Naksos (grčki Νάξος) je najveće grčko ostrvo u grupi Kiklada, a među grčkim ostrvima zauzima deseto mesto po površini. Grci za Naksos imaju i naziv Aksia (Αξιά). Naksos vrvi od prelepih, beskrajno dugačkih plaža sa kristalno čistom vodom. Disko barovi se mogu naći čak i na nekim plažama na kojima se skuplja puno ljudi. I upravo prelepe peščane plaže, ali i brojni spomenici, kao i slikovita sela, privlače veliki broj turista svake godine.
Zašto otići na Naksos
– kilometrima duge i puste peščane plaže
– izuzetno prijatna atmosfera
– ovde dolaze turisti koji su obišli sva grčka ostrva i odlučili su: za dalje – samo Naksos
– raj za surfere
Geografija
Površina Naksosa je blizu 430 km2 i za 50 km2 je veći od Androsa, drugog po veličini kikladskog ostrva. Nalazi se skoro u samoj sredini Egejskog mora. Naksos je udaljen oko 170 km jugoistočno od Atine. Najbliže značajnije ostrvo Naksosu je Paros na oko 5 km ka zapadu. Južno od Naksosa su manja ostrva Iraklija i Šinusa udaljeni nešto više od 5 km, dok je najbliže ostrvo Ano Kufonisi udaljeno oko 4 km. 16 km istočno je ostrvo Donusa, a 26,5 km severno je Mikonos. Ostrvo je slabo razuđeno i planinsko u većem delu. Dužina obale Naksosa je 148 km, a koeficijent razuđenosti je samo 2,01. Na Naksosu je i najviši vrh Kiklada, planina Zas, visine oko 1000 m (podaci iz različitih izvora se razlikuju, variraju od 999 m do 1008 m, najčešće se koristi podatak 1001 m). Postoji nekoliko dolina, koje su posebno pogodne za zemljoradnju.
Naksos spada u ostrva Kiklada koja, iako udaljena od kopna, imaju dovoljno vode i to zahvaljujući visokim planinama koje zaustavljaju kišonosne oblake, a vazduh je manje vreo. Ovo je posebno važno s obzirom na to da je ostrvo pod uticajem sušne sredozemne klime sa dugim, žarkim i sušnim letima i blagim i ne baš kišovitim zimama. Danas se ovo ostrvo smatra “najrodnijim” od svih Kiklada. Zahvaljujući ovome Naksos je u mnogo boljoj položaju od većine ostrva Kiklada, gde vlada stalan i izrazit nedostatak vode. Zbog toga je biljni i životinjski svet bujan, iako je on takođe osoben za ovu klimu.
Naksos ima prijatniju klimu nego ostrva u okruženju, jer je velike površine.
Istorija
Prema grčkoj mitologiji, Zevs je uskrsnuo u pećini (na slici) na planini Zas (“Zas” znači “Zevs”). Na ostrvo ga je sakrila majka kako bi ga zaštitila od besa njegovog oca Krona. Na ostrvu se rodio i Zevsov sin Dionis, bog vina i gozbi, i tu je i odrastao pod nadzorom nimfi. Takođe po legendi, na Naksosu je Tezej napustio Arijadnu.
Prva neolitska naselja na ostrvu datiraju iz IV milenijuma p.n.e. U trećem milenijumu Naksos je bio najvažniji centar Kikladske civilizacije, koja se danas smatra najstarijom civilizovanom kulturom u Evropi. Glavni arheološki artifakti su čuvene kikladske statuete. Tokom VIII i VII veka p.n.e. Naksos je dominirao u trgovini u Kikladima. Na ostrvu je dominiralo bogato društvo. Iz tog perioda ističu se darovi koje su poklanjali žitelji Naksosa, kao što su sfinga u Delfima i lavovi u Delosu. To svedoči o visokom razvoju Naksosa i procvatu vajarstva na ostrvu. 502. godine p.n.e. nakon neuspešnog napad Persije na Naksos, došlo je do ujedinjenja nekoliko jonskih gradova i do rata između Persije i Grčke. 480. godine p.n.e. Naksos se borio u pomorskoj bici kod Salamine na strani Atine protiv Persije. 41. godine p.n.e. Naksos je postao rimska provincija. U periodu od 1207-1564. godine Naksos je bio pod Venecijom. U tom periodu promenio se 21 knez iz dve dinastije, koje su vladale Kikladima. Pod venecijanskom vlašću ostrvo je imalo italijanski naziv Nasso. Od 1564-1821. godine je period turske okupacije. Otomanska administracija je ostavila bitno u rukama Venecije, a interes Porte je bio zadovoljen prihodom od poreza. Samo mali broj Turaka je živeo na Naksosu, i turski uticaj na ostrvo bio je zanemarljiv. Pod turskom vlašću ostrvo je bilo poznato pod imenom Nakşa (Nakša). Turski suverenitet je trajao do 1821. godine, kada je izbila pobuna, ali je Naksos tek 1832. godine, zajedno sa ostalim Kikladima ušao u sastav Grčke.
Privreda
Naksos je poznat po najvećim na svetu nalazištima korunda, a postoji i kamenolom mermera.
Ovo ostrvo je popularna turistička destinacija sa nekoliko pristupačnih arheoloških lokaliteta. Ima brojne prelepe plaže, kao što su Agia Anna, Agios Prokopios, Alikos, Kastraki, Mikri Vigla, Plaka i Agios Georgios, većina od njih blizu glavnog mesta Hore. Naksos je najplodnije ostrvo u Kikladima. Za razliku od drugih ostrva ima dosta vode, jer planina Zas privlači kišne oblake koji donose obilne padavine. Zbog ovoga je poljoprivreda važna industrijska grana sa raznim kulturama voća i povrća koja se uzgajaju (pomorandže, masline i maslinovo ulje, grožđe, čuveno belo vino i drugo), kao i stočarstvom (goveda). Takođe je poznat širom Grčke po svom krompiru. Naksos proizvodi više nego što je potrebno za zadovoljenje sopstvenih potreba. Ribolov služi samo za zadovoljenje unutrašnjih potreba ostrva.
Sneg i nije tako retka pojava na Naksosu, pogotovo u području oko planinskog naselja Filoti
Stanovništvo
Glavno mesto na ostrvu je Naxos ili Chora sa 6.533 stanovnika (po popisu iz 2001. godine).
