj Luci stiže u Split u 17 h.
Pored toga, postoji još jedna dnevna trajektna veza Vela Luka – Ubli. Polazak iz Vela Luke je u 9 h, stiže na Lastovo u 10:45 h. U suprotnom smeru polazi iz luke Ubli u 19 h i stiže u Vela Luku u 20:45 h.
Cena karte na relaciji Split – Lastovo je 9,69 € za putnike, a 64,50 € za vozila. Od Vela Luke do Lastova prevoz putnika košta 5,31 €, a vozila 26,01 €.
Brzobrodska linija Split – Hvar – Vela Luka – Ubli saobraća svakog dana. Polazak iz Splita je u 15 h, a na Lastovo stiže u 18:25 h. Iz luke Ubli katamaran kreće gotovo istovremeno kada i jutarnji trajekt, u 4:25 h (nedeljom u 7 h), a u Splitu je u 7:40 h (nedeljom u 10:20 h). Cena karte od Lastova do Splita iznosi 10,35 €, do Hvara je 8,36 €, a do Vela Luke je 6,37 €.
Tokom cele godine saobraća katamaran na relaciji Dubrovnik – Korčula – Ubli. Polazak iz Dubrovnika je u 14:30 h, a iz luke Ubli je u 6 h (nedeljom u 7:05 h). Vožnja traje 3:35 h, a cena karte je 13,67 €.
Tokom leta (juli i avgust), ali samo ponedeljkom i petkom, postoji i dodatna veza Lastova sa županijskim središtem Dubrovnikom preko privatnog brodara “G&V Line”. Iz Dubrovnika je polazak u 8 h, zaustavlja se na Mljetu (Sobra i Polače) i u gradu Korčuli i stiže na Lastovo u 11:55 h. Povratak sa Lastova je u 14:40 h, a u Dubrovnik stiže u 18:35 h. Karte za katamaran “Nona Ana” kupuju se direktno na katamaranu. Cena karte Lastovo – Dubrovnik iznosi 13,67 € po osobi.
Do Lastova se može i sa hidroavionom iz Splita! Let traje 53 minuta, drugi detalji nisu poznati.
Na Lastovu saobraća autobuska linija Lastovo – Ubli – Pasadur 7-8 puta dnevno. Red vožnje lokalnog autobusa prilagođen je polascima i dolascima trajekta i katamarana, pa je tako prvi polazak autobusa iz naselja Lastovo u 4 h ujutru, da bi se uhvatio prvi katamaran u 4:25 h, odnosno trajekt u 4:30 h. Utorkom i četvrtkom ima dodatni polazak iz Lastova u 14:10 h, zbog katamarana koji polazi za Dubrovnik u 14:40 h.
Kako je ostrvo relativno malih dimenzija, nema mnogo puteva. D119 je jedini državni put na Lastovu koji spaja naselja Ubli i Lastovo. Njegova dužina iznosi 9,5 km. Županijski put je između naselja Ubli i Pasadura, a svi ostali su nerazvrstani. Meštani priželjkuju da se jednom probije put koji će spojiti Ubli i Skrivenu Luku jer bi se tada zatvorio ostrvski putni prsten. Ukupna dužina svih asfaltnih puteva na Lastovu je oko 36 km.
PLAŽE
More na Lastovu je kristalno čisto, bistre zelenkasto-plave boje, što ga čini privlačnim turistima iz celog sveta. Svaka uvala je skrivena pod gustim borovima koji daju hladovinu na ostrvu koji ima izrazito topla leta.
Malo čudno zvuči, ali Lastovo (po meni) praktično nema nijednu plažu! Ovo što je niže prikazano po mom kriterijumu predstavljaju samo mesta za kupanje – divlja, kamenita, stenovita, onakva kakvim ih je priroda stvorila bez intervencija i devastacije okoline od strane čoveka. Na Lastovu se sa sigurnošću može garantovati kristalno čisto more.
Lučica
Uvala Lučica nalazi se 1 km severno od naselja Lastova.
To je malo ribarsko naselje sa šarmantnim kamenim kućicama. Postoji malo pristanište za čamce preko koga se može ući u plitko more, a takođe je moguće i skakati u more sa rive.