Poslednjih godina broj stanovnika se naglo povećao zbog razvoja turizma visokog nivoa. Stoga na ostrvu leti boravi mnogo više turista nego stalnih stanovnika. Tokom poslednjih 30 godina broj stanovnika sе povećao za tačno 50% (!) i kretao se na sledeći način:
- 1981. god. – 14.037 stanovnika
- 1991. god. – 14.838 stanovnika
- 2001. god. – 18.188 stanovnika
- 2011. god. – 21.143 stanovnika
Zapadni deo ostrva sa najvećim mestom, gradom Naxosom, je naseljeniji i urbaniji. Ova opština (Naksos) zauzima oko 30% površine ostrva, ali u njoj živi oko 70% stanovništva. Ostali deo ostrva (Opština Drimalija) je mnogo ređe naseljen i zadržao je više tradicije seoskog načina života.
Najveća naselja po popisu iz 2001. godine su Naxos ili Chora (6.533), Filoti (1.702), Apiranthos (828), Vivlos (740), Agios Arsenios (664), Halki (635), Koronos (584), Glinado (509), Galanado (425), Melanes (417), Kinidaros (409), Damarionas (341), Koronida (310), Moni (230), Agios Prokopios (222), Ano Sagkri (217) itd. Iz ovoga proizilazi da u Naxosu živi oko 35% stanovništva ostrva.
Naselja
Naxos
Glavni grad ostrva je jedno od najlepših mesta u Kikladima zbog prekrasnih građevina u venecijanskom stilu. Ostala mesta su manja, razbacana po celom ostrvu, u planinskom području, a stanovnici se uglavnom bave poljoprivredom.
Venecijanski dvorac (kastro, na grčkom jeziku) sagradio je Marko Sanudo kada je osvojio Kiklade 1207. godine. Tada je Naksos postao središte Egejske kneževine koja je tada uspostavljena. Kastro se nalazi na najvišoj tački u gradu – sa njegovih zidina se pruža spektakularan pogled na grad i okolinu. To je jedino mesto na Kikladima koje je dizajnirao arhitekta. Prekrasan venecijanski grad je zaista potrebno razgledati – prekrasne vile na popločanim ulicama, stari administrativni spomenici, prekrasne crkve, manastiri, kule, trgovi i još mnogo toga.
Zaštitni znak Naksosa je Portara. To su mermerna vrata visoka 6 m. Nalaze se u maloj uvali na levoj strani luke, a do njih se može doći popločanom stazicom. Vrata su ulaz u nedovršen hram posvećen Apolonu. Hram je u VI veku počeo da gradi tiranin po imenu Ligdamis. Hram je ostao nedovršen zbog njegove abdikacije. Portara je sagrađena tako da gleda na sveto ostrvo Delos koje je posvećeno Apolonu, baš kao što je to trebalo da bude i hram.
Apollonas je živopisno ribarsko naselje sa malom peščanom plažom uz koju se nalazi nekoliko izvrsnih taverni koje nude riblje specijalitete. Mesto je smešteno na severnom delu ostrva.
U blizini mesta nalazi se poznata i impresivna Kourosova statua. Kip datira iz VI veka, visok je 10,5 m, položen je po tlu i navodno predstavlja boga Dionisa.
Potamia je mesto poznato po uzgoju voća i proizvodnji voćnih proizvoda.
Koronos je mesto u spektakularnom okruženju, jer je smešteno na dve strane dubokog planinskog klanca.
Glinados je malo mesto u blizini glavnog grada i tipično je selo kakvih ima više na ovom ostrvu.
Melanes se nalazi u jednoj od zelenijih dolina na ostrvu.
Apiranthos (na slici) je živopisno planinsko mesto čije ime na grčkom znači “mnoštvo cveća”. Udaljen je 32 km od glavnog grada, na nadmorskoj visini od 650 m i smatraju ga jednim od najlepših mesta na Naksosu. Impresivne kuće građene u venecijanskom stilu su izuzetno interesantne i vredi ih videti. Na vrhu sela nalazi se nekoliko restorana iz kojih se pruža prelep pogled na dolinu. U mestu postoje tri muzeja, a preporučuje se obavezna poseta bar Geološkom muzeju.
Tripodes ima kuće sa belim kamenim fasadama, uske popločane ulice i ostatke prekrasnih vetrenjača.
Filoti se nalazi na strmoj padini planine. Svi barovi i restorani nalaze se u glavnoj ulici mesta.
Sangri je smešten u jednom od najplodnijih područja ostrva Naksos.
Egares ima nekoliko zaista fascinantnih crkvi.
Halki (na slici) ima dugu istoriju i nekad je bio glavni grad Naksosa, njegov administrativni i trgovački centar.
Lokalni proizvodi
Čuveni sir “Graviera”
Jedan od najpoznatijih tradicionalnih proizvoda širom sveta. Sir Graviera proizvodi se na ostrvu od pasterizovanog kravljeg mleka i ponekad sa dodatkom malog procenta ovčijeg mleka. Graviera je ukusan kačkavalj. Ima 40% masti i 1,2 do 3% soli. Pravi se u ravničarskim delovima u Savezu zemljoradničkih zadruga Naksosa. Graviera je proizvod sa Naksosa poznat širom sveta.
Sir “Arseniko” za ljubitelje začinskih aroma
Arseniko je vrsta kačkavalja. Ovaj sir se proizvodi od ovčijeg, kozjeg i kravljeg mleka i ima intenzivan ukus. Mnogi arseniko sir čuvaju u maslinovom ulju, zbog jačeg ukusa.
Xinotiro i xinomyzithra za one koji vole kozje mleko
Xinomyzithra je sir koji se pravi od hladnog kozjeg mleka u koje se stavlja sirište i dodaje kajmak. Zatim se stavlja u korpe od pletenog pruća, koje se zovu tsimiski. Nakon sušenja vadi se iz korpi i ostavlja se na hladnom i tamnom mestu u kući ili mitatu. Mitato je sklonište za pastire napravljeno od lokalnog kamena. Posle skoro šest meseci, tokom kojih se redovno preliva maslinovim uljem, sir je spreman za upotrebu. Ima jak i prepoznatljiv ukus i idealan je za salate. Uobičajeno je da se doda mala količina bibera da bi bio ljući. Ovaj sir zovu muškim sirom.
Pored muškog, postoji i ženski sir. Xinotiro je zapravo xinomyzithra koja se suši nekoliko nedelja na drvenim pločama. Proizvod sa protokom vremena dobije posebno ukusnu aromu. Jačeg je ukusa i može da se jede svež ili da se renda preko testenine.
Slatka “Mizithra” za one koji brinu o težini
Mizithra sa Naksosa je sir napravljen od kozjeg i ovčijeg mleka. Proizvođači sira dok kuvaju mleko ukljanjaju kajmak i na dnu kazana ostaje slatki sir Mizithra. Nije slan i idealan je za one koji su na dijeti.
“Anthotiro” sa intenzivnim ukusom
Anthotiro sa Naksosa je zapravo slatki sir koji se suši i čuva duže vreme. Nije mnogo slan, ima jak ukus i malo masnoće.
Izvrsni liker Kitron
Mnoge prodavnice u Naksos su pune boca svetlih boja, u kojima se nalazi liker Kitron. Ukusi i mirisi ostrva sačuvani su u likeru. Liker Kitron će voleti oni koji vole likere. Dobija se destilacijom limunovog lišća, koje sadrži jaka eterična ulja. Može se pronaći čuveni liker različitih ukusa i boja: providan, zelen i narandžast. Sve vrste likera Kitron imaju dobra svojstva za organe za varenje i korisni su za bolesti želuca i jetre.
Sledeći izvanredni lokalni poljoprivredni proizvod sa ostrva je krompir. Mnogi su pokušali da objasne razlog jedinstvenog ukusa, ali je većina zaključila da se radi o klimi i terenu na ostrvu. Đubrenje se vrši sa stajnjakom, a poljoprivrednici ne koriste hemikalije. Krompir je idealan za prženje i pečenje.
Naksos je oduvek bio poznat po mesu i živini.
Na ostrvu i mesarama širom Grčke može se pronaći kvalitetno meso sa Naksosa, kao što su jagnjetina i jaretina iz planinskih selas Naksosa, junetina i svinjetina. Vredi probati seoske petlove.
Saobraćaj
Na Naksos se stiže avionom ili brodom iz Pireja.
Avion od Atine ide najmanje jednom dnevno, karta je oko 60 €, a let traje 1 sat.
Gliser od Pireja ide dva puta dnevno, karta je oko 50 €, a vožnja traje 4 sata. Gliseri od Naksosa voze i do Mikonosa (90 min), Iosa (50 min), Santorinija (90 min) i do Irakliona na Kritu (80 min).
Trajekt je najjeftiniji prevoz do Naksosa. Iz Pireja trajekt polazi šest puta dnevno, karta košta oko 30 €, a vožnja traje 5 sati. Trajektom se može stići do maltene svakog većeg ostrva u okruženju – Parosa, Iosa, Santorinija, Mikonosa, Tinosa, Sirosa, Krita.
Autobuska mreža dobro pokriva celo ostrvo Naksos. Red vožnje može se pogledati na glavnoj stanici koja se nalazi u blizini luke. Autobuske karte se prodaju direktno u autobusu.
Autobusi voze iz Naxosa do mesta: Agios Prokopios, Agia Anna, Plaka, Apollonas, Apiranthos, Halki, Danakos, Damarionas, Engares, Filota, Keramopoti, Melanes, Kouros, Kinidaros, Koronida, Koronos, Mikri Vigla, Moutsouna, Potamia, Piragaki, Sagri, Stelida, Tripodes, Tsikalario.
Besplatan minibus je dostupan posetiocima u glavnom gradu – to je najjednostavniji način za razgledanje grada.
Putna mreža na Naksosu nije dobro razvijena. Tako na južnoj obali Naksosa uopšte nema puteva, postoje samo staze za pešačenje. Na jugoistočnoj obali ostrva put od Moutsoune prema jugu do Panermosa asfaltiran je 2002. godine, sem poslednjih 800 m.
Na ostrvu Naksos postoji veliki broj taksi vozila, a glavna taksi stanica nalazi se ispred gradske luke. Tarifu će objasniti vozač pre početka vožnje, a standardne su za sve rute.
Neočekivan saobraćajni znak na Naksosu
Noćni život na Naksosu
Noćni život na Naksosu nije toliko izvikan kao na Mikonosu, Iosu ili Parosu, ali je kompletan i raznovrstan. Većina barova i restorana se nalazi u glavnom gradu, duž obale i u obližnjim uličicama.
Najpoznatiji barovi, Rocks Bar i Jam Bar smešteni su na južnom delu luke. U istom području nalaze se i poznati klubovi kao što su Cream Club i Ocean Club.
U ulici Grotta mogu se pronaći veći klubovi kao što je poznati Super Island Club.
Pored glavnog grada, i brojna turistička mesta kao što su Agios Georgios, Agia Anna i Agios Prokopios, nude raznovrsnu zabavu u barovima i kafeima.
PLAŽE
Jugozapadna obala Naksosa je s pravom stekla svetsku slavu zbog svojih plaža. Plaže se prostiru od Agios Georgiosa do gotovo samog južnog kraja ostrva. Na tom delu postoji nekoliko kilometrima dugih pojaseva peska, koji su podeljeni na nekoliko plaža, a ponekad je teško odrediti gde se jedna plaža završava, a gde počinje naredna. Neke od plaža su peščane, neke šljunkovite; neke su uređene, a neke ne. Može se birati između vetrovitih plaža idealnih za surfovanje ili mirnih plaža idealnih za kupanje i sunčanje. Nažalost, na ostalom delu ostrva plaža je znatno manje, što se može videti i iz priložene karte, gde su plaže obeležene plavom linijom. Pogotovo su problematične, odnosno najteže dostupne, plaže na južnoj i severoistočnoj obali Naksosa, pošto putna mreža gotovo da ne pokriva te delove ostrva.
Dobitnici plave zastave za 2013. godinu su tri plaže Naksosa: Agios Georgios, Agios Prokopios i Agia Anna.
Agios Georgios:
Lokacija: 300 m od luke u Naxosu.
Opis: Agios Georgios je plaža najbliža glavnom gradu. Vrlo dugačka peščana plaža sa kristalnom vodom i više centara za sportove na vodi.
Ova peščana plaža praktično počinje na periferiji Naxosa i proteže se na dužini od 900 m. Zbog svog položaja jedna je od najpopularnijih i najposećenijih plaža na ostrvu. Potpuno je uređena sa suncobranima, ležaljkama i bogatom ponudom za bavljenje sportovima na vodi. Prva stvar koja se primeti kada se dođe na plažu je njena veličina. Ona se proteže i proteže. Oni koji su posetili plaže na drugim ostrvima Kiklada, ostaju u šoku kada dođu na plažu Agios Georgios.