Nema prirodnog hlada.
Mihajla (Sv. Mihovil, Pod Mihajla)
Svega 1 km udaljena od centra ostrva, Mihajla je omiljeno kupalište lokalnog stanovništva i turista. Na plaži se nalazi i istoimeni kafić, u kome se može pojesti sladoled ili popiti kafa. U blizini je i teren za odbojku na pesku.
Do Mihajle je potrebno oko 15 minuta pešačenja nizbrdo iz naselja Lastova. Moguće je doći kolima ili taksijem, javnog prevoza nema. Mihajla je od Lučice udaljena samo 200 m.
Meštani zovu ovo mesto Pod Mihajla.
Davjenica
Do uvale Davjenica može se doći šumskim putem iz naselja Lastova ili sopstvenim čamcem.Uvala se nalazi na pola puta između Lastova i Zaklopatice.
Pretpostavljam da je uvala dobila ime iz razloga što se neka osoba davila na tom mestu.
Korita
Uvala Korita nalazi se nekoliko stotina metara zapadno od naselja Zaklopatica.
Do nje je moguće doći sopstvenim čamcem ili pešice iz Zaklopatice (šumskim putem).
Postoji prirodni hlad, ali je potrebno imati gumene sandale za kupanje.
Kručica
U uvali Kručica nalaze se dve male šljunkovite plaže sa plićakom pogodne za kupanje porodica sa decom.
Na plaži se može pronaći prirodni hlad, a potrebno je imati gumene sandale za kupanje.
Do Kručice se može doći šumskim putem sa glavnog puta Ubli – Lastovo ili sopstvenim čamcem.
Na prvoj slici je putokaz koji se nalazi na glavnom putu. Do Kručice ima oko 2 km, a kvalitet puta se vidi na drugoj slici.
Pasadur
Na spoju ostrva Prežbe sa zapadnim Lastovom, u igri ostrvaca, uvala i prekrasnog mora nalazi se Pasadur – najlepše mesto ostrva Lastova.
Kao niska belih perlica oko zelene uvale složile su se kuće meštana. U mestu se nalazi jedini ostrvski hotel “Solitudo” sa konobom i restoranom, ronilački centar i igralište. Osim što se može uživati u kupanju, tu se nalazi siguran vez za brodove, a postoje izvanredne mogućnosti za šetnju uz obalu ili penjanje na vidikovac iznad Pasadura. Može se prošetati do 3 km udaljenog Ublija uz more, igrati se sa jastozima u rajskom podmorju, jedriti između ostrvaca ili uživati u morskim raskošima.
Plaža hotela “Sollitudo”
Na ostrvu Prežbi u naselju Pasadur nalazi se mala betonska hotelska plaža pogodna za porodice sa decom i starije osobe. Postoji prirodni hlad, mogu se iznajmiti ležaljke, dok se u neposrednoj blizini plaže takođe mogu iznajmiti jet ski, kajaci i daske za jedrenje. Takođe se u blizini nalazi i kafić.
Pionir
U naselju Ubli nalazi se uređena betonska plaža Pionir sa prirodnim hladom. Pogodna je za decu i starije osobe. Postoji i mogućnost skakanja u more. U blizini se nalazi konoba “Pece”.
Dragovoda
Plaža Dragovoda reklamira se kao “nova plaža”, što valjda podrazumeva da je veštačka tvorevina. Peščana plaža je smeštena u središtu uvale Dragovode, oko 300 m udaljenosti od rive u trajektnoj luci Ubli.
Jako je pristupačna, a takođe ima i parking za privatna vozila.
Zaglav
Uvala Zaglav nalazi se oko 1 km zapadno od trajektne luke Ubli. Gusta borova šuma pruža prirodni hlad kupačima koji u more mogu ući preko šljunkovitih škrapa ili stena. Poželjno je imati gumene sandale za more. More je kristalno čisto, prekrasne plavo-zelene boje.
Do plaže postoji asfaltni put, tako da je lako pristupačna.
Perna
Do ove plaže je moguće doći jedino sa mora. Nalazi se na krajnjem jugozapadu Lastova, oko 4 km južno od trajektne luke Ubli.