Drugu razliku čine talasi, koji se povećavaju sa udaljavanjem od grada. Pesak je mekan, a more je čisto, plitko i toplo. Plaža je dobro zaštićena od severnih vetrova i idealna je za porodice sa malom decom. Međutim, takođe je odlična i za mlađi svet i ljubitelje sportova na vodi, koji će pronaći kompletnu ponudu za plivanje, sunčanje, igranje i sport.
Kada duva jak vetar, otvoreno more, pogotovo u južnom delu plaže, idealno je za jedrenje na dasci. Kada se šeta po južnom kraju plaže, nailazi se na značajan broj surfera. Ovo je jedno od najpoznatijih mesta na ostrvu za jedrenje na dasci. Ovde se sprovodi i nastava, jer voda je prilično plitka, a vetar je pogodan.
Zbog ovih prednosti plaža je veoma popularna i na joj je uvek gužva, pogotovo u avgustu. Dakle, plaža Agio Georgios nije najbolji izbor za one koji preferiraju više prostora i usamljeničko plivanje, ali ne bi trebalo da propuste da dođu bar jednom, pre početka obilaska drugih divnih plaža ostrva.
Preko pučine je lep pogled na Paros. Nekoliko kafića i restorana raspoređeno je duž plaže, a i iz njih se pruža pogled na Paros. Brojni hoteli, sobe za iznajmljivanje i studiji nalaze se u okolini.
Do plaže je jednostavno doći iz Naxosa. Može se koristiti javni prevoz, koji je dosta frekventan, taksi ili privatni prevoz; u tom slučaju kola se mogu parkirati jako blizu plaže. Ono koji borave u glavnom gradu mogu i pešice doći na plažu.
Laguna (Lagoon):
Lokacija: 3 km južno od Naxosa.
Opis: Plaža je dobila ime pošto ima oblik lagune i zbog plitke vode. Laguna je savršeno mesto za učenje i bavljenje skijanjem na vodi i kitesurfingom.
Laguna se nalazi na samo 5 minuta hoda od plaže Agios Georgios plaže i 15 minuta hoda od Naxosa. Dubina vode na ovoj plaže je samo 1 m. Ravna voda stalne dubine i severni vetar meltemi koji duva na ovoj plaži, čini je izuzetnim mestom za jedrenje na dasci i kitesurfing. Kajtsurf (kitesurfing) je veoma dinamičan sport, predstavlja kombinaciju jedrenja na dasci, wakeboarda, gimnastike i drugih veština. Kajtsurf je atraktivno “jahanje na vodi” uz pomoć manjeg (7 – 15 m2) specijalno dizajniranog zmaja (engleski kite), tj. krila. Takmičare u ovom sportu zovu kajterima.
Zapravo, ovo je odlično mesto za početnike i decu, kao i idealno mesto za učenje novih elemenata. Greben razdvaja lagunu na dva dela, pri čemu je zapadni deo manji od istočnog, i stvara lepe talase za učenje skokova. Trening je izuzetno bezbedan. Duž obale ima nekoliko centara za jedrenje na dasci.
Agios Prokopios:
Lokacija: 5 km jugozapadno od Naxosa.
Opis: Agios Prokopios je jedna od najlepših plaža na Naksosu. To je duga plaža sa zlatnim peskom, ponudom sportova na vodi i okružena mnogobrojnim sadržajima za turiste.
Na 5 km od glavnog grada nalazi se plaža Agios Prokopios, jedna od najpopularnijih plaža na Naksosu, koja se smatra jednom od najlepših plaža Evrope. Duga plaža sa peskom zlatne boje proteže na dužini od oko 1 km ima lepu kristalnu vodu i zaštićena je od jakih severnih vetrova koji često duvaju na ostrvu.
Jedan deo plaže je uređen sa ležaljkama, suncobranima i opremom za sportove na vodi, dok je drugi deo plaže ostavljen u svojoj prirodnoj lepoti i potpuno je lišen turističkih sadržaja. Peščane dine se blago uzdižu na ovoj plaži, a iza njih se nalazi malo selo sa mnogobrojnim hotelima, restoranima, kafićima i barovima. Do plaže Agios Prokopios se može doći frekventnim autobusom, koji polazi iz glavnog grada.
Agia Anna (Aghia Anna):
Lokacija: 6,5 km jugozapadno od Naxosa.
Opis: Agia Anna je živopisno letovalište sa plažom na kojoj je mekani pesak i kristalno more. Turizam se sve više razvija u tom području, sa ljupkim hotelima i tavernama na obali mora.
Neposredno nakon plaže Agios Prokopios, nalazi se prelepa plaža Agia Anna, poslednja od tri plaže Naksosa koja nosi plavu zastavu.
To je grupa od nekoliko peščanih plaža, razdvojenih samo malom ribarskom lukom i manjim stenovitim formacijama. Deo plaže je potpuno uređen, dok preostali deo nije. Na uređenom delu plaže ima ležaljki i suncobrana, ali glavna karakteristika je nisko kedrovo drveće, koje raste na pesku, što je zaista egzotično. Na plaži se može uživati u zalasku sunca. Plaža je pogodna za sve vrste sportova na vodi, naročito za jedrenje na dasci.
Kristalno tirkizna voda u kombinaciji sa mekim zlatnim peskom formira idiličnu sliku. Do plaže Agia Anna može se doći autobusom iz Naxosa. U naselju Agia Anna ima mnogo hotela, studija i soba za izdavanje, a tu su i brojni riblji restorani i taverne, kafići, barovi i noćni klubovi.
Maragas (Marangas):
Lokacija: 7 km južno od Naxosa.
Opis: Maragas je beskrajna, živopisna plaža sa mekim peskom i kristalnom vodom. Mada je blizu Naxosa i popularnih letovališta na ostrvu, Maragas je mirnija plaža u odnosu na susedne plaže.
Maragas je još jedna od naizgled brojnih beskrajnih plaža na zapadnoj obali Naksosa. Ova plaža nema velike peščane dine kao Plaka, ali je pesak mekan, a more baš lepo. Obližnji kamp je razlog zbog čega se plaža se lako napuni.
Ljupka peščana plaža Marangas nalazi se praktično na sredini zapadne obale ostrva, na severnom kraju otvorene uvale. Locirana je između popularnih plaža Aghia Anna i Plaka. Sa plažom Plaka formira pojas peska dužine preko 3 km. Nije baš jasno gde se završava plaža Maragas, a gde počinje plaža Plaka. Naselje Maragas nalazi se blizu krajnje severne tačke plaže, dok je naselje Plaka na krajnjoj južnoj tački plaže. Verovatno je najtačnije da se cela plaža zove Plaka, a da je Maragas samo jedan njen deo.
Plaža je veoma lepa, gotovo netaknuta ljudskom rukom i vrlo dobro zaštićena od letnjeg severnog vetra meltemi. Na ovoj plaži se zaista uživa u kupanju u prekrasnom moru dok se prilikom sunčanja uživa u pogledu na obližnji Paros.
Smeštaj, hrana i piće su dostupni u okolnim odmaralištima.
Pored mogućnosti da se na plažu dođe sopstvenim prevozom, kao dobra alternativa nameće se taksi, pošto rastojanje od Naxosa nije preveliko.
Plaka:
Lokacija: 9 km južno od Naxosa.
Opis: Čuvena plaža Plaka je dug i prostran pojas belog peska sa peščanim dinama iza plaže. Ovde se može uživati u lepom moru, pogledu na Parosu i slobodnom prostoru.
Plaža Plaka izgleda kao nastavak plaže Agia Anna i jedna je od najlepših plaža na ostrvu. To je mirna i beskrajna peščana plaža sa čudesno kristalnom čistom vodom. Na pojedinim delovima plaže su velike glatke stene. Na početku plaže je deo sa ležaljkama i suncobranima, ali je veći deo zadržao netaknutu prirodnu lepotu, bez ikakvih turističkih sadržaja koji bi je unakazili. Može se pronaći i prirodan hlad ispod kedrovog drveća, a posle avgusta i cveće.
Nekoliko hotela, restorana i kafića nalazi se iza peščanih dina koje okružuju ovu prelepu plažu.
Do plaže se lako dolazi iz Naxosa, luke i sa aerodroma, a ostalo važi kao i za plažu Maragas.
Orkos:
Lokacija: 12 km južno od Naxosa.
Opis: Orkos je lepa plaža koja se nalazi do plaže Plaka. sa mekanim peskom i zelenim ambijentom, Orkos privlači mnogo posetilaca svakoga leta.
Orkos je plaža koja se nalazi odmah iza plaže Plaka – tačnije nastavlja se na nju. Plaža se sastoji od niza malih i mirnih lepih uvala, koje se nižu jedna za drugom. Upečatljiva brda obojena u crveno u pozadini plaže stvaraju pejzaž, koji se odlično slaže sa zlatnom bojom peska i tirkiznom bojom mora.
Na putu do plaže treba obratiti pažnju na meštane koji jašu na magarcima, a u blizini postoje polja krompira. Ovo je udaljena plaža i tako tiha. Ne postoji od ležaljki ili prodavnice itd. Levo od plaže nalazi se izletište i kupalište Mikri Vigla, sa svojim tipično kikladskim kućama, na koje se pruža lep pogled. Područje nudi dobre uslove za jedrenje na dasci i privlači mnoge surfere, jer ima prednost zbog znatno manje gužve u odnosu na plažu Mikri Vigla.
Nikakva vrsta smeštaja ili drugih sadržaja nema na plaži, sa izuzetkom male taverne pored mora na kraju plaže. Međutim, kosmopolitska i bučna letovališta Aghia Anna ili MIkri Vigla su dovoljno blizu i u njima se mogu pronaći sve vrste smeštaja i drugi sadržaji. Ukoliko se dolazi na ovu plažu, to se radi samo zbog uživanja u izvanrednom moru i lepom pesku, kao i u ljupkim talasima, idealni za surfere, koji žele da plaža ostane netaknuta od turističkog razvoja i zadrži originalnost. Drugi razlog da se zapamti poseta ovoj plaži za duže vreme je izvanredan pogled u kome se sa nje uživa.
Prilaz do plaže je moguć samo u privatnoj režeiji (automobil ili motor). Trebalo bi imati u vidu da se poslednja deonica pre dolaska na plažu (2-4 km, u zavisnosti od izabranog pravca) vozi po dobrom zemljanom putu. Takođe treba znati da ukoliko se produži prema jugu stiže se do bučne i kosmopolitske plaže Mikri Vigla.
Parthena (Parthenos):
Lokacija: 16,5 km južno od Naxosa.
Opis: Severna plaža Mikri Vigla je divna, sa mekim zlatnim peskom i kristalno tirkiznom vodom. Može se pohvaliti vetrom meltemi koji je čini idealnim mestom za bavljenje jedrenjem na dasci i kitesurfingom. Iz tog razloga Mikri Vigla je međunarodno poznata lokacija i na njoj se može iznajmiti visoko kvalitetna oprema za ova dva sporta.
Ime naselja Mikri Vigla potiče iz vremena kada je služila kao osmatračnica (na grčkom vigla). Meštani su sa tog mesta stalno osmatrali da li pirati pokušavaju da se približe ostrvu.
Mikri Vigla ima dve peščane plaže razdvojene impozantnim stenovitom brdom. Severna plaža se zove Parthena, a južna plaža se zove Sahara. Parthena je dobila ime po grčkoj reči koja znači devica.
Parthena se smatra jednom od najboljih plaža na svetu za sportve gde se koristi snaga vetra. Na njoj duvaju neki od najjačih i najrazličitijih vetrova u Kikladima, pa je meka za surfere i kajtere. Njena međunarodna reputacija privlači veliki broj posetilaca iz celog sveta. Na plaži su brojni sportski klubovi koji pružaju usluge svim nivoima takmičara, od početnika do naprednih.
Pored toga, plaža je uređena sa opremom za kupanje i sunčanje. Plaža je zaista lepa i atraktivna.
Do plaže se lako stiže sopstvenim prevozom (sve vreme je asfalt), a može se doći i taksijem.
U oblasti Mikri Vigla nalaze se moderni hoteli i privlačne tradicionalne taverne u kojima se služe lokalni specijaliteti, a u tavernama na obali služi se sveža riba.
Za ručak se preporučuje restoran Kontos sa odličnom hranom i zadivljućim pogledom na zaliv Mikri Vigla. Nalazi se odmah iza plaže.
Sahara:
Lokacija: 17 km južno od Naxosa.