Uska
Prekrasna uvala Uska nalazi se oko 500 m od kampa “Skriveni”, odnosno oko 15 minuta pešačenja od Skrivene Luke i kampa. Uzak i dugačak zaliv (po čemu je uvala verovatno dobila ime) je bezbedno sidrište na južnoj obali ostrva. Skriveno kupalište obično koriste nautičari u prolazu i gosti kampa. Plaža je mala i šljunkovita. Ulaz u more je kroz plićak, pa je pogodna za porodice sa decom. Poželjno je imati i gumene sandale za kupanje zbog oštrijeg kamenja. Vegetacija oko zaliva obezbeđuje nešto hlada.
Plaži je donekle moguće prići kolima, a direktan pristup je jedino moguć sa mora.
Kujenčeva Ropa
U Skrivenoj luci, skrivena od pogleda nalazi se plaža Kujenčeva ropa koja je pogodna za nudiste.
Portorosso
U zapadnom delu uvale Skrivena Luka, u neposrednoj blizini restorana “Portorosso”, nalazi se mala šljunkovita plaža pogodna za porodice sa decom.
Od dodatnih sadržaja na plaži se nalazi kafić “Fjaka”.
Mali žal (Skrivena Luka)
Na južnoj strani ostrva Lastova, u uvali Skrivena Luka, nalazi se plaža popularno nazvana Mali žal. Plaža je pogodna za decu i neplivače, jer obiluje plićakom koji se proteže i do desetak metara od obale. Nema prirodnog hlada, pa je potrebno sa sobom poneti suncobran ili sličnu zaštitu od sunca. Takođe je poželjno imati i gumene sandale za kupanje.
Barje
Uvala Barje nalazi se na istočnoj obali ostrva, oko 5 km jugoistočno od naselja Lastova. Do uvale je moguće doći asfaltnim putem iz naselja Lastovo. Put se završava parkingom, udaljenom oko 200 m od uvale.
Uvala je mirna i tiha, sa par mesta za ulazak u more, ali bez plaže. Hladovinu dele obližnje kuće i njihove nadstrešnice. Ko želi da provede dan na tihom i mirnom mestu sa kristalno čistim morem i sa potpuno očuvanom prirodom, trebalo bi da pruži šansu uvali Barje. Iz uvale je lep pogled na Lastovnjake.
Zace
Na severoistočnoj obali ostrva Lastova nalazi se prelepa uvala Zace sa malom šljunkovitom plažom. Na plaži nema prirodnog hlada.
Plaža je pogodna za porodice sa decom, romatične parove i starije osobe. Dobro bi bilo imati gumene sandale za kupanje.
U uvali ima nekoliko starih kamenih ribarskih kuća, brod ili dva usidren u zalivu i lepo malo pristanište pogodno za skok u more.
Oko 2,4 km po zemljanom putu
Zace se nalazi oko 5 km istočno od naselja Lastova. Na karti gore vidi se položaj plaže u odnosu na naselje Lastovo. Crvenom linijom obeležena je pešačka staza, dok bele linije prikazuju puteve. Prva polovina puta je istovetna sa putem za Barje, a zatim se odvaja zemljani put, koji se vidi na slici dole.
Saplun
Saplun (nekada se zvao Mladine) je izrazito šumovito ostrvo kraj Lastova, koje pripada Donjim škojima lastovskog arhipelaga – Lastovnjacima. Uvala na Saplunu krije plažu koje se ne bi mogla postideti nijedna svetska destinacija, jer kombinacija tirkiznog, čistog, mirišljavog mora i bogate vegetacije daje mesto na kome bi se želelo ostati zauvek.
Ima ono što je vrlo retko za ostrva okružena otvorenim morem – biserno beli pesak. To je jedina peščana plaža Lastova koja ostavlja bez daha kako nautičare, tako i goste Lastova. Pesak se nalazi samo u moru, a njegova količina varira u zavisnosti od vetrova koji zimi duvaju.
Do Sapluna, koji se nalazi 2 km istočno od najistočnijeg rta Lastova, može se doći organizovanim izletima turističkim brodom koji tokom letnje sezone vozi iz Zaklopatice ili sopstvenim čamcem.