Opis: Plaža Sahara se nalazi odmah u pridužetku naselja Mikri Vigla. To je velika i mirna plaža sa zlatnim peskom i čistom vodom.
Sa druge strane rta u odnosu na plažu Parthenos nalazi se beskrajna plaža Sahara. Za razliku od svog severnog suseda, zaklonjena je od vetra, pa predstavlja idealno mesto za opuštanje i uživanje na suncu. Iako plaža nije uređena (slika govori nešto drugo), njen zlatni pesak i plitka, kristalno čista voda čini je odličnim izborom za porodice sa decom. Takođe je odlično, možda čak i najbolje, mesto na ostrvu za ronjenje.
Do plaže se dolazi asfaltnim purem iz Naxosa, prođe se mesto Vivlos, i posle 16 km puta nalazi se putokaz, skrene se desno i nakon nešto više od 3 km stiže se na plažu.
Jedan restoran se nalazi iza plaže, dok se drugi nalazi oko 100 m južnije i ima nekoliko soba za izdavanje.
Kastraki:
Lokacija: 17 km južno od Naxosa.
Opis: Kastraki je vrlo lepa plaža na jugozapadnoj obali ostrva. Ima kristaln tirkiznu vodu i stenovit ambijent. Iznenađujuće je da nije mnogo popularna.
Plaža Kastraki nalazi se u produžetku plaže Sahara (gde prestaje jedna, a gde počinje sledeća plaža?) i na njoj je vrlo mekani pesak bele boje. Plaža je dugačka više od 3 km. Dobila je ime po istoimenom malom letovalištu ispred koga se nalazi. Kastraki je vetrovita plaža sa nekoliko zaliva. Blagi vetar koji duva na ovoj plaži, ne bi trebalo da odvrati od posete. Postoje interesantne formacije stena u plićaku na pojedinim delovima ove plaže formiraju izolovane male uvale, gde se može uživati u moru skoro u potpunoj samoći. Iz tog razloga, ova plaža je dobar izbor za naturiste. Područje je netaknute prirode i iznenađujuće je da se samo nekoliko ljudi nalazi na plaži.
Postoji nekoliko varijanti za smeštaj neposredno do plaže, a hrana i piće se mogu nabaviti u mestu.
Do plaže je lako doći iznajmljenim kolima ili motorom.
Glyfada (Glifada):
Lokacija: 19 km južno od Naxosa.
Opis: Idealna plaža za one koji traže samoću.
Plaža Glyfada se nalazi između plaža Kastraki i Alyko. Pogled na plažu sa brda Oskelos (visine 300 m) je jedinstven.
Na plaži nema nikakvih turističkih sadržaja.
U Glyfadi se može pronaći smeštaj u hotelima i studijima. Takođe ima nekoliko taverni.
Do plaže se stiže asfaltnim putem koji iz Naxosa vodi prema južnoj obali.
Aliko (Alyko):
Lokacija: 18 km južno od Naxosa.
Opis: Postoji više uvala sa obe strane plaže Aliko. More je kristalno čisto. Jedinstvena kedrova šuma u kombinaciji sa peščanim dinama u celom području stvara pravi egzotično okruženje.
Aliko je predivna plaža na jugozapadnoj obali Naksosa. Locirana posle plaža Kastraki i Glyfada, Aliko predstavlja ljupko mesto za odmor daleko od preopterećenih letovališta na ostrvu.
Ova posebna oblast se sastoji od mnogo malih uvala sa mekim belim peskom i kristalnom vodom. Plaža je zaštićena od severnih vetrova. Stabla tamariske na obali pružaju hlad za posetioce. Na plaži nema turističkih sadržaja, ali se nalazi vrlo blizu letovališta sa smeštajnim kapacitetima i drugim sadržajima. Ova plaža je najbolji izbor za one koji vole mirne plaže, ali i žele da budu blizu turističkih sadržaja koji se nalaze u glavnom gradu i kosmopolitskim letovalištima na ostrvu.
Ustvari, kada se kaže Aliko, nije baš jasno na koju se plažu misli. Postoje bar četiri uvale, neke manje, neke veće. Jedna se zove Mikro Aliko, druga Kedrodados, treća Hawaii, četvrta Engali… Trebalo bi da je Aliko plaža najbliža naselju Pyrgaki.
Iznad plaže Aliko je jedinstvena kedrova šuma sa predivnim peščanim dinama. Ova šuma je proglašen za zaštićeno prirodno dobro i stvara egzotični pejzaž.
Do plaže se stiže u privatnoj režiji ili autobusom. Lokalni autobus za Aliko polazi iz luke Naksos šest puta dnevno.
Pyrgaki:
Lokacija: 19 km jugoistočno od Naxosa.
Opis: Pyrgaki je plaža sa zlatnim peskom na južnoj obali ostrva. Vrlo je lepa i mirnija je u odnosu na ostale plaže na ostrvu.
Pyrgaki je jedna od najlepših peščanih plaža Naksosa na kojoj se reflektuju mir i spokojstvo ostrva. Ova duga i lepa plaža, na kojoj nema turističkih sadržaja, često je na udaru vetrova, tako da je pogodna za jedrenje na dasci i druge sportove na vodi. Plitko more je velika prednost za decu. Mala površina pod kedrovom šumom pored mora pruža neobičan prizor i stvara utisak mediteranske obale Afrike, a ne tipične plaže u Egejskom moru. Ovaj utisak pojačavaju peščane dine.
U okolini postoji mogućnost za smeštaj.
Asfaltni put koji od Naxosa vodi prema južnom delu ostrva upravo završava na ovom mestu.
Agiassos:
Lokacija: 21,5 km južno od Naxosa.
Opis: Agiassos, lociran na južnoj obali Naksosa, je velika peščana plaža. Udaljen od najpopularnijih letovališta na ostrvu predstavlja odličnu priliku za odmaranje u miru.
Lepa plaža Agiassos, ispred istoimenog naselja, poslednja je u nizu plaža na zapadnoj obali Naksosa. Agiassos je okružen zelenim brdima koji su u harmoniji sa plavom bojom mora. Plaža je zaštićena od vetra, nije uređena, ali je plitko more potpuno bezbedno za decu i odlično za različite igre u vodi. Mirni pejzaž i taverne sa ukusnim jelima stvaraju od Agiassosa ljupko mesto za posetu. Nekoliko varijanti za smeštaj se može pronaći duž njegovog dugačkog zaliva, koji je ujedno i idealno mesto za dubinsko ronjenje zbog čiste vode. Pored obale mora ima nekoliko atraktivnih ribljih taverni.
Do Agiassosa se može doći samo u sopstvenoj režiji, međutim, u špicu sezone (juli i avgust) postoji i autobuski prevoz. Put nije baš prijatan, ali ni mnogo težak. Može se stići ili zemljanim putem iz mesta Pirgaki (udaljeno nešto više od 3 km prema severozapadu) ili alternativno asfaltnim putem iz mesta Ano Sakgri (oko 12 km severno). Ukoliko se zanemari prašina, posetilac će sigurno biti nagrađen za ideju da poseti ovo mesto.
Kalantos (Kalandos, Kalando):
Lokacija: 42 km jugoistočno od Naxosa.
Opis: Peščana plaža Kalandos nalazi se u maloj uvali, dobro zaštićenoj od severnih vetrova, na krajnjem jugu ostrva.
Ovo je odlična plaža, bez turističkih sadržaja, sa mekim peskom i kristalno čistim morem, idealna prilika za one koji traže što skrovitije okruženje za kupanje. Onaj ko se odluči da krene na ovu plažu, ne bi trebalo da zaboravi da ponese sa sobom sve što je neophodno, pošto je najbliža prodavnica udaljena 24 km! Tolika je, naime, udaljenost plaže Kalantos od najbližeg mesta Filoti.
Put je skoro celom dužinom asfaltiran, sem poslednja dva kilometra (na levoj slici je poslednji kilometar puta) i jednog dela puta od 600 m, gde se nalazi kula Pyrgos Chimarrou (Cmimarou, Heimarou, Ximarou). Međutim, ko želi da poseti ovu plažu može se izabrati lakši način: neki od izletničkih brodića koji svakodnevno polaze iz Naxosa i prevoze turiste do nekoliko lepih plaža na ostrvu.
Oni koji se odluče da brodom dođu do plaže Kalandos neće imati priliku da vide Pyrgos Chimarrou – jedan od najznačajnijih spomenika na Naksosu, koji je poput Portare zaštitni znak ostrva. Spomenik se nalazi na južnoj strani ostrva, na pola puta između Zasa, najviše planine na Naksosu, i mora, na uzvišenju između dve klisure, Chimarrosa na istoku i Petronije na zapadu.
Slične kule postoje širom Egeja, ali u većini slučajeva sačuvani su samo temelji. Kula Chimarros je veoma redak izuzetak, uzdiže se na impresivnoj visini od skoro 15 m. Bolje je očuvana spolja, a iznutra su veliki delovi zidova pali ili su skloni padu. Razaranje je izgleda ubrzano poslednjih godina, što je lako uočljivo kada se uporede fotografije snimljene ranih sedamdesetih godina sa prethodnim opisima: prema arheološkom izveštaju iz 1923. godine visina kule bila je 17 m.
Kula je kružnog oblika, njen spoljni prečnik je 9,20 m, a unutrašnji je 7,12 m. Zidovi imaju debljinu od 1,10 m, oni su od lokalnog mermera, bez upotrebe maltera, i duplo su ojačani. Visok kvalitet drevnog zdanja je očigledan. Spoljašnji zid se sastoji od pravougaonih blokova dužine od 35 – 40 cm. Masonske oznake su vidljive na pojedinim blokovima: Λ, V, O.
Kamenje koje formira unutrašnji zid kule je različite veličine i samo je obrađeno po svojim horizontalnim stranama. Na južnoj strani su vrata i pravo iznad njih, na 10 m visine, u nivou drugog sprata, postoji prozor. Jedini drugi otvori, koji spolja izgledaju kao obični uski prorezi, šire se prema unutra kako bi olakšali kretanje strelaca.
Kula je interno podeljena na četiri sprata i njihova pozicija može se zaključiti na osnovu očuvanih otvora za grede. Levo od ulaza je mermerno stepenište ugrađeno u zidu, koje u smeru kazaljke na satu vodi ka gornjim spratovima. Donji deo stepenica nedostaje, a dalje su sačuvane samo stepenice koje vode do drugog sprata. Pretpostavlja se da su mermerne stepenice vodile gornji sprat. Vrh tornja je pao i iako još uvek ne postoje nikakvi dokazi, neki naučnici pretpostavljaju da je krov bio ravan i verovatno okružen zidinama.
Kula je okružena zidom gotovo pravilnog kvadratnog oblika stranice oko 35 m. Zid je bolje očuvan na južnoj strani i na većem delu zapadne i istočne strane, dok su delovi severne strane dodati u kasnijim rekonstrukcijama. Debljina zida je 1 m, a visina dostiže 2 m. Spoljašnja strana zida napravljena je od pravougaonog kamenja različitih veličina.
Panormos (Panermos):
Lokacija: 52 km jugoistočno od Naxosa.
Opis: Panormos je peščana plaža na jugoistočnom delu ostrva.
Panormos je najudaljenija plaža od Naxosa. Samo mesto je iz tog razloga jedno od najatraktivnijih, a plaža svakako jedna od najmirnijih na ostrvu.
Asfaltni put izgrađen 2002. godine približio je ovu plažu posetiocima. Samo poslednjih 800 m puta do plaže iz nekog razloga nije asfaltirano. Potrebno je voziti od Naxosa do Apirathosa, a zatim još 15 km do Motsoune. Asfaltni put iz tog mesta ide duž jugoistočne obale Naksosa, a Panermos je oko 15 km udaljen od Motsoune, odnosno 9 km od naselja Kanaki.
Psili Amos:
Lokacija: 45 km jugoistočno od Naxosa.
Opis: Peščana plaža Psili Ammos nalazi se u malom zalivu na istočnoj obali ostrva.
Psili Ammos u prevodu sa grčkog znači fini pesak. Ovo je jedna od retkih plaža između Motsoune i Panermosa. Nalazi se nedaleko od zaseoka Kanaki (23 stanovnika). Na tom delu obale postoje plaža kod naselja Ligaridia i Kleidos.
Ova ljupka plaža je bez ikakvih turističkih sadržaja. Kao što joj ime kaže, ima fini pesak, ali i kristalno čisto more. Sa plaže se može uživati lepom pogledu na otvoreno more i ostrvo Donusa.
Do ove plaže najlakše je doći automobilom. Iz Motsoune, udaljene 8 km prema severu, može se doći biciklom ili brodom.
Moutsouna:
Lokacija: 37 km istočno od Naxosa.
Opis: Plaža nije mnogo uređena, ima samo nekoliko sadržaja, ali je lepa sa kristalnim morem i vrlo je čista, idealna za kupanje i uživanje u sunčanju.
Peščana plaža Motsouna nalazi se ispred istoimenog atraktivnog ribarskog sela (82 stanovnika) na istočnoj obali ostrva.
U selu nema mnogo ponuda za smeštaj, ali u atraktivnim tavernama na obali mora može se uživati u predivnim jelima lokalne kuhinje i svežoj ribi.
Najbliže veće mesto je Apeiranthos koje je udaljeno oko 12 km prema zapadu. Kroz to naselje se mora proći na putu za Motsounu. Treba biti oprezan prilikom vožnje od Apeiranthosa do Motsoune, jer ima mnogo krivina i put je prilično težak. Ali, to je vredno truda, pošto je predeo prilično lep. Lakše je doći na plažu brodom ili jahtom, u maloj luci Moutsouna brod se može usidriti.
U blizini Motsoune, oko 300 m južno, nalazi se i plaža Armiro Nero.
Azalas:
Lokacija: 37 km istočno od Naxosa.
Opis: Istočna obala Naksosa često zna da bude na udaru jakih vetrova, pa se tada ne savetuje poseta tom delu ostrva.
Azalas je vrlo blizu Motsoune. Iz Motsoune je potrebno vratiti se 1 km prema Apeiranthosu, a zatim skrenuti desno na zemljani put i posle 1200 m stiže se do naselja Azalas (28 stanovnika) i plaže. Što se tiče plaže, sa slike je vidljivo da se nalazi u lepom zalivu, ali je na plaži prilično krupan šljunak, možda je bolje reći kamenje. Takođe nema nikakvih turističkih sadržaja.
Kolima je potrebno oko dva sata od Naxosa do Azalasa ukoliko se usput zaustavlja na nekoliko živopisnih mesta (tradicionalna sela, kamenolom, Zevsova pećina…). Put je asfaltiran, ali je predeo planinski, što znači dosta krivina.
Ovaj deo ostrva je prilično izolovan, pa kada se krene na tu stranu dobro bi bilo da se odvoji ceo dan i obiđu plaže u tom delu ostrva. Potrebno je skoro sat vožnje kolima do najbliže civilizacije.
U Motsouni postoje dve vrlo dobre taverne.
Lionas (Lianos):
Lokacija: 38 km severoistočno od Naxosa.
Opis: Šljunkovita plaža, bez ležaljki i suncobrana. Idealna za one koji mrze gužvu.
Već je rečeno da je severoistočni deo Naksosa vrlo slabo pokriven putnom mrežom. Jedina tačka do koje vodi put je naselje Lionas (113 stanovnika).
Od Naxosa je udaljen blizu 40 km. Iako je put celom dužinom asfaltiran, vozači moraju biti veoma pažljivi, budući da ima dosta oštrih krivina, a put je na pojedinim mestima uzak. Preporučuje se put preko Kinidarosa (udaljen 19 km) i Koronasa (udaljen 9 km).
Plaža Lionas se nalazi u samom mestu, koje ima idiličan izgled. Iako u samom mestu nema mnogo izbora za smeštaj, na mirnoj plaži se može uživati u dubokom i kristalno čistom moru. Plaža je šljunkovita i bez mnogo sadržaja. Postoji nekoliko malih tavernih na obali mora, gde se nudi sveža riba i ukusna lokalna jela.
Apollonas:
Lokacija: 35,5 km severoistočno od Naxosa.
Opis: Plaža sa lepim zlatnim peskom i mestimično lepim šljunkom. More je kristalno čisto, idealno kako za kupanje, tako i za sportove na vodi.
Plaža Apollonas nalazi se u istoimenom živopisnom primorskom naselju (104 stanovnika) i to je najsevernija plaža Naksosa. Locirana je privlačnom u malom zalivu na severoistočnoj obali ostrva.
Smeštaj, hrana i piće mogu se pronaći u samom naselju.
Do plaže se može doći iznajmljenim kolima ili motorom. Ukoliko se dolazi brodom može se usidriti u maloj luci odmah pored plaže.
Abram (Abrami, Avraam):
Lokacija: 20 km severoistočno od Naxosa.
Opis: Abraam je usamljena plaža na severozapadnoj obali Naksosa, idealna za uživanje i malo privatnosti usred divljeg predela.
Abram je izolovana i udaljena plaža u manjoj uvali u blizini mesta Taxiarchis. Ima divnu šljunkovitu obalu i toplo kristalno čisto more, kao posledicu morskih struja. Na plaži nema nikakvih turističkih sadržaja, ali u neposrednoj blizini ima smeštajnih kapaciteta i mnogo mogućnosti da se probaju jela iz domaće kuhinje pripremljena od lokalnih proizvoda.
Na levoj (južnoj) strani plaže nalazi se crkva Agios Nikolaos. Abram je lepo mesto za uživanje u potpunoj privatnosti, čak i u špicu sezone. Drveće koje se nadvija nad plažom nudi hladovinu posetiocima.
Sa plaže se pruža lep pogled na otvoreno more sa ostrvima Paros i Mikonos u daljini.
Amitis (Ammitis, Amity):
Lokacija: 10 km severoistočno od Naxosa.
Opis: Amitis je mala, usamljena plaža na putu od Naxosa do Apollonasa. Na njoj nema mnogo kupača, a vetar je ponekad vrlo jak.
Ovo pusta plaža je jedna od retkih između Naxosa i Apollonasa. Iz Naxosa se dolazi do plaže nakon što se prođe kroz naselja Galini i Engares.
Na plaži ima mnogo prljavštine iz mora, a nešto malo i pored puta. Vetar je veoma jak, a zbog jake morske struje treba biti veoma oprezan prilikom kupanja.
Ova lepa plaža nema turističkih sadržaja, ali je relativno blizu Naxosa, gde su svi sadržaji na raspolaganju. Postoji jedna taverna gde se može ručati ili popiti kafa. Plaža Amitis je odličan izbor za one koji žele da izbegnu velike gužve i bučne plaže u popularnim turističkim područjima.
Na ovom delu obale, između plaža Amitis i Abram nalaze i plaže Xilia Vrisi i Mikri Xilia Vrisi.